Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Cafe Ιουλίου 2013


crochetmania

Recommended Posts

γεια σας κορίτσια! χρόνια πολλά καλή χρονιά πάντα με υγεία και αγάπη... Ελπίζω να περάσατε όλες ωραίες γιορτές και ξεκούραστες(αν και γιορτή κ ξεκούραστη...δεν νομίζω οτι γίνετε :P ) λοιπόν κορίτσια γύρισα με πολλές πολλές απορίες, ελπίζω να μπορέσουμε να τις λύσουμε παρέα: 1. Βρε κορίτσια τι είναι αυτά τα ποσοστά που γράφετε << Πάντως κι εμένα το 1:400τόσο μου ακούγεται καλό. Αν αναλογιστεί κανείς το 1:200 που έχει πιθανότητες η άμνιο...>> ψάχνω στο χαρτί αλλά δεν καταλαβαίνω που το λέει κ τι σημαίνουν αυτά που γράφει :| 2. εγώ έχω ασφάλεια δημοσίου, αλλά είμαι ασφαλισμένη από τον πατέρα μου, ο άντρας μου μέχρι το Πάσχα μαζεύει τα ένσημα που χρειάζεται για να μπει στο ΙΚΑ, γιαυτό το Πάσχα θα κάνουμε τον γάμο (πολιτικό) και θα με πάρει και εμένα στο ΙΚΑ. Γνωρίζετε καθόλου τι γίνετε με το ΙΚΑ? Με επιδόματα κ γενικά σου δίνει καμία βοήθεια για γέννες κ.τ.λ ? Δεν θέλω να γεννήσω σε κάποιο απο τα νοσοκομεία της περιοχής μου... θέλω την γιατρό μου αλλα όπως θα καταλάβατε ήμαστε νέο ζευγάρι με δουλειές του ποδαριού κ οικονομικά πάτο.... πιο πάτο δεν πάει :)το ξέρω οτι είναι πολύ νωρίς ακόμη αλλα μας ανακοίνωσαν οτι ο άντρας μου θα δουλεύει μέχρι τέλος Φεβρουαρίου. ε! και με έπιασαν οι σκέψεις και το άγχος!!! συγνώμη για το μεγάλο μνμ. Φιλούρες... και άντε να μαζευόμαστε σιγά σιγά αρκετά το διασκεδάσαμε :* :* :*

t1t1n4k1, καλημέρα και ανταποδίδω τις ευχές... Δίκιο έχεις για την κούραση αλλά φέτος που είμαι εγγυούλα, με έχουν όλοι σαν μπιμπελό και το έχω καταευχαριστηθεί - πρώτη φορά στην ζωή μου ξεκουράζομαι τόσο πολύ - έχω φτάσει να παρακαλάω για δουλειά :D

Όσον αφορά στις εξετάσεις: όταν γίνονται το υπερηχογράφημα για την αυχενική και το τεστ αίματος (papp-a) περιμένεις ως αποτέλεσμα κάποιες στατιστικές πιθανότητες για το μωρό - κατά πόσον είναι πιθανό να έχει κάποια τρισωμία (π.χ. 21 που είναι σύνδρομο Down, 18, 13, κλπ). Είναι μόνο πιθανότητες, αλλά γενικά με 1 προς 300 (που το γράφουν 1:300) και μεγαλύτερες πιθανόητες (π.χ. 1:200) θεωρείται απαραίτο να γίνει και επεμβατική διαδικασία όπως λήψη τροφοβλάστης από τον πλακούντα ή αμνιοπαρακέντηση (λήψη αμνιακού υγρού) ώστε να είμαστε απόλυτα σίγουροι για το αν το μωράκι μας έχει κάποια από αυτές τις ασθένειες ή όχι. Αν θες δες κι αυτό το άρθρο για περισσότερες πληροφορίες (ειδικά στην 2η σελίδα).

Βασικά εδώ είναι το "αν έχεις τύχη διάβαινε". Μπορεί να έχεις πιθανότητες 1:2 και να είσαι η τυχερή από τους 2, ή να έχεις πιθανότητες 1:8000 και να είσαι η άτυχη κι οι άλλοι 7999 οι τυχεροί...

Ελπίζω να βοήθησα. Ειδική δεν είμαι όμως, οπότε καλύτερα να τα πεις και με τον γιατρό σου.

Δυστυχώς για το ΙΚΑ δεν έχω ιδέα - ούτε που το έχουμε κοιτάξει ακόμα (εγώ είμαι ΟΑΕΕ ούτως ή άλλως) - προσπαθούμε να το πάμε ένα βήμα την φορά...


