Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Όλα μια λακούβα σε αυτή την χώρα. Το καλό είναι ότι οδηγώ εγώ πάμε μαζί (και εγώ δάσκαλος μας έφαγε η εκπαίδευση . Μα συγνώμη η μόνιμη δασκάλα έχει αναρ άδεια για όλα η αναπληρώτρια έχει μήτρα από τα lidl 😅😅 ήθελα να ξέρω τους νόμους τουσ διαβάζουν;  Καλά τα ηρεμιστικά τα βλέπω σιγά σιγά αχααχαχαχα η γιατρός είπε όλα μια χαρά με το μωρό μια μικρή αποκόλληση βλέπω όχι λακούβες και τραντάγματα 

      Ναι είναι μεγάλη αδικία οι αναρρωτικες αναπληρωτων σε σύγκριση με μονίμων. Είχαν πει θα τα εξισωναν αλλά ακόμα τίποτα.... αν οδηγείς εσύ νομίζω μια χαρά....θα πηγαίνεις αργά θα αποφεύγεις λακουβες και στο σχολειο δε θα κάνει τίποτα να κάθεται σαν πατριάρχης 😁. Προσοχή στις ιώσεις και τον πυρετό στο σχολειο...καλό είναι να μην ανεβάσουμε πυρετό στο 1ο τριμηνο ειδικά. Να φοράτε μάσκα. Στο δημοτικό κολλάς εύκολα. 

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

1 hour ago, piglet said:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια! Είναι η πρωτη φορα που γράφω και ελπίζω να το κάνω σωστά! Είμαι σχεδόν 32 ετων, με μια αποτυχημένη εξωσωματική και μετά από αλλαγή γιατρου βρέθηκε από την υστεροσκοπηση χρόνια φλεγμονή. Πήρα 4 μήνες αντιβίωση και ενώ στην επαναληπτική υστεροσκοπηση που έγινε 31/1 ήταν όλα καθαρά και ότι μπορουσα να με σε εμβρυομεταφορα, η εξέταση Νίκας έδειξε μέτρια/μεγάλη αλλοίωση του επιθηλιου και συστήνει παλι αντιβιωσεις και εγχυσεις. Ο γιατρός μου λέει ότι είτε παρακαπτουμε το αποτέλεσμα της και προχωραμε είτε συνεχίζω άλλους δυο μήνες αντιβίωση και εγχυσεις. Εχει κάποια κοπέλα ανάλογη εμπειρία από ενδομητριτιδα;

Σας ευχαριστω!! 

Καλησπέρα! Πολλές κοπέλες έχουμε εμπειρία από ενδομητριτιδα, Νίκα και εγχύσεις. Αν και πιστεύω σε αυτό και έχω δει κιόλας σε μένα διαφορά μετά απο την θεραπεία, παράλληλα πιστευω οτι είναι και δύσκολο να σε βγάλει εντελώς καθαρή η εξέταση Νίκα. Οπότε αφού εχεις κάνει 4 μήνες θεραπεία και η υστεροσκόπηση σου βγήκε πολύ πιο καθαρή και δεν επιμένει και ο γιατρός να συνεχίσεις αντιβιώσεις τότε μήπως να προχωρούσες στην προσπάθεια;; Ποιος ήταν ο λόγος που ξεκίνησες την εξωσωματική;

  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

3 ώρες πρίν, Angot είπε:

οχι δε θα με αφήσει , δεν είναι τέτοιος! 2η φάσης δεν κοιτάζουμε ποτέ ! δεν μου ταίριαξαν κι ολας στην εμβρυομεταφορα! να αλλάξει κάτι στην πορεία τι εννοείς; να απορροφηθεί πριν σπάσει;

