Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

10 minutes ago, Angot said:

τι έχει συμβεί με τα ωάρια ; και μένα του κύκλου που πέρασε ήταν έτοιμο 3 μέρες νωρίτερα απ ότι συνήθως! και τώρα αδιαθέτησα και  σχεδόν μια βδομάδα νωρίτερα με αίμα φουλ!

Όταν παίρνεις φάρμακα είναι λογικό να υπάρχουν διαφορές από κύκλο σε κύκλο. 1 χρόνο περίπου έπαιρνα femara σερί και κάποιοι κύκλοι ήταν διαφορετικοί. Συνήθως έκανα ωορρηξία 13η-14η μέρα αλλά είχε τύχει να κάνω και 21η 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 10 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Όταν παίρνεις φάρμακα είναι λογικό να υπάρχουν διαφορές από κύκλο σε κύκλο. 1 χρόνο περίπου έπαιρνα femara σερί και κάποιοι κύκλοι ήταν διαφορετικοί. Συνήθως έκανα ωορρηξία 13η-14η μέρα αλλά είχε τύχει να κάνω και 21η 

μωρέ ας κάνω όποτε θέλω το θέμα είναι τώρα να πάει καλα γιατί ξέμεινα από έμβρυα ! στερέψαμε οι αποθήκες μάνα μ 🙄

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Fay_ είπε:

Καλησπέρα! Κ εμένα το ωάριο του μήνα αυτού δε το προλαβαμε έκανε νωρίς ωορρηξία. Αυτό που αναφέρεις για τη β φάση τι είναι; Εμένα μου είπαν να παω ξανά με τη νέα περίοδο. 

Μετά από μία εβδομάδα περίπου (γύρω στην Πέμπτη θα κοιτάξω) θα κάνουμε έναν υπέρηχο μήπως κατέβει κάποιο άλλο ωάριο. Είχα πάρει και φάρμακα (φεμάρα) σε αυτόν τον κύκλο, οπότε ίσως να ωριμάσει κάποιο αργότερα... να μην χαθεί εντελώς αυτός ο κύκλος! Συζήτα το κι εσύ.

Πολλά κορίτσια έχουν και σε δεύτερη φάση του κύκλου τους ωάρια. Μάλιστα το ένα που έχουμε στην κατάψυξη εμείς, ήταν β φάσης!!! Στην τύχη το βρήκαμε...χαχα Ας έχει τύχη γενικά το καημενούλι που έχει μείνει στο ψύχος μοναχό του!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Visit a vis είπε:

Το βασικότατο: αντιοξειδωτικά - όσα βοηθούν το αίμα: πατζάρια, ρόδια ή χυμό από ρόδι, αβοκάντο, ένα αυγουλάκι την ημέρα, περιόρισε τη γλουτένη, επίλεγε ολικής άλεσης άλευρα αλλά και αυτά μειωμένα. Αν έχεις διάφορα μπέρις...

Θα θυμηθούν και οι κοπέλες διάφορα άλλα...αν κάνεις μια αναζήτηση σε παλαιότερες συνομιλίες θα βρεις υλικό μπόλικο. Ζεστά πόδια, ζεστή κοιλίτσα, ζεστά όχι καυτά ροφήματα. 

Καλή επιτυχίααα!!! Εύχομαι να μας στείλεις καλά νέα. Είσαι ήδη έγκυος...έτσι αισθάνεσαι έτσι συμπεριφέρεσαι. Το φυλλικό οξύ απαραίτητα... αυτά θυμάμαι!!!

Έχω καιρό να μπω σε αυτή την πίστα...και θα αργήσω πολύ. Το ωαριάκι του κύκλου βιάστηκε να κυλήσει...δεν το προλάβαμε. Η LH στο Θεό από την 8η ημέρα. Στη β φάση τώρα και βλέπουμε...

Δύσκολο...αλλά σαφώς καλύτερα από το να το έχανες στην πορεία. Αυτή η πρότερη εμπειρία που είχες, είναι οδυνηρή. Υπομονή! Επιμονή! Θρηνείτε και προχωράτε...δεν γίνεται αλλιώς!! Αισιοδοξία, μόλις περάσει ο καιρός που απαιτείται για να ηρεμήσει η ψυχούλα σας. 

Είναι άνιση η μάχη, το ξέρουμε καλά εδώ μέσα πολλές. Καλή δύναμη!!

