Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Τότε μπράβο σας με το μωράκι σας που φτάσατε 30η εβδομάδα. Με το καλό να το δεχτείς! 🥰

      μακάρι να κάτσει εκεί που είναι για βδομαδες ακόμα! είναι βιαστικός !  και συ με το καλό, μια τεραααστια χοριακη και μια καλή εγκυμοσυνη εύχομαι! 🙏

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Lotos είπε:

Ναι είχα κάνει ....γτ λες να έχει κάνει ζημιά κ να μη φάνηκε  ?δε θα έδειχνε κάτι στην κάμερα?

Γλυκούλα μου σε ευχαριστώ για την απάντησηκ την ενέργεια σου !

Να σας πω λοιπόν νεότερα πως μίλησα με γιατρό.μου είπε  πως δεν είδε καποια συμφηση ,ήταν καθαρό το ενδομήτριο .  είπε πως η αποξεση κάνει ένα λεπτό ενδομήτριο αλλά ρε κορίτσια εφόσον είναι πεντακάθαρη μετά την αποξεση ...δεν καταλαβαίνω πως εξαιτίας αυτής έχασε την δυναμική τ??επόμενο ραντεβού σε 5εβδομαδες..δεν κατάλαβα αυτη την λεπτομέρεια  γτ μετά είχε νευριάσει κ ο άντρας μμ.ηυαν έτοιμοι να τσακωθούν 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

On 9/6/2023 at 11:19 ΠΜ, TaxAgg είπε:

Πάντως κ εγώ όταν έκανα την εμβρυομεταφορα ήμουν με άλλες δυο κοπέλες μαζί που ήμασταν κ στην ωοληψια πάρεα & κοιτούσαμε τα φάρμακα που μας έδωσε ο ιδιος γιατρός. Σκέψου εμένα μου έχει βάλει προγεστερονη (ενέσιμη κ υπόθετο ) κ αντιπηκτική, στην άλλη κοπέλα αλοιφή προγεστερονης, χαπι medrol κ Σαλοσπίρ χωρίς να της δώσει κάτι άλλο. Και στην Τρίτη κοπέλα πάλι διαφορετικά. Δεν ξέρω πως τα βγάζουν και τι κάνουν αυτοί είναι οι επιστήμονες ! Απλά καταλαβαίνω πως ο κανόνας είναι προγεστερονη (αν εξαίρετου μορφής) κ κάποιας μορφής αντιπηκτικό. Τώρα εσυ αφού έχεις κάνει εξέταση θρομβοφιλιας γι αυτό ίσως δεν σου έβαλε. Εγώ ας πούμε δεν έχω κάνει εξέταση για θρομβοφιλια. 

 Έχει να κάνει και με την ηλικία. Ένα σαλοσπίρ αρκεί όταν είσαι ως 35, αλλά μετά χρειάζεται κάτι πιο ισχυρό.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Visit a vis είπε:

 Έχει να κάνει και με την ηλικία. Ένα σαλοσπίρ αρκεί όταν είσαι ως 35, αλλά μετά χρειάζεται κάτι πιο ισχυρό.

Εγώ κ η κοπέλα ίδια ηλικία ! 34! Κ εκείνη μήνες μεγαλύτερη μου κιόλας. Επίσης medrol ? Γιατί να της δώσει κορτιζόνη ;σε εκείνη  εδωσε Σαλοσπίρ σε εμένα ivor κ εγώ γενικότερα έχω χαμηλό αιματοκρίτη κ υπόταση κ οι τιμές στο αίμα δεν δείχνουν με τπτ προδιάθεση «θρόμβου» καταλαβαίνω πως στην διαδικασία αλλάζουν όλα ! Αλλά δεν ξέρω αν είναι μόνο αυτό η ηλικία δλδ.. ίσως παίζουν ρόλο γενικότερα εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Lotos είπε:

Ναι είχα κάνει ....γτ λες να έχει κάνει ζημιά κ να μη φάνηκε  ?δε θα έδειχνε κάτι στην κάμερα?

