Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Γιατί;;;


Recommended Posts

Νομίζω τελικά πως το πρόβλημα είναι ότι μας έχουν πείσει ότι ο θηλασμός είναι μια απόλυτα φυσιολογική λειτουργία, που όταν δε συμβαίνει, κάποιο λάθος έχει γίνει!

Τελικά έχω αρχίσει να μην το πιστεύω...Κι εγκυμοσύνη "φυσιολογική " διαδικασία είναι, αλλά κάποιες φορές αποδεικνύεται ότι η φύση δεν είναι πάντα σωστή, εφόσον υπάρχουν περιπτώσεις που για να γεννηθεί ένα παιδί επιβάλλεται η καισαρική...Και να σωρό άλλες περιπτώσεις, που καλύτερα να μην αναφερθώ!

Κι αν πάλι είναι τόσο φυσιολογική διαδικασία, γιατί να απαιτείται (τις περισσότερες φορές) να ταλαιπωρούνται μαμά και βρέφος;; Δε θα έπρεπε να είναι πιο εύκολο;;;;;

Το ότι ο θηλασμός είναι μια "απόλυτα φυσιολογική λειτουργία" δεν σημαίνει απολύτως τίποτα, ούτε σημαίνει ότι όταν δεν συμβεί, αυτό οφείλεται σε λάθος χειρισμό της μητέρας.

Απόλυτα φυσιολογική λειτουργία είναι και η περίοδος - πόσες γυναίκες ξέρεις που έχουν προβλήματα περιόδου; Φταίνε αυτές που δεν τους έρχεται περίοδος 5 ημερών κάθε 28 μέρες;

Απόλυτα φυσιολογική λειτουργία είναι και η εγκυμοσύνη - πόσες γυναίκες αποβάλλουν ή δεν μπορούν να μείνουν έγκυες; Μήπως δεν προσπαθούν αρκετά;

Απόλυτα φυσιολογική λειτουργία είναι ο ύπνος, η χώνεψη, η αφόδευση (για να το πω κομψά). Όμως τόσος κόσμος έχει προβλήματα ύπνου, στομαχικού άλγους, δυσπεψίας, δυσκοιλιότητας κ.λπ. Φταίνε όλοι;

Και η λειτουργία της καρδιάς είναι απόλυτα φυσιολογική. Γιατί κάποιοι παθαίνουν καρδιακές προσβολές χωρίς λόγο και αιτία, ενώ κάποιοι άλλοι όχι, κι ας κάνουν καταχρήσεις;

Με ποια λογική θεωρούμε ότι όοοοολες οι φυσιολογικές λειτουργίες μπορούν να αποτύχουν για άγνωστους λόγους, εκτός του θηλασμού που πάντα πετυχαίνει;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κουκλιτσα σε εχει παρει απο κατω και χωρις κανενα λογο.εχω τρια παιδια τα πρωτα δυο τα θηλασα 5 μηνες και απο τους τρεις με συμπληρωμα ενω την μικρη μου ισως επειδη ειχε μεγαλη διαφορα απο τα αλλα και ημουν πιο μεγαλη και δεν εσκαγα για ποσο θα θηλασει,να φανταστεις οτι απο την αρχη την θηλαζα αποκλειστικα (ειχα πολυ γαλα)αλλα ταυτοχρονα ειχα και το ξενο γαλα το κουτι αν πηγαιναμε πουθενα και ηταν αδυνατο να θηλασω εδινα απο το ξενο,την θηλασα για 16 μηνες παρεα με το ξενο,.μην νιωθεις ενοχες για αυτο,το θεμα ειναι να ειναι ηρεμο και χαρουμενο το μωρο οπως και να το ταιζεις.παρατα τους αλλους και μην δινεις σημασια στο τι κανει η μια και η αλλη.εσυ να κανεις αυτο που πιστευεις καλυτερο για το μωρακι σου.ολες περναμε τη φαση που μας λενε ολοι οτι πρεπει να κανουμε το ενα και το αλλο,στα δυο ημουν πιο μικρη δεν ηξερα και πολλα και μπερδευομουν,στην μικρη δεν εδινα σημασια σε κανενα και περασαμε τελεια!!ασε που ενω τα θηλαζα,και μου ελεγαν οτι παιρνουν αντισωματα ο δευτερος μου αρρωσταινει πολυ ευκολα ενω τα αλλα δυο ειναι πιο ηρεμα.επιπλεον οσο και να θηλασουν μολις πανε παιδικο η νηπιο θα αρρωσταινουν συνεχεια.το εχω περασει δυο φορες και οταν με το καλο ερθει η σειρα της μικρης μεχρι να συνηθισει ο οργανισμος της παρεα με τοσα παιδακια θα ειμαστε συνεχεια με ιωσουλες!!

