Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Giouli36 είπε:

      Αχ κορίτσι μου το για πότε μεγάλωσαν ούτε που το καταλαβα και γω!!

      Εγώ συνελαβα φυσιολογικά μετά από 3 διεγερσεις και εξωσωματικες στις οποίες μετά βίας μου έμενε ένα έμβρυο για νσ μεταφέρω(τα καλά της επαρχίας και του δημοσίου νοσοκομείου). Στο τέλος μετά από την τρίτη τελευταία εξωσωματικη όταν έμεινα φυσιολογικά έγκυος και παλινδρομησε είπα θα κάνω μια προσπάθεια σε κέντρο της Αθήνας αλλά με πρόλαβε ο μικρός!!!!

      Οπότε δεν έχω κανένα έμβρυο και να σου πω την αλήθεια μου δε νομίζω ότι έχω τις ψυχικές αντοχές για να μπω πάλι σ'αυτη τη διαδικασία και εγώ και ο σύζυγος!!

      Όταν γεννήθηκε ο μικρός είχα πει σ'ευχαριστω Θεέ μου που μου έφερες τον μικρό, τώρα όσο περνάει ο καιρός σκέφτομαι ότι θέλω ένα αδερφάκι για τν μικρούλι για να μην είναι μόνος του μεγαλώνοντας, αλλά έχουμε πει αν  μας κάτσει φυσιολογικά, που το θεωρώ πολύ πολύ δύσκολο γιατί περνάει και ο καιρός και κοντεύω τα 40!!!

      Εν τω μεταξυ θυμάμαι ότι στην εγκυμοσυνη σου έκανες καθε μέρα εμετό και γενικά δεν πρέπει να πέρασες πολύ καλα!!Σου βγάζω τκ καπελο!!!Τι είμαστε εμείς οι μανάδες, τι περνάμε για να φέρουμε στη ζωή αυτά τα μικροσκοπικά πλασματακια σε πρώτη φάση!!Χαρά στο κουράγιο σου❤️!!

      Ναι έκανα εμετούς μέχρι την ημέρα που γέννησα,αλλά δεν πειράζει, τουλάχιστον δεν έπαθα υπερεμεση και δεν νοσηλεύτηκα🙂 Είχα πάθει και οξεία τενοντίτιδα στο ένα χέρι και ήπια στο άλλο, ήμουν με νάρθηκα τους τελευταίους 3μηνες,ήταν δύσκολο.Λογω των ορμονών και αυτό όπως μου είχε πει ο ορθοπεδικός🤷

      Αχ εχουμε και ίδια ηλικία βλέπω και εγώ 39 είμαι και είπα πως αν είναι να κανω κ άλλο μωράκι, τώρα είναι η στιγμή,γιατί με χαμηλή ΑΜΗ και γενικά με όχι καλή ανταπόκριση στα φάρμακα,δεν έχω και πολλά περιθώρια. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσεις κ άλλο παιδάκι αν το θέλεις και να έχεις κάθε ευτυχία! Το αξίζεις 🥰Εφόσον έμεινες φυσιολογικά έγκυος μια φορά,γιατί όχι και μια δεύτερη?Όλα είναι πιθανά 

Μανουλες στη Μ.Βρετανια


fairymummy

Recommended Posts

re su stin ellada to bio kreas eixe 25? to kilo kai edo peripou 10-12£

einai megali diafora.

Athina den paizoun ntopioi paragogoi, vlepeis i omonia exei papsei na enai livadi polla xronia tora:D:tongue:

Eννοουσα απο χωριο να στο στειλουν, οχι να πας να το ψωνισεις απο βοσκο της Ομονοιας :tongue:

genika opos exo xanapei o andras mou den empisevete kanena opote de thelei tpt apo "dopious" paragogous kai "gnostous" mesolavites. an den exeis pragmatika kapoion diko sou (mana, patera, theio klp) den xero kata poso mporeis na empisteutheis tin poiotita apo kreas, ladi elies klp opote gi'auto pairnoume mono suskevamena. kai edo ta organic einai de fusiologikes times eno Ellada fotia k lavra.