Χίλια ευχαριστώ μέσα από τη καρδιά μου!❤️

Κορίτσια να σας ρωτήσω...από χθες που ενημέρωσα τον γιατρό για την αρχηγική χοριακη (μέσω της γραμματείας), δεν με έχει πάρει τηλέφωνο. Εγώ έκοψα όλα τα φάρμακα. Ξέρετε αν είναι να γίνει κάτι άμεσα; Πχ κάποιον υπέρηχο; Ή πότε αναμένω περίοδο; Επίσης, δεν θα έπρεπε να με έχει πάρει; Έχετε ανάλογη εμπειρία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 🥰

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Angot said:

μωρέ ας κάνω όποτε θέλω το θέμα είναι τώρα να πάει καλα γιατί ξέμεινα από έμβρυα ! στερέψαμε οι αποθήκες μάνα μ 🙄

Στο εύχομαι! Ξεκίνησες cyclacur δηλαδή; Μετράμε μέρες;


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , Visit a vis είπε:

Μετά από μία εβδομάδα περίπου (γύρω στην Πέμπτη θα κοιτάξω) θα κάνουμε έναν υπέρηχο μήπως κατέβει κάποιο άλλο ωάριο. Είχα πάρει και φάρμακα (φεμάρα) σε αυτόν τον κύκλο, οπότε ίσως να ωριμάσει κάποιο αργότερα... να μην χαθεί εντελώς αυτός ο κύκλος! Συζήτα το κι εσύ.

Πολλά κορίτσια έχουν και σε δεύτερη φάση του κύκλου τους ωάρια. Μάλιστα το ένα που έχουμε στην κατάψυξη εμείς, ήταν β φάσης!!! Στην τύχη το βρήκαμε...χαχα Ας έχει τύχη γενικά το καημενούλι που έχει μείνει στο ψύχος μοναχό του!!!

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Καλή τύχη στο παγωτινι σου εύχομαι και σε όλα τα επόμενα σου! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Στο εύχομαι! Ξεκίνησες cyclacur δηλαδή; Μετράμε μέρες;

οχι ακόμα αύριο θα κάνω αιματολογικές να δούμε ότι είναι όλα οκ και ξεκινάω! συνήθως 16η μέρα πέφτει η εμβρυομεταφορα μου όποτε θα προλάβω τον φεβρουάριο λογικά! τον απρίλιο κλείνω 1 χρόνο από την προηγούμενη εγκυμοσύνη! ο άντρας μου λέει είμαστε πασχαλιάτικα τυπάκος εμείς ! χαχαχαχ! επίσης όταν του από ότι καταψύξαμε μονο το 1 έμβρυο ενθουσιάστηκε γιατί θα μπει αυτό που εχω παρατημένο εδώ και κάνα 6μηνο!και από τότε γκρίνιαζε ότι ήθελε να το βάλουμε αλλά πάντα παίρναμε 2 μαζεμένα και βάζαμε αυτά ! 🤪  

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα  εγώ τελικά αδιαθετησα σήμερα εντάξει δεν περίμενα ότι θα είχε γίνει και κάτι πείτε το ένστικτο δε ξέρω , μίλησα και με το γιατρό παρασκευή θα κάνουμε την υστεροσκοπηση λογικά. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Αυτό δεν καταλαβαίνω πως γίνεται. Αφού η ημέρα προγεστερόνης είτε σε φυσικό είτε σε τεχνητό πρέπει να είναι ανάλογη με την ηλικία των εμβρύων όπως σε μία φυσιολογική εγκυμοσύνη. Εκτός και αν όταν ξεκίνησες τα utro είχες ήδη ανεβασμένη φυσική προγεστερόνη οπότε απλώς συμπλήρωσες εξωγενή. Μόνο με μετατόπιση παραθύρου χρειαζόμαστε λιγότερες ή περισσότερες μέρες.

Είδες που άλλαξε;; Και ακόμα ήσουν μόνο 5η μέρα. Κανονικά ο πρώτος υπέρηχος γίνεται 7η-8η μέρα.

