Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Cafe ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2013


mpiskotaki

Recommended Posts

Όχι οτι θα με χαλούσε αν η κόρη μου ήταν ο θηλυκός Αϊνστάιν ή είχε τις ικανότητες του Μελισσανίδη, αλλά μάλλον έχεις δίκιο. Είναι ένα φυσιολογικό μωρό....;) Αλλά πάλι πώς της impatient κάνει βαρελάκια;Τόσο πια αναπτυγμένη κινητικά;...Εντάξει το οτι μένει και παίζει μόνη της δεν θα το ήθελα.Θα με ανησυχούσε η απομονωση σε μια ηλικία που η κοινωνικοποίησή τους αν μη τι άλλο επιβάλλεται προκειμένου να γίνουν ισορροπημένα και ψυχικά υγιή παιδιά κι αργότερα ενήλικες.

Tamar τωρα διαβασα το μηνυμα σου. Η παιδιατρος μας λεει οτι η μικρη ειναι πολυ προχωρημενη για την ηλικια της απο τον 2ο μηνα, επομενως μη συγκρινεις και αγχωνεσαι. Δεν καταλαβαινω επισης τι σε χαλαει στο οτι ενα μωρο μπορει να παιζει μονο του (τη στιγμη που δεν εχει αδερφακια) και δεν ειναι προσκολλημενο στη μαμα του. Ισα ισα το Ιριδακι μια χαρα κοινωνικοτατο ειναι, και οποιος κι αν της μιλησει (που στο δρομο με σταματανε συνεχεια) θα χαμογελασει και θα κανει χαρουλες.


as1cOB50g410002MDAwMDYxMmR8MDAwMTUxMmJ8SWhyIFRleHQ.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • didi&k

    1558

  • κατια_82

    1457

  • ritsa3

    1342

  • markela35

    801

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

μην το λες ταμαρ.τα ιδια ακριβως κανει και η δικια μου.εεμενα κλαιει στις αγκαλιες,θελει να καθεται μονο μονη της και να κυλιεται στο δωματιο της.ασε εχω βρει μπελα.συνεχεια σφουγγαριζω.απλα κλεινω την πορτα για να μη βγει και στο χωλ.

ρεαλ κι εγω σφουγγαριζω συνεχεια, κι επειδη δεν εχω βγαλει το χαλι απο το δωματιο της και οσο να ναι μαζευονται τριχουλες κτλ, πρεπει να βαζω και μια σκουπα. Αν και προς το παρον δεν εχει εκδηλωσει ενδιαφερον για να φαει οτιδηποτε σκουπιδακι μπορει να υπαρχει, ωστοσο οταν κουραζεται ο λαιμος της ξαπλωνει κατω τελειως.. Ασε που μερικες φορες πιεζεται το στομαχι της, κανει εμετο και μετα βουταει με τα μουτρα εκει πανω και γινεται χαλια! Βλεφαριδες, ματια, μυτη, μαγουλα, ολα ασπρα. Το κανει και η δικια σου?


as1cOB50g410002MDAwMDYxMmR8MDAwMTUxMmJ8SWhyIFRleHQ.gif
Link to comment
Share on other sites

καθε μωρακι εχει τους δικους του χρονους αναπτυξης... χωρις αυτο να εχει να κανει με την ευφυια η την ευστροφια του! αλλα θα μιλησουν πιο γρηγορα, αλλα θα κατσουν, θα περπατησουν... δεν σημαινει κατι αυτο! απλα μας ανησυχουν, αυτα που ΔΕΝ κανουν μεχρι καποια ηλικια... αλλωστε μια μαμα στο πρωτο της ενθουσιαζεται με το καθετι κ το μεγαλοποιει!!! ετσι κανω κι εγω... ενω μια μαμα με 2,3,κλπ... εεε το χει δει το εργο!

