Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

      Σε καμία περίπτωση δεν είσαι παράλογη. Εμένα δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα μου είχε πει ο γιατρός να "ακουω-καταλαβαίνω" το μωρό ανά κάποιες ώρες αλλά ήταν σίγουρα πριν τη 30η εβδομάδα γιατί στην 30η όντως δεν το άκουσα μια μέρα. έφαγα γλυκό και εκεί κάπως τη κατάλαβα αλλά με έτρωγε η ανησυχία και πήγα στο γιατρό. κάτι μου έλεγε οτι δεν πάει καλά. δυστυχώς έπαθα το ίδιο με την ξαδέρφη σου 1 μέρα μετά. Δεν το λέω τώρα για να σε τρομοκρατήσω. Αλλά πρέπει να μας ακούνε. Για μένα να βρεις ένα γιατρό που καταλαβαίνει τις ανησυχίες σου και κυρίως να κρατά ένα πεαγγελαμτικό επίπεδο. δλδ θύμωσε η μαία που δεν είπες καλησπέρα και μετά σε διωχνει ο γιατρος;; πάνω στον πανικό σου, θα σκεφτείς τα τυπικα;; 

      😳Πόσο λυπάμαι.Εσύ από τι έχασες το μωράκι σου?Η ξαδέρφη μου θρόμβωση στον ομφάλιο λώρο περιμένουμε κ τα αποτελέσματα της νεκροψίας βέβαια αλλά μάλλον αυτό ήταν.

      Ακριβώς αυτό που είπες,θύμωσε η μαία κ ο γιατρός,μου έστειλε να με μαλώσει.

      πρίν από 8 λεπτά , Lila ki είπε:

      Μακάρι να πάνε όλα καλα !!! Χοριακη δεν ξέρω αλλά μάλλον όχι …. Θα με πάρουν το μεσημεράκι να μου πουν πως προχωράμε αλλά ρώτησα στην γραμματεία κ μ είπαν το επόμενο βήμα είναι σκαν στην 7η εβδομάδα…

      Καλή Ανασταση να έχουμε με υγεία να λέμε μόνο ευχάριστα !!! Χοριακη δεν θα κάνω μάλλον …. Μ είπαν για σκαν υην 7η εβδομάδα θα με πάρουν το μεσημεράκι να με ενημερώσουν ! 

      Α να σου πω... καλύτερα μου φαίνεται που δεν θα μπεις στο χώρο των χοριακων,πολύ αγχωτικό κομμάτι κ αυτό.

Προσπαθεις συλληψης για δευτερο παιδακι..


Recommended Posts

Καθε φορα που παω στο γιατρο μου παντα μου λεει πως.."Εσυ απ την μερια σου κανεις οτι ειναι ανθρωπινος δυνατο,δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο..προς το παρων παμε καλα"

Ετσι ειναι βρε τσουπρες ας κανουμε εμεις οτι περνα απ το χερι μας και το αν θα γεννηθει το αγγελουδι μας ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο....Εμεις θα εχουμε πραξει τα δεοντα....

Σιγουρα καθε παιδακι που χανετε ειναι μεγαλο βασανο για καθε μανουλα..αλλα πιστευω πως η για να αποβληθει κατι δεν πηγαινε καλα...Δεν μπορει ενα γερο μωρο να χανετε τοσο ευκολα!!!Ειδικα οταν η μαμα δεν αντιμετωπιζει γυναικολογικα θεματα τοτε το μωρακι δεν ηταν γερο....

Αυτα κοριτσακια μου και ψυχραιμια

φιλακια

Σε αυτό θα συμφωνήσω με την Δώρα και τη Ευη...αν κατι δεν παει καλα και αποβάλεται η κυηση ειναι τελικά για καλο..το εχω ξαναπει και εγω..οι βιοχημικές επισης δεν νομιζω να λαμβάνονται ως κανονικές κυήσεις..εχει γίνει η εμφύτευση ισως αλλα δεν προχωρησε αυτο ειναι αλλά οπως ειπε και η Ευη, αν δεν το κοιτάξουμε δεν το παιρνουμε ειδηση..πολλες βιοχημικές περνάνε απαρατήρητες..παραααα πολλες..!!!


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

marilou εχεις περασει μεγαλα ζορια βρε κοριτσακι μου.... ΣΕ ΘΑΥΜΑΖΩ!!!!!!!

Ευη - sinagridoula μου πολλες αγκαλιες ;)

jenaki μου και εγω εχω καποια παραπανω κιλακια τα πηρα μετα το κοψιμο του θηλασμου!!!

καλα κανεις και προσπαθεις και εγω πρεπει μπραβο στον αντρουλη σου!!!!!!