7M7zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας και από μένα!!!! Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά με υγεία!!!!

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη. Η αλήθεια είναι πως το σκέφτομαι πολύ έντονα, αλλά μεταξύ μας έχω προετοιμαστεί ψυχολογικά για το χειρότερο. Αύριο το απόγευμα θα επισκεφθώ το γιατρό..... και πραγματικά ας ελπίσουμε ότι θα ακούσω μόνο ευχάριστα :)!!!!!

Όσο για το σύνδρομο Down και εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα πιθανοτήτων, είναι μη σου τύχει που λέμε!!!!!! Πάντως πιστεύω πως οι γιατροί σήμερα κάνουν πολλές εξετάσεις σε μια έγκυο και κατά τη γνώμη μου είναι λίγο δύσκολο να μην μπορέσουν να διαγνώσουν σύνδρομο σε οποιαδήποτε φάση της εγκυμοσύνης. Εγώ για παράδειγμα και αν πάνε όλα καλά, ανεξαρτήτου αποτελέσματος αυχενικής διαφάνειας και ειδικά λόγω ηλικίας, θα κάνω λήψη τροφοβλάστη.

Πολλά φιλιά.


eH1op2.png

LMcjp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια μου!!! Καλη Χρονια!!! να χαιρεστε τις οικογενειες σας!!!

το 2013 ειμα ισιγουρη οτι θα ειναι ο ομορφοτερος χρονος για ολες μας αφου θα υποδεχτουμε τα μωρακια μας

κοριτσια πως τα πατε??? εγω οσο περνανε οι μερες εχω πολλες ανγουλες και ταση για εμετο.... επησις μεγαλη υπνηλια !!! κοιμαμαι 15 ωρες την μερα το λιγοτερο , το στηθος απλησιαστο με καιει!!! και βεβαια κοιλια τουρλα .........

Νατασσα μου ολα καλα θα πανε στην αυριανη επισκεψη, ευχομαι να ακουσεις καρδουλα να τρεχει τικ τακ τικ τακ περιμενουμε νεα σου!!! λοιπον σηκωθηκα για να κατουρησω και με την ευκαιρια μπηκα κιολας παω να πεσω παλι Φιλακια!


79o6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια μου!!! Καλη Χρονια!!! να χαιρεστε τις οικογενειες σας!!!

το 2013 ειμα ισιγουρη οτι θα ειναι ο ομορφοτερος χρονος για ολες μας αφου θα υποδεχτουμε τα μωρακια μας

κοριτσια πως τα πατε??? εγω οσο περνανε οι μερες εχω πολλες ανγουλες και ταση για εμετο.... επησις μεγαλη υπνηλια !!! κοιμαμαι 15 ωρες την μερα το λιγοτερο , το στηθος απλησιαστο με καιει!!! και βεβαια κοιλια τουρλα .........

Νατασσα μου ολα καλα θα πανε στην αυριανη επισκεψη, ευχομαι να ακουσεις καρδουλα να τρεχει τικ τακ τικ τακ περιμενουμε νεα σου!!! λοιπον σηκωθηκα για να κατουρησω και με την ευκαιρια μπηκα κιολας παω να πεσω παλι Φιλακια!

Καλημέρα και από μένα.

Από συμπτώματα, εμένα το στήθος μου είναι αρκετά πρησμένο και κυρίως ο αριστερός μαστός είναι περισσότερο. Προχθές με χτύπησε καταλάθος η μικρούλα μου και τσίριξα από τον πόνο. Όσο για τον ύπνο, νυστάζω και εγώ αρκετά αλλά το χειρότερο είναι πως αισθάνομαι συνέχεια ένα πτώμα από την κούραση λες και δουλεύω όλη μέρα!!!!! Εμετούς δεν κάνω, ούτε στην κορούλα μου έκανα, απλά ότι και να φάω και νερό μόνο να πιω, έχω μια πολύ άσχημη γεύση στο στόμα μου. Το κακό είναι ότι έχω πολλές λιγούρες, μου έχει ανοίξει και η όρεξη και δεν ξέρω τι να κάνω. Με βλέπω, αν όλα πάνε καλά σήμερα αλλά και γενικότερα, να τρέχω σε διατροφολόγο γιατί δεν αντέχω να ξαναπάρω πάλι ένα σωρό κιλά. Στην κορούλα μου έφτασα αισίως τα 28 κιλά και έκανα κοντά 2 χρόνια να τα χάσω!!!!!!! Τώρα έχω πάρει μέχρι στιγμής με κάτι μελομακάρονα - κουραμπιέδες - δίπλες - μπακλαβάδες - γαλοπούλες και όλα τα σχετικά 1.5 κιλό και με έχει πιάσει κατιτίς!!!! Και μη φανταστείτε ότι είμαι γεματούλα, ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 60.5 κιλά και σήμερα ζυγίστηκα και είμαι 62....... Θα με φάει ο γιατρός, μου είπε να πάρω μέχρι 10 κιλά!!!!!!!