ενημερωτικα δειτε κι εδω....

http://www.nutricia.gr/baby/Pages/baby-calendar.aspx?Period=6ος

τα φιλια μας σε ολες κι ολους.... :-P

Κατια μου δεν καταλαβα αν υπαινιχθηκες οτι μπορει να μεγαλοποιω πραγματα αλλα πιστεψε με, δεν ειμαι τοσο κομπλεξικη ωστε να προσπαθω να κανω εντυπωση μεσω του παιδιου μου. Δεν το κρυβω οτι καθε μηνα που παμε στην παιδιατρο εχω ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια οταν μου επισημαινει οτι ειναι πολυ μικρη για να κανει αυτα που κανει, αλλα οταν θα γυρισω σπιτι και θα αρχισει παλι η φροντιδα της μικρης (ταισμα, αλλαγμα, παιχνιδι) δεν θα δω ενα "προχωρημενο" παιδακι, αλλα ενα παιδακι που εχει αναγκη τη μαμα και το μπαμπα του για να ειναι ασφαλες κι ευτυχισμενο.


as1cOB50g410002MDAwMDYxMmR8MDAwMTUxMmJ8SWhyIFRleHQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Κατια μου δεν καταλαβα αν υπαινιχθηκες οτι μπορει να μεγαλοποιω πραγματα αλλα πιστεψε με, δεν ειμαι τοσο κομπλεξικη ωστε να προσπαθω να κανω εντυπωση μεσω του παιδιου μου. Δεν το κρυβω οτι καθε μηνα που παμε στην παιδιατρο εχω ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια οταν μου επισημαινει οτι ειναι πολυ μικρη για να κανει αυτα που κανει, αλλα οταν θα γυρισω σπιτι και θα αρχισει παλι η φροντιδα της μικρης (ταισμα, αλλαγμα, παιχνιδι) δεν θα δω ενα "προχωρημενο" παιδακι, αλλα ενα παιδακι που εχει αναγκη τη μαμα και το μπαμπα του για να ειναι ασφαλες κι ευτυχισμενο.

Katarxin na zitisw sorry gia ta greeklish, alla eimai ektos kai den exw elliniko pliktrologio...

impatient to mnm mou den apef8inotan apokleistika se sena kai profanws den ypainix8ika kati gia sena kai to mwraki soy!!! katalabainw to agxos sou isws na min faneis komplexiki i oti allo... alla mexri enws oriou kapoia pragmata ok??? eimai ki egw polu perifani gia to antraki mou kai oxi apla ka8e fora pou paw sto giatro!!! eimai perifani pou exw ena mwro 7 minwn kai einai idi 77 ekatosta!!! 3ereis einai teleio oloi na se koitane kai na sou lene : basket apo twra o mikros kai etoimos gia nba, klp... eimai perifani pou einai 10 kila kai sxedon mono me to gala mou!!! giati NAI 8ilazw akoma!!! eimai perifani pou mpampalizei oli mera!!! eimai perifani pou anagnwrizei tous pantes kai gelaei, pou kanei xares se mas kai tous filous mas, pou einai koinwnikos kai posa aallllaaaaaa.... alla ok!!! h 1 mana eimai pou eimai perifani??? egw milisa genika... ki opoia ais8anetai oti anafer8ika s autin kai prosbli8ike tis zitw signwmh... apla xairomai pou meta apo tooossssoooo kairo kai tossseeessss suzhthseis kai tosa sxolia isws htan i 1h fora pou kapoia pare3hghse legomena (grafomena) mou....

euxaristw...


1lqJp2.png

EO6lp3.png

Link to comment
Share on other sites

Katarxin na zitisw sorry gia ta greeklish, alla eimai ektos kai den exw elliniko pliktrologio...

impatient to mnm mou den apef8inotan apokleistika se sena kai profanws den ypainix8ika kati gia sena kai to mwraki soy!!! katalabainw to agxos sou isws na min faneis komplexiki i oti allo... alla mexri enws oriou kapoia pragmata ok??? eimai ki egw polu perifani gia to antraki mou kai oxi apla ka8e fora pou paw sto giatro!!! eimai perifani pou exw ena mwro 7 minwn kai einai idi 77 ekatosta!!! 3ereis einai teleio oloi na se koitane kai na sou lene : basket apo twra o mikros kai etoimos gia nba, klp... eimai perifani pou einai 10 kila kai sxedon mono me to gala mou!!! giati NAI 8ilazw akoma!!! eimai perifani pou mpampalizei oli mera!!! eimai perifani pou anagnwrizei tous pantes kai gelaei, pou kanei xares se mas kai tous filous mas, pou einai koinwnikos kai posa aallllaaaaaa.... alla ok!!! h 1 mana eimai pou eimai perifani??? egw milisa genika... ki opoia ais8anetai oti anafer8ika s autin kai prosbli8ike tis zitw signwmh... apla xairomai pou meta apo tooossssoooo kairo kai tossseeessss suzhthseis kai tosa sxolia isws htan i 1h fora pou kapoia pare3hghse legomena (grafomena) mou....

euxaristw...

