Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , αστα είπε:

Καλή αρχή λοιπόν! Η καλύτερη συμβουλή... ψυχραιμία και ηρεμία! Είναι μακρύς και ανηφορικός ο δρόμος.... αλλά αξίζει... Εύχομαι γρήγορα αποτελέσματα!

Σ ευχαριστώ πολύ .. εύχομαι και σε εσένα οοοοοτι καλύτερο !!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 hour ago, Angot said:

ρε κορίτσια βλέπω αρκετές λέτε για 3 έμβρυα! και μένα 3η εμβρυομεταφορα θα ναι αλλά ούτε λόγος για να βάλω 3! (καλα δεν εχω τώρα ,εχω μόνο 2,αλλά και πάλι όταν το είχα προτείνει να πάμε για 3 είπαν αμέσως οχι). σε ποιο κεντρο σας αφήνουν για 3;

Εσύ κορίτσι μου εκτός του ότι εισαι και πιο μικρή, είχες και εγκυμοσύνη με την 1η προσπάθεια. Εμένα 6 έμβρυα δεν έχουν δώσει ούτε βιοχημική καλά καλά οπότε είναι πολύ μικρό το ρίσκο για τρίδυμα 

2 hours ago, anna.k said:

Οχι δυστυχώς,  5 εχω στο σύνολο.Εσυ;

Ε δεν είναι και λίγα. Έχεις για 2 προσπάθειες.  

Εγώ έχω άλλα 11 3ων ημερών και 4 βλαστοκύστες. Πολλά μεν αλλά εχω πολυκυστικές και απ ότι φαίνεται λίγα είναι υγιή 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angot είπε:

ρε κορίτσια βλέπω αρκετές λέτε για 3 έμβρυα! και μένα 3η εμβρυομεταφορα θα ναι αλλά ούτε λόγος για να βάλω 3! (καλα δεν εχω τώρα ,εχω μόνο 2,αλλά και πάλι όταν το είχα προτείνει να πάμε για 3 είπαν αμέσως οχι). σε ποιο κεντρο σας αφήνουν για 3;

Στο κέντρο που είμαι εγώ για να βάλεις 3 θέλει υπογραφή από το ζευγάρι. Σαν κάτι ειδικό δλδ. Κ εγώ στην επόμενη θα βάλω 3

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, θέλω λίγο τις συμβουλές σας γιατί δεν είμαι καλά. 

Σήμερα ξεκινάω gonal, και μόλις γύρισα από το κέντρο εξωσωματικής όπου μου έκαναν αιματολογικές και υπέρηχο για να επιβεβαιώσουν ότι όλα είναι εντάξει να ξεκινήσουμε. Όταν είχα κάνει το 1ο ραντεβού πριν 6 μήνες, και μου είχαν βγάλει το πρωτόκολλο, είχαν πει ότι "η αριστερή είναι λίγο τεμπέλα" αλλά "υπολογίζουμε να πάρουμε γύρω στα 8 ωαριάκια". Είχα ψιλοχαρεί τότε γιατί λέω, ε εντάξει, κάποια οκ δεν θα γονιμοποιηθούν, αλλά κάποια θα τα καταφέρουν, και κάποια θα είναι υγιή (θυμίζω ότι πάμε σε εξωσωματική και προεμφυτευτικό λόγω στίγματος). Με την αναβολή που πήραμε για να μπορέσει να βελτιωθεί το σπέρμα, και μέχρι να μαζέψουμε χαρτιά και να περάσουμε επιτροπή και να πάρουμε έγκριση για προεμφυτευτικό, υπολογίζαμε αρχικά τέλη Σεπτέμβρη να προχωρήσουμε, οπότε κάποια στιγμή μέσα Σεπτέμβρη έκανα ΑΜΗ η οποία βρέθηκε 1.18. Εν τέλει ο σύζυγος χρειάστηκε περισσότερη θεραπεία, φτάσαμε στο σήμερα όπου είπαμε επιτέλους ξεκινάμε.