διασκεδασε το με την μικρη και μην χανετε το καιρο σας με ανοησιες τετοιου ειδους.μεγαλωνουν τοσο γρηγορα που δεν θα το πιστευετε!!!

φιλακια πολλα σε ολες


sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies:D

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ο θηλασμός είναι μια "απόλυτα φυσιολογική λειτουργία" δεν σημαίνει απολύτως τίποτα, ούτε σημαίνει ότι όταν δεν συμβεί, αυτό οφείλεται σε λάθος χειρισμό της μητέρας.

Απόλυτα φυσιολογική λειτουργία είναι και η περίοδος - πόσες γυναίκες ξέρεις που έχουν προβλήματα περιόδου; Φταίνε αυτές που δεν τους έρχεται περίοδος 5 ημερών κάθε 28 μέρες;

Απόλυτα φυσιολογική λειτουργία είναι και η εγκυμοσύνη - πόσες γυναίκες αποβάλλουν ή δεν μπορούν να μείνουν έγκυες; Μήπως δεν προσπαθούν αρκετά;

Απόλυτα φυσιολογική λειτουργία είναι ο ύπνος, η χώνεψη, η αφόδευση (για να το πω κομψά). Όμως τόσος κόσμος έχει προβλήματα ύπνου, στομαχικού άλγους, δυσπεψίας, δυσκοιλιότητας κ.λπ. Φταίνε όλοι;

Και η λειτουργία της καρδιάς είναι απόλυτα φυσιολογική. Γιατί κάποιοι παθαίνουν καρδιακές προσβολές χωρίς λόγο και αιτία, ενώ κάποιοι άλλοι όχι, κι ας κάνουν καταχρήσεις;

Με ποια λογική θεωρούμε ότι όοοοολες οι φυσιολογικές λειτουργίες μπορούν να αποτύχουν για άγνωστους λόγους, εκτός του θηλασμού που πάντα πετυχαίνει;

Έλα ντε;;; Κι εγώ αυτό αναρωτιέμαι;;;;

Γνωρίζω πως πριν μερικά χρόνια στην Ελλάδα το ποσοστό θηλάζουσων μανάδων ήταν μικρό. Έτσι ξεκίνησε μια εκστρατεία υπέρ του θηλασμού,ώστε να ενημερωθούν (οι μέλλουσες) μαμάδες για τα τεράστια οφέλη του κια να μη δίνουν ελαφρά τη καρδία ξένο γάλα.

Είμαι απόλυτα σύμφωνη σε αυτό, αλλά νομίζω ότι το παρακάνανε υπερασπιζόμενοι ότι ΟΛΕΣ οι μαμαδες έχουν τόσο γάλα όσο ζητάει το παιδί τους.

Αφού τελικά αποδεικνύεται-πρακτικά- ότι ΔΕΝ έχουν ΟΛΕΣ οι μαμάδες επαρκές γάλα για τα παιδιά τους, γιατί η επιστημονική κοινότητα που ασχολείται με το συγκεκριμένο θέμα, δεν αναθεωρεί το "πρωτόκολλο" θηλασμού!( Ή μήπως τελικά κάτι δεν έχουμε κάνει καλά εμείς που δεν καταφέραμε να επιτύχουμε αποκλειστικό θηλασμό;;;; )

Επίσης, δε γνωρίζω (αν ξέρει κάποια από εσάς, παρακαλώ ας με ενημερώσει σχετικά) την άποψη των παιδοψυχολόγων σε περιπτώσεις δύσκολου θηλασμού (που μάλλον είναι οι περισσότερες), δλδ που το μωρό πρέπει να είναι όλη μέρα στο στήθος και μόλις βγει κλαίει, που μπορεί να έχουν περάσει μήνες από την έναρξη του θηλασμού και το μωρό να ζητά να θηλάσει κάθε 1-2 ώρες ακόμα και τα βράδια, πόσο υγιές είναι κάτι τέτοιο για τη μητέρα,αλλά κυριώς για το παιδί. Ποιες είναι οι επιπτώσεις στην ψυχολογία του;;; Ισχύει ότι με αυτόν τον τρόπο μπορεί ένα παιδάκι να μην είναι ήρεμο και τελικά να εξελιχθεί σε ένα παιδάκι νευρικό κι ευέξαπτο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αφού τελικά αποδεικνύεται-πρακτικά- ότι ΔΕΝ έχουν ΟΛΕΣ οι μαμάδες επαρκές γάλα για τα παιδιά τους, γιατί η επιστημονική κοινότητα που ασχολείται με το συγκεκριμένο θέμα, δεν αναθεωρεί το "πρωτόκολλο" θηλασμού!

