Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , Sabrina_ είπε:

      @Angot το είχα και εγώ αυτό το σύμπτωμα στο τέλος της 28ης και ανησυχούσα για τον τράχηλο.τελικά στον προγραμματισμένο υπέρηχο που έκανα μετά απο 3 μερες η γιατρός τον είδε πολύ καλό και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό να το νιώθω καθώς τα παιδιά εχουν πάρει βάρος. Τωρα είμαι καμια βδομάδα μετά και μου έχει περάσει αυτή η ενόχληση. Το έχω ξανανιώσει και σε προηγούμενη βδομαδα πάντως αυτό και ετρεχα για υπέρηχο τοτε και όλα τα έβρισκαν καλα.

      οχι δεν τρέχω , δεν είναι ότι ε χω πόνους κλπ! εχω βάρος απλώς ίσως η ξάπλα το κάνει χειρότερο ! επισης με πιάνει κυριως βραδάκι… για να μην πω αν θέλω και λίγο τσίσα και αργήσω, εκεί είναι ασήκωτη !

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

10 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Τι σημαίνει δεν εχουν βαθμους.;; όλα τα εμβρυα χαρακτηρίζονται, απλα στο γενεσις τους τα βγαζεις με το τσιγκελι.. 

Κοριτσια για οσες με θυμαςτε.σημερα τα μωρα μου γινανε 2 ετων! Εκανα ορμονικες εξετασεις 2η μερα κυκλου και στα 45 + πλεον εχω fsh 40 ε2:10 και αμη 0,08 .Αξιζει  να δοκιμασω ενα φυσικο λετε;εχει καποια παρόμοιες τιμες; Επιμενει πολυ ο αντρας μου.να σας θυμησω οτι μαζευα με φυσικους τοτε στα 42 μου και ειχα fsh 18 και αμη 0,30.

Να σου ζήσουν τα διδυμακια σου,  ( διδυμανουλα και εγώ ❤) Εγω στην θέση σου θα το προσπαθούσα γιατί τίποτα δεν αποκλείεται,  όλα είναι πιθανότητες , θα ένιωθα ότι τουλάχιστον το πάλεψα μέσα μου και ότι έρθει,  ποτέ δεν ξέρεις , άλλωστε κάθε κύκλος είναι διαφορετικός 

Ακομη και εγώ που δεν έχω φτάσει τα 40 , σκέφτομαι ένα τρίτο μωράκι γιατί και εγώ πέρασα πολλά,  στάθηκα τυχερή και ήρθαν μόνα τους ( οκ έχω και μεγάλη κληρονομικοτητα) , οπότε σκέφτομαι να κάνω κάτι κσι ότι γίνει! 

Να σου ευχηθώ,  να σταθεις τυχερή και να αποκτήσετε ένα ακόμη μωράκι με το καλό ❤

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

30 minutes ago, anna.k said:

Καλημέρα σε ολεςκαι καλη χρονια να έχουμε!

Εχω πολυ καιρό να μπω λόγω υποχρεώσεων και πολλων αλλων θεμάτων υγειας. 

Καλη επιτυχία σε ολες και κουράγιο στα κορίτσια που πηραν προσφατα αρνητικό τεστ.

Εφτασε η ώρα για την 3η ετ μου. Μετα απο μηνες εγχυσεων κλπ. ,τα ξερετε. 

Έκλεισα τα 35 των Αυγουστο και εχω 2 αποτυχημένες ετ σε αλλο κέντρο.  Ο γιατρος μου,ο τωρινος,το απεδωσε στην ενδομητρητιδα που δεν ειχαμε βρει τοτε.Δεδομενου αυτου πιστευα θα μεταφερουμε 2 έμβρυα. Σημερα με πήραν τηλ και μου ειπαν πως θελουν να καταψυξουμε 3εμβρυα. Δεν σας κρύβω οτι ταραχτηκα λιγακι. 

