Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ξέρεις τι σκέφτηκα? Στην επόμενη προσπάθεια δεν θα κάνω κανένα τεστ και θα πάω μόνο για χοριακη.Επισης,αν δεν πιάσει ούτε το επόμενο,πιστεύω πως όλο και κάποιο υγιές θα έχουμε από την επόμενη ωοληψια.Ευτυχως έχω σούπερ γιατρό,τον εμπιστεύομαι 100%

      Εσύ τι έκανες για να μηδενιστεί η χοριακη? 

      Σε νιώθω...και ειλικρινά στεναχωρεθηκα πάρα πολύ...ήμουν τόσο σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά...εύχομαι τουλάχιστον να πεσει γρήγορα η χοριακη όσο γίνεται να μπεις ξανά στην κανονικοτητα σου.... μεγάλο βάλσαμο που έχεις το παιδάκι σου! Πάρε όσο χρόνο χρειαστείς και να ξέρεις θα τα καταφέρεις συντομα! 🥰Το σώμα έχει μνήμη..όσες έχουν γίνει ήδη μανούλες συχνά είναι πιο εύκολο.

      2 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

      Εμένα ήταν στα ύψη η χοριακη 3 μέρες καθυστέρηση 4000 μετά έφτασε 10000 ημπγν Ελλάδα εδώ στηβ Αγγλία όταν γύρισα δεν μετρήσαμε χοριακη προχωρησαμε σε απόξεση μάλιστα  2 εβδομάδες μετά …Όοτε σκέψου τώρα τι τράβηξα στην αναμονή μέχρι τιν απόξεση … με αιμορραγίες φοβερές άστο ...  πρώτη εγκυμοσύνη μετά από τόσο καιρό και μ βγήκε από τη μύτη … το μετά δεν στο περιγράφω που είχα συμπτώματα έως και τρεις μήνες μετά .. έπειτα επιτέλους μας δέχτηκαν για εξωσωματική λόγω μεγάλης αναμονής και εκεί που συζητήσουμε ακόμα και για δωρεα ωαρίων γιατί δεν βλέπαμε πολλά ωάρια με αρξετα χαμηλή αμη έφτασα σε ένα καλό σημείο να μετράω 5 βλαστοκυστες … 4 τις βάλαμε κατάψυξη … τώρα τι να πω δεν σφιζω και από τύχη στο θέμα μητρότητα αλλά δεν χάνω τη πίστη μου … αλλά αισιόδοξη δ είμαι .. κάτι τρέλα μου κάνει π οργανισμός μου . Μια ξυπνάω με πόνους στήθος την άλλη τίποτα, μια είναι πρησμενο μια όχι … σήμερα δ έχω τίποτα δηλαδή . Το τεστ αχνο χθες  σήμερα η γραμμή ανάθεμα κ εάν ήταν εκεί .. και από τα βίντεο που βλέπω στο εξωτερικό οι γραμμές είναι εκεί κ μετά από ένα μήνα .. κάτι δηλαδή δ μ κολλάει .. όποτε ότι είναι να γίνει ας γίνει πραγματικά κουράστηκα …

      Τι πέρασες......😔 Πολλες φορες σκέφτομαι γιατί πρέπει να τα περνάμε όλα αυτά...πόση αναμονή,  πόσα φάρμακα, πόσος πονος, πόση απογοήτευση...μετά σκέφτομαι ότι ο κάθε άνθρωπος έχει κάτι που το περνάει δύσκολα...Θα χαρούμε όλες πολύ στη θετική χοριακη σου!!!

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

9 ώρες πρίν, dion vanili είπε:

Μίλησα με τον γιατρό μου μετά τον πρώτο κύκλο που βρέθηκαν 3 ωάρια εκ των οποίων τα 2 γονιμοποιηθηκαν αλλά ποτέ δεν έφτασαν στο στάδιο βλαστοκυστης κ η ανάπτυξη τους σταμάτησε την 6 μέρα, το τε μου είχε πει να ξαναπροσπαθησουνε επειδή ο κάθε κύκλος δεν είναι καλός, μέχρι να πετύχουμε ένα καλό κύκλο. Μου άλλαξε κ το σκευασμα από μεριοφερτ που έπαιρνα σε ένεση  puregon k clomiphen ανταγωνιστή, αλλά τελικά αυτός ο κύκλος αποδείχθηκε χειρότερος, εφόσον κανένα ωάριο δεν γονιμοποιηθηκε. Το πρωτόκολλο που μου έχουν προτείνει ειναι το γρήγορο. Απλα σκέφτομαι μήπως τσάμπα μπαίνω στις διαδικασίες των διεγερσεων, μήπως ταλαιπωρούμε χωρίς λόγο. Μήπως να δοκιμάσω αυτή την θεραπεία ωοθηκων πριν δοκιμάσω κ τρίτη διέγερση. Δεν ξέρω ένα χάος η σκέψη μου κ η ελπίδα έχει πάει περίπατο.

