Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Giouli36 είπε:

      Αχ κορίτσι μου το για πότε μεγάλωσαν ούτε που το καταλαβα και γω!!

      Εγώ συνελαβα φυσιολογικά μετά από 3 διεγερσεις και εξωσωματικες στις οποίες μετά βίας μου έμενε ένα έμβρυο για νσ μεταφέρω(τα καλά της επαρχίας και του δημοσίου νοσοκομείου). Στο τέλος μετά από την τρίτη τελευταία εξωσωματικη όταν έμεινα φυσιολογικά έγκυος και παλινδρομησε είπα θα κάνω μια προσπάθεια σε κέντρο της Αθήνας αλλά με πρόλαβε ο μικρός!!!!

      Οπότε δεν έχω κανένα έμβρυο και να σου πω την αλήθεια μου δε νομίζω ότι έχω τις ψυχικές αντοχές για να μπω πάλι σ'αυτη τη διαδικασία και εγώ και ο σύζυγος!!

      Όταν γεννήθηκε ο μικρός είχα πει σ'ευχαριστω Θεέ μου που μου έφερες τον μικρό, τώρα όσο περνάει ο καιρός σκέφτομαι ότι θέλω ένα αδερφάκι για τν μικρούλι για να μην είναι μόνος του μεγαλώνοντας, αλλά έχουμε πει αν  μας κάτσει φυσιολογικά, που το θεωρώ πολύ πολύ δύσκολο γιατί περνάει και ο καιρός και κοντεύω τα 40!!!

      Εν τω μεταξυ θυμάμαι ότι στην εγκυμοσυνη σου έκανες καθε μέρα εμετό και γενικά δεν πρέπει να πέρασες πολύ καλα!!Σου βγάζω τκ καπελο!!!Τι είμαστε εμείς οι μανάδες, τι περνάμε για να φέρουμε στη ζωή αυτά τα μικροσκοπικά πλασματακια σε πρώτη φάση!!Χαρά στο κουράγιο σου❤️!!

      Ναι έκανα εμετούς μέχρι την ημέρα που γέννησα,αλλά δεν πειράζει, τουλάχιστον δεν έπαθα υπερεμεση και δεν νοσηλεύτηκα🙂 Είχα πάθει και οξεία τενοντίτιδα στο ένα χέρι και ήπια στο άλλο, ήμουν με νάρθηκα τους τελευταίους 3μηνες,ήταν δύσκολο.Λογω των ορμονών και αυτό όπως μου είχε πει ο ορθοπεδικός🤷

      Αχ εχουμε και ίδια ηλικία βλέπω και εγώ 39 είμαι και είπα πως αν είναι να κανω κ άλλο μωράκι, τώρα είναι η στιγμή,γιατί με χαμηλή ΑΜΗ και γενικά με όχι καλή ανταπόκριση στα φάρμακα,δεν έχω και πολλά περιθώρια. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσεις κ άλλο παιδάκι αν το θέλεις και να έχεις κάθε ευτυχία! Το αξίζεις 🥰Εφόσον έμεινες φυσιολογικά έγκυος μια φορά,γιατί όχι και μια δεύτερη?Όλα είναι πιθανά 

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!Αν θυμούνται κάποιες,πριν λίγο καιρό ψαχνόμουνα με τα ποσοστά για τον έλεγχο της κυστικής ίνωσης.Είχα κάνει πριν καιρό εγώ για το 80% των μεταλλάξεων και μετά συνειδητοποίησα ότι έπρεπε να έχω ελεγχθεί για το πλήρες ποσοστό και τρωγόμουνα με τα ρούχα μου.Στελνω τον άντρα μου να την κάνει ιδιωτικά τελικά,γιατί δεν βρίσκαμε ραντεβού στο Λαϊκό όταν το θέλαμε,και χθες βγήκαν τα αποτελέσματα,αρνητικός είναι ευτυχώς!

Ευχαριστώ τα κορίτσια που με τις συμβουλές τους μου ξεκαθάρισαν τις απορίες μου και με βοήθησαν να αποφασίσω τι θα κάνουμε.

Κάτι άλλο θέλω να σας ρωτήσω τώρα.Έκανα το ετήσιο τεστ παπ και στο αποτέλεσμα γράφει ότι οι γαλακτοβακιλοι είναι λίγοι.Είχα κάνει με τον γιατρό μου υστεροκοπηση αλλά δεν είδε φλεγμονή στη μήτρα είπε.

