Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • καλημερα κορίτσια σήμερα μπήκα 30η εβδομάδα! 🙏

      το θέμα είναι ότι μάλλον είμαι θεότρελη … εχω προσπαθήσει τόσο γι αυτό το μωρο και τώρα που κοντεύω να τα καταφέρω , νιώθω ότι δε μπορώ να το χαρώ και ειμαι καθηλωμένη στο κρεβάτι και ένα σωρό αλλά! πχ μου εστειλε πριν ένα βιντεάκι ο άντρας μου με αναμνήσεις από τις διακοπές μας κλπ τα τελευταία χρόνια και αντί να χαρώ και να πω κοιτα τα καταφέραμε , εγώ έκλαιγα με μαύρο δάκρυ ότι κοιτα τι καλα περνούσαμε και τώρα δεν περναμε και δεν κάνουμε τπτ, και πως είναι κλπ ! ε αφού ηρέμησα τώρα πάλι κλαίω γιατί εχω τύψεις που το σκέφτηκα, αμαρτία !  😔 και δεν ξέρω  πφφφ 

ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ


Recommended Posts

Μου αρεσει αυτό το πουγκάκι σε λευκό ή σιελ χρώμα

http://www.eshopgamou.gr/eshop/idi-vaptisis/ilika-gia-mpomponieres/pougkia/2135-pougki-linatsa-kod.658726-000.html

με στολίδι αυτό για το σιελ

http://www.eshopgamou.gr/eshop/idi-vaptisis/stolidia-gia-mpomponieres/mprelok/metallika-mprelok/2110-mprelok-zeigari-kod.614128-999.html

και στολίδι αυτό για το λευκό

http://www.eshopgamou.gr/eshop/metallika-mprelok/mprelok-metalliko-autokinito-kod.614113-999.html

Υπάρχουν και κάποιες άλλες σκέψεις,αλλά η μια και επικρατέστερη είναι αυτή

Βασικός λόγος είναι ότι δεν θα χρειαστώ επιπλέον κορδέλες που θα επιβαρύνουν οικονομικά την μπομπονιερα

Χωρίς τα κουφετα βγαίνει στα 1.35 ευρώ

Πώς σας φαίνεται;

Επειδή δεν θα εχω πολύ κόσμο σκέφτηκα να μην κάνω άλλες για τους μεγάλους κι άλλες για τα παιδάκια,αλλά μία που να εχει πάνω κάτι που μπορεί να μείνει ως αναμνηστικό και να χρησιμοποιηθεί κι από τα παιδιά κι από τους μεγάλους,μιας κι είναι μπρελόκ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 636
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πως θα σου φαινόταν κάτι σε καδράκι με το θέμα που θέλεις,τελειωμένη με τα κουφέτα κάτω από ένα ευρώ.

Πες μας πως ακριβώς το φαντάζεσαι μήπως σκεφτούμε κάτι που να σου αρέσει!Τόσα μυαλά δουλεύουν για σένα!


Link to comment
Share on other sites

Να' σαι καλά που έγραψες την δοσολογία...

Αλίμονο σε ό,τι μπορώ να βοηθήσω γιατί να μην το κάνω;

Δεν το ήξερα! Πολύ ωφέλιμο, ευχαριστώ!

Παρακαλώ Έλενα

Ο πελτές δλδ αν τον αραιωσεις εχει την ίδια γεύση?

Εεεε ναι, περίπου, πάντως σίγουρα πιάνει λιγότερο χώρο γιατί δε χρειάζεται να πάρεις πολλά κουτιά.

χθες έμαθα πως μπορείς να βάλεις την νωπή μαγιά στην κατάψυξη και να σου κρατήσει πολύ παραπάνω απ'την ημερομηνία λήξης.

Έχω κρατήσει πολλές φορές μαγιά στην κατάψυξη.

γύρω στα 50 άτομα το πολύ,και μετα να κάνουμε τραπέζι σε όλους,έχουμε φτασει στο σημείο να λέμε ότι θα το κάνουμε μεταξύ μας

.

