Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 12 λεπτά , Titti είπε:

      Την 10η μέρα είχα 268,2 και είχα βάλει βλαστοκύστες 5 ημερών. Εσύ τι έχεις βάλει; Πότε είναι να κάνεις την χοριακή; (Συγγνώμη αν τα έχεις ήδη αναφέρει, μπαίνω λίγο στο φόρουμ και βγαίνω, δεν παρακολουθώ ενεργά)

      Καλημέρα! 9η ημέρα είχες αχνη και 10η 268?? Άρα και τα τεστ εγκυμοσυνης είναι λίγο ότι να ναι...😁. Εβαλα 2 βλαστοκυστες 5ης ημερας. Σημερα ειναι η 11η μέρα, έδωσα το πρωί αίμα, έτρεμε πρώτη φορά το χέρι μου και δε μπορούσαν να πάρουν. Κατά τις 11 θα ξέρω!

      Σε ποια εβδομαδα είσαι??? Όλα με το καλό 🥰

Προσπαθεις συλληψης για δευτερο παιδακι..


Recommended Posts

Απλα θεωρω οτι με τα τεστ ειναι καπψς πιο στοχευμενα τα πραγματα. Ομως εγω πχ ετυχε κ ειχα κ ψευδως θετικο τεστ ωορρ. επισης ητανε ψιλοαγχωτικο για εμενα γτ επρεπε την συγκεκρ μερα να εχουμε επαφη κ αν δεν λογω λουρασης κλπ μετα σκεφτομουνα παει ο μηνας..σας εχω πει οτι αυτο τον μηνα που τελικα πιασαμε το σπορακι μας ητανε το ψευδως θετικο τεστ ενω η ωορρ εγινε μια βδομ μετα γιαυτο και η καθυστερημενη συλληψη

Ναι έχεις δίκιο: είναι πιο στοχευμένα, ενώ τώρα προσπαθώ να μαντέψω!!Οταν λες ψυδώς θετικό, τι εννοείς;΄Εδειξε κανονικά θετικό αλλά μετά κατάλαβες πως ήταν λάθος;Αυτό πάντως με την καθυστερημένη σύλληψη μου αρέσει και με βολεύει γιατί δεν χάνεις την ελπίδα μέσα στον μήνα μετά τις υποτιθέμενες γόνιμες μέρες!!:P


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι εδειξε θετικο την 13η μερα κ μετα 14-19η μερα ειχα καφε βλεννες και υγρα κ θεωρουσα οτι εγινε η ωορρ παρολο που δεν ενιωσα το γνωστο βαρος κλπ κ μετα ηρθαμε τυχαια σε επαφη 22η μερα κ το απογ ειχα πονο σαν σε ωορρ κ εκανα ξανα την επομενη τεστ κ ηταν θετικο αχνα.


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι εδειξε θετικο την 13η μερα κ μετα 14-19η μερα ειχα καφε βλεννες και υγρα κ θεωρουσα οτι εγινε η ωορρ παρολο που δεν ενιωσα το γνωστο βαρος κλπ κ μετα ηρθαμε τυχαια σε επαφη 22η μερα κ το απογ ειχα πονο σαν σε ωορρ κ εκανα ξανα την επομενη τεστ κ ηταν θετικο αχνα.

Ε τι να πει κανείς τώρα!!22η μέρα!!Δεν θα το περίμενα ποτέ!!Δηλ θετικό τεστ ωορρ την 22η;Μάλλον θα πάρω τον επόμενο μήνα κι εγώ!!;)


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χαχα ναι και ομως. Ομως εγω εκανα ωορρ γενικως 19-22 μερα σε κυκλο 33-35 ημερων. τον μικρο μου χωρις τεστ τον πιασαμε 27η μερα του κυκλου!!εγω μομιζα πως πςριμενω πςριοδο σε 3 μερες και εκανα ωορρηξια!!


