Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Το κέντρο μου είπε είναι νωρίς για υπέρηχο αλλά η γιατρός μου, μου είπε να πάω να επιβεβαιώσουμε ότι υπάρχει ενδομητρια κύηση. Πήγα, κάναμε υπέρηχο, είδαμε τον σάκο!!!! Εμβρυικα στοιχεία δεν φαινόταν ακόμα αλλά ήταν ορατός ο λεκιθικος ασκός που προηγείται του εμβρυου. Σε 10 μέρες που θα μπω στην 7η εβδομάδα έχω πάλι υπέρηχο ελπίζω να ακούσουμε καρδια!!!!

      1 hour ago, Lila ki είπε:

      Μπταβο κορίτσια με το καλό !!!! Όλα να πάνε δεξιά !!!

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      1 ώρα πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ρε κορίτσια αλήθεια είναι φοβερό που ξένοι άνθρωποι χαίρονται με την χαρά σου σασ ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ για τις ευχές σασ αλήθεια μέσα από την καρδιά μου μόνο χαρές σας εύχομαι. Απλά η σύζυγος έσκασε γιατί μου λέει ότι εχτές θα έπρεπε να είναι κοντά 4000 και σήμερα 6000 αλλά μπορεί να μην κάνει διπλασιασμό κάθε 48ωρες σωστά δεν τα λέω;;

      Ρε χαίρομαι πάρα πολύ αλήθεια γιατί κάναμε την ίδια μέρα εμβρυομεταφορα αχααχαχαχα ο καθένας με τον πόνο του αχααχαχαχα σου εύχομαι τα καλύτερα αλήθεια εσύ πότε θα πασ για ραντεβού 

      Οχι δεν κάνει υποχρεωτικά διπλασιασμό κάθε 48. Μια χαρά ανεβαίνει η χοριακη σας!!!! Θα περιμένουμε τσ ομορφα νέα σας την Παρασκευή που έχετε υπέρηχο! 

      1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Η χοριακη σας ανεβαίνει τελειαααα με το καλό ο υπέρηχος όλα να σας πάνε κατευχην 🙏🏼

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      • Μου αρέσει 1
      • Λουλούδια 2

ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ


Recommended Posts

Υλικά για μπομπονιέρες μπορείς να δεις και εδώ (είναι σχετικά φτηνά και έχουν και on-line τιμές):

http://www.elxisdoro.gr/

http://www.adorex.gr/katalogos.php

Ευχαριστω1Ειξα μια γρηγορη ματιά,αλλά αποθήκευσα τις σελιδες για να τις δω πιο προσεκτικά.Βρηκα και πραγματα διαφορετικά από αυτές που έχω ηδη δει,οπότε με ενδιαφερουν

Σ' αυτήν την περίπτωση γιατί δε βάζεις ένα άλλο άτομο που δεν το γνωρίζει η φίλη σου να δει και να σου πει αυτά που θες να ρωτήσεις;

Αυτό είναι μια χαρα ιδέα,αλλά είμαστε μικρός τόπος και γνωριζόμαστε μεταξύ μας!!!

Αυτά έχουν τα μικρά μέρη...

Το αντιμετωπίζω και στα καταστηματα...

Αμα μπεις και δεν ψωνισεις,σε κοιτάνε με μισό μάτι...Κι όχι τωρα,ανέκαθεν...

Τωρα με την κριση,δεν μπαίνεις καθόλου και τελειώνεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 636
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε? Εδώ έχει απίστευτο κρύο κ αέρα κ το air condition πλέον δεν καλύπτει, οπότε αναγκαστικά καίμε καλοριφέρ:mad:

Αυτό είναι μια χαρα ιδέα,αλλά είμαστε μικρός τόπος και γνωριζόμαστε μεταξύ μας!!!

Αυτά έχουν τα μικρά μέρη...

Το αντιμετωπίζω και στα καταστηματα...

Αμα μπεις και δεν ψωνισεις,σε κοιτάνε με μισό μάτι...Κι όχι τωρα,ανέκαθεν...

Τωρα με την κριση,δεν μπαίνεις καθόλου και τελειώνεις!

