Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

Προσπαθεις συλληψης για δευτερο παιδακι..


Recommended Posts

δε ξέρω για την ποσότητα αλλά για τον εθισμό....σίγουρα για 1-2 ελαφρα τσιγάρα δεν υπάρχει θέμα αλλά...μένεις σε 1-2???

συνήθως τα μωρα εχουν γκρίνια και θέλουν συχνά να τα βάζεις στο στηθος χωρις να πεινάνε....καταλαβαίνεις.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια και εγω ειμαι απο αυτες που το εκοψαν στην εγκυμοσυνη!!!

εχει ενα βαθμο δυσκολιας... αλλα θα τα καταφερετε ειναι σιγουρο!!!!

Μαζί σου και εγω!!!Το έκοψα 9 μηνες πριν μεινω εγκυος στον μικρό και απο τοτε τιποτα!!! μια ιδεα ειναι ολα:tongue::tongue::tongue::rolleyes::rolleyes:


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .... τα νεακια μας ειναι πολυ καλα..Ειμαστε κι δυο καλα...μαμα και κορη...Εχω κοριτσακι....προς το παρων ολα πανε πολυ καλα....

Μπράβο Δώρα μου!!!φιλια και στις 2!!!γω τελικά δεν θα μάθω φύλο μεχρι που να βγει:tongue:


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Marilou, στον Γ. θα πας σήμερα???Ανυπομονώ να μάθω νέα και εντυπώσεις!!!

Ναι ναι σε αυτόν πήγα! Λοιπόν, μπορώ να γράψω ένα κατεβατό, αλλά δεν με παίρνει χρονικά τώρα, οπότε τα λέω εν τάχει:

Το σημαντικότερο: Μου είπε ότι δεν χρειαζόταν να κάνω καμία από τις εξετάσεις που έκανα :shock: :shock: Ο λόγος: Διότι άπαξ και υπάρχει ήδη ένα υγιές παιδί, αυτομάτως αποκλείονται όλες οι εξετάσεις (καρυότυπος ζεύγους, ορμονολογικές κτλ) πλην μίας - της εξέτασης για την πηκτικότητα του αίματος. Αλλά,λέει, από τη στιγμή που μετράω ήδη στο ιστορικό μου δύο αποβολές, ούτως ή άλλως θα έμπαινα σε αντιπηκτική αγωγή σε επόμενη εγκυμοσύνη, είτε ανιχνευόταν κάτι, είτε όχι..! :|

Κοινώς κορίτσια, τσάμπα τα λεφτάαααα!!! Ουάαααα μου 'ρχεται να τσιρίξω!!! :mad:

Κατά τ' άλλα, ευγενέστατος, αφιέρωσε αρκετό χρόνο στη συζήτηση, κρατούσε σημειώσεις, μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνω υπέρηχο εκτός κι εγώ το θέλω, διότι δεν θα δείξει τίποτα, και επίσης ότι δεν χρειάζεται να κάνω μέτρηση ομοκυστείνης, εκτός πάλι κι αν το θέλω..Επίσης, δεν μου πήρε επίσκεψη!! Τι λεφτά να σου πάρω μου λέει, επειδή μιλήσαμε; Άψογος ε;; :D

Α! Τον ρώτησα πότε μπορώ να ξεκινήσω πάλι προσπάθειες και μου είπε "άσε να περάσει κι αυτός ο μήνας, να ξεκουραστείς και κυρίως να περάσεις καλά στις γιορτές..Αν πάλι προκύψει τίποτα μέσα στις γιορτές, ε δεν χάθηκε ο κόσμος"..Οπότε κορίτσια το αφήνω γι' αυτό τον μήνα, αλλά άμα κάτσει, έκατσε ;)

Για τον θηλασμό και το τσιγάρο που λέτε, εγώ έχω ακούσει ότι είναι χειρότερο απ' το να καπνίζεις έγκυος, γιατί στην εγκυμοσύνη υπάρχει κι ένας πλακούντας που κάνει ένα υποτυπώδες "φιλτράρισμα", αλλά στο θηλασμό όλα περνάνε μέσα στο γάλα..Και καλά, η νικοτίνη μπορεί να είναι risk 0 (που προσωπικά περίεργο μου ακούγεται), αλλά δεν έχει μόνο νικοτίνη το ρημάδι, έχει ένα κάρο ουσίες μέσα..Πάντως, για να μην φρικάρετε κιόλας, ο παιδίατρός μας που το είχα συζητήσει μου είχε πει ότι εντάξει, μπορώ να κάνω κανά τσιγάρο, αν ο επόμενος θηλασμός γίνει σε 2 ώρες απ' την ώρα που κάπνισα..Εγώ όμως όταν έκανα τσιγάρο, έβγαζα το γάλα και το πετούσα στο νεροχύτη, κι όταν του το είπα, με μάλωσε και μου είπε "ποτέ δεν χύνουμε το μητρικό γάλα στο νεροχύτη!!" :oops: Sinagrida, για δύο τσιγάρα την εβδομάδα μιλάς;; Εεε εντάξειειειει...!