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τώρα με προβλημάτισες:αν στην 14η μέρα είδε το ωοθηλάκιο έτοιμο να σκάσει σε 1-2 μέρες, αυτό σημαίνει πως την 14η μέρα δεν είναι δυνατόν να συλλάβεις.Καλά κατάλαβα;Ο κύκλος σου πόσες μέρες είναι;Ο δικός μου δηλ που είναι 28 μέρες, υπάρχει περίπτωση την 14η μέρα να μην είναι μέρα ωορρηξίας, ναι;Ούφ..μπερδεύτηκα πάλι!Προσπαθώ να έχουμε επαφές μέρα παρά μέρα!Δεν το καταφέρνουμε πάντα λόγω έντονης καθημερινότητας και κούρασης!Και από την άλλη δεν θέλω να γίνεται και μηχανικά εντελώς, είναι ξενερωτικό, έτσι δεν είναι;Είναι ο 2ος μήνας προσπαθειών και νομίζω πως είναι πολύ νωρίς ακόμη για να αγχωθώ αλλά έλα μου που αγχώνομαι..:( Ίσως τελικά πρέπει να πάρω τεστ ωορρηξίας!Σήμερα είμαι 15η μέρα και είχα πονάκια την 13η, λιγότερα την 14η και κάποια σήμερα!Τι συμπέρασμα να βγάλω;;;;;;;:?Τελευταία επαφή χθες!Τι λέτε;Πότε να είναι η επόμενη;
΄

Λοιπόν, φιλενάδα, συμφωνώ πως πράγματι είναι ξενερωτικό όταν αρχίσει να γίνεται εντελώς μηχανικά κι επί τούτου, όμως πιστέυω πως κάπου είναι κι αναπόφευκτο. Όταν κάνεις σεξ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ, αμέσως χάνει κάτι από τη μαγεία του. Σε άλλους περισσότερο, σε άλλους, ευτυχώς, λιγότερο. Τι να κάνουμε, το παίρνουμε απόφαση και συνεχίζουμε.

Τώρα, όσον αφορά στις μέρες της ωορρηξίας. Εγώ έχω σταθερό κύκλο 28-30 ημερών. Η ωωορρηξία να ξέρεις γίνεται 14 μέρες ΠΡΙΝ την επόμενη περίοδο κι όχι 14 μέρες ΜΕΤΑ την έναρξη της τελευταίας. Γι' αυτό και είναι δύσκολο να την υπολογίσουμε, γιατί πολύ απλά δεν μπορούμε να είμαστε ποτέ 100% σίγουρες αν η επόμενη θα είναι π.χ. στις 28 ή στις 29 μέρες. Εμένα μου βρήκε πως θα έκανα τη 15η ή 16η. Θεωρώ πιο πιθανή τη 15η και λόγω του μεγέθους του ωοθυλακίου. Είδομεν...Οπότε αυτό που κάνεις εσύ, δηλ. το μέρα παρά μέρα είναι νομίζω το καλύτερο. Τώρα αν μπορείς από τη 12η μέχρι τη 16η να το πας και κάθε μέρα ακόμα καλύτερα! Τεστ μη πάρεις. Εγώ είχα πάρει και επί μία εβδομάδα μου έδειχνε κάθε μέρα ωορρηξία! Μλκς δηλαδή, πεταμένα λεφτά...


squsqutrd20091204_1_H+korakla+mou+einai.png

wMZNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριακι23 σ'ευχαριστώ κοπέλα μου για τα συγχαρίκια αλλά... μήπως ξέρεις κάτι που δεν ξέρω εγώ;;; Μακάρι βρε να ήταν σημαδιακά τα συγχαρητήρια που μου έδωσες και κατά την Τρίτη - Τετάρτη να πάρω ένα ωραιότατο θετικό τεστάκι! Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου, αλλά γιατί καλέ αγχώνεσαι; Εγώ έχω ορκιστεί ότι το 2ο θα το βάλω στον αυτόματο!

Ονειράκι τι κάνουν τα ονειράκια σου;;; Λέγε μας νέα!

Κορίτσια η αγωνία μου χτυπάει κόκκινο! Τη Δευτέρα περιμένω! Ευχηθείτε μου ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΕΙ!


squsqutrd20091204_1_H+korakla+mou+einai.png

wMZNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαριακι23 σ'ευχαριστώ κοπέλα μου για τα συγχαρίκια αλλά... μήπως ξέρεις κάτι που δεν ξέρω εγώ;;; Μακάρι βρε να ήταν σημαδιακά τα συγχαρητήρια που μου έδωσες και κατά την Τρίτη - Τετάρτη να πάρω ένα ωραιότατο θετικό τεστάκι! Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου, αλλά γιατί καλέ αγχώνεσαι; Εγώ έχω ορκιστεί ότι το 2ο θα το βάλω στον αυτόματο!

