Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

      πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

      Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! 🥰Το ξέρεις και συ ότι περιμένω να δω χοριακη την Τετάρτη....είναι σημαντική...

      Μπράβο τον γιατρό σου που σκέφτεται το καλυτερο για σενα και μπράβο και σένα που τον εμπιστεύεσαι τόσο! Ειναι πολύ σημαντικό. Και μένα ο γιατρός μου είναι πρώτα άνθρωπος και μετά και άριστος  γιατρός και νιώθω πολλή ασφάλεια. Έχω γνωρισει στα τόσα χρόνια πολλούς γιατρούς εξωσωματικέης, 2 ξεχωρίζω μονο!! 

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 7 λεπτά , Βάσω91 είπε:

Εγώ έχω hasimoto χρόνια τώρα...με τρεις διεγέρσεις δεν έχει επηρεαστεί αλλά είναι ρυθμισμένος με το χάπι. Τώρα για την ποιότητα των ωαρίων δεν έχω ακούσει κάτι ούτε μ έχουν πει οι γιατροί το οτιδήποτε. Ο γιατρός σου τι σου είπε;

Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα. Ενημέρωσα την ενδοκρινολόγο κ περιμένω να με πάρει τηλ. Όποτε δεν έχω μιλήσει ακόμα. Εχω στεναχωρηθεί όμως γιατί σήμερα αδιαθέτησα όποτε έχουμε σκοπό να κάνουμε ωοληψια τις επόμενες μέρες (αν κ εφόσον μεγαλώνει δλδ) κ τώρα έκατσε αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

@Neverstop και @Lela79 Συγχαρητήρια και στις δυό σας! Μια εύκολη, υγιής και τελειόμηνη εγκυμοσύνη σας εύχομαι από καρδιάς!!! ❤️❤️🙏🏻🙏🏻  @MarGe2022 λυπάμαι που δε πήγε τόσο καλά αυτή η διέγερση.. Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά και όλη μου την θετική ενέργεια για το επόμενο πλάνο όπως το σχεδιάσετε με το γιατρό! 🙏🏻🙏🏻

  • Ευχαριστώ 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Fay_ είπε:

Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα. Ενημέρωσα την ενδοκρινολόγο κ περιμένω να με πάρει τηλ. Όποτε δεν έχω μιλήσει ακόμα. Εχω στεναχωρηθεί όμως γιατί σήμερα αδιαθέτησα όποτε έχουμε σκοπό να κάνουμε ωοληψια τις επόμενες μέρες (αν κ εφόσον μεγαλώνει δλδ) κ τώρα έκατσε αυτό. 

Καλησπέρα,

Έχω υποθυρεοειδισμός, γνωρίζω ότι την TSH δεν την θέλουμε πάνω από 2,5 για εγκυμοσύνη και εμβρυομεταφορα. Βέβαια για εμβρυομεταφορα δεν είναι απαγορευτικό και λίγο παραπάνω. 

Εμένα με την διέγερση είχε επιρρεαστει. Επίσης με την διέγερση μπορεί να αλλάξουν μέγεθος και οι όζοι εάν έχετε. Αυτά είπαν οι δικοί μου ενδοκρινολόγο. Δεν μίλησαν όμως για ποιότητα. Επίσης ξέρω ότι η TSH επιρρεαζει τον μεταβολισμό και απορρύθμιζει τις ορμόνες, αλλά αυτό όταν είναι πάρα πολύ καιρό απορρυθμισμενος και πάρα πολύ ψηλά.

Τι τιμή έχεις; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Xristina96 είπε:

Καλησπέρα,

Έχω υποθυρεοειδισμός, γνωρίζω ότι την TSH δεν την θέλουμε πάνω από 2,5 για εγκυμοσύνη και εμβρυομεταφορα. Βέβαια για εμβρυομεταφορα δεν είναι απαγορευτικό και λίγο παραπάνω. 

