Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Εύχομαι αύριο να έχει πέσει η χοριακη σου. 🙏 κι εγω θα παω πολυ πρωι να δωσω αιμα....να δουμε....

      Φάρμακα γιατί συνεχιζεις???Πως το εξήγησε?

      Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Σου ευχομαι μια μεγάλη χοριακη  🥰 

      Δεν ξέρω,μου είπε απλά να μην κάνω σήμερα την prolutex και αύριο το πρωί να πάω για χοριακη.Αυριο δεν θα πάρω πάντως 

Προσπαθεις συλληψης για δευτερο παιδακι..


Recommended Posts

Τελικά κρατήθηκα και δεν το έκανα το τεστ.Και ευτυχώς γιατί αδιαθέτησα - όπως το περίμενα- την Παρασκευή το πρωί.Είναι τόσο εκνευριστικά σταθερός ο κύκλος μου....πάντα 28 ημέρες και πάντα πρωί!!Οπότε πάμε για τον επόμενο μήνα!!:|

Βουρ, με αισιοδοξία!

Εγώ κορίτσια, 18η μέρα σήμερα, ό,τι μπορούσα να κάνω τις προηγούμενες μέρες το έκανα... και με το παραπάνω! Αναμένω τώρα...


squsqutrd20091204_1_H+korakla+mou+einai.png

wMZNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θετικό τεστάκι! :D Μετά από τεσσερα αρνητικά, σημερα πρωί πρωί πήρα τη θετική απάντηση! Ένας αχνός μεν, αλλά εμφανής σταυρός! Εύχομαι με το καλό και εσείς κορίτσια!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑΑΑΑΑ !!!!!!!!!!!!!!!! Είδατε κορίτσια;;; Άντε να παίρνουμε σειρά σιγά σιγά!


squsqutrd20091204_1_H+korakla+mou+einai.png

wMZNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βουρ, με αισιοδοξία!

Εγώ κορίτσια, 18η μέρα σήμερα, ό,τι μπορούσα να κάνω τις προηγούμενες μέρες το έκανα... και με το παραπάνω! Αναμένω τώρα...

Πάντως έγω δεν επαναπαύομαι στις 18 μέρες!Ποτέ δεν ξέρεις!!!!!!:P

Είμαι 10η μέρα και από χθες έχω πολλά διαφανή υγρά, λέτε να έχω ήδη ωορρηξία;Ή είναι προμηνύματα;


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό. Ξεκίνα. Εγώ και στην 11η κάνω ωορρηξία πολλές φορές. Καλή επιτυχία!

Δηλαδή πως το ξέρεις;Έχεις κάνει τεστ ωορρηξίας και σου έδειξε θετικό στην 11η;Εγώ πάντως δεν έχω πάρει τεστ γιατί φοβάμαι πως θα αγχωθώ!Δεν σταματάμε τις προσπάθειες όλο τον μήνα!!:tongue: Ευχαριστώ και σου εύχομαι καλή επιτυχία και σε σένα!!:P

Πάντως τον προηγούμενο μήνα (που ήταν και ο πρωτος των προσπαθειών είχα έντονο προαίσθημα πως θα είμαι αλλά δεν..αυτόν τον μήνα δεν νιώθω τίποτα!!


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Έχουμε την κόρη μας που είναι 4 χρονών και είμαστε στις προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι!!!

Έμεινα έγκυος το 2008 στη κόρη μου με φυσική σύλληψη και με προσπάθειες 1,5 μόνο μήνα!!! Μετά την γέννηση της κόρης μου, άλλαξα γιατρό και διαγνώστηκα με σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και αντίσταση στην ινσουλίνη. Ο γυναικολόγος μου λέει ότι ήμουν πολύ τυχερή που έμεινα τόσο εύκολα έγκυος!!!