Ονειράκι τι κάνουν τα ονειράκια σου;;; Λέγε μας νέα!

Κορίτσια η αγωνία μου χτυπάει κόκκινο! Τη Δευτέρα περιμένω! Ευχηθείτε μου ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΕΙ!

Μακάρι να πάρεις και εσύ σειρά και μετά να ακολουθησουμε και οι άλλες!

Πήγα χθες σε νέο γιατρό και μου είπε να ΧΑΛΑΡΩΣΩ, να διώξω το ΑΓΧΟΣ γιατί μόνο κακό κάνει και από την στιγμή που έχω ήδη το παιδάκι μου και οι πολυκυστικές τις έχουν πάρα πολλές γυναίκες, θα δούμε πώς θα πλεύσουμε. Θέλει μερα παρά μέρα επαφή γιατί ποτέ δεν ξέρω πότε και αν θα εχω ωορρηξία. Μάλιστα μου ειπε ότι μπορεί να κάνω και 2-3 μερες πριν αδιαθετήσω λογω ΣΠΩ. Και το να καταφυγουμε σε πρόκληση ωορρηξίας με ενέσεις ή η εξωσωματική δεν πρέπει να είναι η πρώτη λύση...


Link to comment
Share on other sites

Ρικα μου δυστυχως το ενα εμβρυακι.μας παλινδρομησε..τωρα το αλλο δειχνει να πηγαινει καλα..αλλα ειμαι χαλια με εμετους σε αναρρωτικη. στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν ηταν ετσι. κανω καθε μερα κ εχω εξαντληθει πραγματικα...


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ηλιοβασίλεμα, δεν θυμάμαι αν σου είπα ότι φίλη μου με πολυκυστικές συνέλαβε με την πρώτη!!! Άρα, κάνε αυτό που σου λέει ο γιατρός και δεν αργείς κι εσύ, νομίζω, να πάρεις σειρά.

Ονειράκι, λυπάμαι για το εμβρυάκι αλλά έχω την εντύπωση ότι ό,τι συμβαίνει συμβαίνει για καλό, ακόμη κι αν δεν μπορούμε να το "δούμε" άμεσα,,, αυτή είναι η φιλοσοφία μου. Και συνήθως όταν παλινδρομούν τα έμβρυα, κάτι δεν πάει καλά... άρα η φύση μάλλον έκανε τη δουλειά της. Καλή δύναμη βρε, υπομονή, θα περάσει το άτιμο το α' τρίμηνο!

Κορίτσια, εγώ έχω ψυχολογία ασανσέρ! Τη μία αισιοδοξώ, την άλλη πιστεύω πως δεν μας έκατσε... Έχω κάτι πονάκια εδώ και 7-8 μέρες περίπου, χτες αναγούλιασα μέσα στο αυτοκίνητο (είχε βέβαια πολλές στροφές...), τέσπα... θα δείξει! Καιρός γαρ εγγύς...


squsqutrd20091204_1_H+korakla+mou+einai.png

wMZNp2.png

Link to comment
Share on other sites

΄

Λοιπόν, φιλενάδα, συμφωνώ πως πράγματι είναι ξενερωτικό όταν αρχίσει να γίνεται εντελώς μηχανικά κι επί τούτου, όμως πιστέυω πως κάπου είναι κι αναπόφευκτο. Όταν κάνεις σεξ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ, αμέσως χάνει κάτι από τη μαγεία του. Σε άλλους περισσότερο, σε άλλους, ευτυχώς, λιγότερο. Τι να κάνουμε, το παίρνουμε απόφαση και συνεχίζουμε.

