Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      4 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Αννα μην ανησυχεις! Καταλαβαινουμε πως νοιωθεις αλλά οταν ειναι ετοιμη η μικρη θα ερθει. Εγω την μικρη τη γεννησα 40+ με προκληση και τον μικρο μια μερα πριν την ΠΗΤ.

Αγγελικη ευχαριστω για τις ευχες. Τη σουπιτσα την κανω χωρις αυγο μην τυχει κι εχει κανενας πυρετο. Βεβαια κι εμενα με μπολικο αυγολεμονο μου αρεσει αλλα τι να κανουμε...

Η γιαγια γκρινιαζει οτι δεν την αφηνουμε να δει τα εγγονια της και δη την μικρη που της εχει και μια αδυναμια. Η μικρη εχει καταλαβει γιατι το κανουμε και δεν διαμαρτυρεται!!!!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

πολυ ωραια ιεναι η κοτοσουπα οπως κ να την κανεις!!!

Εγω την κανω ειτε με ρυζακι αυγολεμονο ειτε με πατατα-καροτο0κολοκυθι κ λιγο αστερακι η πεπονακι κ στο τελος στιβω φρεσκο λεμονακι.

Κ εγω κοτοπουλο χωριατικο ( κοκορα) θα φτιαξω για αυριο κ το θελει ο αντρας μου με τραχανα γλυκο.Για μενα εχω βγαλει ενα στηθος κοτοπουλο εμποριου να το κανω με πατατουλα βραστο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κοριτσάκια.

Χτες έφτιαξα μπιφτέκια στο φούρνο με κριθαράκι, και προχτές κοτόσουπα βελουτέ, ενώ σήμερα φάγαμε περισσεύματα του ψυγείου.

βεβαια εμας περασε κ βαρυα πνευμονια 19 μηνων οπου νοσηλευτηκε για 15 μερες με ενδοφλεβια, ειχε 13 μερες πολυ υψηλο πυρετο κ εκανε 2 χειροργεια οποτα αμα καεις με τον χυλο φυσας κ το γιαουρτι.

Συμφωνώ για το χυλό και το γιαούρτι. Αυτά που πέρασε το παιδί μπορεί να γιατρεύτηκαν, αλλά σε σας τους γονείς έμεινε το ψυχικό τραύμα.

Καλημέρα κορίτσια!

ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 και ARNIKOL για να χωρέσουν τα δικά μου πόδια σε κλειστό, πρέπει να κόψω και κανένα νυχάκι, που το άφηνα μακρύ για να το βάφω;) το διαπίστωσα τώρα που φοράω τα αθλητικά! φαντάσου να βάλω και μπότα! χα χα.

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Καλημερα, καλη εβδομαδα κοριτσια! Για σημερα εχω απο χθες μουσακα πεθερας και για μενα που ξεκιναω καθε βδομαδα διαιτα με τις καλυτερες προθεσεις κοτοπουλο με ρυζι στο φουρνο.:rolleyes:

χαχαχαχαχα

Εμας σημερα το πρωι ανεβασε ο μιρκος πυρετο 38,5.

Περαστικά του του καημενούλη.

Η μικρη ειναι απο χθες το πρωι απυρετη μονο μπουκωμα εχει. Ανεβασε ομως χθες το βραδυ ο μικρος πυρετο (οχι που θα τη γλιτωνε), ευτυχως με το αντιπυρετικο του επεσε και κινειται σε χαμηλα επιπεδα.

Άλλος με τη βάρκα μας. Περαστικά και στο μικρούλη της οικογένειας.

Ο μικρός μου είναι με βήχα, ψιλομπουκωμένη μύτη και δεκατάκια ευτυχώς όχι επίμονα. Θα τον δει αύριο και ο γιατρός του παιδικού και θα μου πει αν χρειάζεται να κάνω και κάτι αλλο πε΄ρα από το σιροπάκι για τον βήχα που του δίνω.

Σου εύχομαι να μην εξελιχθεί σε τίποτα περισσότερο.

Εγώ έφτιαξα αρακά για να φάμε σήμερα και για πρώτη φορά έφτιαξα ψωμάκι το οποίο βγήκε πολύ καλό κατά γενική ομολογία!

Μπράβο Αγγελική μου για το ψωμάκι. Καλέ μοσχομύρισε η γειτονιά.

