Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Εγώ είμαι περίπτωση που μετέφερε δύο και τώρα είμαι έγκυος σε δίδυμα! Για να είμαι ειλικρινής εγώ πιο πολύ για να αυξήσουμε τις πιθανότητες μετέφερα δύο, είχα όμως και στο μυαλό μου την πιθανότητα να είναι δίδυμα και ήμουν θετική. Είναι λίγο Λόττο, ακριβώς όπως λες..

Τι ωραία εύχομαι να έχεις μια εύκολη και τελειομηνη εγκυμοσύνη!! Δε ξέρω είναι διλλημμα αλλά αν είναι να αυξηθούν οι πιθανότητες μάλλον παω προς το Λόττο κ γω με δυο... είναι πρώτη σου ετ? Εγω είμαι 36 χρόνων κ δεν εχω ξανα εμπειρία με εγκυμοσύνες 

3 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Είναι Λόττο. Κοίτα έχει σημασία και η ηλικία, όσο μεγαλώνουμε πολύ πιο δύσκολο να πιάσουμε δυο. Όχι ακατόρθωτο. Εγώ στην αρχή ήμουν κάθετη ότι μόνο ένα θα βάλω γιατί είμαι μόνη μου και με δυο θα δυσκολευτώ αλλά τελικά δυο δυο βάζω χαχαχα. Ξέρω όμως ότι ρισκάρω λίγο, ότι θέλει ο Θεός!

Τι εννοείς είσαι μονη σου? Να σου πανε όλα καλά!! Εννοείται είναι και ότι θέλει κι ο θεός!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 15 λεπτά , teenthybell είπε:

Τι ωραία εύχομαι να έχεις μια εύκολη και τελειομηνη εγκυμοσύνη!! Δε ξέρω είναι διλλημμα αλλά αν είναι να αυξηθούν οι πιθανότητες μάλλον παω προς το Λόττο κ γω με δυο... είναι πρώτη σου ετ? Εγω είμαι 36 χρόνων κ δεν εχω ξανα εμπειρία με εγκυμοσύνες 

Τι εννοείς είσαι μονη σου? Να σου πανε όλα καλά!! Εννοείται είναι και ότι θέλει κι ο θεός!!

Προχωράω μόνη με δότη και η οικογένεια μου είναι μακριά. Όποτε όπως καταλαβαίνεις τα δίδυμα δεν θα είναι και εύκολα, αλλά ότι είναι να γίνει θα γίνει 😃

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, 

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ. Είμαι 37 χρόνων κ στις 20/1 ξεκίνησα τη διαδικασία της εξωσωματικής. Στις 6/2 έγινε η έμβρυομεταφορα ενός εμβρύου. Λόγω σχήματος μήτρας ο γιατρός έκρινε πως είναι καλύτερα να μεταφερθεί ένα έμβρυο. Τα άλλα δύο έμβρυα έχουν καταψυχθει. Είμαι στην 5η μέρα μετα την έμβρυομεταφορα αλλά δεν νιώθω κάποιο σύμπτωμα. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια που να μην ειχε συμπτώματα και να ήταν τελικά εγκυος. Διαβάζω τόσα πολλά και δεν ξέρω αν είναι πολύ νωρίς για να νιώθω κάτι η πρέπει να ανησυχήσω. Εύχομαι σε όλες σας καλή επιτυχία! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Stella0985 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, 

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ. Είμαι 37 χρόνων κ στις 20/1 ξεκίνησα τη διαδικασία της εξωσωματικής. Στις 6/2 έγινε η έμβρυομεταφορα ενός εμβρύου. Λόγω σχήματος μήτρας ο γιατρός έκρινε πως είναι καλύτερα να μεταφερθεί ένα έμβρυο. Τα άλλα δύο έμβρυα έχουν καταψυχθει. Είμαι στην 5η μέρα μετα την έμβρυομεταφορα αλλά δεν νιώθω κάποιο σύμπτωμα. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια που να μην ειχε συμπτώματα και να ήταν τελικά εγκυος. Διαβάζω τόσα πολλά και δεν ξέρω αν είναι πολύ νωρίς για να νιώθω κάτι η πρέπει να ανησυχήσω. Εύχομαι σε όλες σας καλή επιτυχία! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.  

