Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Lila ki είπε:

      Μην σκέφτεσαι έτσι …. Δεν κάνει καλό σε σενα και το μωράκι !!!! Εγώ δεν ξέρω εάν θα κάνω πριν τη Παρασκευή…φλερτάρω με τη σκέψη να κάνω αύριο … αλλά φοβαμαι …

      Αυριο σε ποια μέρα θα είσαι? Καλύτερα να μην κάνεις  πριν την έβδομη πάντως

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Σήμερα κοτόπουλο γιαούρταβα από μια συνταγή που είχε δώσει η Σέβη παλιά στο διπλανό φόρουμ. Να το συνοδεύσω με ρυζάκι; Ή κάτι άλλο; Ακούω προτάσεις!

Λευκή μου, Φρικασέ;

Θέλω κι εγώ τη συνταγή!!!!!

Πρώτη φορά το ακούω και φαίνεται πολύ καλό!!

σε τραπέζι που είχα κάνει με το κοτόπουλο γιαούρταβα είχα κάνει συνοδευτικά μπουγιουρντί και λαλάντζα (ζυμάρι όπως το ψωμί, κάνεις μπαλίτσες μικρές, όσο πιο μικρές γίνεται. τις ανοίγεις στρογγυλές με πλάστη-όχι μεγάλα, βάζεις στο μισό τυρί φέτα ή χαλούμι ή κασέρι-τριμμένο, κομμάτια ή φέτες, με ζαμπόν ή χωρίς-τις κλείνεις μισοφέγγαρα, πατώντας με πηρούνι τις άκρες να σφραγίσουν και τηγανίζεις σε καυτό ελαιόλαδο από τις δυο μεριές, μέχρι να ροδίσουν).

μου έπεσε το σαγόνι από τα σάλια.

αν θέλεις μπορείς να κάνεις κάτι σε πατάτες ογκρατέν. ταιριάζει.

Τι είναι αυτα που μας κάνεις αδελφούλα;;;;;;

Τρέχουν τα σάλια μου!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

καλημεραααααααααααααααααααααα!!!!!αχ τι καλα Δωρακι,γιατι ειπαμε σαν την μανουλα πουθεναααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!εμεις σημερα θα φαμε σολωμο αλλα εκομα δεν εχω αποφασισει πως,καμμια ιδεα βρε ομορφουλες???

Στο φουρνο με λαδολέμονο, μουστάρδα και λίγη ριγανίτσα και συνόδεψέ το πατατοσαλάτα!

εγω σημερα θα κανω γεμιστα, τα σκεφτομαι εδω και μια εβδομαδα!!

Κι εγώ θέλω γεμιστούλια!!!! Με αρέσουν, με αρέσουν!!!

εγώ φανταζόμουν ένα εμπριμέ φόρεμα, στρετς, σέξυ, έψαχνα, έψαχνα... έβρισκα κάτι παλαιολιθικά κομμάτια, με μεταξωτά, με, δαντέλες, με .... ωραία, αλλά πολύ βαριά.

και τελευταία παίρνει το μάτι μου αυτό το βερσάτζε που το είχε μισή τιμή προσφορά, ένα κομμάτι.

αυτό που ήθελα και που είχα στο μυαλό μου.

αυτό φοράω στις φωτό του άλμπουμ.

κρίμα που δεν ήρθε η όρκα να με απολαύσει. θα έπιανε το κεφάλι της από τη χαρά της.:mrgreen:

Άμα σε λέω αδελφούλα....

Το ίδιο φόρεμα φορούσα κι εγώ στη βάφτιση, μόνο που ήταν μαξι!!!!:lol::lol::lol:

Καλά η όρκα σου δεν ήταν στη βάφτηση;;;


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Ελένη μου, γειά σου. Λοιπόν, η συνταγή έχει ως εξής:

800-1000γρ. κοτόπουλο στήθος

3-4 κρεμμυδάκια χλωρά χοντροκομμένα

400γρ. γιαούρτι

3 αβγά

τυρί γραβιέρα + κεφαλοτύρι 300-400γρ.