eH1op2.png

LMcjp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά καλή χρόνια με υγεία να έχουμε!

ephie έχεις δίκιο για την ηλικία αλλιώς ήμουν στα 24 και αλλιώς δέκα χρόνια μετά τώρα είμαι κάθε μέρα με την αγονία.

Νατασούλα όλα θα πάνε καλά!

Για τα συμπτώματα τι να πω βρε κορίτσια σαν να μην είμαι έγκυος εκτός από το στήθος που είναι πρησμένο και την κοιλίτσα που ενώ πριν ήμουν σανίδα τώρα οι πιο πολύ καταλαβαίνουν ότι είμαι έγκυος, ααα και το βράδυ καμιά φορά έτσι και ξυπνήσω έχω ένα θεματάκι στο να ξανά κοιμηθώ τώρα με της διακοπές των χριστουγέννων χουζουρεύω λίγο παραπάνω αλλά από βδομάδα θα κοπούν αυτά.


Βασίλης 30/11/02

Χρήστος 02/02/06

Άγγελος 02/10/09

Μπέμπα 30/06/13

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρόνια πολλά καλή χρόνια με υγεία να έχουμε!

ephie έχεις δίκιο για την ηλικία αλλιώς ήμουν στα 24 και αλλιώς δέκα χρόνια μετά τώρα είμαι κάθε μέρα με την αγονία.

Νατασούλα όλα θα πάνε καλά!

Για τα συμπτώματα τι να πω βρε κορίτσια σαν να μην είμαι έγκυος εκτός από το στήθος που είναι πρησμένο και την κοιλίτσα που ενώ πριν ήμουν σανίδα τώρα οι πιο πολύ καταλαβαίνουν ότι είμαι έγκυος, ααα και το βράδυ καμιά φορά έτσι και ξυπνήσω έχω ένα θεματάκι στο να ξανά κοιμηθώ τώρα με της διακοπές των χριστουγέννων χουζουρεύω λίγο παραπάνω αλλά από βδομάδα θα κοπούν αυτά.

natasa για να δω αν κατάλαβα καλά: έχεις τρία παιδιά και κοιλιά σανίδα; ούτε στα όνειρά μου!

Νατασούλα μακάρι να σου πάνε όλα καλά! αφού έχεις τα συμπτώματα και μάλιστα έντονα, λογικά προχωράει και η εγκυμοσύνη φυσιολογικά!


7M7zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Καλή χρονιά σ'όλες τις μανούλες κ τις κοιλίτσες!

Να προστεθώ κ εγώ στην παρέα σας καθώς τον Ιούλιο έρχεται το μωράκι μας!Κανονικά έχουμε ΠΗΤ 29/7 αλλά λόγω προγραμματισμένης καισαρικής θα γίνει στις 16/7!


Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες:αυτόν που δείχνει,αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει

feQKp2.png

4okhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κορίτσια..... 2η παλλίνδρομη μέσα σε 6 μήνες. Αύριο πάω για απόξεση.... Άντε τώρα να βρω δύναμη να συνεχίσω.....

Εύχομαι σε όλες σας να έχετε υπέροχες εγκυμοσύνες και με το καλό να κρατήσετε τα μωράκια σας!!!!

Καλή συνέχεια.


eH1op2.png

LMcjp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κορίτσια..... 2η παλλίνδρομη μέσα σε 6 μήνες. Αύριο πάω για απόξεση.... Άντε τώρα να βρω δύναμη να συνεχίσω.....

Εύχομαι σε όλες σας να έχετε υπέροχες εγκυμοσύνες και με το καλό να κρατήσετε τα μωράκια σας!!!!

Καλή συνέχεια.

Νατασούλα μου λυπάμαι πάρα πολύ δεν ξέρω τι να σου πω λογικό είναι να είσαι χάλια αλλά όλα θα πάνε καλά άλλωστε έχεις και την μικρούλα σου. Εύχομαι την επόμενη φορά να είναι όλα τέλεια αν και μετά από δεύτερη παλίνδρομη θα τρέμει η ψυχούλα σου!