Τώρα, όσον αφορά στις μέρες της ωορρηξίας. Εγώ έχω σταθερό κύκλο 28-30 ημερών. Η ωωορρηξία να ξέρεις γίνεται 14 μέρες ΠΡΙΝ την επόμενη περίοδο κι όχι 14 μέρες ΜΕΤΑ την έναρξη της τελευταίας. Γι' αυτό και είναι δύσκολο να την υπολογίσουμε, γιατί πολύ απλά δεν μπορούμε να είμαστε ποτέ 100% σίγουρες αν η επόμενη θα είναι π.χ. στις 28 ή στις 29 μέρες. Εμένα μου βρήκε πως θα έκανα τη 15η ή 16η. Θεωρώ πιο πιθανή τη 15η και λόγω του μεγέθους του ωοθυλακίου. Είδομεν...Οπότε αυτό που κάνεις εσύ, δηλ. το μέρα παρά μέρα είναι νομίζω το καλύτερο. Τώρα αν μπορείς από τη 12η μέχρι τη 16η να το πας και κάθε μέρα ακόμα καλύτερα! Τεστ μη πάρεις. Εγώ είχα πάρει και επί μία εβδομάδα μου έδειχνε κάθε μέρα ωορρηξία! Μλκς δηλαδή, πεταμένα λεφτά...

Λοοπόν πείτε με άσχετη αλλά αυτό με την ωορρηξία που γίνεται την 14η μέρα ΠΡΙΝ την επόμενη περίοδο δεν το ήξερα!!!!!!!!!!!!:shock: Γι΄αυτό και τα πονάκια που είχα αυτόν τον μήνα ήταν πιο δυνατά την 16η μέρα μετά την τελευταία μου περίοδο σε σταθερότατο κύκλο 28ημερών!!Τώρα μάλισα βγάζει νοήμα!!Ευχαριστώ που μου άνοιξες τα ματια!!!!:P

Καλά το μέρα παρά μέρα δεν το πετυχαίνουμε πάντα αν και υπάρχει θέληση κι από τις δυο πλευρές..ε κάποιες μέρες είμαι τόσο κομμάτια που απλά αδυνατώ, θέλω μόνο να πέσω στο κρεβάτι και να κοιμηθώ!!

ΜΑΚΑΡΙ ΑΥΡΙΟ ΝΑ Μ Η Ν ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟΤΑΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤΑΚΙ!!:P:p


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σας ρωτήσω και κάτι ακόμη που ίσως είναι χαζό αλλά το σκέφτομαι: το Σαββατο θα φύγουμε για 4 μέρες με τον άντρα μου μόνοι μας για ένα ταξιδάκι.Περιμένω να αδιαθετήσω 12 Ιουλίου, λέτε πως το ότι θα είμαστε διαρκώς θάλασσα επηρέαζει σε κάτι;Βέβαια και εδώ κάθε μέρα πάμε αλλά εκεί θα είναι αλλιώς.Ξέρω πως ίσως είμαι ημίτρελη έως τρελή αλλά με προβληματίζει..


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Πριν λίγο διάβασα το παρακάτω γράμμα μιας μανούλας ενός παιδιού που προσπαθεί για 2ο...

Δευτερογενής Υπογονιμότητα – Μια μοναχική πορεία June 30, 2013

Τα παρακάτω τα έχω γράψει εδώ και καιρό. Σήμερα ήρθε ένα τοπικό charity και πήρε ένα σωρό από μωρουδιακά του Αλέξανδρου. Αισθάνθηκα τη δύναμη, λοιπόν, να πατήσω το κουμπάκι “publish”.

…………….