δυόσμος

αλάτι

πιπέρι

Εκτέλεση:

Κόβεις σε λωρίδες το κοτόπουλο και το τσιγαρίζεις. Στη συνέχεια προσθέτεις τα κρεμμυδάκια μέχρι να μαραθούν. Τα βγάζεις από τη φωτιά και τα αφήνεις λίγο να κρυώσουν. Μετά ρίχνεις το δυόσμο, αλάτι, πιπέρι. Σε ένα μπολ χτυπάς τα αυγά με το γιαούρτι και ρίχνεις και το τυρί. τα ψήνεις για μισή ώρα στους 180. Καλή επιτυχία!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Θέλω κι εγώ τη συνταγή!!!!!

Πρώτη φορά το ακούω και φαίνεται πολύ καλό!!

Τι είναι αυτα που μας κάνεις αδελφούλα;;;;;;

Τρέχουν τα σάλια μου!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Άμα σε λέω αδελφούλα....

Το ίδιο φόρεμα φορούσα κι εγώ στη βάφτιση, μόνο που ήταν μαξι!!!!:lol::lol::lol:

Καλά η όρκα σου δεν ήταν στη βάφτηση;;;

όχι. πήγαν Αιδηψό!:rolleyes:

έφεραν στο γιο τους λουκούμια!:P

κι εκείνος τα πήρε, ενώ δεν τα τρώει.:roll::confused:

είσαι αδερφούλα!:D

δεν ξέρω να κάνω λινκ για τη συνταγή.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, μια εύκολη συνταγή και νόστιμη είναι το κοτόπουλο γιαούρταβα. την διάβασα στη Βέφα, αλλά επιδέχεται βελτιώσεις. εγώ της άλλαξα τα φώτα.

800-1.000 γραμμάρια κοτόπουλο κομμένο σε μικρότερα κομμάτια, όχι πολύ μικρά.

5-6 κρεμμυδάκια φρέσκα χοντροκομμένα,

500 γρ. τριμμένο κασέρι, γραβιέρα, κεφαλογραβιέρα ή κεφαλοτύρι ή χαλούμι ανάλογα τί μας αρέσει. του πάει το αλμυρό, αλλά και το γλυκό τυρί.

250-400 γρ. γιαούρτι,

3 αυγά (το πόσα, εξαρτάται από τα γούστα).

αφού σωτάρουμε το κοτόπουλο σε κατσαρόλα, προσθέτουμε τα κρεμμυδάκια να σωταριστούν κι αυτά τα καημένα, αλάτι, πιπέρι. σε ένα μπωλ χτυπάμε τα αυγά και μετά ανακατεύουμε στα αυγά το γιαούρτι να γίνει μια ωραία κρέμα. όλα μαζί τα υλικά (κατσαρόλας-μπολ) τα βάζουμε σε ένα πυρίμαχο ή σε απλό ταψάκι με το τριμμένο κασέρι. το ψήνω στους 180-200 για όσο θέλει. δεν θυμάμαι πόσο θέλει. είναι νόστιμο. η συνταγή λέει για δυόσμο. εγώ δεν τον γουστάρω σε αυτό το φαγητό.

αν όμως σας αρέσει ο δυόσμος θα μπορούσατε να βάλετε στα τυριά και χαλούμι, γιατί νομίζω ότι έχει δυόσμο. αν κάνω λάθος, διορθώστε ελεύθερα!:wink:

θα μπορούσε να σερβιριστεί κάλλιστα με ντοματούλα, λαδάκι, τυράκι φέτα, πιπεριές, μπόλικο πιπέρι, ρίγανη, ψημμένα σε αλουμινόχαρτο ή λαδόκολλα (μπουγιουρντί) και σκορδοψωμάκια ζεστά!

καλή όρεξη!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια, τι κάνετε; Ή μήπως να ρωτήσω τι μαγειρεύετε λόγω της στήλης;

Εγώ για σήμερα μαγείρεψα κοτόπουλο στην κατσαρόλα με κριθαράκι και καροτάκι, λεμονάτο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, τι κάνετε; Ή μήπως να ρωτήσω τι μαγειρεύετε λόγω της στήλης;

Εγώ για σήμερα μαγείρεψα κοτόπουλο στην κατσαρόλα με κριθαράκι και καροτάκι, λεμονάτο.

