Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 47 λεπτά , Angot είπε:

      ειχα ΑΜΗ 3+κάτι στα 28-29 μου! αν μετρήσω τώρα θα είναι πιο κάτω από σένα! έλα να συνέλθεις μην πέφτεις τσάμπα! δεν είναι σκέτη η ΑΜΗ που καθορίζει, είναι και οι υπόλοιπες ορμόνες μαζί! 

      Ούτε που τις είχα σκεφτεί τις υπόλοιπες ορμόνες.. πριν την ωοληψια πρέπει να κάνω FSH & E2? Εσύ τις είχες ρυθμισμένες αυτές τις ορμόνες?

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

1 hour ago, xristinakarr είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα σε όλες!!

Θα ήθελα λίγη βοήθεια. 

Καλώς εχόντων των πραγμάτων ξεκινάμε άμεσα διέγερση κι εμείς.. Οι εξετάσεις για προγεστερόνη και οιστραδιόλη γίνονται την πρώτη ή τη δεύτερη μέρα της περιόδου; Νομίζω μου είπε τη δεύτερη μέρα αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρη.. Μου είπε αν έχεις καφέ και την πρώτη μέρα μπορείς να τις κάνεις, αλλά κανονικά γίνονται τη δεύτερη μέρα, σωστά..;;

Άρχισα να αδιαθετώ και δεν ξέρω αν πρέπει να πάω τώρα για εξετάσεις ή αύριο το πρωί.. Προς το παρόν  έχω ροζ.. Σόρρυ για τη γλαφυρή περιγραφή .. 🤣

Χθες κάναμε υπέρηχο για να δούμε αν έχουμε κυστικό (δεν έχουμε), οπότε αν είναι οκ οι εξετάσεις ξεκινάω με gonal 300 μονάδες... Πρώτη διέγερση για μένα. Σας ευχαριστώ...!!

Καλησπέρα, εμένα όπως μου τα έχει εξηγήσει ο γιατρός μου πρώτη μέρα θεωρείται όταν αρχίζεις να έχεις ροή κ αν η ροή έρθει από το απόγευμα κ μετά πρώτη μέρα θεωρείται η επόμενη. Τις εξετάσεις τις κάνεις 2η μέρα. 

Καλή επιτυχία!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

@Aangelika8 @Ιουλιέτα @maro3 σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις & τι ευχές σας! αν έρθει σήμερα ροή μέχρι το απόγευμα, θα πάω αύριο για εξετάσεις... Καλή επιτυχία σε ΌΛΕΣ μας!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολες/ους! Έκανα προετοιμασία με cyclacur για εμβρυομεταφορα κατεψυγμένων βλαστοκυστεων που προέκυψαν από κύκλο με κλομιφαινη των προηγούμενο μήνα.... ενώ υπερηχογραφικα όλα πήγαιναν οκ μου ακύρωσαν τη διαδικασία γιατί 12η και 14η μετά η προγεστερονη μου είπαν ήταν υψηλή (1.3 nmol) και θα χάναμε το παράθυρο εμφυτευσης... Η αλήθεια είναι ότι τη προγεστερονη σε άλλη εμβρυομεταφορα δεν την είχαμε παρακολούθηση τόσο πολύ και γενικά δεν ξέρω τι τιμές θα έπρεπε να έχει... Μου είπαν ότι σ αυτη τη φάση του κυκλου την ήθελαν ιδανικά από 0.5 -0.9....

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Sisheido είπε:

Καλησπέρα σε ολες/ους! Έκανα προετοιμασία με cyclacur για εμβρυομεταφορα κατεψυγμένων βλαστοκυστεων που προέκυψαν από κύκλο με κλομιφαινη των προηγούμενο μήνα.... ενώ υπερηχογραφικα όλα πήγαιναν οκ μου ακύρωσαν τη διαδικασία γιατί 12η και 14η μετά η προγεστερονη μου είπαν ήταν υψηλή (1.3 nmol) και θα χάναμε το παράθυρο εμφυτευσης... Η αλήθεια είναι ότι τη προγεστερονη σε άλλη εμβρυομεταφορα δεν την είχαμε παρακολούθηση τόσο πολύ και γενικά δεν ξέρω τι τιμές θα έπρεπε να έχει... Μου είπαν ότι σ αυτη τη φάση του κυκλου την ήθελαν ιδανικά από 0.5 -0.9....

 

Πρέπει να είναι κάτω από 1 ώστε να έχουν τον έλεγχο. Λογικό να ακυρωθεί η προσπάθεια. Μην αγχώνεσαι, όλα για κάποιο λόγο γίνονται. Focus στον επόμενο μήνα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Σποράκι είπε:

Πρέπει να είναι κάτω από 1 ώστε να έχουν τον έλεγχο. Λογικό να ακυρωθεί η προσπάθεια. Μην αγχώνεσαι, όλα για κάποιο λόγο γίνονται. Focus στον επόμενο μήνα!