Εμένα με την διέγερση είχε επιρρεαστει. Επίσης με την διέγερση μπορεί να αλλάξουν μέγεθος και οι όζοι εάν έχετε. Αυτά είπαν οι δικοί μου ενδοκρινολόγο. Δεν μίλησαν όμως για ποιότητα. Επίσης ξέρω ότι η TSH επιρρεαζει τον μεταβολισμό και απορρύθμιζει τις ορμόνες, αλλά αυτό όταν είναι πάρα πολύ καιρό απορρυθμισμενος και πάρα πολύ ψηλά.

Τι τιμή έχεις; 

Έφτασε 9 😢 ενώ τελευταία μέτρηση ιανουαριο ήταν 1,2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση κ οποία κοπέλα γνωρίζει θα ήθελα πολύ να μου πει...

Έχει καταφέρει καμία κοπέλα με αντίσταση στην ινσουλίνη να μείνει έγκυος κ όλα να πάνε καλά???

Εγώ το πέρασμενο καλοκαίρι είχα μια ατυχή κύηση ..τον Φεβρουάριο κ τον Μάιο έκανα εμβρυομεταφορες με άψογα έμβρυα κ δυστηχως πήραμε 0 ....

Έχουμε κάνει ότι εξέταση υπάρχει κ δεν υπάρχει...δεν μα βρισκουν τίποτα...μέχρι και στο Έλενας έχω πάει με είδε κ η κυρία Οικονομοπουλου κ τα λεγόμενα της ήταν με βάση τις εξετάσεις μας ότι όλα είναι τέλεια κ είναι θέμα χρόνου για εμάς ..το μόνο που έδειξαν οι εξετάσεις ήταν στην ινσουλίνη μου μια αύξηση ( όχι στο ζάχαρο όμως)

Φυσικά κ πήγα σε ενδοκρινολόγο κ μου είπε ότι οκ έχω μια αύξηση στην ινσουλίνη αλλά δεν είναι αποφορευτηκο σε κάτι κ ότι όλα ήταν άψογα στις εξετάσεις μας ..

Απλά διάβαζα σήμερα για αυτά λέω μήπως φταίει αυτό που δεν είχαμε εμφύτευση άραγε???

Αύριο έχω ραντεβού στο Ιασώ μετά την αποτυχία της εμβρυομεταφορας να μιλήσω με τους γιατρούς κ να μου κάνουν υπέρηχο...

Απλά ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα είχε κάτι ανάλογο κ όλα πήγαν καλά τελικά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Fay_ είπε:

Έφτασε 9 😢 ενώ τελευταία μέτρηση ιανουαριο ήταν 1,2

Χάπι παίρνεις; 

Είναι πολύ το 9. Κατεβαίνει εύκολα βέβαια, αλλά στην θέση σου θα το έριχνα πρώτα γιατί όπως προανέφερα, ο απορρυθμισμενος θυροειδής επιρρεαζει της καλή λειτουργία των ορμονών. 

Επίσης καλό είναι εάν είσαι σε φάση διεγερσεων, παρακολούθηση φυσικών κύκλων κλπ καλό είναι κάθε 20-30 μέρες να κάνεις μια TSH. 

Αυξάνεται τόσο εύκολα. εγώ ξεκίνησα με 1.14 διέγερση και μετά από 9 μέρες πήγε 3.6. στο κέντρο τους είχα πει ότι έχω θυροειδή και εάν η διέγερση μπορεί να επιρρεασει και μου είπαν όχι. Να το το όχι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Xristina96 είπε:

Χάπι παίρνεις; 

Είναι πολύ το 9. Κατεβαίνει εύκολα βέβαια, αλλά στην θέση σου θα το έριχνα πρώτα γιατί όπως προανέφερα, ο απορρυθμισμενος θυροειδής επιρρεαζει της καλή λειτουργία των ορμονών. 