Περιστεράκι σε καταλαβαίνω, δυστυχώς έτσι είναι.. μπορείς όμως να πας χωρίς να της πεις ότι έχεις την βάφτιση άμεσα, απλά θέλεις να δεις κ να πάρεις μια ιδέα για τις τιμές κ όταν με το καλό γίνει η βάφτιση θα τη έχεις στα υπόψιν. Έτσι δεν θα μπει στο τριπάκι να σου πουλήσει, αλλά να σου δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Περιστεράκι μου, τα προσκλητήρια της βάπτισης τα έφτιαξα μόνη μου. Ήταν εντελώς απλά χωρίς κάποιο μπρελόκ γιατί είχα να στείλω αρκετά ταχυδρομικά και μου κόστισαν 12 ευρώ. Μπομπονιέρες κι εγώ έφτιαξα τις ιδιες για μικρούς και μεγάλους αλλά κι αυτές ήταν πολύ πολύ απλές, πουά κουτάκι με μια πεταλούδα στολίδι στον φιογκο και μου κόστισαν 0,95 ευρώ η μία. Τα υλικά τα είχα αγοράσει απο μαγαζί στην Αθηνα. Εγώ το τραπέζι δεν γινίταν να μην το κάνω γιατι οι περισσότεροι καλεσμένοι είχαν ερθει από επαρχία... Θα σου συνιστουσα τουλάχιστον για τα προσκλητήρια να μην πολυξοδευτεις γιατι δεν τα κρατάει σχεδον κανεις. Φιλιά


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Ιδεα δεν εχω,όπως και για το τυρί γκρανα

Αγνωστες λέξεις...

Το Grana είναι είδος τυριού:

http://www.athinorama.gr/umami/umamipedia/?id=773

Το Μπλάνκα είναι συνταγή, πολύ νόστιμη φαίνεται θα την δοκιμάσω:

http://www.sidages.gr/%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82/%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%B6%CE%AF%CE%BD%CE%B1/%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9-%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%AC%CE%BD%CE%BA%CE%B5%CF%84

Γιαυτό λατρεύω το internet και ιδίως το google! Ότι ψάχνεις το βρίσκεις! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτό με το ζωμό από τα κόκκαλα το κάνω όταν μαγειρεύω κοτόπουλο χωριάτικο.

αφαιρώ τα κόκκαλα, αφήνω κ λιγάκι ψαχνό κ είτε το βράζω μόνο του είτε αν έχω βάζω αναλόγως σέληνο, καρότο, μαϊδανό, άνηθο, ό,τι μου βρίσκεται. το αφήνω να κρυώσει, το βάζω σε ταπεράκι, αφού το σουρώσω κ όταν πια δεν είναι ζεστό, το βάζω στην κατάψυξη!

είναι το κάτι άλλο σε γεύση στα φαγητά, ακόμα κ σε γιουβαρλάκια που έβαλα τον κοτοζωμό, ήταν εντελώς διαφορετικά από τα συνηθισμένα γιουβαρλάκια.

κ τις σάλτσες από κοκκινιστό μοσχάρι ή από σπεντζοφάι, δεν τις πετάω, γιατί είναι πεντανόστιμες κ ταιριάζουν σε ζυμαρικά, ρύζι άψογα!

κοτόπουλο ψητό δεν το πετάμε ποτέ, το κάνουμε σαλατούλα εύκολα ή γρήγορο βραδινό με γιαούρτι, μουστάρδα ή πάπρικα, κ ό,τι άλλο σας αρέσει σε σαλατικό π.χ. λάχανο, ντοματα, αγγούρι...με τυριά, αλλαντικά!

όσο για τη βάφτιση ή παρόμοιες περιστάσεις, εν μέσω κρίσης οικονομικής έχουμε κ άλλο κίνητρο να στραφούμε στην ουσία των μυστηρίων της εκκλησίας μας κ όχι στις φιοριτούρες με τα άνθη, στεφάνια, μπαλόνια, πυροτεχνήματα, χαρτοπόλεμο κλπ!

το μυστήριο θα είναι μυστήριο κ όχι καρναβάλι ούτε επίδειξη πλούτου ή τσαχπινιάς!

η κολυμβήθρα θα είναι όμορφη, αλλά κυρίως ιερή κ επιτέλους θα καταλάβουμε ότι δεν χρειάζεται στεφάνια κ μπαλόνια για να την προσέξουν οι καλεσμένοι μας!

αρκεί να προσευχηθούν για το νεοφώτιστο! θα ήταν προτιμότερο!

ή αντί να κοιτάζουν οι καλεσμένοι σε γάμους τα λουλούδια κ τις μπομπονιέρες ..., να προσευχηθούν για την ένωση των ψυχών των νεόνυμφων!

είπα αυτά που σκεφτόμουν, χωρίς να θέλω να προσβάλλω καμιά σας, όπως πάντα

κ γράμματα γνωρίζω, που λένε κ στην μαρτυρική κατάθεση.