Το σάββατο πήγαμε και ψωνίσαμε και τα τελευταία πραγματάκια που θα χρειαστώ για τον πρώτο καιρό,ανυπομονώ και φοβάμαι μαζί να πάνε όλα καλα!!!

Με 'γεια τα καινούργια πραματάκια που πήρες. Έτσι ακριβώς αισθανόμασταν όλες στη θέση σου. Για να διώχνεις τις κακές σκέψεις να βάζεις στη θέση τους τις αγκαλίτσες που θα κάνεις με το μωρό, να προσπαθείς να πλάθεις νοητικά το προσωπάκι του κι έτσι θα σου φεύγουν όλα τα αρνητικά.

liannap σου είπε ο γιατρός να περπατάς? Συνήθως όταν το μωρό δεν έχει κατέβει η μανούλα παίρνει τους δρόμους!!!!!

Πολύ σωστά τα λέει η Αγγελική.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

Εμεις οχι καλα.Ο μικρος απο χτες το απογευμα ψηνετε.Κανει καθε 6 ωρες 39 .Ολη νυχτα δεν εχω κοιμηθει ουτε λεπτο κ ηρθα κομματια στην δουλεια.Χτες ειχε πολυ μπουκωμα κ βλεματα κ σαννα βογγαγε στον υπνο.Το απογευμα λεω να τον παω παιδιατρο φοβηθηκα χτες βραδυ πολυ..

Εβιρακι μαζι το βαζεις το κριθαρακι με τα μπιφτεκια? ωραιο ακουγεται!

Λιανακι καμια εξελιξη?

Τα υπολοιπα αρρωστακια της παρεας πως ειναι σημερα?

Απο φαγητο εκανα ενα γρηγορο κοτοπουλο με τραχανα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!

Για σήμερα έχω φτιάξει ρολό κοτόπουλο το οποίο θα συνεδέψουν με ρυζάκι.

Το ιατρικό ανακοινωθέν μας τώρα! Ο μικρός μου είναι καλύτερα, χθες ανέβασε ένα 37,6 το βράδυ κατά τις 9 ενώ ήταν απύρετος όλη μέρα και ευδιάθετος! ΄Ηπιε panadol και ξημέρωσε μιά χαρά! Θα τηλεφωνήσω αργότερα στον σταθμό να δω τι κάνει...

Φωτεινούλα οι μεγάλοι άνθρωποι δυστηχώς γίνονται χειρίτεροι κι από τα μικρά παιδιά! Υπομονή και κατανόηση!

Τζενάκι περαστικά στον μικρούλη σου! Να τον πας στον γιατρό μήπως χρειαστεί να του δώσει και κανένα αντιαλλεργικό φαρμακάκι μήπως το παιδί το πειράζει η υγρασία που έχει αυτήν την περιόδο. Κουράγιο σε σένα κι ελπίζω όταν επιστρέψεις να βρεις λίγο χρόνο να ξεκουραστείς μαζί με τον μικρούλη σου!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κι απο μενα!

Αγγελικουλα δεν το προσεξα χθες, συγχαρητηρια για το ψωμακι! Το θεωρω πολυ καλό να ξερει καποιος να φτιαχνει ψωμι. Τι καλά για τον μικρουλη που δεν ειναι σοβαρα!

Τζενακι τι βραδυ ηταν κι αυτο! Περαστικα στο παιδι! Κουραγιο!

Αννα η Εβιρι σου εδωσε την καλύτερη συμβουλη εβερ!!!!

Εβιρακι μας ελειψες! Τελικα εγινε η παρασταση της μεγαλης Εβιρινας;

Ο μικρος κανει αραια και που κατι δεκατακια αλλά ειναι πολυ μπουκωμενος και εχει βηχα. Έτσι χθες περασαμε ολο το βραδυ ορθιοι και κλαιγοντας γιατι δεν μπορουσε να αναπνευσει καλά. Θα παρω τον παιδιατρο τηλεφωνο αργοτερα να δω τι θα μου πει...

Σημερα θα δουλεψει καταψυξη γιατι ο μικρος θελει συνεχεια αγκαλιτσες και οπως ειναι φυσικο αρχιζει και ζηταει κι η μικρη

Φιλακια σε όλες


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Α! Να σας ρωτήσω βρε κορίτσια, έχει μαγειρέψει καμιά σας σύγκλινο Μάνης? Μου έφεραν οι κουμπάροι μας και μιά χαρά τρώγεται σκέτο αλλά έλεγα μήπως το συνδιάσω σε κάποιο φαγητάκι.

