Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , minnie26 είπε:

Καλημέρα κορίτσια σε όλες ! Γνωρίζει κάποια αν ένα ζευγάρι μπορεί να προχωρήσει σε εξωσωματική εάν δεν ειναη παντρεμένοι ; Ούτε σύμφωνο συμβίωσης η κάτι … απλά ζευγάρι ! 

Αν δεν κάνω λάθος ( στην περιπτωση π γνωρίζω εγώ ετσι έγινε) μπορεί απλα δεν μπορεί ν πάρει τα φάρμακα δωρεάν απ το κράτος.. Τα αγοράζει το ζευγάρι κ με δηλώσεις π θα τους ζητηθουν ξεκινάνε τις διαδικασίες 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 35 λεπτά , Kate89 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Θέλω λίγο τη βοήθεια σας σας παρακαλώ γιατί ξέρω ότι θα με βοηθήσετε.

Αποφασίσαμε με το γιατρό να κάνουμε μια προσπάθεια με σπερματεγχυση πριν πάμε στην εξωσωματική.

Μου είπε να πάρω μέχρι τη τρίτη femara και Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή ενέσεις altermon 75.

Αυτές οι ενέσεις με αγχωνουν λίγο.

Πως τις κάνω;

Επίσης πρέπει να πάρω ένα κουτάκι; ή τρία;

 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το σεντόνι 

Μην αγχώνεσαι για τις ενέσεις, όπως κάνεις οβιτρελ έτσι είναι και αυτές. Δεν γνωρίζω μόνο αν είναι έτοιμες ή θέλουν φτιάξιμο. Υπάρχουν βιντεάκια ομως που σου δείχνουν. Θα σου πει ο φαρμακοποιός πόσες έχει το κουτί, αν είναι μόνες των 75 θα πάρεις για όσες μέρες σου είπε. Καλή επιτυχία!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, minnie26 said:

Καλημέρα κορίτσια σε όλες ! Γνωρίζει κάποια αν ένα ζευγάρι μπορεί να προχωρήσει σε εξωσωματική εάν δεν ειναη παντρεμένοι ; Ούτε σύμφωνο συμβίωσης η κάτι … απλά ζευγάρι ! 

Μπορείτε κανονικά να προχωρήσετε απλώς θα πρέπει να έχετε χαρτιά από συμβολαιογράφο για κάθε τι που κάνετε (ωοληψία και μεταφορά). Για τα φάρμακα της επιτροπής δεν είμαι σίγουρη τι γίνεται. Πάντως οικονομικά θα σας βγει πιο καλά να κάνετε ενα σύμφωνο συμβίωσης 

49 minutes ago, Kate89 said:

Καλημέρα κορίτσια!

Θέλω λίγο τη βοήθεια σας σας παρακαλώ γιατί ξέρω ότι θα με βοηθήσετε.

Αποφασίσαμε με το γιατρό να κάνουμε μια προσπάθεια με σπερματεγχυση πριν πάμε στην εξωσωματική.

Μου είπε να πάρω μέχρι τη τρίτη femara και Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή ενέσεις altermon 75.

Αυτές οι ενέσεις με αγχωνουν λίγο.

Πως τις κάνω;

Επίσης πρέπει να πάρω ένα κουτάκι; ή τρία;

 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το σεντόνι 

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι, έχει βίντεο με οδηγίες στα ελληνικά στο YouTube, δεν είναι κάτι

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Συγνωμη αλλα εκανα λάθος που σας είπα ότι δεν πήρα προφέρατε Ρόνι ανάμεσα σε ωοληψια και εμβρυομεταφορα. Τώρα είδα ξανά τις οδηγίες, έπαιρνα 2 ουτροτζεσταν κολπικά ανά 6 ώρες. Εμβρυομεταφορα εκανα μετά από 4 ημέρες. 

 

πρίν από 41 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Συγνωμη αλλα εκανα λάθος που σας είπα ότι δεν πήρα προφέρατε Ρόνι ανάμεσα σε ωοληψια και εμβρυομεταφορα. Τώρα είδα ξανά τις οδηγίες, έπαιρνα 2 ουτροτζεσταν κολπικά ανά 6 ώρες. Εμβρυομεταφορα εκανα μετά από 4 ημέρες. 