5692.jpgJack Vetriano, In thoughts of you

Δεν ξέρω πώς είναι να μην έχεις παιδί και να προσπαθείς χρόνια να συλλάβεις. Ποτέ δεν μου πέρασε από το μυαλό αφού ο Αλέξανδρος ήρθε στην ώρα του, και στο κάλεσμά του. Ξέρω όμως πώς είναι να προσπαθείς για δεύτερο παιδί και να κρατάς τα στικάκια με την μονή γραμμή (not pregnant) στα χέρια σου το ένα μετά το άλλο. Δεν έχεις χρόνο να νταντέψεις την καρδιά σου που πάλι βυθίστηκε! Έχεις ένα 2χρονο να φροντίσεις. Και το δύχρονο γίνεται τρίχρονο και το τρίχρονο τετράχρονο και σε λίγους μήνες μόνο, θα κλείσει τα πέμπτα του γεννέθλια. Μόνος. Χωρίς άλλο αδερφάκι να τον καμαρώνει. Κι εσύ κατουράς σε στικάκια. Στικάκια οωριξίας, στικάκια εγκυμοσύνης. Ένας στρατός στικάκια να αρνούνται πεισματικά να φανερώσουν τη δεύτερη γραμμή. Πίνουν τα ούρα σου και με χαρά πηδάνε στο καλάθι. Έχουν γεννηθεί γι αυτή τη στιγμή! Σου παίρνουν αίμα, και σου ξανακάνουν εξετάσεις. Κι όλα αυτά ενδιάμεσα από την αλλαγή της πάνας και τα (ατελείωτα) μαθήματα γιογιό, έως τώρα πιά τον μικρό να κάνει τα πρώτα του γράμματα.

Και βάζεις στην αρχή το καθισματάκι του φαγητού και τις σαλιάρες στο πατάρι και αναρωτιέσαι πότε θα το ξαναβγάλεις με το χαμόγελο στο στόμα. Τα πρώτα ρούχα τα έχεις πλύνει, σιδερώσει, πακετάρει έτσι που να είναι προσβάσιμα και αναρωτιέσαι αν το επόμενο θα είναι αγόρι ή κορίτσι, λες ωραία θα ταν να γεννηθεί Άνοιξη και όχι Φθινόπωρο για να μπορείς να βγαίνεις και καμιά βόλτα. Τα ρουχαλάκια, όμως, του τρίτου χρόνου αρνιέσαι πισματικά να τα πακετάρεις. Όχι, δεν μεγάλωσε ακόμα αρκετά. Μπορεί να το ξαναφορέσει! Μα είναι στη μόδα το ψαράδικο με την κάλτσα μέχρι το γόνατο, δεν ξέρεις εσύ! Τελικά τα πετάς άρρων άρρων μία μέρα σε μία κούτα και σκέφτεσαι ότι θα ναι τουλάχιστον 3 χρόνια συν η εγκυμοσύνη, 4 χρόνια μέχρι να τα ξαναδείς, αλλά δεν πειράζει, θα γελάμε τότε με το πώς τα έβαλα. Τα ρούχα του τέταρτου – πέμπτου χρόνου λέω να τα δώσω. Λίγα λίγα δεν έχουν μείνει τίποτα πια από μωρουδιακά αλλά και από νηπιακά αξεσουάρ ή ρούχα που κυκλοφορούν στο σπίτι σου. Μονάχα ρούχα αγοριού, ένα κρεβατάκι που του είναι πια μικρό, (αλλά αρνείσαι πεισματικά να το αλλάξεις) και σας το ορκίζομαι τρίχες τετράχρονου στη γάμπα, βαρβατίλα, νεύρα και τσαντίλα και προστακτική που σου χτυπάνε καμπανάκια εφηβείας!

“Θέλεις ένα αδερφάκι?” Τον ρωτά η μάνα μου μερικές φορές.

“Όχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι” Απαντά ο μικρός. Τουλάχιστον είναι ευτυχισμένος.

Εγώ πάλι έχω σταματήσει να τον ρωτάω. Φοβάμαι μην αλλάξει γνώμη και μου πει ναι. Και τί να του πώ τότε. Πώς να του εξηγήσω.

Όταν προσπαθείς για ένα δεύτερο παιδί, δεν σε παίρνει κανείς σοβαρά. Οι περισσότεροι πιστεύουν πώς αφού έχεις ήδη ένα παιδί, είσαι οκ. Δεν έχεις την ανάγκη για δεύτερο. Κι όμως, δεν είναι έτσι. Έχω φίλες που δυσκολεύτικαν τόσο με το πρώτο (Είναι το χαστούκι του πρώτου γερό είναι αλήθεια. Τα πάνω κάτω στη ζωή σου, το κορμί σου, την ψυχική σου υγεία και τον ύπνο σου!) που στην ιδέα του δεύτερου ξενερώνουν απίστευτα! Πρόσφατα το έλεγα σε μία φίλη που είχα πολύ καιρό να της μιλήσω και έχει ήδη ένα και με κοίταζε σαν τρελλή. “Μα γιατί να το ξανακάνεις αυτό στον εαυτό σου? Και αντί να χαίρεσαι που δεν έρχεται, στεναχωριέσαι?!”