Τι λετε εσεις κορίτσια;

Καλημέρα! Και μένα μου είχαν προτείνει 3 έμβρυα στην 3η προσπάθεια (ίσως είμαστε και στο ίδιο κέντρο) και είπαμε με τον γιατρό ότι θα εξαρτηθεί από την ποιότητα των εμβρύων (ξεπαγώσαμε 6 έμβρυα 3ων ημερών για να γίνουν βλαστοκύστες). Επειδή τελικά είχαμε 2  ΑΑ και 3  ΑΒ είπαμε να προχωρήσουμε μόνο με τα 2 άριστα. Τελικά ούτε αυτή πέτυχε οπότε μάλλον στην επόμενη θα βάλω 3. Στις προηγούμενες σου προσπάθειες είχες αρνητικές χοριακές;


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Καλημέρα! Και μένα μου είχαν προτείνει 3 έμβρυα στην 3η προσπάθεια (ίσως είμαστε και στο ίδιο κέντρο) και είπαμε με τον γιατρό ότι θα εξαρτηθεί από την ποιότητα των εμβρύων (ξεπαγώσαμε 6 έμβρυα 3ων ημερών για να γίνουν βλαστοκύστες). Επειδή τελικά είχαμε 2  ΑΑ και 3  ΑΒ είπαμε να προχωρήσουμε μόνο με τα 2 άριστα. Τελικά ούτε αυτή πέτυχε οπότε μάλλον στην επόμενη θα βάλω 3. Στις προηγούμενες σου προσπάθειες είχες αρνητικές χοριακές;

Στο ιδιο ειμαστε.

Αρνητικές ειχα ναι. Ειχαμε βάλει βλαστοκυστες 5ημερων. Τωρα θελει να βαλουμε 3ων ημερων.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, anna.k said:

Στο ιδιο ειμαστε.

Αρνητικές ειχα ναι. Ειχαμε βάλει βλαστοκυστες 5ημερων. Τωρα θελει να βαλουμε 3ων ημερων.

Στην 2η προσπάθεια είχα βάλει 3ων ημερών κι εγώ. Έχεις πολλά έμβρυα;


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Pagor είπε:

Καλημερα κορίτσια μου τα εμβρύων 3 ημερών έχουν βαθμολογία το grade και κατατάσσονται από grade 1 μέχρι grade 4

"Τα έμβρυα κατατάσσονται σε τέσσερις κατηγορίες (grade I-IV) με βάση το σχήμα των βλαστομεριδίων και την έλλειψη ή παρουσία θρυμματισμού. Στην κατηγορία Ι (grade I) κατατάσσονται έμβρυα χωρίς θρυμματισμό, με κανονικό σχήμα (σφαιρικό ή ελλειψοειδές) και ομοιομορφία των βλαστομεριδίων. Αντιθέτως, η κατηγορία ΙV (grade IV) περιλαμβάνει τα έμβρυα με έντονο θρυμματισμό, ανισομεγέθη και κατεστραμμένα βλαστομερίδια, ή βλαστομερίδια με ανώμαλο σχήμα, πολλαπλούς πυρήνες κ.λπ., ενώ ενδιάμεσα (κατηγορίες ΙΙ και ΙΙΙ) κατατάσσονται τα υπόλοιπα έμβρυα. Τα αργοπορούντα έμβρυα, όπως και εκείνα με πολύ μεγάλο ποσοστό θρυμματισμού έχουν σημαντικά μειωμένες πιθανότητες επιτυχίας κυήσεως. Ιδανικά έμβρυα για εμβρυομεταφορά θεωρούνται τα έμβρυα με 4 κύτταρα κατηγορίας Ι-ΙΙ. Αντίστοιχα στις 72 ώρες μετά την ωοληψία ιδανικά θεωρούνται τα έμβρυα 8 κυττάρων κατηγορίας Ι – ΙΙ."

