Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

1 hour ago, MarGe2022 είπε:

Κορίτσια, θέλω λίγο τις συμβουλές σας γιατί δεν είμαι καλά. 

Σήμερα ξεκινάω gonal, και μόλις γύρισα από το κέντρο εξωσωματικής όπου μου έκαναν αιματολογικές και υπέρηχο για να επιβεβαιώσουν ότι όλα είναι εντάξει να ξεκινήσουμε. Όταν είχα κάνει το 1ο ραντεβού πριν 6 μήνες, και μου είχαν βγάλει το πρωτόκολλο, είχαν πει ότι "η αριστερή είναι λίγο τεμπέλα" αλλά "υπολογίζουμε να πάρουμε γύρω στα 8 ωαριάκια". Είχα ψιλοχαρεί τότε γιατί λέω, ε εντάξει, κάποια οκ δεν θα γονιμοποιηθούν, αλλά κάποια θα τα καταφέρουν, και κάποια θα είναι υγιή (θυμίζω ότι πάμε σε εξωσωματική και προεμφυτευτικό λόγω στίγματος). Με την αναβολή που πήραμε για να μπορέσει να βελτιωθεί το σπέρμα, και μέχρι να μαζέψουμε χαρτιά και να περάσουμε επιτροπή και να πάρουμε έγκριση για προεμφυτευτικό, υπολογίζαμε αρχικά τέλη Σεπτέμβρη να προχωρήσουμε, οπότε κάποια στιγμή μέσα Σεπτέμβρη έκανα ΑΜΗ η οποία βρέθηκε 1.18. Εν τέλει ο σύζυγος χρειάστηκε περισσότερη θεραπεία, φτάσαμε στο σήμερα όπου είπαμε επιτέλους ξεκινάμε.

Και πάω σήμερα, και μου κάνουν υπέρηχο, και μου βρήκαν τρία ωοθυλάκια μόνο. Μου είπαν ότι η εικόνα του υπερήχου συμβαδίζει με την εικόνα από την ΑΜΗ και ότι έχω ΑΜΗ που υποδηλώνει απόθεμα 40άρας και όχι κοπέλας που κλείνει τώρα τα 36. Μου είπαν ότι θα ξεκινήσω σήμερα τις ενέσεις, και θα με δουν πάλι στο τέλος της βδομάδας για να δούμε πως μεγαλώνουν, αν μεγαλώνουν, κλπ. Μπορεί να μην πάρουμε κανένα, μπορεί να πάρουμε ένα ή τρία. Έπαθα σοκ. Έκανα διάφορες ερωτήσεις εκείνη την ώρα, ρώτησα μήπως απλά είναι ένας κακός μήνας και να το αναβάλλουμε για τον επόμενο, αλλά μου είπαν πάμε να δούμε πως μεγαλώνουν, και μετά αποφασίζουμε. Μου είπαν πως εννοείται ότι αν δεν μεγαλώνουν θα σταματήσουμε την διαδικασία αυτό το μήνα, ότι θα αποφασίσουμε με βάση τα δεδομένα - γενικώς ήταν καθησυχαστικοί αλλά και συγκρατημένοι, και δεν έχω κανένα παράπονο από αυτούς - οι άνθρωποι λένε ότι βλέπουν.

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι οι πιθανότητες να μπορέσω να μαζέψω έναν ικανό αριθμό εμβρύων για να σταλούν για προεμφυτευτικό είναι ελάχιστες, έτσι;;;; Θα πρέπει να κάνω την μία ωοληψία πίσω από την άλλη για να μαζεύω ωάρια. Και είμαι σε φάση, τι κάνω εγώ εδώ πέρα τώρα;;; Φτιάξαμε το σπέρμα και δεν έχουμε ωάρια ρε φίλε;;;;; Μήπως να προσπαθήσω φυσιολογικά και ότι γίνει;;;; 

Έχω καταρρακωθεί αυτήν την στιγμή που σας μιλάω. Βοηθήστε με να καταλάβω τι στο καλό μου συμβαίνει αυτή τη στιγμή, γιατί νιώθω ότι με έχει χτυπήσει κεραυνός. 