Γλυκούλα μου σε ευχαριστώ για την απάντησηκ την ενέργεια σου !

Όχι όχι, εννοώ μήπως επειδή έκανες αποξεση, πλέον να επειραζει το τόξο στον ενδομητριο. Για αυτό να το είπε ο γιατρός σου. Ίσως πρέπει να τον ρωτήσεις, ίσως να σε επιρρεαζει και κάποια ορμόνη. Να θες περισσότερη υποστήριξη με ciclacur σε επόμενη εμβρυομεταφορα.

Just now, Xristina96 είπε:

Όχι όχι, εννοώ μήπως επειδή έκανες αποξεση, πλέον να επειραζει το τόξο στον ενδομητριο. Για αυτό να το είπε ο γιατρός σου. Ίσως πρέπει να τον ρωτήσεις, ίσως να σε επιρρεαζει και κάποια ορμόνη. Να θες περισσότερη υποστήριξη με ciclacur σε επόμενη εμβρυομεταφορα.

Αυτό με την αποξεση το έχω ξανά ακούσει. Τώρα δεν ξέρω, εάν ούτως η άλλως μετά από αποξεση μπορείς να το πάθεις ή να ευθύνεται ο γιατρός. 

Όπως και στις αμβλώσεις μπορεί να υπάρξουν αυτές οι παρενέργειες. Το θέμα είναι πως "διορθώνεται" αυτό. Πως το επαναφέρεις στα φυσιολογικά του. 

Πόσο πάει το ενδομήτριο σου τώρα; 

1 ώρα πρίν, TaxAgg είπε:

Εγώ κ η κοπέλα ίδια ηλικία ! 34! Κ εκείνη μήνες μεγαλύτερη μου κιόλας. Επίσης medrol ? Γιατί να της δώσει κορτιζόνη ;σε εκείνη  εδωσε Σαλοσπίρ σε εμένα ivor κ εγώ γενικότερα έχω χαμηλό αιματοκρίτη κ υπόταση κ οι τιμές στο αίμα δεν δείχνουν με τπτ προδιάθεση «θρόμβου» καταλαβαίνω πως στην διαδικασία αλλάζουν όλα ! Αλλά δεν ξέρω αν είναι μόνο αυτό η ηλικία δλδ.. ίσως παίζουν ρόλο γενικότερα εξετάσεις.

Η τάση θρομβοφυλιας φαίνεται μόνο σε εξειδικευμένες εξετάσεις για θρομβοφυλια, κληρονομική ή επίκτηκη. Προολιπτικα δίνουν πολλοί γιατροί γιατί παίρνουμε πολλά φάρμακα και συνήθως πέφτουν και οι ρυθμοί μας ή είμαστε ξάπλα όλη την ώρα. Παίζουν ρόλο και τα κιλά πέραν της ηλικίας. Το ιστορικό, εάν η άλλη κοπέλα είχε αποβολές, ή πολλές αποτυχημένες εμβρυομεταφορες. Επίσης, μπορεί να έχει και άλλα αποτελέσματα αιματολογικων. Το σωστό είναι να μην περνούμε όλες τα ίδια φάρμακα, δεν έχουμε όλες το ίδιο ιστορικό.  Αυτό ισχύει και για την κορτιζόνη.

Η θρομβοφυλια δεν έχει να κάνει με τον αιματοκρίτη. 

Και τέλος, στην εγκυμοσύνη οι παράγοντες πήξης αλλάζουν, πήζει το αίμα ευκολότερα. Οπότε πολλοί δίνουν προκλητικά salospir σε όλη την εγκυμοσύνη για καλύτερη αιμάτωση. Εκτός και εάν έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις για την θρομβοφυλια και ο αιματολογος αποδεδειγμένα σου λέει ότι δεν χρειάζεται. Κακό δεν έκανες μόνο εάν είσαι αιμοφυλικη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Xristina96 είπε:

Όχι όχι, εννοώ μήπως επειδή έκανες αποξεση, πλέον να επειραζει το τόξο στον ενδομητριο. Για αυτό να το είπε ο γιατρός σου. Ίσως πρέπει να τον ρωτήσεις, ίσως να σε επιρρεαζει και κάποια ορμόνη. Να θες περισσότερη υποστήριξη με ciclacur σε επόμενη εμβρυομεταφορα.