Καλησπέρα και καλή επιτυχία. Όπως θα σου πουν και τα αλλά κορίτσια συμπτώματα δεν υπάρχουν. Πρησμένο στήθος, συχνοουρία κλπ είναι από τα φάρμακα. Επίσης πολλές δεν έχουν απολύτως τίποτα και παίρνουν ωραιότατη θετική χοριακή. Το μόνο που δείχνει κάτι είναι καφέ υγρά λίγες μέρες μετά την ετ που μπορεί να είναι αίμα εμφύτευσης. Ακόμα και αυτό όμως είναι σπάνιο και ας έχεις μείνει έγκυος. Υπομονή μέχρι τη χοριακή σου και θετική σκέψη. Όλα να πάνε υπέροχα!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 9/1/2023 at 3:26 ΜΜ, Pink or Blu είπε:

Γεια σας, πρώτη φορά γράφω και κάνω και ομάδα θα ήθελα εμπειριες όσες έχετε κάνει η θα κάνετε εξωσωματική.

εγω προσωπικά περιμένω ποτέ θα αδιαθετήσω για να πάω.

Καλη αρχή σε όλες μας

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2023 at 2:14 ΜΜ, agapigiapaidi είπε:

Καλησπέρα έχω κάνει 4 φορές εξωσωματική χωρίς όμως θετικό αποτέλεσμα όσο για τις ενέσεις ο κάθε γιατρός δίνει διαφορετικό πρόγραμμα ανάλογα με τις εξετάσεις και την ηλικία. Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα με το σπέρμα του άντρα γιατί εγώ αυτό το πρόβλημα έχω και θέλω να ρωτήσω θα ήταν καλύτερα με δότη ή με κάποιον συγγενή;;;  Παρακαλώ ας με βοηθήσει κάποιος για αυτήν την απόφαση.....

Καλησπέρα!Τι είδους πρόβλημα υπάρχει με το σπερμα;Δεν διορθώνεται ; 

On 7/2/2023 at 11:37 ΠΜ, Ririii88 είπε:

Γεια σας κορίτσια .. Πρώτη φορά γράφω σε φόρουμ .. είναι η πρώτη μου εξωσωματική και έχω λίγο άγχος .. υπάρχει καποια συμβουλή ;; 🙂

Η δίκη μου συμβουλή είναι όχι άγχος!Δεν πονάει καθόλου,ούτε η ωοληψια ούτε η έτ!Πηγαινε χαλαρά με χαμόγελο και θετική διάθεση!!Καλη επιτυχία και σύντομα μια τεράστια χοριακη!! 

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2023 at 3:26 ΜΜ, Pink or Blu είπε:

Γεια σας, πρώτη φορά γράφω και κάνω και ομάδα θα ήθελα εμπειριες όσες έχετε κάνει η θα κάνετε εξωσωματική.

εγω προσωπικά περιμένω ποτέ θα αδιαθετήσω για να πάω.