Και πάω σήμερα, και μου κάνουν υπέρηχο, και μου βρήκαν τρία ωοθυλάκια μόνο. Μου είπαν ότι η εικόνα του υπερήχου συμβαδίζει με την εικόνα από την ΑΜΗ και ότι έχω ΑΜΗ που υποδηλώνει απόθεμα 40άρας και όχι κοπέλας που κλείνει τώρα τα 36. Μου είπαν ότι θα ξεκινήσω σήμερα τις ενέσεις, και θα με δουν πάλι στο τέλος της βδομάδας για να δούμε πως μεγαλώνουν, αν μεγαλώνουν, κλπ. Μπορεί να μην πάρουμε κανένα, μπορεί να πάρουμε ένα ή τρία. Έπαθα σοκ. Έκανα διάφορες ερωτήσεις εκείνη την ώρα, ρώτησα μήπως απλά είναι ένας κακός μήνας και να το αναβάλλουμε για τον επόμενο, αλλά μου είπαν πάμε να δούμε πως μεγαλώνουν, και μετά αποφασίζουμε. Μου είπαν πως εννοείται ότι αν δεν μεγαλώνουν θα σταματήσουμε την διαδικασία αυτό το μήνα, ότι θα αποφασίσουμε με βάση τα δεδομένα - γενικώς ήταν καθησυχαστικοί αλλά και συγκρατημένοι, και δεν έχω κανένα παράπονο από αυτούς - οι άνθρωποι λένε ότι βλέπουν.

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι οι πιθανότητες να μπορέσω να μαζέψω έναν ικανό αριθμό εμβρύων για να σταλούν για προεμφυτευτικό είναι ελάχιστες, έτσι;;;; Θα πρέπει να κάνω την μία ωοληψία πίσω από την άλλη για να μαζεύω ωάρια. Και είμαι σε φάση, τι κάνω εγώ εδώ πέρα τώρα;;; Φτιάξαμε το σπέρμα και δεν έχουμε ωάρια ρε φίλε;;;;; Μήπως να προσπαθήσω φυσιολογικά και ότι γίνει;;;; 

Έχω καταρρακωθεί αυτήν την στιγμή που σας μιλάω. Βοηθήστε με να καταλάβω τι στο καλό μου συμβαίνει αυτή τη στιγμή, γιατί νιώθω ότι με έχει χτυπήσει κεραυνός. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , MarGe2022 είπε:

Κορίτσια, θέλω λίγο τις συμβουλές σας γιατί δεν είμαι καλά. 

Σήμερα ξεκινάω gonal, και μόλις γύρισα από το κέντρο εξωσωματικής όπου μου έκαναν αιματολογικές και υπέρηχο για να επιβεβαιώσουν ότι όλα είναι εντάξει να ξεκινήσουμε. Όταν είχα κάνει το 1ο ραντεβού πριν 6 μήνες, και μου είχαν βγάλει το πρωτόκολλο, είχαν πει ότι "η αριστερή είναι λίγο τεμπέλα" αλλά "υπολογίζουμε να πάρουμε γύρω στα 8 ωαριάκια". Είχα ψιλοχαρεί τότε γιατί λέω, ε εντάξει, κάποια οκ δεν θα γονιμοποιηθούν, αλλά κάποια θα τα καταφέρουν, και κάποια θα είναι υγιή (θυμίζω ότι πάμε σε εξωσωματική και προεμφυτευτικό λόγω στίγματος). Με την αναβολή που πήραμε για να μπορέσει να βελτιωθεί το σπέρμα, και μέχρι να μαζέψουμε χαρτιά και να περάσουμε επιτροπή και να πάρουμε έγκριση για προεμφυτευτικό, υπολογίζαμε αρχικά τέλη Σεπτέμβρη να προχωρήσουμε, οπότε κάποια στιγμή μέσα Σεπτέμβρη έκανα ΑΜΗ η οποία βρέθηκε 1.18. Εν τέλει ο σύζυγος χρειάστηκε περισσότερη θεραπεία, φτάσαμε στο σήμερα όπου είπαμε επιτέλους ξεκινάμε.

