Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες στη Μ.Βρετανια


fairymummy

Recommended Posts

Nαι καταλαβαινω... βασικα δε μπορω να καταλαβω γιατι το εκανε αυτο η συγγραφεας!!

Μόνο αυτή ξέρει το γιατί!

Και το girl with the drg tt μου αρεσε πολύ. Ολη αυτή η τριλογία ωραία ειδικά το πρώτο και το τρίτο.

Μιας και μιλάμε για βιβλία διαβασα και δύο από το twilight. Ok άθλια πιστεύω από λογοτεχνικής πλευράς αλλά ωραίο σαν love story!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτο με τα βιβλια το εχω κ εγω :) δεν μπορω να διαβασω στα αγγλικα...ισως επειδη ειναβι η ωρα χαλαρωσης κ προτιμω τα ελληνικα :) στην δουλεια μου οπως δεν μπορω να διαβασω ελληνικα βιβλια, εχω μαθει στα αγγλικα την ορολογια κ στα ελληνικα δεν καταλαβαινω τιποτα!!! τρατζικ που λεει κ η Ελενη αχαχχαααχαχχαχ

eugie μπραβο που προλαβαινεις κ διαβαζεις....εγω μετα τον μικρο δεν εχω χρονο για εξωσχολικα χεχε

Link to comment
Share on other sites

Ναι από εκεί που διάβαζα παλιά 3-4 βιβλία το μήνα, τώρα διαβάζω ένα στους δύο μήνες και αν... Και το twilight ας πούμε το διάβασα γιατί ειναι ευκολο σα να διαβάζεις περοδικό και δε χρειαζεται συγκέντρωση. Ασε τράτζικ δε λες τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

παλι καλα eugie :)

το twillight δεν μου αρεσε επειδη εχει βαμπιρια μεσα...πριν το τερατακι μου κουβαλαγα βιβλια απο ελλαδα παντα...χαζομαρα βεβαια γιατι εδω ειναι παμφθηνα τα βιβλια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελενη εσυ εισαι σε αδεια τωρα λογω Πασχα?

Nαι....Μπρεικ!!!

Και εγω φερνω βιβλια απο Ελλαδα, εδω ειναι οντως παμφθηνα αλλα τα θελω στα Ελληνικα!

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα οτι λογοτεχνια δυσκολευομαι στ αγγλικα δηλαδη πρεπει να συγκεντρωθω πολυ και εγω θελω ενα βιβλιο να με ξεκουραζει.

Αντιθετα οτι εχει ακαδημαικο περιεχομενο προτιμω να το διαβαζω στ αγγλικα, εχει εκπαιδευτει ετσι ο εγκεφαλος μου αφου σπουδασα εδω. Οταν εδινα στην Παντειο για αναγνωριση πτυχιου ζοριστηκα πολυ με τη βιβλιογραφια ολα τα βιβλια στα ελληνικα..Το καλυτερο μου ηταν ενα μαθημα που ειχε ολη τη βιβλιογραφια αγγλικα και γαλλικα, διαβασα τα 2 αγγλικα και εγραψα πολυ καλο βαθμο συν οτι μου πηρε πολυ λιγο χρονο!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

toso anamikta sunesthimata simera!!!!

loipon ola kala me ti douleia exo trelathei me ola, exo teleia thea apo to grafeio mou ematha oti exo +4 days adeia gia ta Xristougenna ola teleia kai gurnao sto spiti kai thelo na skotoso anthropo!

enan anthropo dld!

Loipon na sas doso mia perigrafei tis katastasis na mou peite an eimai upervoliki kai kati tetoio sunithizete edo.

Kat'arxin to spiti to exo noikiasei epiplomeno kai einai arketa mikro. O idioktitis apo tin arxi mou eipe pos oti xreiazomai tha mporo na zitao kai apo to filo tou pou menei akrivos apo pano. to spiti to eixa vrei ego sto internet kai to eixe dei kai kleisei o andras mou. apo tin arxi kai oi duo fanikan polu filikoi kai thelan sunexeia na exupiretisoun. idika o apo pano. irtha loipon tin pempti to vradu kai arxisan ta perierga.

katarxin to spiti itan tigka me pragmata ta opoia otan rotisa ti einai mou elege kati koula oti einai dika tou kai tou idioktiti kai pos mporoume na aferesoume kapoia na kanoume xoro gia ta pragmata mou kai tetoia. se simio pou enoiotha filoxenoumeni k pos mou kanoun xari.

meta arxise na mou leei kati oti kathe paraskevi vazei plintirio (sto plintirio pou einai sto spiti mou) kai dinei kati lefa den to epiasa posa nomizo kati 3£. oti na min me noiazei to hoovering mallon ennoei i ilektriki giati tou aresei polu kai to kanei autos. kati oti to spiti to exoun apo miso me ton idioktiti kai kati tetoia. itan kai arga to vradu den katalavaina kai kala giati oraia einai na diavazeis kai na milas agglika se professional way alla sto kathimerino mallon exo thema.