ase pou pano ap'ola mas noiazei na einai organic k meta na einai nostimo. etsi tin idia fora efera kai ladi organic apo agglia. vevaia to elliniko einai poio nostimo. to idaniko tha itan na mporo na agoraso organic elliniko alla auto einai polu akrivo kai pername mono salata eno sto magirema xrisimopoiousa to aggliko (dld ispaniko/italiko)

eimaste organic-freaks. o andras mou poio polu

Κοιτα εμενα ο θειος μου ειναι χασαπης οποτε παιρνουμε καλο κρεας και ειμαστε σιγουροι για την ποιοτητα. Για το ελαιολαδο εχουμε δικης μας παραγωγης αλλα δε μπορω να το μεταφερω πλεον Αγγλια. Οποτε αγοραζουμε απο Ντιουτι Φρι,η' εναλλακτικα παιρνουμε το Greek Olive Oil του Μορισονς και το Καλαματιανο (5.49 το μισολιτρο :?), και χρησιμοποιω το καλαματιανο για σαλατα και το φτηνο για μαγειρεμα...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

fairy auto me to beef kai to veal den to eixa prosexei. mallon giauto mou vromane ligo ta beef?

oti kai na ftiaxo mou murizei kapos. kai den perno ftino kreas kai panta oso poi fresko mporo.

?

νομιζω οτι πραγματικα ειναι θεμα συνηθειας κ πρεπει να αλλαξει η μαγειρικη σου...θα δεις οτι εδω θα εχεις αλλες δοσολογιες γιατι ολα ειναι διαφορετικα οποτε για να κανεις ενα φαι θα θες αλλα υλικα κ αλλες δοσολογιες...εμενα αν με βαλεις να μαγειρεψω ελλαδα δεν νομιζω να τα καταφερω αχαχαχ

η μυρωδια κ εδω κ ελλαδα ειναι ιδια...εκτος οπως λεει η ελενη αν εχεις βρει δικο σου ανθρωπο να στα σφαζει τα κρεατα κ ξερεις τι τρως...εγω προσπαθω να φερνω λαδι απο ελλαδα...κ τωρα που ερχοντε οι γονεις μου φερνουν λαδι, δικο τους παραγωγη :) ως φοιτητρια εφερνα πολλα κρεατα, αλλα τοτε δεν υπηρχε κ χρημα κ τοτε η λιρα ηταν πανακριβη σε σχεση με την δραχμη. τωρα κουβαλαω τραχαναδες κλπ για τον μικρο...κουβαλαω μονο οτι δεν βρισκω εδω. οργανικα δεν τρελλαινομαι, σε καποια τα παιρνω παντα οργανικα, κυριως βολβους οπως καροτα κ πατατες, σε αλλα αναλογα τι μου τραβηξει το ματι....στο κρεας να προτιμας οτι γραφει πανω lean h extra lean, αυτα ειναι τα απαχα.

gia peite tora kamia idea ti kreas na ftiaxo kuriaki tou pasxa?

arni, alla ti komati kai apo pou. nea zilandia vs dopio. mia fora pou pira neas zilandias de mou polu arese. den xero an ftaiei to mageirema alla nomizo einai poio skliro. akoma tin psaxno genika me to fagito. poio einai to kalo kommati sta kreata, pos mageirevete to kathena kai loipa.

kala gia na min po gia ta psaria. sketi apogoiteusi! elpizo edo na vrisko poio eukola. pantos o mpakaliaros edo epidei einai apo megalo psari einai skliros kai de mou polu aresei etsi opos ton kano. mono soupa ton troo.

:rolleyes: mallon pinao giati olo fagita kai suntages suzitao:D

τα ψαρια τωρα :) εδω μιλαμε για Ατλαντικο κ οχι ψαρια του Ευβοικου χαχαχαχ οποτε μιλαμε για μεγαλα ψαρια...αν τα μαθεις θα δεις οτι μπορεις να τα μαγειρεψεις κ να τα κανεις νοστιμοτατα!!! εμεις καθε ΣΚ εχουμε ψαρακι. γινεται κ γρηγορα ;) δες για seabass ειναι το λαβρακι, πολυ ωραιο ψαρι. επισης ωραιο ειναι κ το mackerel