Δεν τα παρεξηγησα αδικα Κατια μου, εκανες σχολιο τυπου "καλα, οι πρωτομανες τα παραλενε" παρηγορωντας την Ταμαρ που ειχε ανησυχησει εξαιτιας δικου μου μηνυματος. Καταλαβαινω οτι η προθεση σου ηταν να καθησυχασεις την Ταμαρ αλλα ενιωσα οτι πανω στην προσπαθεια σου, εκθετεις εμενα γιατι ημουν η αιτια της ανησυχιας της και με ακυρωνεις λεγοντας οτι μπορει να υπερβαλλω. Απο οσα εχω γραψει τοσους μηνες εδω μεσα και στο φεης, μπορεις να συμπερανεις κατα ποσο μου αρεσει να υπερβαλλω η οχι...


as1cOB50g410002MDAwMDYxMmR8MDAwMTUxMmJ8SWhyIFRleHQ.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tamar τωρα διαβασα το μηνυμα σου. Η παιδιατρος μας λεει οτι η μικρη ειναι πολυ προχωρημενη για την ηλικια της απο τον 2ο μηνα, επομενως μη συγκρινεις και αγχωνεσαι. Δεν καταλαβαινω επισης τι σε χαλαει στο οτι ενα μωρο μπορει να παιζει μονο του (τη στιγμη που δεν εχει αδερφακια) και δεν ειναι προσκολλημενο στη μαμα του. Ισα ισα το Ιριδακι μια χαρα κοινωνικοτατο ειναι, και οποιος κι αν της μιλησει (που στο δρομο με σταματανε συνεχεια) θα χαμογελασει και θα κανει χαρουλες.

Kαταρχήν να διευκρινήσουμε ο,τι τίποτα δεν με χαλάει σε άλλα μωρά, με την έννοια οτι από τη στιγμή που δεν αφορά το δικό μου παιδί, ο κάθε γονέας μπορεί να αναθρέψει το παιδί του με τον τρόπο που ο ίδιος επιθυμεί και να κρίνει ο ίδιος αν μια συμπεριφορά χρήζει ή όχι προσοχής...Από εκεί και πέρα με παραξένεψε το γεγονός πως ένα τόσο κινητικά ανεπτυγμένο παιδί (και δεν σου κρύβω μου προκαλεί απίστευτη εντύπωση το γεγονός πως κυλιέται ανεξέλεγκτα στο πάτωμα όταν καλά καλά δεν έχουν δυναμώσει οι μυς και δεν έχει αποκτήσει έλεγχο των κινήσεών του) μπορεί να μένει μόνο του και να παίζει για μια-δυο ώρες, όπως ανέφερες, και πως ο παιδίατρος δεν σε έχει ενημερώσει αναφορικά με την σημασία που έχουν στην ηλικία αυτή οι κοινωνικές και συναισθηματικές δεξιότητες. Μια επαναλαμβανόμενη συμπεριφορά για μία δύο ώρες σε συνδυασμό με την μη εκδήλωση ανάγκης για επαφή με την μαμά, προσωπικά θα με ανησυχούσε πολύ. Μπορεί και να έχω άδικο, αλλά μήπως να το συζητούσες με τον παιδίατρο;Το να μην ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για τους άλλους για μεγάλο χρονικό διάστημα, να αποζητά, τρόπον τινά, την μοναξιά και να επικεντρώνεται σε τούμπες ή βαρελάκια στην ηλικία τω 4-5 μηνών, δεν είναι φυσιολογικό. Το normal είναι να αναζητά αγκαλιές, χάδια και φιλιά. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να παρεξηγηθείς από τα γραφόμενά μου. Απλά συζήτα το με τον παιδίατρο. Κακό δεν είναι... Πχ εγώ ανέφερα στην παιδίατρό μας τις ικανότητες της μικρής σου και η γυναίκα έμεινε με το στόμα ανοιχτό. Χαριτολογώντας μάλιστα μου είπε "Μ' αρέσει που θεωρώ τη δική σου ανεπτυγμένη κινητικά". ...