Ποιον εννοείς όταν λες επιστημονική κοινότητα; Απ' όσο ξέρω παιδίατροι και γυναικολόγοι είναι γενικά υπέρ του θηλασμού αλλά δεν προωθούν τον αποκλειστικό ή μακροχρόνιο θηλασμό πάσει θυσία. Δεν έχω ακούσει ποτέ παιδίατρο (για παράδειγμα) να συστήνει να έχεις το μωρό 24 ώρες στο στήθος. Αυτά μόνο σε φόρουμ έχω διαβάσει να τα λέει η μία μανούλα στην άλλη, και πάλι μόνο σε συγκεκριμένα φόρουμ (δεν ξέρω αν με εννοείς) ;)

Ούτε και ξέρω καμία φίλη ή γνωστή που να θηλάζει με αυτό τον τρόπο. Όχι ότι τις έχω ανακρίνει κιόλας, αλλά δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου.

Για το άλλο που ρωτάς, δηλαδή την ψυχολογία του παιδιού, δεν ξέρω -- αλλά η ψυχολογία της μαμάς σίγουρα επηρεάζεται αρνητικά από μια άσχημη εμπειρία θηλασμού, ειδικά αν έχει και τύψεις επειδή δεν τα κατάφερε!!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχεις κι άδικο.η αλήθεια είναι ότι ούτε οι γυναικολόγοι ούτε οι παιδίατροι επιμένουν τόσο στο θηλασμό, ούτε είναι απόλυτοι ότι όλες οι μαμαδες μπορούν να θηλάσουν.Αυτές τι απόψεις πρεσβεύουν οι "σύμβουλοι θηλασμού', για τους οποίους όμως δε γνωρίζω τι σπουδές έχουν λάβει;;; Και γιατί είναι τόσο απόλυτες, ενώ οι γιατροί όχι;;;

Αυτά μόνο σε φόρουμ έχω διαβάσει να τα λέει η μία μανούλα στην άλλη, και πάλι μόνο σε συγκεκριμένα φόρουμ (δεν ξέρω αν με εννοείς) ;)

Πώς δεν ξέρω αλίμονο...το γνωστό φόρουμ ...........

Εκεί πέφτει πολύ ξεκατίνιασμα κιόλας.

Διάβαζα την ιστορία μιας κοπέλας, όπου αντιμετώπιζε το ίδιο θέμα με μένα και μπήκαν μέσα μερικές και της κάνανε την ψυχολογία χειρότερα,αφήνοντας υπονοούμενα ότι αυτή φταίει και η ασχετοσύνη της!!! (Εντάξει, δεν το διατύπωσαν κι έτσι ακριβώς.....)

τέλος πάντων!

η αλήθεια πάντως είναι ότι μου κάνατε όλες σας μεγάλο καλό και ήδη τις τελευταίες μέρες το φιλοσόφησα αλλιώς το θέμα και τώρα πια δε με πειράζει. Καλή μάνα δε σε κάνει ο θηλασμός (χωρίς να μειώνω τη απουδαιότητά του)!

Ας είναι τα παιδάκια μας γερά κι ευτυχισμένα κι όλα τα άλλα είναι ψιλά γράμματα! Το θεωρώ πολυτέλεια να στονοχωριόμάστε για κάτι τέτοιο! ;)