Μαριλού και εγω σε θαυμάζω..οντως πέρασες πολλα!!μπραβο για το ακμαίον ηθικον.. Ευη/συναγριδάκι δηλαδη ξεκινάτε με το νεο ετος ε????αααααχχχ σας ζηλευω για το σεξ!!!! εγω άκαπνη εδω και μήνες!!!περιμενω να μπω στον μηνα μου να το αρχίσω ξανααααα:tongue::tongue::tongue:

τζενάκι ειναι οντως σημαντικό να εχουμε υποστήριξη απο το ετερον ημιση...εισαι τυχερή αν ειναι τοσο ενθαρρυντικός

δώρα μου και μαργιουλα

φιλιά κοριτσάκια μου πολλά


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!

Η μικρη μου ψήνεται ακόμα αλλά ελπίζω να υποχωρήσει...:(

όσο για το θεμα εγκυμοσύνης ....για την ώρα παίρνω τα κιλά μόνο!!!!Εχω φάει τα πάντα κιόλο πεινάω!!!!!Αν μείνω εγκυος θα φαω και τα πόμολα!!!

ευάκι σαλπιγογραφια εχεις κάνει??θυμισέ μου!! μπορει και να μην χρειάζεται καν να κανεις, αλλα ειναι μια εξέταση που δειχνει σε τι κατασταση ειναι οι σάλπιγγες, οχι ξαφνικα και απο το πουθενα φρακαρουν αλλα μπορει και λιγο κατι να εμποδιζει την συλληψη αν δεν ειναι τελειως ανοιχτες..ηταν η εξεταση που ειχα κανει εγω πρωτη πρωτη οταν ξεκινησα εξετασεις..γιατι πετυχαιναμε τις γονιμες μερες αλλα δεν εμενα εγκυος και λογικά δεν ειχα πάντα και μονο ωορρηξια απο την πλευρά που εχω σάλπιγγα, θα χα και απο την καλη..και αυτο και την εκανα την εξέταση.να δω αν λειτουργουσε κανονικά. (που ηταν οκ τελικά)

πάντως και το σπερμοδιάγραμμα καλη σκέψη ακουγεται..ειναι πιο ευκολο..

Δεν εχω κάνει καμία παραπάνω εξέταση περα απο κάτι αιματολογικες, καλλιέργεια κολπικου υγρού.χλαμύδια κτλ, και θυρεοειδη.Νομίζω πως το σπερμοδιάγραμμα και οι ορμονολογικές είναι αυτα που πρεπει να δούμε σε πρωτη φαση αλλά δε ξέρω αν θα εφτανα σε σαλπιγγογραφία αν δεν ήμουν αποφασισμένη για εξωσωματική.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!

Η μικρη μου ψήνεται ακόμα αλλά ελπίζω να υποχωρήσει...:(

Δεν εχω κάνει καμία παραπάνω εξέταση περα απο κάτι αιματολογικες, καλλιέργεια κολπικου υγρού.χλαμύδια κτλ, και θυρεοειδη.Νομίζω πως το σπερμοδιάγραμμα και οι ορμονολογικές είναι αυτα που πρεπει να δούμε σε πρωτη φαση αλλά δε ξέρω αν θα εφτανα σε σαλπιγγογραφία αν δεν ήμουν αποφασισμένη για εξωσωματική.

Σου το ευχομαι να υποχωρήσει σύντομα ο πυρετός..

βασικά η σαλπιγγογραφία απλα δειχνει αν ολα ειναι καλα με τις σαλπιγγες!!καμια φορα, ειχα διαβάσει το παρεντς, κανοντάς την αν κατι βρισκεται εκει με το υγρο που σου βαζουν να τις διαπεράσει καθαριζουν και βοηθα τη σύλληψη!!

εγω για να ειμαι ειλικρινής την εκανα οχι για λογω εξωσωματικής, την έκανα πιο νωρίς και ηθελα να δω αν οντως η εναπομεινουσα σάλπιγγα ηταν ανοιχτή. γιατι αν ηταν κλειστή για καποιο λογο εεε τοτε ήξερα γιατι δεν εμενα εγκυος ακομη και αν προσπαθουσα τις σωστες ημερες! αλλά οπως και να εχει..ο γιατρός σου θα ειναι αυτος που θα σου πει ακριβως τι και πως θα κανεις!! το σπερματοδιάγραμμα ειναι μια καλη αρχη, μαζι με ορμονολογικες!