qc40p3.png

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν να διευκρινήσουμε ο,τι τίποτα δεν με χαλάει σε άλλα μωρά, με την έννοια οτι από τη στιγμή που δεν αφορά το δικό μου παιδί, ο κάθε γονέας μπορεί να αναθρέψει το παιδί του με τον τρόπο που ο ίδιος επιθυμεί και να κρίνει ο ίδιος αν μια συμπεριφορά χρήζει ή όχι προσοχής...Από εκεί και πέρα με παραξένεψε το γεγονός πως ένα τόσο κινητικά ανεπτυγμένο παιδί (και δεν σου κρύβω μου προκαλεί απίστευτη εντύπωση το γεγονός πως κυλιέται ανεξέλεγκτα στο πάτωμα όταν καλά καλά δεν έχουν δυναμώσει οι μυς και δεν έχει αποκτήσει έλεγχο των κινήσεών του) μπορεί να μένει μόνο του και να παίζει για μια-δυο ώρες, όπως ανέφερες, και πως ο παιδίατρος δεν σε έχει ενημερώσει αναφορικά με την σημασία που έχουν στην ηλικία αυτή οι κοινωνικές και συναισθηματικές δεξιότητες. Μια επαναλαμβανόμενη συμπεριφορά για μία δύο ώρες σε συνδυασμό με την μη εκδήλωση ανάγκης για επαφή με την μαμά, προσωπικά θα με ανησυχούσε πολύ. Μπορεί και να έχω άδικο, αλλά μήπως να το συζητούσες με τον παιδίατρο;Το να μην ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για τους άλλους για μεγάλο χρονικό διάστημα, να αποζητά, τρόπον τινά, την μοναξιά και να επικεντρώνεται σε τούμπες ή βαρελάκια στην ηλικία τω 4-5 μηνών, δεν είναι φυσιολογικό. Το normal είναι να αναζητά αγκαλιές, χάδια και φιλιά. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να παρεξηγηθείς από τα γραφόμενά μου. Απλά συζήτα το με τον παιδίατρο. Κακό δεν είναι... Πχ εγώ ανέφερα στην παιδίατρό μας τις ικανότητες της μικρής σου και η γυναίκα έμεινε με το στόμα ανοιχτό. Χαριτολογώντας μάλιστα μου είπε "Μ' αρέσει που θεωρώ τη δική σου ανεπτυγμένη κινητικά". ..

Tamar, εκτιμω το ενδιαφερον σου και την ανησυχια σου για την κορη μου. Προσωπικα με αγχωνει το οτι πρεπει να σκουπιζω/σφουγγαριζω/πλενω το χαλακι δραστηριοτητων της καθε μερα (το γεμιζει σαλια και γουλιτσες). Επισης με αγχωνει το ποτε θα μπουσουλησει επιτελους για να φτανει μονη της τα παιχνιδια που εκτοξευει δεξια κι αριστερα. Οσο για την κοινωνικοτητα της, πριν κανενα διμηνο με αγχωνε το οτι εδειχνε να μην ξεχωριζει μαμα/μπαμπα απο τους υπολοιπους, πηγαινε σε καθε αγκαλια και εκανε χαρουλες σε ολους. Τους τελευταιους δυο μηνες βλεπω οτι συνεχιζει μεν να πηγαινει σε οποια αγκαλια τυχει, αλλα οταν γυρισει και μας κοιταξει, σκαει κατι χαμογελα που δεν τα χαριζει σε κανεναν αλλον.


as1cOB50g410002MDAwMDYxMmR8MDAwMTUxMmJ8SWhyIFRleHQ.gif
Link to comment
Share on other sites

τι να πω και εγω για τα παιδια μου

η μερα με την νυχτα

ενω λενε οτι τα κοριτσια ειναι πιο γρηγορα σε εμας δεν εγιναν ετσι τα πραγματα

Ιμπατιεν τη δικια μου δεν την εβαλα ποτε στο πατωμα γιατι φοβομουνα πολυ μην πνιγει, εβγαζε γουλιες( μην σου πω καο ρουκετες) και δεν μπουσουλισε ποτε , ολο παρκο καροτσι και στρατα . μια εβδομαδα πριν τα γεννεθλια της την πηγα μια ολοκληρη μερα σε μια φιλη ( ειχα τον αντρα μου στο νοσοκομειο) και οταν γυρησα το μωρο περπατουσε

Αυτος ο μικρος ειναι ολη μερα στο πατωμα σε ενα μεγαλο σεντονι( εχω μοκετα απο ακρη σε ακρη και το καλοκαιρι, ετσι δεν κινδυνευουμε απο καρουμπαλα) γιατι τα χαλακια δραστηριοτητων ειναι λιγο μικρα , αν φυγω ομως απο το οπτικο του πεδιο κλαιει και με θελει, η εστω να παει η αδερφη του!

