Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , Pagor είπε:

Λυπάμαι κορίτσι μου..τα έχουμε πει κ σε μυνήματα...είναι πολύ καλό τουλάχιστον που υπάρχουν κ άλλα...όντως είναι θέμα εμβρύων...ήταν 8 κυττάρων κ αυτά που έβαλες??? Έχει σχέση μου είχαν πει κ τι grade είναι των 3 ημερών...υπάρχουν από grade 1 έως grade 5 ...η τουλάχιστον έτσι έλεγε στο δικό μας χαρτί από το Ιασώ που μου έδωσαν...κ ανάλογως σε ποια κατηγορία είναι τα έμβρυα υπάρχουν κ οι ανάλογες πιθανότητες...από την καρδιά μου μέσα η επόμενη να είναι η τυχερή κ σύντομα με ένα μωράκι στην αγκαλιά!!!

Σε ευχαριστώ πολύ, μου είχαν πει ότι ήταν άριστα έμβρυα 7 κυττάρων κ όταν έκαναν την απόψυξη προχώρησαν αμέσως. 
επισης σύντομα όλες μανούλες 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

6 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Μου είπε ότι η τιμή που μας νοιάζει είναι αυτή που έγινε πριν ξεκινήσω τα cyclacur που ήταν 0.7.
Από κει και πέρα λέει ότι κάνουμε πάλι μέτρηση και αυξάνουμε την δόση μόνο σε περίπτωση θετικού. Του γιατρού του είπα ότι θα μιλήσω με την ενδοκρινολόγο οπότε δεν μου είπε κάτι.

Λυπάμαι πολύ 😕 

Χωρίς να είμαι γιατρός, απλά με αυτά που εγώ γνωρίζω που έχω υποθυρεοειδισμό, η TSH πρέπει να είναι 1.5 - 2.5 για εγκυμοσύνη. Η αυξημένη και η πολύ χαμηλή TSH έχουν ενοχοποιηθεί για αποβολές. Τα φάρμακα τις εξωσωματικής ανεβάζουν την TSH, το ίδιο και η εγκυμοσύνη. Ξεκίνησα με 1.45 TSH και πήγε 2.7. αλλά στην εμβρυομεταφορα είχαμε αλλάξει δόση. Η TSH είναι επικίνδυνη πολύ αυξημένη και πολύ χαμηλή. Το 3.5 δεν είναι απαγορευτικό. Φίλη μου με υποθυρεοειδισμό, μετά την εξωσωματική και την θετική της έκβαση είχε TSH 6. 

Δεν γνωρίζω τι ακριβώς έχεις αλλά θεωρώ ότι η TSH που ξεκίνησες την εμβρυομεταφορα ήταν χαμηλή. Οι τιμες της TSH είναι απίστευτα ευαίσθητες.

επίσης απότομες αυξήσεις ή μειώσεις της TSH τουλάχιστον σε εμένα, οδήγησαν σε πολλές ταχυπαλμιες. 

Το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί η νύφη μου ξεκίνησε με TSH 0.8. 

Την κρατάς πολύ χαμηλά όταν έχεις υποβληθεί σε χειρουργείο όζων.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Xristina96 said:

Χωρίς να είμαι γιατρός, απλά με αυτά που εγώ γνωρίζω που έχω υποθυρεοειδισμό, η TSH πρέπει να είναι 1.5 - 2.5 για εγκυμοσύνη. Η αυξημένη και η πολύ χαμηλή TSH έχουν ενοχοποιηθεί για αποβολές. Τα φάρμακα τις εξωσωματικής ανεβάζουν την TSH, το ίδιο και η εγκυμοσύνη. Ξεκίνησα με 1.45 TSH και πήγε 2.7. αλλά στην εμβρυομεταφορα είχαμε αλλάξει δόση. Η TSH είναι επικίνδυνη πολύ αυξημένη και πολύ χαμηλή. Το 3.5 δεν είναι απαγορευτικό. Φίλη μου με υποθυρεοειδισμό, μετά την εξωσωματική και την θετική της έκβαση είχε TSH 6. 

Δεν γνωρίζω τι ακριβώς έχεις αλλά θεωρώ ότι η TSH που ξεκίνησες την εμβρυομεταφορα ήταν χαμηλή. Οι τιμες της TSH είναι απίστευτα ευαίσθητες.