Επίσης καλό είναι εάν είσαι σε φάση διεγερσεων, παρακολούθηση φυσικών κύκλων κλπ καλό είναι κάθε 20-30 μέρες να κάνεις μια TSH. 

Αυξάνεται τόσο εύκολα. εγώ ξεκίνησα με 1.14 διέγερση και μετά από 9 μέρες πήγε 3.6. στο κέντρο τους είχα πει ότι έχω θυροειδή και εάν η διέγερση μπορεί να επιρρεασει και μου είπαν όχι. Να το το όχι. 

Έχεις δίκιο δεν έπρεπε να την έχω αφήσει από το Γενάρη. Χάπι παίρνω ναι tirosint. Μίλησα με την ενδοκρινολόγο κ μου είπε να αυξήσω τη δόση κ ότι σε λίγες μέρες θα την ξανα μετρήσουμε. Απλά αγχώνομαι γιατί δεν θέλω λόγω αυτού να χάσω αυτό τον κύκλο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Fay_ είπε:

Έχεις δίκιο δεν έπρεπε να την έχω αφήσει από το Γενάρη. Χάπι παίρνω ναι tirosint. Μίλησα με την ενδοκρινολόγο κ μου είπε να αυξήσω τη δόση κ ότι σε λίγες μέρες θα την ξανα μετρήσουμε. Απλά αγχώνομαι γιατί δεν θέλω λόγω αυτού να χάσω αυτό τον κύκλο. 

Τι σου είπε η ενδοκρινολόγος για τον κύκλο αυτόν; Εάν δεν σου είπε κάτι προχώρα κανονικά και μην αγχώνεσαι για την TSH. Σε πόσες μέρες θα κάνεις επανάληψη και πόσο θα το αυξήσεις; 

Η TSH πέφτει εύκολα πάντως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 11 λεπτά , Xristina96 είπε:

Τι σου είπε η ενδοκρινολόγος για τον κύκλο αυτόν; Εάν δεν σου είπε κάτι προχώρα κανονικά και μην αγχώνεσαι για την TSH. Σε πόσες μέρες θα κάνεις επανάληψη και πόσο θα το αυξήσεις; 

Η TSH πέφτει εύκολα πάντως.

Από 137 σε 150 και σε δέκα μέρες την ξανά μετράω. Ναι η αλήθεια είναι πέφτει εύκολα. Δε μου είπε κάτι για τον κύκλο θα ρωτήσω κ τον γυναικολόγο που θα τον δω για υπέρηχο το Σάββατο. Σ ευχαριστώ βρε κορίτσι μου για τις πληροφορίες κ το ενδιαφέρον! 

Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2023 at 6:21 ΜΜ, Ιουλιέτα είπε:

Καλησπέρα σε όλες,

Πριν λίγες μέρες είχα γράψει την ιστορία μου- 36 ετών, έκανα μια αποτυχημένη σπερματέγχυση (με διέγερση που απέδωσε 4 ωάρια), με FSH 11 και ΑΜΗ 0.1... Δύο κύκλους αργότερα ξαναμέτρησα FSH και ήταν 18.7!

Με έπιασε πανικός, πήγα στο γιατρό, που μου έκανε επιτόπου υπέρηχο και χωρίς κανένα φάρμακο έκανα ωοληψία σήμερα και μου πήραν δύο ωάρια ώριμα!

Πώς γίνεται ρε κορίτσια αυτό; Είναι θετικό σημάδι ή να είμαι επιφυλακτική για την τελική έκβαση;

Κορίτσια μπορείτε να αναλύσετε λίγο πώς η FSH δείχνει την ποιότητα;

Γιατί εγώ με βάση αυτά που μου λέει ο γιατρός καταλαβαίνω ότι δείχνει απλώς τη δραστηριότητα της ωοθήκης, ως προς την παραγωγή/ωρίμανση των ωαρίων. Δεν δείχνει κάτι σε σχέση με τη δυναμική τους για γονιμοποίηση, το DNA κλπ. 