Κορίτσι μου είδαν τις καταβολές σου σήμερα, οι οποίες ναι μεν δείχνουν μια εικόνα αλλά δεν είναι και η τελική. Εγώ στα 36 μου με ίδια ΑΜΗ στην πρώτη διέγερση δεν είχα πάει καλά αλλά μετά αρκετά καλύτερα. Αυτή η τιμή μας αγχώνει πολύ αλλά κακώς. Σημασία έχει το σύνολο των ορμονολογικων. Ξέρω κοπέλα με πολύ χαμηλή ΑΜΗ που πήγε παρά πολύ καλά και το ανάποδο. Ίσως χρειαστεί να κανείς μερικές ωοληψιες παραπάνω για προεμφυτευτικο αλλά το μόνο που χρειάζεται ειναι υπομονή, ειναι θέμα χρόνου. Άλλες κοπέλες ξεμπερδεύουν με μια διέγερση άλλες θέλουν παραπάνω. Όλα καλά να πάνε, ευχομαι να πάρεις αρκετά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 hour ago, MarGe2022 said:

Κορίτσια, θέλω λίγο τις συμβουλές σας γιατί δεν είμαι καλά. 

Σήμερα ξεκινάω gonal, και μόλις γύρισα από το κέντρο εξωσωματικής όπου μου έκαναν αιματολογικές και υπέρηχο για να επιβεβαιώσουν ότι όλα είναι εντάξει να ξεκινήσουμε. Όταν είχα κάνει το 1ο ραντεβού πριν 6 μήνες, και μου είχαν βγάλει το πρωτόκολλο, είχαν πει ότι "η αριστερή είναι λίγο τεμπέλα" αλλά "υπολογίζουμε να πάρουμε γύρω στα 8 ωαριάκια". Είχα ψιλοχαρεί τότε γιατί λέω, ε εντάξει, κάποια οκ δεν θα γονιμοποιηθούν, αλλά κάποια θα τα καταφέρουν, και κάποια θα είναι υγιή (θυμίζω ότι πάμε σε εξωσωματική και προεμφυτευτικό λόγω στίγματος). Με την αναβολή που πήραμε για να μπορέσει να βελτιωθεί το σπέρμα, και μέχρι να μαζέψουμε χαρτιά και να περάσουμε επιτροπή και να πάρουμε έγκριση για προεμφυτευτικό, υπολογίζαμε αρχικά τέλη Σεπτέμβρη να προχωρήσουμε, οπότε κάποια στιγμή μέσα Σεπτέμβρη έκανα ΑΜΗ η οποία βρέθηκε 1.18. Εν τέλει ο σύζυγος χρειάστηκε περισσότερη θεραπεία, φτάσαμε στο σήμερα όπου είπαμε επιτέλους ξεκινάμε.

Και πάω σήμερα, και μου κάνουν υπέρηχο, και μου βρήκαν τρία ωοθυλάκια μόνο. Μου είπαν ότι η εικόνα του υπερήχου συμβαδίζει με την εικόνα από την ΑΜΗ και ότι έχω ΑΜΗ που υποδηλώνει απόθεμα 40άρας και όχι κοπέλας που κλείνει τώρα τα 36. Μου είπαν ότι θα ξεκινήσω σήμερα τις ενέσεις, και θα με δουν πάλι στο τέλος της βδομάδας για να δούμε πως μεγαλώνουν, αν μεγαλώνουν, κλπ. Μπορεί να μην πάρουμε κανένα, μπορεί να πάρουμε ένα ή τρία. Έπαθα σοκ. Έκανα διάφορες ερωτήσεις εκείνη την ώρα, ρώτησα μήπως απλά είναι ένας κακός μήνας και να το αναβάλλουμε για τον επόμενο, αλλά μου είπαν πάμε να δούμε πως μεγαλώνουν, και μετά αποφασίζουμε. Μου είπαν πως εννοείται ότι αν δεν μεγαλώνουν θα σταματήσουμε την διαδικασία αυτό το μήνα, ότι θα αποφασίσουμε με βάση τα δεδομένα - γενικώς ήταν καθησυχαστικοί αλλά και συγκρατημένοι, και δεν έχω κανένα παράπονο από αυτούς - οι άνθρωποι λένε ότι βλέπουν.