Καλη αρχή σε όλες μας

Καλησπέρα, 

Καλή αρχή σου εύχομαι και καλή επιτυχία! Ίσως μπορώ να βοηθήσω με την δική μου εμπειρία μέχρι τώρα.Είμαι 37 χρόνων και ζω στο εξωτερικό. Εδώ σε μια κλινική της χώρας που μένω ξεκινησα τον κύκλο της  εξωσωματικής στις 4/1 με ένα χαπακι που ρυθμίζει την περίοδο λόγω ασταθούς περιόδου ( μεγάλοι κύκλοι 35-40 μέρες). Στις 20/1 με το που μου ήρθε η περίοδος ξεκίνησα τις ενέσεις που θα με βοηθήσουν στην παραγωγή περισσότερων του 1 ωάριου.Δεν είχα κάποια παρενέργεια από τις ενέσεις εκτός από υπνηλια και παροδικό κνησμό στην περιοχή που τις έκανα. 27/1 και 30/1 είχα ραντεβού στην κλινική για ενδοκολπικο υπέρηχο των ωοθηκών για να δουν τον αριθμό των ωαρίων αλλά και το μέγεθος. Η μια ωοθήκη είχε περισσότερα ωάρια από την άλλη αλλά αυτό δεν παίζει κανένα ρολο. Στο τέλος αυτό που μετράει είναι να έχεις ώριμα ωάρια που να είναι κατάλληλα για ωοληψια. Η γιατρός έκρινε ότι έχω αρκετά ώριμα ωάρια σε καλό μέγεθος και μου ζήτησε το ίδιο βράδυ να κάνω την ένεση ovitrelle η οποία προκαλεί την ωορρηξία σε 36 ώρες. 1/2 έγινε η ωοληψια ακριβώς 36 ώρες μετά έγινε η ωοληψια. Συνολικά πήραν 14 ωάρια από τα οποία τα 13 ήταν ώριμα. Η ωοληψια σαν διαδικασία κράτησε 20 λεπτά και γίνεται με αναισθησία,οπότε δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Την ίδια ώρα ο σύζυγος έδωσε το σπέρμα του. Όταν ξύπνησα  από την αναισθησία είχα μια μικρή αιμορραγία που κράτησε μέχρι το απόγευμα εκείνης της ημέρας.Αυτο είναι απολύτως φυσιολογικό γιατί τραυματίζονται οι ωοθήκες από την ωοληψια.Επισης είχα πόνους περιόδου για τις επόμενες 2 ημέρες. Στο διάστημα αυτό οι γιατροί σε ενημερώνουν καθημερινά για την εξέλιξη των εμβρύων. Εμένα από τα 14 ωάρια που πήραν, ήταν ώριμα τα 13 από αυτά γονιμοποιηθηκαν επιτυχώς τα 10. Μέχρι την 5η μέρα που έγινε η έμβρυομεταφορα τα κατάφεραν τελικά 3 έμβρυα. Στις 6/2 έγινε η έμβρυομεταφορα. Η διαδικασία κράτησε 15 λεπτά και η αίσθηση είναι σαν να κάνεις τεστ Παπ. Με έναν καθετήρα σου βάζουν το ωάριο/ωάρια. Δε χρειάζεται αναισθησία και μπορείς αμέσως να πας σπίτι σου. Ο γιατρός μου συνέστησε να μην σηκώνω βάρη, να ξεκουράζομαι αλλά όχι να μενω όλη μέρα στο κρεβάτι και να κάνω ήπιες δραστηριότητες όπως περπάτημα. Να σημειώσω εδώ ότι  μου έβαλαν ένα έμβρυο λόγω της ανατομίας της μήτρας μου (μήτρα σε σχήμα καρδιάς). Τα άλλα δύο έμβρυα κρυοσυντηρηθηκαν. Δύο εβδομάδες μετά από την έμβρυομεταφορα γίνεται η εξέταση αίματος για να δουν την τιμή της χοριακης και να μάθεις αν είσαι έγκυος. Σε αυτό το διάστημα των δύο εβδομάδων κάνω ενέσεις προγεστερόνης για να βοηθήσουν το έμβρυο να εμφυτευτει στην μήτρα.Εγώ είμαι σε αυτή τη φάση της αναμονης. Γενικά μιλώντας για την εξωσωματική ως διαδικασία, μου φάνηκε λιγότερο επίπονη από όσο περίμενα. Οι ενέσεις είναι κάτι που συνηθίζεται και από ένα σημείο και μετά γίνεται ρουτίνα και το λέω εγώ που έτρεμα τις ενέσεις και τώρα μπορώ να τις κάνω μόνη μου. Από παρενέργειες εγώ είχα πρήξιμο αρκετό λόγω της κατακράτησης υγρών και υπνηλία. Η διάθεση μου ήταν πολύ καλή χωρίς σκαμπανεβάσματα. Άγχος φυσικά υπάρχει μέχρι να μάθεις το αποτέλεσμα αλλά από τη στιγμή που έχεις κάνει όλη τη διαδικασία κατά γράμμα δεν μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο,μόνο να περιμένεις. Αυτή ήταν η δική μου εμπειρία εξωσωματικής σε κλινική του εξωτερικού. Αν έχεις κάποια απορία στείλε μου μύνημα.Ευχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά. Καλή επιτυχία σε όλες μας! 💜

