Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Προσπαθεις συλληψης για δευτερο παιδακι..


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλωσόρισες Ελένη! Είμαστε πολλές οι ομοιοπαθούσες, μην ανησυχείς! Πού θα πάει... θα τα καταφέρουμε.

Τζίφος από μένα κορίτσια γι' αυτό το μήνα...

Το ίδιο κι από μένα..φύγαμε ένα τετραήμερο με τον άντρα μου και αδιαθέτησα 4 μέρες νωρίτερα!!!!!:eek: Για μένα αυτό είναι πρωτόγνωρο μιας και ο κύκλος μου είναι σταθερότατος 28 μέρες!Πήγαμε Λευκάδα όπου τα νερά παραήταν παγωμένα, ειδικά στο Κάθισμα!Ε μετά από εκείνη την παραλία, καθώς φεύγαμε μου ήρθε (Δευτέρα) και τώρα ακόμη αν και σχεδόν έχει τελειώσει πονάω..νιώθω σαν κράμπες..σαν πονάκια..τι το ήθελα κι εγώ..οπότε πάμε για τον επόμενο μήνα..:(


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω τους προηγουμενους 2 μηνες επερνα αντισυλιπτικα, ειχε διμιουργηθει μια κυστη μετα απο θεραπεια με κλομιφειν!Μου ειπε ο γυναικολογος ακομα αυτο το μηνα να παρω και μετα προσπαθουμε και παλι!Εσπασα ομως τον αστραγαλο και επρεπε να ειμαι ακινησια, μου δωσανε και ενεσης για θρομβοση και ετσι τα σταματησα στην μεση τα αντισυλιπτικα!Αδιαθετησα σε 20 μερες απο την τελευταια φορα, εκανα και τις ακτινογραφιες μου κανονικα στο ποδι, και ειδαμε οτι ολα πανε καλα (30 μερες γυψος)!Ειπα δεν τον χανω αυτο τον μηνα,οτι και αν εγινε, στα τυφλα λοιπον προσπαθεις (οπως μπορουμε) τερμα και αλλες ακτινογραφιες στο ποδι!Θα κανω ωορηξια? δεν θα κανω? ποτε θα περιμενω να αδιαθετησω? εφυγε η κυστη? δεν ξερω τιποτα, αλλα εστω μια ελπιδα 1/100 θα εχω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Έχουμε την κόρη μας που είναι 4 χρονών και είμαστε στις προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι!!!

Έμεινα έγκυος το 2008 στη κόρη μου με φυσική σύλληψη και με προσπάθειες 1,5 μόνο μήνα!!! Μετά την γέννηση της κόρης μου, άλλαξα γιατρό και διαγνώστηκα με σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και αντίσταση στην ινσουλίνη. Ο γυναικολόγος μου λέει ότι ήμουν πολύ τυχερή που έμεινα τόσο εύκολα έγκυος!!!

Από αρχές Φεβρουαρίου σταμάτησα τα αντισυλληπτικά και επιδιώκουμε 2η εγκυμοσύνη. Η περίοδος άφαντη αν δεν πάρω προγεστερόνη... Παρακολουθώ με υπερήχους αν έχω ωορρηξία και πότε κάθε μήνα!:-( Πήρα για 2 κύκλους κλομιφαίνη για πρόκληση ωορρηξίας και μόνο τον πρώτο μήνα έκανα 1 ωάριο... Ο γιατρός θέλει να κάνω ενέσιμες θεραπείες για πρόκληση ωορρηξίας που κοστίζουν πανακριβα και για να χορηγηθούν από εοπυυ πρεπει να περασουμε από επιτροπή κλπ.

Όπως καταλαβαίνετε, η όλη κατασταση είναι λίο πιεστική αλλά μέσα μου ελπίζω ακόμη...Θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε να χαρίσουμε αδερφάκι στην κόρη μας!

Έκανα και 3η προσπάθεια με κλομιφαίνη αλλά πάλι δεν με έπιασε...

Παράλληλα έκανα σαλπιγγογραφία και είμαι οκ, ενώ εκανε και ο αντρας μου σπερμοδιαγραμμα και θελουμε να το παμε σε γιατρό να το ελέγξει!

Εκλεισα ραντεβου στην επιτροπη Εοπυυ για 29/10...

Θα αφήσω τώρα να δω πότε θα αδιαθετησω από μονη μου, έχοντας ΤΗΠ 2/7...


