Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Να ρωτήσω κάτι τα κορίτσια που πήραν θετικη χοριακη? Είχατε συμπτωματα? Εγώ ζάλη και κοπωση έχω από πριν την εμβρυομεταφορα γιατί παίρνω utrogestan από το στόμα που με επηρεάζουν αρνητικά. Μετά την εμβρυομεταφορα τίποτα. Μόνο φουσκωμα σα να έχω φάει συνεχώς ένα αρνί το οποίο επισης θεωρώ ότι είναι από τα φάρμακα. Την προηγούμενη φορά είχα καφέ κηλίδες και όντως η χοριακη βγήκε όχι θετικη ούτε και αρνητικη άρα κατι είχε πάει να γίνει.  Αυτή τη φορά....τίποτα!

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

Είδα λίγη ζέστη προχτες και είπα να κάνω γλυκό ψυγείου. Πού να ήξερα που σήμερα θα μπαίναμε στον Νοέμβρη. :rolleyes::cool:

dsc00465aq.jpg

Πολύ ωραίο φαίνεται! το παντεσπάνι από τι είναι? βλέπω κάτω κάτω μπισκότα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολύ ωραίο φαίνεται! το παντεσπάνι από τι είναι? βλέπω κάτω κάτω μπισκότα?

Αυτή η συνταγή είναι δικής μου έμπνευσης, από συνδυασμό άλλων γλυκών βασικά. Επειδή την έγραψα και αλλού την κάνω copy για όποια ενδιαφέρεται:

Γλυκό ψυγείου

Υλικά

1,5 πακέτο πτι μπερ σπασμένα με τα χέρια

1,5 κούπα γάλα

200 γρ κουβερτούρα κομμάτια

3 κουταλιές κορν φλάουρ

2 κρέμες στιγμής κακάο

600 ml γάλα

1 morfat creamy που θα το έχουμε παγωμένο στο ψυγείο

4 κουτ. Σούπας ζάχαρη άχνη

4 κουτ. Σούπας κονιάκ

Βάση.

Σε ένα κατσαρολάκι βάζουμε το γάλα να ζεσταίνεται. Όταν κάψει αλλά πριν αρχίσει να βράζει προσθέτουμε τα κομμάτια κουβερτούρας, κλείνουμε τη φωτιά και ανακατεύουμε να λιώσουν. Μόλις λιώσουν ξαναβάζουμε το κατσαρολάκι στο μάτι και όταν δούμε φουσκαλίτσες προσθέτουμε το κορν φλάουρ και ανακατεύουμε συνεχώς με το σύρμα ώσπου να γίνει μια σχετικά παχύρευστη κρέμα. Το βγάζουμε από το μάτι και προσθέτουμε τα τριμμένα μπισκότα. Τα ανακατεύουμε καλά έτσι ώστε να βραχούν καλά παντού. Στρώνουμε αυτό το μείγμα σε αρκετά μεγάλο ταψάκι γιατί βγαίνει μπόλικο και το αφήνουμε να κρυώσει.

Μέση.

Χτυπάμε το γάλα με τη σκόνη των φακελακίων. Την απλώνουμε με μαρίζ πάνω από τη βάση με τα μπισκότα.

Top.

Χτυπάμε το morfat creamy για έξι λεπτά με το μίξερ, ενώ κατά τη διάρκεια προσθέτουμε το κονιάκ και την ζάχαρη άχνη. Αφού σιγουρευτούμε ότι το ταψάκι που έχουμε στρώσει τα υπόλοιπα έχει κρυώσει καλά, στρώνουμε και την σαντιγύ. Πασπαλίζουμε με τρούφα και αφήνουμε στο ψυγείο για 2 ώρες τουλάχιστον πριν το κόψουμε.

Βγήκε πεντανόστιμο, καθόλου λιγωτικό και όπως κατάλαβα παίρνει αρκετές παραλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Μας άλλαξες τα φώτα Ειρήνη:P... τί ντου ήταν αυτό! ξελιγωθήκαμε:tongue:

Εγώ τι να πω βρε τσούπρες που σας διάβαζα, παρά που δεν έγραφα???:tongue::tongue:

Και οι σημερινές μας τσιπούρες

DSC01860_zpsc08c4d86.jpg


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ματιλντα μηπως σου πεφτει παραπανω ζαχαρη? με την ζαχαρη απλωνουν τα μπισκοτα/κουλουρακια συνηθως...

πωωωωω τι φτιαξατε παλι βρε χρυσοχερες ....