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι οι πιθανότητες να μπορέσω να μαζέψω έναν ικανό αριθμό εμβρύων για να σταλούν για προεμφυτευτικό είναι ελάχιστες, έτσι;;;; Θα πρέπει να κάνω την μία ωοληψία πίσω από την άλλη για να μαζεύω ωάρια. Και είμαι σε φάση, τι κάνω εγώ εδώ πέρα τώρα;;; Φτιάξαμε το σπέρμα και δεν έχουμε ωάρια ρε φίλε;;;;; Μήπως να προσπαθήσω φυσιολογικά και ότι γίνει;;;; 

Έχω καταρρακωθεί αυτήν την στιγμή που σας μιλάω. Βοηθήστε με να καταλάβω τι στο καλό μου συμβαίνει αυτή τη στιγμή, γιατί νιώθω ότι με έχει χτυπήσει κεραυνός. 

Αυτά που είδαν 2η μέρα του κύκλου ήταν οι καταβολές σου. Πράγματι όσο πιο πολλές φαίνονται τόσο πιο πολλά θα πάρουμε αλλά τα 3 τώρα δεν σημαίνει ότι θα μείνουν 3 σε όλη την πορεία. Εμένα 8η μέρα κύκλου είχαν δει γύρω στα 15-17 και τελικά πήραν πάνω από 30. Επίσης να ξέρεις ότι από κύκλο σε κύκλο διαφέρει. Δηλαδή τώρα μπορεί να έχεις 3 και στον επόμενο 7.

Οι αιματολογικές σου πως ήταν; Έκανες;

56 minutes ago, νικηαντωνια81 said:

Κοριτσια εκτός από gonal puregon k menopour και serpafar με ποιο άλλο έχετε κάνει διέγερση ?

Με femara εγώ

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Pagor είπε:

Καλημερα κορίτσια μου τα εμβρύων 3 ημερών έχουν βαθμολογία το grade και κατατάσσονται από grade 1 μέχρι grade 4

"Τα έμβρυα κατατάσσονται σε τέσσερις κατηγορίες (grade I-IV) με βάση το σχήμα των βλαστομεριδίων και την έλλειψη ή παρουσία θρυμματισμού. Στην κατηγορία Ι (grade I) κατατάσσονται έμβρυα χωρίς θρυμματισμό, με κανονικό σχήμα (σφαιρικό ή ελλειψοειδές) και ομοιομορφία των βλαστομεριδίων. Αντιθέτως, η κατηγορία ΙV (grade IV) περιλαμβάνει τα έμβρυα με έντονο θρυμματισμό, ανισομεγέθη και κατεστραμμένα βλαστομερίδια, ή βλαστομερίδια με ανώμαλο σχήμα, πολλαπλούς πυρήνες κ.λπ., ενώ ενδιάμεσα (κατηγορίες ΙΙ και ΙΙΙ) κατατάσσονται τα υπόλοιπα έμβρυα. Τα αργοπορούντα έμβρυα, όπως και εκείνα με πολύ μεγάλο ποσοστό θρυμματισμού έχουν σημαντικά μειωμένες πιθανότητες επιτυχίας κυήσεως. Ιδανικά έμβρυα για εμβρυομεταφορά θεωρούνται τα έμβρυα με 4 κύτταρα κατηγορίας Ι-ΙΙ. Αντίστοιχα στις 72 ώρες μετά την ωοληψία ιδανικά θεωρούνται τα έμβρυα 8 κυττάρων κατηγορίας Ι – ΙΙ."

 

@Pagor μου νομίζω εσύ είχες ξαναστείλει αυτές τις πληροφορίες για αυτό τους ρωτάγα μετά ... ευχαριστώ και πάλι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Έχω ερώτηση προς όσες γνωρίζουν. Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της μοριακής ανάλυσης του μικροβιώματος του ενδομητρίου μου. 27% Lactobacillus και 73% Gardnerella..... Αν και περιμένω απάντηση από τον γιατρό μου, έχω λίγο αγχωθεί. Οι γαλακτοβάκιλοι πρεπει να ναι πάνω απο 90% λέει για να είναι φυσιολογική η χλωρίδα της μήτρας... Και διερωτώμαι, μήπως όλο αυτό επηρεάζει την εμφύτευση του εμβρύου? (να σημειώσω πως έκανα την πρώτη μου αποτυχημένη ετ, και με άριστα έμβρυα παρακαλώ,  πριν 2 μήνες...)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MarGe2022 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Μου δίνεις ελπίδες...μήπως ήταν πολύ νωρίς...δεν ξέρω τι θα γίνει στην περίπτωση μου - εσύ τι ΑΜΗ είχες όταν έγινε αυτό; Απάντα μου με πμ, και μόνο αν θες.

