Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Eflenew είπε:

      Δε ξερει γιατι παιρνω αρνητικες ή χαμηλές δεδομένου οτι αυτη και 2 προηγουμενες ειναι με δανεικα και με αριστο ενδονητριο. Εχω κάνει έλεγχο μικροβιώματος και θεραπεια, υστεροσκοπησείς, εχω κάνει όλες τις εξετάσεις σε αιματολόγο, εχω ελέγξει θρομβοφιλία, εχουμε ελέγξει ορμόνες, έχουμε ελέγξει σπέρμα (οξειδωτικό στρες & καλλιέργεια για μικρόβιο). Δευτέρα....θα φανεί...ουφ!

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ


Recommended Posts

ωραίο το θέμα σου αδερφούλα! η περιγραφή σου για τις παιδικές σου διακοπές με ταξίδεψαν πολύ πίσω στα δικά μου χρόνια αθωότητας...να είσαι καλά!

είμαι στα μισά ακόμα...

μου άρεσε η ιδέα της εβίρι για φρυγανιά τριμμένη, για αλάτι χοντρό! θεά!

οι σερβιέτες επίσης είναι σωστή επιλογή για αποθήκευση!

όπως κ το οινόπνευμα που έγραψε η κουφετάκι!

σιγά σιγά θα σας διαβάσω!

όσο για τα καλλυντικά, αν έρθει αυτή η κρίση...σόρρυ, αλλά ας μην έχω λιπ γκλος κ σκιά! αρκεί να τρώμε κ να είμαστε καθαροί!

για αστείο το είπα!

μου αρέσουν οι σπιτικές συνταγές περιποίησης, ιδίως οι φυσικές!

ελένη αγγλία τα λες ωραία για τα καλλυντικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 636
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι και ντομάτες και πιπεριές και μια χαρά έγιναν, μόνο με νεράκι και πεντανόστιμα. Αν έχεις έλλειψη χώρου μπορείς να φυτέψεις τις ντομάτες "ανάποδα", κοίτα το λινκ εγώ φέτος θα το δοκιμάσω:

http://smarteconomy.gr/smarteconomy.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=106:2011-05-16-22-37-31&catid=43:smart-&Itemid=65

ουτε φυτοφαρμακα δεν εριξες elenatz?και δεν χαλανε?γιατι εμεισ στο χωριο αν δεν τις ραντισουμε πιανουν διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Elena12 σε βρίσκω πολύ οργανωμένη!Αγχώνομαι που ακόμα δεν έχω μαζεψει τίποτα...

Φαίη αν βάζεις φαρμακα στα δικά σου λαχανικά,τι νόημα έχει να καλλιεργείς;Εκτός αν εμπορεύεστε κιόλας

Εμείς που εχουμε το περιβόλι στο χωριό,δεν βάζουμε ίχνος φαρμάκου...

Τα λαχανάκια μας εχουν σημαδάκια και τρυπούλες κάποιες φορές,δεν είναι τεράστια και γυαλιστερά,αλλά η γεύση και το άρωμά τους δεν συγκρίνονται

Για να εχουμε παραγωγή πάντως,βάζουμε πολλά και σταδιακά κι αν πιάσουν,έπιασαν...Υπάρχουν φορές που δεν βγαίνει τίποτα και άλλες που έχουμε...υπερπαραγωγή.Τα μοιράζουμε...Κάποτε ο πεθερός μου είχε αγανακτήσει με τις ντομάτες κι είχε χαρίσει 4 καφασια μεγαλα στον παντοπώλη του χωριού που τις πούλησε κι έβγαλε κέρδιος

Και επί τη ευκαιρία να σας πω ότι στα χωριά οι περισσότεροι δεν καλλιεργούν!Αν και εχουν τη δυνατότητα!Περιμένουν πότε θα περάσει ο πλανόδιος μαναβης για να ψωνίσουν ή αν θα τους φιλέψει ο γείτονας που καλλιεργεί

Γι΄αυτό κι ο περιστερης από τσαντίλα ό,τι λαχανικό μένει δεν το δίνει σε συγχωριανούς,παρα μόνο σε πολύ στενούς φίλους...Ας καλλιεργησουν λέει,να έχουν να τρωνε τα παιδιά τους...Και προτιμάμε να τα χαρίζουμε σε φίλους που δεν εχουν τη δυνατότητα να καλλιεργήσουν

Link to comment
Share on other sites

Elena12 σε βρίσκω πολύ οργανωμένη!Αγχώνομαι που ακόμα δεν έχω μαζεψει τίποτα...