Στα σπαραγγια εγω βαζω ελαχιστο αλατι οταν τα ζεματαω. Μετα τα πασπαλιζω με λιγο αλευρακι χωριατικο κ τα περναω λιγο στο αντικολλητικο με λιγο λαδακι κ μετα ριχνω απο πανω τα αυγα αφου τα εχω χτυοησει με λιγο αλατι κ πιπερι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μαγειροκόριτσα!!!

σήμερα έχουμε φακές από χτες και πέστροφες

για αύριο έβαλα στο αυγό και το γάλα φιλέτα κοτόπουλου για σνίτσελ στο φούρνου και μάλιστα λέω για αλλαγή να κάνω αυτή τη συνταγή,πώς σας φαίνεται;αν έχετε κάποια καλύτερη και δοκιμασμένη δεκτή!

http://www.sintagespareas.gr/sintages/snitsel-sto-fourno-light.html

Νίνα,το τσουρέκι αυτό της Μπαρμπαρήγου τοχεις κάνει;λέει πως θέλει σοκολάτα,να υποθέσω υγείας;και αλεύρι για τσουρέκια,το Robin Hood βάζει μια θεία μου και γίνονται τέλεια!ή να βάλω το άλλο για τσουρέκια το σκληρό;

Ειρήνη μου,σίγουρα είναι τσιπούρες αυτές;εμένα για πέστροφες μου κάνουν!

Mykelly,τέλειο το γλυκάκι σου!

αλλά βρε κορίτσια εμείς εδώ σκάμε!!!έχουμε 20 βαθμούς!

έπλυνα τα μάλλινα και δε με νοιάζει,δεν τα επαναφέρω!:tongue::tongue::tongue::P


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

μαγειροκοριτσα γεια σας.

ντεμακι εγω στο τσουρεκι της μπαρμπαριγου δεν βαζω σοκολατα, δεν το κανω γεμιστο το κανω απλο.

την τελευταια φορα μονο δε τα πετυχα, κατι εκανα με τη μαγια, και βαζω αλλο αλευρι για τσουρεκια (απο τη λαικη) αλλοτε αλευρι για ολες τις χρησεις.

(οχι καλε τσιπουρες ειναι, δες καλυτερα το χρωμα)

εγω να σας πω οτι χθες εκανα ενα ρυζακι συνοδευτικο για μπιφτεκια και αρακα επισης συνοδευτικο για μπιφτεκια. και το βραδυ εκανα τουρλου στην κατσαρολα. αλλα δεν εβγαλα φωτο

Link to comment
Share on other sites

ειρηνη, οντως μας πεταξες τα ματια εξω. ολα τελεια. και τα ψαρακια σου, και η σαλατα και οι κολοκυθοκεφτεδες σου, ολα.....

αι κελυ, μπορει να ειχες καιρο να εμφανιστεις και εσυ αλλα εκανες και εσυ εντυπωσιακοτατο come back. ΠΟλυ εντυπωσιακο το γλυκο, μη σου πω κανει και για τουρτα;)

Link to comment
Share on other sites

ειρηνη, οντως μας πεταξες τα ματια εξω. ολα τελεια. και τα ψαρακια σου, και η σαλατα και οι κολοκυθοκεφτεδες σου, ολα.....

αι κελυ, μπορει να ειχες καιρο να εμφανιστεις και εσυ αλλα εκανες και εσυ εντυπωσιακοτατο come back. ΠΟλυ εντυπωσιακο το γλυκο, μη σου πω κανει και για τουρτα;)

Kourkoumpinaki μου, αγαπημένο, σε ευχαριστώ πολυ.

Δεν σας φτάνω γιατί είστε χρυσοχέρες σε όλα σας. Μονο το παλευω!;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειρήνη μου συμφωνώ με kourkoumpini! τα ψάρια σου ήταν πέστροφες :-P

Να'στε καλά κοριτσάκια μου, χαίρομαι που σας άρεσε το γλυκάκι μου. Σας διαβάζω συνεχώς και παίρνω ιδέες, απλά δεν γράφω γιατί δεν φτιάχνω τίποτα ιδιαίτερο, δεν έχω και τα κέφια μου το τελευταίο διάστημα.. Εσείς όμως είστε ΟΛΕΣ χρυσοχέρες :P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια:P