Σύμφωνο μαζί σου.... τώρα νομίζω τείνω για το Σεπτέμβριο... να απολαύσω ηρεμο καλοκαίρι γιατί από τον Απρίλιο έχω κάνει τόσους υπερηχους,εξετάσεις, ωοληψιες που νομίζω δεν τη παλεύω... Ακόμη για κάποιο δικό μου λόγο (από τα στατιστικά μου) πιστεύω ότι στις μεγάλες ζεστες και κρύα δεν πάει καλά το πράγμα....

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

  • Μου αρέσει 1
  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, xristinakarr είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα σε όλες!!

Θα ήθελα λίγη βοήθεια. 

Καλώς εχόντων των πραγμάτων ξεκινάμε άμεσα διέγερση κι εμείς.. Οι εξετάσεις για προγεστερόνη και οιστραδιόλη γίνονται την πρώτη ή τη δεύτερη μέρα της περιόδου; Νομίζω μου είπε τη δεύτερη μέρα αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρη.. Μου είπε αν έχεις καφέ και την πρώτη μέρα μπορείς να τις κάνεις, αλλά κανονικά γίνονται τη δεύτερη μέρα, σωστά..;;

Άρχισα να αδιαθετώ και δεν ξέρω αν πρέπει να πάω τώρα για εξετάσεις ή αύριο το πρωί.. Προς το παρόν  έχω ροζ.. Σόρρυ για τη γλαφυρή περιγραφή .. 🤣

Χθες κάναμε υπέρηχο για να δούμε αν έχουμε κυστικό (δεν έχουμε), οπότε αν είναι οκ οι εξετάσεις ξεκινάω με gonal 300 μονάδες... Πρώτη διέγερση για μένα. Σας ευχαριστώ...!!


Εμείς ξεκινήσαμε δεύτερη μέρα περιόδου είχα μετρήσεις κ υπέρηχο ! Πάω κ εγώ (είχα αδιαθετήσει την προηγούμενη μέρα Τετάρτη το απόγευμα όποτε την θεώρησα πρώτη μέρα) πάω λοιπόν την Πέμπτη να κάνουμε τον υπέρηχο, είχα κάνει αιμοληψία πριν πάω στο νοσοκομείο για να κάνω τον υπέρηχο κ ο γιατρός μου είπε πως θα πιάναμε την Πέμπτη σαν πρώτη ημέρα κ να ξεκινούσα τις ενέσεις από την επόμενη. Ξέρουν αυτοί κ σε καθοδηγούν ! 

Πολλή καλή επιτυχία κοριτσι μου !!!!! 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!! Κάνω update...

Κάναμε συνάντηση με τον γιατρό σήμερα, είπαμε για 2η διέγερση τον Σεπτέμβριο όμως με μια αλλαγη στο πρωτόκολλο ώστε να τραβήξει παραπάνω για να πάρουμε περισσότερα ώριμα ωάρια όπως κατάλαβα γιατί μου είπε πως την 8η ημέρα είχα οιστραδιολη 3800 κ δεν μπορούσαμε να αφήσουμε την ωοληψια γιατί είχαμε μπροστά μας σουκου οπότε την 10η μέρα έγινε η ωοληψία. Επίσης μου είπε πως είχαμε 22 ωοθυλάκια αλλά μόνο 5 από αυτά ήταν από 17 χιλιοστα κ πάνω, πήρανε τα 14 από τα 22 ....μάλλον για αυτό θέλει να μεγαλώσει την διάρκεια της διέγερσης.

  • Ευχή 3
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, TaxAgg είπε:


Εμείς ξεκινήσαμε δεύτερη μέρα περιόδου είχα μετρήσεις κ υπέρηχο ! Πάω κ εγώ (είχα αδιαθετήσει την προηγούμενη μέρα Τετάρτη το απόγευμα όποτε την θεώρησα πρώτη μέρα) πάω λοιπόν την Πέμπτη να κάνουμε τον υπέρηχο, είχα κάνει αιμοληψία πριν πάω στο νοσοκομείο για να κάνω τον υπέρηχο κ ο γιατρός μου είπε πως θα πιάναμε την Πέμπτη σαν πρώτη ημέρα κ να ξεκινούσα τις ενέσεις από την επόμενη. Ξέρουν αυτοί κ σε καθοδηγούν ! 

Πολλή καλή επιτυχία κοριτσι μου !!!!! 

Ευχαριστώ πολύ @TaxAgg!!! Αύριο θα πάω τελικά για εξετάσεις (ροή είχα από τη νύχτα χθες) και φαντάζομαι και υπέρηχο, είπε θα μου κάνει εκείνος την πρώτη ένεση, γιατί δεν έχω ιδέα κι εγώ. 

