Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

      • Λυπημένη/-ος 1

ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ


Recommended Posts

Να πω ότι και εγώ θέλω να είμαι αισιόδοξη με το μέλλον μας αν και δεν το βλέπω για αυτό το λόγο δεν παρακολουθώ ποτέ ειδήσεις με ρίχνουν ψυχολογικά . Αλλά αν το μόνο θέμα συζήτησης στις παρέες είναι αυτό μαθαίνεις πολλά έτσι κι αλλιώς για την κατάσταση που υπάρχει . Απλά πιστεύω ότι όλα αυτά που ειπώθηκαν και θα ειπωθούν σε αυτό το θέμα μας βοηθούν στην οικονομία γενικότερα και στο να μην πετάμε πράγματα που μπορούν να ανακυκλωθούν , όπως τρόφιμα , ρούχα κ.τ.λ. ενώ υπάρχουν άνθρωποι εδώ και χρόνια που είναι σε πολύ χειρότερη κατάσταση από εμάς . Όταν σκέφτομαι π.χ. παιδάκια που πεινάνε ή κρυώνουν κι εμείς πετάμε τρόφιμα και ρούχα μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 636
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

peristeraki εμεις τις κατεβαζουμε τις ταινιες απο σιτε δωρεαν....

Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω από ποιο site κατεβάζετε ταινίες , κατέβαζα κι εγώ παλιότερα από κάποιο ταινίες και διάφορα παιδικά αλλά από τότε που έκλεισε δε μπορώ να βρω κάποιο . Πρόσφατα μου είπαν κάποιο άλλο αλλά πρέπει να σου κάνουν πρόσκληση και δε μπορώ να κάνω εγγραφή .

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου Περιστεράκι για τι θέμα που άνοιξες,μας αφορά όλους.Κορίτσια αυτο που εγώ φοβάμαι με την κρίση είναι μην μας πάρουν τα σπίτια μας οι τράπεζες και επιπλέον η υγειονομική μας περίθαλψη...

΄Όσον αφορα την καθημερινότητά μας,φρντίζω κάθε Κυριακή να κάνω το πρόγραμμα φαγητού της εβδομάδας καθώς επίσης και να μαγειρεύω απλές συνταγές χωρίς μεγάλο κόστος.Το γεύμα της ημέρας περιέχει συνήθως ένα φαγητό με σαλάτα και όχι πολλά συνοδευτικά που στοιχίζουν.

Μία φορά το μήνα ψωνίζω τρόφιμα που δεν χαλάνε και χαρτικά- απορρυπαντκά και κάθε δευτέρα ό,τι επιπλέον χρειάζομαι για το μενού της εβδομάδας.Ετσι πάντα έχω γεμάτη την αποθήκη τροφίμων στο σπίτι για τουλάχιστον ένα μήνα,τώρα όμως κανονίσαμε με τη μητέρα μου,να αγοράσουμε μεγάλες ποσότητες και να τα φυλάξουμε στην αποθήκη.

Ευτυχώς ζούμε στην επαρχία και έχω το δικό μου κήπο,αν και φέτος το χειμώνα ήταν ελλιπής λόγω καιρικών συνθηκών.Το πρόβλημα και η μεγάλη κρίση για εμάς είναι η λειψυδρία.Το καλοκαίρι γλίτωσα πολλά χρήματα από τα λαχανικά,τώρα το χειμώνα τα πεθερικά μου έχουν σπείρει και σιτάρι και έτσι ελπίζω το καλοκαίρι να έχουμε και το δικό μας αλέυρι.Κρέας έχουμε κατά 70% παραγωγής μας καθώς και λάδι και τυρί.

Παξιμάδια και βουτήματα διάφορα τα φιάχνω όλα μόνη μου όπως και ψωμι,αν και νομίζω πως στο ψωμί δεν έχω κέρδος οικονομικό.

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ,αυριο τα υπολοιπα...


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.

κοριτσια καλημερα. ωραιο το θεματακι αλλα πολυ αγχωνομαι. οταν ειπατε καποιες κοπελες οτι εχετε καβαντζα τροφιμα, ποσα δηλαδη εννοειται???

Ποτέ δεν είναι αργά να ξεκινήσεις να συλλέγεις, όπως μπορείς.