Φαίη αν βάζεις φαρμακα στα δικά σου λαχανικά,τι νόημα έχει να καλλιεργείς;Εκτός αν εμπορεύεστε κιόλας

Εμείς που εχουμε το περιβόλι στο χωριό,δεν βάζουμε ίχνος φαρμάκου...

Τα λαχανάκια μας εχουν σημαδάκια και τρυπούλες κάποιες φορές,δεν είναι τεράστια και γυαλιστερά,αλλά η γεύση και το άρωμά τους δεν συγκρίνονται

Για να εχουμε παραγωγή πάντως,βάζουμε πολλά και σταδιακά κι αν πιάσουν,έπιασαν...Υπάρχουν φορές που δεν βγαίνει τίποτα και άλλες που έχουμε...υπερπαραγωγή.Τα μοιράζουμε...Κάποτε ο πεθερός μου είχε αγανακτήσει με τις ντομάτες κι είχε χαρίσει 4 καφασια μεγαλα στον παντοπώλη του χωριού που τις πούλησε κι έβγαλε κέρδιος

Και επί τη ευκαιρία να σας πω ότι στα χωριά οι περισσότεροι δεν καλλιεργούν!Αν και εχουν τη δυνατότητα!Περιμένουν πότε θα περάσει ο πλανόδιος μαναβης για να ψωνίσουν ή αν θα τους φιλέψει ο γείτονας που καλλιεργεί

Γι΄αυτό κι ο περιστερης από τσαντίλα ό,τι λαχανικό μένει δεν το δίνει σε συγχωριανούς,παρα μόνο σε πολύ στενούς φίλους...Ας καλλιεργησουν λέει,να έχουν να τρωνε τα παιδιά τους...Και προτιμάμε να τα χαρίζουμε σε φίλους που δεν εχουν τη δυνατότητα να καλλιεργήσουν

αν δεν βαζεις ομως παλι δεν εχει νοημα να καλλιεργεις γιατι εμας μας τα καταστρεφουν τα ζιζανια.γιαυτο αναρωτιεμαι και ρωτισα.βεβαια σιγουρα τα φαρμακα που ριχνουμε εμεις δεν ειναι ουτε σε συχνοτητα ουτε σε ποιοτητα ιδια.ριχνουμε οικολογικα.αλλα αναρωτιεμαι επισης εσεις δεν ριχνεται τιποτα και δεν πιανουν και τιποτα?μηπως φταιει το μερος?ο τυπος του εδαφους?τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Elena12 σε βρίσκω πολύ οργανωμένη!Αγχώνομαι που ακόμα δεν έχω μαζεψει τίποτα...

Φαίη αν βάζεις φαρμακα στα δικά σου λαχανικά,τι νόημα έχει να καλλιεργείς;Εκτός αν εμπορεύεστε κιόλας

Εμείς που εχουμε το περιβόλι στο χωριό,δεν βάζουμε ίχνος φαρμάκου...

Τα λαχανάκια μας εχουν σημαδάκια και τρυπούλες κάποιες φορές,δεν είναι τεράστια και γυαλιστερά,αλλά η γεύση και το άρωμά τους δεν συγκρίνονται

Για να εχουμε παραγωγή πάντως,βάζουμε πολλά και σταδιακά κι αν πιάσουν,έπιασαν...Υπάρχουν φορές που δεν βγαίνει τίποτα και άλλες που έχουμε...υπερπαραγωγή.Τα μοιράζουμε...Κάποτε ο πεθερός μου είχε αγανακτήσει με τις ντομάτες κι είχε χαρίσει 4 καφασια μεγαλα στον παντοπώλη του χωριού που τις πούλησε κι έβγαλε κέρδιος

Και επί τη ευκαιρία να σας πω ότι στα χωριά οι περισσότεροι δεν καλλιεργούν!Αν και εχουν τη δυνατότητα!Περιμένουν πότε θα περάσει ο πλανόδιος μαναβης για να ψωνίσουν ή αν θα τους φιλέψει ο γείτονας που καλλιεργεί