Έχουμε καμία Μανιάτισα στην παρέα? ;)


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

ggeny άρρωστο και σένα το μικρό σου?:( περαστικά του! και σε σένα καλή δύναμη να τα βγάλεις πέρα με τα ξενύχτια! πολύ δύσκολη περίοδος για τα παιδάκια! με τόση υγρασία και ιώσεις!:-(

ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 δεν ξέρω συνταγή για σύκλινα, αλλά μου θύμισες πόσο πολύ μου άρεσαν μικρή όταν τα τρώγαμε σπίτι τηγανιτά με το λίπος τους! μου τρέχουν τα σάλια! αλλά φυσικά είναι αρκετά βαριά έτσι.;)

Σήμερα θα κάνω μακαρονάδα με σάλτσα που θα σκεφτώ αργότερα τί θα περιέχει... ίσως λουκάνικο, ή μόνο μανιτάρια... έχουμε καιρό μέχρι το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι είναι βαρύ. Εμένα μου αρέσουν τα καπνιστά και το τρώω και σκέτο. Αλλά στην κόρη μου δεν άρεσε και γι΄αυτό σκέφτηκα μήπως το έβαζα μέσα σε κάποιο φαγητάκι.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φωτεινουλα τα ιδια ειμαστε κ εμεις! Μπουκωμα κ δυσφορια! Εγω λεω να τον απω το απογευμα να τον δει γιατι κυκλοφορει μια ιωση που το γυρναει σε φαρυγγιτιδα ...

Ελεγα στον ανρα μου χτες το βραδυνα παει στην αποθηκα να φερει υγραντηρα αλλα δεν ηθελε να κανει φασαρια να αναστατωθει κ ο μεγαλος.

Αγγελικη εγω δεν εχω φαει συγκλινο αλλα καπου ειχα δει που το φτιαχνανε σε ομελετα .Νομιζω ειχε κ πατατες μαζι.Πρεπει να ειναι πολυ νοστιμο ετσι κ θα αρεσει στην μικρη.Αν το κανεις κ στο αντικολλητικο κ δεν βαλεις κ λαδια μια χαρα θα ειναι!

Συγχαρητηρια κ για το ψωμακι!! Μπραβο κοριτσακι! Το σπιτικο ψωμακι δεν συγκρινεται με κανενα αγοραστο!

Νινακι η απλη μακαροναδα ειναι η καλυτερη! Εμενα μου αρεσει πολυ με φρεσκια ντοματα,μανιταρια,διαφορες πιπεριες χρωματιστες κ πρασινη μαζι κ βασιλικο. Με μπολικο τρακι τριμμενο ειναι ονειρο.

Εγω για αυριο εχω παρει απο την λαικη το Σαββατο σπανακι κ πρασσα κ θα κανω το απογευμα σπανακορυζο.

ελπιζω να ειναι καλυτερα τα παιδακια μας,ταλαιπωρουνται πολυ τα καημενα κ σε πιανει η ψυχη σου .

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια δεν προλαβαίνω να γράψω αναλυτικά, αλλά σας διαβάζω. Περαστικά στα άρρωστα παιδάκια, μπήκαμε δυναμικά στις ιώσεις με τον κ...οκαιρο! Για φαγητό τπτ το ιδιαίτερο, φροντίζει η πεθερά, γιατί δεν προλαβαίνω αυτές τις μέρες! Φιλιά!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι στη δουλειά πήζω ευτυχώς, όχι ότι δεν έχουμε μύξες και βήχα, αλλά συνηθίσαμε πια...

Α! Έφτιαξα και το φούρνο μου (ο θερμοστάτης έφταιγε τελικά) και είμαι έτοιμη να οργιάσω -που λέει ο λόγος- χαχαχα

Ο Χρηστάκος μου μου ζήτησε να ξαναφτιάξω κουλουράκια βανίλιας και θα φτιάξουμε μαζί αυριο το απόγευμα που δε θα έχω μαγείρεμα για την μπέμπα... όπως καταλάβατε, πάει στράφι η δίαιτα και αυτή την εβδομάδα....


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...