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα άρρωστη η μικρή σου Εύη?? Πολλές ιώσεις δυστυχώς αυτές τις μέρες. Εμείς είμαστε και οι τρεις με ίωση (ευτυχώς ελαφριά). Χειρότερα από όλους είναι ο άντρας μου-στομάχι χάλια και πυρετό... Και αύριο αρχίζει το γόνιμο τριήμερό μου :oops:. Με το ζόρι θα τον βάλω κάτω τον καημενούλη. Ε...μα...το να μην τα καταφέρουμε επειδή δεν έτυχε το καταλαβαίνω αλλά το να μην τα καταφέρουμε επειδή δεν κάναμε σεξ λόγω ίωσης δεν θα μπορώ να το συγχωρέσω στον εαυτό μου :D

Για τις τις βιοχημικές, μια χαζοκαθυστέρηση ειναι, αλλά για μένα ήταν σημαντικό που τις εντόπισα γιατί βεβαιώθηκα ότι μπορώ να συλλάβω (μιλάω για αποδεδειγμένες από χοριακή βιοχημικές). Οχι ότι σημαίνει αυτό από μόνο του κάτι αλλά π.χ. σαλπιγγογραφία δεν ξέρω αν θα είχε νόημα να κάνω αφού βεβαιωμένα υπήρχε πριν 3 μήνες επιτυχημένη εμφύτευση.

Pani, για αγοράκι σε βλέπω λοιπόν!!! Αλλά είναι ωραίο που έχεις αυτή τη γλυκιά αγωνία ότι υπάρχει πιθανότητα και για κορίτσι. Φοβερό που αντέχεις και δε ρωτάς!!

Στην Ελλάδα ο μέσος γιατρός κανένα 10ωρο σε αφήνει να προσπαθήσεις για ΦΤ (και πολύ λέω). Εγώ έκανα 14 ώρες και από τις 8 και μετά όλο και κάτι σπόντες για καισαρική άκουγα. Αυτή τη φίλη μου 28 ώρες την άφησε ο συγκεκριμένος γιατρός ενώ εκείνη εκλιπαρούσε για καισαρική (τελικά γέννησε με τη μαία που της είχε κάνει εισαγωγή!!).

Pani, με Σουηδό είσαι παντρεμένη?

Όσο για τα κιλά, είχα πάρει πάνω από 20 στην εγκυμοσύνη αλλά νομίζω ότι τα έχασα όλα (δεν έχω ζυγιστεί τελευταία αλλά από τα ρούχα φαίνεται ότι επανήλθα). Μόνο η χαλαρότητα της κοιλιάς παραμένει δυστυχώς (και θα παραμείνει αφού δεν κάνω ούτε ελάχιστη γυμναστική).


ru7rp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια μου!!!...ωωω βλεπω πολλα ποστ παλι!!εχω να ριξω λιγο διάβασμα..θα ξαναμπω να σχολιασω λεπτομερεστερα..

για την ωρα φιλιά πολλααα

ευακι ελπιζω η μικρή σου να ειναι καλυτερα.

το μητρικό ενστισκτο ειναι λιγο μπερδεμενο σχετικά με το φυλο!!για να εξηγουμε..χωρις να πιστευω στα ονειρα οταν ημουν εγκυος ειχα δει οτι εκανα αγορι και γενικά ειχα μια αισθηση οτι ηταν αγορι και μου βγηκε αγορι:P

τωρα εχω ονειρευτει μια φορα οτι κάνω κορίτσι και μια οταν περιμενα τα αποτελέσματα απο την αμνιο οτι και καλα στο φακελο που ελαβα ειχε ενα αποτυμωμα/ζωγραφια ενος μπλε βατραχου και ειπα στον σουηδό μου αχχ αγορι ειναι..στον εκτενή υπέρηχο που εκανα την 19η εβδομαδα νομίζω οτι ειδα κατι μου μου εμοιαζε με αντρικο μοριο, αλλα δεν το επιβεβαίωσα οποτε δεν ξερω αν οντως αυτο που ειδα υπαρχει και στην πραγματικότητα..επειδη εχουμε αγόρι, εγω λιγο παραπάνω θα ηθελα νομιζω να εχω και μια κορη, χωρις αυτο να σημαινει οτι θα απογοητευτω αν ερθει και δευτερο αγορι, ισα ισα. ..το πολυ πολυ να παμε και για τριτο παιδι ;);) (απλα θα σταματησουμε καθε προφύλαξη και αν μας κάτσει μας εκατσε, δεν μου απεκλείστη τελειως η φυσιολογική σύλληψη)..Επιπλεον εχω κοιλιά μαλλον για αγορι, καπως μυτερή, αλλα ειχα μια εγκυμοσυνη χαλια που λενε οτι εχουν συνηθως μαναδες με κοριτσια. Αφου υπαρχει περιπτωση να μου εχουν επιστρεψει οι ναυτιες και οι εμετοι.

εγω ειχα παρει 20 κιλα στην προηγουμενη εγκυμοσυνη αλλα τα εχασα ολα..βεβαια λογω θηλασμου τα τελευταια 4/5 ηταν πιο δυσκολα να χαθουν αλλα φυγανε και αυτά στο τέλος, κανα 6 μηνο αφοτου σταμάτησα να θηλαζω.

Pani καταλαβαινω την επιθυμια σου και εγω αγορακι θα ηθελα τωρα αν με το καλο ερθει αλλα αν δεν τυχει και εγω το παω για τριτεκνη χαχαχαχαχα!!!!