χθες που πηγε ο αντρας μου σμ πηρε 3 πακετα μακαρονια, 3 αλευρι και ζαχαρη. σιγα σιγα θα τα παρουμε. αλλα που να τα αποθηκευσεις???οταν ειναι κλειστα, παλι θελει προσοχη????εσεις δηλαδη ανοιγετε τις κλειστες συσκευασιες και τα βαζετε σε βαζα???

Θέλουν σκιερό και δροσερό μέρος, όπως είναι το υπόγειο του σπιτιού.

Προσωπικά, πιστεύω (ή θέλω να πιστεύω) ότι δεν θα συμβεί κάτι κοσμοιστορικό, με την έννοια κάποιου τεράστιου μπαμ. Θα μας ρίξουν 2-3 σκαλοπάτια ακόμη πιο κάτω (είμαστε ήδη πολύ χαμηλά) και θα μας αφήσουν να φυτοζωούμε. Τόσο... όσο... δηλαδή, για να μην επαναστατήσουμε και τους πάρουμε τα κεφάλια (που θα έπρεπε ήδη να το έχουμε κάνει αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση).

Το κακό είναι ότι αν χρεοκοπήσουμε, θα γυρίσουμε στη δραχμή, πράγμα που σημαίνει ότι, στην αρχή και μέχρι να γίνουμε αυτάρκεις σαν κράτος, δε θα έχουμε αντίκρυσμα στις συναλλαγές μας με το εξωτερικό, δηλαδή στις εισαγωγές τροφίμων, φαρμάκων, πετρελαίου και λοιπών αγαθών. Καλά, καλά ούτε αυτά που εμείς παράγουμε δε θα μπορούμε να καταναλώσουμε, γιατί λόγω της ακρίβειας του πετρελαίου, καταρχήν, δε θα είναι εύκολη η διακίνησή τους με καράβια και φορτηγά και δεύτερον δε θα συμφέρουν οικονομικά οι καλλιέργειες που στηρίζονται στο πετρέλαιο. Χώρια ή αγορά των σπόρων των ειδών προς καλλιέργεια. Έτσι λοιπόν, ακόμη και στην περίπτωση που θα έχουμε λίγο ψιλικοκό στην τσέπη, δε θα υπάρχουν αγαθά στο ράφ. Ύστερα, ποιο κράτος θα μας στηρίξει με πίστωση να αγοράσουμε τρόφιμα εισαγώμενα, όταν θα έχουμε ήδη φανεί αξιόπιστοι στις διεθνείς αγορές και θα έχουμε ήδη χρεοκοπήσει;

Αυτό θα είναι για τη δική μας γενιά κοσμοϊστορικό.

Καλλυντικά : Φτιάχνει κανείς δικά του? Εγώ υποφέρω από αλλεργίες κι έχω διπλό λόγο να το ψάξω το θέμα.

Το ίντερνετ έχει πολλές σπιτικές συνταγές με καλλυντικά προσώπου-σώματος. Και νομίζω, πως έχουν βάλει κάτι και τα κορίτσια που γράφουν στο πάρεντς στην ενότητα ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ.

Διασκέδαση : Έχουμε καθιερώσει ήδη το ρεφενέ με τους φίλους. Μαζευόμαστε σ' ένα σπίτι - άλλος παίρνει τα κρέατα, άλλος τυριά/αλλαντικά, άλλος σαλάτες/γλυκά, άλλος τα ποτά. Και μικρές ποσότητες. Όχι να σηκωθούμε πεινασμένοι αλλά όχι και τις εξαλλοσύνες του παρελθόντος (να τρώμε λες και είμαστε ο Κινκ Κονγκ).

Χαμηλώσαμε τις (αδιέξοδες) συζητήσεις και δυναμώσαμε τη μουσική. Ξαναρχίσαμε να τραγουδάμε/χορεύουμε και να ξεσπάμε τους καυμούς μας (καλούς/κακούς).

Αυτά είναι τα καλύτερα, δε θέλουμε κάτι περισσότερο.

..Ας εχει μείνει κάτι όρθιο και θα βρεθεί τρόπος να σου στείλω το κοτερό...

Βάλε τα κοτερά στο κότερο και στείλτα.