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαζί σου και εγω!!!Το έκοψα 9 μηνες πριν μεινω εγκυος στον μικρό και απο τοτε τιποτα!!! μια ιδεα ειναι ολα:tongue::tongue::tongue::rolleyes::rolleyes:

αχ ...μια ιδεα αλλά.....

Μπράβο Δώρα μου!!!φιλια και στις 2!!!γω τελικά δεν θα μάθω φύλο μεχρι που να βγει:tongue:

είσαι δηλαδή kinder εκπληξη???

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κοριτσια μου ...

Οσον αφορα το τσιγαρο κι εγω το εκοψα μαχαιρι...μολις εκανα τεστ και βγηκε θετικο..στο πρωτο μου φυσικα...το εκοψα ..απο τοτε ειμαι "ακαπνη" χαχαχαχα

Απ το Φεβρουαριο του 08....γλιτωσα απ αυτο το μαρτυριο μια και καλη...

Καλη επιτυχια σε οσες το προσπαθουν...ειμαι σιγουρη πως θα τα καταφερουν ..Αλλωστε ο σκοπος ειναι ΙΕΡΟΣ...

Φιλακια


Yvqjp3.png4s09p3.png
Link to comment
Share on other sites

Marilou, πολύ καλά τα νέα σου και αισιόδοξα για εμάς που προσπαθούμε!

Πολύ χαίρομαι που σου έκανε θετική εντύπωση.

Αυτό για την αντιπηκτική αγωγή δεν το πολυκατάλαβα γιατί πρέπει να γίνει προληπτικά (αποκλείεται δηλαδή να είναι τυχαία γεγονότα?) αλλά του έχω πολύ εμπιστοσύνη αυτού του γιατρού γιατί ξέρω από 50 πλευρές ότι δε φορτώνει με κανένα περιττό φάρμακο. Και εγώ σε αυτόν μάλλον θα πάω. Μου έβαλες και ιδέες να πάω και πριν μείνω έγκυος να ησυχάσω ότι απλά είμαι άτυχη και δε συμβαίνει κάτι άλλο. Λεφτά δεν παίρνει ποτέ σε επισκέψεις. Μόνο στο παπ και τη γέννα ο καημένος. Χίλια μπράβο του!

Περίμενες πολύ ώρα για το ραντεβού σου? Γινόταν χαμός στο ιατρείο του? (ρωτάω γιατί είναι από λίγα πράγματα που με προβληματίζουν για αυτόν).

Pani, το μητρικό σου ένστικτο τι λέει για το φύλο, αγόρι ή κορίτσι? Εσύ ή ο σύζυγος έχετε κάποια μικρή προτίμηση??

Εύη, φυσικά και συνεχίζω τις προσπάθειες!!!Λέω ότι έχω κουραστεί αλλά καταβάθως κάθε μήνα ελπίζω ότι αυτός θα είναι ο τυχερός μου μήνας :D. Περιμένω τώρα τα νέα τεστάκια ωορρηξίας μου!!!


ru7rp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω κύκλο 23-25 μέρες. Αυτή τη φορά (λόγω ίσως της βιοχημικής αν ήταν βιοχημική με 9,8 χοριακή) είχα περίοδο 6 μέρες αντί για 4 οπότε φαντάζομαι ότι θα καθυστερήσει η ωορρηξία μου λιγάκι. Σε κάθε περίπτωση μαζί σχεδόν θα μάθουμε τα καλά (πρόσεξε τι αισιόδοξα που το θέτω :tongue:) νέα μας!!! Αρχές Σεπτεμβρίου είναι πολύ καλή περίοδος να γεννήσουμε, ούτε ζέστη ούτε κρύο, θα έχουμε κάνει και διακοπούλες το καλοκαίρι :D


ru7rp2.png
Link to comment
Share on other sites

Marilou, πολύ καλά τα νέα σου και αισιόδοξα για εμάς που προσπαθούμε!

Πολύ χαίρομαι που σου έκανε θετική εντύπωση.

Αυτό για την αντιπηκτική αγωγή δεν το πολυκατάλαβα γιατί πρέπει να γίνει προληπτικά (αποκλείεται δηλαδή να είναι τυχαία γεγονότα?) αλλά του έχω πολύ εμπιστοσύνη αυτού του γιατρού γιατί ξέρω από 50 πλευρές ότι δε φορτώνει με κανένα περιττό φάρμακο. Και εγώ σε αυτόν μάλλον θα πάω. Μου έβαλες και ιδέες να πάω και πριν μείνω έγκυος να ησυχάσω ότι απλά είμαι άτυχη και δε συμβαίνει κάτι άλλο. Λεφτά δεν παίρνει ποτέ σε επισκέψεις. Μόνο στο παπ και τη γέννα ο καημένος. Χίλια μπράβο του!