Link to comment
Share on other sites

μπραβο candt82 που το σκεφτεσαι ετσι.και για να σου εξηγησω απο μωρο που ηταν την θηλαζα αλλα οταν ειμασταν εξω απο το σπιτι δεν μπορουσα οπου και να ημουν να βγαζω εξω και να θηλαζω,ετσι της εδινα μπιμπερο με ξενο.το συνηθισε και θηλαζε οποτε τηε εδινα στηθος η επινε μπιμπερο,ηταν βολικο μωρακι!!εχει μωρακια που αν τους δωσεις μπιμπερο παρατανε το στηθος η δεν θελουν το μπιμπερο.ημουν τυχερη και τα επιανε και τα δυο.μεχρι τους 16 ηταν πιο πολυ το ξενο και λιγοτερο το στηθος.και εχεις δικιο για τους παιδιατρους ,μεχρι τον πρωτο χρονο λενε να θηλαζουμε,μετα και ο δικος μου μου ειπε αν θελω μπορω να το σταματησω!!!μην εχεις καθολου ενοχες και εχω δει και εγω το φορουμ που λετε και δεν υπαρχει λογος να ειμαστε τοσο των ακρων.δηλαδη και τι εγινε αν θηλασουν πιο πολυ η πιο λιγο?το θεμα ειναι να ειναι καλα και το μωρο και η μαμα.αν παθεις καταθλιψη απο το αγχος τοτε τι θα γινει με το μωρο?στο πρωτο μου επαθα επιλοχια καταθλιψη,θηλαζα και εκλαιγα γιατι φοβομουν πως δεν ετρωγε αρκετα .τελικα με βοηθησε ο παιδιατρος που μου μιλησε και μου ειπε να το θηλαζω χαλαρα και μου εδωσε και ξενο οποτε αγχωνομαι να του δινω .ετσι ειδα οτι το μωρο χορταινε με το δικο μου και ηρεμησα.μην ακουτε κανενα ,οπως αισθανεστε εσεις καλα αυτο να κανετε,γιατι μονο ετσι θα ειναι καλα και τα μωρα σας.να τα χαιρεστε και μην δινετε σημασια σε κατι τετοια.φιλακια πολλα


sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies:D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την αντιμετώπισή σου!!!

Εγώ δεν θήλασα σχεδόν καθόλου τον γιο μου (3 μήνες και μαζί με πολύ συμπλήρωμα στο κάθε γεύμα). Είχα λίγο τύψεις, αλλά τις ξεπέρασα.

Το πάρεντς το βρήκα αργότερα με διάφορες πληροφορίες.

Την κόρη μου τη θήλασα, τελικά, μόνο με ένα μπουκάλι συμπλήρωμα τη μέρα (το ξεκινήσαμε γιατί είχε χαμηλό ζάχαρο). Τη θήλασα τελικά 23 μήνες!!

Δε νιώθω τύψεις για τον γιο μου, δεν νιώθω πιο δεμένη με την κόρη μου.

Ο γιος μου 2,5 χρονών ξεκίνησε παιδικό και όλοι μου λέγανε "τη μισή χρονιά θα είναι άρρωστος". Το παιδί αρρώστησε μετρημένες 5 φορές, όσες αρρώσταινε και πριν πάει παιδικό. Φίλης το παιδάκι που θήλαζε αποκλειστικά αρρώσταινε πολύ περισσότερο.

Μην σε παίρνει από κάτω. Απόλαυσε το παιδάκι σου, και, εάν θες, ξαναπροσπαθείς... στο επόμενο :rolleyes::rolleyes:


NDPXp3.png eJ01p3.png
Link to comment
Share on other sites

μπραβο candt82 που το σκεφτεσαι ετσι.και για να σου εξηγησω απο μωρο που ηταν την θηλαζα αλλα οταν ειμασταν εξω απο το σπιτι δεν μπορουσα οπου και να ημουν να βγαζω εξω και να θηλαζω,ετσι της εδινα μπιμπερο με ξενο.το συνηθισε και θηλαζε οποτε τηε εδινα στηθος η επινε μπιμπερο,ηταν βολικο μωρακι!!εχει μωρακια που αν τους δωσεις μπιμπερο παρατανε το στηθος η δεν θελουν το μπιμπερο.ημουν τυχερη και τα επιανε και τα δυο.μεχρι τους 16 ηταν πιο πολυ το ξενο και λιγοτερο το στηθος.και εχεις δικιο για τους παιδιατρους ,μεχρι τον πρωτο χρονο λενε να θηλαζουμε,μετα και ο δικος μου μου ειπε αν θελω μπορω να το σταματησω!!!μην εχεις καθολου ενοχες και εχω δει και εγω το φορουμ που λετε και δεν υπαρχει λογος να ειμαστε τοσο των ακρων.δηλαδη και τι εγινε αν θηλασουν πιο πολυ η πιο λιγο?το θεμα ειναι να ειναι καλα και το μωρο και η μαμα.αν παθεις καταθλιψη απο το αγχος τοτε τι θα γινει με το μωρο?στο πρωτο μου επαθα επιλοχια καταθλιψη,θηλαζα και εκλαιγα γιατι φοβομουν πως δεν ετρωγε αρκετα .τελικα με βοηθησε ο παιδιατρος που μου μιλησε και μου ειπε να το θηλαζω χαλαρα και μου εδωσε και ξενο οποτε αγχωνομαι να του δινω .ετσι ειδα οτι το μωρο χορταινε με το δικο μου και ηρεμησα.μην ακουτε κανενα ,οπως αισθανεστε εσεις καλα αυτο να κανετε,γιατι μονο ετσι θα ειναι καλα και τα μωρα σας.να τα χαιρεστε και μην δινετε σημασια σε κατι τετοια.φιλακια πολλα