Η διέγερση που έκανες όταν πήρατε 3 ωάρια ηταν με πολλές μονάδες, ή μηπως ήταν ήπια? Αν θέλουν και άλλες πιο έμπειρες κοπέλες ας επιβεβαιώσουν αυτό που θα πω, έχω την εντύπωση ότι 3 ωάρια είναι σχετικά λίγα με πλήρη διέγερση, δηλαδή με 2500-3000 μονάδες. Δεν το γνώριζα οτι η κλομιφαίνη δίνεται και ως ανταγωνιστής. Μέχρι στιγμής από αυτά που διαβάζω, κατάλαβα ότι χορηγείται σε μορφή χαπιού για ήπια διέγερση. Η σκέψη μου είναι να κάνεις μια συζήτηση με το γιατρό σου να δοκιμάσετε φυσικούς κύκλους, να παίρνετε δηλαδή το ωάριο του μήνα. Τα κορίτσια εδώ γράφουν ότι από την εμπειρία τους αυτο το ενα ωαριο του μήνα χωρίς ορμόνες έχει περισσότερες πιθανότητες να είναι ποιοτικό. Έτσι κατάφεραν να συλλέξουν λίγα εμβρυάκια. Νιώθω το άγχος και την αγωνία σου, αλήθεια. Πάρε λίγο χρόνο να ηρεμήσει η σκέψη σου και μην χάνεις την ελπίδα σου. Μπορεί να είναι πιο δύσκολο για εμάς μετά τα 40, όχι όμως ανέφικτο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Η διέγερση την πρώτη φορά ήταν πλήρης πήρα μεριοφερτ γύρω στις 3000 μονάδες. Έπειτα πήρα πιουρεγκον 2400 μονάδες, μαζί με κλομιφεν, 1 χάπι το πρωί 1 το βραδυ.  Δυστυχώς όπως είπα κ παραπάνω λόγω ορμονολογικου θέματος δεν έχω ωορηξια από μόνη μου για να πάω με φυσικό κύκλο. Σκεφτόμουν να δοκιμάσω κ την αναζωογόνηση ωοθηκων μπας κ βοηθήσει. Μετά νομίζω δεν έχω άλλη λύση η δανεικά ωάρια η καθόλου μωρό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , dion vanili είπε:

Η διέγερση την πρώτη φορά ήταν πλήρης πήρα μεριοφερτ γύρω στις 3000 μονάδες. Έπειτα πήρα πιουρεγκον 2400 μονάδες, μαζί με κλομιφεν, 1 χάπι το πρωί 1 το βραδυ.  Δυστυχώς όπως είπα κ παραπάνω λόγω ορμονολογικου θέματος δεν έχω ωορηξια από μόνη μου για να πάω με φυσικό κύκλο. Σκεφτόμουν να δοκιμάσω κ την αναζωογόνηση ωοθηκων μπας κ βοηθήσει. Μετά νομίζω δεν έχω άλλη λύση η δανεικά ωάρια η καθόλου μωρό. 

Μπορείς να δοκιμάσεις και τροποποιημένο φυσικό κύκλο. Μόνο χάπια δηλαδή (κλομιφεν, φεμαρα, σεπραφαρ). Είναι πολύ ελαφρύ και μπορεί να σου δώσει 1-3 ωαρια.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dion vanili είπε:

Η διέγερση την πρώτη φορά ήταν πλήρης πήρα μεριοφερτ γύρω στις 3000 μονάδες. Έπειτα πήρα πιουρεγκον 2400 μονάδες, μαζί με κλομιφεν, 1 χάπι το πρωί 1 το βραδυ.  Δυστυχώς όπως είπα κ παραπάνω λόγω ορμονολογικου θέματος δεν έχω ωορηξια από μόνη μου για να πάω με φυσικό κύκλο. Σκεφτόμουν να δοκιμάσω κ την αναζωογόνηση ωοθηκων μπας κ βοηθήσει. Μετά νομίζω δεν έχω άλλη λύση η δανεικά ωάρια η καθόλου μωρό. 