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, teenthybell είπε:

Τι ωραία εύχομαι να έχεις μια εύκολη και τελειομηνη εγκυμοσύνη!! Δε ξέρω είναι διλλημμα αλλά αν είναι να αυξηθούν οι πιθανότητες μάλλον παω προς το Λόττο κ γω με δυο... είναι πρώτη σου ετ? Εγω είμαι 36 χρόνων κ δεν εχω ξανα εμπειρία με εγκυμοσύνες 

Τι εννοείς είσαι μονη σου? Να σου πανε όλα καλά!! Εννοείται είναι και ότι θέλει κι ο θεός!!

Ναι ήταν η πρώτη ετ. Λόγω πρόωρης ωοθηκικης ανεπάρκειας εγώ προχώρησα με δωρεά ωαρίων. Σε αυτή την περίπτωση επειδή τα ωάρια είναι αρκετά νεότερης γυναίκας, αυξάνεται αρκετά η πιθανότητα για δίδυμη κύηση. Όμως έτσι κι αλλιώς υπάρχει πιθανότητα για δύο οπότε πρέπει να το λάβει κανείς υπόψιν του έτσι κι αλλιώς!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2023 at 6:49 AM, νικηαντωνια81 said:

Μάλλον δεν είναι κανονας αυτός. Ούτε κι εγώ πήρα 5 μερες με 5ης μερες εμβρυα. 

Σε τεχνητο κυκλο πηρα 3 μερες με καλη prg φυσικά ίσως αυτό να αξιολογεί ο γιατρός κ κινείται ανάλογα 

Αυτό δεν καταλαβαίνω πως γίνεται. Αφού η ημέρα προγεστερόνης είτε σε φυσικό είτε σε τεχνητό πρέπει να είναι ανάλογη με την ηλικία των εμβρύων όπως σε μία φυσιολογική εγκυμοσύνη. Εκτός και αν όταν ξεκίνησες τα utro είχες ήδη ανεβασμένη φυσική προγεστερόνη οπότε απλώς συμπλήρωσες εξωγενή. Μόνο με μετατόπιση παραθύρου χρειαζόμαστε λιγότερες ή περισσότερες μέρες.

On 2/10/2023 at 11:24 AM, MarGe2022 said:

Κορίτσια καλημέρα! Μόλις γύρισα από υπέρηχο 5ης μέρας. Μου βρήκαν σήμερα 3 ωάρια στην δεξιά και 3 στην αριστερή - έλεγαν και το μέγεθος τους αλλά δεν συγκράτησα πολλά γιατί μετρούσα από μέσα μου πόσα έβρισκαν (ξέρω, χαζό, λες και δεν θα μου τα έλεγαν μετά!!). Θυμάμαι να είπαν 2 είναι 10-11 χιλ, κανα δυο άλλα μεταξύ 7-10, και άλλα δυο λίγο πιο μικρά. Μου είπαν ότι επειδή παίρνω μόνο 3 μέρες ενέσεις, θέλει λίγο χρόνο ακόμα για να με πιάσουν τα φάρμακα και να φανεί πόσα και πως μεγαλώνουν, και στον υπέρηχο της άλλης βδομάδας θα φανεί καλύτερα. Ρώτησα και για την FSH, δεν έχει νόημα η μέτρηση της μου είπαν, γίνεται σε γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας που δεν έχουν καλή εικόνα ωοθηκών και εγώ δεν είμαι τέτοια περίπτωση (;). LH και οιστραδιόλη θα με πάρουν το απόγευμα να μου πουν τις σημερινές τιμές. 