Πολλή καλή επιτυχία με τη χοριακή σου από εβδομάδα!!! 🤞

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , xristinakarr είπε:

Ευχαριστώ πολύ @TaxAgg!!! Αύριο θα πάω τελικά για εξετάσεις (ροή είχα από τη νύχτα χθες) και φαντάζομαι και υπέρηχο, είπε θα μου κάνει εκείνος την πρώτη ένεση, γιατί δεν έχω ιδέα κι εγώ. 

Πολλή καλή επιτυχία με τη χοριακή σου από εβδομάδα!!! 🤞

Άντε άντε καλή αρχή !!!!!!!! 
Εμένα με τις ενέσεις με βοήθησαν φουλ βιντεάκια στο YouTube, έχει άπειρα, γιατί κάθε ένεση έχει και τα «δικά της», μην αγχώνεσαι όμως, η αρχή είναι δύσκολη μετά θέλοντας κ μη χορεύεις κ μαθαίνεις !Ειναι ένα κομμάτι για το βήμα του ονείρου μας !

ευχαριστώ πολύ ! Καλή επιτυχία σε όλες μας 🤞🏻🤞🏻🤞🏻

11 ώρες πρίν, Lena_44 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια... είμαι νέα στην παρέα σας!! Τρίτη και 13 και έκανα τη πρώτη μου ωοληψια, 11 ωαρια! Περιμένουμε να δούμε πόσα θα γονιμοποιηθούν και πόσα θα προχωρήσουν ώστε να τα καταψυξουμε και να προχωρήσουμε σε εμβρυομεταφορα σε επόμενη κύκλο!!!! Καλή επιτυχία σε όλες 😊😊

Εξαιρετικό το νούμερο (κρίνοντας από εμένα πάντα)!! 
Πολλη καλή σου επιτυχία να γονιμοποιηθουν  όσο το δυνατόν περισσότερα !!!!🙏🏼🙏🏼🙏🏼

 

10 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!! Κάνω update...

Κάναμε συνάντηση με τον γιατρό σήμερα, είπαμε για 2η διέγερση τον Σεπτέμβριο όμως με μια αλλαγη στο πρωτόκολλο ώστε να τραβήξει παραπάνω για να πάρουμε περισσότερα ώριμα ωάρια όπως κατάλαβα γιατί μου είπε πως την 8η ημέρα είχα οιστραδιολη 3800 κ δεν μπορούσαμε να αφήσουμε την ωοληψια γιατί είχαμε μπροστά μας σουκου οπότε την 10η μέρα έγινε η ωοληψία. Επίσης μου είπε πως είχαμε 22 ωοθυλάκια αλλά μόνο 5 από αυτά ήταν από 17 χιλιοστα κ πάνω, πήρανε τα 14 από τα 22 ....μάλλον για αυτό θέλει να μεγαλώσει την διάρκεια της διέγερσης.

Σου εύχομαι να έχεις πολλές γονιμοποιήσεις! 
ωστοσο καταλαβαίνω πως η οιστραδιολη ήταν τόσο ψηλά λόγω αριθμού ωοθυλάκιων, όχι λόγω ωριμότητας των ωραρίων που αυτό ζητούν ! Καπου διάβασα ότι ανά ώριμο ωάριο αντιστοιχούν 200-300 οιστρ. Αλλά το 5 ώριμα ωάρια είναι πολύ καλό νούμερο νομίζω ! Γιατί να κάνετε κ 2η διέγερση ; 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!! Είμαι σε αναμονή για διέγερση με γκοναλ και επειδή αυτές οι μέρες είναι οι γόνιμες είπα να κοιτάξω την ωορρηξία αυτού του μήνα...ημέρα 14 σήμερα και το ωάριο μ είναι 1.5 μεγαλώνει όπως το παρακολουθώ πάντα αλλά αργεί. Δηλαδή κάνω ωορρηξία 17 ημέρα! Είναι ένδειξη καλής ποιότητας αυτό; Γενικά αν θυμάστε ο γιατρός μ μου είχε πει στην προηγούμενη διέγερση ότι δεν έχω ποιοτικά ωάρια χωρίς κάποια εμφανή ένδειξη και με είχε παραπέμψει σε δανεικά αλλά επειδή είμαι νέα τρ θα κλείσω τα 32 κ δεν έχω κάποιο ορμονολογικο πρόβλημα θέλω να το παλέψω όσο πάει 