Αυτό με την αποξεση το έχω ξανά ακούσει. Τώρα δεν ξέρω, εάν ούτως η άλλως μετά από αποξεση μπορείς να το πάθεις ή να ευθύνεται ο γιατρός. 

Όπως και στις αμβλώσεις μπορεί να υπάρξουν αυτές οι παρενέργειες. Το θέμα είναι πως "διορθώνεται" αυτό. Πως το επαναφέρεις στα φυσιολογικά του. 

Πόσο πάει το ενδομήτριο σου τώρα; 

Η τάση θρομβοφυλιας φαίνεται μόνο σε εξειδικευμένες εξετάσεις για θρομβοφυλια, κληρονομική ή επίκτηκη. Προολιπτικα δίνουν πολλοί γιατροί γιατί παίρνουμε πολλά φάρμακα και συνήθως πέφτουν και οι ρυθμοί μας ή είμαστε ξάπλα όλη την ώρα. Παίζουν ρόλο και τα κιλά πέραν της ηλικίας. Το ιστορικό, εάν η άλλη κοπέλα είχε αποβολές, ή πολλές αποτυχημένες εμβρυομεταφορες. Επίσης, μπορεί να έχει και άλλα αποτελέσματα αιματολογικων. Το σωστό είναι να μην περνούμε όλες τα ίδια φάρμακα, δεν έχουμε όλες το ίδιο ιστορικό.  Αυτό ισχύει και για την κορτιζόνη.

Η θρομβοφυλια δεν έχει να κάνει με τον αιματοκρίτη. 

Και τέλος, στην εγκυμοσύνη οι παράγοντες πήξης αλλάζουν, πήζει το αίμα ευκολότερα. Οπότε πολλοί δίνουν προκλητικά salospir σε όλη την εγκυμοσύνη για καλύτερη αιμάτωση. Εκτός και εάν έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις για την θρομβοφυλια και ο αιματολογος αποδεδειγμένα σου λέει ότι δεν χρειάζεται. Κακό δεν έκανες μόνο εάν είσαι αιμοφυλικη.

Αααμ..ναι δεν ξέρω πως κ αν διορθώνεται ,διότι το μόνο εύρημα είναι το τόξο.μακαρι να φτιάχνει ..γενικά ψάχνω κοπέλες με ανάλογη φάση με το ενδομήτριο..δεν το κοιτάξαμε πάλι ήταν 6 την Τετάρτη .πριν 4μηνες με σερπαφαρ μετα την ωορρηξία ήταν 7.5...τι κουλό κ αυτό πάλι ;τώρα με τόσα οιστρογόνα 6?τεσπά..θα δείξει ..αχ σορυ δεν κατάλαβα αν έκανες ερώτηση στο πως για αυτό σ απάντησα έτσι..σε ευχαριστω Χριστινάκι 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , Lotos είπε:

Αααμ..ναι δεν ξέρω πως κ αν διορθώνεται ,διότι το μόνο εύρημα είναι το τόξο.μακαρι να φτιάχνει ..γενικά ψάχνω κοπέλες με ανάλογη φάση με το ενδομήτριο..δεν το κοιτάξαμε πάλι ήταν 6 την Τετάρτη .πριν 4μηνες με σερπαφαρ μετα την ωορρηξία ήταν 7.5...τι κουλό κ αυτό πάλι ;τώρα με τόσα οιστρογόνα 6?τεσπά..θα δείξει 

Πόσα έπαιρνες; ciclacur; Και τι μέρα μετράς το ενδομήτριο; Τι κύκλο έχεις; 

