Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

18 hours ago, Neverstop said:

Κορίτσι μου, μπορεί απλά να ναι ένας κακός κύκλος. Στη θέση σου δεν θα έκανα διέγερση. Θα έκανα κ τον επόμενο μήνα υπέρηχο να δω αν όντως τόσα έχω η έτυχε. Δεν χρειάζονται βιασύνες. 

Προσωπικά, δεν μου έχει τύχει να πάρω περισσότερα από όσα είδα τη δεύτερη ημέρα, εύχομαι να σου συμβεί αυτό αν τελικά προχωρήσεις. 

Σε αυτό που διαφωνώ πάντα είναι που λέμε συνέχεια η ποιότητα μετρα κτλ, πράγμα σωστό μεν, αλλά δεν παύεις να θες το ψυχολογικό Μαξιλάρι της κατάψυξης για επόμενη προσπάθεια ή για αδερφάκι. 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι. 

Σε ευχαριστώ που κατέθεσες την εμπειρία σου. Με βοηθάει για να κρατιέμαι προσγειωμένη. Δεν νομίζω ούτε εγώ ότι θα μου βρουν παραπάνω, και απλά έχω πελαγώσει σε αυτήν την φάση. Απλά περιμένω τον επόμενο υπέρηχο να δω αν, πόσα και πως έχουν μεγαλώσει και ανάλογα να κρίνω.

Τρελή σφαλιάρα το χθεσινό. Αφού μπήκα στο αυτοκίνητο και με έπιασε ένα νευρικό γέλιο/κλάμα - του λέω του άντρα μου "φτιάξαμε τα σπερματοζωάρια και δεν έχουμε ωάρια! δεν θα συντονιστούμε ποτέ;;;" Χιούστον, χάσαμε τα αυγά (στην κυριολεξία)...και τα πασχάλια...!

18 hours ago, Nephele78 said:

Έχεις δικιο να μην εισαι καλα ολη η φαση ειναι ψυχοφθορα γενικοτερα αλλα θελει ψυχραιμια! Για να εχεις ικανοποιητικο αριθμο εμβρυων για προεμφυτευικο ναι ισως να χρειαστεις να κανεις και καποιον τροποποιημενο φυσικο εξτρα τον επομενο μηνα.ή ξανα διεργεση..μη σε πιανει πανικος ομως  η αμη σου ειναι καλη.φυσιολογικα εγω προσωπικα δε θα το αντεχα να μεινω εγκυος  κ μετα να  δω στους 3 μηνες αν ειναι οκ εφοσον υπαρχει η εξωσωαμτικη. .με το καλο να ξεκινησεις τωρα και 5η μερα θα δειξει πιο καλα τι θα εχεις στον υπερηχο κ στις εξετασεις αιματος..εγω εκανα καθε μηνα ωοληψιες για το φυσικο του μηνα καθως ηταν δυσκολο λογω ηλικιας και κακου ορμονικου να εχω  παραπανω ωαρια.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και την κατανόηση! Έχεις δίκιο, και εγώ με αυτό το σκεπτικό ξεκίνησα, δεν ήθελα να διακόψω μία εγκυμοσύνη στον 2ο-3ο μήνα αν βρισκόταν έμβρυο με μεσογειακή. 

Σε θαυμάζω για το κουράγιο σου και την υπομονή σου να κάνεις κάθε μήνα ωοληψίες με το φυσικό ωάριο. Αν χρειαστεί, θα το κάνω και αυτό. Και επανάληψη διέγερσης θα ξανακάνω, τώρα που μπήκαμε στο χορό θα χορέψουμε... 

Στα θετικά νέα, δεν την ένιωσα σχεδόν καθόλου την gonal, είχατε δίκιο!

 

Κορίτσια, να ρωτήσω - όταν ξεκινήσατε τις ενέσεις, νιώθατε τίποτα διαφορετικό εξ' αρχής; πχ κάτι σαν φτερούγισμα να το πω; πρήξιμο; από πότε αρχίσατε να νιώθετε; γιατί κάπως κάτι νιώθω σήμερα όλη μέρα από την μεριά που έκανα την ένεση χθες. Όχι αρνητικό, δεν είναι πόνος ή οτιδήποτε άλλο, απλά σαν...κάτι έξτρα από εκείνη την μεριά. Δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά...