Πανω απο ολα με γερο παιδακι!!!!

υπαρχει γιατρός που αφησε γυναικα για 28 να προσπαθεί???ελλάδα??απιστευτο μου φαινεται..

και εγω γεννησα φυσιολογικά, χωρις καμια παρεμβαση και χωρις επισκληρίδιο (αουτς αυτο ποναει) αλλα εμενα σπασανε τα νερά μου μια μερα πριν την ΠΗΤ και γεννησα 12 ωρες μετα..αλλα βασικά οι πονοι με πιασανε 3 ωρες το σπασιμο των νερών..οταν ομως ειχα διαστολη 10 το μικρό δεν εβγαινε, καπου ειχε σκαλωσει με αποτελεσμα να ειμαι τρεις ωρες και να προσπαθω, και να σπρωχνω ..και να αλλαζω πλευρο, να περπατω, να γυρναω απο δω και πο εκει για να κατεβει τελειως ο μικρος..ελπιζω την επομενη φορα το μικρό μολις δει ανοιχτη πορτα αν μην διστασει αλλα να βγει..

εδω παλι ο φυσιολογικος τοκετος μετά απο καισαρική ειναι νορμαλ διαδικασια..συμβαινει δηλαδη αν δεν συντρεχουν ιατρικοι λογοι για δευτερο τοκετο. καλη μου φιλη γεννησε το πρωτο της με καισαρικη, οταν γεννησα και εγω το 2010 και το καλοκαιρι που μας περυσι το δευτερο με φυσιολογικο..αλλα φανταζομαι ελλαδα αν δεν ειναι εξοικοιωμένοι ε..καλυτερα να γινεται σε γιατρο που γνωρίζει.

και εγω με δυσκολο φυσιολογικο τοκετο γεννησα αλλα με επισκληριδιο η οποια δεν με επιασε!!!!

η διαστολη και οι πονοι ειχαν ξεκινησει απο το Σαββατο, απλα περιμενα στο σπιτι και ο μπαμπας μου εφερνε να φαω σουβλακια χαχαχαχα

(εννοειτε οτι δεν τα αγγιξα) πηγα στο μαιευτηριο με πονους τοκετου Δευτερα στις 11 το βραδυ (μια βδομαδα νωριτερα απο την πητ μου και γεννησα Τριτη στις 13:45 το μεσημερι... αλλαξα τουλαχιστον 3 βαρδιες!!!!

Γεννησα με το γνωστο Χ.....ο

ο οποιος μπορει να σε αφησει να γεννας 50 ωρες.... επειδη δεν προλαβαινει τις ξεγεννησει ολες μαζι χαχαχαχα

αλλα παραλληλα ειναι απο αυτους που τολμανε μετα την καισαρικη τον φυσιολογικο...

εγω παλι δεν ξαναπηγα δεν μου ταιριαζει σα γιατρος,με ανελαβε τον τελευταιο μηνα επειδη χρειαστηκε να φυγει ο τωρινος μου γιατρος στο εξωτερικο εσπευσμενα...

οταν γεννησα τον πηρα τηλεφωνο και του ειπα αν δεν εισαι εσυ εγω δεν βαζω μπροστα για δευτερο.... τελικα το θεμα γυναικολογος ειναι μεγαλη υποθεση για τη γυναικα!!!!

καλησπέρα κορίτσια!

Η μικρη μου ψήνεται ακόμα αλλά ελπίζω να υποχωρήσει...:(

όσο για το θεμα εγκυμοσύνης ....για την ώρα παίρνω τα κιλά μόνο!!!!Εχω φάει τα πάντα κιόλο πεινάω!!!!!Αν μείνω εγκυος θα φαω και τα πόμολα!!!

χαχαχαχαχα και εγω μαζι σου.... πως ειναι η μικρη σου Ευουλα μου, υποχωρησε ο πυρετος?

περαστικουλια σας!!!!

Μόνο η χαλαρότητα της κοιλιάς παραμένει δυστυχώς και σε εμενα (και θα παραμείνει αφού δεν κάνω ούτε ελάχιστη γυμναστική) και μετα το κοψιμο του θηλασμου μου προσταθηκα 4-5 κιλακια τα οποια πρεπει να χασω

Αυτη η χαλαροτητα της κοιλιας μονο με γυμναστικη περναει γμτ?????

πρεπει να το παρω αποφαση και να διωξω και τα κιλακια που εβαλα τον τελευταιο μηνα με το θηλασμο.... απο προχθες μπηκα σε προγραμμα διατροφης, ελπιζω να το κρατησω και να τα χασω τα ρημαδια..... γιατι και την προηγουμενη εγκυμοσυνη την ειχα ξεκινησει με επιπλεον κιλα λογω του κοψιμο του καπνισματος, ελπιζω αυτη τη φορα να ειμαι στα κιλα που θελω πριν μεινω εγκυος!!!