Ότι δεν πήρα *προγεστερονη

πρίν από 25 λεπτά , minnie26 είπε:

Καλημέρα κορίτσια σε όλες ! Γνωρίζει κάποια αν ένα ζευγάρι μπορεί να προχωρήσει σε εξωσωματική εάν δεν ειναη παντρεμένοι ; Ούτε σύμφωνο συμβίωσης η κάτι … απλά ζευγάρι ! 

Στο κέντρο στο ναυτικό νοσοκομείο γίνεται αλλα θέλει από συμβολαιογράφο κάποια χαρτιά. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 41 λεπτά , Αγάπ είπε:

Όλα μια χαρά!Ακούσαμε και τις καρδούλες...συνεχίζουμε!!! Καο από συμπτώματα ειμαι σχετικά καλά, αλλά παίρνω πολύ προγεστερόνη και ειμαι σαν ζομπυ.Εσείς πως είστε?

Υπέροχα, να συνεχίσεις έτσι!! Εγώ την Πέμπτη πήγα και έκανα τον 1ο υπέρηχο, αν και νωρίς μπορέσαμε και ακούσαμε καρδούλα 🙂 αυτά τα utrogestan δεν τα μπορώ καθόλου, σαν φυτό ήμουν και κάνω ενέσεις προγεστερόνης μια φορά την εβδομάδα.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , minnie26 είπε:

Καλημέρα κορίτσια σε όλες ! Γνωρίζει κάποια αν ένα ζευγάρι μπορεί να προχωρήσει σε εξωσωματική εάν δεν ειναη παντρεμένοι ; Ούτε σύμφωνο συμβίωσης η κάτι … απλά ζευγάρι ! 

Για πρακτικούς λόγους το σύμφωνο είναι καλύτερο γιατί σε καλύπτει για όλες τις προσπάθειες και παντού και μπορείς να κανείς επίσης αίτηση και για φάρμακα στην επιτροπή (η αλήθεια είναι ότι δε ξέρω αν γίνεται και μόνο με συμβολαιογραφικό εγγραφή συναίνεση η αίτηση στην επιτροπή).

Διαφορετικα για κάθε προσπάθεια ή αν αλλάξεις κεντρο θα χρειάζεται νέα συμβολαιογραφική πράξη. 
 
Επισης στα δημόσια νοσοκομεία είναι απολύτως δωρεάν εάν έχεις περάσει από επιτροπή, διαφορετικά ανάλογα με το νοσοκομείο έχει κόστος .

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , minnie26 είπε:

Καλημέρα κορίτσια σε όλες ! Γνωρίζει κάποια αν ένα ζευγάρι μπορεί να προχωρήσει σε εξωσωματική εάν δεν ειναη παντρεμένοι ; Ούτε σύμφωνο συμβίωσης η κάτι … απλά ζευγάρι ! 

Ναι, γίνεται, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα απλά χρειάζεται συμβολαιογραφική πράξη. Το πρωτότυπο το καταθέτης στην επιτροπή του ΕΟΠΥΥ για να μπορέσεις να πάρεις έγκριση για τα φάρμακα και το αντίγραφο στο κέντρο όπου θα πραγματοποιηθεί η όλη διαδικασία. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2023 at 1:17 ΠΜ, Clouds είπε:

Ήταν 15 και το γίναν 7 η πάντα α ήταν 7;

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση! νομίζω αυτές οι 7 μέρες για το δημόσιο θεσπιστηκαν πριν λίγα χρόνια.... στην πρώτη εξωσωματικη μου το 2016 πήρα απλά άδεια 15 ημερών και πέρασα επιτροπή!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, EvgeniaCher είπε:

Υπέροχα, να συνεχίσεις έτσι!! Εγώ την Πέμπτη πήγα και έκανα τον 1ο υπέρηχο, αν και νωρίς μπορέσαμε και ακούσαμε καρδούλα 🙂 αυτά τα utrogestan δεν τα μπορώ καθόλου, σαν φυτό ήμουν και κάνω ενέσεις προγεστερόνης μια φορά την εβδομάδα.

