Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Μπράβο και εγώ αυτό ήξερα οκ από Δευτέρα θα πάρω τα μέτρα μου 😅😅 

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

Ποσες δεν κανουν ή δεν γνωρίζουν για την ωορηξια τους?


Ωορηξια δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο???  

76

  1. 1. Ωορηξια δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο???

    • ΑΚΑΝΟΝΙΣΤΟΣ ΚΥΚΛΟΣ
    • ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΈΣ ΩΟΘΗΚΕΣ
    • ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΩΟΡΗΞΙΑ


Recommended Posts

Ετσι μπραβο συνεχισε κ να δεις που ουτε θα προλαβεις να κανεις εξετασεις ,θα εχει κανει ηδη επισκεψη ο πελαργος!

Α!κ αμα βγει θετικο το τεστ μην αμελησεις να το πεις!!!


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα!Καινούρια στο forum(26 χρ.)...και "κλαίω" για ένα μωράκι...Με το σύντροφό μου προσπαθούμε 8 μήνες, αλλά τίποτα...παλιότερα ο γιατρός μου είχε διαγνώσει πολυκυστικές ωοθήκες, έπαιρνα αντισυλληπτικά κάποια χρόνια και τα σταμάτησα πέρυσι το Νοέμβρη.Από τότε μέχρι και τον Ιούλιο είχα σταθερό κύκλο.Τον Αύγουστο καθόλου, το Σεπτέμβρη αναγκάστηκα να πάρω primolut-πάντα με τη συμβουλή του γιατρού μου-και τώρα έχω πάλι καθυστέρηση...λέτε να είμαι έγκυος?Ναι..σιγά...αλλά κι αυτό το πράγμα γίνεται κάθε μήνα?Να κάνεις τεστ για να δεις αν μπορείς στη συνέχεια να πάρεις primolut..νομίζω ότι αυτό με αγχώνει και με απογοητεύει ακόμη πιο πολύ...να σας πω επίσης ότι στον υπέρυχο τον προηγούμενο μήνα δεν έδειξε να έχω κύστες, απλά ο γιατρός μου είπε ότι η μία ωοθήκη μου έχει πολυκυστική μορφή..ο σύντροφός μου είχε κάνει το καλοκαίρι σπερμοδιάγραμμα, για άλλο λόγο και ήταν όλα φυσιολογικότατα...σκέφτομαι να πω στο γιατρό μου για τα κλομιφαιν, αλλά μετά τον αρραβώνα(να τον κατοχυρώσω πρώτα χιχιχι!:tongue:).Αυτά πως λειτουργούν?Τα παίρνεις κάθε μέρα, ή συγκεκριμένες ημέρες του κύκλου?

Μαριμπελ, εγώ έχω το ΣΠΩ και κάθε μήνα κάνω τεστ για να πάρω ντουφαστον για να αδιαθετήσω, αλλιώς μπορεί να κάνω και 6 μήνες ή και παραπάνω...

Εγώ πάω και σε ενδοκρινολόγο και παίρνω και χαπάκι για υποθυροειδισμό. την κλομιφένη την πήρα 2 μήνες (σε 2 κύκλους) γιατί και γω δεν κάνω ωορρηξία και δεν με βοήθησε ούτε και αυτή να κάνω αυγουλάκια. Θα την πάρω και 3ο μήνα και αν δεν γίνει τίποτα, δεν θα την ξαναπάρω... Μάλλον έχω αντίστασει στην κλομιφένη και χρειάζομαι πιο δραστικά μέτρα όπως ενεσούλες.

Πάντως η άσκηση και η διατροφή σε μας βοηθάει, όπως λέει και η evio!

ΚΑλή επιτυχία σε ότι κι αν επιλέξεις!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου evio!!!Οι πολυκυστικές είχαν διαγνωστεί με απλό υπέρυχο και επειδή είχε τύχει να μην έχω κύκλο μέχρι και 6 μήνες μου συνέστησε ο γιατρός μου τα αντισυλληπτικά.Τα είχα διακόψει άλλες 2 φορές αλλά τα ξαναπήρα λόγω του ότι γέμιζα σπυράκια και τα χάπια αυτά ήταν η σωτηρία μου για ένα καθαρό πρόσωπο!τώρα πάλι βγάζω από κανένα, αλλά θα θυσιαστώ στο βωμό της μητρότητας!Ο γυναικολόγος μου δεν θα έπρεπε λες να μου προτείνει να πάω σε ενδοκρινολόγο?Ή μάλλον θεωρεί ότι είναι νωρίς ακόμη?Τι εξετάσεις πρέπει να κάνω?Πάντως τον προηγούμενο μήνα που πήγα στο γυναικολόγο τον ρώτησα για ορμονικές εξετάσεις, κόστος κτλ. και μου είπε πως δεν τις θεωρεί απαραίτητες γιατί δείχνουν την κατάσταση τη συγκεκριμένη μόνο χρονική στιγμή.
καλησπερα maribell!