Και πάω σήμερα, και μου κάνουν υπέρηχο, και μου βρήκαν τρία ωοθυλάκια μόνο. Μου είπαν ότι η εικόνα του υπερήχου συμβαδίζει με την εικόνα από την ΑΜΗ και ότι έχω ΑΜΗ που υποδηλώνει απόθεμα 40άρας και όχι κοπέλας που κλείνει τώρα τα 36. Μου είπαν ότι θα ξεκινήσω σήμερα τις ενέσεις, και θα με δουν πάλι στο τέλος της βδομάδας για να δούμε πως μεγαλώνουν, αν μεγαλώνουν, κλπ. Μπορεί να μην πάρουμε κανένα, μπορεί να πάρουμε ένα ή τρία. Έπαθα σοκ. Έκανα διάφορες ερωτήσεις εκείνη την ώρα, ρώτησα μήπως απλά είναι ένας κακός μήνας και να το αναβάλλουμε για τον επόμενο, αλλά μου είπαν πάμε να δούμε πως μεγαλώνουν, και μετά αποφασίζουμε. Μου είπαν πως εννοείται ότι αν δεν μεγαλώνουν θα σταματήσουμε την διαδικασία αυτό το μήνα, ότι θα αποφασίσουμε με βάση τα δεδομένα - γενικώς ήταν καθησυχαστικοί αλλά και συγκρατημένοι, και δεν έχω κανένα παράπονο από αυτούς - οι άνθρωποι λένε ότι βλέπουν.

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι οι πιθανότητες να μπορέσω να μαζέψω έναν ικανό αριθμό εμβρύων για να σταλούν για προεμφυτευτικό είναι ελάχιστες, έτσι;;;; Θα πρέπει να κάνω την μία ωοληψία πίσω από την άλλη για να μαζεύω ωάρια. Και είμαι σε φάση, τι κάνω εγώ εδώ πέρα τώρα;;; Φτιάξαμε το σπέρμα και δεν έχουμε ωάρια ρε φίλε;;;;; Μήπως να προσπαθήσω φυσιολογικά και ότι γίνει;;;; 

Έχω καταρρακωθεί αυτήν την στιγμή που σας μιλάω. Βοηθήστε με να καταλάβω τι στο καλό μου συμβαίνει αυτή τη στιγμή, γιατί νιώθω ότι με έχει χτυπήσει κεραυνός. 

Σε ποια μέρα του κύκλου είσαι και σου έκαναν υπέρηχο και είδαν και ωοθυλάκια;;;

Επειδή και εγώ έκανα διέγερση με gonal..την δεύτερη ημέρα της περιόδου μου έκανα αιματολογικές και αφού είδαμε ότι είναι καλές, ξεκίνησα τις gonal. Όταν τελείωσε η περίοδος έκανα ξανά αιματολογικές και υπέρηχο όπου είδαμε τα πρώτα ωοθυλάκια, τα οποία με την πάροδο των ημερών και αυξήθηκαν σε ποσότητα και σε μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 minutes ago, Orchid88 said:

Σε ποια μέρα του κύκλου είσαι και σου έκαναν υπέρηχο και είδαν και ωοθυλάκια;;;

Επειδή και εγώ έκανα διέγερση με gonal..την δεύτερη ημέρα της περιόδου μου έκανα αιματολογικές και αφού είδαμε ότι είναι καλές, ξεκίνησα τις gonal. Όταν τελείωσε η περίοδος έκανα ξανά αιματολογικές και υπέρηχο όπου είδαμε τα πρώτα ωοθυλάκια, τα οποία με την πάροδο των ημερών και αυξήθηκαν σε ποσότητα και σε μέγεθος.

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Είμαι στη 2η! Περιμένω να με πάρουν τηλ για αποτελέσματα αιματολογικών και να ξεκινήσω γκονάλ το βράδυ. Έπειτα ξανά υπέρηχο και αιματολογικές την 5η μέρα της περιόδου μου είπαν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , MarGe2022 είπε:

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Είμαι στη 2η! Περιμένω να με πάρουν τηλ για αποτελέσματα αιματολογικών και να ξεκινήσω γκονάλ το βράδυ. Έπειτα ξανά υπέρηχο και αιματολογικές την 5η μέρα της περιόδου μου είπαν. 

Κορίτσι μου και εμένα στον πρώτο υπέρηχο μετά το τέλος της περιόδου μου, (στις 5 ημέρες) μου είπε ο γιατρός ότι βλέπει 2 αριστερά και 2 δεξιά. 3 μέρες μετά είδαν 6 αριστερά και 6 δεξιά. Τελικά στο τέλος της διέγερσης συλλέξανε 8 ωάρια. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί σε αγχώνουν... Στην τελική είναι πολύ νωρίς για να έχουν εικόνα και επίσης δεν βοηθά πουθενά το άγχος που σου προκαλούν.