Γιατί όμως γράφει ότι είναι λίγοι οι γαλακτοβακιλοι;Εδώ και 2 μήνες παίρνω προβιοτικά της Eva και πίνω καθημερινά κεφιρ και αποφεύγω γενικά τα λευκά άλευρα,αλλα δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να αυξηθούν.Να πάρω και κολπικά υποθέτα μήπως;Πόσο συχνα να τα χρησιμοποιώ;

Θελω να μειώσω την πιθανότητα να εμφανιστεί φλεγμονή μέχρι την ετ…

Ευχαριστώ κορίτσια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

@κοτοπουλάκι συγχαρητήρια, να σου ζήσει το αγοράκι σου, γερό και καλότυχο να είναι! Με μια κάμποση καθυστέρηση διάβασα τα νέα σου, λόγο της συνεχούς απασχόλησης με τον δικό μου μικρούλι, που οριακά δεν παίρνω ανάσα 😁 Χάρηκα πάρα πολύ! Ελπίζω να είσαι καλά και να έχεις βοήθεια, είναι πολύτιμη ειδικά τον πρώτο καιρό! Σε φιλώ!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Clouds said:

Πολύ κατατοπιστικό. Δεν ξέρω γιατί μου το είπε έτσι ο γιατρός.

Όταν έκανα ετ με ωοληψία, Δευτέρα, ξεκίνησα ουλτρο Τρίτη και Σάββατο μεσημέρι ετ. έπιασε τότε.Κανω ΕΡΑ τεστ και βγαίνει 5,5 αλλά δεν είχα σημειώσει ώρα που ξεκίνησα ουλτρο διότι δεν το γνώριζα.Ισως ήταν 10 η και 1 το βράδυ.Και το πρωί της λήψης δείγματος αντί για 7,20 το πρωί το πήρα μια ώρα πριν την εξέταση δλδ στις 11.(θέλω να πω δεν ήμουν πολύ ακριβής στις ώρες-αν έχει σημασία αυτό).

Τώρα που δεν κάνω ωοληψία και πάω με τεχνητό, πως πρέπει να λογαριάσω τα ουλτρο; Και τις δύο φορές έχω πάρει αρνητικές χοριακές...

Κορίτσια πληρώνω όσο όσο για να λύσω τον γρίφο...

 

(αναφέρω τις μη σημειωμένες ώρες, διότι το αποτέλεσμα του ΕΡΑ βγήκε με δεδομένου ότι το πρώτο ουλτρο το πήρα 9 βραδινή  σίγουρα ήταν μετά τις 10,30, και στην ώρα λήψης δεν έγραφε ότι είχα πάρει την τελευταία δόση μια ώρα πριν την λήψη)

Τώρα που πας με τεχνητό και εφόσον σου έχει βγει μετατόπιση μισή μέρα παραπάνω, στο ίδιο παράδειγμα με Σάββατο ημέρα εμβρυομεταφοράς θα πρέπει να ξεκινήσεις προγεστερόνη Δευτέρα απόγευμα αντί για Τρίτη πρωί. Επειδή ωορρηξία τώρα δεν υπάρχει, λογικά θα σε βάλει να ξεκινήσεις κάποιο απόγευμα-βράδυ προγεστερόνη αντί για πρωί που είναι το σύνηθες και μετά από 5 μέρες θα κάνεις την ετ. 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Τώρα που πας με τεχνητό και εφόσον σου έχει βγει μετατόπιση μισή μέρα παραπάνω, στο ίδιο παράδειγμα με Σάββατο ημέρα εμβρυομεταφοράς θα πρέπει να ξεκινήσεις προγεστερόνη Δευτέρα απόγευμα αντί για Τρίτη πρωί. Επειδή ωορρηξία τώρα δεν υπάρχει, λογικά θα σε βάλει να ξεκινήσεις κάποιο απόγευμα-βράδυ προγεστερόνη αντί για πρωί που είναι το σύνηθες και μετά από 5 μέρες θα κάνεις την ετ. 