meta tin epomeni mera me pige apo do kai apo kei (na vgalo oyster card, na do pou einai to SM klp) elege pos otan ekeinos irthe (einai amerikanos) den ton voithise kanenas kai etsi ekeinos thelei na voithaei tous allous.

telika to Savvato to apoguma irthe o idioktitis na mou dosei to original contract k tou eipa oti de thelo ola auta mesa sto spiti kai mou eipe na ta mazepso k na ta doso sto filo tou.

pernaei i xthesini mera pou ton eida elaxista kai ithele na erthei na mou dixei kati k tou eipa pos mazevo kai einai xalia k efuge.

kai gurnao simera apo ti douleia kai vlepo exo apo to spiti kapoia pragmata pou mexri to proi itan mesa. kai perno anapodes. mpaino mesa kai katalavaino pos oxi mono mpike mesa kai mazepse kapoia pragmata alla eplina ta piaa k mazepse ta skoupidia.

kai prin prolavo na iremiso ligaki kai eno exo xeduthei kai eutuxos forao panteloni kai fanela kai pao sto mpanio akouo kleidia kai ton vlepo na mpainei mesa kai mou leei a! gurises noritera. irtha na valo kati lampes kai tis evale. kai mesa stin treli xara les kai mou kanei xari gia ola auta.

eimai na skaso!!!!!!!!!!!!!!!!

kala sunithizete na exei o idioktitis kleidi pou to xrisimopoiei?????

na allaxo kleidaria i tha mou pei tpt.

i thesi mou einai polu periergi giati de thelo na tsakotho mias kai thelo na noiotho mia asfaleia otan eimai moni alla oxi kai auto. thelo ligo privacy. kai an mexri xthes elega pos tha mpoousa na anexto na xrisimopoiei to pluntirio simera de thelo tpt. giati autos ennoei pos tha lupo k tha mpainei na valei pluntirio, skoupa klp.

den einai toso oti fovamai os gunaika giati nomizo einai aderfi alla mou ti dinei oti katarxin de mou to eixan pei apo prin kai oti thelo na eimai autonomi!

tha skaso

eimai upervoliki????

einai kati pou sunithizoun edo? an oxi stin agglia sto Londino mono?

perimeno avrio ton andra mou kai tetarti tha ton valo na milisei me ton idioktiti.

lete na mporo na alaxo kleidaria?

sorry gia to sentoni alla tha skaso pragmatika!


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Νατάσα γεια σου, όχι δεν είσαι υπερβολική. Το σπίτι το είχες κλείσει με ατζέντη? αν ναι, βάλε αυτόν να βγάλει άκρη και να βάλει τάξη. Κλειδαριές δε μπορείς να αλλάξεις και είναι συνηθισμένο ο ιδιοκτήτης ή ο αυτός που 'μανατζάρει' το σπίτι να έχει κλειδί αλλά πρέπει να σε ειδοποιεί αν τυχόν πρέπει να μπει στο διαμέρισμα. Το θέμα του πλυντηρίου ανεπίτρεπτο. Κράτα την ψυχραιμία σου για τώρα και περίμενε να έρθει ο άντρας σου για να δείτε τί θα κάνετε. Γράφω βιαστικά και λίγο ασυνάρτητα, συγνώμη γι'αυτό. Αν νοίωσεις ανασφάλεια μεγάλη, τί να σου πω, κλείδωνε πόρτες όταν είσαι μέσα ή στη χειρότερη ξενοδοχείο.

Καλή αρχή στη δουλειά και ψυχραιμία με το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

to spiti den to ekleisa me agenti.

den xero giati alla de fovamai apla exo nevriasei APISTEUTA!

o proigoumenos pou emene itan 5 xronia kai douleve ekei pou doulevo ego (tuxaio) alla efuge gia na paei USA.

auto me ta kleidia apo mesa den einai kai polu eukolo mias kai den exei apo mesa kleidi patas ena koumpi tis kakias oras kai kleidonei kai kala (and well!)

otan erthei o andras mou tha ton vallo na kanei ton kanivalo. dld esu les de mporo na allaxo kleidaria e?

ax pos tha ginei xoris na parexugithoume me ton apo pano?


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Από μόνη σου αμφιβάλω αν μπορείς να την αλλάξεις, πρέπει να έχεις τη συγκατάθεσή του. Δες αν αναφέρεται κάτι σχετικό στο συμβόλαιο. Επίσης για τις 'επισκέψεις'. Μπορείς με ήρεμο τρόπο να το συζητήσεις μαζί του και να δεις τί θα σου πει. Το πλυντήριο δεν το καταλαβαίνω, ειλικρινά. μπορείς να του πεις ότι δε συμφωνείς να γίνεται ειδικά αν δεν σου είχαν πει τίποτα από την αρχή. Ο προηγούμενος δεν είχε κανένα πρόβλημα? πάντως, κοινή πρακτική δεν είναι ούτε Λονδίνο ούτε πουθενά στην Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Νατασσα.