Τρόπος? Μήπως... σε κοφίνι μέσω ΚΤΕΛ...?:mrgreen:

Όταν η μάνα του Μωυσή τον έβαλε στο κοφίνι για το ΚΤΕΛ πήγαινε, αλλά στο δρόμο τον βρήκε η βασίλισσα. Κοίτα μη βρει κανείς άλλος της κότες της Περιστεράκι και τις μεγαλώσει σαν αρχόντισσες.

αχ ναι βάλτες, αυτές και αν τις χρειαζόμαστε!!

Σσσσσσ που έλεγε κι ο Παπαγιανόπουλος (όχι το σουτ της σιωπής). Τι λες τώρα, εμ να δείχνουμε πεινασμένες, εμ να δείχνουμε και σταφιδιασμένες δε λέει. Λέει;

κοριτσια μασκα προσωπου την κανω απο το καλοκαιρι κ ειναι φανταστικη.ασπραδι αυγου χυπημενο σε μαρεγκα το απλωνεις στο προσωπο κ μετα κολας χαρτοπετσετες

Βρε Κουφετάκι αυτό είναι decoupage.:D:D:D:D

αφηνεις στεγνωνει κανα 10-15λςπτο,κ βγαινει σαν μασκα φιλμ,

Το αρνητικό βγαίνει σε ασπρόμαυρο;:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

φηνεις στεγνωνει κανα 10-15λςπτο,κ βγαινει σαν μασκα φιλμ,

Το αρνητικό βγαίνει σε ασπρόμαυρο;:-D:grin::-D:grin:

χαχαχαχαχαχαχχαχα

Ζωπυρον συνταγες ομορφιας εχω εγω πολλες γιατι ασχολουμαι πολλα χρονια με το ..σπορ.

Λοιπον καταρχην το καλυτερο γαλακτωμα για το δερμα ειναι το γιαουρτι. Χρησιμοποιησε το αντι γαλακτωματος, αν το κανεις και μασκα και το ξεβγαλεις με χλιαρο νερακι ακομα καλυτερα.

Για τονωτικη λοσιον αν εχεις ξηρο δερμα προτεινω ροδονερο, βρισκεις αρκετα φτηνο στο σουπερ μαρκετ. Αν εχεις λιπαρο δερμα, προτιμησε την παρακατω λοσιον

Βραζεις μαρουλι, μαιντανο και τριβεις αγγουρακι στο νερο. το αφηνεις να 'καθησει' μια ωρα, και μετα το σουρωνεις. Διατηρησε τη λοσιον στο ψυγειο.

Για να καθαρισεις το προσωπο σου απο το μακιγιαζ, μπορεις να χρησιμοποιησεις ελαιολαδο. Ο βασικος κανονας ντεμακιγιαζ ειναι οτι τα προιοντα βασισμενα σε λαδι βγαινουν παλι με λαδι. Μια πολυ καλη εναλλακτικη ειναι το αμυγδαλελαιο. Χρησιμοποιησε αμυγδαλελαιο μετα το μπανιο στο σωμα σαν κρεμα και θα με θυμηθεις!

Για απολεπιστικο προσωπου μπορεις να χρησιμποιησεις σιμιγδαλι αναμεμειγμενο με ελαιολαδο και λιγο τριμμενο πορτοκαλι.

Για απολεπιστικο προτεινω θαλασσινο αλατι χοντρο με ελαιολαδο, που βοηθαει με την κυτταριτιδα.

Αν εχεις ευαισθητο δερμα μπορεις σε ολα τα μειγματα να προσθεσεις χαμομηλι (πολυ καλα σουρωμενο), και εκχυλισμα αλοης.

Καλο μας beaute κοριτσια!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια δεν έχω ύπνο και σερφάρω...Ρίξτε μια ματιά σε αυτό που βρήκα!

http://termitis.pblogs.gr/2011/08/idees-gia-thn-kalyterh-antimetwpish-ths-krishs-mesw-pragmatikwn-.html

Μερικά απ' όσα γράφει εχουν πολύ πλάκα

Κάποιοι αντιμετωπίζουν με πολύ χιούμορ τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέραααα δείτε αυτό που βρήκα για να φτιάξουμε lip gloss για τις fun του είδους

http://icosmetic.gr/?p=810 . Κι εγώ λέω να το δοκιμάσω .