Πραγματικά συμφέρει πολύ να φτιάξεις μόνη σου όσα μπορείς κι όσα δεν μπορείς να απευθυνθείς είτε στα κορίτσια του πάρεντς που φτιάχνουν χειροποίητα πραγματάκια, ή σε μπλογκς που κυκλοφορούν με τέτοια θέματα.

Κάτι για το τραπέζι, μια συγγενής μας πριν μερικά χρόνια, επειδή δεν είχε τη δυνατότητα να πάει τους καλεσμένους σε κέντρο και δεν είχε μεγάλο σπίτι, είχε κάνει τραπέζι για τέτοια περίπτωση πού λες; Στην ταράτσα. Δεν ξέρω πώς σου φαίνεται η ιδέα, εμένα πάντως δε με χάλασε καθόλου και το τι χορό κάναμε δε λέγεται. Στην περίπτωση αυτή, μπορείς να φτιάξεις όλα τα φαγητά μόνη σου, να τα δώσεις στο φούρνο να τα ψήσει όσα δεν προλαβαίνεις στο δικό σου φούρνο και να βοηθήσουν στο μαγείρεμα και κάποιοι κοντινοί συγγενείς, γονείς, πεθερικά, αδέρφια, ξαδέρφια.

http://3.bp.blogspot.com/_GtOpjogu4Us/SljtpFwUU7I/AAAAAAAACSI/tUiKcWVDtgg/s1600/baftish.jpg

Χθες βρήκα αυτό

Ειναι εύκολο κι εχει κι οδηγιες

Πώς σας φαίνεται;

Εμένα μου αρέσει και θα το αγόραζα για μένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάτι για το τραπέζι, μια συγγενής μας πριν μερικά χρόνια, επειδή δεν είχε τη δυνατότητα να πάει τους καλεσμένους σε κέντρο και δεν είχε μεγάλο σπίτι, είχε κάνει τραπέζι για τέτοια περίπτωση πού λες; Στην ταράτσα. Δεν ξέρω πώς σου φαίνεται η ιδέα, εμένα πάντως δε με χάλασε καθόλου και το τι χορό κάναμε δε λέγεται. Στην περίπτωση αυτή, μπορείς να φτιάξεις όλα τα φαγητά μόνη σου, να τα δώσεις στο φούρνο να τα ψήσει όσα δεν προλαβαίνεις στο δικό σου φούρνο και να βοηθήσουν στο μαγείρεμα και κάποιοι κοντινοί συγγενείς, γονείς, πεθερικά, αδέρφια, ξαδέρφια.

Σε ευχαριστώ Εβίρι για τις ιδέες σου...

Να φανταστείς ότι η ταρατσα μας είναι ό,τι πρέπει για τετοια περισταση!Στην πραγματικότητα είναι μια τεραστια βεράντα,αφού σε αυτήν βγαίνει κατευθείαν ο πάνω όροφος της μεζονετας.Οπότε είναι σα να κάνεις τραπέζι στο σπίτι,εντός εκτός και επί τα αυτά...

Θα το μελετήσουμε με τον περιστερη και θα δούμε

Θα πρεπει να έχουμε με το μερος μας και τον καιρό βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό και σκέφτηκα να το βάλω στο καφέ

Κάποια από αυτά τα έχουν ήδη αναφέρει κάποια κορίτσια,απλά είναι συγκεντρωμένα και μπορείτε να τα αποθηκεύσετε για να παίρνετε ιδέες...

10 σημεία-κλειδιά για μαγειρική οικονομία με ποιότητα, που εύκολα γίνονται σε κάθε κουζίνα

1.Kρατήστε τα κόκαλα για να κάνετε ζωμούς. Είναι πολύ καλύτεροι από τους έτοιμους και γίνονται εξαιρετικά εύκολα.

2.Κρέας από ψητό (στο φούρνο ή κατσαρόλας), γαλοπούλα ή και κοτόπουλο που, αν και καλομαγειρεμένο, περίσσεψε, συνδυάζεται με άλλα υλικά για να γίνει σουφλέ, μπλανκέτ, κεφτεδάκια ή κροκετάκια, μπαίνει κρύο σε σαλάτες και σε σάντουϊτς.