Δε βγαινει άκρη κοπελ μου μη ψαχνεις τίποτα έγω με fsh 18,5 κ αμη 0,3 εκανα εξαιρετικες βλαστοκυστες  με φυσικους που μαζευα κ με φαρμακα ειχα ακαταλληλα .έχει παρει κ απο μενα 2 ωαρια σε φυσικο αλλά μονο το ενα ειχε γονιμοποιηθει..ολα θα πανε καλα ! Απλα σπερματεγχυση για μενα δεν αξιζει καν..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

Από 137 σε 150 και σε δέκα μέρες την ξανά μετράω. Ναι η αλήθεια είναι πέφτει εύκολα. Δε μου είπε κάτι για τον κύκλο θα ρωτήσω κ τον γυναικολόγο που θα τον δω για υπέρηχο το Σάββατο. Σ ευχαριστώ βρε κορίτσι μου για τις πληροφορίες κ το ενδιαφέρον! 

Ναι ρώτα , ελπίζω να μην σταθεί εμπόδιο για αυτό τον μήνα! 

Τίποτα κορίτσι μου, ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο. 💛

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Pagor είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση κ οποία κοπέλα γνωρίζει θα ήθελα πολύ να μου πει...

Έχει καταφέρει καμία κοπέλα με αντίσταση στην ινσουλίνη να μείνει έγκυος κ όλα να πάνε καλά???

Εγώ το πέρασμενο καλοκαίρι είχα μια ατυχή κύηση ..τον Φεβρουάριο κ τον Μάιο έκανα εμβρυομεταφορες με άψογα έμβρυα κ δυστηχως πήραμε 0 ....

Έχουμε κάνει ότι εξέταση υπάρχει κ δεν υπάρχει...δεν μα βρισκουν τίποτα...μέχρι και στο Έλενας έχω πάει με είδε κ η κυρία Οικονομοπουλου κ τα λεγόμενα της ήταν με βάση τις εξετάσεις μας ότι όλα είναι τέλεια κ είναι θέμα χρόνου για εμάς ..το μόνο που έδειξαν οι εξετάσεις ήταν στην ινσουλίνη μου μια αύξηση ( όχι στο ζάχαρο όμως)

Φυσικά κ πήγα σε ενδοκρινολόγο κ μου είπε ότι οκ έχω μια αύξηση στην ινσουλίνη αλλά δεν είναι αποφορευτηκο σε κάτι κ ότι όλα ήταν άψογα στις εξετάσεις μας ..

Απλά διάβαζα σήμερα για αυτά λέω μήπως φταίει αυτό που δεν είχαμε εμφύτευση άραγε???

Αύριο έχω ραντεβού στο Ιασώ μετά την αποτυχία της εμβρυομεταφορας να μιλήσω με τους γιατρούς κ να μου κάνουν υπέρηχο...

Απλά ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα είχε κάτι ανάλογο κ όλα πήγαν καλά τελικά.

Έπαιρνες glucophage ή αντίστοιχο φάρμακο που ρυθμίζει το σάκχαρο? Γιατί αν ήταν ελαφρώς τσιμπημένες οι τιμές σου με αυτό και μια πιο σωστή διατροφή με αποφυγή υδστανθρακων είσαι οκ, έτσι μου είχε πει ο ενδοκρινολογος μου. Αν δεν έπαιρνες τίποτα πιθανόν να συντελεί αρνητικά η αντίσταση στην ινσουλινη. Εμένα μου έδωσε αντίστοιχο χαπι (retaform) προληπτικά,  παρόλο που ήταν καλές οι καμπύλες μου, γιατί λόγω του χασιμοτο που έχω υπάρχει προδιάθεση για αντίσταση στην ινσουλινη συν ότι απ ότι μου είπε βοηθάει και στην ποιότητα των ωαρίων γι αυτό και το δίνουν και σε ασθενείς με ΠΩΑ.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Έκανα σήμερα έναν επανέλεγχο στο θυρεοειδή μου (έχω hasimoto) και η tsh έχει εκτοξευθεί ενώ ήταν για καιρό ρυθμισμένη. Τους προηγούμενους μήνες είχα κάνει διεγέρσεις και αναρωτιέμαι μήπως η αύξηση της οφείλεται εκεί; Έκλεισα εννοείται ραντεβού με ενδοκρινολόγο. Επίσης καθώς θα συνεχίσω με φυσικούς κύκλους αναρωτιέμαι μέχρι να ξανα ρυθμιστεί η tsh μήπως δεν έχει νόημα; Επηρεάζει την ποιότητα των ωαρίων; 