φιλακια πολλα σε ολες!!!


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω με δυσκολο φυσιολογικο τοκετο γεννησα αλλα με επισκληριδιο η οποια δεν με επιασε!!!!

Αυτη η χαλαροτητα της κοιλιας μονο με γυμναστικη περναει γμτ?????

πρεπει να το παρω αποφαση και να διωξω και τα κιλακια που εβαλα τον τελευταιο μηνα με το θηλασμο.... απο προχθες μπηκα σε προγραμμα διατροφης, ελπιζω να το κρατησω και να τα χασω τα ρημαδια..... γιατι και την προηγουμενη εγκυμοσυνη την ειχα ξεκινησει με επιπλεον κιλα λογω του κοψιμο του καπνισματος, ελπιζω αυτη τη φορα να ειμαι στα κιλα που θελω πριν μεινω εγκυος!!!

φιλακια πολλα σε ολες!!!

Οχι ότι σημαίνει αυτό από μόνο του κάτι αλλά π.χ. σαλπιγγογραφία δεν ξέρω αν θα είχε νόημα να κάνω αφού βεβαιωμένα υπήρχε πριν 3 μήνες επιτυχημένη εμφύτευση.

Pani, για αγοράκι σε βλέπω λοιπόν!!! Αλλά είναι ωραίο που έχεις αυτή τη γλυκιά αγωνία ότι υπάρχει πιθανότητα και για κορίτσι. Φοβερό που αντέχεις και δε ρωτάς!!

Στην Ελλάδα ο μέσος γιατρός κανένα 10ωρο σε αφήνει να προσπαθήσεις για ΦΤ (και πολύ λέω). Εγώ έκανα 14 ώρες και από τις 8 και μετά όλο και κάτι σπόντες για καισαρική άκουγα. Αυτή τη φίλη μου 28 ώρες την άφησε ο συγκεκριμένος γιατρός ενώ εκείνη εκλιπαρούσε για καισαρική (τελικά γέννησε με τη μαία που της είχε κάνει εισαγωγή!!).

Pani, με Σουηδό είσαι παντρεμένη?

Μόνο η χαλαρότητα της κοιλιάς παραμένει δυστυχώς (και θα παραμείνει αφού δεν κάνω ούτε ελάχιστη γυμναστική).

Κοριτσια ναι..η χαλαροτητα στην κοιλια μονο με γυμναστική φευγει!!!και εγω δεν εκανα και το ψιλομετάνιωσα γιατι το οτι εχω τοσο μεγάλη κοιλια τωρα οφειλεται και στο οτι δεν ειχα γυμνασμενη κοιλια..δε λεμε να γινουν φετες οι κοιλιακοι, προς θεου αλλα κανει καλο να ειναι λιγο σφιγμενη..τελος παντων..υποσχεθηκα να την σφιξω μετά το δευτερο..

Ναι με Σουηδο ειμαι..βασικά τον γαμο τον εχουμε στα σχεδιά μας, δεν εχουμε παντρευτει, μειναμε στον αρραβώνα..προέκυψε η εγκυμοσυνη 2 βδομαδες μετά τον αρραβώνα μας και εκει που λεγαμε για γαμο τελικα καναμε γεννητουρια, ε και δεν εχουμε βιασυνη..εγω παλι ηθελα να τελειωσω με γεννες και παιδια οποτε με βολευει να το εχουμε στα πλανα για το μελλον.

εγω το εχω ξαναγραψει μαλλον, εδω γενναμε με μαιες..οι γιατροι περνανε, μας κοιτανε αν ολα πανε καλα, αλλα οι μαιες ειναι αυτες που κανουν ολοι τη δουλεια.εγω γιατρο ειδα αφου γεννησα, βασικα τον γιατρο που εκανε μερικα ραμματα γιατι το μικρο με εκοψε κιολας οταν βγηκε. αυτον μονο θυμαμαι...εμενα η γεννα απο την στιγμη που τα νερα σπάσανε μεχρι που γεννήθηκε ηταν ενα 12ωρο οπως ειπα και η πεθερα μου, μου ελεγε πως ειναι σχετικά γρηγορη ως πρωτη γεννα.

επισκληρίδιο μαλλον δε θα κανω ουτε στο δευτερο..στο πρωτο και εγω το ηθελα αλλα οταν το αποφασισα ηταν αργα, αλλα τελικα αφου πηγαν ολα καλα λεω να το παω φυσιολογικα και αυτη τη φορα..η ιδεα να μου τρυπανε την πλατη δεν με ενθουσίαζε ουτε με ενθουσιάζει..και μολονοτι εχω καλες σχεσεις με βελονες και συριγγες, δεν τις φοβαμαι, η συγκρεκριμένη τακτική δεν ξερω..λιγο με αγχωνει ακομη και αν ειναι ρουτινα που λεει ο λογος...