Αν δεν κάνω λάθος το φυσιολογικό είναι 5,5 μέρες, όχι 5. Αυτό μου είχαν πει και κοίταξα το χαρτί από το ΕΡΑ και γράφει όντως 5,5  συν μια μέρα που θέλω εγώ άρα 6,5. Πάντως αυτό που μου είχε πει ο γιατρός είναι ότι δεν είναι και τρομερή μετατόπιση η μια μέρα, δεν είναι δηλαδή βασικός λόγος αποτυχίας. Φυσικά βοηθάει. Επίσης και εγώ ξέρω ότι και εσυ δηλαδή μετράμε προγεστερονη όσο είναι και τα έμβρυα. Σε έναν κύκλο που είχα πρόωρη ωορρηξία και είχε ανεβεί 4,5 η προγεστερονη μου τον ακύρωσε και δεν προχωτησαμε σε ετ. Θέλουν όταν ξεκινάς να είναι πολύ χαμηλά, υποθέτω για να ξέρουν να υπολογίσουν.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Σποράκι said:

Αν δεν κάνω λάθος το φυσιολογικό είναι 5,5 μέρες, όχι 5. Αυτό μου είχαν πει και κοίταξα το χαρτί από το ΕΡΑ και γράφει όντως 5,5  συν μια μέρα που θέλω εγώ άρα 6,5. Πάντως αυτό που μου είχε πει ο γιατρός είναι ότι δεν είναι και τρομερή μετατόπιση η μια μέρα, δεν είναι δηλαδή βασικός λόγος αποτυχίας. Φυσικά βοηθάει. Επίσης και εγώ ξέρω ότι και εσυ δηλαδή μετράμε προγεστερονη όσο είναι και τα έμβρυα. Σε έναν κύκλο που είχα πρόωρη ωορρηξία και είχε ανεβεί 4,5 η προγεστερονη μου τον ακύρωσε και δεν προχωτησαμε σε ετ. Θέλουν όταν ξεκινάς να είναι πολύ χαμηλά, υποθέτω για να ξέρουν να υπολογίσουν.

Οκ, δεν ήξερα την λεπτομέρεια ότι 5,5 θεωρείται το φυσιολογικό στο ERA. Άρα είσαι το +1 όπως εγώ. Παίρνεις οπότε μία μέρα παραπάνω. Ξεκινάς Δευτέρα πρωί (δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η ώρα, στο λέω γιατί είχα την ίδια απορία και ρώτησα) και κάνεις ετ Σάββατο. 5 ολόκληρες και την 6η η μεταφορά. Το ίδιο θα κάνω κι εγώ όταν έρθει η ώρα  


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Οκ, δεν ήξερα την λεπτομέρεια ότι 5,5 θεωρείται το φυσιολογικό στο ERA. Άρα είσαι το +1 όπως εγώ. Παίρνεις οπότε μία μέρα παραπάνω. Ξεκινάς Δευτέρα πρωί (δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η ώρα, στο λέω γιατί είχα την ίδια απορία και ρώτησα) και κάνεις ετ Σάββατο. 5 ολόκληρες και την 6η η μεταφορά. Το ίδιο θα κάνω κι εγώ όταν έρθει η ώρα  

Έτσι υποθέτω πως θα είναι, απλά είναι τριών ημερών τα έμβρυα και θα τα βάλω την 4η. Τώρα θα φανεί σε λίγες μέρες, αν είναι καλός ο μήνας και προχωρήσω!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Τώρα που πας με τεχνητό και εφόσον σου έχει βγει μετατόπιση μισή μέρα παραπάνω, στο ίδιο παράδειγμα με Σάββατο ημέρα εμβρυομεταφοράς θα πρέπει να ξεκινήσεις προγεστερόνη Δευτέρα απόγευμα αντί για Τρίτη πρωί. Επειδή ωορρηξία τώρα δεν υπάρχει, λογικά θα σε βάλει να ξεκινήσεις κάποιο απόγευμα-βράδυ προγεστερόνη αντί για πρωί που είναι το σύνηθες και μετά από 5 μέρες θα κάνεις την ετ. 

επειδή αμφισβητώ το ερα τέστ λόγω του ότι δεν σημειώθηκαν σωστά οι ώρες, βάσει του παραδείγματος με την ωοληψία, πότε βγαίνει ότι πρέπει να αρχίσω την προγεστερόνη; 

Αυτό είναι το πρόβλημα μου.Ολοι βλέπουν το ερα, ενώ εγώ θα ήθελα να μου πει κάποιος πόσο ουλτρο πρέπει να πάρω βάσει του παραδείγματος στην περίπτωση που έκανα ωοληψία, αλλά αντίστοιχα σε τεχνητό κύκλο.

Δσλ αν ΔΕΝ είχα κάνει το ερα , βάσει της επιτυχημένης προσπάθειας μς ωοληψία, πόσο ουλτρο πρέπει να πάρω αλλά δίχως ωοληψία, σε τεχνητό κύκλο.