Περίμενες πολύ ώρα για το ραντεβού σου? Γινόταν χαμός στο ιατρείο του? (ρωτάω γιατί είναι από λίγα πράγματα που με προβληματίζουν για αυτόν).

Ναι μου έκανε άριστη εντύπωση! Φαίνεται, και προφανώς ειναι, γνώστης ο άνθρωπος, για αυτό μάλλον και δεν χρειάζεται τα "περιττά", όπως μαίες, χλιδάτο ιατρείο, ρεσεψιόν κτλ..Ομως για να ειμαι ειλικρινής, εγω τώρα που ηρέμησα, μετα την κουβέντα που είχα μαζί του, σκέφτομαι να επιστρέψω στον πρώτο μου γιατρό..Μόνο και μόνο επειδή τον γνωρίζω, τη μαία του την αισθάνομαι πολυ κοντά μου και τελικά, όπως φαίνεται, είχε δίκιο που δεν με γέμισε εξετάσεις..Νομίζω οτι καλά έκανα πάντως που είδα κι άλλους γιατρούς, έτσι για να ξέρω τι παίζει :) Σου προτείνω ανεπιφύλακτα να πας κι εσυ να τον δεις, μόνο ο τρόπος που θα σου μιλήσει θα σε ηρεμήσει πιστεύω! Κι αν ειναι με το καλό, μένεις και μαζί του ;)

Επίσης μου άρεσε που δεν μου απέκλεισε τον φυσιολογικό τοκετό! :D Αλλωστε πιο πολυ γνωστός για αυτό ειναι, ως υποστηρικτής του vbac..Οπότε δεν αποκλείω όταν θα έρθει (αυτή η ευλογημένη) η ώρα, να τον ξανασυμβουλευτω ;)

Αντιπηκτική αγωγή θα έκανα ούτως ή άλλως, προληπτικά, αφού και οι δυο αποβολες μου συνέβησαν η μία την 10η και η άλλη την 9η εβδομάδα, όταν δηλαδή ξεκινάει η λειτουργία του πλακούντα..Φυσικά δεν αποκλείεται το τυχαίο γεγονός, αλλά πόσο τυχαίο να ειναι δύο φορές καπάκι;; :rolleyes:

Αναμονή όχι δεν είχα, μάλλον έπεσα σε καλή μέρα ή επειδή είχα κλείσει το ραντεβού μια εβδομάδα νωρίτερα..

Αχ αισθάνομαι πολυ καλά απο χθες, και δεν ξέρω, νομίζω οτι η τρίτη φορά θα ειναι και η τυχερή..Μακάρι δηλαδη για όλες μας κορίτσια!! :D


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Marilou μου μου φαίνεται όμως περίεργο πως

πολλές κοπέλες έχουνε ένά παιδί και μετα από

αποβολές κάνουνε όλές τις εξετασεις και

βρισκουνε κάποιο πρόβλημα μετα και κάνουνε

Θεραπεία και μενουνε εγκυες.

Άπλα επειδή και εγώ ετοιμάζομαι να πάω για

εξετάσεις και τα οικονομικά ειναι χαλια.

λες να μην χρειάζομαι;έμενα ήτανε 8η και 9η

εβδομάδα οι αποβολές.

Link to comment
Share on other sites

Πριν βρω εσάς διάβασα ένα ξένο φόρουμ για προπάθεια σύλληψης (δε συμμετείχα επειδή ντρεπόμουν αλλά διάβαζα καθημερινά). Υπήρχαν κοπέλες με 4 βιοχημικές και 2 αποβολές ή 6 βιοχημικές σε 2 χρόνια και καμία δεν έκανε εξετάσεις... Μετά το χρόνο στις περισσότερες ο γιατρός έδινε clomid για να ενισχύσει τις προσπάθειες...


ru7rp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πριν βρω εσάς διάβασα ένα ξένο φόρουμ για προπάθεια σύλληψης (δε συμμετείχα επειδή ντρεπόμουν αλλά διάβαζα καθημερινά). Υπήρχαν κοπέλες με 4 βιοχημικές και 2 αποβολές ή 6 βιοχημικές σε 2 χρόνια και καμία δεν έκανε εξετάσεις... Μετά το χρόνο στις περισσότερες ο γιατρός έδινε clomid για να ενισχύσει τις προσπάθειες...

Τι είναι το clomid;δεν γνωρίζω.

Εσύ γνωρίζεις τι είναι;ή απλά

Το διάβασες κάπου;

συγνώμη η μνήμη μου με απατά .

Κατερίνα ειναι τ ονομα σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...