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου εδώ είμαι και εγώ . .

έχω γράψει τα νέα μου απ το γιατρό ένα κατεβατο

Αλλά κολλάει το κινητό και δεν ανεβαίνει. .

τα έχω πάρει . .

κανω δομική τώρα . .

Link to comment
Share on other sites

Margioula, τελικά έμεινες ευχαριστημένη από τον Χ? Δεν κατάλαβα :oops: Με αυτόν δηλαδή θα ξαναγεννήσεις??

Αχ, και εγώ φοβάμαι πολύ την ένεση στην πλάτη...Και την ώρα που στην κάνουν φοβάμαι και το μετά φοβάμαι... Στην πρώτη μου γέννα σε ψιλοανάγκασαν να κάνω επισκληρίδιο. Μου είπαν ότι ο ο τοκετός δεν προχωράει και για να γλυτώσουμε την καισαρική η μια μικρή δόση επισκληριδίου είναι η μόνη λύση επειδή μπορεί να σε χαλαρώσει και να κατέβει το παιδί (τώρα που το σκέφτομαι ψύχραιμα, μάλλον οικονομικό ηταν το κίνητρο, το κάνουν γενικά αυτό στα ιδιωτικά από ότι έμαθα). Έκανα την επισκληρίδιο με διαστολή 6. Μέχρι τότε να σημειώσω πως ήμουν χαλαρά, απόλυτα συγκεντρωμένη, ο πόνος ήταν απόλυτα ανεκτός και δεν είχα ανάγκη εκείνη τη στιγμή για καμία ανακούφιση. Η ένεση της επισκληριδίου με πέθανε από τον πόνο- δεν ξέρω γιατί από οτι έχω μιλήσει με φίλες μου είμαι η μόνη)-και κυρίως με αποσυντόνισε εντελώς. Η μικρή δόση έφυγε, πονούσα φρικτά γιατί είχα "χάσει" το ρυθμό μου, παρακάλεσα για δεύτερη δόση, μου είπαν πως δεν προλαβαίνουμε έπρεπε να σπρώξω και γέννησα ουρλιάζοντας με μπόλικα ράμματα... Την επόμενη φορά θέλω την ησυχία και τη μοναξιά μου. Ούτε να έρχονται κάθε τρεις και λίγο να με εξετάζουν, ούτε επισκληρίδιο, και γενικά η εμπειρία του μαιευτηρίου νομίζω πως δεν μου ταιριάζει...

Σίγουρα μόνο με γυμναστική περνάει η χαλαρότητα αλλά... που στο καλό βρίσκεις χρόνο για να κάνεις γυμναστική???Ελεγα να γραφτώ σε κανένα γυμναστήριο 1 άντε 2 φορές την εβδομάδα αλλά ξέρω ότι δεν θα πάω. Μετά υποσχέθηκα στον εαυτό μου κάθε μέρα 20-30 κοιλιακούς και... ούτε μια φορά δεν τους έκανα! Ε...μετά είπα κάτσε να κάνω και το δεύτερο παιδάκι μου και γίνομαι κορμάρα μια και καλή :D


ru7rp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου γέννα σε ψιλοανάγκασαν να κάνω επισκληρίδιο. Μου είπαν ότι ο ο τοκετός δεν προχωράει και για να γλυτώσουμε την καισαρική η μια μικρή δόση επισκληριδίου είναι η μόνη λύση επειδή μπορεί να σε χαλαρώσει και να κατέβει το παιδί (τώρα που το σκέφτομαι ψύχραιμα, μάλλον οικονομικό ηταν το κίνητρο, το κάνουν γενικά αυτό στα ιδιωτικά από ότι έμαθα). Έκανα την επισκληρίδιο με διαστολή 6. Μέχρι τότε να σημειώσω πως ήμουν χαλαρά, απόλυτα συγκεντρωμένη, ο πόνος ήταν απόλυτα ανεκτός και δεν είχα ανάγκη εκείνη τη στιγμή για καμία ανακούφιση. Η ένεση της επισκληριδίου με πέθανε από τον πόνο- δεν ξέρω γιατί από οτι έχω μιλήσει με φίλες μου είμαι η μόνη)-και κυρίως με αποσυντόνισε εντελώς. Η μικρή δόση έφυγε, πονούσα φρικτά γιατί είχα "χάσει" το ρυθμό μου, παρακάλεσα για δεύτερη δόση, μου είπαν πως δεν προλαβαίνουμε έπρεπε να σπρώξω και γέννησα ουρλιάζοντας με μπόλικα ράμματα... Την επόμενη φορά θέλω την ησυχία και τη μοναξιά μου. Ούτε να έρχονται κάθε τρεις και λίγο να με εξετάζουν, ούτε επισκληρίδιο, και γενικά η εμπειρία του μαιευτηρίου νομίζω πως δεν μου ταιριάζει...