Αν μπορείς βρε Κατερίνα να το μετρήσεις η οποιαδήποτε κοπέλα που γνωρίζει...Μ έχει φάει αυτό το πράγμα..

Και Μ έχει μπερδέψει ο γιατρός που μου πε ότι είναι διαφορετικό όταν παίρνεις οβιτρελ η όχι!

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν κουράζω.  

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Και ποια μέρα την μέτρησες; Σε ρωτάω γιατί κανονικά πριν ξεκινήσουμε προγεστερόνη ή κάνουμε ωορρηξία/ωοληψία μετράμε την προγεστερόνη για να επιβεβαιώσουμε ότι είναι <1 αλλιώς δεν προχωράμε σε ετ.
Αν ξαφνικά την μετρήσεις και είναι πχ 5 τότε πως ξέρεις ποια μέρα ξεκίνησε η άνοδος της για να δεις πόσες μέρες θα πάρεις προγεστερόνη; Μου ακούγεται λίγο "στην τύχη" αυτή η προσέγγιση. Ήταν η φορά σου που πέτυχε αυτή αλήθεια; 

Σε ρωτάω εντελώς από περιέργεια γιατί μου έκανε εντύπωση, δεν κρίνω κάτι. 

Οχι βέβαια δεν πετυχε. Οι 4 τελευταίες ειναι αποτυχημένες.

Δεν θυμάμαι ποια μερα του κυκλου την μέτρησα. Απλα θυμάμαι Τρίτη μέτρησα, Τετάρτη ξεκίνησα κ σαββατο ετ.

 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Clouds είπε:

επειδή αμφισβητώ το ερα τέστ λόγω του ότι δεν σημειώθηκαν σωστά οι ώρες, βάσει του παραδείγματος με την ωοληψία, πότε βγαίνει ότι πρέπει να αρχίσω την προγεστερόνη; 

Αυτό είναι το πρόβλημα μου.Ολοι βλέπουν το ερα, ενώ εγώ θα ήθελα να μου πει κάποιος πόσο ουλτρο πρέπει να πάρω βάσει του παραδείγματος στην περίπτωση που έκανα ωοληψία, αλλά αντίστοιχα σε τεχνητό κύκλο.

Δσλ αν ΔΕΝ είχα κάνει το ερα , βάσει της επιτυχημένης προσπάθειας μς ωοληψία, πόσο ουλτρο πρέπει να πάρω αλλά δίχως ωοληψία, σε τεχνητό κύκλο.

Αν μπορείς βρε Κατερίνα να το μετρήσεις η οποιαδήποτε κοπέλα που γνωρίζει...Μ έχει φάει αυτό το πράγμα..

Και Μ έχει μπερδέψει ο γιατρός που μου πε ότι είναι διαφορετικό όταν παίρνεις οβιτρελ η όχι!

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν κουράζω.  

Αν κάνεις ωοληψια Δευτέρα πρωί πχ λογικά ξεκινάς προγεστερονη το βράδυ της Δευτέρας και ετ το Σάββατο, πέντε μέρες μετά αν βάλεις βλαστοκυστες. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Clouds said:

επειδή αμφισβητώ το ερα τέστ λόγω του ότι δεν σημειώθηκαν σωστά οι ώρες, βάσει του παραδείγματος με την ωοληψία, πότε βγαίνει ότι πρέπει να αρχίσω την προγεστερόνη; 

Αυτό είναι το πρόβλημα μου.Ολοι βλέπουν το ερα, ενώ εγώ θα ήθελα να μου πει κάποιος πόσο ουλτρο πρέπει να πάρω βάσει του παραδείγματος στην περίπτωση που έκανα ωοληψία, αλλά αντίστοιχα σε τεχνητό κύκλο.

Δσλ αν ΔΕΝ είχα κάνει το ερα , βάσει της επιτυχημένης προσπάθειας μς ωοληψία, πόσο ουλτρο πρέπει να πάρω αλλά δίχως ωοληψία, σε τεχνητό κύκλο.

Αν μπορείς βρε Κατερίνα να το μετρήσεις η οποιαδήποτε κοπέλα που γνωρίζει...Μ έχει φάει αυτό το πράγμα..

Και Μ έχει μπερδέψει ο γιατρός που μου πε ότι είναι διαφορετικό όταν παίρνεις οβιτρελ η όχι!

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν κουράζω.  