Κατάλαβα. Δεν το αντιλήφθηκα από την αρχή αυτό με το ορμονολογικό σου θέμα και ότι εξαιτίας αυτού δεν μπορείς να πας με απολύτως φυσικό κύκλο. Αυτό που λέει το @Σποράκι για τροποποιημένο φυσικό είναι κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει να πάρεις 1-3 ωάρια? Το έχετε συζητήσει με το γιατρό σου? Για την αναζωογόνηση ωοθηκών δυστυχώς δεν έχω άποψη, δεν τη γνωρίζω καθόλου σαν διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dion vanili είπε:

Η διέγερση την πρώτη φορά ήταν πλήρης πήρα μεριοφερτ γύρω στις 3000 μονάδες. Έπειτα πήρα πιουρεγκον 2400 μονάδες, μαζί με κλομιφεν, 1 χάπι το πρωί 1 το βραδυ.  Δυστυχώς όπως είπα κ παραπάνω λόγω ορμονολογικου θέματος δεν έχω ωορηξια από μόνη μου για να πάω με φυσικό κύκλο. Σκεφτόμουν να δοκιμάσω κ την αναζωογόνηση ωοθηκων μπας κ βοηθήσει. Μετά νομίζω δεν έχω άλλη λύση η δανεικά ωάρια η καθόλου μωρό. 

Να δοκιμάσεις ξανά, είτε με χάπι και χαμηλή δόση ένεσης είτε με φουλ. Απλά να αφήνεις χρονικά διαστήματα ανάμεσα στις προσπάθειες. Το prp είναι σε ερευνητικό στάδιο, θα σου πρότεινα, χωρίς να μαι ο γιατρός σου, να μην χάνεις χρόνο εκεί. 

Υπομονή κι επιμονή! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλες σας για τις απαντήσεις που μου δώσατε. Σήμερα ελπίζω να μιλήσω με τον γιατρό μου, για να με διαφωτίσει για το μέλλον. Καλή επιτυχία σε όλες μας κορίτσια!!!

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2023 at 2:23 ΜΜ, TaxAgg είπε:

Εγώ κ η κοπέλα ίδια ηλικία ! 34! Κ εκείνη μήνες μεγαλύτερη μου κιόλας. Επίσης medrol ? Γιατί να της δώσει κορτιζόνη ;σε εκείνη  εδωσε Σαλοσπίρ σε εμένα ivor κ εγώ γενικότερα έχω χαμηλό αιματοκρίτη κ υπόταση κ οι τιμές στο αίμα δεν δείχνουν με τπτ προδιάθεση «θρόμβου» καταλαβαίνω πως στην διαδικασία αλλάζουν όλα ! Αλλά δεν ξέρω αν είναι μόνο αυτό η ηλικία δλδ.. ίσως παίζουν ρόλο γενικότερα εξετάσεις.

Σίγουρα...αλλά η ηλικία είναι κριτήριο για τους γυναικολόγους στη συνταγογράφηση ενέσιμων θρομβολυτικών. Ακόμη και στη φυσική σύλληψη τις δίνουν. 

Προφανώς σε εσάς, αν πρόκειται για τον ίδιο μάλιστα γιατρό, κάποια άλλα δεδομένα καθορίζουν το σχήμα. Να είναι πετυχημένα εύχομαι!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, έχει καμία εμπειρία από υψηλή TSH πόσο γρήγορα πέφτει? Εμένα πηγε 3,4 από 1,6 ( παίρνω ήδη χάπι εδώ κ χρόνια έχω υποθυρεοειδισμό) , το απόγευμα έχω ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο μου να δω τι θα μου πει.. Ξεκινάω διέγερση σε καμία δεκαριά μέρες αν όλα πάνε καλά σε περίπου 1 μήνα θα πάμε κ σε εμβρυομεταφορα... Θα προλάβει να πέσει στο 2 με 2,5 σε ένα μήνα?? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Aangelika8 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, έχει καμία εμπειρία από υψηλή TSH πόσο γρήγορα πέφτει? Εμένα πηγε 3,4 από 1,6 ( παίρνω ήδη χάπι εδώ κ χρόνια έχω υποθυρεοειδισμό) , το απόγευμα έχω ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο μου να δω τι θα μου πει.. Ξεκινάω διέγερση σε καμία δεκαριά μέρες αν όλα πάνε καλά σε περίπου 1 μήνα θα πάμε κ σε εμβρυομεταφορα... Θα προλάβει να πέσει στο 2 με 2,5 σε ένα μήνα?? 