ειδα οτι ρωτας για κοστος ορμονολογικων εξετασεων..εκανα πριν 1,5 μηνα περιπου και πληρωσα συμμετοχη 15 ευρω! και εγω πιστευω πως καλο θα ηταν να κανεις εναν ελεγχο και οτι πιο εξειδικευμενος σε τετοιο θεμα ειναι ο ενδοκρινολογος!

και εμενα ο γυναικολογος μου δεν ηθελε να κανω αλλα πηρα πρωτοβουλια και εκανα σε συνεννοηση με τον ενδοκρινολογο

Link to comment
Share on other sites

Καλοι οι γυναικολογοι για κατι τετοια δε λεω αλλα πιο ειδικος για ενδοκρινολογικες διαταραχες ειναι ο ενδοκρινολογος!

Μπορει ο γυναικολογος σου να στο λεει απο την αποψη του να περασει ενας χρονος προσπαθειων πριν μπειτε σε εξετασεις.Ωστοσο αφου φαινεται οτι δεν κανεις ωορρηξια...ξερω κ εγω...Εγω θα το εψαχνα παντως ,κριμα να φορτωνεσαι με αγχος κ στρες για το τι κανουν οι πολυκυστικες σου.Εγω προσφατα εκανα ορμονικο ελεγχο και ζητησα να μου κανουν καμππυλη ινσουλινης για να δω αν εχω αντισταση στην ινσουλινη (που ειναι κ αυτο που δημιουργει τις πολυκυστικες) αλλα μονο μου κοιταξαν την γλυκοζηλιωμενη (καπως ετσι) που βγηκε φυσιολογικη.

Τεσπα οτι κ να πουμε απο δω μονο ο σωστος γιατρος θα σε κατατοπισει.Απο μονη σου μπορεις να ξεκινησεις ηπια ασκηση καθημερινα (30 λεπτα περπατημα πχ) κομμενα τα γλυκα κ σωστη διατροφη.Αυτα βοηθανε παααρα πολυ σε μας!

καλησπερα evio!!!

να σε ρωτησω αν ξερει..την καμπυλη ινσουλινης την κανεις μονο αν εχεις πολυκυστικες?

ειχα ακουσει για μια κοπελα που προσπαθουσε χρονια για μωρακι και εφταιγε αυτο.

εγω δεν εχω πολυκυστικες και κανω ωορρυξια κανονικα. εχω κανει ορμονολογικο και ειναι ολα οκ.αλλα εξεταση για ινσουλινη δε μου εβαλε..λες να πρεπει να την κανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια!

Μαρια-μαρακι καλη επιτυχια με τις ενεσουλες!Καλη αυγουλοπαραγωγη!

s_maria απο οτι σε εχω διαβασει εχεις κ εσυ πολυ καιρο που προσπαθεις ε?Παλια εγραφε μια κοπελα που ειχε συχνες αποβολες κ ενω δεν ειχε το συνδρομο κτλ ειχε θεμα με την ινσουλινη και επαιρνε χαπακι. Γιατρος δεν ειμαι αλλα φανταζομαι στις τοσες εξετασεις που κανουμε αλλη μια δεν ειναι τιποτα. Αμα εχετε κ στην οικογενεια σου προβλημα με ζαχαρο και τετοια καν'την κ αυτη να σου φυγει απο το μυαλο.Αν και το πιθανοτερο ειναι να βγει φυσιολογικη!