3.Το κεφάλι των μεσαίων ή μεγαλύτερων ψαριών, αν δεν ανήκετε σʼ αυτούς που τρώνε μέχρι και το μυαλό του και καταλήγει ντεκόρ στο σερβίρισμα, γίνεται νοστιμότατη ψαρόσουπα. Κρατήστε το λοιπόν και μην μαγειρέψτε το χωριστά.

4.Τα κοτσάνια των λαχανικών και οι βλαστοί, πέραν του ότι αξιοποιούνται σε πολλές συνταγές, γίνονται γκρατέν και πουρές ή μπαίνουν σε ζωμούς και τους αρωματίζουν με την φρεσκάδα τους.

5.Το μπαγιάτικο ψωμί αντικαθιστά την έτοιμη γαλέτα σε κάθε συνταγή και χρησιμοποιείται για πανάρισμα, γέμισμα ή ωραιότατα κρουτόν.

6.Τα μαγειρεμένα όσπρια σε συνδυασμό με λαχανικά, τυριά ή αλλαντικά γίνονται νοστιμότατες τάρτες.

7.Τα κατακάθια του καφέ (ελληνικού, γαλλικού και εσπρέσο) γίνονται λίπασμα για τα φυτά.

8.Οι κόρες των σκληρών τυριών και ειδικά της παρμεζάνας ή της γκράνα μπαίνουν στις σούπες ή σε ζωμούς και δίνουν έξτρα γεύση.

9.Τα περισσότερα φαγητά καταψύχονται. Αν για κάποιο λόγο είχατε υπερβολική έμπνευση στην ποσότητα, ό,τι απʼ την αρχή δείχνει πως θα περισσέψει βάλτε το φρεσκομαγειρεμένο (μόλις κρυώσει) στην κατάψυξη.

10.Τέλος, μαγειρέψτε φρέσκα και βάλτε στην κατάψυξη τα υλικά που για οποιοδήποτε λόγο δεν θα χρησιμοποιήσετε όσο η φρεσκάδα τους διαρκεί. Σούπες, σάλτσες, μαγειρευτά κρέατα, γεμιστές κρέπες, λαχανικά κ.λπ. διατηρούνται άνετα για αρκετό διάστημα και θα είναι όταν ζεσταθούν σωστά σαν να τα έχετε μόλις φτιάξει. Έτσι και δεν πετάτε όσα πληρώσατε και εξοικονομείτε χρόνο κάποια άλλη στιγμή, έχοντας ήδη ένα ωραίο φαγητό έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Περιστεράκι αν σας πέρνουν τα οικονομικά σας ,φιάξε μόνη σου γλυκά,μπομπονιέρες,προσκλητήρια,σίγουρα θα βρεις ιδέες και διευθύνσεις στο parents,και μην μπείς σε διαδικασία να κάνεις τραπέζι στο σπίτι σου.Μετά το Πάσχα δεν είναι σίγουρο πως θα πετύχεις καλό καιρο,εκτός και αν αλλάξεις ημερομηνία.


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

είχαμε πάει σε μια βάφτιση στην Αγγλία.Παρ'όλο που ήταν μάρτιος-φανταστείτε τι κρύο ε'ιχε- είχαν βάλει μια τέντα,απ'αυτές τις ελαφριές με το νάυλον σαν προέκταση του σαλονιού.Είχαν μέσα στο σπίτι τον μπουφέ και έξω ήταν ο κόσμος.Ηταν πολύ ωραία! Για όποιον το σκέφτεται είναι μια καλή αγορά και κοστίζει ελάχιστα-νομίζω γύρω στα 100 ευρώ -και μπορεί να φανεί χρήσιμο σε πολλές περιπτώσεις όπως γενέθλια,τραπέζι του Πάσχα κλπ.


Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει αυτό το πουγκάκι σε λευκό ή σιελ χρώμα

http://www.eshopgamou.gr/eshop/idi-vaptisis/ilika-gia-mpomponieres/pougkia/2135-pougki-linatsa-kod.658726-000.html

με στολίδι αυτό για το σιελ

http://www.eshopgamou.gr/eshop/idi-vaptisis/stolidia-gia-mpomponieres/mprelok/metallika-mprelok/2110-mprelok-zeigari-kod.614128-999.html

και στολίδι αυτό για το λευκό

http://www.eshopgamou.gr/eshop/metallika-mprelok/mprelok-metalliko-autokinito-kod.614113-999.html

Υπάρχουν και κάποιες άλλες σκέψεις,αλλά η μια και επικρατέστερη είναι αυτή

Βασικός λόγος είναι ότι δεν θα χρειαστώ επιπλέον κορδέλες που θα επιβαρύνουν οικονομικά την μπομπονιερα

Χωρίς τα κουφετα βγαίνει στα 1.35 ευρώ

Πώς σας φαίνεται;

Επειδή δεν θα εχω πολύ κόσμο σκέφτηκα να μην κάνω άλλες για τους μεγάλους κι άλλες για τα παιδάκια,αλλά μία που να εχει πάνω κάτι που μπορεί να μείνει ως αναμνηστικό και να χρησιμοποιηθεί κι από τα παιδιά κι από τους μεγάλους,μιας κι είναι μπρελόκ

περιστερακι μου καλημερα. το 1,35 μου φαινεται πολυ χωρις κουφετα. εγω εκανα με 1,40 ολα μαζι. εψαξα και βρηκα μια κοπελα που δεν ειχε μαγαζι και της εφτιαχνε μονη της στο σπιτι. ειχε προσπεκτ και διαλεγες απο εκει. μου στολισε και τα καλαθια και ηταν τελειες. ψαξτο και ετσι μηοως βρεις τιποτα....αυτο με την ιδεα στην ταρατσα πολυ μου αρεσε. αλλα κοιτα αν ειναι να το κανεις εκει, να το αφησετε μια δυο βδομαδες αργοτερα, εαν δεν εχετε ηδη κλεισει ημερομηνια, για να ειναι και πιο καλος ο καιρος. ψαξε λιγο να δεις και τι τιμες παιζουν στα κετερινγκ.δηλαδη να βαλεις τον χωρο εσυ και να στα φερουν ετοιμα. αν τωρα δεν συμφερει, με τη βοηθεια οικογενειαςκαι φιλων, θα γινουν ολα. μακια. θα σε παρω και τηλ να τα πουμε. εχω πολλες ιδεες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κορίτσια!

Να σας ευχαριστήσω θερμά που ασχολείστε με το "θέμα"μου και μου δίνετε ωραίες ιδέες

Αφροδίτη μου εχω κι εγω μια γνωστή που φτιάχνει μπομπονιέρες χωρίς να έχει μαγαζί,αλλά φοβάμαι να την βρω μήπως τελικά είναι ασύμφορη και ντραπώ να της αρνηθώ.Εχει σελιδα στο φβ και πραγματικά φτιάχνει ωραία πράγματα.Δεν μπορώ να την γραψω εδω γιατι είναι η προσωπική της,αλλά τις μπομπονιέρες μπορούν να τις δουν όλοι

Φούμπι ωραίες μπομπονιέρες και πολύ οικονομικές θα έλεγα

Εμείς καλά τα κουβεντιάζουμε,αλλά να σας πω ότι ακόμα δεν εχουμε κλείσει ούτε εκκλησία.Εχει ο περιστερης τον παπά γνωστό και το έχει αφησει ετσι το θεμα,λες η εκκλησία του ανηκει του παπα και θα την εχουμε όποτε θελουμε

Ετσι τα αφηνει όλα για τελευταια στιγμή και με εκνευριζει

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη μου εχω κι εγω μια γνωστή που φτιάχνει μπομπονιέρες χωρίς να έχει μαγαζί,αλλά φοβάμαι να την βρω μήπως τελικά είναι ασύμφορη και ντραπώ να της αρνηθώ.

Σ' αυτήν την περίπτωση γιατί δε βάζεις ένα άλλο άτομο που δεν το γνωρίζει η φίλη σου να δει και να σου πει αυτά που θες να ρωτήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό και σκέφτηκα να το βάλω στο καφέ

Κάποια από αυτά τα έχουν ήδη αναφέρει κάποια κορίτσια,απλά είναι συγκεντρωμένα και μπορείτε να τα αποθηκεύσετε για να παίρνετε ιδέες...