Γι΄αυτό κι ο περιστερης από τσαντίλα ό,τι λαχανικό μένει δεν το δίνει σε συγχωριανούς,παρα μόνο σε πολύ στενούς φίλους...Ας καλλιεργησουν λέει,να έχουν να τρωνε τα παιδιά τους...Και προτιμάμε να τα χαρίζουμε σε φίλους που δεν εχουν τη δυνατότητα να καλλιεργήσουν

περιστερω γιατι δεν παιρνετε καταψυκτη?και οτι μαζευεται ολα μεσα.......τα παντα μπορεις να βαλεις.........εμας στο χωριο οι δικοι μου καθα χρονο ανανεωνουν το χωμα του λαχανοκηπου.μαζευουν φυλλοχωμα απο το βουνο και χωμα απο το ποταμι.αυτο το γρι που ειναι σαν αμμος.εχουμε ονομασια αλλα ειναι τοπικη οποτε δεν την αναφερω.τα αναμειγνιουν και φυτευουν με αυτο τα φυτα και γινεται ζουγκλα......το καλυτερο λιπασμα....:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν δεν βαζεις ομως παλι δεν εχει νοημα να καλλιεργεις γιατι εμας μας τα καταστρεφουν τα ζιζανια.γιαυτο αναρωτιεμαι και ρωτισα.βεβαια σιγουρα τα φαρμακα που ριχνουμε εμεις δεν ειναι ουτε σε συχνοτητα ουτε σε ποιοτητα ιδια.ριχνουμε οικολογικα.αλλα αναρωτιεμαι επισης εσεις δεν ριχνεται τιποτα και δεν πιανουν και τιποτα?μηπως φταιει το μερος?ο τυπος του εδαφους?τι να πω...

Εγώ δεν έβαλα τίποτε, ούτε λίπασμα, ούτε φυτοφάρμακα. Και εμείς πέρυσι, κόλλησαν οι ρόκες μας ζιζάνια και μάλιστα λίγο πριν τις κόψουμε. Τις συγκεκριμένες τις έπλυνα φύλλο προς φύλλο και όλα μια χαρά. Αργότερα μου δώσανε φυτώρια από πιπεριές και τις φύτεψα στο παρτέρι με τη ρόκα (μόνο εκεί μου είχε γίνει χώρος). Και συνέβηκε το εξής απίστευτο: τα ζιζάνια εξαφανίστηκαν!

Λοιπόν το έψαξα λίγο και τελικά έμαθα αυτό που λένε "συγκαλλιέργεια" των φυτών. Κι όμως υπάρχουν φυτά που τα πάνε καλά μεταξύ τους που αν τα έχεις κοντά αναπτύσσονται καλύτερα και καταπολεμούν το ένα τους εχθρούς του άλλου, ενώ και κάποια φυτά δεν χωνεύονται!

Μάλιστα, αγόρασα και σχετικό βιβλίο. Αν κάνεις λίγο υπομονή τέλος του μήνα θα κάνω τον σχεδιασμό για το "μποστάνι" μου οπότε αναγκαστικά θα διαβάσω το βιβλίο, και θα σας γράψω ότι θεωρώ ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έβαλα τίποτε, ούτε λίπασμα, ούτε φυτοφάρμακα. Και εμείς πέρυσι, κόλλησαν οι ρόκες μας ζιζάνια και μάλιστα λίγο πριν τις κόψουμε. Τις συγκεκριμένες τις έπλυνα φύλλο προς φύλλο και όλα μια χαρά. Αργότερα μου δώσανε φυτώρια από πιπεριές και τις φύτεψα στο παρτέρι με τη ρόκα (μόνο εκεί μου είχε γίνει χώρος). Και συνέβηκε το εξής απίστευτο: τα ζιζάνια εξαφανίστηκαν!

Λοιπόν το έψαξα λίγο και τελικά έμαθα αυτό που λένε "συγκαλλιέργεια" των φυτών. Κι όμως υπάρχουν φυτά που τα πάνε καλά μεταξύ τους που αν τα έχεις κοντά αναπτύσσονται καλύτερα και καταπολεμούν το ένα τους εχθρούς του άλλου, ενώ και κάποια φυτά δεν χωνεύονται!