Εγώ έκανα ετ εχοντας μια μικρή κύστη στην ωοθηκη, την παρατηρήσαμε για 2 μήνες και μειωνόταν το μέγεθος μέχρι που μου είπε ότι δεν επηρεάζει και προχωρήσαμε κανονικά.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, piglet είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια! Είναι η πρωτη φορα που γράφω και ελπίζω να το κάνω σωστά! Είμαι σχεδόν 32 ετων, με μια αποτυχημένη εξωσωματική και μετά από αλλαγή γιατρου βρέθηκε από την υστεροσκοπηση χρόνια φλεγμονή. Πήρα 4 μήνες αντιβίωση και ενώ στην επαναληπτική υστεροσκοπηση που έγινε 31/1 ήταν όλα καθαρά και ότι μπορουσα να με σε εμβρυομεταφορα, η εξέταση Νίκας έδειξε μέτρια/μεγάλη αλλοίωση του επιθηλιου και συστήνει παλι αντιβιωσεις και εγχυσεις. Ο γιατρός μου λέει ότι είτε παρακαπτουμε το αποτέλεσμα της και προχωραμε είτε συνεχίζω άλλους δυο μήνες αντιβίωση και εγχυσεις. Εχει κάποια κοπέλα ανάλογη εμπειρία από ενδομητριτιδα;

Σας ευχαριστω!! 

Γεια σου κ από εμένα,

δλδ έκανες κ Νίκα κ υστεροσκοπηση για να πας για ετ; Θα συμφωνήσω πάντως με την @kateriiina25παραπάνω. Εφόσον δεν επιμένει ο γιατρός σου κ έκανες και θεραπεία 4 μηνών ίσως είναι καλό να πας για ετ. 
Παντως καλή επιτυχία ο,τι κ να επιλέξεις. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Αγάπ είπε:

Εγώ έκανα ετ εχοντας μια μικρή κύστη στην ωοθηκη, την παρατηρήσαμε για 2 μήνες και μειωνόταν το μέγεθος μέχρι που μου είπε ότι δεν επηρεάζει και προχωρήσαμε κανονικά.

Καλή επιτυχία!

ναι αλλά δεν επηρέαζε προφανώς και την προγεστερονη σου σωστά; ίσως τα cyclacour βοηθήσουν απορροφηθεί και δεν σπάσει!  θα δούμε την άλλη βδομάδα ! εμένα τώρα μάλλον βγήκε μετά την ωοληψια ! δεν ξέρω μου ήρθε και 1 βδομάδα νωρίτερα περίοδος, ίσως έπαιξε και αυτό το ρόλο του !

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, EvgeniaCher είπε:

Καλημέρα σου, συγκεκριμένα συμπτώματα με τόσα φάρμακα που λαμβάνουμε δεν υπάρχουν. Προσωπικά εγώ δεν είχα κανένα απολύτως σύμπτωμα και όμως η χοριακή ήταν θετική και συνεχίζω χωρίς κανένα ακόμα σύμπτωμα :) Καλή χοριακή σου εύχομαι!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Να έχεις μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη! ✌️😊

On 10/2/2023 at 10:08 ΜΜ, Σποράκι είπε:

Καλησπέρα και καλή επιτυχία. Όπως θα σου πουν και τα αλλά κορίτσια συμπτώματα δεν υπάρχουν. Πρησμένο στήθος, συχνοουρία κλπ είναι από τα φάρμακα. Επίσης πολλές δεν έχουν απολύτως τίποτα και παίρνουν ωραιότατη θετική χοριακή. Το μόνο που δείχνει κάτι είναι καφέ υγρά λίγες μέρες μετά την ετ που μπορεί να είναι αίμα εμφύτευσης. Ακόμα και αυτό όμως είναι σπάνιο και ας έχεις μείνει έγκυος. Υπομονή μέχρι τη χοριακή σου και θετική σκέψη. Όλα να πάνε υπέροχα!!!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Εύχομαι ο,τι καλύτερο και σε σένα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, SofiDim είπε:

Γεια σου κ από εμένα,

δλδ έκανες κ Νίκα κ υστεροσκοπηση για να πας για ετ; Θα συμφωνήσω πάντως με την @kateriiina25παραπάνω. Εφόσον δεν επιμένει ο γιατρός σου κ έκανες και θεραπεία 4 μηνών ίσως είναι καλό να πας για ετ. 
Παντως καλή επιτυχία ο,τι κ να επιλέξεις. 