18 hours ago, Katiamaxiking said:

Καλησπέρα στη παρέα!!εύχομαι μωράκια σε όλες μας μες το 2023!

Είμαι καινούρια στο φόρουμ αλλά το διαβάζω από τη πρώτη εξωσωματική. Τώρα βρίσκομαι στη 2η, στις 27-01 έκανα ετ 2 εμβρύων 4ης μέρας και αυτή τη Παρασκευή πάω για χοριακη.

Τη 1η ivf έκανα με menopur & serpafar. δεν μου ταίριαξε καθόλου, πήρα μόνο 1 ώριμο ωάριο, το οποίο γονιμοποιηθηκε όπως επίσης και ένα ανώριμο και προχώρησα σε εγκυμοσύνη η οποία έληξε άδοξα τον 7ο μήνα. Ίσως σας πω κάποια στιγμή στο μέλλον την ιστορία μου. Προς το παρόν εστιάζω σε αυτά τα δύο μέσα μου και εύχομαι να πάνε καλά!

Τώρα στη 2η έκανα με meriofert & serpafar και πήραμε 7 ώριμα. Γονιμοποιηθηκαν τα 4, βάλαμε 2 αλλά τα άλλα 2 δεν προχώρησαν οπότε δεν έχουμε κρυοσυντηρησει κάποιο. 

 

Κορίτσι μου καλώς όρισες. Σου στέλνω μεγάλη αγκαλιά γι'αυτό που πέρασες, και ας μην σε ξέρω καθόλου. Εύχομαι να πραγματοποιηθεί το όνειρο σου σύντομα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 ώρα πρίν, MarGe2022 είπε:

Σε ευχαριστώ που κατέθεσες την εμπειρία σου. Με βοηθάει για να κρατιέμαι προσγειωμένη. Δεν νομίζω ούτε εγώ ότι θα μου βρουν παραπάνω, και απλά έχω πελαγώσει σε αυτήν την φάση. Απλά περιμένω τον επόμενο υπέρηχο να δω αν, πόσα και πως έχουν μεγαλώσει και ανάλογα να κρίνω.

Τρελή σφαλιάρα το χθεσινό. Αφού μπήκα στο αυτοκίνητο και με έπιασε ένα νευρικό γέλιο/κλάμα - του λέω του άντρα μου "φτιάξαμε τα σπερματοζωάρια και δεν έχουμε ωάρια! δεν θα συντονιστούμε ποτέ;;;" Χιούστον, χάσαμε τα αυγά (στην κυριολεξία)...και τα πασχάλια...!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και την κατανόηση! Έχεις δίκιο, και εγώ με αυτό το σκεπτικό ξεκίνησα, δεν ήθελα να διακόψω μία εγκυμοσύνη στον 2ο-3ο μήνα αν βρισκόταν έμβρυο με μεσογειακή. 

Σε θαυμάζω για το κουράγιο σου και την υπομονή σου να κάνεις κάθε μήνα ωοληψίες με το φυσικό ωάριο. Αν χρειαστεί, θα το κάνω και αυτό. Και επανάληψη διέγερσης θα ξανακάνω, τώρα που μπήκαμε στο χορό θα χορέψουμε... 

Στα θετικά νέα, δεν την ένιωσα σχεδόν καθόλου την gonal, είχατε δίκιο!

 

Κορίτσια, να ρωτήσω - όταν ξεκινήσατε τις ενέσεις, νιώθατε τίποτα διαφορετικό εξ' αρχής; πχ κάτι σαν φτερούγισμα να το πω; πρήξιμο; από πότε αρχίσατε να νιώθετε; γιατί κάπως κάτι νιώθω σήμερα όλη μέρα από την μεριά που έκανα την ένεση χθες. Όχι αρνητικό, δεν είναι πόνος ή οτιδήποτε άλλο, απλά σαν...κάτι έξτρα από εκείνη την μεριά. Δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά...

Κορίτσι μου καλώς όρισες. Σου στέλνω μεγάλη αγκαλιά γι'αυτό που πέρασες, και ας μην σε ξέρω καθόλου. Εύχομαι να πραγματοποιηθεί το όνειρο σου σύντομα! 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Καλώς σας βρήκα!! 

Δύσκολη ημέρα η σημερινή με τη Παρασκευή να πλησιάζει ..