Είναι σίγουρα πολύ νωρίς για να ξέρεις πόσα ωοθυλάκια θα αναπτυχθούν μέχρι το τέλος της διαδικασίας. Οπότε πραγματικά μην αγχώνεσαι!

Εγώ ένα χρόνο πριν την διέγερση είχα ΑΜΗ 8,7 και πήραμε 8 ωάρια.. Με τέτοια ΑΜΗ θα έπρεπε να ελπίζω σε περισσότερα...αλλά στο τέλος της ημέρας το σημαντικό είναι να έχεις ποιοτικά ωάρια, που θα γονιμοποιηθούν και θα οδηγήσουν σε υγιή έμβρυα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Maroxmarox είπε:

@Pagor μου νομίζω εσύ είχες ξαναστείλει αυτές τις πληροφορίες για αυτό τους ρωτάγα μετά ... ευχαριστώ και πάλι!

Δεν ήμουν εγώ κορίτσι μου ....δεν είχα ιδέα βασικά για αυτά μέχρι την περασμένη μου παρασκευή που μου εδώσαν τα χαρτιά από το Ιασώ...εκεί το έψαξα κ εγώ μην νομίζεις...χαχαχα...αλλά εάν πατήσουμε έμβρυα 3 ημερών στα βγάζει όλα...αυτά κ άλλα τόσα βασικά ..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Pagor είπε:

Δεν ήμουν εγώ κορίτσι μου ....δεν είχα ιδέα βασικά για αυτά μέχρι την περασμένη μου παρασκευή που μου εδώσαν τα χαρτιά από το Ιασώ...εκεί το έψαξα κ εγώ μην νομίζεις...χαχαχα...αλλά εάν πατήσουμε έμβρυα 3 ημερών στα βγάζει όλα...αυτά κ άλλα τόσα βασικά ..

 

Εγώ την πρώτη φορά πήρα μόνο femmara και είχα 3 ωοθηλακια αλλά δεν προχωρησαμε σε οωληψια .. τώρα κάνω και ενέσεις gonal και ξανά femmara μαζί .. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, LeneL said:

Συγνώμη, αλλά όταν πήγατε πριν 6 μήνες δεν σου έκαναν αιματολογικές; Μόνο από τον υπέρηχο σου είπαν πρόβλεψη; Γιατί η ΑΜΗ και γενικά η εικόνα των ορμονών δεν αλλάζει τόσο ραγδαια σε ένα 6μηνο.. 

Καλησπέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι μου έκαναν. LH, E2, fsh και τέτοιες δεν λες; ναι μου έκαναν. Δεν θυμάμαι να μου είπαν κάτι. Τι θα πρέπει να κοιτάξω; Λες ότι η ΑΜΗ πάει συνδυαστικά με αυτές; Συγγνώμη, απλά είμαι καινούρια σε όλο αυτό και είμαι άσχετη. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fifi88 said:

Καλησπέρα σε όλες! Έχω ερώτηση προς όσες γνωρίζουν. Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της μοριακής ανάλυσης του μικροβιώματος του ενδομητρίου μου. 27% Lactobacillus και 73% Gardnerella..... Αν και περιμένω απάντηση από τον γιατρό μου, έχω λίγο αγχωθεί. Οι γαλακτοβάκιλοι πρεπει να ναι πάνω απο 90% λέει για να είναι φυσιολογική η χλωρίδα της μήτρας... Και διερωτώμαι, μήπως όλο αυτό επηρεάζει την εμφύτευση του εμβρύου? (να σημειώσω πως έκανα την πρώτη μου αποτυχημένη ετ, και με άριστα έμβρυα παρακαλώ,  πριν 2 μήνες...)

Άλλοι λένε ότι παίζει βασικό ρόλο στην εμφύτευση και άλλοι λένε ότι δεν παίζει κανέναν. Κλασικός διχασμός των γιατρών. Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα σίγουρα φουλ προβιοτικά με γαλακτοβακιλους από στόμα και κολπικά μέχρι την επόμενη προσπάθεια.  

42 minutes ago, MarGe2022 said:

Καλησπέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι μου έκαναν. LH, E2, fsh και τέτοιες δεν λες; ναι μου έκαναν. Δεν θυμάμαι να μου είπαν κάτι. Τι θα πρέπει να κοιτάξω; Λες ότι η ΑΜΗ πάει συνδυαστικά με αυτές; Συγγνώμη, απλά είμαι καινούρια σε όλο αυτό και είμαι άσχετη. 