10 σημεία-κλειδιά για μαγειρική οικονομία με ποιότητα, που εύκολα γίνονται σε κάθε κουζίνα

1.Kρατήστε τα κόκαλα για να κάνετε ζωμούς. Είναι πολύ καλύτεροι από τους έτοιμους και γίνονται εξαιρετικά εύκολα.

2.Κρέας από ψητό (στο φούρνο ή κατσαρόλας), γαλοπούλα ή και κοτόπουλο που, αν και καλομαγειρεμένο, περίσσεψε, συνδυάζεται με άλλα υλικά για να γίνει σουφλέ, μπλανκέτ, κεφτεδάκια ή κροκετάκια, μπαίνει κρύο σε σαλάτες και σε σάντουϊτς.

3.Το κεφάλι των μεσαίων ή μεγαλύτερων ψαριών, αν δεν ανήκετε σʼ αυτούς που τρώνε μέχρι και το μυαλό του και καταλήγει ντεκόρ στο σερβίρισμα, γίνεται νοστιμότατη ψαρόσουπα. Κρατήστε το λοιπόν και μην μαγειρέψτε το χωριστά.

4.Τα κοτσάνια των λαχανικών και οι βλαστοί, πέραν του ότι αξιοποιούνται σε πολλές συνταγές, γίνονται γκρατέν και πουρές ή μπαίνουν σε ζωμούς και τους αρωματίζουν με την φρεσκάδα τους.

5.Το μπαγιάτικο ψωμί αντικαθιστά την έτοιμη γαλέτα σε κάθε συνταγή και χρησιμοποιείται για πανάρισμα, γέμισμα ή ωραιότατα κρουτόν.

6.Τα μαγειρεμένα όσπρια σε συνδυασμό με λαχανικά, τυριά ή αλλαντικά γίνονται νοστιμότατες τάρτες.

7.Τα κατακάθια του καφέ (ελληνικού, γαλλικού και εσπρέσο) γίνονται λίπασμα για τα φυτά.

8.Οι κόρες των σκληρών τυριών και ειδικά της παρμεζάνας ή της γκράνα μπαίνουν στις σούπες ή σε ζωμούς και δίνουν έξτρα γεύση.

9.Τα περισσότερα φαγητά καταψύχονται. Αν για κάποιο λόγο είχατε υπερβολική έμπνευση στην ποσότητα, ό,τι απʼ την αρχή δείχνει πως θα περισσέψει βάλτε το φρεσκομαγειρεμένο (μόλις κρυώσει) στην κατάψυξη.

10.Τέλος, μαγειρέψτε φρέσκα και βάλτε στην κατάψυξη τα υλικά που για οποιοδήποτε λόγο δεν θα χρησιμοποιήσετε όσο η φρεσκάδα τους διαρκεί. Σούπες, σάλτσες, μαγειρευτά κρέατα, γεμιστές κρέπες, λαχανικά κ.λπ. διατηρούνται άνετα για αρκετό διάστημα και θα είναι όταν ζεσταθούν σωστά σαν να τα έχετε μόλις φτιάξει. Έτσι και δεν πετάτε όσα πληρώσατε και εξοικονομείτε χρόνο κάποια άλλη στιγμή, έχοντας ήδη ένα ωραίο φαγητό έτοιμο.

το μπλανκετ τι ειναι?αυτο για τον καφε δεν το ηξερα.και πινω μονο ελληνικο.θα το ριξω στις βουκαμβιλιες μου μπας και παρουν τα πανω τους.και ηθελα να παρω λιπασμα,τυπου αλγκοφλας.ετσι δεν λεγεται η ειπα χαζομαρα.....και τελος θα δοκιμασω αυτο με τα κεφαλια των ψαριων...μαρεσει πολυ η ψαροσουπα και παντα αυτα τα ψαρια μου βγαινανε πολυ ακριβα.....:wink::wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...