Εμένα η ξαδέρφη μου έχει τέτοιο θέμα. Είχε κάνει μικρη 2 φορές άμβλωση και το ενδομήτριο της μετά χάλια, τώρα μετά από πολλά χρόνια έμεινε πάλι φυσιολογικα ετών 30. Δεν είναι απόλυτο σίγουρα. Εκείνη την είχε τραυματίσει ο γιατρός της. Της έφαγε πολύ από το ενδομήτριο στην αποξεση. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια σήμερα έμαθα ότι τα 2 ωάρια ποτ μου πήραν χτες δεν κατάφεραν να γονιμοποιηθουν και τον Μάρτιο που πέρασε έκανα μια ωοληψια 3 ωάρια  γονιμοποιηθηκαν αλλά δεν έφτασαν στο στάδιο βλαστοκυστης. Είμαι 41 ετών με ορμονολογικο θέμα υπογοναδισμου κ δεν έχω φυσικο κύκλο οπότε χρειάζεται να πάρω ορμόνες για να έχω ωάρια. Η ερώτηση μου είναι αν εχει συμβεί ποτέ σε κάποια κάτι Παρόμοιο κ τι έκανε. Με έχουν πιάσει σκέψης ότι τα ωάρια μου λόγω ηλικίας δεν είναι ποιοτικά.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, TaxAgg είπε:

Εγώ κ η κοπέλα ίδια ηλικία ! 34! Κ εκείνη μήνες μεγαλύτερη μου κιόλας. Επίσης medrol ? Γιατί να της δώσει κορτιζόνη ;σε εκείνη  εδωσε Σαλοσπίρ σε εμένα ivor κ εγώ γενικότερα έχω χαμηλό αιματοκρίτη κ υπόταση κ οι τιμές στο αίμα δεν δείχνουν με τπτ προδιάθεση «θρόμβου» καταλαβαίνω πως στην διαδικασία αλλάζουν όλα ! Αλλά δεν ξέρω αν είναι μόνο αυτό η ηλικία δλδ.. ίσως παίζουν ρόλο γενικότερα εξετάσεις.

Κι εγώ δεν έχω καταλάβει τι παίζει με τα φάρμακα. Στην πρώτη μεταφορά με τριών ημερών μου είχαν προγεστερονη, ενέσιμη κι υπόθετα, αντιπηκτικες ενέσεις και κορτιζόνη λόγω ασθενώς θετικά ΑΝΑ. Κ βιταμίνες φυσικά. 

Στη δεύτερη με βλαστοκυστες τα ίδια από προγεστερονη συν έξι σικλακουρ ημερησίως συν σαλοσπιρ. Κορτιζόνη μου έδωσαν αρχικά αλλά δεν την πήρα καθώς είπα στο γιατρό αφού βγήκαν αρνητικά στην επανάληψη τα ΑΝΑ να μην πάρω και συμφώνησε. 

Δοκιμάζουν κι αυτοί σχήματα? Ποιος ξέρει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, dion vanili είπε:

Καλησπέρα κορίτσια σήμερα έμαθα ότι τα 2 ωάρια ποτ μου πήραν χτες δεν κατάφεραν να γονιμοποιηθουν και τον Μάρτιο που πέρασε έκανα μια ωοληψια 3 ωάρια  γονιμοποιηθηκαν αλλά δεν έφτασαν στο στάδιο βλαστοκυστης. Είμαι 41 ετών με ορμονολογικο θέμα υπογοναδισμου κ δεν έχω φυσικο κύκλο οπότε χρειάζεται να πάρω ορμόνες για να έχω ωάρια. Η ερώτηση μου είναι αν εχει συμβεί ποτέ σε κάποια κάτι Παρόμοιο κ τι έκανε. Με έχουν πιάσει σκέψης ότι τα ωάρια μου λόγω ηλικίας δεν είναι ποιοτικά.