Link to comment
Share on other sites

Ηλιοβασιλεμα και εγω εχω πολυκηστικες και η κλομιφειν δεν μου κανει τιποτα!βασικα εγω κανω ωαρια αλλα δεν σπανε, ακομα και με ενεση για να σπασουνε καθυστερουνε!εκανα και ενεσης νομιζω οτι ειναι πιο καλες αλλα ακριβες οπως ειπες και πρεπει να εχεις σαλπιγγογραφια!ποναει σαν εξεταση?κραταει πολυ ωρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηλιοβασιλεμα και εγω εχω πολυκηστικες και η κλομιφειν δεν μου κανει τιποτα!βασικα εγω κανω ωαρια αλλα δεν σπανε, ακομα και με ενεση για να σπασουνε καθυστερουνε!εκανα και ενεσης νομιζω οτι ειναι πιο καλες αλλα ακριβες οπως ειπες και πρεπει να εχεις σαλπιγγογραφια!ποναει σαν εξεταση?κραταει πολυ ωρα?

Εκανα την σαλπιγγογραφια με παραπεμπτικο γυναικολογου ιδιωτη στο νοσοκομειο του Ριου στη Πάτρα, δεν πληρωσα κατι παρα μονο το σκιαγραφικο υγρο που χρειαζεται , 6? στο φαρμακειο με συνταγη. Είναι γρηγορη εξεταση κανα 10λεπτο περίπου που σου βαζουν το υγρο, τοτε εχεις ενοχλησουλες, σαν πονακια περιοδου αλλα ειχα πιει και 2 παυσιπονα... Και εχεις μετα λιγη κομαρα και λιγο αιματακι... Τα αποτελεσματα στα λενε αμεσως και περιμενα κανα 20λεπτο να μου τα δωσουν και γραπτως, μαλιστα εις διπλουν με πρωτοτυπες υπογραφες γιατι στην επιτροπη εοπυυ για τις ενεσεις, τα θελουν τα δικαιολογητικα πρωτοτυπα!

Με τις ενεσεις, εκανες ωορρηξία;


Link to comment
Share on other sites

Ναι εκανα!Απλα ψυχολογικα οι ενεσεις με πειραξαν λιγοτερο και ημουνα πιο ευδιαθετη.Με τα χαπια δεν αισθανομουνα καθολου καλα!Αυτο βεβαια σε μενα, μπορει και σε συνδιασμο με την δουλεια να με στρεσαρανε.εγω γενικα εκανα ωορηξια απλα δεν σκαγανε και μενανε κυστες!Μηπως πρεπει αν δεν κανεις ωορηξια να σου δωσει μεγαλυτερη δοση!εμενα επειδη εχω πολυκηστικες μου εδινε πολυ μικρη δοση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκανα!Απλα ψυχολογικα οι ενεσεις με πειραξαν λιγοτερο και ημουνα πιο ευδιαθετη.Με τα χαπια δεν αισθανομουνα καθολου καλα!Αυτο βεβαια σε μενα, μπορει και σε συνδιασμο με την δουλεια να με στρεσαρανε.εγω γενικα εκανα ωορηξια απλα δεν σκαγανε και μενανε κυστες!Μηπως πρεπει αν δεν κανεις ωορηξια να σου δωσει μεγαλυτερη δοση!εμενα επειδη εχω πολυκηστικες μου εδινε πολυ μικρη δοση.

Και τις 3 φορες που πήρα κλομιφένη, πήρα την ιδια δοση 2χ/ημερα από 2η εως και 6η μερα κυκλου. Τις 2 πρωτες φορες στον πρωτο γυναικολογο και την 3η σε αλλο γυναικολογο...Και οι δυο γιατροι λενε οχι σε μεγαλυτερη δοση (για το ενδομητριο)!!!

Οι πολυκυστικες με το συνδρομο πολυκυστικων ειναι διαφορετικές καταστασεις; Δεν ξερω τι κανω από μονη και τί όχι...Από το 2011 και για 2 χρονια επαιρνα παραλληλα και αντισυλληπτικα και ειχα σταθεροτατη περιοδο, αλλά δεν ειχα ελεγξει αν κανω ωορρηξια ή οχι. Τώρα είμαι από Φεβρουαριο που παρακολουθουμαι...


Link to comment
Share on other sites

Ηλιοβασιλεμα νομιζω (μπορει και να κανω λαθος) οτι το συνδρομο πολυκυστικων και οι πολυκυστικες ειναι το ιδιο πραγμα!Αλλα τα συμπτωματα σε καθε γυναικα διαφερουν,να μην τα εχεις ολα αναγκαστηκα!Π.χ. ξερω οτι σε πολλες εμφανιζεται ακμη ή τριχωφια, εγω για παραδειγμα δεν εχω.Απο μονη σου δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι, περα απο τις επαφες!οτι σου πει ο γιατρος σου!Θελει παρακολουθηση και εγω καθε μηνα στον γιατρο ειμαι!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω σαν συμπτωματα πολυκυστικων εχω την κατανομη βαρους στη κοιλια, την αστατη περιοδο και το προβλημα της ωορρηξιας... Ουτε ακμη ουτε τριχοφυϊα!