τωρα για Πασχα αν θελεις αρνι θα σου προτεινα απλα να πας σουπερμαρκετ κ να παρεις οτι σου αρεσει :) οτι σε τραβαει στο ματι. αυτο που δεν παιρνω ποτε ειναι τα basics. αλλα για ακομα καλυτερα θα σου προτεινα τον χασαπη της γειτονιας σου. να ξερεις οτι εδω στην αγγλια ολοι αυτοι περνανε απο ελεχγο. να τον εμπιστευτεις!!! φαε κρεας απο χασαπη κ θα με θυμηθεις :) στοιχιζει μεν, αξιζει δε ;)

αν κανεις φαγητα φουρνου με βαση το κρεας δοκιμασε την γαστρα, τα κανει απιστευτα...κ ακομα καλυτερα το slow cooker. εκει κανω ολα μου τα κρεατα. ειναι οικονομικη κ φευγω το πρωι κ γυριζω κ εχω ετοιμο ζεστο φαγητο...να σου κανω λεμονατο αυγοκομμενο χοιρινο με σελινο εκει να τρελλαθεις :)

Link to comment
Share on other sites

Για το ελαιολαδο εχουμε δικης μας παραγωγης αλλα δε μπορω να το μεταφερω πλεον Αγγλια. Οποτε αγοραζουμε απο Ντιουτι Φρι,η' εναλλακτικα παιρνουμε το Greek Olive Oil του Μορισονς και το Καλαματιανο (5.49 το μισολιτρο :?), και χρησιμοποιω το καλαματιανο για σαλατα και το φτηνο για μαγειρεμα...

αδικα το φοβασαι :) η μαμα ενος φιλου μου μου εστειλε 4 κιλα λαδι με το ταχυδρομειο κ ολοι οι γονεις που ερχοντε αλλα κ οι φιλοι μας σε βαλιτσες μεσα φερνουν αρκετα μπουκαλια....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε βρήκα!

Καλά είναι εδώ είναι ωραίο να είσαι κεντρικά. Εχει και τα επικινδυνα σημεία η περιοχή όπως όλες στο Λονδίνο. Εγώ είμαι Λονδίνο από το 2009. To south norwood τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

αδικα το φοβασαι :) η μαμα ενος φιλου μου μου εστειλε 4 κιλα λαδι με το ταχυδρομειο κ ολοι οι γονεις που ερχοντε αλλα κ οι φιλοι μας σε βαλιτσες μεσα φερνουν αρκετα μπουκαλια....

Κι αμα ανοιξει το λαδι στη βαλιτσα μεσα και τα κανει ολα κ@λ@?

Με το ταχυδρομειο συμφερει? Ποσο χρεωνουν το κιλο?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι αμα ανοιξει το λαδι στη βαλιτσα μεσα και τα κανει ολα κ@λ@?

Με το ταχυδρομειο συμφερει? Ποσο χρεωνουν το κιλο?

ναι το ταχυδρομειο στοιχιζει...νομιζω 10 ευρω τα 3 κιλα??? δεν ειμαι σιγουρη, εμενα δεν μου εστειλαν ποτε οι δικοι μου κ τωρα μου εστειλε η γυναικα κ καλα απο υποχρεωση :rolleyes::rolleyes:

δεν ανοιγει μεσα στην βαλιτσα...πως να ανοιξει??? απλα συστηνουμε μπουκαλια κοκα κολας ;) η μπουκαλια νερου. σφαλιζεις πολυ καλα το καπακι με μπολικο σιλοτειπ κ εισαι μια χαρα

κ το καλυτερο που εκανε ο μπαμπας μου τωρα??? πηγε σε ξυλουργο κ εφτιαξε ειδικα θηκακια που το μπουκαλι δεν θα παθει τιποτα...πολυς κοσμος το κανει κ αυτο

Link to comment
Share on other sites

fairy kai ego sti gastra to kano sunithos to katsikaki alla tora den exo akoma edo. den mporesa na tin kouvaliso. ti allo tha eferna. 45 kila valitses kai kamia 15aria xeiraposkeues!

rotao giati sunithos tin patao me to mati. mou travae tin orxi kati oraia megala kommatia kreas ta opoia ta mageirevo xalia. pou na parei eimoun kali magirisa stin ellada! edo oti kai na kano kapos mou vgainei! elpizo pos tha matho

auti i slow cooker kanei 100 ores etsi den einai? dld esu ti vazes kai feugeis? pos akrivos leitourgeui?