Γεια σου κορίτσι μου. Είναι βέβαιο ότι τα ωάριά μας φθίνουν σε ποιότητα, ειδικά στην ηλικία μας (κλείνω κι εγώ τα 42 σε λίγες μέρες). Δεν ξέρω τι είναι ο υπογοναδισμός, αλλά σίγουρα δεν έχουμε σύμμαχο την ηλικία. Τι διεγέρσεις κάνεις? Με πόσες μονάδες? Με το γιατρό σου έχετε συζητήσει τις επιλογές σου? Οι κύκλοι μπορούν να έχουν διακυμάνσεις και να διαφέρουν σε ποιότητα. Εγώ πηρα 1 βλαστοκύστη από την πρώτη διέγερση, και τρεις από τη δεύτερη. Το θεώρησα αρκετά μεγάλη διαφορά. Από την εικόνα των εξετάσεων και του ορμονολογικού σου προφιλ σου ανέφερε ο γιατρός σου το ενδεχόμενο να τα πάτε καλύτερα σε άλλο κύκλο?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Soho24 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου. Είναι βέβαιο ότι τα ωάριά μας φθίνουν σε ποιότητα, ειδικά στην ηλικία μας (κλείνω κι εγώ τα 42 σε λίγες μέρες). Δεν ξέρω τι είναι ο υπογοναδισμός, αλλά σίγουρα δεν έχουμε σύμμαχο την ηλικία. Τι διεγέρσεις κάνεις? Με πόσες μονάδες? Με το γιατρό σου έχετε συζητήσει τις επιλογές σου? Οι κύκλοι μπορούν να έχουν διακυμάνσεις και να διαφέρουν σε ποιότητα. Εγώ πηρα 1 βλαστοκύστη από την πρώτη διέγερση, και τρεις από τη δεύτερη. Το θεώρησα αρκετά μεγάλη διαφορά. Από την εικόνα των εξετάσεων και του ορμονολογικού σου προφιλ σου ανέφερε ο γιατρός σου το ενδεχόμενο να τα πάτε καλύτερα σε άλλο κύκλο.

Μίλησα με τον γιατρό μου μετά τον πρώτο κύκλο που βρέθηκαν 3 ωάρια εκ των οποίων τα 2 γονιμοποιηθηκαν αλλά ποτέ δεν έφτασαν στο στάδιο βλαστοκυστης κ η ανάπτυξη τους σταμάτησε την 6 μέρα, το τε μου είχε πει να ξαναπροσπαθησουνε επειδή ο κάθε κύκλος δεν είναι καλός, μέχρι να πετύχουμε ένα καλό κύκλο. Μου άλλαξε κ το σκευασμα από μεριοφερτ που έπαιρνα σε ένεση  puregon k clomiphen ανταγωνιστή, αλλά τελικά αυτός ο κύκλος αποδείχθηκε χειρότερος, εφόσον κανένα ωάριο δεν γονιμοποιηθηκε. Το πρωτόκολλο που μου έχουν προτείνει ειναι το γρήγορο. Απλα σκέφτομαι μήπως τσάμπα μπαίνω στις διαδικασίες των διεγερσεων, μήπως ταλαιπωρούμε χωρίς λόγο. Μήπως να δοκιμάσω αυτή την θεραπεία ωοθηκων πριν δοκιμάσω κ τρίτη διέγερση. Δεν ξέρω ένα χάος η σκέψη μου κ η ελπίδα έχει πάει περίπατο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


16 ώρες πρίν, Xristina96 είπε:

Όχι όχι, εννοώ μήπως επειδή έκανες αποξεση, πλέον να επειραζει το τόξο στον ενδομητριο. Για αυτό να το είπε ο γιατρός σου. Ίσως πρέπει να τον ρωτήσεις, ίσως να σε επιρρεαζει και κάποια ορμόνη. Να θες περισσότερη υποστήριξη με ciclacur σε επόμενη εμβρυομεταφορα.

Αυτό με την αποξεση το έχω ξανά ακούσει. Τώρα δεν ξέρω, εάν ούτως η άλλως μετά από αποξεση μπορείς να το πάθεις ή να ευθύνεται ο γιατρός. 