Με μας δεν ήταν έτσι τα πράγματα. Πριν τον Αλέξανδρο είμασταν πολύ καλά! Η ιδέα του παιδιού μας φαινόταν κάτι εξωγίηνο και πολύ μακρινό που δεν είχαμε και φοβερή καούρα να φέρουμε σε πέρας. Κάποια στιγμή θυμάμαι να λέω στην μάνα μου ότι δεν τρελλαίνομαι κι όλας και ότι μπορεί και να μην κάνουμε παιδιά, θα δείξει. Εννοούνται τα εγκεφαλικά στα πάτρεια εδάφη, καθώς και παρακλήσεις για καταψυξη ωαρίων για τυχόν μελλοντικής αλλαγή γνώμης πράγμα που με σόκαρε πολύ! Αλλά έτσι είναι η Ελληνίδα μάνα! ʽΟπου θέλει είναι αιώνες μπροστά και όπου θέλει γυρνά στις παραδόσεις!

Κάποιοι νομίζουν πως δεν θέλεις δεύτερο, ότι είναι επιλογή σου. Σε κουτσομπολεύουν ίσως για τον εγωισμό σου. Αλλά με αυτούς δεν θα ασχοληθώ. Τους βαριέμαι.

Η εγκυμοσύνη μας καθώς και οι πρώτοι μήνες του Αλέξανδρου ήταν η πιο δύσκολη περίοδος που έχω περάσει ποτέ για διάφορους λόγους. Ζοριστήκαμε πάρα πολύ σε πάρα πολλά θέματα πέρα του πιο σημαντικού, της υγείας. Κανένας δεν κατάλαβε τις δυσκολίες μας γιατί πολύ απλά κανένας δεν έχει αποφασίσει να παρατήσει τη δουλειά του και αυτός και η έγκυος γυναίκα του, να περιηγηθεί άστεγος για δύο μήνες στο Λονδίνο ενώ ακόμα δουλεύει το δίμηνο notice period (στο δεύτερο τρίμηνο εγκυμοσύνης πάλι καλά) και μετά να πάει σε μία άλλη χώρα (Ελλάδα) όπου τον περιμένει αναζήτηση δουλειας/σπιτιού/ζωής σε ένα κοινονικοπολιτικό πλαίσιο όχι απλά τελείως διαφορετικό αλλά και που αυτό βρίσκεται στα πρόθυρα κατάρευσης. Θα μπορούσε να πεί κανείς ότι όλη αυτή η ταλαιπωρία θα ήταν αρκετή για να μας κάνουν να μην τρελλαινόμαστε για ένα ακόμα παιδί. Κι όμως. Από τους πρώτους μήνες που είχαμε τον Αλέξανδρο ονειρευόμασταν κι άλλα μωρά με τον άντρα μου. Άλλοι ονειρεύονται αυτοκίνητα, ταξίδια, λεφτά, εμείς θέλαμε ένα σπίτι γεμάτο φωνές και πανικό. Ένα σπίτι που θα γεμίζει την περίοδο των Χριστουγέννων.

Αυτό που σου λένε όλοι, για να σε ξεπετάξουν, γιατί το θέμα δεν το θεωρούν και ιδιαίτερα σημαντικό, είναι ότι είναι λόγω άγχους και να ξεκολλήσεις. Δεν υπάρχει πιο μεγάλη μπούρδα που μπορείς να πεις σε κάποιον. Καταρχάς, και πού το ξέρεις; Κατά δεύτερον, αν είναι έτσι έχεις κάτι να προτίνεις μεγαλογιατρέ μου για να ξεαγχωθώ? Οι περισσότεροι πιστεύουν πως απλά χαϊδεύεσαι και ότι σε 1-2 μήνες θα είσαι έγκυος στην οποία περίπτωση θα μπορούν να σου πούνε “είδες τώρα που ηρέμησες?”.