Συγχαρητηρια πάμε δυναμικά!!Σκέψου ότι κάνω κάθε μέρα ένεση + μισό κουτί utro....😴

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου, κι εγώ έτσι θα ήμουν. Με είχαν κουράσει παρά πολύ οι αντιβιώσεις και είχα κι εγώ θέμα με το έντερο παρότι έπαιρνα φουλ προβιοτικά (παραπάνω απ όσα μου έδινε ο γιατρός). Η Νίκα δεν θα βγει ποτέ καθαρή, μία φορά μόνο έχω πετύχει κοπέλα που της έβγαλε καθαρή μήτρα, όμως τα επίπεδα της φλεγμονής είναι που παίζουν ρόλο. Πιστεύω ότι σίγουρα θα έχει γίνει δουλειά με την θεραπεία μετά από τόσο καιρό και αφού βγήκε και καθαρή η υστεροσκόπηση. Αν ήμουν εσύ και μου έδινε την επιλογή ο γιατρός θα έδινα μία ευκαιρία σε μία 2η ετ αλλά δεν θέλω να σε πάρω και στον λαιμό μου. Εξαρτάται καθαρά από τις αντοχές σου και από την τσέπη σου. 

Θα κάνω αυριο υπέρηχο και ορμονικές να δουμε που βρισκόμαστε και αν είναι καλός ο κυκλος θα ρωτήσω τον γιατρό να μου εξηγήσει τον βαθμό που επηρεάζει η φλεγμονη.. Δεν μπορεί να γίνει εμφύτευση;γίνονται αποβολές;και τα δυο;εχουμε λιγότερες δυνατότητες επιτυχίας;Η αλήθεια είναι ότι έχω κουραστει δυο χρόνια τώρα παντα να βρίσκεται ένα εμπόδιο.. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, piglet said:

Θα κάνω αυριο υπέρηχο και ορμονικές να δουμε που βρισκόμαστε και αν είναι καλός ο κυκλος θα ρωτήσω τον γιατρό να μου εξηγήσει τον βαθμό που επηρεάζει η φλεγμονη.. Δεν μπορεί να γίνει εμφύτευση;γίνονται αποβολές;και τα δυο;εχουμε λιγότερες δυνατότητες επιτυχίας;Η αλήθεια είναι ότι έχω κουραστει δυο χρόνια τώρα παντα να βρίσκεται ένα εμπόδιο.. 

Επηρεάζει όλα όσα είπες αλλά για αρχή σε νοιάζει για την εμφύτευση γιατί στην εγκυμοσύνη έτσι κι αλλιώς θα παίρνεις αντιβίωση προληπτικά κάποιες μέρες τον μήνα. 

Μιας και αναφερόμαστε στις εγχυσεις κτλ, σήμερα διάβασα μία έρευνα που δημοσιεύτηκε τον Δεκέμβρη του 22 από Ρουμάνους, που δοκίμασαν τις ενδομήτριες εγχύσεις σε ασθενείς με υπογονιμότητα και ενδομητρίτιδα και το αποτέλεσμα ήταν 45% ίαση στις ασθενείς που πήραν αντιβίωση μόνο από το στόμα και 89% σε όσες έκαναν και εγχύσεις. Δεν την λες και μικρή διαφορά.  


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Επηρεάζει όλα όσα είπες αλλά για αρχή σε νοιάζει για την εμφύτευση γιατί στην εγκυμοσύνη έτσι κι αλλιώς θα παίρνεις αντιβίωση προληπτικά κάποιες μέρες τον μήνα. 

Μιας και αναφερόμαστε στις εγχυσεις κτλ, σήμερα διάβασα μία έρευνα που δημοσιεύτηκε τον Δεκέμβρη του 22 από Ρουμάνους, που δοκίμασαν τις ενδομήτριες εγχύσεις σε ασθενείς με υπογονιμότητα και ενδομητρίτιδα και το αποτέλεσμα ήταν 45% ίαση στις ασθενείς που πήραν αντιβίωση μόνο από το στόμα και 89% σε όσες έκαναν και εγχύσεις. Δεν την λες και μικρή διαφορά.  