επίσης απότομες αυξήσεις ή μειώσεις της TSH τουλάχιστον σε εμένα, οδήγησαν σε πολλές ταχυπαλμιες. 

Το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί η νύφη μου ξεκίνησε με TSH 0.8. 

Την κρατάς πολύ χαμηλά όταν έχεις υποβληθεί σε χειρουργείο όζων.

Έχω Χασιμότο και έναν όζο και παίρνω ίδια δόση Τ4 εδώ και 6 χρόνια περίπου. Η TSH μου όσο την ρυθμίζω ήταν πάντα 2 με 2,5. Από τότε που ξεκίνησα το glucophage έπεσε στο 0.7 με 1.3 περίπου γιατί το κάνει αυτό το glucophage γενικά. Μετά από cyclacur πρώτη φορά μετράω, δεν ήξερα ποτέ τι αυξήσεις μου προκαλεί. Απλώς η γιατρός επέμεινε οτι το αντιπροσωπευτικό νούμερο είναι αυτό που έχουμε πριν την λήψη ορμονών όπως το cyclacur γι αυτό και κανονικά κάνουμε εξέταση μόνο στην αρχή του κύκλου της ετ και ύστερα σε περίπτωση εγκυμοσύνης που γίνεται ετσι κι αλλιώς παρακολούθηση πιο συχνά και αυξομείωση της δόσης. 

Μου την δίνει που πρέπει να παίρνω τέτοιες αποφάσεις μόνη μου επειδή ο ένας γιατρός λέει το ένα και ο άλλος το άλλο. Θα μου πεις, γιατί ψάχνεσαι; Και που ξέρω ότι η γνώμη του ενός δεν θα αποτελέσει πρόβλημα στον στόχο μου; Τόσα έχουμε ακούσει. Πραγματικά όμως είναι πολύ κουραστικό. 

  • Μου αρέσει 4

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Έχω Χασιμότο και έναν όζο και παίρνω ίδια δόση Τ4 εδώ και 6 χρόνια περίπου. Η TSH μου όσο την ρυθμίζω ήταν πάντα 2 με 2,5. Από τότε που ξεκίνησα το glucophage έπεσε στο 0.7 με 1.3 περίπου γιατί το κάνει αυτό το glucophage γενικά. Μετά από cyclacur πρώτη φορά μετράω, δεν ήξερα ποτέ τι αυξήσεις μου προκαλεί. Απλώς η γιατρός επέμεινε οτι το αντιπροσωπευτικό νούμερο είναι αυτό που έχουμε πριν την λήψη ορμονών όπως το cyclacur γι αυτό και κανονικά κάνουμε εξέταση μόνο στην αρχή του κύκλου της ετ και ύστερα σε περίπτωση εγκυμοσύνης που γίνεται ετσι κι αλλιώς παρακολούθηση πιο συχνά και αυξομείωση της δόσης. 

Μου την δίνει που πρέπει να παίρνω τέτοιες αποφάσεις μόνη μου επειδή ο ένας γιατρός λέει το ένα και ο άλλος το άλλο. Θα μου πεις, γιατί ψάχνεσαι; Και που ξέρω ότι η γνώμη του ενός δεν θα αποτελέσει πρόβλημα στον στόχο μου; Τόσα έχουμε ακούσει. Πραγματικά όμως είναι πολύ κουραστικό. 

Ισχύει, άλλαξα 3 ενδοκρινολόγους. Αφού πλέον παίρνεις glucophage που επηρεάζει την TSH η δόση θα πρέπει να διαμορφωθεί. Αυτή που παίρνεις καθημερινά. Εάν έκανες διέγερση που και αυτά αυξάνουν πολύ την TSH και εκεί παίρνεις μεγαλύτερη δόση. Εγώ έπαιρνα των 64, ανεβήκαμε πριν την εμβρυομεταφορα στο 76 και μετά το θετικό πήγαμε στο 88. Τώρα που κόβω τα φάρμακα σιγά σιγά θα κάνω επανάληψη πάλι (κάνω ανά 20 μέρες) μήπως χρειάζεται να πέσουμε πάλι στο 76. 

Οι ιδανικοί γιατροί για εμάς είναι οι ενδοκρινολόγοι αναπαραγωγής. 