Στην αρχή, τον πρώτο χρόνο, δεν το έλεγα σε κανέναν. Είναι και η φύση μου τέτοια, πάντα να τα περνάω σιωπιρά τα προβλήματα. Μετά από ένα ξέσπασμα στην γιατρό μου, μου το αναίρεσε. “Να το λες”, μου είπε, “κάνει καλό σε σένα να το λες”. Κι έτσι πιά το έλεγα. Και ανακάλυψα για μεγάλη μου έκπληξη, ότι πάρα μα πάρα πολλές γυναίκες έχουν περάσει ή περνάνε το ίδιο θέμα.

Όταν προσπαθείς για ένα παιδί, τα πράγματα δεν είναι ιδανικά. Το σεξ, ακόμα, δεν είναι ιδανικό. Οι ιατρικές οδηγίες είναι ρητές: από την 12η έως την 28 μέρα κάθε δεύτερη μέρα. Βάλε τώρα εσύ όλο αυτό το “υπέροχο” δόσιμο στον άνθρωπό σου για δυόμιση χρόνια. Πώς να το κάνουμε, δεν είναι ιδανικό. Και ναι, υπάρχουν περίοδοι που έχεις κουραστεί να προσπαθείς και να κάνεις πως κοιμάσαι γιατί έχεις ξενερώσει, αλλά δεν το λες στον άνθρωπό σου γιατί μετά θα ξενερώσει κι εκείνος και το χάσαμε το παιχνίδι.

Και εκεί που ήσουν η πρώτη μαμά από όλες τις φίλες και γνωστές, ξαφνικά όλες βρίσκονται έτοιμες να γεννήσουν το δεύτερο. “Κοίτα μπορεί να μείνεις έγκυος τώρα και να είναι τα μικρά μας συνομίλικα!” “Ναι, μπορεί!” Αλλά δεν τολμάς να το πιστέψεις γιατί το είχες ξανασκεφτεί και για την άλλη φίλη και μία ακόμα που τα παιδιά τους τώρα κλείσανε και ένα και δύο και τρία γεννέθλια.

Είναι μία μαμά που περνάει κάθε μέρα έξω από το σπίτι μας με τις δυό τις κόρες, η μία στο καρότσι η άλλη στο σκούτερ. Την ξέρω από το σχολείο του μικρού. Πού και πού στέκεται και μιλάμε. Προχτες την είδα με τον φρέσκο της μπέμπη στο μάρσιπο και την λοιπή κομπανία μπροστά. Ξεχίλυσα από χαρά! Στάθηκε και τον χάιδεψα. “No news yet?” Με ρώτησε με νόημα. “Not yet…” της απάντησα και έκανα ένα βήμα πίσω. “Here”, μου είπε και μου έδωσε τον μπέμπη της για λίγο. Έτσι είναι οι Αγγλίδες. Σπαρτιάτισσες στα λόγια.

Όταν προσπαθείς να πιάσεις το δεύτερο παιδί, αισθάνεσαι ατελείωτες τύψεις. Γιατί το θέλεις πολύ και στεναχωριέσαι ατελείωτα, ενώ παράλληλα αυτή σου η στεναχώρια ταυτίζεται με την αχαριστία. Το συναίσθημα αυτό ότι δεν έχεις το δικαίωμα να είσαι στεναχωριμένος γιατί είσαι ήδη γονιός. Οι μεν άτεκνες που προσπαθούν σε βλέπουν με ζήλεια γιατί εκείνες παλεύουν μονάχες χωρίς ένα μικρό να τις κάνει να ξεχνιούνται, έστι για λίγο, δεν έχουν ωράρια σχολικά να κυνηγήσουν ή συλλόγους γονέων να πανε. Οι άλλες μαμάδες που δεν έχουν αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα πολύ απλά δεν έχουν τον χρόνο να ασχοληθούν γιατί τρέχουν πίσω από τα τέκνα/προσπαθούν να σταθούν στην επόμενη εγκυμοσύνη. Το αίσθημα που αισθανεσαι κυρίως είναι αυτό της μοναξιάς.

