Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Εγώ ρε γμτ δε θυμάμαι τι εξετάσεις έκανα στην ωοληψια..για κάποιο λόγο δε θυμάμαι σχεδόν τπτ από αυτή τη διαδικασία,πέρασαν 2,5 χρόνια ..Πάντως ακόμα και αν πάω με φυσικό τρόπο,πάλι θα κάνω μέθη,δεν παίζει να αντέξω χωρίς αναισθησία 

      Τώρα στην εμβρυομεταφορά έκανα  ορμονολογικες(tsh,lh,Ε2 κτλ)αλλά FSH δεν εκανα. Φοβάμαι να την κάνω,θα δω κάνα νούμερο τρελό και θα βάλω τα κλάματα.Εχεις δίκιο πάντως,από την ώρα που απέτυχε η εμβρυομεταφορά,έχω τρελαθεί απ' τη στεναχώρια και το άγχος..

      Στην ετ δεν σε νοιάζει η fsh, αλλά σου μιλώ από προσωπική εμπειρία όλες αυτές οι εξετασεις μόνο άγχος μας φέρνουν. Τις κάνεις μόνο αν τις ζητήσει ο γιατρός, για να καταλάβεις εγώ του είχα πει δεν θέλω να τις κάνω ξανά και μου είπε κανένα πρόβλημα. Άλλωστε αν πας σε φυσικό κύκλο δεν σε νοιάζουν!

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , Lilika1234 είπε:

Οι καρκινικοί δείκτες ειναι για το αν έχεις καρκίνο τώρα καλέ...τώρα για το ιστορικό εμένα μου είπαν ότι δεν προκαλούν καρκίνο τα φάρμακα...τώρα τι να σου πω..

Όχι τα ξαταψυχθουν λέει μήπως στο μέλλον μπορούν να γονιμοποιηθουν με άλλες τεχνικές...όχι σε όλα τα κέντρα όμως...

Γι αυτό ένιωσα ότι δε με πρόσεξε...τι να πω...

Μόνο δύο υπερήχους μου έκανε όλο αυτό τον καιρό και μια ε2 τη δεύτερη μέρα του κυκλου...

Οκ, σίγουρα αυτοί ξέρουν καλύτερα, μην αγχώνεσαι. Ευχομαι αυτά τα τρία να είναι τα τυχερά σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

2 minutes ago, Soho24 said:

Χμμμ, έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν συγκεκριμένες εξετάσεις που ανιχνεύουν πιθανότητα νόσησης από καρκίνο. Μπορεί να μη χρησιμοποίησα τη σωστή ορολογία, πάντως είναι βέβαιο ότι υπάρχει τέτοια εξέταση.

Λες, ε? Πρώτη φορά το ακούω...

1 minute ago, Σποράκι said:

Οκ, σίγουρα αυτοί ξέρουν καλύτερα, μην αγχώνεσαι. Ευχομαι αυτά τα τρία να είναι τα τυχερά σου!!!

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Lilika1234 είπε:

Λες, ε? Πρώτη φορά το ακούω...

Ευχαριστώ πολυ

Να κάνω άραγε τόσο λάθος? Το έχω ακούσει από δύο διαφορετικές περιπτώσεις, η μία συνάδελφος με ιστορικό καρκίνου μαστού στην οικογένεια. Θα ρωτήσω και θα επανέλθω για να μην σκορπάω και παραπληροφόρηση!

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Soho24 said:

Να κάνω άραγε τόσο λάθος? Το έχω ακούσει από δύο διαφορετικές περιπτώσεις, η μία συνάδελφος με ιστορικό καρκίνου μαστού στην οικογένεια. Θα ρωτήσω και θα επανέλθω για να μην σκορπάω και παραπληροφόρηση!

Ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως...καλά τη γνώμη μας λεμε όλοι και τι ακούσαμε...άσε που η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική...που να ξέρεις.. της μαμάς μου ας πούμε ήταν ορμονοεξαρτωμενος και όχι κληρονομικός ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Lilika1234 είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως...καλά τη γνώμη μας λεμε όλοι και τι ακούσαμε...άσε που η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική...που να ξέρεις.. της μαμάς μου ας πούμε ήταν ορμονοεξαρτωμενος και όχι κληρονομικός ...

Ναι σίγουρα, αλλά θα το τσεκάρω για να μην λέω τυχόν μπούρδες και βάζω την/τον οποιονδήποτε να ψάχνεται χωρίς λόγο. 