πρίν από 8 λεπτά , Butterfly 92 είπε:

Κορίτσια ΤΑ ΒΑΛΑΜΕ!!! 🤣🤣🤣🤣

Καλή επιτυχία!!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Xristina96 είπε:

Εγώ έμαθα για την εικόνα πολυκυστικων στα 24 μου. Εμείς με πολυκυστικες έχουμε και μια ευαισθησία σε το πω στις ορμόνες; Λόγω κυστών. 

Λίγα έχουμε ακούσει;; Τι ειναι 2 χρόνια για να γίνει το μαγικό από μόνο του; Υπομονή μέχρι την Δευτέρα. Το εύχομαι αυτό για σένα!! Πέρασες πολλα την πρωτοχρονιά! 

Εγώ....σήμερα έχω ραντεβού μετά από 4 εβδομάδες!! Έχω έναν απίστευτο φόβο. Δεν μπορώ να το περιγράψω. Ελπίζω να σας γράψω καλά νέα. Αίμα δεν έχω. Έχω όμως κάτι περίεργα υγρά. 

Α και το ότι δεν νιώθεις την ωορρηξία σου πάντα δεν σημαίνει καλέ ότι δεν κάνεις. 32 χρονών είσαι μόνο. Και εάν δεν έχεις τρελους κύκλους πχ 50-60 μέρες. Εγώ την νιώθω πάντα γιατί έχω πάρα πολυ ευαίσθητη κοιλιά. 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ,ότι είναι θα φανεί ναι !  Όταν είχε χαλάσει είχα μεγάλους ναι επερνά χάπια για να μου έρθει αλλά από πέρσυ είχε στρώσει τώρα τι να πω. 

Εύχομαι όλα καλά να πάνε που είμαι σίγουρη είναι μαχητής το μωράκι σου . Θα περιμένουμε νέα σου .!!!  

 

2 ώρες πρίν, EvgeniaCher είπε:

Εγώ στην θέση σου θα πήγαινα να κάνω ένα τεστ, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει 😉

Ναι θα περιμένω λίγο ακόμα και Δευτέρα θα κάνω ένα τεστ αν δεν έχει έρθει ακόμα . 

πρίν από 25 λεπτά , Butterfly 92 είπε:

Κορίτσια ΤΑ ΒΑΛΑΜΕ!!! 🤣🤣🤣🤣

Καλή επιτυχία!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα. Βοηθηστε σας παρακαλω γιατι νιωθω πελαγωμενη και αγχωμενη! Μαζευουμε τα χαρτια για την επιτροπη εξωσωματικης και θελω να ρωτησω αυτα τα δικαιολογητικα που υπαρχουν στο ιντερνετ γνωριζετε αν ειναι σωστα;; γιατι πχ στα σπερμοδιαγραμματα λεει οτι πρεπει να ειναι απο δημοσιο φορεα ενω ο γιατρος οπως και μια γνωστη μου ειπαν οτι μπορεις πλεον να προσκομισεις και απο ιδιωτικους φορεις. Γιατι δεν αναγραφεται ομως πως θα το ξερει καποιος; φοβαμαι μη μας απορριψουν. Υπαρχει καποια προσφατη λιστα γιατι οι αναρτησεις που βρισκω ειναι πιο παλιες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου γλυκά κ έμπειρα...ερώτηση έχω να κάνω μιας κ έκανα την πρώτη μου ετ....

Λοιπόν Παρασκευή 3/2 έκανα στην εμβρυομεταφορα βάλαμε 2 εμβρυακια 3 μέρας grade 1 ..8 διερεσεων κ χωρίς θρυματισμους( όχι ότι θα ξέρω ότι μου είπαν σας λέω)....μας είπαν ότι ήταν άριστα..

Μου είπαν χοριακη με το καλο 15/2 ....ενώ δεν είχα καθόλου άγχος..μετά την εμβρυομεταφορα βράζω...προσπαθώ φυσικά να απασχολούμαι με αλλά πράγματα αλλά γελάω για φυσικά κ μόνο αυτό σκέφτομαι...σαν αγωγή περνώ 4 cyclacur..2 cyglogest..1 prulotex υποδόρια...1 salospir και μισό medrol...

Ακούω πολλά κορίτσια που λένε ότι βλέπουν ροζ η καφέ υγρά ή νοιώθουν πόνους εγώ  που δεν έχω τίποτα κ δεν νοιωθω τίποτα (πάρα μόνο νυστα κ πρήξιμο στο στήθος έχω που αυτό το κάνει η προγεστερονη) είναι κακό??? Δηλαδή θα έπρεπε να νοιωθω κάτι η να δω κάτι????