Δυστυχώς και εγώ στην πρώτη εμβρυομεταφορα ζήτησα TSH εξετάσεις και είδαμε 3.6 όπου προχώρησαν σε εμβρυομεταφορα. Μάλλον πρέπει να τους κυνηγάμε εμείς που έχουμε και ένα θεματικι παραπάνω.

Έχεις πολλές γνώσεις. Μην σου πω ότι γνωρίζεις πλέον πολλά περισσότερα και από γιατρούς.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

33 minutes ago, Xristina96 said:

Ισχύει, άλλαξα 3 ενδοκρινολόγους. Αφού πλέον παίρνεις glucophage που επηρεάζει την TSH η δόση θα πρέπει να διαμορφωθεί. Αυτή που παίρνεις καθημερινά. Εάν έκανες διέγερση που και αυτά αυξάνουν πολύ την TSH και εκεί παίρνεις μεγαλύτερη δόση. Εγώ έπαιρνα των 64, ανεβήκαμε πριν την εμβρυομεταφορα στο 76 και μετά το θετικό πήγαμε στο 88. Τώρα που κόβω τα φάρμακα σιγά σιγά θα κάνω επανάληψη πάλι (κάνω ανά 20 μέρες) μήπως χρειάζεται να πέσουμε πάλι στο 76. 

Οι ιδανικοί γιατροί για εμάς είναι οι ενδοκρινολόγοι αναπαραγωγής. 

Δυστυχώς και εγώ στην πρώτη εμβρυομεταφορα ζήτησα TSH εξετάσεις και είδαμε 3.6 όπου προχώρησαν σε εμβρυομεταφορα. Μάλλον πρέπει να τους κυνηγάμε εμείς που έχουμε και ένα θεματικι παραπάνω.

Έχεις πολλές γνώσεις. Μην σου πω ότι γνωρίζεις πλέον πολλά περισσότερα και από γιατρούς.

Καλά το παραπάνω από γιατρούς είναι υπερβολή 😄, να ασχολούμαι όμως περισσότερο από κάποιους, παίζει 😏 

Έχω πάει κι εγώ σε 3 ενδοκρινολόγους για να καταλήξω σε αυτήν που τελικά φτάνω σε θέση να αμφιβάλλω πάλι. Δεν γίνεται όμως να γυρίσω και όλη την Αττική πια. Και με ποια κριτήρια θα πω ότι αυτός είναι ο σωστός; Οι περισσότερες πάμε με κριτήριο την συμπάθεια και με το ενδιαφέρον που δείχνουν για μας αλλα ίσως ένας άλλος αδιάφορος τελικά μπορεί να είναι και καλύτερος επιστήμονας. Δεν ξέρω
To glucophage το παίρνω κοντά 1 χρόνο τώρα, δεν είναι καιρνούργια προσθήκη. Αυτό δεν ρίχνει "πλασματικά" την TSH, αυτό υποτίθεται βοηθάει τον θυρεοειδή να λειτουργεί καλύτερα. Το 0,7-1,3 που έχω είναι καλύτερο από το 2,3 που είχα πριν υποτίθεται οπότε γι αυτό δεν αλλάξαμε την δοσολογία. Βασικά εκεί γύρω στο 1 είναι η τέλεια τιμή νομίζω 

15 minutes ago, Ele@n said:

Όχι σαν τον προηγούμενο μήνα περίπου...45

Σε ρώτησα γιατί καμία φορά η πολύ υψηλή Ε2 μπορεί να μειώσει ψευδώς την FSH. Μία φορά θυμάμαι η @winspert είχε πολύ χαμηλή FSH και προχώρησε κανονικά σε ωοληψία φυσικού σε εκείνον τον κύκλο και νομίζω είχε και γονιμοποίηση απλώς δεν έφτασε βλαστοκύστη. Αν το δει θα μας πει

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Καλά το παραπάνω από γιατρούς είναι υπερβολή 😄, να ασχολούμαι όμως περισσότερο από κάποιους, παίζει 😏 