Θετικό το ότιδεν ήταν κληρονομικός στην περίπτωση της μαμάς σου. Ελπίζω να είναι γερή και δυνατή ❤

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

Να κάνω άραγε τόσο λάθος? Το έχω ακούσει από δύο διαφορετικές περιπτώσεις, η μία συνάδελφος με ιστορικό καρκίνου μαστού στην οικογένεια. Θα ρωτήσω και θα επανέλθω για να μην σκορπάω και παραπληροφόρηση!

Έχω ακούσει εξετάσεις που ανιχνεύουν συγκεκριμένες γονιδιακες μεταλλάξεις. Οπότε ναι, υπάρχει. Δεν γνωρίζω απλώς αν μπορεί να τις κάνει ο οποιοσδήποτε και που.. 

5 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

Ο γιατρός μου είπε πως βάση νομοθεσίας λόγω ηλικίας στα 40 μπορώ να μεταφέρω 4 οπότε επειδή έχω 2 μπορώ να κάνω διέγερση, μου επιτρέπει ο νόμος  αλλιώς αν ημουν 39 που το ανωτατο ειναι μεταφορα 2 θα έπρεπε να κανω εμβρυομεταφορά. 

Προφανώς εννοούσε πως δεν μπορείς να πάρεις φάρμακα από εοπυυ αν έχεις κατάψυξη κι είσαι 39..καθώς πρέπει να ολοκληρωθεί η προσπάθεια πρώτα. 

Εγώ που ήμουν 39 γράψαμε στην έκθεση προς εοπυυ πως λόγω ποιότητας (κ καλά) πρέπει να κάνω νέα διέγερση. 

Πω master στην εξωσωματικη θα πάρουμε 🤣

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Soho24 said:

Ναι σίγουρα, αλλά θα το τσεκάρω για να μην λέω τυχόν μπούρδες και βάζω την/τον οποιονδήποτε να ψάχνεται χωρίς λόγο. 

Θετικό το ότιδεν ήταν κληρονομικός στην περίπτωση της μαμάς σου. Ελπίζω να είναι γερή και δυνατή ❤

Ναι θεραπεύτηκε τελείως...δεκαπέντε χρόνια πέρασαν και δεν το εμφάνισε πάλι...ευχαριστώ...

  • Ευχή 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

Έχω ακούσει εξετάσεις που ανιχνεύουν συγκεκριμένες γονιδιακες μεταλλάξεις. Οπότε ναι, υπάρχει. Δεν γνωρίζω απλώς αν μπορεί να τις κάνει ο οποιοσδήποτε και που.. 

Προφανώς εννοούσε πως δεν μπορείς να πάρεις φάρμακα από εοπυυ αν έχεις κατάψυξη κι είσαι 39..καθώς πρέπει να ολοκληρωθεί η προσπάθεια πρώτα. 

Εγώ που ήμουν 39 γράψαμε στην έκθεση προς εοπυυ πως λόγω ποιότητας (κ καλά) πρέπει να κάνω νέα διέγερση. 

Πω master στην εξωσωματικη θα πάρουμε 🤣

Αααααα σώπα! Υπάρχει τέτοια πρόβλεψη για τα φάρμακα του εοπυυ? Εγώ που είμαι 41 με 4 βλαστοκύστες στην κατάψυξη, δεν θα μπορέσω να πάρω φάρμακα για την επόμενη διέγερση? Θα είναι η 2η φορά από εοπυυ, στην 1η απόφαση δηλαδή ακόμη. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

Αααααα σώπα! Υπάρχει τέτοια πρόβλεψη για τα φάρμακα του εοπυυ? Εγώ που είμαι 41 με 4 βλαστοκύστες στην κατάψυξη, δεν θα μπορέσω να πάρω φάρμακα για την επόμενη διέγερση? Θα είναι η 2η φορά από εοπυυ, στην 1η απόφαση δηλαδή ακόμη. 