 

Καλημέρα! Έχεις δίκιο, τουλάχιστον στο ιντερνετ τα έχω δει και εγώ έτσι αλλά απο συγκεκριμένη μονάδα. Στο κέντρο όμως που ειναι η κοπέλα και εγώ δεν μας τα χαρακτηρίζουν έτσι. Φαντάζομαι ότι ο καθένας κάνει ότι θέλει ή απλά εμάς μας τα μεταφέρουν αλλιώς. Τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια βλέπω αρκετές λέτε για 3 έμβρυα! και μένα 3η εμβρυομεταφορα θα ναι αλλά ούτε λόγος για να βάλω 3! (καλα δεν εχω τώρα ,εχω μόνο 2,αλλά και πάλι όταν το είχα προτείνει να πάμε για 3 είπαν αμέσως οχι). σε ποιο κεντρο σας αφήνουν για 3;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Angot είπε:

ρε κορίτσια βλέπω αρκετές λέτε για 3 έμβρυα! και μένα 3η εμβρυομεταφορα θα ναι αλλά ούτε λόγος για να βάλω 3! (καλα δεν εχω τώρα ,εχω μόνο 2,αλλά και πάλι όταν το είχα προτείνει να πάμε για 3 είπαν αμέσως οχι). σε ποιο κεντρο σας αφήνουν για 3;

Στις δυο πρώτες προσπάθειες κάτω από 40 δεν μπορείς να βάλεις πάνω από δυο. Μετα μπορείς και τρία αλλά εσυ είσαι μικρούλα, νομιζω ότι δυο που θέλει ο γιατρος σου είναι πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

 Νεφέλη μου να σου ζήσουν τα  μωράκια σου ❤️❤️ Λοιπόν τους ρώτησα και μου είπαν ότι αυτοί δεν έχουν τέτοιους βαθμούς ...! Μια ημέρα που είχαν φθάσει τριών ημερών τους ρώτησα  ,και λέω πως δεν έχουν;;; Πώς είναι της λέω από σπασίματα ,έχουν ;;η είναι καθαρά τα κύτταρα;;,είναι πολλά λιγα τα σπασίματα ;;;;;τι να πω και εγώ ...ότι διαβάζω ρωτάω ,ότι έχω μάθει από εσάς ...πφφφφ, πώς να της το εξηγούσα αφού μου είπε ότι δεν έχουν βαθμούς και εκεί μου είπε ναι το ένα δεν έχει τίποτα,το άλλο έχει λίγα ,δηλαδή τι πρέπει να ρωτάμε εμείς που τώρα ξεκινήσαμε;απελπίζομαι ώρες ώρες , για τα υπόλοιπα που ρωτάς  θα σου πουν τα κορίτσια μας εδω

Νεφέλη Θύμισε μου με τριών ημερών τα είχες καταφέρει η βλαστοκυστες; Αν με τριών ημερών πως στα είχαν χαρακτηρίσει κατά την ετ σου ,θυμάσαι;

Ευχαριστω κοριτσι μου! Εγω ρωταγα παντα κ με τα χιλια ζόρια να πουνε..δε ξέρω γιατι το κανουν αυτο.. εγω μαζευα με φυσικους και απλα τα καταψυχαμε ως 3ης μερας παντα οποτε ειχα στη καταψυξη για παραδειγμα 1 εμβρυο 10 κυτταρων 3ης μερας grade A , 1 εμβρυο 7 κυτταρων 3ης μερας grade A .μετα τα ξεπαγωσαμε κ τα αφησαμε για βλαστοκυστες κ μεταφεραμε  3. ετσι τα καταφερα..βεβαια το αγχος ηταν απειρο ,γιατι ειχα παει για να κανω ετ και μεχρι τελευταια στιγμη να μη ξερω αν θα εφτανε καποιο σε βλαστοκυστη ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Τι να σου πω; Μόνο αυτήν την περίπτωση που σου είπα ξέρω κι εγώ αλλά ναι, θυμάμαι ότι της είχε πει ο γιατρός ότι η μικρή τιμή δεν μας ανησυχεί, η μεγάλη μόνο μας ανησυχεί. Πόσο χαμηλή ήταν αλήθεια; 