Link to comment
Share on other sites

κ γιατί να ενισχύσουμε τους Ιταλούς; οι Έλληνες κτηνοτρόφοι κλέφτες θα γίνουν; ή μήπως υστερούν τα δικά μας ζώα σε κάτι; γκράνα παντάνο ή αλλιώς παρμεζάνα τύπου; κ πιο ακριβό από ελληνικά!

βάλτε στο γκούγκλ ελληνικά τυριά που παίρνουν βραβεία διεθνώς κ εδώ τα σνομπάρουμε ή δεν τα γνωρίζουμε καν!

έλα να στραφούμε στην εγχώρια παραγωγή! αυτό είναι οδηγός επιβίωσης!

Link to comment
Share on other sites

κ κοιτάξτε τα ράφια σας, τα ψυγεία σας.

γιατί να παίρνετε τυριά κρέμα (με όνομα ξένης πόλης) από τα εξωτερικά; υπάρχουν ελληνικά καλύτερα!

γιατί ξένο βούτυρο ( ..ούρπακ) που έχει πολυδιαφημιστεί κ λανσάρετε από το μάρκετιγκ;

πόσα ελληνικά προϊόντα έχουν θαφτεί, πόσες εταιρείες ελληνικές πατώνουν γιατί εμείς τις αφήσαμε κ τρέξαμε στα ξένα προϊόντα, ΄ταν αυτοί το μόνο που κάνουν είναι να μας αντιγράφουν!

π.χ. τυρί φέτα. δεν μπορούν να το πουν φέτα-απαγορεύεται από το νόμο κ το λένε λευκό τυρί τάδε! .έσε ψηλά κ αγνάντευε!

ή γιαουρτάκια που νομίζουμε ελληνικά που όμως γίνονται από γάλα ξένων χωρών. αρκεί να το διαβάσετε. κ εγώ την είχα πατήσει αγοράζοντας ..οτάλ. δεν είναι ελληνικό το γάλα στο γιαούρτι!

αφού έχουμε νόστιμα γιαούρτια εδώ στην ελλάδα, τί τα θέλουμε τα ξένα;

με έπιασε η ελληνοφρένεια, με το συμπάθειο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νομιζω αν θυμαμε κλ οτι τα ελληνικα προιοντα εχουν πανω στο μπαρ κοουντ τον κωδικο 520 στα 1α νουμερα.φεφι καλο θα ταν οσο μπορουμε να ψωνιζουμε ελληνικα ομως οταν εγω βρισκω ξενα φτηνα προιοντα θα τα παρω για να φανε τα παιδια μου.ντροπη το ξερω ομως δεν γινετε αλλιως


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

κ γιατί να ενισχύσουμε τους Ιταλούς; οι Έλληνες κτηνοτρόφοι κλέφτες θα γίνουν; ή μήπως υστερούν τα δικά μας ζώα σε κάτι; γκράνα παντάνο ή αλλιώς παρμεζάνα τύπου; κ πιο ακριβό από ελληνικά!

βάλτε στο γκούγκλ ελληνικά τυριά που παίρνουν βραβεία διεθνώς κ εδώ τα σνομπάρουμε ή δεν τα γνωρίζουμε καν!

έλα να στραφούμε στην εγχώρια παραγωγή! αυτό είναι οδηγός επιβίωσης!

Συμφωνώ μαζί σου και προσπαθώ αλλά πάντα μετ' εμποδίων τι εννοώ:

1. Σε SuperMarket πολλές φορές, δεν έχεις την επιλογή π.χ. φέτος στον Σκλαβενίτη δεν είχε ελληνικά ρόδια αλλά μόνο από Ισραήλ! Τα παίρνω γιατί έχω και συγγενής αγρότες και μου λένε ότι πολλές φορές πετάνε τα προϊόντα τους γιατί δεν έχουν τιμή/ ζήτηση!

2. Δεν προλαβαίνουμε τις εξελίξεις! Από την άνοιξη που αρχίσαμε με το θέμα του "ψωνίζω" ελληνικά όποτε βρίσκω ευκαιρία την "λέω" σε μαγαζάτορες όταν δεν έχουν ελληνικά προϊόντα. Για παράδειγμα σε μπύρες. Ζητούσα ή Μύθο ή Άλφα. To καλό? Τελικά καμία δεν είναι ελληνική!!!!!!!! Χα, χα, χα εξαγοράστηκαν και δεν το πήραμε χαμπάρι και κατά τα άλλα νομίζαμε οτί ψωνίζουμε ελληνικά.