Just now, Βάσω91 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Είμαι σε αναμονή για διέγερση με γκοναλ και επειδή αυτές οι μέρες είναι οι γόνιμες είπα να κοιτάξω την ωορρηξία αυτού του μήνα...ημέρα 14 σήμερα και το ωάριο μ είναι 1.5 μεγαλώνει όπως το παρακολουθώ πάντα αλλά αργεί. Δηλαδή κάνω ωορρηξία 17 ημέρα! Είναι ένδειξη καλής ποιότητας αυτό; Γενικά αν θυμάστε ο γιατρός μ μου είχε πει στην προηγούμενη διέγερση ότι δεν έχω ποιοτικά ωάρια χωρίς κάποια εμφανή ένδειξη και με είχε παραπέμψει σε δανεικά αλλά επειδή είμαι νέα τρ θα κλείσω τα 32 κ δεν έχω κάποιο ορμονολογικο πρόβλημα θέλω να το παλέψω όσο πάει 

Συγγνώμη ένδειξη κακης ποιότητας ήθελα να πω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια...12η ngs παλι στο 0%... απο 88% που ηταν τον Μάρτιο καναμε ετ Απρίλη εννοείται δεν ειχαμε θετικό αποτέλεσμα παλι και μου ειπε να κανουμε ερα...μαζι με το ερα ζητησα και μια ngs...τι το θελα... 

Μου ειπε να μιλησω με ανοσολογο γιατι προφανως κατι γίνεται με τον οργανισμό μου, δεν ειναι φυσιολογικό αυτο το πραγμα...τοση προσοχη και παλι αυτό... αλλιως η αλλη μας επιλογή ειναι αποξεση να καθαρισει η μητρα αλλα το θεμα ειναι οτι εχουμε κανει περιδεση και θα πρεπει να κοψουμε το ραμμα.... ελεος πια...κουραστηκα με ολα αυτα!

Μηπως ξέρει καποια να μου προτείνει ανοσολογο γιατι δεν εχω ιδεα...???

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , TaxAgg είπε:

 

 

Σου εύχομαι να έχεις πολλές γονιμοποιήσεις! 
ωστοσο καταλαβαίνω πως η οιστραδιολη ήταν τόσο ψηλά λόγω αριθμού ωοθυλάκιων, όχι λόγω ωριμότητας των ωραρίων που αυτό ζητούν ! Καπου διάβασα ότι ανά ώριμο ωάριο αντιστοιχούν 200-300 οιστρ. Αλλά το 5 ώριμα ωάρια είναι πολύ καλό νούμερο νομίζω ! Γιατί να κάνετε κ 2η διέγερση ; 

Η αλήθεια είναι πως μας είπε ότι με βάση την ηλικία τα νούμερα είναι και τα ανάλογα. 

Από τα 5  μας έμειναν 2 τα οποία καταψυξαμε κιόλας και είπαμε με τον άντρα μου τώρα που είμαι 40 ακόμη να μαζέψουμε βλαστοκυστες και μετά να κάνουμε τις εμβρυομεταφορες.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Βάσω91 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Είμαι σε αναμονή για διέγερση με γκοναλ και επειδή αυτές οι μέρες είναι οι γόνιμες είπα να κοιτάξω την ωορρηξία αυτού του μήνα...ημέρα 14 σήμερα και το ωάριο μ είναι 1.5 μεγαλώνει όπως το παρακολουθώ πάντα αλλά αργεί. Δηλαδή κάνω ωορρηξία 17 ημέρα! Είναι ένδειξη καλής ποιότητας αυτό; Γενικά αν θυμάστε ο γιατρός μ μου είχε πει στην προηγούμενη διέγερση ότι δεν έχω ποιοτικά ωάρια χωρίς κάποια εμφανή ένδειξη και με είχε παραπέμψει σε δανεικά αλλά επειδή είμαι νέα τρ θα κλείσω τα 32 κ δεν έχω κάποιο ορμονολογικο πρόβλημα θέλω να το παλέψω όσο πάει 

Συγγνώμη ένδειξη κακης ποιότητας ήθελα να πω

Θα το πάρετε; Μια χαρά είναι το μέγεθος αλλά πρέπει να γίνουν και αιματολογικες

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

Η αλήθεια είναι πως μας είπε ότι με βάση την ηλικία τα νούμερα είναι και τα ανάλογα. 

Από τα 5  μας έμειναν 2 τα οποία καταψυξαμε κιόλας και είπαμε με τον άντρα μου τώρα που είμαι 40 ακόμη να μαζέψουμε βλαστοκυστες και μετά να κάνουμε τις εμβρυομεταφορες.

 

Σκέψου εγώ 34χρ χωρίς κάποιο εμφανή πρόβλημα από τις μέχρι τώρα εξετάσεις, με διέγερση 9 ημερών, έκανα 9 ωοθυλακια, μου πήραν 6ωαρια, γονιμοποιήθηκαν τα 2 κ τελικά άντεξε το 1 μέχρι τρεις μέρες όπου κ αυτό μου έβαλαν. 🙏🏼💪🏻
Απο εκεί κ πέρα μου φαίνεται λογικό το σκεπτικό σας κ εγώ αυτό θα έκανα λογικά 😍 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...