Από αρχές Φεβρουαρίου σταμάτησα τα αντισυλληπτικά και επιδιώκουμε 2η εγκυμοσύνη. Η περίοδος άφαντη αν δεν πάρω προγεστερόνη... Παρακολουθώ με υπερήχους αν έχω ωορρηξία και πότε κάθε μήνα!:-( Πήρα για 2 κύκλους κλομιφαίνη για πρόκληση ωορρηξίας και μόνο τον πρώτο μήνα έκανα 1 ωάριο... Ο γιατρός θέλει να κάνω ενέσιμες θεραπείες για πρόκληση ωορρηξίας που κοστίζουν πανακριβα και για να χορηγηθούν από εοπυυ πρεπει να περασουμε από επιτροπή κλπ.

Όπως καταλαβαίνετε, η όλη κατασταση είναι λίο πιεστική αλλά μέσα μου ελπίζω ακόμη...Θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε να χαρίσουμε αδερφάκι στην κόρη μας!


Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Έχουμε την κόρη μας που είναι 4 χρονών και είμαστε στις προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι!!!

Έμεινα έγκυος το 2008 στη κόρη μου με φυσική σύλληψη και με προσπάθειες 1,5 μόνο μήνα!!! Μετά την γέννηση της κόρης μου, άλλαξα γιατρό και διαγνώστηκα με σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και αντίσταση στην ινσουλίνη. Ο γυναικολόγος μου λέει ότι ήμουν πολύ τυχερή που έμεινα τόσο εύκολα έγκυος!!!

Από αρχές Φεβρουαρίου σταμάτησα τα αντισυλληπτικά και επιδιώκουμε 2η εγκυμοσύνη. Η περίοδος άφαντη αν δεν πάρω προγεστερόνη... Παρακολουθώ με υπερήχους αν έχω ωορρηξία και πότε κάθε μήνα!:-( Πήρα για 2 κύκλους κλομιφαίνη για πρόκληση ωορρηξίας και μόνο τον πρώτο μήνα έκανα 1 ωάριο... Ο γιατρός θέλει να κάνω ενέσιμες θεραπείες για πρόκληση ωορρηξίας που κοστίζουν πανακριβα και για να χορηγηθούν από εοπυυ πρεπει να περασουμε από επιτροπή κλπ.

Όπως καταλαβαίνετε, η όλη κατασταση είναι λίο πιεστική αλλά μέσα μου ελπίζω ακόμη...Θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε να χαρίσουμε αδερφάκι στην κόρη μας!

Καταρχήν σου εύχομαι πολύ πολύ γρήγορα να της χαρίσεις αδερφάκι αλλά να σε ρωτήσω κάτι;Από τότε που άλλαξες γιατρό όλα αυτά;Μήπως να έπαιρνες και μια δεύτερη και τρίτη γνώμη;Οχι πως αμφισβητώ τον γιατρό και το πρόβλημα που σου διέγνωσε αλλά καμιά φορά καλό είναι να έχουμε το νου μας γιατί πια όλα γίνονται για το χρήμα!Δηλ για να καταλάβω καλύτερα: πηγαίνεις πόσε φορές τον μήνα στο ιατρείο του για να παρακολουθεί την ωορρηξία σου;


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σου εύχομαι πολύ πολύ γρήγορα να της χαρίσεις αδερφάκι αλλά να σε ρωτήσω κάτι;Από τότε που άλλαξες γιατρό όλα αυτά;Μήπως να έπαιρνες και μια δεύτερη και τρίτη γνώμη;Οχι πως αμφισβητώ τον γιατρό και το πρόβλημα που σου διέγνωσε αλλά καμιά φορά καλό είναι να έχουμε το νου μας γιατί πια όλα γίνονται για το χρήμα!Δηλ για να καταλάβω καλύτερα: πηγαίνεις πόσε φορές τον μήνα στο ιατρείο του για να παρακολουθεί την ωορρηξία σου;