Έχω μία φίλη η οποία σα να με διάβασε και μου άνοιξε διάλογο μια μέρα εκείνη. Με τα δυό κουτσούβελά της και τον δικό μου να χοροπηδάνε γύρω μας, άνοιξε το θέμα και μαζί με αυτό ένα μπουκάλι κρασί, και τα είπαμε. Και πήρα θάρρος, για τη συνέχεια και ενέργεια. Γιατί καμιά φορά αυτό ζητάς. Κάποιον να κάνει διάλογο με ανοιχτά τα αυτιά, χωρίς να κοιτάζει το ρολόι και χωρίς να έχει γνώμη ή συμβουλή, απλά να έχει την όρεξη να το παλέψει μαζί σου, για λίγο. Για να μπορέσεις να προχωρήσεις… με θεραπείες, εξετάσεις, υπομονή. Και εύχεσαι απλά να μην είναι μακρύ το τούνελ. Και ότι στην άλλη πλευρά θα αντικρίσεις αυτό το ένα μοναδικό στικάκι που θα έχει φτιαχτεί για να αναφέρει δύο γραμμές και να δεί δύο χαμόγελα.


Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!

Με λενε Ελενη ειμαι 35 χρονων και εχω ενα αγορα σχεδον 3 χρονων.Αν και εχω πολυκυστικες και παντα ακανονιστη περιοδο, τον γιο μου τον αποκτησα αμεσως πολυ ευκολα, επερνα 1 χρονο αντισυλιπτικα ξεκουραστηκαν οι ωοθηκες μου και με το που τα σταματησα εμεινα εγκυος!Γνωριζοντας το κολπο (αυτο που επιασε σε μενα)μετα την γενηση του παιδιου ξαναπηρα αντισυλιπτικα και ενα χρονο σχεδον μετα τα σταματαω και ξαναμενω εγκυος αλλα δεν κρατησε ουτε 1 βδομαδα.Απο τοτε εχει περασει 1,5 χρονων αλλα αλλο παιδι δεν ερχεται.Πηρα 2 φορες κλομιφειν αλλα χωρις επιτυχια!εκανα και ενεσες αλλα και παλι τιποτα!Πρεπει μαλλον να μπορω σε μια διαδικασια εξετασεων και δεν εχω καμια διαθεση και ψυχολογια!Εχω ομως και ενα παιδακι που θελω να μεγαλωσει με παρεα!Αυτα τα λιγα για να με γνωρισετε!Ευχομαι με τις διαφορες συζητησεις μαζι σας να χαλαρωσω λιγο και να βρω υποστηριξη απο κοπελες που περνανε τα ιδια με μενα και φυσικα να υποστηριξω με την σειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!

Με λενε Ελενη ειμαι 35 χρονων και εχω ενα αγορα σχεδον 3 χρονων.Αν και εχω πολυκυστικες και παντα ακανονιστη περιοδο, τον γιο μου τον αποκτησα αμεσως πολυ ευκολα, επερνα 1 χρονο αντισυλιπτικα ξεκουραστηκαν οι ωοθηκες μου και με το που τα σταματησα εμεινα εγκυος!Γνωριζοντας το κολπο (αυτο που επιασε σε μενα)μετα την γενηση του παιδιου ξαναπηρα αντισυλιπτικα και ενα χρονο σχεδον μετα τα σταματαω και ξαναμενω εγκυος αλλα δεν κρατησε ουτε 1 βδομαδα.Απο τοτε εχει περασει 1,5 χρονων αλλα αλλο παιδι δεν ερχεται.Πηρα 2 φορες κλομιφειν αλλα χωρις επιτυχια!εκανα και ενεσες αλλα και παλι τιποτα!Πρεπει μαλλον να μπορω σε μια διαδικασια εξετασεων και δεν εχω καμια διαθεση και ψυχολογια!Εχω ομως και ενα παιδακι που θελω να μεγαλωσει με παρεα!Αυτα τα λιγα για να με γνωρισετε!Ευχομαι με τις διαφορες συζητησεις μαζι σας να χαλαρωσω λιγο και να βρω υποστηριξη απο κοπελες που περνανε τα ιδια με μενα και φυσικα να υποστηριξω με την σειρα μου!

Καλημέρα Ελένη!Με το καλό σου εύχομαι σύντομα να αποκτήσεις ένα δεύτερο παιδάκι..Μην απελπίζεσαι, ίσως δεν ήρθε η ώρα του ακόμη :) Όλα να πάνε καλά!


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...