Πες μας αν θες τις εξετάσεις σου και γι αυτόν τον κύκλο τώρα 

  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Anna G είπε:

@Αγάπ Σε ευχαριστω πολύ!!! Τι ωραία που τα λες,μαλλον κάπως έτσι θα το πάω και γω!!!

Στην πρώτη μου ετ είχα πολύ άγχος καθόλη την διάρκεια και πιστεύω έπαιξε σημαντικό ρόλο στο αρνητικό αποτέλεσμα. 

Αυτή τη φορά όμως ήμουν πολύ πιο χαλαρή και νοιωθω πιο αισιόδοξη!!!!

Εγώ έκανα με elonva 

Με το καλό να πάρεις μια τεράστια χοριακη!

Τι αποτέλεσμα είχες Στη διέγερση με την elonva? Μου την είχε προτείνει κι εμένα ένας εξωσωματικος αλλά τελικά διάλεξα άλλον και έμεινα με την απορία εάν όντως μας γλυτώνει από την ταλαιπωρία των καθημερινών ενώσεων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 hours ago, linaa said:

Σημασία δεν έχει η ποσότητα αλλα η ποιότητα.  Αν οι άλλες σου εξετασεις ειναι καλες να μη σε αγχώνει. Βιταμινες περνεις? Γενικά το στίγμα επηρεάζει κ τις ωοθηκες κ τα ωαρια παρα πολλες κοπελες ειχαν τετοια θεματα από νωρίς αλλά μην σε αγχώνει σημασια εχει οτι έχεις ξεκινήσει διαδικασία νωρίς κ τιποτα αλλο. 

Καλησπέρα - ναι παίρνω, ασβέστιο, σελήνιο, πολυβιταμίνες, D3, filicine

1 hour ago, kateriiina25 said:

Άλλοι λένε ότι παίζει βασικό ρόλο στην εμφύτευση και άλλοι λένε ότι δεν παίζει κανέναν. Κλασικός διχασμός των γιατρών. Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα σίγουρα φουλ προβιοτικά με γαλακτοβακιλους από στόμα και κολπικά μέχρι την επόμενη προσπάθεια.  

Πες μας αν θες τις εξετάσεις σου και γι αυτόν τον κύκλο τώρα 

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις, μου δίνετε κουράγιο. Δεν ξέρω, απογοητεύτηκα σήμερα. Όντως πάντως, για καταβολές μου ανέφεραν. 

Τα αποτελέσματα μου είναι LH: 2.9, Οιστραδιόλη 35 και TSH 1.03 - τι λέτε; πώς είναι; βασικά τι πρέπει να κοιτάω για να καταλάβω αν είναι καλές; τις απόλυτες τιμές ή τον συνδυασμό τους;;;  

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, MarGe2022 said:

Καλησπέρα - ναι παίρνω, ασβέστιο, σελήνιο, πολυβιταμίνες, D3, filicine

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις, μου δίνετε κουράγιο. Δεν ξέρω, απογοητεύτηκα σήμερα. Όντως πάντως, για καταβολές μου ανέφεραν. 

Τα αποτελέσματα μου είναι LH: 2.9, Οιστραδιόλη 35 και TSH 1.03 - τι λέτε; πώς είναι; βασικά τι πρέπει να κοιτάω για να καταλάβω αν είναι καλές; τις απόλυτες τιμές ή τον συνδυασμό τους;;;  

Μόνο αυτές σου έκανε; FSH δεν μετρήσατε; Αυτή είναι και η πιο σημαντική που δείχνει την ποιότητα των ωαρίων κάθε κύκλου

Οι υπόλοιπες είναι μια χαρά. 