3. Θα την πω την αμαρτία μου αλλά εγώ την παρμεζάνα και την Mozarrela δεν την αλλάζω (σε σαλάτες και σκέτο)! Όπως και σε τοστ το Chenddar! Δοκιμάζουμε κατά καιρούς διάφορα τυριά αλλά δεν έχω πετύχει ακόμη κάποια που να μοιάζουν στην γεύση με αυτά που προ-ανάφερα. Κάθε πρόταση δεκτή. Μην μου πείτε για φέτα και ανθότυρο γιατί αυτά τα έχω πάντα στο ψυγείο μου.

4. Για την τιμή μην το δένεις κόμπο γιατί για παράδειγμα το ελληνικό προσούτο έχει διπλάσια τιμή από το ιταλικό. Και μιλάμε για 30 κάτι το κιλό έναντι 15 κάτι (δεν θυμάμαι ακριβός τις τιμές)

Υ.Γ. Μην φάω κράξιμο, απλά, όπως φαίνεται από τα παραπάνω λατρεύουμε την ιταλική κουζίνα οικογενειακώς!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω αν θυμαμε κλ οτι τα ελληνικα προιοντα εχουν πανω στο μπαρ κοουντ τον κωδικο 520 στα 1α νουμερα.φεφι καλο θα ταν οσο μπορουμε να ψωνιζουμε ελληνικα ομως οταν εγω βρισκω ξενα φτηνα προιοντα θα τα παρω για να φανε τα παιδια μου.ντροπη το ξερω ομως δεν γινετε αλλιως

Άλλη μια απάτη αυτό με το barcode. Το μόνο που δείχνει είναι η χώρα η οποία έδωσε το barcode και όχι η χώρα προέλευσης των προϊόντων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Περιστεράκι μου, τα προσκλητήρια της βάπτισης τα έφτιαξα μόνη μου. Ήταν εντελώς απλά χωρίς κάποιο μπρελόκ γιατί είχα να στείλω αρκετά ταχυδρομικά και μου κόστισαν 12 ευρώ. Μπομπονιέρες κι εγώ έφτιαξα τις ιδιες για μικρούς και μεγάλους αλλά κι αυτές ήταν πολύ πολύ απλές, πουά κουτάκι με μια πεταλούδα στολίδι στον φιογκο και μου κόστισαν 0,95 ευρώ η μία. Τα υλικά τα είχα αγοράσει απο μαγαζί στην Αθηνα. Εγώ το τραπέζι δεν γινίταν να μην το κάνω γιατι οι περισσότεροι καλεσμένοι είχαν ερθει από επαρχία... Θα σου συνιστουσα τουλάχιστον για τα προσκλητήρια να μην πολυξοδευτεις γιατι δεν τα κρατάει σχεδον κανεις. Φιλιά

Ωραία πρεπει να ήταν η μπομπονιέρα σας Φωτεινή

Το μπρελόκ πήγαινε για την μπομπονιέρα όχι για το προσκλητηριο...Τρελή είμαι να δώσω λεφτά για κάτι που θα πεταχετεί;

Γιατί μήπως η μοίρα των μπομπονιέρων είναι καλύτερη;

όσο για τη βάφτιση ή παρόμοιες περιστάσεις, εν μέσω κρίσης οικονομικής έχουμε κ άλλο κίνητρο να στραφούμε στην ουσία των μυστηρίων της εκκλησίας μας κ όχι στις φιοριτούρες με τα άνθη, στεφάνια, μπαλόνια, πυροτεχνήματα, χαρτοπόλεμο κλπ!

το μυστήριο θα είναι μυστήριο κ όχι καρναβάλι ούτε επίδειξη πλούτου ή τσαχπινιάς!

η κολυμβήθρα θα είναι όμορφη, αλλά κυρίως ιερή κ επιτέλους θα καταλάβουμε ότι δεν χρειάζεται στεφάνια κ μπαλόνια για να την προσέξουν οι καλεσμένοι μας!

αρκεί να προσευχηθούν για το νεοφώτιστο! θα ήταν προτιμότερο!

ή αντί να κοιτάζουν οι καλεσμένοι σε γάμους τα λουλούδια κ τις μπομπονιέρες ..., να προσευχηθούν για την ένωση των ψυχών των νεόνυμφων!

είπα αυτά που σκεφτόμουν, χωρίς να θέλω να προσβάλλω καμιά σας, όπως πάντα

κ γράμματα γνωρίζω, που λένε κ στην μαρτυρική κατάθεση.

Μαρή Φέφη κάνω σε όλα like!

Γιατί,νομίζεις ότι εγώ πιστεύω κάτι αντίθετο;

Απλά ψάχνομαι η ερμη μήπως γλιτώσω κανα λεφτό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...