1,8


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Σποράκι είπε:

Καλημέρα! Έχεις δίκιο, τουλάχιστον στο ιντερνετ τα έχω δει και εγώ έτσι αλλά απο συγκεκριμένη μονάδα. Στο κέντρο όμως που ειναι η κοπέλα και εγώ δεν μας τα χαρακτηρίζουν έτσι. Φαντάζομαι ότι ο καθένας κάνει ότι θέλει ή απλά εμάς μας τα μεταφέρουν αλλιώς. Τι να πω!

Εμένα επειδή μου τα έδωσαν γραμμένα από το Ιασώ ..κ δεν ήξερα τι σημαίνει το grade1 κτλ...τα κοίταξα στο internet...

Λένε ότι όσο καλύτερη είναι η ποιότητα τόσες πιο πολλές πιθανότητες έχει η κάθε γυναίκα...αλλά σε κάθε κοπέλα είναι διαφορετικά ..έχω δει κοπέλα να αποτυχγανει με τέλειο έμβρυο κ να πετυχαίνει ξανά σε άλλη ετ με έμβρυο όχι το ίδιο καλό..αρα δεν ξέρω τι σημασία..ίσως είναι μια μικρή ενδείξη ότι ίσως πάνε καλύτερα ..θα πω ότι το τελικό αποτέλεσμα μετράει μόνο κ μια θετική χοριακη!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Τι σημαίνει δεν εχουν βαθμους.;; όλα τα εμβρυα χαρακτηρίζονται, απλα στο γενεσις τους τα βγαζεις με το τσιγκελι.. 

Κοριτσια για οσες με θυμαςτε.σημερα τα μωρα μου γινανε 2 ετων! Εκανα ορμονικες εξετασεις 2η μερα κυκλου και στα 45 + πλεον εχω fsh 40 ε2:10 και αμη 0,08 .Αξιζει  να δοκιμασω ενα φυσικο λετε;εχει καποια παρόμοιες τιμες; Επιμενει πολυ ο αντρας μου.να σας θυμησω οτι μαζευα με φυσικους τοτε στα 42 μου και ειχα fsh 18 και αμη 0,30.

Καλημέρα! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!!!! Εγώ είμαι 42 αυτή τη στιγμή και με πρόωρη ωοθηκικη ανεπάρκεια διαγνωσμένη από τα 37.. Έκανα λίγες προσπάθειες με δικά μου, φυσικούς και τροποποιημένους φυσικούς και τελικά πήγα με δωρεά. Για να μη μακρηγορω, εμένα με πάνω από 25 fsh δε με έβαζε καν για προσπάθεια.. βέβαια από μήνα σε μήνα αυτό ψιλοαλλαζει, εγώ δλδ είχα κι ένα μήνα που ήταν 45 η fsh και άλλο που έπεσε στο 20. Οπότε ίσως θα έπρεπε να παρακολουθήσεις κάποιους μήνες τις ορμόνες και να βρεις έναν όσο το δυνατόν καλύτερο κύκλο! Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Ririii88 είπε:

Γεια σας κορίτσια .. Πρώτη φορά γράφω σε φόρουμ .. είναι η πρώτη μου εξωσωματική και έχω λίγο άγχος .. υπάρχει καποια συμβουλή ;; 🙂

Καλή αρχή λοιπόν! Η καλύτερη συμβουλή... ψυχραιμία και ηρεμία! Είναι μακρύς και ανηφορικός ο δρόμος.... αλλά αξίζει... Εύχομαι γρήγορα αποτελέσματα!

  • Μου αρέσει 1

age.pngpreg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...