Μάλιστα, αγόρασα και σχετικό βιβλίο. Αν κάνεις λίγο υπομονή τέλος του μήνα θα κάνω τον σχεδιασμό για το "μποστάνι" μου οπότε αναγκαστικά θα διαβάσω το βιβλίο, και θα σας γράψω ότι θεωρώ ενδιαφέρον.

αχ ναι να μας πεις....ρε κοριτσια περα απο το οτι θα εχεις δικες σου ντοματες εμενα μαρεσει και σαν εικονα το μπαλκονι πρασινο με κατακοκκινες ντοματες.να θες να κανεις σαλατα και να βγαινεις να κοβεις τις ντοματες σου σε χρονο dt....σαυτο που λες εχεις απολυτο δικαιο.η μαμα μου πχ μαζι με τις μελιτζανες βαζει βασιλικο.μια ριζα μελιτζανα μια βασιλικο και παει λεγοντας.μεχρι τοτε δεν μπορουσαμε να στεριωσουμε μελιτζανα

Link to comment
Share on other sites

περιστερω γιατι δεν παιρνετε καταψυκτη?

Θεωρητικά έχουμε δυο!Εναν στο χωριό κι έναν που εχει η μαμά μου,αλλα τον εχει κλειστό γιατί βολεύεται με την καταψυξη

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βαζεις ομως παλι δεν εχει νοημα να καλλιεργεις γιατι εμας μας τα καταστρεφουν τα ζιζανια.γιαυτο αναρωτιεμαι και ρωτισα.βεβαια σιγουρα τα φαρμακα που ριχνουμε εμεις δεν ειναι ουτε σε συχνοτητα ουτε σε ποιοτητα ιδια.ριχνουμε οικολογικα.αλλα αναρωτιεμαι επισης εσεις δεν ριχνεται τιποτα και δεν πιανουν και τιποτα?μηπως φταιει το μερος?ο τυπος του εδαφους?τι να πω...

Ούτε εμείς ψυκάζουμε και οι ελιές μας είναι βιολογικες.Σαφως δεν έχεις την ίδια ποσότητα και εμφάνιση αλλά καλύτερη ποιότητα!Εχθές έμαθα πως ήρθαν ανθρωποι στο χωριο μου να μαζέψουν άγρια χόρτα γιατί στον τόπο τους από τα φυτοφάρμακα δεν φυτρώνει τίποτα,και ό,τι φυτρώνει φοβούνται να το φάνε.Και μένουν 1,5 ωρα μακριά!

Στις δυσκολες ώρες που ίσως έρθουν να ξέρετε πως είναι σημαντικό να έχουμε σπόρους από παραδοσιακές ποικιλίες φρούτων και λαχανικών γιατί τα υπόλοιπα είναι υβρίδια και την δεύτερη τρίτη χρονιά δεν αποδίδουν.Με αυτό τον τρόπο μπορούν οι μεγάλες εταιρίες να ελέγξουν τους λαούς.


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ ναι να μας πεις....ρε κοριτσια περα απο το οτι θα εχεις δικες σου ντοματες εμενα μαρεσει και σαν εικονα το μπαλκονι πρασινο με κατακοκκινες ντοματες.να θες να κανεις σαλατα και να βγαινεις να κοβεις τις ντοματες σου σε χρονο dt....σαυτο που λες εχεις απολυτο δικαιο.η μαμα μου πχ μαζι με τις μελιτζανες βαζει βασιλικο.μια ριζα μελιτζανα μια βασιλικο και παει λεγοντας.μεχρι τοτε δεν μπορουσαμε να στεριωσουμε μελιτζανα

Πρώτη φορά πέρυσι καλλιέργησα στον κήπο μου γιατί μέχρι τότε τρώγαμε από τους γονείς μας.Αν ψάξεις στο νετ βρίσκεις πολλούς φυσικούς τρόπουσ προστασίας των φυτών.


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πρώτη φορά πέρυσι καλλιέργησα στον κήπο μου γιατί μέχρι τότε τρώγαμε από τους γονείς μας.Αν ψάξεις στο νετ βρίσκεις πολλούς φυσικούς τρόπουσ προστασίας των φυτών.

λοιπον θα το δοκιμασω κι εγω τοτε....θα τα κανω ετσι...επισης θελω να βαλω ντοματακια.τα μικρουλικα.κοριτσια εχουν πολυ παραγωγη.βαζουμε και ειναι φουλ στο ντοματακι..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορεί να συμφέρει από οικονομικής άποψης,αλλά έψαξα στο ίντερνετ να δω αν υπάρχει τρόπος να φτιάξουμε μόνες μας αποκριάτικες στολές για τα παιδιά μας,μιας και μπήκαμε στο Τριώδιο...