Εσύ ακολουθείς το πρόγραμμα που θα σου δώσουν και θα δεις ότι όσο περνάνε οι μέρες θα αυξάνει και ο αριθμός ωοθυλακίων που βλέπουν.

Αν χρειαστείς επιπλέον gonal πες μου, μου έχουν περισσέψει 300 μονάδες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , MarGe2022 είπε:

Κορίτσια, θέλω λίγο τις συμβουλές σας γιατί δεν είμαι καλά. 

Σήμερα ξεκινάω gonal, και μόλις γύρισα από το κέντρο εξωσωματικής όπου μου έκαναν αιματολογικές και υπέρηχο για να επιβεβαιώσουν ότι όλα είναι εντάξει να ξεκινήσουμε. Όταν είχα κάνει το 1ο ραντεβού πριν 6 μήνες, και μου είχαν βγάλει το πρωτόκολλο, είχαν πει ότι "η αριστερή είναι λίγο τεμπέλα" αλλά "υπολογίζουμε να πάρουμε γύρω στα 8 ωαριάκια". Είχα ψιλοχαρεί τότε γιατί λέω, ε εντάξει, κάποια οκ δεν θα γονιμοποιηθούν, αλλά κάποια θα τα καταφέρουν, και κάποια θα είναι υγιή (θυμίζω ότι πάμε σε εξωσωματική και προεμφυτευτικό λόγω στίγματος). Με την αναβολή που πήραμε για να μπορέσει να βελτιωθεί το σπέρμα, και μέχρι να μαζέψουμε χαρτιά και να περάσουμε επιτροπή και να πάρουμε έγκριση για προεμφυτευτικό, υπολογίζαμε αρχικά τέλη Σεπτέμβρη να προχωρήσουμε, οπότε κάποια στιγμή μέσα Σεπτέμβρη έκανα ΑΜΗ η οποία βρέθηκε 1.18. Εν τέλει ο σύζυγος χρειάστηκε περισσότερη θεραπεία, φτάσαμε στο σήμερα όπου είπαμε επιτέλους ξεκινάμε.

Και πάω σήμερα, και μου κάνουν υπέρηχο, και μου βρήκαν τρία ωοθυλάκια μόνο. Μου είπαν ότι η εικόνα του υπερήχου συμβαδίζει με την εικόνα από την ΑΜΗ και ότι έχω ΑΜΗ που υποδηλώνει απόθεμα 40άρας και όχι κοπέλας που κλείνει τώρα τα 36. Μου είπαν ότι θα ξεκινήσω σήμερα τις ενέσεις, και θα με δουν πάλι στο τέλος της βδομάδας για να δούμε πως μεγαλώνουν, αν μεγαλώνουν, κλπ. Μπορεί να μην πάρουμε κανένα, μπορεί να πάρουμε ένα ή τρία. Έπαθα σοκ. Έκανα διάφορες ερωτήσεις εκείνη την ώρα, ρώτησα μήπως απλά είναι ένας κακός μήνας και να το αναβάλλουμε για τον επόμενο, αλλά μου είπαν πάμε να δούμε πως μεγαλώνουν, και μετά αποφασίζουμε. Μου είπαν πως εννοείται ότι αν δεν μεγαλώνουν θα σταματήσουμε την διαδικασία αυτό το μήνα, ότι θα αποφασίσουμε με βάση τα δεδομένα - γενικώς ήταν καθησυχαστικοί αλλά και συγκρατημένοι, και δεν έχω κανένα παράπονο από αυτούς - οι άνθρωποι λένε ότι βλέπουν.