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι καθε παιδι ειναι διαφορετικο, τωρα παντα πρεπει να εχουμε τις κεραιες μας τεντομενες να πιανουμε τα μηνυματα που μας στελνουν π.χ. αν ενα παιδι ειναι πολυ μοναχικο ή πολυ κολλημενο με καποιο προσωπο ( εγω με την μεγαλη ειμαστε αυτοκολητες)


το κοριτσάκι μας

029ed13ffd.png

το αγορακι μας

event.png

Θεε μου σε ευχαριστω...................

Link to comment
Share on other sites

τι να πω και εγω για τα παιδια μου

η μερα με την νυχτα

ενω λενε οτι τα κοριτσια ειναι πιο γρηγορα σε εμας δεν εγιναν ετσι τα πραγματα

Ιμπατιεν τη δικια μου δεν την εβαλα ποτε στο πατωμα γιατι φοβομουνα πολυ μην πνιγει, εβγαζε γουλιες( μην σου πω καο ρουκετες) και δεν μπουσουλισε ποτε , ολο παρκο καροτσι και στρατα . μια εβδομαδα πριν τα γεννεθλια της την πηγα μια ολοκληρη μερα σε μια φιλη ( ειχα τον αντρα μου στο νοσοκομειο) και οταν γυρησα το μωρο περπατουσε

Αυτος ο μικρος ειναι ολη μερα στο πατωμα σε ενα μεγαλο σεντονι( εχω μοκετα απο ακρη σε ακρη και το καλοκαιρι, ετσι δεν κινδυνευουμε απο καρουμπαλα) γιατι τα χαλακια δραστηριοτητων ειναι λιγο μικρα , αν φυγω ομως απο το οπτικο του πεδιο κλαιει και με θελει, η εστω να παει η αδερφη του!

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι καθε παιδι ειναι διαφορετικο, τωρα παντα πρεπει να εχουμε τις κεραιες μας τεντομενες να πιανουμε τα μηνυματα που μας στελνουν π.χ. αν ενα παιδι ειναι πολυ μοναχικο ή πολυ κολλημενο με καποιο προσωπο ( εγω με την μεγαλη ειμαστε αυτοκολητες)

Ροδουλα κι εγω σεντονι της εχω σαν προεκταση, γιατι με ενα βαρεκαλι εχει φυγει απο το χαλακι της. Δεν φοβαμαι να την αφησω κατω γιατι οταν ειναι να βγαλει γουλιτσα κανει στο πλαι, αλλα ετσι κι αλλιως ελαχιστα την αφηνω χωρις επιβλεψη. Αυτη παιζει κι εγω καθομαι στο λαπτοπ. Αν ειναι να παω στην κουζινα για πολλη ωρα, θα τη βαλω στο καρεκλακι της (πριν το παρουμε την εβαζα στο καροτσι). Δεν την αγχωνει οταν φευγουμε απο το δωματιο και ουτε δειχνει να νιωθει ανασφαλης οταν την παιρνει καποιος αλλος αγκαλια. Μεσα στα χαμογελα ειναι με ολους. Βεβαια αλλες μαμαδες μου εχουν πει οτι μετα τον 9ο, 10ο μηνα αρχιζει το αγχος του αποχωρισμου κι εκει θα το κανει λιγο θεμα οταν φευγουμε αλλα και παλι ειναι στο παιδι. Δεν την εχουμε μαθει αγκαλια, θα την παρουμε στα χερια μονο οταν ειναι να τη μεταφερουμε και δε δειχνει και η ιδια να τη ζηταει. Οταν βαριεται το μονο που κανει ειναι να γκρινιαξει λιγο, αλλα και παλι οχι για αγκαλια, της αρκει να της μιλησουμε, να της τραγουδησουμε, να παιξουμε μαζι της εκει που ειναι.


as1cOB50g410002MDAwMDYxMmR8MDAwMTUxMmJ8SWhyIFRleHQ.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μπραβο στον μιχαλιο μας

εγω εχω ενθουσιαστει ( μη με πειτε κουκουβαγια) γιατι πιανει τις πατουσες και προσπαθει να τς φαει. Η αννα δεν το εκανε ποτε αυτο γιατι εχει δυσκινητα ισχυα. μου ερεσει πολυ , αυτο γελαω


το κοριτσάκι μας

029ed13ffd.png

το αγορακι μας

event.png

Θεε μου σε ευχαριστω...................