Για να ξέρεις:
- Η Οιστραδιόλη πρέπει 2η μέρα να είναι από 20 έως 50 ιδανικά και όσο περνάνε οι μέρες θα αυξάνεται μαζί με την αύξηση των ώριμων ωαρίων, άρα στην πορεία την θες υψηλή. Στην τελευταία σου μέτρηση πριν την ωοληψία την θες περίπου 150 με 200 ανά ωοθυλάκιο (τα νούμερα δεν χρειάζεται πάντα να είναι ιδανικά βέβαια για να υπάρχει επιτυχία)
- Η Lh πρέπει να είναι κάτω από 10 περίπου και η πιο τέλεια τιμή της είναι αν είναι ίδια με την FSH (αλλά το βλέπουμε σπάνια αυτό)
- H FSH δηλώνει την ποιότητα όπως σου είπα (και απόθεμα συνδυαστικά με AMH) και ιδανικά πρέπει να είναι κάτω από 10
- H TSH αφορά τον θυρεοειδή και πρέπει να είναι ιδανικά κάτω από 2,5 αλλιώς μιλάς με ενδοκρινολόγο
- Και η PRG (προγεστερόνη) που δεν έχεις μετρήσει ακόμα λογικά, πρέπει να είναι πριν την ωοληψία κάτω από 1 για να προχωρήσεις σε εμβρυομεταφορά στον ίδιο κύκλο (εκτός από ειδικές περιπτώσεις διέγερσης)

  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, kateriiina25 said:

Μόνο αυτές σου έκανε; FSH δεν μετρήσατε; Αυτή είναι και η πιο σημαντική που δείχνει την ποιότητα των ωαρίων κάθε κύκλου

Οι υπόλοιπες είναι μια χαρά. 

Για να ξέρεις:
- Η Οιστραδιόλη πρέπει 2η μέρα να είναι από 20 έως 50 ιδανικά και όσο περνάνε οι μέρες θα αυξάνεται μαζί με την αύξηση των ώριμων ωαρίων, άρα στην πορεία την θες υψηλή. Στην τελευταία σου μέτρηση πριν την ωοληψία την θες περίπου 150 με 200 ανά ωοθυλάκιο (τα νούμερα δεν χρειάζεται πάντα να είναι ιδανικά βέβαια για να υπάρχει επιτυχία)
- Η Lh πρέπει να είναι κάτω από 10 περίπου και η πιο τέλεια τιμή της είναι αν είναι ίδια με την FSH (αλλά το βλέπουμε σπάνια αυτό)
- H FSH δηλώνει την ποιότητα όπως σου είπα (και απόθεμα συνδυαστικά με AMH) και ιδανικά πρέπει να είναι κάτω από 10
- H TSH αφορά τον θυρεοειδή και πρέπει να είναι ιδανικά κάτω από 2,5 αλλιώς μιλάς με ενδοκρινολόγο
- Και η PRG (προγεστερόνη) που δεν έχεις μετρήσει ακόμα λογικά, πρέπει να είναι πριν την ωοληψία κάτω από 1 για να προχωρήσεις σε εμβρυομεταφορά στον ίδιο κύκλο (εκτός από ειδικές περιπτώσεις διέγερσης)

Σε ευχαριστώ πολύ! Δεν μου είπε τίποτα για FSH! Θα τις πάρω στον επόμενο υπέρηχο, τηλεφωνικά μου τα είπε τώρα.

Πάντως, πριν από κάποιους μήνες που την είχαμε μετρήσει την FSH ήταν στο 6.47 2η/3η μέρα κύκλου. Τότε η LH μου ήταν 2.6. 

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ, δεν τα ήξερα όλα αυτά που μου έγραψες... Να'σαι καλά! ❤️ 

Τώρα θα περιμένω τον επόμενο υπέρηχο με αγωνία - έχω στενοχωρηθεί πολύ σήμερα. Ουφ, μέρες σαν την σημερινή το νιώθω όλο αυτό σαν uphill battle. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, MarGe2022 said:

Σε ευχαριστώ πολύ! Δεν μου είπε τίποτα για FSH! Θα τις πάρω στον επόμενο υπέρηχο, τηλεφωνικά μου τα είπε τώρα.

Πάντως, πριν από κάποιους μήνες που την είχαμε μετρήσει την FSH ήταν στο 6.47 2η/3η μέρα κύκλου. Τότε η LH μου ήταν 2.6. 

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ, δεν τα ήξερα όλα αυτά που μου έγραψες... Να'σαι καλά! ❤️ 

Τώρα θα περιμένω τον επόμενο υπέρηχο με αγωνία - έχω στενοχωρηθεί πολύ σήμερα. Ουφ, μέρες σαν την σημερινή το νιώθω όλο αυτό σαν uphill battle. 

 Άψογη ήταν η FSH σου και η LH. Τίποτα, να είσαι καλά και καλή επιτυχία! ☺️

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...