Εγω ξέρω οτι η επισκληρίδιος επιβραδυνει ολο το συστημα!!ειναι να γεννήσεις σε 8 ωρες και γεννας σε 14...καμια σχεση με το να χαλαρώσει και να κατέβει το παιδι..αυτος ειναι και ο λογος που δεν την κανουν εδω, δλδ..δεν την προωθούν..γιατι σε καθυστερεί και γιατι σε αποσυντονίζει και αποσυντονίζει το σώμα σου..ετσι μου το εξηγησαν μαιες, διαφορετικών νοσοκομειων εδω και μου αρκει..εμας τα δωματια του νοσοκομειου, της μαιευτικής κλινικής, μοιαζουν με δωματια σπιτου..εχουν ωραια ατμόσφαιρα για να πω την αλήθεια...μου ειχανε κανει και βελονισμο..!!!ααα και το ωραιότερο ηταν η μπανίερα με το ζεστο νερο!!!αχχχχ τελειο...ανοιξα 4 ολοκληρα εκ. σε 45 λεπτα εκει μεσα..


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


που στο καλό βρίσκεις χρόνο για να κάνεις γυμναστική???Ελεγα να γραφτώ σε κανένα γυμναστήριο 1 άντε 2 φορές την εβδομάδα αλλά ξέρω ότι δεν θα πάω. Μετά υποσχέθηκα στον εαυτό μου κάθε μέρα 20-30 κοιλιακούς και... ούτε μια φορά δεν τους έκανα! Ε...μετά είπα κάτσε να κάνω και το δεύτερο παιδάκι μου και γίνομαι κορμάρα μια και καλή :D

ουτε copy paste να ταν απο μενα αυτο!!χαχαχαχα:P:p:tongue::tongue:..

ετσι και εγω...με τη διαφορα οτι ελεγα να κανω 50 κοιλιακους το πρωοι και 50 το βραδυ..ναιιι φιλοδοξο σχεδιο!!!!αλλα αυτη τη φορα δεν την γλιτώνω!!!


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

αυτα διαβάζω συναγρίδα μου και συγχυζομαι με τους γιατρους μας ελλαδα, ή με τη φιλοσοφία που εχουν οι περισσοτεροι..μπορουσες να το αντεξεις ολο μια χαρα και σου καναν επισκληριδιο..δε λεω να γινει εκει που χρειάζεται γιατι οχι..αλλα αν ολα πανε καλα...που σε σενα πηγαινανε..γιατι το μωρο οταν ερθει η ωρα του να κατεβει θα κατεβει οπως πρεπει, γιατι να στην κανουνε??αν μπορεις να το αποφυγεις ολο αυτο την επομενη φορα καντο! αν δεν γίνει σε μαιευτήριο πως δλδ??


zBmhp2.png

BVsxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξέρω οτι η επισκληρίδιος επιβραδυνει ολο το συστημα!!ειναι να γεννήσεις σε 8 ωρες και γεννας σε 14...καμια σχεση με το να χαλαρώσει και να κατέβει το παιδι..αυτος ειναι και ο λογος που δεν την κανουν εδω, δλδ..δεν την προωθούν..γιατι σε καθυστερεί και γιατι σε αποσυντονίζει και αποσυντονίζει το σώμα σου..ετσι μου το εξηγησαν μαιες, διαφορετικών νοσοκομειων εδω και μου αρκει..εμας τα δωματια του νοσοκομειου, της μαιευτικής κλινικής, μοιαζουν με δωματια σπιτου..εχουν ωραια ατμόσφαιρα για να πω την αλήθεια...μου ειχανε κανει και βελονισμο..!!!ααα και το ωραιότερο ηταν η μπανίερα με το ζεστο νερο!!!αχχχχ τελειο...ανοιξα 4 ολοκληρα εκ. σε 45 λεπτα εκει μεσα..

Πω πω, η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με αυτά που έχουμε εδώ!!!!!

Η επισκληρίδιος στην αρχή (διαστολή κάτω από 5) επιβραδύνει και δεν πρέπει να γίνεται. Μετά ισχύει ότι μπορεί να βοηθήσει τον τοκετό (το έψαξα μετά αρκετά και ρώτησα) αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν ήταν αυτός ο λόγος που μου την ψιλοεπέβαλαν-προωθούν την επισκληρίδιο για λόγους οικονομικούς και για να τελειώνουν πιο γρήγορα να πάνε σπίτια τους. Δεν ήμουν δα και 2 μέρες με διαστολή 6...

Δε βαριέσαι, δεν ήξερα, δεν είχα ενημερωθεί επαρκώς... Και πάλι καλά λέω...