Για πείτε, πως τα βλέπετε; Αναθάρρησα λίίίίγο να σας πω την αλήθεια. Εκείνο το "3 καταβολές" στον προηγούμενο υπέρηχο με είχε αγχώσει...

Είδες που άλλαξε;; Και ακόμα ήσουν μόνο 5η μέρα. Κανονικά ο πρώτος υπέρηχος γίνεται 7η-8η μέρα.

18 hours ago, Katiamaxiking said:

Εγώ δυστυχώς αρνητική η χοριακη...πάλι στο μηδέν. 😢

Λυπάμαι πάρα πολύ. Κουράγιο 🥺


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κορίτσια , θα ήθελα σας παρακαλώ να μου στείλει κάποια κοπέλα μια διατροφή για να αυξήσω τις πιθανότητες της εμφύτευσης ! δεν ξέρω διατροφή εμβρυομεταφορας λέγεται ;; 😜 παίρνω ήδη προβιοτικά εδώ και ένα μήνα και ξεκίνησα και d εδώ και κάποιο καιρό ! επίσης εκανα παπ και βγήκε καθαρό όποτε θεωρώ ειμαι κομπλέ από αυτά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Angot είπε:

καλημερα κορίτσια , θα ήθελα σας παρακαλώ να μου στείλει κάποια κοπέλα μια διατροφή για να αυξήσω τις πιθανότητες της εμφύτευσης ! δεν ξέρω διατροφή εμβρυομεταφορας λέγεται ;; 😜 παίρνω ήδη προβιοτικά εδώ και ένα μήνα και ξεκίνησα και d εδώ και κάποιο καιρό ! επίσης εκανα παπ και βγήκε καθαρό όποτε θεωρώ ειμαι κομπλέ από αυτά! 

Το βασικότατο: αντιοξειδωτικά - όσα βοηθούν το αίμα: πατζάρια, ρόδια ή χυμό από ρόδι, αβοκάντο, ένα αυγουλάκι την ημέρα, περιόρισε τη γλουτένη, επίλεγε ολικής άλεσης άλευρα αλλά και αυτά μειωμένα. Αν έχεις διάφορα μπέρις...

Θα θυμηθούν και οι κοπέλες διάφορα άλλα...αν κάνεις μια αναζήτηση σε παλαιότερες συνομιλίες θα βρεις υλικό μπόλικο. Ζεστά πόδια, ζεστή κοιλίτσα, ζεστά όχι καυτά ροφήματα. 

Καλή επιτυχίααα!!! Εύχομαι να μας στείλεις καλά νέα. Είσαι ήδη έγκυος...έτσι αισθάνεσαι έτσι συμπεριφέρεσαι. Το φυλλικό οξύ απαραίτητα... αυτά θυμάμαι!!!

Έχω καιρό να μπω σε αυτή την πίστα...και θα αργήσω πολύ. Το ωαριάκι του κύκλου βιάστηκε να κυλήσει...δεν το προλάβαμε. Η LH στο Θεό από την 8η ημέρα. Στη β φάση τώρα και βλέπουμε...

19 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

Εγώ δυστυχώς αρνητική η χοριακη...πάλι στο μηδέν. 😢

Δύσκολο...αλλά σαφώς καλύτερα από το να το έχανες στην πορεία. Αυτή η πρότερη εμπειρία που είχες, είναι οδυνηρή. Υπομονή! Επιμονή! Θρηνείτε και προχωράτε...δεν γίνεται αλλιώς!! Αισιοδοξία, μόλις περάσει ο καιρός που απαιτείται για να ηρεμήσει η ψυχούλα σας. 

Είναι άνιση η μάχη, το ξέρουμε καλά εδώ μέσα πολλές. Καλή δύναμη!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Angot said:

καλημερα κορίτσια , θα ήθελα σας παρακαλώ να μου στείλει κάποια κοπέλα μια διατροφή για να αυξήσω τις πιθανότητες της εμφύτευσης ! δεν ξέρω διατροφή εμβρυομεταφορας λέγεται ;; 😜 παίρνω ήδη προβιοτικά εδώ και ένα μήνα και ξεκίνησα και d εδώ και κάποιο καιρό ! επίσης εκανα παπ και βγήκε καθαρό όποτε θεωρώ ειμαι κομπλέ από αυτά! 