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Α!Και να σας πω οτι κ εγω ζητησα απο τον ενδοκρινολογο να μου γραψει την καμπυλη ινσουλινης αλλα επειδη δεν εχω τριχοφυια(:confused::confused:) δεν μου την εγραψε και μου εγραψε μια αλλη γλυκοζηλιωμενη:confused: η οποια μου βγηκε πολυ καλη κ δεν το εψαξα παραπανω.Βεβαια τωρα εχουμε βρει το προβλημα μας κ δεν ειναι η ηπια μορφη ΣΠΩ που εχω;)


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Μαρια-μαρακι καλη επιτυχια με τις ενεσουλες!Καλη αυγουλοπαραγωγη!

s_maria απο οτι σε εχω διαβασει εχεις κ εσυ πολυ καιρο που προσπαθεις ε?Παλια εγραφε μια κοπελα που ειχε συχνες αποβολες κ ενω δεν ειχε το συνδρομο κτλ ειχε θεμα με την ινσουλινη και επαιρνε χαπακι. Γιατρος δεν ειμαι αλλα φανταζομαι στις τοσες εξετασεις που κανουμε αλλη μια δεν ειναι τιποτα. Αμα εχετε κ στην οικογενεια σου προβλημα με ζαχαρο και τετοια καν'την κ αυτη να σου φυγει απο το μυαλο.Αν και το πιθανοτερο ειναι να βγει φυσιολογικη!

Σευχαριστώ evio!!!

Αυτό το μήνα θα κάνω άλλη μία προσπάθεια με κλομιφένη και αν δεν γίνει τίποτα, τότε πάω για ενεσούλες κατευθείαν και ο Θεός βοηθός! ;);)

Link to comment
Share on other sites

evio η γλυκοζυλιωμένη είναι ένας καλός πρώτος δείκτης για το αν υπάρχει πρόβλημα με την ινσουλίνη σου. Κι εγώ την είχα κάνει όταν ψαχνόμουν.

Επίσης αν ακούσετε γιατρό μόνο με υπέρηχο να κρίνει ότι κάποια κοπέλα έχει ΣΠΩ ιδίως αν έχει κύκλο από 15-40 ημερών πείτε μου να πάω με καραμπίνα από κει να "μιλήσουμε":evil:

Όσο για το θέμα ενδοκρινολόγος... είναι ο αγαπημένος μου γιατρός :tongue: (και λόγω θυρεοειδή)

http://www.inofert.gr/inofert

Καλή συνέχεια στην προσπάθεια :D


"Depart now on your bright wings

The world envy

The skies have always seduced you

Precious Queen

And you know your time has come

To fly away with Me, so far..."

NE1r.png

R649p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Μαρια-μαρακι καλη επιτυχια με τις ενεσουλες!Καλη αυγουλοπαραγωγη!

s_maria απο οτι σε εχω διαβασει εχεις κ εσυ πολυ καιρο που προσπαθεις ε?Παλια εγραφε μια κοπελα που ειχε συχνες αποβολες κ ενω δεν ειχε το συνδρομο κτλ ειχε θεμα με την ινσουλινη και επαιρνε χαπακι. Γιατρος δεν ειμαι αλλα φανταζομαι στις τοσες εξετασεις που κανουμε αλλη μια δεν ειναι τιποτα. Αμα εχετε κ στην οικογενεια σου προβλημα με ζαχαρο και τετοια καν'την κ αυτη να σου φυγει απο το μυαλο.Αν και το πιθανοτερο ειναι να βγει φυσιολογικη!

Καλημερα!!ναι προσπαθω και εγω σχεδον 2 χρονια!

προς το παρον δεν εχουμε βρει καποιο προβλημα,εχουμε κανει σπερματοδιαγραμμα,υστεροσαλπιγγογραφια,υπερηχους και ορμονολογικο ελεγχο και ειναι ολα οκ!

Τη δευτερα θα παω στην Αθηνα σε εναν πολυ καλο γιατρο να δω τι θα μας προτινει και αυτος γιατι ο γιατρος μου μου ειχε προτινει λαπαροσκοπηση η εξωσωματικη χωρις καν ορμονολογικο! Θα παω να παρω αλλη γνωμη απο καποιο πιο εξειδικευμενο!

οι παππουδες μου ειχαν ζαχαρο και η μητερα μου εχει λιγο!θα τον ρωτησω για την ινσουλινη ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μις Καραμελ με το καλο το μωρακι σου κ με εναν πονο!