Κ στην φυσική σύλληψη που είχα το καλοκαίρι ούτε εκεί είχα κάτι αλλά σκέφτηκα τώρα που είναι εξωσωματική κ βάλαμε 2 μήπως θα έπρεπε να έχω κάτι???

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Zaxaroulamak είπε:

Κοριτσια καλησπερα. Βοηθηστε σας παρακαλω γιατι νιωθω πελαγωμενη και αγχωμενη! Μαζευουμε τα χαρτια για την επιτροπη εξωσωματικης και θελω να ρωτησω αυτα τα δικαιολογητικα που υπαρχουν στο ιντερνετ γνωριζετε αν ειναι σωστα;; γιατι πχ στα σπερμοδιαγραμματα λεει οτι πρεπει να ειναι απο δημοσιο φορεα ενω ο γιατρος οπως και μια γνωστη μου ειπαν οτι μπορεις πλεον να προσκομισεις και απο ιδιωτικους φορεις. Γιατι δεν αναγραφεται ομως πως θα το ξερει καποιος; φοβαμαι μη μας απορριψουν. Υπαρχει καποια προσφατη λιστα γιατι οι αναρτησεις που βρισκω ειναι πιο παλιες. 

Ναι φυσικα και μπορεις απο ιδιωτη γιατρους αλλα να ειναι απο διαφορετικα διαγνωστικα μεταξυ τους και να απρχουν 3 μηνες αν δεν κανω λαθος... Θα σε κατατοπισουν και στο κέντρο που εισαι λογικα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Pagor είπε:

Κορίτσια μου γλυκά κ έμπειρα...ερώτηση έχω να κάνω μιας κ έκανα την πρώτη μου ετ....

Λοιπόν Παρασκευή 3/2 έκανα στην εμβρυομεταφορα βάλαμε 2 εμβρυακια 3 μέρας grade 1 ..8 διερεσεων κ χωρίς θρυματισμους( όχι ότι θα ξέρω ότι μου είπαν σας λέω)....μας είπαν ότι ήταν άριστα..

Μου είπαν χοριακη με το καλο 15/2 ....ενώ δεν είχα καθόλου άγχος..μετά την εμβρυομεταφορα βράζω...προσπαθώ φυσικά να απασχολούμαι με αλλά πράγματα αλλά γελάω για φυσικά κ μόνο αυτό σκέφτομαι...σαν αγωγή περνώ 4 cyclacur..2 cyglogest..1 prulotex υποδόρια...1 salospir και μισό medrol...

Ακούω πολλά κορίτσια που λένε ότι βλέπουν ροζ η καφέ υγρά ή νοιώθουν πόνους εγώ  που δεν έχω τίποτα κ δεν νοιωθω τίποτα (πάρα μόνο νυστα κ πρήξιμο στο στήθος έχω που αυτό το κάνει η προγεστερονη) είναι κακό??? Δηλαδή θα έπρεπε να νοιωθω κάτι η να δω κάτι????

Κ στην φυσική σύλληψη που είχα το καλοκαίρι ούτε εκεί είχα κάτι αλλά σκέφτηκα τώρα που είναι εξωσωματική κ βάλαμε 2 μήπως θα έπρεπε να έχω κάτι???

Δεν είναι απαραίτητο να νιώθεις κάτι Εγω δεν είδα ποτέ αίμα η ροζ σε επιτυχημένη εμφύτευση , εσυ σήμερα αύριο κανείς εμφύτευση αρα είναι πολύ νωρίς ακόμη , η προγεστερονη τα κάνει αυτά κ νύχτα κ στήθος , πονάκια ίσως νιώθεις αν είσαι αρκετή ώρα όρθια ,χαλάρωσε και απόλαυσε την ξεκουραση ! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , silvy22 είπε:

Δεν είναι απαραίτητο να νιώθεις κάτι Εγω δεν είδα ποτέ αίμα η ροζ σε επιτυχημένη εμφύτευση , εσυ σήμερα αύριο κανείς εμφύτευση αρα είναι πολύ νωρίς ακόμη , η προγεστερονη τα κάνει αυτά κ νύχτα κ στήθος , πονάκια ίσως νιώθεις αν είσαι αρκετή ώρα όρθια ,χαλάρωσε και απόλαυσε την ξεκουραση ! 