4 ολόκληρες μέρες προγεστερονη και την 5η κανείς την ετ. Αυτό είναι χωρίς μετατόπιση, Εra κτλ. Το ποια μέρα θα ξεκινήσεις εξαρτάται καθαρά από το ενδομήτριο σου και την τιμή της προγεστερονης που πρέπει να είναι κάτω από 1

41 minutes ago, νικηαντωνια81 said:

Οχι βέβαια δεν πετυχε. Οι 4 τελευταίες ειναι αποτυχημένες.

Δεν θυμάμαι ποια μερα του κυκλου την μέτρησα. Απλα θυμάμαι Τρίτη μέτρησα, Τετάρτη ξεκίνησα κ σαββατο ετ.

 

Μια μέρα πριν οπότε σε έβαλε. Περίεργο. Θυμάσαι πόσο ήταν η τιμή της; 

 

@Σποράκι και @Clouds τώρα συνειδητοποίησα ότι μιλάω και με τις δυο σας. Τόση ώρα νόμιζα ότι μιλούσα με μία μόνο για αυτό το θέμα 😄

Άρα η @Σποράκι έχει +1 μέρα μετατόπιση και η @Clouds δεν έχει καθόλου. Σωστά;;;  


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 19 λεπτά , kateriiina25 είπε:

4 ολόκληρες μέρες προγεστερονη και την 5η κανείς την ετ. Αυτό είναι χωρίς μετατόπιση, Εra κτλ. Το ποια μέρα θα ξεκινήσεις εξαρτάται καθαρά από το ενδομήτριο σου και την τιμή της προγεστερονης που πρέπει να είναι κάτω από 1

Μια μέρα πριν οπότε σε έβαλε. Περίεργο. Θυμάσαι πόσο ήταν η τιμή της; 

 

@Σποράκι και @Clouds τώρα συνειδητοποίησα ότι μιλάω και με τις δυο σας. Τόση ώρα νόμιζα ότι μιλούσα με μία μόνο για αυτό το θέμα 😄

Άρα η @Σποράκι έχει +1 μέρα μετατόπιση και η @Clouds δεν έχει καθόλου. Σωστά;;;  

Χαχαχαχα, εγώ ναι έχω μια μέρα. Σωστά. Η @Clouds αν έχω καταλάβει καλά κάποιο μπέρδεμα έχει γίνει με το ΕΡΑ και δεν είναι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Σποράκι said:

Χαχαχαχα, εγώ ναι έχω μια μέρα. Σωστά. Η @Clouds αν έχω καταλάβει καλά κάποιο μπέρδεμα έχει γίνει με το ΕΡΑ και δεν είναι σίγουρη.

Άρα πάμε πάλι χαχα 

Οπότε εσύ σαν και μένα θες 5 ολόκληρες μέρες προγεστερόνη και την 6η μέρα κάνεις ετ.

@Clouds μην μπερδεύεσαι. Είτε φυσικός κύκλος είτε τεχνητός, αν δεν έχεις μετατόπιση παραθύρου θες 4 ολόκληρες μέρες προγεστερόνη και την 5η μέρα κανείς ετ (βλαστοκύστες). Στον τεχνητό μετράς από την μέρα που θα σου πει ο γιατρός και έχει να κάνει με το πάχος ενδομητρίου και την τιμή προγεστερόνης (<1). Kαι στον φυσικό ξεκινάς και μετράς την επόμενη από την ωορρηξία/ωοληψία (δηλαδή 2,5 μέρες μετά την ovitrelle)

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Effie99 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!Αν θυμούνται κάποιες,πριν λίγο καιρό ψαχνόμουνα με τα ποσοστά για τον έλεγχο της κυστικής ίνωσης.Είχα κάνει πριν καιρό εγώ για το 80% των μεταλλάξεων και μετά συνειδητοποίησα ότι έπρεπε να έχω ελεγχθεί για το πλήρες ποσοστό και τρωγόμουνα με τα ρούχα μου.Στελνω τον άντρα μου να την κάνει ιδιωτικά τελικά,γιατί δεν βρίσκαμε ραντεβού στο Λαϊκό όταν το θέλαμε,και χθες βγήκαν τα αποτελέσματα,αρνητικός είναι ευτυχώς!

Ευχαριστώ τα κορίτσια που με τις συμβουλές τους μου ξεκαθάρισαν τις απορίες μου και με βοήθησαν να αποφασίσω τι θα κάνουμε.

Κάτι άλλο θέλω να σας ρωτήσω τώρα.Έκανα το ετήσιο τεστ παπ και στο αποτέλεσμα γράφει ότι οι γαλακτοβακιλοι είναι λίγοι.Είχα κάνει με τον γιατρό μου υστεροκοπηση αλλά δεν είδε φλεγμονή στη μήτρα είπε.