Και η δικιά μου δεχόταν και τις 2 θηλές,αλλά όταν ήταν 4,5 μηνών περίπου, άρχισε να μειώνει τους θηλασμούς και ταυτόχρονα να μειώνεται πολύ το γάλα, ώσπου κλείνοντας τον 5ο μήνα δεν καθόταν καθόλου στο στήθος. Και φυσικά κόπηκε και το γάλα!

Δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε...Μάλλον επειδή είχε αρχίσει να καταλαβαίνει βαριόταν το στήθος, ενώ στο μπιμπερό η ροή ήταν ευκολότερη και έβρισκε και την ποσότητα που ήθελε.

Πάντως άντεξε πολύ το στήθος σου, (16 μήνες) με το μικρό να πίνει περισσότερο ξένο!Εμένα, πολύ εύκολα μειώθηκε......

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την αντιμετώπισή σου!!!

Εγώ δεν θήλασα σχεδόν καθόλου τον γιο μου (3 μήνες και μαζί με πολύ συμπλήρωμα στο κάθε γεύμα). Είχα λίγο τύψεις, αλλά τις ξεπέρασα.

Το πάρεντς το βρήκα αργότερα με διάφορες πληροφορίες.

Την κόρη μου τη θήλασα, τελικά, μόνο με ένα μπουκάλι συμπλήρωμα τη μέρα (το ξεκινήσαμε γιατί είχε χαμηλό ζάχαρο). Τη θήλασα τελικά 23 μήνες!!

Δε νιώθω τύψεις για τον γιο μου, δεν νιώθω πιο δεμένη με την κόρη μου.

Ο γιος μου 2,5 χρονών ξεκίνησε παιδικό και όλοι μου λέγανε "τη μισή χρονιά θα είναι άρρωστος". Το παιδί αρρώστησε μετρημένες 5 φορές, όσες αρρώσταινε και πριν πάει παιδικό. Φίλης το παιδάκι που θήλαζε αποκλειστικά αρρώσταινε πολύ περισσότερο.

Μην σε παίρνει από κάτω. Απόλαυσε το παιδάκι σου, και, εάν θες, ξαναπροσπαθείς... στο επόμενο :rolleyes::rolleyes:

Να σου ζήσουν τα ζουζούνια σου και να είναι πάντα γερά και καλότυχα!

Τώρα ,ναι , νιώθω καλύτερα. ΚΑι το αντιμετωπίζω καλύτερα το θέμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και η δικιά μου δεχόταν και τις 2 θηλές,αλλά όταν ήταν 4,5 μηνών περίπου, άρχισε να μειώνει τους θηλασμούς και ταυτόχρονα να μειώνεται πολύ το γάλα, ώσπου κλείνοντας τον 5ο μήνα δεν καθόταν καθόλου στο στήθος. Και φυσικά κόπηκε και το γάλα!

Δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε...Μάλλον επειδή είχε αρχίσει να καταλαβαίνει βαριόταν το στήθος, ενώ στο μπιμπερό η ροή ήταν ευκολότερη και έβρισκε και την ποσότητα που ήθελε.

Πάντως άντεξε πολύ το στήθος σου, (16 μήνες) με το μικρό να πίνει περισσότερο ξένο!Εμένα, πολύ εύκολα μειώθηκε......

να σου πω τι εγινε με το γαλα.πιστευω πως στους πεντε μηνες οπως και στα αλλα δυο παιδια θα ειχε κοπει αλλα το στηθος κατεβαζει οσο τραβαει το μωρο.δηλ.οσο γαλα ζηταει τοσο βγαζει.εμενα εβγαζε αυτο που επινε μεχρι τους 16 στα αλλα δυο ηταν μια περιπτωση οπως και εσυ,σιγα σιγα μειωθηκε και κοπηκε.μην ανησυχεις στο επομενο μπορει να ειναι αλλιως,αναλογα το μωρο.και τα δικα μου σαν το δικο σου ηταν.

να ευχαριστιεσαι το μωρακι σου και να μην σε ανησυχει τι πινει αρκει να ειναι χαρουμενο!!!


sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies:D

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...