Α ωραία τέλεια...ναι ξέρω ότι όλα αυτά τα κανει η προγεστερωνη...ευτυχώς είμαι σπίτι κ έτσι μπορώ κ απολαμβάνω την ξεκούραση γιατί έχω πολύ νυστα...αλλά αφού είμαι σπίτι όλα τέλεια....απλά λέω κάτσε να ρωτήσω τα κορίτσια από εδώ...γιατί όσο να ναι ενώ δεν είχα καθόλου άγχος πριν τώρα βλέπω μέρα με την μερα όλο κ πιο πολύ το σκέφτομαι....σε ευχαριστώ πολύ πολύ για την απάντηση!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 30 λεπτά , Xristina96 είπε:

Όλα πήγαν καλά,❤️❤️ σε 2 εβδομάδες θα κάνω την αυχενική!! Εύχομαι να συνεχίσουμε έτσι!! 

Τέλεια κορίτσι μου ήμουν σίγουρη. ❤️❤️❤️ Όλα καλά θα συνεχίσουν το πιστεύω. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, MarGe2022 είπε:

Σε ευχαριστώ που κατέθεσες την εμπειρία σου. Με βοηθάει για να κρατιέμαι προσγειωμένη. Δεν νομίζω ούτε εγώ ότι θα μου βρουν παραπάνω, και απλά έχω πελαγώσει σε αυτήν την φάση. Απλά περιμένω τον επόμενο υπέρηχο να δω αν, πόσα και πως έχουν μεγαλώσει και ανάλογα να κρίνω.

Τρελή σφαλιάρα το χθεσινό. Αφού μπήκα στο αυτοκίνητο και με έπιασε ένα νευρικό γέλιο/κλάμα - του λέω του άντρα μου "φτιάξαμε τα σπερματοζωάρια και δεν έχουμε ωάρια! δεν θα συντονιστούμε ποτέ;;;" Χιούστον, χάσαμε τα αυγά (στην κυριολεξία)...και τα πασχάλια...!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και την κατανόηση! Έχεις δίκιο, και εγώ με αυτό το σκεπτικό ξεκίνησα, δεν ήθελα να διακόψω μία εγκυμοσύνη στον 2ο-3ο μήνα αν βρισκόταν έμβρυο με μεσογειακή. 

Σε θαυμάζω για το κουράγιο σου και την υπομονή σου να κάνεις κάθε μήνα ωοληψίες με το φυσικό ωάριο. Αν χρειαστεί, θα το κάνω και αυτό. Και επανάληψη διέγερσης θα ξανακάνω, τώρα που μπήκαμε στο χορό θα χορέψουμε... 

Στα θετικά νέα, δεν την ένιωσα σχεδόν καθόλου την gonal, είχατε δίκιο!

 

Κορίτσια, να ρωτήσω - όταν ξεκινήσατε τις ενέσεις, νιώθατε τίποτα διαφορετικό εξ' αρχής; πχ κάτι σαν φτερούγισμα να το πω; πρήξιμο; από πότε αρχίσατε να νιώθετε; γιατί κάπως κάτι νιώθω σήμερα όλη μέρα από την μεριά που έκανα την ένεση χθες. Όχι αρνητικό, δεν είναι πόνος ή οτιδήποτε άλλο, απλά σαν...κάτι έξτρα από εκείνη την μεριά. Δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά...

Κορίτσι μου καλώς όρισες. Σου στέλνω μεγάλη αγκαλιά γι'αυτό που πέρασες, και ας μην σε ξέρω καθόλου. Εύχομαι να πραγματοποιηθεί το όνειρο σου σύντομα! 

Μην απογοητευεσαι γιατί δεν έχεις άλλο κριτήριο σύγκρισης. Θα δεις στον επόμενο υπέρηχο. Απλά μην φορτωθείς πολλά φάρμακα για λίγα. Μου έχει τύχει με τέσσερα να μου πει ο γιατρός ξεκινάμε και να του πω όχι, καθώς δε άλλους κύκλους έβλεπα οκτώ. Και δικαιώθηκα σε μεταγενεστερο κύκλο. Δεν γνωρίζω και την ηλικία σου, ίσως να ναι λίγα και ποιοτικά και να σαι σούπερ. Καταθέτω απλά τη γνώμη μου. Περιμένουμε update από τον επόμενο υπέρηχο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...