Ζητούν βεβαίωση από το κέντρο πως έχεις χρησιμοποιήσει τα προηγούμενα και τι αποτέλεσμα είχες. Αν κάποιες βλαστοκυστες τις έκανες με δικά σου φάρμακα πχ ούτε τις αναφέρεις. Φαντάζομαι αν πουν πως θες να στείλεις πχ για προεμφυτευτικο και θες πολλές, θα στα δώσουν. Γενικά είναι το τι θα γράψουν στην έκθεση προηγούμενων προσπαθειών από το κέντρο. 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου σας χαιρετώ και απολογούμαι εκ των προτέρων για το σεντόνι! Απρίλιο λίγο πριν το Πάσχα μετά από διέγερση είχα 7 ωοθηλακια από τα  οποία γονιμοποιηθηκαν 6 ωάρια. 10 Απριλίου προχωρήσαμε σε εμβρυομεταφορα 2 βλαστοκυστεων 5 ημερων 4ΑΒ ΚΑΙ 3AB, 2 μέρες μετά συστροφη δεξιάς ωοθηκης και τεράστια αιμορραγία, 5 ώρες χειρουργείο, πλην μια ωοθηκη και 3 μονάδες αιμα.. εννοείται ότι η εξωσωματική απέτυχε... δόξα το Θεό που είμαι ζωντανή είπαμε όλοι! Σήμερα είμαι στην αναμονή μετά από εμβρυομεταφορα που έκανα την Πέμπτη 8/06. (4AB + 4BB) Πάω για χοριακη το Σάββατο 17/06. Κανένα συμπτώματα μέχρι στιγμής ούτε καν το στήθος μου, μόνο κάποιες ζαλάδες και λίγη αστάθεια αλλά φαντάζομαι είναι από τα φάρμακα.. Από φάρμακα πήρα ένα ορο intralipid  πριν την ε.τ. cyclacur 1 την ημέρα 600 mg utrogestan, 2000 clexan,  medrol  8mg πλέον και ασπιρίνη! Θέλω τόσο πολύ να έχω θετική χοριακη το Σάββατο αλλά προβληματιζομαι που δεν έχει φουσκώσει καν το στήθος μου... σε μια παλληνδρομη που είχα πριν 8 μήνες κατάλαβα ότι παλλινδομησε την 6η βδομάδα όταν ξεφουσκωσε το στήθος μου από το βράδυ ως το πρωί ... πείτε μου τη γνώμη σας...

 

Επεξεργάστηκαν by CountryGirl
  • Καλή τύχη! 1
  • Ευχή 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, CountryGirl είπε:

Κοριτσια μου σας χαιρετώ και απολογούμαι εκ των προτέρων για το σεντόνι! Απρίλιο λίγο πριν το Πάσχα μετά από διέγερση είχα 7 ωοθηλακια από τα  οποία γονιμοποιηθηκαν 6 ωάρια. 10 Απριλίου προχωρήσαμε σε εμβρυομεταφορα 2 βλαστοκυστεων 5 ημερων 4ΑΒ ΚΑΙ 3AB, 2 μέρες μετά συστροφη δεξιάς ωοθηκης και τεράστια αιμορραγία, 5 ώρες χειρουργείο, πλην μια ωοθηκη και 3 μονάδες αιμα.. εννοείται ότι η εξωσωματική απέτυχε... δόξα το Θεό που είμαι ζωντανή είπαμε όλοι! Σήμερα είμαι στην αναμονή μετά από εμβρυομεταφορα που έκανα την Πέμπτη 8/06. (4AB + 4BB) Πάω για χοριακη το Σάββατο 17/06. Κανένα συμπτώματα μέχρι στιγμής ούτε καν το στήθος μου, μόνο κάποιες ζαλάδες και λίγη αστάθεια αλλά φαντάζομαι είναι από τα φάρμακα.. Από φάρμακα πήρα ένα ορο intralipid  πριν την ε.τ. cyclacur 1 την ημέρα 600 mg utrogestan, 2000 clexan,  medrol  8mg πλέον και ασπιρίνη! Θέλω τόσο πολύ να έχω θετική χοριακη το Σάββατο αλλά προβληματιζομαι που δεν έχει φουσκώσει καν το στήθος μου... σε μια παλληνδρομη που είχα πριν 8 μήνες κατάλαβα ότι παλλινδομησε την 6η βδομάδα όταν ξεφουσκωσε το στήθος μου από το βράδυ ως το πρωί ... πείτε μου τη γνώμη σας...

 

Κορίτσι μου ευχομαι ολόψυχα να έχεις μια τεράστια χοριακή, δεν έχεις ταλαιπωρηθεί και λίγο. Πραγματικά όμως στο λέω μη δίνεις καμία μα καμία σημασία στα συμπτώματα της ivf. Εγώ στις δυο πρώτες ετ τούμπανο το στήθος και κουλούρα το αποτέλεσμα. Στην 3η που κάτι πηγε να γίνει άργησε να πρηστεί. Η φίλη μου δεν πρηστηκε καθόλου και ωραιότατη θετική χοριακή. Απλά μην ασχολείσαι με αυτά, υπομονή και προσευχή!!!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

Ζητούν βεβαίωση από το κέντρο πως έχεις χρησιμοποιήσει τα προηγούμενα και τι αποτέλεσμα είχες. Αν κάποιες βλαστοκυστες τις έκανες με δικά σου φάρμακα πχ ούτε τις αναφέρεις. Φαντάζομαι αν πουν πως θες να στείλεις πχ για προεμφυτευτικο και θες πολλές, θα στα δώσουν. Γενικά είναι το τι θα γράψουν στην έκθεση προηγούμενων προσπαθειών από το κέντρο. 

