Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Καλά ναι, έχουμε μερικούς δρόμους στις λακούβες μας γενικά στην Ελλάδα..

      • Χαχα 1

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Άρα ήταν όσο έπρεπε για να ξεκινήσεις απλώς σου βάζει τα έμβρυα μία μέρα νωρίτερα. Δεν ξέρω για ποιον λόγο αλλά φαντάζομαι θα ξέρει τι κάνει 

Μήπως δεν είχε βλαστοκυστες και είχε μοριδια;; Περίεργο μου φαίνεται γιατί όντως η προγεστερονη είναι σωστή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

10 minutes ago, Σποράκι said:

Μήπως δεν είχε βλαστοκυστες και είχε μοριδια;; Περίεργο μου φαίνεται γιατί όντως η προγεστερονη είναι σωστή.

Για να της έχουν πει βλαστοκύστες φαντάζομαι δεν θα είναι μοριδια. Κάποιοι γιατροί μπορεί να έχουν το δικό τους πρωτόκολλο, μπορεί να θέλουν νωρίτερα για να πετύχουν πιο εύκολα το παράθυρο, δεν ξέρω. 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

 

Σ’ ευχαριστω παρά πολύ!προχωρησατε δλδ σε επόμενο κύκλο χωρίς διέγερση, σωστά; 
 

αφήσαμε έναν κύκλο για ξεκούραση και μετά για την ωοληψια πήρα 5 μέρες κλομιφενη όπως πάντα !  δεν ξέρω όμως αν αλλάζει ο χρόνος «ξεκούρασης» ανάλογα με τη διέγερση δλδ αν έχεις κάνει ενέσεις !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Αγάπ είπε:

Εμένα μου είχε δώσει κολπικα υποθετα για μια εβδομάδα, έκανα επανάληψη καλλιέργειας και είχε επανέλθει στα φυσιολογικά α

Ευχαριστώ!!Ποια σου έδωσε να πάρεις;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

@κοτοπουλάκι συγχαρητήρια, να σου ζήσει το αγοράκι σου, γερό και καλότυχο να είναι! Με μια κάμποση καθυστέρηση διάβασα τα νέα σου, λόγο της συνεχούς απασχόλησης με τον δικό μου μικρούλι, που οριακά δεν παίρνω ανάσα 😁 Χάρηκα πάρα πολύ! Ελπίζω να είσαι καλά και να έχεις βοήθεια, είναι πολύτιμη ειδικά τον πρώτο καιρό! Σε φιλώ!

Happiness! πόσο χαίρομαι που διάβασα το μήνυμά σου! Να σου ζήσει το μπεμπάκι! Γερός κ δυνατός να είναι! Είμαστε καλά, ευτυχώς με βοηθούν όλοι στο σπίτι, η μάνα μου μαγειρεύει, ο πατέρας μου πηγαίνει για ψώνια κ η αδερφή μου ο,τι άλλο χρειάζεται. Μου κρατάνε κ το μπέμπη να πάω τουαλέτα ή να κάνω ένα μπάνιο κ αυτό είναι μεγάλη υπόθεση όπως θα έχεις ήδη καταλάβει κ εσύ..

Είχαμε θεματάκια με το χαλινό του μπέμπη κ του έκανα επέμβαση για να μπορέσει να θηλάσει ο καημένος, στο μαιευτήριο δεν κατάφερνε να φάει κ ενώ τον θήλαζα συνέχεια αυτός έχασε 400 γρ. Γεννήθηκε 3680 κ βγήκαμε 3280γρ. Τώρα ευτυχώς είναι 4.200 κ τρώει μια χαρά! Γενικά είναι ησυχούλης αλλά όλο πάνω μου θέλει να είναι, έχω πλέον κουραστεί που όλο τον έχω στα χέρια ή στο βυζί. Σε λίγο που θα κλείσει τις 40 μέρες λέω να του πάρω μια πιπίλα μπας κ ηρεμήσει κ αυτός λίγο κ εμείς. Εσένα πώς είναι ο μικρούλης; Πότε τον γέννησες; Εγώ 10/1 2 μέρες μετά την ΠΗΤ με καισαρική τελικά.. Έκανα επισκληρίδειο όμως, εσύ πώς γέννησες; 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Effie99 είπε:
12 ώρες πρίν, Αγάπ είπε:

Εμένα μου είχε δώσει κολπικα υποθετα για μια εβδομάδα, έκανα επανάληψη καλλιέργειας και είχε επανέλθει στα φυσιολογικά α