Προσωπικα δεν ειμαι σιγουρη αν εχω το συνδρομο...Εδω κ 8 χρονια που μου το διεγνωσαν οι ορμονολογικες εβγαιναν χαλια, ο κυκλος οτι να'ναι και στον υπερηχο η κλασσικη εικονα των πολυκυστικων.Ωστοσο εκανα τον Ιουνιο ορμονολογικες οι οποιες βγηκαν αψογες (πρωτη φορα στη ζωη μου),η γλυκοζυλιωμενη αριστη 5,5% , ο κυκλος σχεδον ρυθμισμενος κ ο υπερηχος εχει την ιδια εικονα.Ο γυναικολογος λεει οτι εχω το συνδρομο σε ελαφρια μορφη,αλλα εγω ειμαι μπερδεμενη με το τι γινεται τελικα...Τα μονα συμπτωματα που εχω ειναι ασταθης κυκλος κ δυσκολια στο να χασω κιλα.Τεσπα ελπιζω να ερθει γρηγορα το μπεμπε να μην με ξανααπσχολησει το θεμα!Αυτο το ινοφερτ θα ρωτησω κ τον γιατρο μου,ωραιο πραγμα ακουγεται!

Μαρια -Μαρακι κανε αλλη μια προσπαθεια με τα χαπια κ ολα να πανε τελεια να μην χρειαστουν οι ενεσεις:D


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις Μαρια εχουμε σχεδον 14 μηνες που προσπαθουμε κ τελικα βρηκαμε ολιγοασθενοσπερμια που μαλλον οφειλεται σε φλεγμονη.Κανει θεραπεια η αγαπη μου προς το παρρον κ βλεπουμε!

Εννοειται να πας σε εναν εξειδικευμενο γιατι σχεδον 2 χρονια ειναι πολυς καιρος χωρις συλληψη.και πολυ καλα κανεις κ δεν δεχεσαι να σε χωσουν για εξωσωματικη χωρις να εχετε βρει καποιο προβλημα,ουτε εγω θα το δεχομουν.

Δυσκολο θεμα και πολυ σπαστικο η ανεξηγητη υπογονιμοτητα...Τουλαχιστον εμεις βρηκαμε το θεμα μας κ ξερουμε που παταμε κ που βρισκομαστε.Καλα κουραγια ευχομαι!


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μις Καραμελ με το καλο το μωρακι σου κ με εναν πονο!

Προσωπικα δεν ειμαι σιγουρη αν εχω το συνδρομο...Εδω κ 8 χρονια που μου το διεγνωσαν οι ορμονολογικες εβγαιναν χαλια, ο κυκλος οτι να'ναι και στον υπερηχο η κλασσικη εικονα των πολυκυστικων.Ωστοσο εκανα τον Ιουνιο ορμονολογικες οι οποιες βγηκαν αψογες (πρωτη φορα στη ζωη μου),η γλυκοζυλιωμενη αριστη 5,5% , ο κυκλος σχεδον ρυθμισμενος κ ο υπερηχος εχει την ιδια εικονα.Ο γυναικολογος λεει οτι εχω το συνδρομο σε ελαφρια μορφη,αλλα εγω ειμαι μπερδεμενη με το τι γινεται τελικα...Τα μονα συμπτωματα που εχω ειναι ασταθης κυκλος κ δυσκολια στο να χασω κιλα.Τεσπα ελπιζω να ερθει γρηγορα το μπεμπε να μην με ξανααπσχολησει το θεμα!Αυτο το ινοφερτ θα ρωτησω κ τον γιατρο μου,ωραιο πραγμα ακουγεται!

Μαρια -Μαρακι κανε αλλη μια προσπαθεια με τα χαπια κ ολα να πανε τελεια να μην χρειαστουν οι ενεσεις:D

Δεν είναι τίποτα κι εγώ κάπως έτσι ήμουν με κύκλο +-3 μέρες (30-35) συνήθως αν και κάποια φάση έκανα και 45+ μέρες! Ορμονολογικό καλό υπέρηχος... καμιά 2οαριά κύστες ανά ωοθήκη!!!!

Από ότι μου είπε ο τελευταίος γυναικολόγος "Πες ότι κάποια εντελώς νορμάλ έχει έναν ανωορρηκτικό κύκλο το χρόνο, εσύ έχεις 2"

Όσο για τα κιλά... υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν!