Κι έχει κι άλλα καλλυντικά εξερευνήστε τη σελίδα ......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέραααα δείτε αυτό που βρήκα για να φτιάξουμε lip gloss για τις fun του είδους

http://icosmetic.gr/?p=810 . Κι εγώ λέω να το δοκιμάσω .

Κι έχει κι άλλα καλλυντικά εξερευνήστε τη σελίδα ......

Καλοοοοοο!!

Και πολύ εύκολο

Θα το δοκιμάσω κι εγω...

Εχω πολλές σκιές που δεν τις χρησιμοποιώ και σκεφτόμουν να τις πετάξω

Τωρα θα κάνω πειράματα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα.

Περιστερακι, πολυ ωραιο θεμα ανοιξες!

Εγω, εχω αρχισει να μαζευω εδω και αρκετο καιρο πραγματα.

Στην αρχή, η αλήθεια ειναι οτι, σε όσους το ελεγα με ελεγαν υπερβολικη.

Αλλα, εγω συνεχιζα γιατι τα πραγματα, απο διαφορα που διαβαζω,

δεν ειναι και τοσο καλα. Αποθήκη δεν εχω, αλλα εχω τιγκαρει ενα μεγαλο

ντουλαπι με διαφορα τρόφιμα που εχουν μεγαλη διαρκεια. Για παράδειγμα, εχω μακαρόνια γύρω στα 15 πακετα, αρκετα γαλατα εβαπορε για τα παιδιά,

παξιμαδια, μελι, τοματοχυμους αλλα και πελτε, οσπρια γυρω στα 5 κιλα το καθε ένα. Απο φαρμακα: depon σιροπι για τα παιδια, αντιβίωση για παιδιά,

δικά μου φαρμακα για τον θυρεοειδη και διαφορα αναλγητικα και αντιβιωτικά για εμας. Ακομη (ίσως ακουστει καπως..) εχω παρει 3 μεγαλα

κουτια παιδικής φρουτοκρεμας-ασχετα αν τα παιδιά μου δεν ειναι μωρα- σαν υποκαταστατο φρούτων. Κατι ακομη που πρεπει να φροντισω ειναι να παρω και σερβιετες.

Μακαρι βρε κορίτσια να αλλαξουν τα πραγματα, αλλα...δύσκολο το βλεπω.

Οπως και να χει, υγεια και αισιοδοξία να εχουμε και θα το αντιμετωπίσουμε

και αυτο.

Φιλια.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν έχω ύπνο και σερφάρω...Ρίξτε μια ματιά σε αυτό που βρήκα!

http://termitis.pblogs.gr/2011/08/idees-gia-thn-kalyterh-antimetwpish-ths-krishs-mesw-pragmatikwn-.html

Μερικά απ' όσα γράφει εχουν πολύ πλάκα

Κάποιοι αντιμετωπίζουν με πολύ χιούμορ τα πράγματα...

Xα χα πολυ ωραιο ιδιως η λυση για το αν μεινεις αστεγως μπορεις να κοιμηθεις σε ταφο:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα και καλη εβδομαδα.

Περιστερακι, πολυ ωραιο θεμα ανοιξες!

Εγω, εχω αρχισει να μαζευω εδω και αρκετο καιρο πραγματα.

Στην αρχή, η αλήθεια ειναι οτι, σε όσους το ελεγα με ελεγαν υπερβολικη.

Αλλα, εγω συνεχιζα γιατι τα πραγματα, απο διαφορα που διαβαζω,

δεν ειναι και τοσο καλα. Αποθήκη δεν εχω, αλλα εχω τιγκαρει ενα μεγαλο

ντουλαπι με διαφορα τρόφιμα που εχουν μεγαλη διαρκεια. Για παράδειγμα, εχω μακαρόνια γύρω στα 15 πακετα, αρκετα γαλατα εβαπορε για τα παιδιά,

παξιμαδια, μελι, τοματοχυμους αλλα και πελτε, οσπρια γυρω στα 5 κιλα το καθε ένα. Απο φαρμακα: depon σιροπι για τα παιδια, αντιβίωση για παιδιά,

δικά μου φαρμακα για τον θυρεοειδη και διαφορα αναλγητικα και αντιβιωτικά για εμας. Ακομη (ίσως ακουστει καπως..) εχω παρει 3 μεγαλα

κουτια παιδικής φρουτοκρεμας-ασχετα αν τα παιδιά μου δεν ειναι μωρα- σαν υποκαταστατο φρούτων. Κατι ακομη που πρεπει να φροντισω ειναι να παρω και σερβιετες.