εσύ καλή μου από εδώ και πέρα θα μας διδάξεις μαγείρεμα.;):D

Link to comment
Share on other sites

καλημεραααααααααααααααααααααα!!!!!αχ τι καλα Δωρακι,γιατι ειπαμε σαν την μανουλα πουθεναααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!εμεις σημερα θα φαμε σολωμο αλλα εκομα δεν εχω αποφασισει πως,καμμια ιδεα βρε ομορφουλες???

τελικα ακυρος ο σολωμος(αλλα την συνταγη της Ελενης θα την κανω σιγουρα)καναμε ρυζοτο(ο αντρουλης μου δηλ)με διαφορα λαχανικα,μανιταρια,σαφραν κ δεντρολιβανο!κοριτσια τι να σας πω,τρελλαθηκααααααααααααα!!!!!!!!!θα βρω την συνταγη κ θα σας την πω,απλο.γρηγορο κ θεικο!!!!:D:D:D:D:D:D:D


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

Σας στέρεψαν οι ιδέες βλέπω, μόνο η Σέβη απάντησε...

Αυτοί δεν είχαν έρθει στις 7/1 κι έρχονται σήμερις...Έστειλα το Γ. σούπερ, έχω βάλει νερό να βράζει για τα μακαρόνια και θα κάνω ένα ωραιότατο σουφλέ + σαλάτα. Θα ψήσω κ μερικά τυροπιτάκια, για γλυκό έχω τον κορμό που έφτιαξα χθες (ευτυχώς). Αυτά... ζούμε σε περίοδο οικονομικής κρίσης και έρχονται και σε 1ώρα.

Έχω και γιουβέτσι με μοσχαράκι, μια χαρά.. Αν το ήξερα από χθες θα είχα κάνει καλύτερη προετοιμασία, γμτ.

Link to comment
Share on other sites

Σας στέρεψαν οι ιδέες βλέπω, μόνο η Σέβη απάντησε...

Αυτοί δεν είχαν έρθει στις 7/1 κι έρχονται σήμερις...Έστειλα το Γ. σούπερ, έχω βάλει νερό να βράζει για τα μακαρόνια και θα κάνω ένα ωραιότατο σουφλέ + σαλάτα. Θα ψήσω κ μερικά τυροπιτάκια, για γλυκό έχω τον κορμό που έφτιαξα χθες (ευτυχώς). Αυτά... ζούμε σε περίοδο οικονομικής κρίσης και έρχονται και σε 1ώρα.

Έχω και γιουβέτσι με μοσχαράκι, μια χαρά.. Αν το ήξερα από χθες θα είχα κάνει καλύτερη προετοιμασία, γμτ.

τι αλλο να εκανες δηλ,!!!τραπεζι τελευταιας στιγμης με τοσα πραγματα,πλακα κανεις!!μια χαρα!!!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εσύ καλή μου από εδώ και πέρα θα μας διδάξεις μαγείρεμα.;):D

Μπα απ' ότι βλέπω Σεβούλα μου όλες οι κοπέλες εδώ μαγειρεύουν ωραία πράγματα. Σ΄ευχαριστώ πάντως.

Λοιπόν μέχρι να διαβάσω όλες τις σελίδες που γράψατε και να μυρίσω όλα τα φαγητά που έχετε προτείνει (τώρα είμαι στην 11η σελίδα) θα κάνω ένα διάλειμμα γράφοντας με ποιο τρόπο σκέφτομαι εβδομαδιαίως εγώ για το μαγείρεμα. Στην πραγματικότητα ποτέ δε σκέφτομαι από την προηγούμενη τι να φτιάξω. Πάντα αποφασίζω την ίδια μέρα σύμφωνα με τη διάθεση της πλειοψηφίας στην οικογένεια ή της δικής μου γνώμης.

Πώς το καταφέρνω αυτό; Χμ, το μυστικό είναι καταρχήν να υπάρχει πάντα κάτι στην κατάψυξη, κάτι στη συντήρηση του ψυγείου και αρκετά πράγματα στο ντουλάπι.