Link to comment
Share on other sites

axaxaxaxa....εμενα τα κοιταζει κ στραβωνει με τα ποδια του....κ προσπαθει να τα πιασει οταν ειναι καθιστος ας πουμε αλλα δεν ελπιζω γτ ειναι χοντρομπουτας ο βατραχος μου....!!!!


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση προς τις πιο εμπειρες. Οταν προσπαθει να μπουσουλησει και τεντωνει τα ποδια της, της βαζω αντισταση το τροφαντο μπουτακι μου και καταφερνει να συρθει μερικα εκατοστα. Εχει νοημα να το κανω αυτο η δεν ειναι αυτος ο τροπος που μαθαινουν να μπουσουλανε? Αν δεν της βαλω αντισταση τα ποδαρακια της σερνονται απλα πανω στο χαλι αλλα δεν τη βοηθανε να προχωρησει. Εννοειται πως δεν σηκωνει ποπο τελειως, με τα δαχτυλα των ποδιων προσπαθει η καημενη.


as1cOB50g410002MDAwMDYxMmR8MDAwMTUxMmJ8SWhyIFRleHQ.gif
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση προς τις πιο εμπειρες. Οταν προσπαθει να μπουσουλησει και τεντωνει τα ποδια της, της βαζω αντισταση το τροφαντο μπουτακι μου και καταφερνει να συρθει μερικα εκατοστα. Εχει νοημα να το κανω αυτο η δεν ειναι αυτος ο τροπος που μαθαινουν να μπουσουλανε? Αν δεν της βαλω αντισταση τα ποδαρακια της σερνονται απλα πανω στο χαλι αλλα δεν τη βοηθανε να προχωρησει. Εννοειται πως δεν σηκωνει ποπο τελειως, με τα δαχτυλα των ποδιων προσπαθει η καημενη.

Καταρχήν δεν μπουσουλάνε όλα τα μωρά. Κατά δεύτερον πρώτα κάθονται στον ποπό τους χωρίς υποστήριξη μια μετά αρχίζουν τις προσπάθειες μετακίνησης στον χώρο. Πολλά από το λεγόμενο έρπινγκ ξεκινάνε κατευθείαν με το να σηκώνονται και να περπατάνε. Άλλα μπουσουλάνε ανάποδα μόνο… Τρίτον φυσικά και δεν έχει νόημα να προσπαθείς να βάζεις αντίσταση στα πόδια του παιδιού και δη παιδιού 5 μηνών για να μάθει να μπουσουλάει. Δεν είναι κάπως, χωρίς παρεξήγηση, βάναυσο με την έννοια ότι σώνει και καλά προσπαθείς να επισπεύσεις την πορεία ανάπτυξης του παιδιού;…Προτιμότερο να πάρεις ένα παιχνιδάκι τύπου http://www.perfectoys.gr/showprod.php?id=15687 ή μια μπάλα ή και να γεμίσεις ένα μπουκάλι με χρωματιστές χάντρες/μπίλιες και να το αφήσεις να κυλά στο πάτωμα ώστε να της τραβήξει την προσοχή και να θελήσει ΜΟΝΗ της να το πιάσει. Εν ολίγοις χρησιμοποίησε ένα μικρό παιχνίδι για να το κάνεις να κινηθεί προς κάτι. Αλλά γνώμη μου είναι να αφήσεις το παιδί να ακολουθήσει το ρυθμό ανάπτυξης που το ίδιο καθορίζει και αναπροσδιορίζει κάθε φορά ανάλογα με τα ερεθίσματα, τις δυνατότητες του και τους φόβους που μπορεί να έχει σε κάθε στάδιο-ορόσημο της εξελικτικής του πορείας.


qc40p3.png

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...