Καλημέρα! Σε μένα έπεσε από 3.8 σε 1.5 σε λιγότερο από 3 βδομάδες οπότε λογικά θα είσαι οκ σε 1 μήνα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Nels είπε:

Καλημέρα! Σε μένα έπεσε από 3.8 σε 1.5 σε λιγότερο από 3 βδομάδες οπότε λογικά θα είσαι οκ σε 1 μήνα.

Σ' ευχαριστώ πολύ, ελπίζω κ μένα να πέσει το ίδιο εύκολα... Βέβαια στο διάστημα αυτό θα παίρνω κ τα φάρμακα της διέγερσης... Δε ξέρω πως θα επηρεάσουν αυτά... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 46 λεπτά , Visit a vis είπε:

Σίγουρα...αλλά η ηλικία είναι κριτήριο για τους γυναικολόγους στη συνταγογράφηση ενέσιμων θρομβολυτικών. Ακόμη και στη φυσική σύλληψη τις δίνουν. 

Προφανώς σε εσάς, αν πρόκειται για τον ίδιο μάλιστα γιατρό, κάποια άλλα δεδομένα καθορίζουν το σχήμα. Να είναι πετυχημένα εύχομαι!!!

Μετράω μέρες για την χοριακη κ μια σκέφτομαι θετικά μια αρνητικά !! Πω πω πω !! Χαχαχαχα

ευχαριστω παρά πολύ 🫶🏼

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 5
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, TaxAgg είπε:

Μετράω μέρες για την χοριακη κ μια σκέφτομαι θετικά μια αρνητικά !! Πω πω πω !! Χαχαχαχα

ευχαριστω παρά πολύ 🫶🏼

Ε κλασικά συμπτώματα!!! Πότε είναι η χοριακή;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είχα γράψει πριν λίγες μέρες ότι με το Femara την 8η ημέρα δεν είχαν αναπτυχθεί σχεδόν καθόλου ωοθυλάκια.

Σήμερα, 17η ημέρα, μου πήραν δύο ωάρια. Έχω μικρό κύκλο και ποτέ δεν έχω ξανακάνει ωορρηξία τόσο αργά.

Οπότε κάτι έπαιξε με τα Femara και πήραν μπρος αργά. Το λέω για όποια άλλη τύχει να αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο. 

  • Μου αρέσει 1
  • Καλή τύχη! 2
  • Ευχή 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Ιουλιέτα είπε:

Κορίτσια είχα γράψει πριν λίγες μέρες ότι με το Femara την 8η ημέρα δεν είχαν αναπτυχθεί σχεδόν καθόλου ωοθυλάκια.

Σήμερα, 17η ημέρα, μου πήραν δύο ωάρια. Έχω μικρό κύκλο και ποτέ δεν έχω ξανακάνει ωορρηξία τόσο αργά.

Οπότε κάτι έπαιξε με τα Femara και πήραν μπρος αργά. Το λέω για όποια άλλη τύχει να αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο. 

Μπραβο κορίτσι! Να τα πάνε σούπερ τα ωάριακια σου! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Ιουλιέτα είπε:

Κορίτσια είχα γράψει πριν λίγες μέρες ότι με το Femara την 8η ημέρα δεν είχαν αναπτυχθεί σχεδόν καθόλου ωοθυλάκια.

Σήμερα, 17η ημέρα, μου πήραν δύο ωάρια. Έχω μικρό κύκλο και ποτέ δεν έχω ξανακάνει ωορρηξία τόσο αργά.

Οπότε κάτι έπαιξε με τα Femara και πήραν μπρος αργά. Το λέω για όποια άλλη τύχει να αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο. 

Τα φεμαρα κάνουν ωορρηξία ή πολύ νωρίς ή πολύ αργά, να το θυμάσαι για να μην αγχώνεσαι. Συγχαρητήρια, καλές γονιμοποιησεις!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...