Βασίλης 30/11/02

Χρήστος 02/02/06

Άγγελος 02/10/09

Μπέμπα 30/06/13

Link to comment
Share on other sites

Νατασούλα, πολύ λυπάμαι. Καλό κουράγιο κοριτσάκι. Φαντάζομαι θα σου πει κι ο γιατρός να κάνεις κάποιες εξετασούλες μήπως υπάρχει κάτι που το προκαλεί (πχ τοξόπλασμα) μιας και είναι η δεύτερη φορά. Σου εύχομαι ολόψυχα ότι καλύτερο κ σύντομα να αποκτήσετε ένα ακόμα υγιέστατο μωράκι.


ZYoVp3.png

60gdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νατασούλα λυπάμαι πολύ αν και δεν ξέρω τι περνάς.Θα συμφωνήσω με το Μαράκι ότι θα πρέπει να το κοιτάξετε κ να κάνετε εξετάσεις ώστε την επόμενη φορά να πάνε όλα καλά.Και θα πάνε όλα καλά αρκεί να είσαι αισιόδοξη!Θα την βρεις την δύναμη!


Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες:αυτόν που δείχνει,αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει

feQKp2.png

4okhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Καλή χρονιά σ'όλες τις μανούλες κ τις κοιλίτσες!

Να προστεθώ κ εγώ στην παρέα σας καθώς τον Ιούλιο έρχεται το μωράκι μας!Κανονικά έχουμε ΠΗΤ 29/7 αλλά λόγω προγραμματισμένης καισαρικής θα γίνει στις 16/7!

καλος ήρθες στην παρέα μας. για πες μας εσυ πως πας απο συμπτώματα??? εγώ κορίτσια έχω μία γρίπη μούρλια ευτυχώς χωρίς πυρετό.... ακόμη :)


XKqxiAb.jpgXKqxp2.png

29TYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κορίτσια..... 2η παλλίνδρομη μέσα σε 6 μήνες. Αύριο πάω για απόξεση.... Άντε τώρα να βρω δύναμη να συνεχίσω.....

Εύχομαι σε όλες σας να έχετε υπέροχες εγκυμοσύνες και με το καλό να κρατήσετε τα μωράκια σας!!!!

Καλή συνέχεια.

Νατασούλα κουράγιο. Τα έχω περάσει και ξέρω πως δεν υπάρχουν λόγια που να βοηθάνε, μόνο ο χρόνος ο άτιμος βοηθάει κι όλα τα ξεπερνάμε και ξαναρχίζουμε από την αρχή.


7M7zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Από συμπτώματα ευτυχώς δεν έχω πολύ ενοχλητικά.Κυρίως ζαλάδες κ αδυναμία.Κ πολύ κούραση βρε κορίτσια κάθε μέρα νιώθω ότι έσκαβα.Στην 1η εγκυμοσύνη δεν ήμουν έτσι.Τα Χριστούγεννα πέρασα λίγο άσχημα γιατί ένιωθα απίστευτες ζαλάδες κ αδυναμία κ είχα κ στομαχόπονους όχι ναυτίες ευτυχώς.Αλλά τώρα είμαι καλύτερα!Θα περάσουν κ αυτά που θα πάει!


Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες:αυτόν που δείχνει,αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει

feQKp2.png

4okhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έγινε και η λήψη τροφοβλάστης. Ευχάριστο δεν το λες αλλά σίγουρα το περίμενα να πονάει περισσότερο, και κυρίως να κρατάει περισσότερο - σε 10 λεπτά είχε τελειώσει. Α και πουθενά δεν είχα διαβάσει ότι παίρνουν κι αίμα. Ευτυχώς οι νοσοκόμες στο ΡΕΑ είναι καταπληκτικές σε αυτό - παρόλο που έχω μια φλέβα όλη κι όλη, τα καταφέρνουν πάντα και το παίρνουν ανώδυνα.

Η πολλή ανησυχία μας έχει περάσει γιατί αυτό που περιμένει κανείς μέσα στο πρώτο 24ωρο είναι μήπως ανέβει πυρετός ή υπάρξει αιμορραγία, που μπορεί να σημαίνει ότι πας για αποβολή. Μας μένει η μεγάλη ανησυχία τώρα του αποτελέσματος, που θα το έχουμε Τρίτη απόγευμα. Άντε να περάσουν τώρα 4 μέρες.


7M7zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...