Λυπάμαι πάρα πολύ. Κουράγιο 🥺

Μα είχα!!!!!! Γιαυτο έγραψα ότι είχα καλη prg.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

Χίλια ευχαριστώ μέσα από τη καρδιά μου!❤️

Κορίτσια να σας ρωτήσω...από χθες που ενημέρωσα τον γιατρό για την αρχηγική χοριακη (μέσω της γραμματείας), δεν με έχει πάρει τηλέφωνο. Εγώ έκοψα όλα τα φάρμακα. Ξέρετε αν είναι να γίνει κάτι άμεσα; Πχ κάποιον υπέρηχο; Ή πότε αναμένω περίοδο; Επίσης, δεν θα έπρεπε να με έχει πάρει; Έχετε ανάλογη εμπειρία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 🥰

εμένα με άφησε 1 μέρα και με πήρε τη μεθεπόμενη! όταν τον ρώτησα μου είπε άγνωστο ποτέ θα αδιαθετήσεις! τλκ αδιαθέτησα μετα από μερικές μέρες μόνο ! αφήσαμε έναν κύκλο να ξεκουραστώ και μετά κάναμε ωοληψια για την επόμενη εμβρυομεταφορα!  το μόνο που παρατήρησα εγώ είναι πως είχα λιγο πιο έντονη περίοδο ,τπτ άλλο! κατά τ αλλά ούτε υπέρηχο ούτε τπτ χρειάστηκε να κάνω !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 minutes ago, νικηαντωνια81 said:

Μα είχα!!!!!! Γιαυτο έγραψα ότι είχα καλη prg.

Και ποια μέρα την μέτρησες; Σε ρωτάω γιατί κανονικά πριν ξεκινήσουμε προγεστερόνη ή κάνουμε ωορρηξία/ωοληψία μετράμε την προγεστερόνη για να επιβεβαιώσουμε ότι είναι <1 αλλιώς δεν προχωράμε σε ετ.
Αν ξαφνικά την μετρήσεις και είναι πχ 5 τότε πως ξέρεις ποια μέρα ξεκίνησε η άνοδος της για να δεις πόσες μέρες θα πάρεις προγεστερόνη; Μου ακούγεται λίγο "στην τύχη" αυτή η προσέγγιση. Ήταν η φορά σου που πέτυχε αυτή αλήθεια; 

Σε ρωτάω εντελώς από περιέργεια γιατί μου έκανε εντύπωση, δεν κρίνω κάτι. 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angot είπε:

εμένα με άφησε 1 μέρα και με πήρε τη μεθεπόμενη! όταν τον ρώτησα μου είπε άγνωστο ποτέ θα αδιαθετήσεις! τλκ αδιαθέτησα μετα από μερικές μέρες μόνο ! αφήσαμε έναν κύκλο να ξεκουραστώ και μετά κάναμε ωοληψια για την επόμενη εμβρυομεταφορα!  το μόνο που παρατήρησα εγώ είναι πως είχα λιγο πιο έντονη περίοδο ,τπτ άλλο! κατά τ αλλά ούτε υπέρηχο ούτε τπτ χρειάστηκε να κάνω !

 

Σ’ ευχαριστω παρά πολύ!προχωρησατε δλδ σε επόμενο κύκλο χωρίς διέγερση, σωστά; 
 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Αυτό δεν καταλαβαίνω πως γίνεται. Αφού η ημέρα προγεστερόνης είτε σε φυσικό είτε σε τεχνητό πρέπει να είναι ανάλογη με την ηλικία των εμβρύων όπως σε μία φυσιολογική εγκυμοσύνη. Εκτός και αν όταν ξεκίνησες τα utro είχες ήδη ανεβασμένη φυσική προγεστερόνη οπότε απλώς συμπλήρωσες εξωγενή. Μόνο με μετατόπιση παραθύρου χρειαζόμαστε λιγότερες ή περισσότερες μέρες.

Είδες που άλλαξε;; Και ακόμα ήσουν μόνο 5η μέρα. Κανονικά ο πρώτος υπέρηχος γίνεται 7η-8η μέρα.