Γιατί όμως γράφει ότι είναι λίγοι οι γαλακτοβακιλοι;Εδώ και 2 μήνες παίρνω προβιοτικά της Eva και πίνω καθημερινά κεφιρ και αποφεύγω γενικά τα λευκά άλευρα,αλλα δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να αυξηθούν.Να πάρω και κολπικά υποθέτα μήπως;Πόσο συχνα να τα χρησιμοποιώ;

Θελω να μειώσω την πιθανότητα να εμφανιστεί φλεγμονή μέχρι την ετ…

Ευχαριστώ κορίτσια!

Εμένα μου είχε δώσει κολπικα υποθετα για μια εβδομάδα, έκανα επανάληψη καλλιέργειας και είχε επανέλθει στα φυσιολογικά 

3 ώρες πρίν, Clouds είπε:

Πολύ κατατοπιστικό. Δεν ξέρω γιατί μου το είπε έτσι ο γιατρός.

Όταν έκανα ετ με ωοληψία, Δευτέρα, ξεκίνησα ουλτρο Τρίτη και Σάββατο μεσημέρι ετ. έπιασε τότε.Κανω ΕΡΑ τεστ και βγαίνει 5,5 αλλά δεν είχα σημειώσει ώρα που ξεκίνησα ουλτρο διότι δεν το γνώριζα.Ισως ήταν 10 η και 1 το βράδυ.Και το πρωί της λήψης δείγματος αντί για 7,20 το πρωί το πήρα μια ώρα πριν την εξέταση δλδ στις 11.(θέλω να πω δεν ήμουν πολύ ακριβής στις ώρες-αν έχει σημασία αυτό).

Τώρα που δεν κάνω ωοληψία και πάω με τεχνητό, πως πρέπει να λογαριάσω τα ουλτρο; Και τις δύο φορές έχω πάρει αρνητικές χοριακές...

Κορίτσια πληρώνω όσο όσο για να λύσω τον γρίφο...

 

(αναφέρω τις μη σημειωμένες ώρες, διότι το αποτέλεσμα του ΕΡΑ βγήκε με δεδομένου ότι το πρώτο ουλτρο το πήρα 9 βραδινή  σίγουρα ήταν μετά τις 10,30, και στην ώρα λήψης δεν έγραφε ότι είχα πάρει την τελευταία δόση μια ώρα πριν την λήψη)

Βρε κορίτσι εμείς δεν είμαστε σε θέση να σε βοηθήσουμε σ αυτό και στο λέω γιατί κι εγώ πονταρα πολύ σ αυτό το παράθυρο και φοβόμουν μήπως δεν το πετύχουμε. Κάθε γιατρός όμως έχει δικό του πρωτόκολλο και πρέπει να είναι ικανός να το πετύχει με τις γνώσεις που έχει, την εμπειρία και τα αποτελέσματα των εξετάσεων σου. 

Εμένα μου έδωσε 3 φουλ μέρες προγεστερόνη και την 4η έκανα ετ με έμβρυα 3ων ημερών. Δεν είχα κάνει εξέταση ΕΡΑ.

Εμπιστευσου τον γιατρό σου και καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kateriiina25 είπε:

4 ολόκληρες μέρες προγεστερονη και την 5η κανείς την ετ. Αυτό είναι χωρίς μετατόπιση, Εra κτλ. Το ποια μέρα θα ξεκινήσεις εξαρτάται καθαρά από το ενδομήτριο σου και την τιμή της προγεστερονης που πρέπει να είναι κάτω από 1

Μια μέρα πριν οπότε σε έβαλε. Περίεργο. Θυμάσαι πόσο ήταν η τιμή της; 

 

@Σποράκι και @Clouds τώρα συνειδητοποίησα ότι μιλάω και με τις δυο σας. Τόση ώρα νόμιζα ότι μιλούσα με μία μόνο για αυτό το θέμα 😄

Άρα η @Σποράκι έχει +1 μέρα μετατόπιση και η @Clouds δεν έχει καθόλου. Σωστά;;;  

0.220


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, νικηαντωνια81 said:

0.220

Άρα ήταν όσο έπρεπε για να ξεκινήσεις απλώς σου βάζει τα έμβρυα μία μέρα νωρίτερα. Δεν ξέρω για ποιον λόγο αλλά φαντάζομαι θα ξέρει τι κάνει 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...