Αυτά τα δωμάτια σπιτιού ονειρεύομαι και εγώ - ένα μόνο ιδιωτικό μαιευτήριο τα προφέρει. Είχα ρωτήσει και μου είχαν πει ότι αν πας χωρίς γιατρό (που μπορείς) πρέπει να πληρώσεις τον γιατρό εκεί της βάρδιας για να είναι stand by και αν συμβεί κάτι σε αναλαμβάνει αυτός. Μπορείς να φέρεις βέβαια το δικό σου γιατρό να είναι μέσα ή να κάθεται απ'έξω για έκτακτη ανάγκη. Και μετά υπάρχει και η λύση του σπιτιού που ο καλός μου ούτε να την ακούσει (αν και μένω 3 λεπτά από μαιευτήριο).


ru7rp2.png
Link to comment
Share on other sites

αυτα διαβάζω συναγρίδα μου και συγχυζομαι με τους γιατρους μας ελλαδα, ή με τη φιλοσοφία που εχουν οι περισσοτεροι..μπορουσες να το αντεξεις ολο μια χαρα και σου καναν επισκληριδιο..δε λεω να γινει εκει που χρειάζεται γιατι οχι..αλλα αν ολα πανε καλα...που σε σενα πηγαινανε..γιατι το μωρο οταν ερθει η ωρα του να κατεβει θα κατεβει οπως πρεπει, γιατι να στην κανουνε??αν μπορεις να το αποφυγεις ολο αυτο την επομενη φορα καντο! αν δεν γίνει σε μαιευτήριο πως δλδ??

Ολα λεφτά τα βλέπουν εδώ, δυστυχώς!! Από την κάθε εξέταση, δωμάτιο, τα πάντα... κερδίζει και ο γιατρός και έτσι όλοι οι γιατροί με το που πας κάνουν τα μάτια τους ευρουδάκια :tongue:. Και δίνεις 2.000-4.000ευρώ για να συμβιβαστείς με έναν παρεμβατικό τοκετό...


ru7rp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!Τωρα κατάφερα να μπω....η μικρούλα τελικά έχει αμυγδαλίτιδα,δεν έπεφτε ο πυρετός και την πήγα μια βόλτα στο νοσοκομείο...

Ελπίζω με την αντιβίωση να υποχωρήσει τώρα γιατι το καημένο ψήθηκε 2 μερες με 39,5 :(

Αχ τι μου θυμίζετε με τις γέννες...

Όλα σχετικά είναι....το θέμα πόνου το χάρηκα δε μπορώ να πω....ίσως η μεγαλύτερη γέννα στην παρέα!!!Με έπιασαν πόνοι 30 εβδομάδων και γέννησα 38!!!Κάθε βράδυ ένα 8ωρο πόνων που ξεκινούσαν με απόσταση 7 λεπτων και τελείωναν στα 2 λεπτά...Ούτε εγω ήθελα επισκληρήδιο...

Το αστείο είναι οτι με τόσους μήνες πόνων όταν έπρεπε (είχε μειωθει ο ρυθμός ανάπτυξης του εμβρύου) δεν προχωρούσε ο τοκετός και αναγκάστηκαν να κάνουν πρόκληση.Τι γλέντι πέρασα άλλο πράγμα!Ολοι με παρακαλούσαν να κάνω επισκληρήδιο αλλά εγω εκεί....οχι οχι οχι!!!Για όσες γεννησαν με φυσιολογικό τοκετο θυμούνται τους τελευταίους πόνους της εξώθησης που έχουν απόσταση 1 λεπτό και διαρκουν συνολικά το πολύ 1 ωρα...ε εγω αποφάσησα να τους κάνω χωρις απόσταση και 7 ώρες

Εκει με έπεισαν για επισκλ. ..ενιωθα οτι δεν ελέγχω το σώμα μου κι οτι δεν μπορω να βοηθήσω το παιδί μου...απαίσιο συναίσθημα...σε πιανει πανικός...ένιωθα άχρηστη...

χρειάστηκαν 2 δόσεις φαρμάκου για να με πιάσει και ευτυχώς ο αναισθησιολόγος είχε ελαφρί χέρι και δεν καταλαβα τίποτα (εκτος κι αν ήταν απ τους τρελους πόνους σε όλο το κορμι που ένα τσιμπηματακι στη μέση ήταν αμελητέο).Σε μιση ώρα γέννησα...Ολα λοιπόν είναι σχετικά...εμένα με βοήθησε κι αν δεν την είχα κάνει μάλλον θα γεννούσα με καισαρική :(

Βέβαια αν με ρωτήσεις πάλι δεν θα έκανα επισκλ.....και μετα τη γεννα που με ρώτησαν όχι είπα και τράβαγαν όλοι τα μαλλιά τους...:tongue: ξεροκέφαλη!!!

αχχχ τι μου θυμήσατε....

παρόλα αυτα δε φοβάμαι τη γέννα....την εγκυμοσύνη και την λοχεία τρέμω:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...