Για το πλυντηριο το θεωρω και εγω ανεπιτρεπτο αν και εχω περασει σχεδον τα ιδια καθως ειμαι σιγουρη οτι οσο ελειπα ο ιδιοκτητης εμπαινε και εβαζε πλυντηριο διοτι βρησκαμε ξενα ρουχα κατω στο πλυσταριο.

για την κλειδαρια δε μπορεις να κανεις τιποτα, εδω συνηθιζεται να εχει ο ιδιοκτητης κλειδι του σπιτιου και καλα για ωρα αναγκης. Μην αλλαξεις κλειδαριες, απαγορευεται απο το νομο και μπορει να βρεις το μπελα σου, να σου κανε μηνυση κλπ.

απλα μιλησε του ηρεμα και λογικα...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Νατάσα δεν είσαι υπερβολική. Περίεργη η κατάσταση και λίγο δύσκολη στο χειρισμό. Καταρχάς, είναι λεπτό το θέμα γιατί είναι γείτονας και καλό θα ήταν να έχετε καλές σχέσεις. Οπότε, κατά τη γνώμη μου πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις μια συζήτηση μαζί του σε ήρεμους τόνους όμως. Πες του ας πούμε οτι θέλεις privacy, και οτι προτιμάς να μη μπαίνει κανείς στο σπίτι σου όσο δεν είσαι εκει.

Μια άλλη ιδέα είναι, μήπως να συζητήσεις με τον ιδιοκτήτη αυτά τα ζητήματα πριν απευθυνθείς στον επάνω? Μήπως να πεις στον ιδιοκτήτη οτι δε θέλεις να έχει κλειδια ο πάνω ούτε να μπαίνει κανείς στο διαμερισμά σου χωρίς να έχει την αδεια σου? ετσι δε χρειάζεται να έρθεις σε δύσκολη θέση με τον επάνω, θα καθαρίσει ο ιδιοκτήτης για χάρη σου. Δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα.

Δεν είναι συνηθισμένη κατάσταση αυτή σίγουρα, αλλά στο Λονδίνο πολλά θα δουν τα μάτια σου που δεν είναι συνηθισμένα...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω να προσθεσω κατι περισσοτερο...οντως ποτε δεν αλλαξα κλειδαριες γιατι δεν επιτρεπεται...αλλα παντα μα παντα με ενημερωνανε την ωρα κ την μερα που θα μπαινανε....

διαβασε το συμβολαιο να δεις τι λεει ακριβως αν κ πιστευω θα ειναι στανταρντ οπως ολα, οποτε ο νομος σε καλυπτει

δεν καταλαβα ποιος μπαινει....ο σπιτονοικοκυρης η ο φιλος του??? αυτοι οι δυο το εχουν μαζι το διαμερισμα??? ειναι shared ownership μηπως??? μηπως αυτος που μενει απο πανω εχει καποιο μεριδιο κ σιγα σιγα θα το αγορασει ολο??? αλλα κ αυτο να συμβαινει δεν εχει λογο να μπει στο σπιτι σου οποτε να ειναι...θα κοιταξω να δω που ειναι τα rights του ενοικου για να βοηθηθεις οταν το συζητησεις μαζι του...

για 6 μηνες το εχεις κλεισει αυτο???

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω να προσθεσω κατι περισσοτερο...οντως ποτε δεν αλλαξα κλειδαριες γιατι δεν επιτρεπεται...αλλα παντα μα παντα με ενημερωνανε την ωρα κ την μερα που θα μπαινανε....

διαβασε το συμβολαιο να δεις τι λεει ακριβως αν κ πιστευω θα ειναι στανταρντ οπως ολα, οποτε ο νομος σε καλυπτει

δεν καταλαβα ποιος μπαινει....ο σπιτονοικοκυρης η ο φιλος του??? αυτοι οι δυο το εχουν μαζι το διαμερισμα??? ειναι shared ownership μηπως??? μηπως αυτος που μενει απο πανω εχει καποιο μεριδιο κ σιγα σιγα θα το αγορασει ολο??? αλλα κ αυτο να συμβαινει δεν εχει λογο να μπει στο σπιτι σου οποτε να ειναι...θα κοιταξω να δω που ειναι τα rights του ενοικου για να βοηθηθεις οταν το συζητησεις μαζι του...

για 6 μηνες το εχεις κλεισει αυτο???

fusika kai den leei kati tetoio to sumvolaio. to xero pos exo to nomiko dikio apla ithela na do an kati tetoio sunithizete kai tha prepei na xalaroso ligo. alla mias kai oles sumfonitai oti einai entelos paralogo tha miliso ston idioktiti amesa. mallon kalutera tha vlo ton andra mou na milisei.

ontos to sumvolaio einai gia 6 mines alla perase apo to mualo mas na katsoume ligo akoma mias kai i topothesia tou einaipolu voliki gia ti douleia mou. se 2 lepta eimai sto treno kai meta 10 lepta me to treno sto london bridge kai apo 2-3 lepta sto grafeio. mallon perissoteri ora xreiazomai na perimeno to ansanser tou nosokomeiou :) xixixi

pou to vrisko tou kouragio gia plakitsa? oeo?


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...