Όπως και στις αμβλώσεις μπορεί να υπάρξουν αυτές οι παρενέργειες. Το θέμα είναι πως "διορθώνεται" αυτό. Πως το επαναφέρεις στα φυσιολογικά του. 

Πόσο πάει το ενδομήτριο σου τώρα; 

Η τάση θρομβοφυλιας φαίνεται μόνο σε εξειδικευμένες εξετάσεις για θρομβοφυλια, κληρονομική ή επίκτηκη. Προολιπτικα δίνουν πολλοί γιατροί γιατί παίρνουμε πολλά φάρμακα και συνήθως πέφτουν και οι ρυθμοί μας ή είμαστε ξάπλα όλη την ώρα. Παίζουν ρόλο και τα κιλά πέραν της ηλικίας. Το ιστορικό, εάν η άλλη κοπέλα είχε αποβολές, ή πολλές αποτυχημένες εμβρυομεταφορες. Επίσης, μπορεί να έχει και άλλα αποτελέσματα αιματολογικων. Το σωστό είναι να μην περνούμε όλες τα ίδια φάρμακα, δεν έχουμε όλες το ίδιο ιστορικό.  Αυτό ισχύει και για την κορτιζόνη.

Η θρομβοφυλια δεν έχει να κάνει με τον αιματοκρίτη. 

Και τέλος, στην εγκυμοσύνη οι παράγοντες πήξης αλλάζουν, πήζει το αίμα ευκολότερα. Οπότε πολλοί δίνουν προκλητικά salospir σε όλη την εγκυμοσύνη για καλύτερη αιμάτωση. Εκτός και εάν έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις για την θρομβοφυλια και ο αιματολογος αποδεδειγμένα σου λέει ότι δεν χρειάζεται. Κακό δεν έκανες μόνο εάν είσαι αιμοφυλικη.

Πολύ αναλυτική η απάντηση σου κ ευχαριστώ πολύ ♥️ 

Ωστόσο για την ιστορία η κοπέλα που σας λέω με την κορτιζόνη έχουμε ίδια ηλικία κ οι δυο σχετικά αδύνατες κ στις δυο ήταν η πρώτη μας προσπάθεια χωρίς παλαιότερη αποβολή ! Η μοναδική διαφορά μας είναι πως εκείνη έχει ενα παιδάκι με φυς.σύλληψη πριν αρκετά χρόνια !! 
Γι αυτό λέω περίεργα που είχαμε τόσο διαφ φάρμακα ωστόσο οι γιατροί ξέρουν !

 

12 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

Κι εγώ δεν έχω καταλάβει τι παίζει με τα φάρμακα. Στην πρώτη μεταφορά με τριών ημερών μου είχαν προγεστερονη, ενέσιμη κι υπόθετα, αντιπηκτικες ενέσεις και κορτιζόνη λόγω ασθενώς θετικά ΑΝΑ. Κ βιταμίνες φυσικά. 

Στη δεύτερη με βλαστοκυστες τα ίδια από προγεστερονη συν έξι σικλακουρ ημερησίως συν σαλοσπιρ. Κορτιζόνη μου έδωσαν αρχικά αλλά δεν την πήρα καθώς είπα στο γιατρό αφού βγήκαν αρνητικά στην επανάληψη τα ΑΝΑ να μην πάρω και συμφώνησε. 

Δοκιμάζουν κι αυτοί σχήματα? Ποιος ξέρει. 

Να ρωτήσω αρχικά τι είναι τα ΑΝΑ ; 😂😬 Δεν έχω ιδέα🤔

εκει καταλήγω κ εγώ πως δοκιμάζουν αρχικά το basic ανά οργανισμό κ στην πορεία ιδίως αν κάτι  δεν πάει καλά το αλλάζουν. 
 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, TaxAgg είπε:

Πολύ αναλυτική η απάντηση σου κ ευχαριστώ πολύ ♥️ 

Ωστόσο για την ιστορία η κοπέλα που σας λέω με την κορτιζόνη έχουμε ίδια ηλικία κ οι δυο σχετικά αδύνατες κ στις δυο ήταν η πρώτη μας προσπάθεια χωρίς παλαιότερη αποβολή ! Η μοναδική διαφορά μας είναι πως εκείνη έχει ενα παιδάκι με φυς.σύλληψη πριν αρκετά χρόνια !! 
Γι αυτό λέω περίεργα που είχαμε τόσο διαφ φάρμακα ωστόσο οι γιατροί ξέρουν !