Εξηγούμαι, στην κατάψυξη οπωσδήποτε πρέπει να έχετε ένα ή δύο είδη κρεάτων διαφορετικά μεταξύ τους για εναλλαγή, σύμφωνα με τη συχνότητα που μαγειρεύετε μέσα στη βδομάδα. Εγώ πρώτα έβαζα μία φορά τη βδομάδα κρέας, ενώ τώρα βάζω δύο γιατί έχει έλλειψη σιδήρου η κόρη μου. Ψάρι κατεψυγμένο ή αν έχετε κάποιο ψαρά που να εμπιστεύεστε φρέσκο. Εγώ αγοράζω από τη λαϊκή μόνο από μία συγκεκριμένη κυρία κάθε Τρίτη, αλλά φτιάχνω και κάθε Σάββατο.

Στη συντήρηση πρέπει να έχετε τυριά όπως φέτα και κίτρινο, για όσες συνταγές και ορεκτικά το απαιτούν. Επίσης, κάποια λαχανικά της εποχής που σας αρέσουν, τώρα για παράδειγμα είναι τα πατζάρια, το μπρόκολο, το κουνουπίδι κλπ.

Στο ντουλάπι να έχετε πάντα ένα άσπρο και ένα κίτρινο ρύζι (για σούπες και πιλάφι). Σίγουρα 2 είδη οσπρίων διαφορετικά κάθε εβδομάδα και σύμφωνα με την προτίμησή σας.

Συνοψίζοντας, όταν έχετε αυτά τα τρόφιμα μέσα στο σπίτι, αλλά κάθε βδομάδα, και τα αντικαταστείτε όταν πάτε για ψώνια με κάτι καινούργιο, τότε πιστεύω δε θα ξαναρωτήσετε τη φράση "τι να μαγειρέψω σήμερα".

Προσωπικά τώρα, κάθε Τρίτη και Σάββατο φτιάχνω ψάρι. Κάθε Πέμπτη ζυμαρικό (τώρα πλέον μαζί με κρέας). Κάθε Κυριακή κρέας και τις τρεις υπόλοιπες μέρες μοιράζω σύμφωνα με τη διάθεση σε όσπρια και λαχανικά. Το ρύζι το βάζω σαν συνοδευτικό του κρέατος κυρίως, ή καμμιά φορά με ομελέτα σαν πρόχειρο φαγητό.

Ειλικρινά σας μιλάω ποτέ μα ποτέ δεν είπα από τότε που παντρεύτηκα "τι να μαγειρέψω σήμερα". Εφαρμόστε κι εσείς ένα ανάλογο πρόγραμμα στις μέρες που σας βολεύει εσάς και θα συμφωνήσετε μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

τι αλλο να εκανες δηλ,!!!τραπεζι τελευταιας στιγμης με τοσα πραγματα,πλακα κανεις!!μια χαρα!!!

Αχ δεν ξέρω ρε συ Άννα... όταν περιμένω κόσμο τελευταία στιγμή, αγχώνομαι. Μου λέει ο Γιάννης "θα παραγγείλουμε" αλλά προτίμησα να φτιάξω κάτι γρήγορο απ' το να πάρω 10 σουβλάκια...

Μόλις τελείωσα εν τω μεταξύ και τους περιμένουμε..

Link to comment
Share on other sites

μπράβο φιλενάδα. εμείς βέβαια τρώμε πιο συχνά κρέας.

σιγά σιγά λέω να το αλλάξω προς τα λαχανικά, λαδερά.

είναι λίγο δύσκολος ο συζυγάτος μου, αφου ούτε φακές τρώει ούτε φασολάκια, μπάμιες..

μου έκανε εντύπωση η ομελέτα με ρύζι. πώς γίνεται; ή δεν κατάλαβα σωστά;

φιλιά, περιμένουμε ιδέες, συνταγές σου.

Link to comment
Share on other sites

Αχ δεν ξέρω ρε συ Άννα... όταν περιμένω κόσμο τελευταία στιγμή, αγχώνομαι. Μου λέει ο Γιάννης "θα παραγγείλουμε" αλλά προτίμησα να φτιάξω κάτι γρήγορο απ' το να πάρω 10 σουβλάκια...

Μόλις τελείωσα εν τω μεταξύ και τους περιμένουμε..

Νίτσα μου, μήπως να ακούς περισσότερο τον Γιάννη και να μην κουράζεσαι τόσο;

εργαζόμενη γυναίκα είσαι, όχι ρομποτ.

φιλάκια, να περάσετε όμορφα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...