Έχω πάει κι εγώ σε 3 ενδοκρινολόγους για να καταλήξω σε αυτήν που τελικά φτάνω σε θέση να αμφιβάλλω πάλι. Δεν γίνεται όμως να γυρίσω και όλη την Αττική πια. Και με ποια κριτήρια θα πω ότι αυτός είναι ο σωστός; Οι περισσότερες πάμε με κριτήριο την συμπάθεια και με το ενδιαφέρον που δείχνουν για μας αλλα ίσως ένας άλλος αδιάφορος τελικά μπορεί να είναι και καλύτερος επιστήμονας. Δεν ξέρω
To glucophage το παίρνω κοντά 1 χρόνο τώρα, δεν είναι καιρνούργια προσθήκη. Αυτό δεν ρίχνει "πλασματικά" την TSH, αυτό υποτίθεται βοηθάει τον θυρεοειδή να λειτουργεί καλύτερα. Το 0,7-1,3 που έχω είναι καλύτερο από το 2,3 που είχα πριν υποτίθεται οπότε γι αυτό δεν αλλάξαμε την δοσολογία. Βασικά εκεί γύρω στο 1 είναι η τέλεια τιμή νομίζω 

Σε ρώτησα γιατί καμία φορά η πολύ υψηλή Ε2 μπορεί να μειώσει ψευδώς την FSH. Μία φορά θυμάμαι η @winspert είχε πολύ χαμηλή FSH και προχώρησε κανονικά σε ωοληψία φυσικού σε εκείνον τον κύκλο και νομίζω είχε και γονιμοποίηση απλώς δεν έφτασε βλαστοκύστη. Αν το δει θα μας πει

Τι να πω. Εμένα μου είπαν ενδοκρινολόγος και γυναικολόγος ότι το θέλουν έως 1.5 το λιγότερο. Κάτω από 1.5 όχι. Όπως είπα δεν είμαι γιατρός. Το ότι το ρίχνει πλασματικά δεν το καταλαβαίνω. Όταν παίρνεις χάπια σε μόνιμη βάση όπως εσύ 1 χρόνο τώρα και σου έχει ρίξει την TSH σημαίνει ότι επηρεάζει την TSH σου για αυτό και παίρνεις αυτήν την τιμή. Οπότε αυξάνεις ή μειώνεις την δόση για να κρατήσεις την ισορροπία. Πλασματικό είναι όταν αυξήσεις απότομα τα χάπια , ρίξεις φουλ την TSH σου μέσα σε μια εβδομάδα και το κόψεις απότομα, αυτό είναι πλασματικό. Αλλά σε μια θεραπεία 1 έτους, δεν θεωρείτε η τιμή πλασματική. Είναι σαν να λέμε ότι 9 μήνες της εγκυμοσύνης συν την λοχεία η TSH που αυξάνεται είναι πλασματική, δεν ισχύει, "υπολειτουργεί" για αυτό αυξάνεται και παίρνουμε χάπια. Υπάρχουν εγκυμοσύνες που πέφτει και όλας , η κοπέλα του αδερφού μου σε επανάληψη είχε tsh 0.36 στον 4ο μήνα. 

Θα μείνεις με τον ενδοκρινολόγο που αισθάνεσαι καλά και σε κάνει να νιώθεις ασφάλεια, όπως αισθάνεσαι με τον γυναικολόγο σου. Είναι εξίσου σημαντικός.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Xristina96 said:

Τι να πω. Εμένα μου είπαν ενδοκρινολόγος και γυναικολόγος ότι το θέλουν έως 1.5 το λιγότερο. Κάτω από 1.5 όχι. Όπως είπα δεν είμαι γιατρός. Το ότι το ρίχνει πλασματικά δεν το καταλαβαίνω. Όταν παίρνεις χάπια σε μόνιμη βάση όπως εσύ 1 χρόνο τώρα και σου έχει ρίξει την TSH σημαίνει ότι επηρεάζει την TSH σου για αυτό και παίρνεις αυτήν την τιμή. Οπότε αυξάνεις ή μειώνεις την δόση για να κρατήσεις την ισορροπία. Πλασματικό είναι όταν αυξήσεις απότομα τα χάπια , ρίξεις φουλ την TSH σου μέσα σε μια εβδομάδα και το κόψεις απότομα, αυτό είναι πλασματικό. Αλλά σε μια θεραπεία 1 έτους, δεν θεωρείτε η τιμή πλασματική. Είναι σαν να λέμε ότι 9 μήνες της εγκυμοσύνης συν την λοχεία η TSH που αυξάνεται είναι πλασματική, δεν ισχύει, "υπολειτουργεί" για αυτό αυξάνεται και παίρνουμε χάπια. Υπάρχουν εγκυμοσύνες που πέφτει και όλας , η κοπέλα του αδερφού μου σε επανάληψη είχε tsh 0.36 στον 4ο μήνα. 