 

Να ρωτήσω αρχικά τι είναι τα ΑΝΑ ; 😂😬 Δεν έχω ιδέα🤔

εκει καταλήγω κ εγώ πως δοκιμάζουν αρχικά το basic ανά οργανισμό κ στην πορεία ιδίως αν κάτι  δεν πάει καλά το αλλάζουν. 
 

Αυτό κάτι θα ξέρουν, ίσως έχετε άλλα αποτελέσματα και ας είχατε παρόμοια πράγματα. Ίσως παίζει ρόλο που είχε και φυσιολογική σύλληψη. Λέω εγώ τώρα. 

Εγώ έχω αυξημένα ΑΝΑ και δεν μου έδωσαν κορτιζόνη. Τα αυξημένα ΑΝΑ υποδηλώνουν κάποιο αυτοάνοσο. Πας σε ανοσολογο και το ψάχνεις. Εμένα η αιματολογος μου είπε ότι μπορεί και σε έναν υγιή άνθρωπο να βγουν λίγο αυξημένα τα ΑΝΑ χωρίς αιτία.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Xristina96 είπε:

Αυτό κάτι θα ξέρουν, ίσως έχετε άλλα αποτελέσματα και ας είχατε παρόμοια πράγματα. Ίσως παίζει ρόλο που είχε και φυσιολογική σύλληψη. Λέω εγώ τώρα. 

Εγώ έχω αυξημένα ΑΝΑ και δεν μου έδωσαν κορτιζόνη. Τα αυξημένα ΑΝΑ υποδηλώνουν κάποιο αυτοάνοσο. Πας σε ανοσολογο και το ψάχνεις. Εμένα η αιματολογος μου είπε ότι μπορεί και σε έναν υγιή άνθρωπο να βγουν λίγο αυξημένα τα ΑΝΑ χωρίς αιτία.

Ακριβώς, οπότε όταν στην επανάληψη βγήκαν αρνητικά δεν το έψαξα.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Neverstop είπε:

Ακριβώς, οπότε όταν στην επανάληψη βγήκαν αρνητικά δεν το έψαξα.. 

Εμένα φαντάσου η πολυαγαπημένη αιματολογος, μου είπε να μην το κοιτάξω καν. Εάν στο μέλλον συναντήσω κάποιο πρόβλημα υγείας ίσως μπω σε αυτήν την διαδικασία. Το κομμάτι του ανοσολογου το θεωρώ πολύ μπελαλιδικο, πάρα πολλές εξετάσεις και πάρα πολύ ακριβές. Ίσως βγήκαν και ελαφρώς αυξημένα γιατί έχω υποθυρεοειδισμό. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Xristina96 είπε:

Εμένα φαντάσου η πολυαγαπημένη αιματολογος, μου είπε να μην το κοιτάξω καν. Εάν στο μέλλον συναντήσω κάποιο πρόβλημα υγείας ίσως μπω σε αυτήν την διαδικασία. Το κομμάτι του ανοσολογου το θεωρώ πολύ μπελαλιδικο, πάρα πολλές εξετάσεις και πάρα πολύ ακριβές. Ίσως βγήκαν και ελαφρώς αυξημένα γιατί έχω υποθυρεοειδισμό. 

 

Έτσι είναι, κι εγώ μόνο θυρεοειδή κοίταξα και τίποτα άλλο. Το θεώρησα τυχαίο.. Άμα μπλέξεις με δέκα ειδικότητες ταυτόχρονα δεν θα ξέρεις ποιες οδηγίες να ακολουθείς 😁

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...