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας.. (Εδώ που γράφει παραθεση παταμε για να απαντήσουμε;) 

Λοιπόν έκανα την εξωσωματική γιατί έχω χαμηλή ΑΜΗ και μια κυστη ενδομητριωσης στην αριστερή ωοθήκη.. Δεν μας έβρισκαν κάποιο άλλο προβλημα και προχωρησαμε σε ετ χωρίς όμως επιτυχία. Μετά άλλαξα γιατρό και βλέποντας την υστεροσκοπηση που είχα κάνει με τον πρωτο γιατρό μου είπε ότι βλέπει ήπια φλεγμονή και να παρω ενα μηνα αντιβίωση. Έγινε επανάληψη υστεροσκοπησης και τότε βρέθηκε σοβαρή!!! Φλεγμονή😫😫😫άλλες παλι αντιβιωσεις και εγχυσεις. Όποτε στην τελευταία υστεροσκοπηση που έδειξε βελτίωση ζήτησα εγώ να γίνει και η Νικας. Με είχε προειδοποιησει ο γιατρός όπως λέτε και εσείς ότι κάτι θα έβρισκε κάτι η Νικας απλά δεν περιμεναμε να βρει σε μετριο με σοβαρό βαθμό φλεγμονή όπως βρήκε.. Σκεφτόμαστε να προχωρησω αν είναι ο κυκλος καλός. Σωματικά δεν αντέχω άλλες αντιβιωσεις. Έχω παθει συνδρομο ευερεθιστου εντέρου και αυριο θα παω σε γαστρεντερολογο. Εσείς έχετε κάνει ή γνωρίζετε κάποια που να έκανε ετ ενώ η Νικας έλεγε για σοβαρή φλεγμονή;έχω αρχίσει και απελπιζομαι ότι δεν θα βρεθουν ποτε οι κατάλληλες συνθήκες!! 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα. Μόλις σταμάτησα να θηλάζω και έχω ξεκινήσει ξανά συμπληρώματα για βελτίωση ποιότητας ωαρίων, ώστε σε 3 μήνες περίπου να ξεκινήσουμε προσπάθεια για 2ο μωράκι. Φοβάμαι μήπως δεν τα καταφέρουμε (είμαι απείρως ευγνώμων για το αγοράκι που με πολλή τύχη κατάφερα να κάνω στα 42μισι) αλλά θέλω πάρα μα πάρα πολύ να το προσπαθήσω. 

Έχω ξεκινήσει και προβιοτικά EVA από το στόμα (2 την ημέρα). Όσες γνωρίζετε παραπάνω για γαλακτοβάκιλους, πιστεύετε ότι είναι απαραίτητο να παίρνω και κολπικά για να είναι καλυμμένη; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Εύχομαι αυτή η χρονιά να φέρει στην καθεμιά αυτό το τόσο πολυπόθητο για το οποίο παλεύει. Μπορεί να μην γράφω συχνά αλλά σας διαβάζω κάθε βράδυ… ♥️

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Μήπως δεν είχε βλαστοκυστες και είχε μοριδια;; Περίεργο μου φαίνεται γιατί όντως η προγεστερονη είναι σωστή.

Βλαστοκυστες ήταν 5 ημερών.

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, piglet said:

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας.. (Εδώ που γράφει παραθεση παταμε για να απαντήσουμε;) 

Λοιπόν έκανα την εξωσωματική γιατί έχω χαμηλή ΑΜΗ και μια κυστη ενδομητριωσης στην αριστερή ωοθήκη.. Δεν μας έβρισκαν κάποιο άλλο προβλημα και προχωρησαμε σε ετ χωρίς όμως επιτυχία. Μετά άλλαξα γιατρό και βλέποντας την υστεροσκοπηση που είχα κάνει με τον πρωτο γιατρό μου είπε ότι βλέπει ήπια φλεγμονή και να παρω ενα μηνα αντιβίωση. Έγινε επανάληψη υστεροσκοπησης και τότε βρέθηκε σοβαρή!!! Φλεγμονή😫😫😫άλλες παλι αντιβιωσεις και εγχυσεις. Όποτε στην τελευταία υστεροσκοπηση που έδειξε βελτίωση ζήτησα εγώ να γίνει και η Νικας. Με είχε προειδοποιησει ο γιατρός όπως λέτε και εσείς ότι κάτι θα έβρισκε κάτι η Νικας απλά δεν περιμεναμε να βρει σε μετριο με σοβαρό βαθμό φλεγμονή όπως βρήκε.. Σκεφτόμαστε να προχωρησω αν είναι ο κυκλος καλός. Σωματικά δεν αντέχω άλλες αντιβιωσεις. Έχω παθει συνδρομο ευερεθιστου εντέρου και αυριο θα παω σε γαστρεντερολογο. Εσείς έχετε κάνει ή γνωρίζετε κάποια που να έκανε ετ ενώ η Νικας έλεγε για σοβαρή φλεγμονή;έχω αρχίσει και απελπιζομαι ότι δεν θα βρεθουν ποτε οι κατάλληλες συνθήκες!! 

Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου, κι εγώ έτσι θα ήμουν. Με είχαν κουράσει παρά πολύ οι αντιβιώσεις και είχα κι εγώ θέμα με το έντερο παρότι έπαιρνα φουλ προβιοτικά (παραπάνω απ όσα μου έδινε ο γιατρός). Η Νίκα δεν θα βγει ποτέ καθαρή, μία φορά μόνο έχω πετύχει κοπέλα που της έβγαλε καθαρή μήτρα, όμως τα επίπεδα της φλεγμονής είναι που παίζουν ρόλο. Πιστεύω ότι σίγουρα θα έχει γίνει δουλειά με την θεραπεία μετά από τόσο καιρό και αφού βγήκε και καθαρή η υστεροσκόπηση. Αν ήμουν εσύ και μου έδινε την επιλογή ο γιατρός θα έδινα μία ευκαιρία σε μία 2η ετ αλλά δεν θέλω να σε πάρω και στον λαιμό μου. Εξαρτάται καθαρά από τις αντοχές σου και από την τσέπη σου. 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Θέλω λίγο τη βοήθεια σας σας παρακαλώ γιατί ξέρω ότι θα με βοηθήσετε.

Αποφασίσαμε με το γιατρό να κάνουμε μια προσπάθεια με σπερματεγχυση πριν πάμε στην εξωσωματική.

Μου είπε να πάρω μέχρι τη τρίτη femara και Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή ενέσεις altermon 75.

Αυτές οι ενέσεις με αγχωνουν λίγο.

Πως τις κάνω;

Επίσης πρέπει να πάρω ένα κουτάκι; ή τρία;

 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το σεντόνι 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!

Συγνωμη αλλα εκανα λάθος που σας είπα ότι δεν πήρα προφέρατε Ρόνι ανάμεσα σε ωοληψια και εμβρυομεταφορα. Τώρα είδα ξανά τις οδηγίες, έπαιρνα 2 ουτροτζεσταν κολπικά ανά 6 ώρες. Εμβρυομεταφορα εκανα μετά από 4 ημέρες. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, εάν έχουν περισσέψει σε κάποια κοπέλα utrogestan 200mg και prolutex και δεν τα χρειάζεται θα είμαι ευγνώμων καθώς παίρνω μεγάλη δόση και η μηνιαία συνταγή δεν με καλύπτει. Είμαι Αθηνα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Αγάπ είπε:

Καλημέρα κορίτσια, εάν έχουν περισσέψει σε κάποια κοπέλα utrogestan 200mg και prolutex και δεν τα χρειάζεται θα είμαι ευγνώμων καθώς παίρνω μεγάλη δόση και η μηνιαία συνταγή δεν με καλύπτει. Είμαι Αθηνα

Καλημέρα @Αγάπ πως πήγε ο υπέρηχος σου, όλα καλά;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

Καλημέρα @Αγάπ πως πήγε ο υπέρηχος σου, όλα καλά;

Όλα μια χαρά!Ακούσαμε και τις καρδούλες...συνεχίζουμε!!! Καο από συμπτώματα ειμαι σχετικά καλά, αλλά παίρνω πολύ προγεστερόνη και ειμαι σαν ζομπυ.Εσείς πως είστε?

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια σε όλες ! Γνωρίζει κάποια αν ένα ζευγάρι μπορεί να προχωρήσει σε εξωσωματική εάν δεν ειναη παντρεμένοι ; Ούτε σύμφωνο συμβίωσης η κάτι … απλά ζευγάρι ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...