Από νέα, είχα πάντα ασταθεια περιόδου και έλεγα λογω κληρονομικότητας ότι έμοιασα στην μητέρα μου... Οι διάφοροι γιατροί που με είχαν εξετάσει, έλεγαν άγχος κλπ και κανένας δεν ανέφερε κάτι για πολυκυστικές. Έπαιρνα μόνο πριμολουτ όταν έβλεπα οτι η περίοδος θα ξεπερνούσε τις 45 μέρες από την προηγούμενη... Γέννησα το παιδάκι το 2009 μετά από φυσιολογική σύλληψη, χωρίς φάρμακα και με ελευθερες επαφές 1,5 μηνα. Μετα την γεννα και το θηλασμο, είχα παχύνει αρκετά και η περίοδος αφαντη, τότε για πρωτη φορά μου αναφέρει ο γυναικολόγος που με ξεγεννησε κατι για πολυκυστικές χωρις περεταιρω σημασία. Αλλάζω γιατρό, αυτό που εχω από 2011 και αυτός μου εκανε την διαγνωση για ΣΠΩ και αντίσταση στην ινσουλίνη.

Από τον Φεβρουάριο που ξαναπήγα στο γιατρό για να του πω οτι σταματησα τα αντισυλληπτικά και βάζουμε μπρος για 2ο, έχω πάει αρκετές φορές στο ιατρείο του αλλά καμία φορά δεν μου έχει πάρει επίσκεψη!!! Όλο την άλλη φορά, μου λέει... Θέλω να πω ότι δεν κοιτάει σε αυτή την φάση ο γιατρός την τσέπη του!!! Ελπίζει φαντάζομαι να μείνω εγκυος και συνεχίσω να ειμαι πελατισσα του αλλά αυτή η συμπεριφορά με τις επισκέψεις είναι προς τιμήν του! Όταν μου έδωσε κλομιφαίνη για προκληση ωορρηξιας, πηγα 2 φορές τον ίδιο μήνα και πάλι δεν μου πήρε λεφτα... Θέλω όμως να πάω και σε αλλο γιατρό για 2η γνώμη και αν ο δευτερος μου πει τα ιδια αλλά δεν εχει τοση αναμονη στα ραντεβου, θα μεινω στον νεο γιατρό!


Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πως το ξέρεις;Έχεις κάνει τεστ ωορρηξίας και σου έδειξε θετικό στην 11η;Εγώ πάντως δεν έχω πάρει τεστ γιατί φοβάμαι πως θα αγχωθώ!Δεν σταματάμε τις προσπάθειες όλο τον μήνα!!:tongue: Ευχαριστώ και σου εύχομαι καλή επιτυχία και σε σένα!!:P

Πάντως τον προηγούμενο μήνα (που ήταν και ο πρωτος των προσπαθειών είχα έντονο προαίσθημα πως θα είμαι αλλά δεν..αυτόν τον μήνα δεν νιώθω τίποτα!!

Και τεστ έχω πάρει, και πονάκια και τα υπόλοιπα συναφή έχω κατά την ωορρηξία. Αυτή τη φορά την είδα πιο σοβαρά: έκανα υπερηχογράφημα και είδε ωοθυλάκιο ο δόκτορας έτοιμο να σκάσει σε 1-2 24ωρα. 14η μέρα το είδε.

Αφού το ασκείτε φουλ τάιμ το σπορ μην ανησυχείς, δε νομίζω να αργήσει!!!


squsqutrd20091204_1_H+korakla+mou+einai.png

wMZNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνετε, η όλη κατασταση είναι λίο πιεστική αλλά μέσα μου ελπίζω ακόμη...Θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε να χαρίσουμε αδερφάκι στην κόρη μας!

Καλή επιτυχία, καλό κουράγιο και υπομονή! Και πάλι θα τα καταφέρεις!