Δείτε τι βρήκα σε μια πρωτη αναζήτηση

http://www.matia.gr/5/52/52_1_2.html Στολή Φαράω

http://www.matia.gr/5/52/52_1_3.html Στολή Τηλέφωνο

http://www.matia.gr/7/71/7106/7106_4_05.html Διάφορες:πασχαλίτσα,αγγελάι,περίπτερο κα

http://www.matia.gr/5/52/52_1_6.html Πατρόν για αποκριάτικες μάσκες

Στην ίδια ιστοσελίδα υπάρχουν κι άλλες πληροφορίες για κατασκευές

Μήπως εχει φτιάξει ποτε καμιά σας κάποια στολή,αυτοσχέδια ή ακολουθώντας κάποιες οδηγίες;

Ας μας δώσει τα φώτα της...

Εμένα και σίγουρα και άλλες μανούλες θα τις ενδιέφερε πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή, η αλήθεια ειναι οτι, σε όσους το ελεγα με ελεγαν υπερβολικη.

Εμένα με κορόιδευαν και γελούσαν μαζί μου.

Φέτος στις εκπτώσεις ψώνισα κάποια βασικά ρούχα για το γιο μου,για του χρόνου και όσα είχα πάρει φέτος το χειμώνα τα πήρα και αυτά ελαφρώς μεγαλύτερα και ελπίζω τον ερχόμενο χειμώνα να είμαστε κατα 70% οκ.

Κορίτσια, συμφέρει στις εκπτώσεις να αγοράζετε για τα παιδιά ρουχαλάκια που σίγουρα θα τους κάνουν του χρόνου. Μπουφάν, φόρμες, φούτερ, πουλόβερ, καθημερινά μπουζάκια, φανελάκια, βρακάκια, καλσόν για κορίτσια, κάλτσες κλπ.

Μήπως γνωρίζετε συνταγές για ζυμαρικά,χωρίς ομως γαλα και αυγά?

Κάποτε κι εγώ με αυγά τα είχα φτιάξει. Δυστυχώς, δεν την έχω εδώ τη συνταγή.

Πολύ ωραίο και αυτό...

http://aneraida.blogspot.com/2011/02/blog-post_16.html

Ναι αυτό έχει ακόμα πιο ωραία πράγματα από τα προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έβαλα τίποτε, ούτε λίπασμα, ούτε φυτοφάρμακα. Και εμείς πέρυσι, κόλλησαν οι ρόκες μας ζιζάνια και μάλιστα λίγο πριν τις κόψουμε. Τις συγκεκριμένες τις έπλυνα φύλλο προς φύλλο και όλα μια χαρά. Αργότερα μου δώσανε φυτώρια από πιπεριές και τις φύτεψα στο παρτέρι με τη ρόκα (μόνο εκεί μου είχε γίνει χώρος). Και συνέβηκε το εξής απίστευτο: τα ζιζάνια εξαφανίστηκαν!

Λοιπόν το έψαξα λίγο και τελικά έμαθα αυτό που λένε "συγκαλλιέργεια" των φυτών. Κι όμως υπάρχουν φυτά που τα πάνε καλά μεταξύ τους που αν τα έχεις κοντά αναπτύσσονται καλύτερα και καταπολεμούν το ένα τους εχθρούς του άλλου, ενώ και κάποια φυτά δεν χωνεύονται!

Μάλιστα, αγόρασα και σχετικό βιβλίο. Αν κάνεις λίγο υπομονή τέλος του μήνα θα κάνω τον σχεδιασμό για το "μποστάνι" μου οπότε αναγκαστικά θα διαβάσω το βιβλίο, και θα σας γράψω ότι θεωρώ ενδιαφέρον.

αναμεσα απο τις ντοματες να φυτευτε κατιφεδες Tagetes%20patula%20Erecta.jpgειναι επισης απωθητικο εντομων

και απο οτι εμαθα απο την μανουλα μου για το μεγαλωμα της ντοματας ειναι ολκληρη επιστημη.οποια θελει της λεω.πεσμας να μαθαινουμε elenatz


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...