Θα μείνεις με τον ενδοκρινολόγο που αισθάνεσαι καλά και σε κάνει να νιώθεις ασφάλεια, όπως αισθάνεσαι με τον γυναικολόγο σου. Είναι εξίσου σημαντικός.

Μα αυτό σου είπα βρε, ότι η μείωση από το Gluco ΔΕΝ είναι πλασματική, είναι πραγματική γιατί κάνει τον θυρεοειδή να λειτουργεί πιο σωστά. Πλασματική είναι από τα οιστρογόνα που την ανεβάζει απότομα. Τώρα για το 1,5 το λιγότερο η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά το ακούω από σένα. Τα απαγορευμένα νούμερα ήξερα ότι είναι τα κοντινά σε 0,1 και >3-4.

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Kate33 είπε:

Σας ευχαριστώ όλες! Ήταν η πρώτη μου ετ και είχα πολλές ελπίδες. Με πήραν από τον γιατρό να κόψω τα φάρμακα κ περιμένω να με πάρει και ο γιατρός. 

Λυπάμαι,εύχομαι η επόμενη να είναι η τυχερή σου kate🧡

7 ώρες πρίν, Kate33 είπε:

Έχω αλλά δυο έμβρυα 3 ημερών από φυσικούς κυκλους

 Τώρα 3 ημερών είχες βάλει;

πρίν από 17 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Λυπάμαι,εύχομαι η επόμενη να είναι η τυχερή σου kate🧡

 

 

πρίν από 17 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Λυπάμαι,εύχομαι η επόμενη να είναι η τυχερή σου kate🧡

πρίν από 17 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Λυπάμαι,εύχομαι η επόμενη να είναι η τυχερή σου kate🧡

 Τώρα 3 ημερών είχες βάλει;

 

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by Maroxmarox
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Kate33 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια! Ευτυχώς στηρίζουμε η μια την άλλη.

με πήρε ο γιατρός και πρότεινε την επόμενη φορά να πάμε με βλαστοκυστες. Να προχωρήσουμε σε ωοληψια και να μαζέψουμε έστω μια και να αφήσουμε κ τα έμβρυα μας να προχωρήσουν-αν τα καταφέρουν.

τον ρώτησα για έξτρα εξετάσεις και πρότεινε καρυτυπο κ dfi σπέρματος. Αυτά 

Είναι θέμα εμβρύων θεωρεί η αποτυχία. 

Με σφακ είσαι κορίτσι μου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μου υπαρχει καμία κοπέλα να έχει μπει σε καταστολή περιόδου μετά από χειρουργείο να μου δώσει καμία συμβουλη; Τι να προσέχω ,καμία βιταμίνη ,τι να τρώω ,οτιδήποτε ίσως γνωρίζει; 

πρίν από 19 λεπτά , Kate33 είπε:

Ναι! Και εσυ;

 

πρίν από 19 λεπτά , Kate33 είπε:

Ναι! Και εσυ;

Τα εμβρυακια πως σου τα χαρακτήρισαν; Δεν σου έδωσαν grade κατά την ετ; Και εγώ εκεί είμαι ,έχω τριών ημερών ,τους είχα ρωτήσει κατά τη στιγμή της κατάψυξης ( όταν έφθαναν 3 ημερών )και μου είπαν ότι αυτοί δεν έχουν grade .... Τι σου είπαν κατά την ετ ;

Επεξεργάστηκαν by Maroxmarox
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κορίτσια!!!

Πρώτη μέρα μετά την ετ σήμερα και δεν μπορώ να βάλω το μυαλό μου σε τάξη. Μερικές φορές λέω στον εαυτό μου δεν θα το σκέφτομαι θα προσπαθήσω να συνεχίσω κανονικά την καθημερινότητα μου,και άλλες φορές λέω θα θεωρήσω τον εαυτό μου είδη έγκυο πως είδη πέτυχε η ετ, εσείς που έχετε κάνει ετ πως αντιμετωπίσατε αυτές τις μέρες τις αναμονής;;; 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου υπαρχει καμία κοπέλα να έχει μπει σε καταστολή περιόδου μετά από χειρουργείο να μου δώσει καμία συμβουλη; Τι να προσέχω ,καμία βιταμίνη ,τι να τρώω ,οτιδήποτε ίσως γνωρίζει; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...