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι οι πιθανότητες να μπορέσω να μαζέψω έναν ικανό αριθμό εμβρύων για να σταλούν για προεμφυτευτικό είναι ελάχιστες, έτσι;;;; Θα πρέπει να κάνω την μία ωοληψία πίσω από την άλλη για να μαζεύω ωάρια. Και είμαι σε φάση, τι κάνω εγώ εδώ πέρα τώρα;;; Φτιάξαμε το σπέρμα και δεν έχουμε ωάρια ρε φίλε;;;;; Μήπως να προσπαθήσω φυσιολογικά και ότι γίνει;;;; 

Έχω καταρρακωθεί αυτήν την στιγμή που σας μιλάω. Βοηθήστε με να καταλάβω τι στο καλό μου συμβαίνει αυτή τη στιγμή, γιατί νιώθω ότι με έχει χτυπήσει κεραυνός. 

Συγνώμη, αλλά όταν πήγατε πριν 6 μήνες δεν σου έκαναν αιματολογικές; Μόνο από τον υπέρηχο σου είπαν πρόβλεψη; Γιατί η ΑΜΗ και γενικά η εικόνα των ορμονών δεν αλλάζει τόσο ραγδαια σε ένα 6μηνο.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , MarGe2022 είπε:

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Είμαι στη 2η! Περιμένω να με πάρουν τηλ για αποτελέσματα αιματολογικών και να ξεκινήσω γκονάλ το βράδυ. Έπειτα ξανά υπέρηχο και αιματολογικές την 5η μέρα της περιόδου μου είπαν. 

Σημασία δεν έχει η ποσότητα αλλα η ποιότητα.  Αν οι άλλες σου εξετασεις ειναι καλες να μη σε αγχώνει. Βιταμινες περνεις? Γενικά το στίγμα επηρεάζει κ τις ωοθηκες κ τα ωαρια παρα πολλες κοπελες ειχαν τετοια θεματα από νωρίς αλλά μην σε αγχώνει σημασια εχει οτι έχεις ξεκινήσει διαδικασία νωρίς κ τιποτα αλλο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


24 minutes ago, Orchid88 said:

Κορίτσι μου και εμένα στον πρώτο υπέρηχο μετά το τέλος της περιόδου μου, (στις 5 ημέρες) μου είπε ο γιατρός ότι βλέπει 2 αριστερά και 2 δεξιά. 3 μέρες μετά είδαν 6 αριστερά και 6 δεξιά. Τελικά στο τέλος της διέγερσης συλλέξανε 8 ωάρια. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί σε αγχώνουν... Στην τελική είναι πολύ νωρίς για να έχουν εικόνα και επίσης δεν βοηθά πουθενά το άγχος που σου προκαλούν.

Εσύ ακολουθείς το πρόγραμμα που θα σου δώσουν και θα δεις ότι όσο περνάνε οι μέρες θα αυξάνει και ο αριθμός ωοθυλακίων που βλέπουν.

Αν χρειαστείς επιπλέον gonal πες μου, μου έχουν περισσέψει 300 μονάδες. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Μου δίνεις ελπίδες...μήπως ήταν πολύ νωρίς...δεν ξέρω τι θα γίνει στην περίπτωση μου - εσύ τι ΑΜΗ είχες όταν έγινε αυτό; Απάντα μου με πμ, και μόνο αν θες.

Link to comment
Share on other sites

@Αγάπ Σε ευχαριστω πολύ!!! Τι ωραία που τα λες,μαλλον κάπως έτσι θα το πάω και γω!!!

Στην πρώτη μου ετ είχα πολύ άγχος καθόλη την διάρκεια και πιστεύω έπαιξε σημαντικό ρόλο στο αρνητικό αποτέλεσμα. 

Αυτή τη φορά όμως ήμουν πολύ πιο χαλαρή και νοιωθω πιο αισιόδοξη!!!!

πρίν από 30 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Κοριτσια εκτός από gonal puregon k menopour και serpafar με ποιο άλλο έχετε κάνει διέγερση ?

Εγώ έκανα με elonva 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω κάνει 4 φορές εξωσωματική χωρίς όμως θετικό αποτέλεσμα όσο για τις ενέσεις ο κάθε γιατρός δίνει διαφορετικό πρόγραμμα ανάλογα με τις εξετάσεις και την ηλικία. Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα με το σπέρμα του άντρα γιατί εγώ αυτό το πρόβλημα έχω και θέλω να ρωτήσω θα ήταν καλύτερα με δότη ή με κάποιον συγγενή;;;  Παρακαλώ ας με βοηθήσει κάποιος για αυτήν την απόφαση.....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...