Προσωπικά επειδή ο άντρας διαγνώστηκε με διαβήτη 2 και αλλάξαμε διατροφή, κόψαμε και τη ζάχαρη, είχα χάσει πολλά κιλά (και ο κύκλος είχε γίνει ακόμα πιο σκατά) Όταν τα ξαναπήρα αυτά συν μερικά ακόμα έμεινα έγκυος (αφού τώρα σκέφτομαι πόσα έχω να χάσω σύνολο και με πιάνει φρίκη!!!!!)

Έχω και το θυρεοειδή, άλλη ποσότητα χαπιού τώρα άλλη μετά... πφφφφ

Μη το πεις πουθενά αλλά σπερμοδιάγραμμα οριακό και με ένα μικρό πρόβλημα κινητικότητας... Ναί οκ, μας πήρε λίγο παραπάνω από χρόνο αλλά γίνεται!


"Depart now on your bright wings

The world envy

The skies have always seduced you

Precious Queen

And you know your time has come

To fly away with Me, so far..."

NE1r.png

R649p2.png

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ να δεις τελικα οτι παιζει αναλογα με τον οργανισμο αυτο το θεμα με τις πολυκυστικες.Εγω απο οταν εχασα τα παραπανισια κιλα εστρωσε ολο το συστημα με τη μια!Εχω σχεδον 2 χρονια που εχω κανονικη περιοδο 27-34 ημερες,τελεια για τα δικα μου δεδομενα!

Θα τα χασεις μην σε απασχολει καθολου αυτο!Καλα να εισαι εσυ κ το μωρο σου και με λιγη προσπαθεια θα φυγουν τα κιλα!

Το δικο μας το σπερμοδιαγραμμα βγηκε αρκετα χαλια και οι 3 γιατροι που το ειδαν ειπαν οτι αν μεινει ετσι ειναι πολυ δυσκολο να πετυχουμε φυσιολογικη συλληψη.Ωστοσο ειμαι σιγουρη οτι θα φτιαξει.Μακαρι να ηταν κ εμας οριακο!

Ολα καλα στην τελικη ,τωρα που ξερουμε το προβλημα ανασανα και ηρεμησα πολυ!Τη σφαλιαρα στο τελος καθε μηνα δεν αντεχα τοσο καιρο...


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ να δεις τελικα οτι παιζει αναλογα με τον οργανισμο αυτο το θεμα με τις πολυκυστικες.Εγω απο οταν εχασα τα παραπανισια κιλα εστρωσε ολο το συστημα με τη μια!Εχω σχεδον 2 χρονια που εχω κανονικη περιοδο 27-34 ημερες,τελεια για τα δικα μου δεδομενα!

Θα τα χασεις μην σε απασχολει καθολου αυτο!Καλα να εισαι εσυ κ το μωρο σου και με λιγη προσπαθεια θα φυγουν τα κιλα!

Το δικο μας το σπερμοδιαγραμμα βγηκε αρκετα χαλια και οι 3 γιατροι που το ειδαν ειπαν οτι αν μεινει ετσι ειναι πολυ δυσκολο να πετυχουμε φυσιολογικη συλληψη.Ωστοσο ειμαι σιγουρη οτι θα φτιαξει.Μακαρι να ηταν κ εμας οριακο!

Ολα καλα στην τελικη ,τωρα που ξερουμε το προβλημα ανασανα και ηρεμησα πολυ!Τη σφαλιαρα στο τελος καθε μηνα δεν αντεχα τοσο καιρο...

Καλά αυτές τις σφαλιάρες κανείς δε τις αντέχει. Πάντως ευτυχώς που πριν σκεφτούμε για παιδί ο άντρας είχε κάνει εγχείριση κιρσοκήλης γιατί φαντάζομαι ότι θα ήταν ακόμα χειρότερη η ψυχολογία μας.... Μείνε στα κιλά που αισθάνεσαι καλά και όσο για το σπερμοδιάγραμμα, περα από τα προβληματάκια που λύνονται είναι σα την ωορρηξία. τη μια μπορεί να είναι καλο την άλλη όχι, επηρεαζεται και απο άγχος! Στο τέλος μένεις έγκυος από τύχη και όχι προσπάθεια!:tongue:

Περαστικά σας και καλό βόλι :D


"Depart now on your bright wings

The world envy

The skies have always seduced you

Precious Queen

And you know your time has come

To fly away with Me, so far..."

NE1r.png

R649p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...