Παίρνω glucophage από το 2011 και inofert τους τελευταιους 2,5-3 μηνες...θα αφησω το σωμα μου να δουλεψει μονο του ως προς το θεμα της επομενης περιοδου, δηλαδη αφου δεν με επιασε η κλομιφαινη αυτο τον μηνα, δεν παιρνω πριμολουτ για να αδιαθετησω στις 28 ημερες. Θέλω να δω αν στις 40-45 αδιαθετησω από μονη μου....


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα! εγραψα και στο τοπικ με την χαμηλη χοριακη, αλλα μιας και ειναι για 2ο παιδακι θα απευθυνθω και σε εσας! Σας γραφω εκ μερους της πολυαγαπημενης μου ξαδερφης, που εχει φρικαρει τις τελευταιες ημερες..

τελευταια περιδος της 29 ιουνιου( οι κυκλοι κυμαινονταν μεταξυ 26 - 32 ημερων, ποτε ακριβως σταθεροι). ειχαν επαφη με τον συζυγο στις 14 ιουλιου( 16η ημερα κυκλου) μονο (ελειπε πριν και μετα την επαφη λογω επαγγελματος).μεσημερι. το βραδυ της ιδιας ημερας πονουσε ως συνηθως οταν κανει οωρρηξια!

7 μερες μετα αρχισαν οι πονοι περιοδου. το ψιλιαστηκε γιατι και στο 1ο παιδακι ειχε τα ιδια. 12η μερα μετα την επαφη κανει τεστ, αχνο θετικο. το απογευμα της ιδιας ημερας ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΧΟΡΙΑΚΗ 20,69.

εγω προσωπικα αναρωτιεμαι πως ενω ανιχνευουν πανω απο 25 μοναδες (δεν πηρε ευαισθησιας, κλασικο τεστ) το μικροβιολογικο της εβγαλε σχεδον 21. τελος παντων, αλλη ιστορια αυτο.

σημερα 14η μερα απο την επαφη η χοριακη ειναι 35, κατι, σχεδον 36 δηλαδη. δεν θα επρεπε να διπλασιαστει;

βεβαια δεν εχει καν καθυστερηση. ουτε που ξερουμε ποτε θα αδιαθετησει κανονικα. λογικα σημερα επρεπε, εαν η ωορρηξια εγινε τοτε που πονουσε η το πολυ την δευτερα πρεπει, αν παρουμε ως δεδομενο πως αδιαθετουμε 14 - 16 μερες μετα την ωορρηξια.

σας μουρλανα! ο γιατρος της της εκλεισε ραντεβου οταν θα ναι ακριβως 6 εβδομαδων να δουν καρδουλα. δεν ειπε τιποτα για χοριακες κτλ κτλ. ειπε μονο θα τα πουν τοτε , εκτος εαν συμβει κατι..(καμια παλλινδρομη δηλαδη;)

επειδη εχει φρικαρει της προτεινα να κανει την δευτερα αλλη μια, μπας και ξεαγχωθει!

ειναι καλα την δευτερα η να το αφησει για τεταρτη; η εμπειρια σας τι λεει;

να σημειωσω οτι στο 1ο παιδακι ξεκινησε 14 μερα απο την ωορρηξια με 77 χοριακη.

παρακαλω απαντηστε μπας και μπορεσω να της δωσω θαρρος!

ευχαριστω!


....ηρθε το θαυμα.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Καταρψην συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη. Όλα να πάνε καλά! Η χοριακή δεν διπλασσιάζεται πάντα ακριβώς στις 2 μέρες. Επίσης μπορεί η σύλληψη να είναι καθυστερημένη.. Καλό θα ήτανε αν εντέχει να αφήσει να περάσουν μερικές μέρες για να μην την φάει το άγχος αν ανεβαίνει σωστά κλπ γιατί πιθανόν να της ζητήσει μία καλή χοριακή ο γιατρός. Μπορεί πχ να περιμένει ως Τετάρτη?


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καμια ;!

καλησπέρα!να μετρήσει τις μερες να ειναι ανα δευτερη....αν εκανε Σαββατο να κανει Δευτερα 'η Τεταρτη....αλλα στο ιδιο εργαστήριο

και ναι...τα τεστ μερικες φορες δείχνουν πιο λιγο απο 25.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...