Λυπάμαι πάρα πολύ. Κουράγιο 🥺

Ο γιατρός εμένα μου είπε, ότι αν σε τεχνητό κύκλο θέλουμε πχ 5,5 μέρες προγεστερόνη, σε κύκλο με ωοληψία αρχίζουμε και μετράμε τις μέρες προγεστερόνης από την μέρα που κάναμε οβιτρελ. Αυτό το έχετε ξανακουσει;

 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Clouds said:

Ο γιατρός εμένα μου είπε, ότι αν σε τεχνητό κύκλο θέλουμε πχ 5,5 μέρες προγεστερόνη, σε κύκλο με ωοληψία αρχίζουμε και μετράμε τις μέρες προγεστερόνης από την μέρα που κάναμε οβιτρελ. Αυτό το έχετε ξανακουσει;

 

Όχι από την μέρα που κάνουμε ovitrelle. Από την επόμενη της ωορρηξίας μετράμε. Αν κανεις ovitrelle πχ Σάββατο βράδυ, Δευτέρα πρωί κάνεις ωορρηξία και μετράς 1η μέρα απο Τρίτη και 5η μέρα πρωί (Σαββατο) κάνεις την ετ. Αν χρειάζεσαι μια μερα παραπάνω λόγω μετατόπισης ξεκινάς προγεστερονη απο Δευτέρα και πάλι η ετ γίνεται Σάββατο. Σε εμένα προσωπικά αυτό εχει συμβεί. 

  • Μου αρέσει 3

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kateriiina25 είπε:

Όχι από την μέρα που κάνουμε ovitrelle. Από την επόμενη της ωορρηξίας μετράμε. Αν κανεις ovitrelle πχ Σάββατο βράδυ, Δευτέρα πρωί κάνεις ωορρηξία και μετράς 1η μέρα απο Τρίτη και 5η μέρα πρωί (Σαββατο) κάνεις την ετ. Αν χρειάζεσαι μια μερα παραπάνω λόγω μετατόπισης ξεκινάς προγεστερονη απο Δευτέρα και πάλι η ετ γίνεται Σάββατο. Σε εμένα προσωπικά αυτό εχει συμβεί. 

Πολύ κατατοπιστικό. Δεν ξέρω γιατί μου το είπε έτσι ο γιατρός.

Όταν έκανα ετ με ωοληψία, Δευτέρα, ξεκίνησα ουλτρο Τρίτη και Σάββατο μεσημέρι ετ. έπιασε τότε.Κανω ΕΡΑ τεστ και βγαίνει 5,5 αλλά δεν είχα σημειώσει ώρα που ξεκίνησα ουλτρο διότι δεν το γνώριζα.Ισως ήταν 10 η και 1 το βράδυ.Και το πρωί της λήψης δείγματος αντί για 7,20 το πρωί το πήρα μια ώρα πριν την εξέταση δλδ στις 11.(θέλω να πω δεν ήμουν πολύ ακριβής στις ώρες-αν έχει σημασία αυτό).

Τώρα που δεν κάνω ωοληψία και πάω με τεχνητό, πως πρέπει να λογαριάσω τα ουλτρο; Και τις δύο φορές έχω πάρει αρνητικές χοριακές...

Κορίτσια πληρώνω όσο όσο για να λύσω τον γρίφο...

 

πρίν από 15 λεπτά , Clouds είπε:

Πολύ κατατοπιστικό. Δεν ξέρω γιατί μου το είπε έτσι ο γιατρός.

Όταν έκανα ετ με ωοληψία, Δευτέρα, ξεκίνησα ουλτρο Τρίτη και Σάββατο μεσημέρι ετ. έπιασε τότε.Κανω ΕΡΑ τεστ και βγαίνει 5,5 αλλά δεν είχα σημειώσει ώρα που ξεκίνησα ουλτρο διότι δεν το γνώριζα.Ισως ήταν 10 η και 1 το βράδυ.Και το πρωί της λήψης δείγματος αντί για 7,20 το πρωί το πήρα μια ώρα πριν την εξέταση δλδ στις 11.(θέλω να πω δεν ήμουν πολύ ακριβής στις ώρες-αν έχει σημασία αυτό).

Τώρα που δεν κάνω ωοληψία και πάω με τεχνητό, πως πρέπει να λογαριάσω τα ουλτρο; Και τις δύο φορές έχω πάρει αρνητικές χοριακές...

Κορίτσια πληρώνω όσο όσο για να λύσω τον γρίφο...

 

(αναφέρω τις μη σημειωμένες ώρες, διότι το αποτέλεσμα του ΕΡΑ βγήκε με δεδομένου ότι το πρώτο ουλτρο το πήρα 9 βραδινή  σίγουρα ήταν μετά τις 10,30, και στην ώρα λήψης δεν έγραφε ότι είχα πάρει την τελευταία δόση μια ώρα πριν την λήψη)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...