Έχουμε γίνει μία πολύ ωραία παρείτσα τελικά! και μου αρέσει ιδιαίτερα που δεν έχουμε ανταγωνισμό... αντίθετα μου φαίνεται να χαιρόμαστε η καθεμία με τα κατορθώματα της άλλης:tongue:... όπως φαίνεται ότι είμαστε όλες χρυσοχέρες... ακόμα και αυτές που δεν πολυβάζουν φώτο:tongue:

ευχαριστω nina-tom.με τα μπισκοτα τι θα κανω να μην απλωνει η ζυμη κ γινεται ενιαια πανω στο ταψι μου λετε?θα σκασω!!:evil:

θα μου πεις πώς ακριβώς τα κάνεις? γιατί σίγουρα κάτι σου ξεφεύγει... δε μπορεί!

καλησπέρα μαγειροκόριτσα!!!

σήμερα έχουμε φακές από χτες και πέστροφες

για αύριο έβαλα στο αυγό και το γάλα φιλέτα κοτόπουλου για σνίτσελ στο φούρνου και μάλιστα λέω για αλλαγή να κάνω αυτή τη συνταγή,πώς σας φαίνεται;αν έχετε κάποια καλύτερη και δοκιμασμένη δεκτή!

http://www.sintagespareas.gr/sintages/snitsel-sto-fourno-light.html

Νίνα,το τσουρέκι αυτό της Μπαρμπαρήγου τοχεις κάνει;λέει πως θέλει σοκολάτα,να υποθέσω υγείας;και αλεύρι για τσουρέκια,το Robin Hood βάζει μια θεία μου και γίνονται τέλεια!ή να βάλω το άλλο για τσουρέκια το σκληρό;

Ειρήνη μου,σίγουρα είναι τσιπούρες αυτές;εμένα για πέστροφες μου κάνουν!

Mykelly,τέλειο το γλυκάκι σου!

αλλά βρε κορίτσια εμείς εδώ σκάμε!!!έχουμε 20 βαθμούς!

έπλυνα τα μάλλινα και δε με νοιάζει,δεν τα επαναφέρω!:tongue::tongue::tongue::P

το έχω κάνει πολλές φορές... μόνο όμως με αλεύρι για τσουρέκια... κάποιες φορές με το robin hood και κάποιες με αλεύρι από το φούρνο για τσουρέκια. σοκολάτα έβαλα υγείας, εφόσον είναι νηστίσιμο. είναι τέλεια, δοκίμασε τα! απλά πρόσεξε να τα κάνεις όπως ακριβώς λέει η Μπαρμπαρήγου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια:P

Έχουμε γίνει μία πολύ ωραία παρείτσα τελικά! και μου αρέσει ιδιαίτερα που δεν έχουμε ανταγωνισμό... αντίθετα μου φαίνεται να χαιρόμαστε η καθεμία με τα κατορθώματα της άλλης:tongue:... όπως φαίνεται ότι είμαστε όλες χρυσοχέρες... ακόμα και αυτές που δεν πολυβάζουν φώτο:tongue:

θα μου πεις πώς ακριβώς τα κάνεις? γιατί σίγουρα κάτι σου ξεφεύγει... δε μπορεί!

το έχω κάνει πολλές φορές... μόνο όμως με αλεύρι για τσουρέκια... κάποιες φορές με το robin hood και κάποιες με αλεύρι από το φούρνο για τσουρέκια. σοκολάτα έβαλα υγείας, εφόσον είναι νηστίσιμο. είναι τέλεια, δοκίμασε τα! απλά πρόσεξε να τα κάνεις όπως ακριβώς λέει η Μπαρμπαρήγου.

θα το δοκιμάσω ναι!!!!

τελικά σήμερα έκανα τα σνίτσελ στη λαδόκολλα μαζί με τις πατάτες

τα είχα από χτες στο γάλα και αυγό

τα πέρασα σήμερα από τριμμένη φρυγανιά

τα πέταξα μαζί με τις πατάτες στη λαδόκολλα και έγιναν σούπερ!!!!

για αύριο έμειναν σντίτσελ

πήρα όμως και φασολάκια να τα κάνω στον ατμομάγειρα


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έφτιαξα ένα δυναμωτικό χυμό από πορτοκάλι, μπανάνα και φράουλα

005fim.jpg

θα χτυπήσω και ένα κομμάτι ραβανί

001pga.jpg

Χτες έκανα κουνελάκι με πλιγούρι

004iv.jpg

δε φαίνονται οι φωτος'

το κουνελάκι με το πλιγούρι με ενδιαφέρει


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...