oso gia to xasapi den xero giati alla suxainomai! kai na fantaseis exo sxedon apenanti


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

fairy kai ego sti gastra to kano sunithos to katsikaki alla tora den exo akoma edo. den mporesa na tin kouvaliso. ti allo tha eferna. 45 kila valitses kai kamia 15aria xeiraposkeues!

rotao giati sunithos tin patao me to mati. mou travae tin orxi kati oraia megala kommatia kreas ta opoia ta mageirevo xalia. pou na parei eimoun kali magirisa stin ellada! edo oti kai na kano kapos mou vgainei! elpizo pos tha matho

auti i slow cooker kanei 100 ores etsi den einai? dld esu ti vazes kai feugeis? pos akrivos leitourgeui?

oso gia to xasapi den xero giati alla suxainomai! kai na fantaseis exo sxedon apenanti

8α μαθεις σιγα σιγα να μαγειρευεις...σου λεω εγω στην ελλαδα δεν μπορω να μαγειρεψω κ ειμαι κ διασημη για την μαγειρικη μου αχαχχαχαχα

λοιπον το slow cooker στο συστηνω με χιλια!!! εμενα εχει 3 βα8μιδες....low, medium k high. αν ειναι να λειψω 8 ωρες την βαζω στο low...το κρεας λιωνει! απλα δεν κανει να βαλεις μεσα πατατες πχ ρυζια κ μακαρονια

κ αδικα σιχαινεσαι τον χασαπη??? γιατι τον σιχαινεσαι...χασαπης κοβει τα κρεατα στο μαγαζακι χασαπης κ ισως πιο πολυ τα μηχανηματα στο σουπερ...πως βγαινουν ολα στο ιδιο μηκος κ πλατος???αχαχχ

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε βρήκα!

Καλά είναι εδώ είναι ωραίο να είσαι κεντρικά. Εχει και τα επικινδυνα σημεία η περιοχή όπως όλες στο Λονδίνο. Εγώ είμαι Λονδίνο από το 2009. To south norwood τι λέει?

den mou polu aresei alla eimai dipla sto norwood junction, kai se 10 lepta sto grafeio. exei konta kai megalo sainsbury, polu simantiko giati sto Bradford pou einai to allo mas spiti to SM einai 30-40 lepta me ta podia i thelei 2 leoforia kai to sainsbury einai akoma poio makria.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι πραγματικα ειναι θεμα συνηθειας κ πρεπει να αλλαξει η μαγειρικη σου...θα δεις οτι εδω θα εχεις αλλες δοσολογιες γιατι ολα ειναι διαφορετικα οποτε για να κανεις ενα φαι θα θες αλλα υλικα κ αλλες δοσολογιες...εμενα αν με βαλεις να μαγειρεψω ελλαδα δεν νομιζω να τα καταφερω αχαχαχ

η μυρωδια κ εδω κ ελλαδα ειναι ιδια...εκτος οπως λεει η ελενη αν εχεις βρει δικο σου ανθρωπο να στα σφαζει τα κρεατα κ ξερεις τι τρως...εγω προσπαθω να φερνω λαδι απο ελλαδα...κ τωρα που ερχοντε οι γονεις μου φερνουν λαδι, δικο τους παραγωγη :) ως φοιτητρια εφερνα πολλα κρεατα, αλλα τοτε δεν υπηρχε κ χρημα κ τοτε η λιρα ηταν πανακριβη σε σχεση με την δραχμη. τωρα κουβαλαω τραχαναδες κλπ για τον μικρο...κουβαλαω μονο οτι δεν βρισκω εδω. οργανικα δεν τρελλαινομαι, σε καποια τα παιρνω παντα οργανικα, κυριως βολβους οπως καροτα κ πατατες, σε αλλα αναλογα τι μου τραβηξει το ματι....στο κρεας να προτιμας οτι γραφει πανω lean h extra lean, αυτα ειναι τα απαχα.