Συγνώμη που πετάγομαι έτσι, τι εννοείς παίρνεις έτσι και αλλιώς αντιβίωση στην εγκυμοσύνη; Εάν έχεις φλεγμονή είναι αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Επηρεάζει όλα όσα είπες αλλά για αρχή σε νοιάζει για την εμφύτευση γιατί στην εγκυμοσύνη έτσι κι αλλιώς θα παίρνεις αντιβίωση προληπτικά κάποιες μέρες τον μήνα. 

Μιας και αναφερόμαστε στις εγχυσεις κτλ, σήμερα διάβασα μία έρευνα που δημοσιεύτηκε τον Δεκέμβρη του 22 από Ρουμάνους, που δοκίμασαν τις ενδομήτριες εγχύσεις σε ασθενείς με υπογονιμότητα και ενδομητρίτιδα και το αποτέλεσμα ήταν 45% ίαση στις ασθενείς που πήραν αντιβίωση μόνο από το στόμα και 89% σε όσες έκαναν και εγχύσεις. Δεν την λες και μικρή διαφορά. 

Πραγματικα μεγαλη διαφορά.. Εχω διαβάσει και τα ξένα άρθρα που έχουν δημοσιεύσει και οι Έλληνες γιατροί πάνω σε αυτό το θέμα και για αυτό ακολουθησα την τεχνική τους.. Οχι ότι δεν είχα δηλαδή φόβο και ενδοιασμούς για αυτή την μέθοδο.. Η αλήθεια είναι ότι είδα πολυ μεγάλη διαφορά στην περιοδο μου. Από εκεί που έπαιρνα 6 περιπου παυσιπονα δυνατά τις 2 πρωτες μέρες, τώρα πηρα μόνο ένα!!! Εμένα ο προηγουμενος γιατρός που μου είχε κάνει την πρώτη υστεροσκ δεν είχε βρε τίποτα μεμπτό.. Όλα τελεια!! Και τρόμαξα όταν μου βρήκαν φλεγμονή.. Αλλά απ ότι βλέπω είμαστε πολλες στο κλαμπ και μάλλον υπό την εποπτεία των ίδιων γιατρών! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Xristina96 said:

Συγνώμη που πετάγομαι έτσι, τι εννοείς παίρνεις έτσι και αλλιώς αντιβίωση στην εγκυμοσύνη; Εάν έχεις φλεγμονή είναι αυτό; 

Ναι, αν έχεις ενδομητριτιδα πρέπει να παίρνεις προληπτικά αντιβίωση για μικρά διαστήματα στην διάρκεια της εγκυμοσύνης γιατί υπάρχει φόβος για αποβολή 

42 minutes ago, piglet said:

Πραγματικα μεγαλη διαφορά.. Εχω διαβάσει και τα ξένα άρθρα που έχουν δημοσιεύσει και οι Έλληνες γιατροί πάνω σε αυτό το θέμα και για αυτό ακολουθησα την τεχνική τους.. Οχι ότι δεν είχα δηλαδή φόβο και ενδοιασμούς για αυτή την μέθοδο.. Η αλήθεια είναι ότι είδα πολυ μεγάλη διαφορά στην περιοδο μου. Από εκεί που έπαιρνα 6 περιπου παυσιπονα δυνατά τις 2 πρωτες μέρες, τώρα πηρα μόνο ένα!!! Εμένα ο προηγουμενος γιατρός που μου είχε κάνει την πρώτη υστεροσκ δεν είχε βρε τίποτα μεμπτό.. Όλα τελεια!! Και τρόμαξα όταν μου βρήκαν φλεγμονή.. Αλλά απ ότι βλέπω είμαστε πολλες στο κλαμπ και μάλλον υπό την εποπτεία των ίδιων γιατρών! 

Ναι δεν είναι πολλοί οι υποστηρικτές αυτής της μεθόδου γιατί είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο. Από εδώ Ελλάδα ξεκίνησε βασικά και έχει αρχίσει να δοκιμάζεται και άλλου. Κι εγώ είδα διαφορά στο χρώμα του αίματος (πόνους δεν είχα ποτέ), στις κολπίτιδες που είχα όλη την ώρα και στην ξηρότητα. Βέβαια σίγουρα έπαιξαν ρόλο και τα τόσα προβιοτικά. 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...