Α ωραία! Οπότε, τις 3 βλαστοκύστες που πήραμε με δικά μου φάρμακα απλώς δεν τις εμφανίζουμε. Ε μία βλαστοκύστη έμεινε μετά, πιστεύω οτι θα προχωρήσει χωρίς πρόβλημα το θέμα με τα φάρμακα. Ουφ πια, ένα σωρό πράγματα προκύπτουν. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, CountryGirl είπε:

Κοριτσια μου σας χαιρετώ και απολογούμαι εκ των προτέρων για το σεντόνι! Απρίλιο λίγο πριν το Πάσχα μετά από διέγερση είχα 7 ωοθηλακια από τα  οποία γονιμοποιηθηκαν 6 ωάρια. 10 Απριλίου προχωρήσαμε σε εμβρυομεταφορα 2 βλαστοκυστεων 5 ημερων 4ΑΒ ΚΑΙ 3AB, 2 μέρες μετά συστροφη δεξιάς ωοθηκης και τεράστια αιμορραγία, 5 ώρες χειρουργείο, πλην μια ωοθηκη και 3 μονάδες αιμα.. εννοείται ότι η εξωσωματική απέτυχε... δόξα το Θεό που είμαι ζωντανή είπαμε όλοι! Σήμερα είμαι στην αναμονή μετά από εμβρυομεταφορα που έκανα την Πέμπτη 8/06. (4AB + 4BB) Πάω για χοριακη το Σάββατο 17/06. Κανένα συμπτώματα μέχρι στιγμής ούτε καν το στήθος μου, μόνο κάποιες ζαλάδες και λίγη αστάθεια αλλά φαντάζομαι είναι από τα φάρμακα.. Από φάρμακα πήρα ένα ορο intralipid  πριν την ε.τ. cyclacur 1 την ημέρα 600 mg utrogestan, 2000 clexan,  medrol  8mg πλέον και ασπιρίνη! Θέλω τόσο πολύ να έχω θετική χοριακη το Σάββατο αλλά προβληματιζομαι που δεν έχει φουσκώσει καν το στήθος μου... σε μια παλληνδρομη που είχα πριν 8 μήνες κατάλαβα ότι παλλινδομησε την 6η βδομάδα όταν ξεφουσκωσε το στήθος μου από το βράδυ ως το πρωί ... πείτε μου τη γνώμη σας...

 

Γεία σου κορίτσι μου , ευχομαι μια τεράστια χοριακή !!! Εγώ θα σου πω την δική εμπειρία .. Μετά την ΕΤ ξεκίνησε να πρίεται το στήθοσ μου και να με ποναέι πάρα πολύ  ( όπως όταν περιμένω περίοδο) και 1 μέρα πριν την αναμενόμενη περίοδο ξεπρίστηκε  , σταμάτησε να πονάει και εκεί ήμουνα σίγουρη ότι είναι αρνητική και πήγα να την κανω τυπικά ( στο μυαλό μου) αμ δε..... θετικότατη ήταν κ ειμαι στην 20η εβδομάδα σήμερα .. 

Να έχεις πίστη στα σποράκια σου και θετική ενέργεια !!! Όλα θα πάνε καλά !!! Να προσέχεις τον εαυτό σου και τα αυγουλάκια σου ❤️ 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Ririii88 said:

Γεία σου κορίτσι μου , ευχομαι μια τεράστια χοριακή !!! Εγώ θα σου πω την δική εμπειρία .. Μετά την ΕΤ ξεκίνησε να πρίεται το στήθοσ μου και να με ποναέι πάρα πολύ  ( όπως όταν περιμένω περίοδο) και 1 μέρα πριν την αναμενόμενη περίοδο ξεπρίστηκε  , σταμάτησε να πονάει και εκεί ήμουνα σίγουρη ότι είναι αρνητική και πήγα να την κανω τυπικά ( στο μυαλό μου) αμ δε..... θετικότατη ήταν κ ειμαι στην 20η εβδομάδα σήμερα .. 

Να έχεις πίστη στα σποράκια σου και θετική ενέργεια !!! Όλα θα πάνε καλά !!! Να προσέχεις τον εαυτό σου και τα αυγουλάκια σου ❤️ 

Δε ευχαριστώ πολύ!!!! Εύχομαι όλα να πάνε κατευχη!!! Κ αυτό το Σάββατο πλησιάζει σαν χελώνα!!!!!! Με το καλό να το δεχτείς το μωράκι σου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...