Όλα αυτά που σου είπε η @Visit a vis και επειδή πήγα και σε διατροφολόγο πρώτη φορά πρόσφατα να σου πω επίσης οτι μου τόνισε το πόσο σημαντικό είναι να κρατάς το σάκχαρο σε νορμαλ επίπεδα όλη την μερα γι αυτό θελει συχνά και μικρά γεύματα ανα 2-3 ώρες και να τρως τροφές που δεν το ανεβάζουν πολύ. Πχ δεν πίνεις χυμό, τρως φρούτο (αλλά με μέτρο), δεν τρως λευκά άλευρα, πράσινα λαχανικά σε κάθε κύριο γεύμα, δεν τρως γλυκά (μόνο ίσως κάποια σοκολάτα από αυτές τις sweet and balance σε μετρημένη ποσότητα), τρως υδατάνθρακες σε όλη την διάρκεια της ημέρας, δηλαδή δεν αρκεί πχ για δεκατιανό να φας μόνο ξηρούς καρπούς ή μόνο ένα αυγό, θέλει μαζί και είτε 1 φρούτο, είτε κρακεράκια κτλ.

Αυτά τουλάχιστον σε μένα που εχω τις υπογλυκαιμίες τόνισε ότι ειναι πολύ σημαντικά και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να είναι και λόγος αποτυχίας/επιτυχίας.

Σου ήρθε η περίοδος; Ξεκινάς προετοιμασία;

  • Μου αρέσει 2

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Visit a vis είπε:

Το βασικότατο: αντιοξειδωτικά - όσα βοηθούν το αίμα: πατζάρια, ρόδια ή χυμό από ρόδι, αβοκάντο, ένα αυγουλάκι την ημέρα, περιόρισε τη γλουτένη, επίλεγε ολικής άλεσης άλευρα αλλά και αυτά μειωμένα. Αν έχεις διάφορα μπέρις...

Θα θυμηθούν και οι κοπέλες διάφορα άλλα...αν κάνεις μια αναζήτηση σε παλαιότερες συνομιλίες θα βρεις υλικό μπόλικο. Ζεστά πόδια, ζεστή κοιλίτσα, ζεστά όχι καυτά ροφήματα. 

Καλή επιτυχίααα!!! Εύχομαι να μας στείλεις καλά νέα. Είσαι ήδη έγκυος...έτσι αισθάνεσαι έτσι συμπεριφέρεσαι. Το φυλλικό οξύ απαραίτητα... αυτά θυμάμαι!!!

Έχω καιρό να μπω σε αυτή την πίστα...και θα αργήσω πολύ. Το ωαριάκι του κύκλου βιάστηκε να κυλήσει...δεν το προλάβαμε. Η LH στο Θεό από την 8η ημέρα. Στη β φάση τώρα και βλέπουμε...

Δύσκολο...αλλά σαφώς καλύτερα από το να το έχανες στην πορεία. Αυτή η πρότερη εμπειρία που είχες, είναι οδυνηρή. Υπομονή! Επιμονή! Θρηνείτε και προχωράτε...δεν γίνεται αλλιώς!! Αισιοδοξία, μόλις περάσει ο καιρός που απαιτείται για να ηρεμήσει η ψυχούλα σας. 

Είναι άνιση η μάχη, το ξέρουμε καλά εδώ μέσα πολλές. Καλή δύναμη!!

τι έχει συμβεί με τα ωάρια ; και μένα του κύκλου που πέρασε ήταν έτοιμο 3 μέρες νωρίτερα απ ότι συνήθως! και τώρα αδιαθέτησα και  σχεδόν μια βδομάδα νωρίτερα με αίμα φουλ!