τα ψαρια τωρα :) εδω μιλαμε για Ατλαντικο κ οχι ψαρια του Ευβοικου χαχαχαχ οποτε μιλαμε για μεγαλα ψαρια...αν τα μαθεις θα δεις οτι μπορεις να τα μαγειρεψεις κ να τα κανεις νοστιμοτατα!!! εμεις καθε ΣΚ εχουμε ψαρακι. γινεται κ γρηγορα ;) δες για seabass ειναι το λαβρακι, πολυ ωραιο ψαρι. επισης ωραιο ειναι κ το mackerel

τωρα για Πασχα αν θελεις αρνι θα σου προτεινα απλα να πας σουπερμαρκετ κ να παρεις οτι σου αρεσει :) οτι σε τραβαει στο ματι. αυτο που δεν παιρνω ποτε ειναι τα basics. αλλα για ακομα καλυτερα θα σου προτεινα τον χασαπη της γειτονιας σου. να ξερεις οτι εδω στην αγγλια ολοι αυτοι περνανε απο ελεχγο. να τον εμπιστευτεις!!! φαε κρεας απο χασαπη κ θα με θυμηθεις :) στοιχιζει μεν, αξιζει δε ;)

αν κανεις φαγητα φουρνου με βαση το κρεας δοκιμασε την γαστρα, τα κανει απιστευτα...κ ακομα καλυτερα το slow cooker. εκει κανω ολα μου τα κρεατα. ειναι οικονομικη κ φευγω το πρωι κ γυριζω κ εχω ετοιμο ζεστο φαγητο...να σου κανω λεμονατο αυγοκομμενο χοιρινο με σελινο εκει να τρελλαθεις :)

Βρε Φερυ τι σχεση εχει αν μυριζει το κρεας, με τη μαγειρικη σου? Εκτος και αν καποιος δεν ειναι καλος στη μαγειρικη και δε ξερει να φτιαξει κατι...

Δηλαδη το αν το κρεας μυριζει η' οχι εξαρταται απο τις δοσολογιες στο ελαιολαδο και στα αλλα υλικα???

Εγω και Ελλαδα που μαγειρευω μια χαρα τα καταφερνω, μη φοβασαι, δε χανεις την ικανοτητα οταν περασεις τη Μαγχη:tongue:

Το κρεας ισως μυριζει λογω των τροφων που τους δινουν. Εγω μαγειρευω χρονια και ειναι και το αγαπημενο μου χομπυ οποτε κανω πολλες προσπαθειες να ειναι το φαγητο οσο πιο νοστιμο γινεται. Και ο αντρας μου ομως και οι ανιψιες του που ηρθαν Ελλαδα και εφαγαν χοιρινες στα καρβουνα ελεγαν οτι δεν ειχαν φαει νοστιμοτερες μπριζολες.

Για το χασαπη συμφωνω, εγω σταματησα τελειως το κοτοπουλο απο σουπερ μαρκετ οπως και τον κιμα. Στοιχιζει λιγο παραπανω αλλα αξιζει οντως. Τωρα αμα μαγειρεψω κιμα του σουπερ μαρκετ που εχει κοπει ωρες και μερες ισως πριν και ειναι στεγνος και ξεχωριζουν κομματια κρεατος σαν κλωστες, μου ρχεται αναγουλα.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ναι νατασα στην πριζα κ φευγω

ελενη το ιδιο ειναι το ντοματακι εδω το ιδιο στην ελλαδα?? στην ελλαδα μπορεις να βαλεις φρεσκια ντοματα στο φαι σου, εδω οχι, οποτε θα εχει αλλη γευση

η μελιτζανα ειναι το ιδιο εδω το ιδιο στην ελλαδα? οχι, οποτε το αλατι κ ολα τα υπολοιπα μπαινουν σε αλλες δοσολογιες

κ το πιο απλο παραδειγμα, τα γεμιστα!!!! γεμιζεις ντοματες εδω???

Link to comment
Share on other sites

κ δεν ειπα το κρεας μυριζει λογω μαγειρικης...την μυρωδια την πηρα ως δεδομενη!!! οτι κ στην ελλαδα το κρεας απο το σουπερ μυριζει οπως εδω...κ μπορει να λενε μοσχαρι στην ελλαδα αλλα ειναι βοδι ;) εσυ εχεις τον θειο κ ετσι δεν εχεις να κανεις με μυρωδιες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...