Μακαρι βρε κορίτσια να αλλαξουν τα πραγματα, αλλα...δύσκολο το βλεπω.

Οπως και να χει, υγεια και αισιοδοξία να εχουμε και θα το αντιμετωπίσουμε

και αυτο.

Φιλια.

Σερβιετες ουτε που το ειχα σκεφτει σε ευχαριστω:)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα.

Περιστερακι, πολυ ωραιο θεμα ανοιξες!

Εγω, εχω αρχισει να μαζευω εδω και αρκετο καιρο πραγματα.

Στην αρχή, η αλήθεια ειναι οτι, σε όσους το ελεγα με ελεγαν υπερβολικη.

Αλλα, εγω συνεχιζα γιατι τα πραγματα, απο διαφορα που διαβαζω,

δεν ειναι και τοσο καλα. Αποθήκη δεν εχω, αλλα εχω τιγκαρει ενα μεγαλο

ντουλαπι με διαφορα τρόφιμα που εχουν μεγαλη διαρκεια. Για παράδειγμα, εχω μακαρόνια γύρω στα 15 πακετα, αρκετα γαλατα εβαπορε για τα παιδιά,

παξιμαδια, μελι, τοματοχυμους αλλα και πελτε, οσπρια γυρω στα 5 κιλα το καθε ένα. Απο φαρμακα: depon σιροπι για τα παιδια, αντιβίωση για παιδιά,

δικά μου φαρμακα για τον θυρεοειδη και διαφορα αναλγητικα και αντιβιωτικά για εμας. Ακομη (ίσως ακουστει καπως..) εχω παρει 3 μεγαλα

κουτια παιδικής φρουτοκρεμας-ασχετα αν τα παιδιά μου δεν ειναι μωρα- σαν υποκαταστατο φρούτων. Κατι ακομη που πρεπει να φροντισω ειναι να παρω και σερβιετες.

Μακαρι βρε κορίτσια να αλλαξουν τα πραγματα, αλλα...δύσκολο το βλεπω.

Οπως και να χει, υγεια και αισιοδοξία να εχουμε και θα το αντιμετωπίσουμε

και αυτο.

Φιλια.

Καλημέρα και από εμένα και καλή εβδομάδα!Ελενα μπράβο,βλέπω είσαι πλήρως οργανωμένη:wink:

Φέτος στις εκπτώσεις ψώνισα κάποια βασικά ρούχα για το γιο μου,για του χρόνου και όσα είχα πάρει φέτος το χειμώνα τα πήρα και αυτά ελαφρώς μεγαλύτερα και ελπίζω τον ερχόμενο χειμώνα να είμαστε κατα 70% οκ.

Μήπως γνωρίζετε συνταγές για ζυμαρικά,χωρίς ομως γαλα και αυγά?


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχει δοκιμασει καποια κοπελα να φυτεψει λαχανικα στο μπαλκονι της?εγω εκτος απο τα μυρωδικα στα γλαστρακια θελω να βαλω σε μεγαλες γλαστρες ντοματιεσ 2 ριζες πιπεριες.....οχι τωρα βεβαια αλλλα αργοτερα που ειναι η εποχη τους....το εχει κανει καποια?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχει δοκιμασει καποια κοπελα να φυτεψει λαχανικα στο μπαλκονι της?εγω εκτος απο τα μυρωδικα στα γλαστρακια θελω να βαλω σε μεγαλες γλαστρες ντοματιεσ 2 ριζες πιπεριες.....οχι τωρα βεβαια αλλλα αργοτερα που ειναι η εποχη τους....το εχει κανει καποια?

Ναι και ντομάτες και πιπεριές και μια χαρά έγιναν, μόνο με νεράκι και πεντανόστιμα. Αν έχεις έλλειψη χώρου μπορείς να φυτέψεις τις ντομάτες "ανάποδα", κοίτα το λινκ εγώ φέτος θα το δοκιμάσω:

http://smarteconomy.gr/smarteconomy.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=106:2011-05-16-22-37-31&catid=43:smart-&Itemid=65

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...