πρίν από 13 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Όλα αυτά που σου είπε η @Visit a vis και επειδή πήγα και σε διατροφολόγο πρώτη φορά πρόσφατα να σου πω επίσης οτι μου τόνισε το πόσο σημαντικό είναι να κρατάς το σάκχαρο σε νορμαλ επίπεδα όλη την μερα γι αυτό θελει συχνά και μικρά γεύματα ανα 2-3 ώρες και να τρως τροφές που δεν το ανεβάζουν πολύ. Πχ δεν πίνεις χυμό, τρως φρούτο, δεν τρως λευκά άλευρα, πράσινα λαχανικά σε κάθε κύριο γεύμα, δεν τρως γλυκά (μόνο ίσως κάποια σοκολάτα από αυτές τις sweet and balance σε μετρημένη ποσότητα), τρως υδατάνθρακες σε όλη την διάρκεια της ημέρας, δηλαδή δεν αρκεί πχ για δεκατιανό να φας μόνο ξηρούς καρπούς ή μόνο ένα αυγό, θέλει μαζί και είτε 1 φρούτο, είτε κρακεράκια κτλ.

Αυτά τουλάχιστον σε μένα που εχω τις υπογλυκαιμίες τόνισε ότι ειναι πολύ σημαντικά και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να είναι και λόγος αποτυχίας/επιτυχίας.

Σου ήρθε η περίοδος; Ξεκινάς προετοιμασία;

και γω παθαίνω υπογλυκαιμία , εχω χαμηλό σάκχαρο! δλδ θέλει ανά 1 ώρα κάτι να τσιμπολογάς απ ότι κατάλαβα! φρούτο,κράκερς ,καρυδάκης κλπ ! σωστά; 

ναια διαθέτετε νωρίτερα σχεδόν 1 βδομάδα ! μου είπε αύριο εξετάσεις και 9η μέρα υπερηχο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Visit a vis είπε:

Το βασικότατο: αντιοξειδωτικά - όσα βοηθούν το αίμα: πατζάρια, ρόδια ή χυμό από ρόδι, αβοκάντο, ένα αυγουλάκι την ημέρα, περιόρισε τη γλουτένη, επίλεγε ολικής άλεσης άλευρα αλλά και αυτά μειωμένα. Αν έχεις διάφορα μπέρις...

Θα θυμηθούν και οι κοπέλες διάφορα άλλα...αν κάνεις μια αναζήτηση σε παλαιότερες συνομιλίες θα βρεις υλικό μπόλικο. Ζεστά πόδια, ζεστή κοιλίτσα, ζεστά όχι καυτά ροφήματα. 

Καλή επιτυχίααα!!! Εύχομαι να μας στείλεις καλά νέα. Είσαι ήδη έγκυος...έτσι αισθάνεσαι έτσι συμπεριφέρεσαι. Το φυλλικό οξύ απαραίτητα... αυτά θυμάμαι!!!

Έχω καιρό να μπω σε αυτή την πίστα...και θα αργήσω πολύ. Το ωαριάκι του κύκλου βιάστηκε να κυλήσει...δεν το προλάβαμε. Η LH στο Θεό από την 8η ημέρα. Στη β φάση τώρα και βλέπουμε...

Δύσκολο...αλλά σαφώς καλύτερα από το να το έχανες στην πορεία. Αυτή η πρότερη εμπειρία που είχες, είναι οδυνηρή. Υπομονή! Επιμονή! Θρηνείτε και προχωράτε...δεν γίνεται αλλιώς!! Αισιοδοξία, μόλις περάσει ο καιρός που απαιτείται για να ηρεμήσει η ψυχούλα σας. 

Είναι άνιση η μάχη, το ξέρουμε καλά εδώ μέσα πολλές. Καλή δύναμη!!

Καλησπέρα! Κ εμένα το ωάριο του μήνα αυτού δε το προλαβαμε έκανε νωρίς ωορρηξία. Αυτό που αναφέρεις για τη β φάση τι είναι; Εμένα μου είπαν να παω ξανά με τη νέα περίοδο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...