squsqutrd20091204_1_H+korakla+mou+einai.png

wMZNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσια! Ολες καλα; Δεν μπαινω και πολυ συχνα... Papagalia τι εγινε με το τεστ,ολα καλα; Την τελευταια φορα ειδα οτι εκανες ενα και ηταν αχνο. Επιβεβαιωθηκε; Evhgiorgos εχεις νεα; Rica συγχαρητηρια και σε σενα! Με το καλο σε ολες ευχομαι. Εγω διανυω την 6η εβδομαδα. Αυριο μπαινω 7η. Ολα φαινεται να εξελισσονται καλα. Ακουσα και την καρδουλα προχτες! Ομολογω οτι εχω πιο πολυ αγχος απ'οτι στο πρωτο. Ανησυχω συνεχεια. Δεν ξερω γιατι. Μακαρι να αγχωνομαι αδικα. Εχω και αναγουλες-ναυτια φουλ ολη μερα. Αλλα παρ'ολα αυτα η πεινα,πεινα! Μην ξεχνιομαστε!! Φιλια σε ολες!


oTpap3.png

cHzLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Από νέα, είχα πάντα ασταθεια περιόδου και έλεγα λογω κληρονομικότητας ότι έμοιασα στην μητέρα μου... Οι διάφοροι γιατροί που με είχαν εξετάσει, έλεγαν άγχος κλπ και κανένας δεν ανέφερε κάτι για πολυκυστικές. Έπαιρνα μόνο πριμολουτ όταν έβλεπα οτι η περίοδος θα ξεπερνούσε τις 45 μέρες από την προηγούμενη... Γέννησα το παιδάκι το 2009 μετά από φυσιολογική σύλληψη, χωρίς φάρμακα και με ελευθερες επαφές 1,5 μηνα. Μετα την γεννα και το θηλασμο, είχα παχύνει αρκετά και η περίοδος αφαντη, τότε για πρωτη φορά μου αναφέρει ο γυναικολόγος που με ξεγεννησε κατι για πολυκυστικές χωρις περεταιρω σημασία. Αλλάζω γιατρό, αυτό που εχω από 2011 και αυτός μου εκανε την διαγνωση για ΣΠΩ και αντίσταση στην ινσουλίνη.

Από τον Φεβρουάριο που ξαναπήγα στο γιατρό για να του πω οτι σταματησα τα αντισυλληπτικά και βάζουμε μπρος για 2ο, έχω πάει αρκετές φορές στο ιατρείο του αλλά καμία φορά δεν μου έχει πάρει επίσκεψη!!! Όλο την άλλη φορά, μου λέει... Θέλω να πω ότι δεν κοιτάει σε αυτή την φάση ο γιατρός την τσέπη του!!! Ελπίζει φαντάζομαι να μείνω εγκυος και συνεχίσω να ειμαι πελατισσα του αλλά αυτή η συμπεριφορά με τις επισκέψεις είναι προς τιμήν του! Όταν μου έδωσε κλομιφαίνη για προκληση ωορρηξιας, πηγα 2 φορές τον ίδιο μήνα και πάλι δεν μου πήρε λεφτα... Θέλω όμως να πάω και σε αλλο γιατρό για 2η γνώμη και αν ο δευτερος μου πει τα ιδια αλλά δεν εχει τοση αναμονη στα ραντεβου, θα μεινω στον νεο γιατρό!

Κοίτα σόρρυ που ίσως να ακούστηκα κυνική σχετικά με τον γιατρό.Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο και όντως είναι προς τιμήν του που δεν σου παίρνει λεφτά!Απλά πια είμαστε τόσο υποψιασμένοι που κοντά στα ξερά καίγονται και τα χλωρά που λένε και στο χωριό μου!!Αν του έχεις απόλυτη εμπιστόσυνη, συνέχισε στον ίδιο!Εγώ για παράδειγμα έχω τυφλή εμπιστοσύνη στον δικό μου γιατί μου έχει αποδείξει εδώ και χρόνια που τον έχω πολλά!Δεν θα τον άλλαζα με τίποτα και πρώτα ο Θεός και το δεύτερο παιδάκι μου μαζί του θέλω να το γεννήσω!Κάνε αυτό που σου λέει η καρδιά σου και αυτό που θα σε κάνει να νιώσεις ήρεμη και ασφαλής!Για μένα αυτό έχει την μεγαλύτερη σημασία!!