Ευχαριστώ!!Ποια σου έδωσε να πάρεις;

Της eva biolact intima. Νομίζω την εβδομάδα μετά την περίοδο, ρωτα το γιατρό σου γιατί μου διαφεύγει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2023 at 11:17 ΜΜ, Stella0985 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, 

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ. Είμαι 37 χρόνων κ στις 20/1 ξεκίνησα τη διαδικασία της εξωσωματικής. Στις 6/2 έγινε η έμβρυομεταφορα ενός εμβρύου. Λόγω σχήματος μήτρας ο γιατρός έκρινε πως είναι καλύτερα να μεταφερθεί ένα έμβρυο. Τα άλλα δύο έμβρυα έχουν καταψυχθει. Είμαι στην 5η μέρα μετα την έμβρυομεταφορα αλλά δεν νιώθω κάποιο σύμπτωμα. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια που να μην ειχε συμπτώματα και να ήταν τελικά εγκυος. Διαβάζω τόσα πολλά και δεν ξέρω αν είναι πολύ νωρίς για να νιώθω κάτι η πρέπει να ανησυχήσω. Εύχομαι σε όλες σας καλή επιτυχία! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.  

Καλημέρα σου, συγκεκριμένα συμπτώματα με τόσα φάρμακα που λαμβάνουμε δεν υπάρχουν. Προσωπικά εγώ δεν είχα κανένα απολύτως σύμπτωμα και όμως η χοριακή ήταν θετική και συνεχίζω χωρίς κανένα ακόμα σύμπτωμα :) Καλή χοριακή σου εύχομαι!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια βγήκαν τώρα οι απαντήσεις δεν ήταν καλές προγεστερονη 0,8 και οιστραδιολη 216 ! ειμαι 2η μέρα κύκλου , η μαία είπε να ξεκινήσω cyclacour και βλέπουμε ! άμα εχω κυστικό και σπάσει θα ανεβάσει την προγεστερονη όποτε θα ακυρωθεί η εμβρυομεταφορα! δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να πάρω cyclacour η να το αφήσω για επόμενο κύκλο 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Angot said:

καλησπέρα κορίτσια βγήκαν τώρα οι απαντήσεις δεν ήταν καλές προγεστερονη 0,8 και οιστραδιολη 216 ! ειμαι 2η μέρα κύκλου , η μαία είπε να ξεκινήσω cyclacour και βλέπουμε ! άμα εχω κυστικό και σπάσει θα ανεβάσει την προγεστερονη όποτε θα ακυρωθεί η εμβρυομεταφορα! δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να πάρω cyclacour η να το αφήσω για επόμενο κύκλο 

Ναι, μάλλον έχεις κυστικό από την κλομιφαίνη. Δεν είχατε δει 2η φάση του κύκλου καθόλου; Θυμάμαι και στην προηγούμενη σου είχατε πάρει στην 2η φάση ωάρια. Εγώ βασικά θα έπαιρνα τα cyclacur γιατί έτσι κι αλλιώς και η θεραπεία για τα κυστικά είναι είτε cyclacur είτε αντισυλληπτικά οπότε αν στην πορεία αλλάξει κάτι δεν θα έχω χάσει και την εμβρυομεταφορά. Ο γιατρός σου φαίνεται να προσέχει πολύ όλες τις λεπτομέρειες οπότε δεν πρόκειται να σε αφήσει να προχωρήσεις σε έναν κύκλο με λιγότερες πιθανότητες επιτυχίας. 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Ναι, μάλλον έχεις κυστικό από την κλομιφαίνη. Δεν είχατε δει 2η φάση του κύκλου καθόλου; Θυμάμαι και στην προηγούμενη σου είχατε πάρει στην 2η φάση ωάρια. Εγώ βασικά θα έπαιρνα τα cyclacur γιατί έτσι κι αλλιώς και η θεραπεία για τα κυστικά είναι είτε cyclacur είτε αντισυλληπτικά οπότε αν στην πορεία αλλάξει κάτι δεν θα έχω χάσει και την εμβρυομεταφορά. Ο γιατρός σου φαίνεται να προσέχει πολύ όλες τις λεπτομέρειες οπότε δεν πρόκειται να σε αφήσει να προχωρήσεις σε έναν κύκλο με λιγότερες πιθανότητες επιτυχίας. 