Ω ναι επηρεάζεται με τα φάρμακα όπως και με τα σικλακουρ. Αλλά με ρύθμιση κατεβαίνει σε λίγες εβδομάδες.

15 ώρες πρίν, MarGe2022 είπε:

@Lotos όχι δεν έχω κάνει φυσικό

@Neverstop καταρχάς συγχαρητήρια για την θετική χοριακή σου! Εύχομαι μία ευχάριστη, τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!! 

Σε ευχαριστώ για τα λόγια σου, μου δίνεις κουράγιο. Ναι, μου το πρότεινε και αυτός για μακρύ πρωτόκολλο, όπως έγραψα παραπάνω. Το θέμα που έχω με το μακρύ πρωτόκολλο είναι ότι δεν ξέρεις τι κύκλο θα έχεις, γιατί ξεκινάει την 21η μέρα του προηγούμενου κύκλου. Ενώ με το βραχύ, βλέπεις 2η μέρα καταβολές και λες "είναι κακός μήνας" (πχ Φλεβάρης), είναι "μέτριος μήνας" (πχ Μάιος), είναι καλός μήνας (πχ Απρίλιο που είχα 6 καταβολές και αν είχα κάνει διέγερση τότε θα είχα πάρει περισσότερα). Είμαι διστακτική να αρχίσω πρωτόκολλο χωρίς να ξέρω για τι μήνα μιλάμε, αλλά θα κάνω ότι προτείνει ο γιατρός. 

Είμαι διατεθειμένη να κάνω οτιδήποτε χρειαστεί και όσες φορές χρειαστεί. Απλά έχω λίγο θέμα με το γεγονός ότι δεν ξέρω τι φταίει, και έτσι - μην γνωρίζοντας τι φταίει και επομένως μην μπορώντας να κάνω κάποια αλλαγή - νιώθω ανήμπορη και έρμαιο της τύχης. Όλο μου φαίνεται ένα βουνό που δεν ξέρω αν θα καταφέρω να το ανέβω. Να μην βρίσκουμε ωάρια, ή να βρίσκουμε και να μην παίρνουμε ωάρια ποιοτικά, να παλεύουμε με το σπέρμα, και αν όλα αυτά κάπως τα ξεπεράσουμε, να δούμε αν γονιμοποιούνται, πόσα γονιμοποιούνται, και αν φτάνουν 5η μέρα για βλαστοκύστες που χρειαζόμαστε για τον προεμφυτευτικό, και αν και εφόσον μαζέψουμε μερικά, να τα στείλουμε για έλεγχο, να δούμε αν είναι υγιή, και μετά να κάνουμε εμβρυομεταφορά (δεν θα μπω καν στην διαδικασία να σκεφτώ τις προκλήσεις αυτού του σταδίου γιατί είμαστε πολύ μακριά από αυτό)... 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! Έχω ακριβώς τα ίδια άγχη. Άκου τι έχει να σου προτείνει ο γιατρός και πώς εξηγεί το αποτέλεσμα και πράττεις αναλόγως. Συζήτησε του και για κλομιφαινη μήπως μπορέσει να πάρει αντί για ένα του φυσικού έστω δύο. Γιατί και αυτές οι βλαστοκυστες μαζεύονται με τόσο κόπο...

  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...