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και τεστ έχω πάρει, και πονάκια και τα υπόλοιπα συναφή έχω κατά την ωορρηξία. Αυτή τη φορά την είδα πιο σοβαρά: έκανα υπερηχογράφημα και είδε ωοθυλάκιο ο δόκτορας έτοιμο να σκάσει σε 1-2 24ωρα. 14η μέρα το είδε.

Αφού το ασκείτε φουλ τάιμ το σπορ μην ανησυχείς, δε νομίζω να αργήσει!!!

Λοιπόν τώρα με προβλημάτισες:αν στην 14η μέρα είδε το ωοθηλάκιο έτοιμο να σκάσει σε 1-2 μέρες, αυτό σημαίνει πως την 14η μέρα δεν είναι δυνατόν να συλλάβεις.Καλά κατάλαβα;Ο κύκλος σου πόσες μέρες είναι;Ο δικός μου δηλ που είναι 28 μέρες, υπάρχει περίπτωση την 14η μέρα να μην είναι μέρα ωορρηξίας, ναι;Ούφ..μπερδεύτηκα πάλι!Προσπαθώ να έχουμε επαφές μέρα παρά μέρα!Δεν το καταφέρνουμε πάντα λόγω έντονης καθημερινότητας και κούρασης!Και από την άλλη δεν θέλω να γίνεται και μηχανικά εντελώς, είναι ξενερωτικό, έτσι δεν είναι;Είναι ο 2ος μήνας προσπαθειών και νομίζω πως είναι πολύ νωρίς ακόμη για να αγχωθώ αλλά έλα μου που αγχώνομαι..:( Ίσως τελικά πρέπει να πάρω τεστ ωορρηξίας!Σήμερα είμαι 15η μέρα και είχα πονάκια την 13η, λιγότερα την 14η και κάποια σήμερα!Τι συμπέρασμα να βγάλω;;;;;;;:?Τελευταία επαφή χθες!Τι λέτε;Πότε να είναι η επόμενη;


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απλα θεωρω οτι με τα τεστ ειναι καπψς πιο στοχευμενα τα πραγματα. Ομως εγω πχ ετυχε κ ειχα κ ψευδως θετικο τεστ ωορρ. επισης ητανε ψιλοαγχωτικο για εμενα γτ επρεπε την συγκεκρ μερα να εχουμε επαφη κ αν δεν λογω λουρασης κλπ μετα σκεφτομουνα παει ο μηνας..σας εχω πει οτι αυτο τον μηνα που τελικα πιασαμε το σπορακι μας ητανε το ψευδως θετικο τεστ ενω η ωορρ εγινε μια βδομ μετα γιαυτο και η καθυστερημενη συλληψη


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Ολες καλα; Δεν μπαινω και πολυ συχνα... Papagalia τι εγινε με το τεστ,ολα καλα; Την τελευταια φορα ειδα οτι εκανες ενα και ηταν αχνο. Επιβεβαιωθηκε; Evhgiorgos εχεις νεα; Rica συγχαρητηρια και σε σενα! Με το καλο σε ολες ευχομαι. Εγω διανυω την 6η εβδομαδα. Αυριο μπαινω 7η. Ολα φαινεται να εξελισσονται καλα. Ακουσα και την καρδουλα προχτες! Ομολογω οτι εχω πιο πολυ αγχος απ'οτι στο πρωτο. Ανησυχω συνεχεια. Δεν ξερω γιατι. Μακαρι να αγχωνομαι αδικα. Εχω και αναγουλες-ναυτια φουλ ολη μερα. Αλλα παρ'ολα αυτα η πεινα,πεινα! Μην ξεχνιομαστε!! Φιλια σε ολες!

Τα νέα μου λίγο πολύ είναι αυτά που έγραψα και στην ρίκα!Στην προσπάθεια..Μην αγχώνεσαι καλή μου!Όλα καλά θα πάνε, θα δεις!Άλλωστε το ότι έχεις αναγούλες είναι το Νο1 σημάδι πως όλα πάνε καλά!!:PΑφού ακούσατε και καρδούλα, όλα καλά!Σου εύχομαι από την καρδιά μου το καλύτερο!!:P


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...