οχι δε θα με αφήσει , δεν είναι τέτοιος! 2η φάσης δεν κοιτάζουμε ποτέ ! δεν μου ταίριαξαν κι ολας στην εμβρυομεταφορα! να αλλάξει κάτι στην πορεία τι εννοείς; να απορροφηθεί πριν σπάσει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 minutes ago, Angot said:

οχι δε θα με αφήσει , δεν είναι τέτοιος! 2η φάσης δεν κοιτάζουμε ποτέ ! δεν μου ταίριαξαν κι ολας στην εμβρυομεταφορα! να αλλάξει κάτι στην πορεία τι εννοείς; να απορροφηθεί πριν σπάσει;

Το έχω καταλάβει ότι δεν είναι τέτοιος ο γιατρός σου γι αυτό το είπα. Δεν ξέρω τι μπορεί να αλλάξει αλλά για να σου είπαν πάρε cyclacur και βλέπουμε, κάτι θα περιμένουν να δουν για να αποφασίσουν. Πάντως με κυστικό ξέρω ότι μπορείς να προχωρήσεις σε ετ εφόσον οι ορμόνες είναι όπως πρέπει να είναι. Σε διέγερση δεν προχωράμε σίγουρα 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Το έχω καταλάβει ότι δεν είναι τέτοιος ο γιατρός σου γι αυτό το είπα. Δεν ξέρω τι μπορεί να αλλάξει αλλά για να σου είπαν πάρε cyclacur και βλέπουμε, κάτι θα περιμένουν να δουν για να αποφασίσουν. Πάντως με κυστικό ξέρω ότι μπορείς να προχωρήσεις σε ετ εφόσον οι ορμόνες είναι όπως πρέπει να είναι. Σε διέγερση δεν προχωράμε σίγουρα 

μου είπε αν δεν ανεβεί η προγεστερονη μέχρι την εμβρυομεταφορα δεν μας πειράζει ! άρα ίσως όταν σπάει ανεβαίνει η προγεστερονη! δεν ξέρω κι ολας μπερδεύτηκα ήταν έξω και είχε θόρυβο αλλά μου είπε να πάρω τα χάπια και θα με δει σε 8 ημέρες , θα κάνουμε εξετάσεις και αν η προγεστερονη είναι οκ προχωράμε! 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Angot said:

μου είπε αν δεν ανεβεί η προγεστερονη μέχρι την εμβρυομεταφορα δεν μας πειράζει ! άρα ίσως όταν σπάει ανεβαίνει η προγεστερονη! δεν ξέρω κι ολας μπερδεύτηκα ήταν έξω και είχε θόρυβο αλλά μου είπε να πάρω τα χάπια και θα με δει σε 8 ημέρες , θα κάνουμε εξετάσεις και αν η προγεστερονη είναι οκ προχωράμε! 

Ναι, αν σπάσει θα ανεβεί η προγεστερόνη, σωστά άκουσες. Να κάνεις ότι σου είπε, εκείνος ξέρει. Καλή αρχή! Ελπίζω να πάει πολύ καλά!!


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Ναι, αν σπάσει θα ανεβεί η προγεστερόνη, σωστά άκουσες. Να κάνεις ότι σου είπε, εκείνος ξέρει. Καλή αρχή! Ελπίζω να πάει πολύ καλά!!

από την άρχη στραβά ξεκίνησε με αυτό το εμβρυακι! το πήραμε με οιστραδιολη  32 ! ότι οιστραδιολη δεν είχα τότε  την εχω τώρα 🤔 αχ θα δούμε 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια! Είναι η πρωτη φορα που γράφω και ελπίζω να το κάνω σωστά! Είμαι σχεδόν 32 ετων, με μια αποτυχημένη εξωσωματική και μετά από αλλαγή γιατρου βρέθηκε από την υστεροσκοπηση χρόνια φλεγμονή. Πήρα 4 μήνες αντιβίωση και ενώ στην επαναληπτική υστεροσκοπηση που έγινε 31/1 ήταν όλα καθαρά και ότι μπορουσα να με σε εμβρυομεταφορα, η εξέταση Νίκας έδειξε μέτρια/μεγάλη αλλοίωση του επιθηλιου και συστήνει παλι αντιβιωσεις και εγχυσεις. Ο γιατρός μου λέει ότι είτε παρακαπτουμε το αποτέλεσμα της και προχωραμε είτε συνεχίζω άλλους δυο μήνες αντιβίωση και εγχυσεις. Εχει κάποια κοπέλα ανάλογη εμπειρία από ενδομητριτιδα;

Σας ευχαριστω!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...