Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Όλο άτυχες προσπάθειες χωρίς κανένα πρόβλημα... καμιά συμπάσχουσα;;


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

Ιωάννα μου και βέβαια δεν είναι απαραίτητο πως αν πας τελικά για εξωσωματική θα χρειαστείς μεγάλες δόσεις φαρμάκων! Εγώ είμαι τρανό παράδειγμα!

Δεν είχα κανένα πρόβλημα όπως κι εσύ, ορμόνες και ωορρηξία ήταν όλα περίφημα... Το πρόβλημα ήταν το σπέρμα μας χωρίς όμως και αυτό να κάνει την εξωσωματική μονόδρομο... Απλά εγώ κουράστηκα να περιμένω πότε θα γίνει το θαύμα από μόνο του και επέλεξα την υποβοηθούμενη αναπαραγωγή.

Σπερματέγχυση έκανα κι εγώ αλλά χωρίς φάρμακα... συνήθως όταν το σπέρμα είναι καλό και μετά από επεξεργασία που του κάνουν στο εργαστήριο μπορεί και να πετύχει τον στόχο του... Την σπερματέγχυση με φάρμακα κι εγώ δεν την υποστηρίζω... καλύτερα εξωσ.

Εγώ λοιπόν πήρα τότε 600 μονάδες φαρμάκων μόνο ... Ο στόχος του γιατρού ήταν να μεγαλώσει ικανοποιητικά το ωάριο του κύκλου μου ( ούτως ή άλλως θα γινόταν αυτό) και ίσως να μεγαλώσει και κανένα επιπλέον. Μου πήραν δύο, το ένα ήταν αυτό του κύκλου και το άλλο λίγο μικρότερο αλλά μεγαλωμένο λόγω των ορμονών.. γονιμοποιήθηκαν και τα δύο αλλά μόνο το ένα προχώρησε ( το καλό ) και τώρα έχω την κορούλα μου! Αυτή η μέθοδος λέγεται φυσικός τροποποιημένος κύκλος... Υπάρχει και ο τελείως φυσικός κύκλος όπου δεν παίρνεις καθόλου φάρμακα κι απλά ο γιατρός θα προσπαθήσει να συλλέξει το ένα και μοναδικό ωαριάκι του μήνα.

Οι δόσεις των φαρμάκων εξαρτώνται από την ανταπόκριση των ωοθηκών της κάθε γυναίκας... Συνήθως όταν δεν υπάρχουν προβλήματα ωοθηκικής ανεπάρκειας ( να είσαι σε κατάσταση σαν να κοντέυεις για κλημακτήριο) τότε με μικρές δόσεις φαρμάκων παράγεται ικανοποιητικός αριθμός ωαρίων... Ξέρω και κοπέλες που με τεράστιες δόσεις δεν κατάφεραν να κάνουν ούτε 3 ωάρια κι αυτά όχι καλής ποιότητας... αλλά είχαν πρόβλημα καθώς τα αποθέματα των ωοθηκών τους δεν ανταποκρίνονταν στην ηλικία τους. Υπάρχει μια εξέταση που καλό είναι να την κάνεις , λέγεται ΑΜΗ και δείχνει τα αποθέματα των ωοθηκών σου... Κάθε σοβαρός γιατρός την ζητάει όταν πρόκειται περί υποβοηθούμενης αναπαραγωγης.

θεωρώ πως οι 2500 μονάδες ακόμα και για κανονικό κύκλο εξωσ να πας θα σε φτάσουν... Απλά λένε πως όσα περισσότερα ωάρια παράγεις τόσο καλύτερα γιατί δεν γονιμοποιούνται πάντα όλα οπότε έχεις μια χασούρα από εκεί και επιπλέον αν η εξωσ δεν πετύχει μπορείς να προσπαθήσεις ξανά με γονιμοποιημένα ωάρια που σου έχουν καταψύξει από την πρώτη προσπάθεια...

Εγώ για να σου πω την αλήθεια δεν είχα σκοπό να μου μεταφέρουν 2 ή 3 έμβρυα που κάνουν συνήθως γιατί δεν ήθελα με τίποτα μια πολύδυμη κύηση... Είπα θα προσπαθήσω καταρχήν με το δικό μου ωάριο και βλέπουμε...Δεν ήθελε κι ο σύζυγος με τίποτα να πάρω πολλά φάρμακα, είναι λίγο φοβιτσιάρης...

Ελπίζω να σε βοήθησα;)

ΖΕΝΙΑ μου καταρχήν σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες με βοήθησες και με ξεμπλόκαρες αρκετά! Είμαι κι εγώ αυτής της άποψης ότι αν κάνω εξωσωματική θα την κάνω με πολύ χαμηλη δόση φαρμάκων διότι και τα ωάρια μου είναι φυσιολογικά και το σπέρμα έφτιαξε! Έχω κάνει την ΑΜΗ και βγήκε μια χαρά!

Και ο δικός μου σύζυγος δεν θέλει να πάρω χωρίς λόγο πολλά φάρμακα και σκεφτόμαστε ότι αν μπούμε σε αυτό το δρόμο να το κάνουμε όσο πιο φυσικά μάς παίρνει αρκεί να βρούμε το σωστό γιατρό!

Και δεν ξέρω αν με τα δικά μου ξεχάστηκα και δεν σου ευχήθηκα να σου ζήσει η κορούλα σου και να είναι πάντα υγιής και ευτυχισμένη κι εσείς να την καμαρώνετε!

Κοριτσια καλημερα! Ηθελα απλως να σας πω οτι μετα απο 3 μερες καθυστερησης δεν αντεξα πηρα ενα τεστ απο το φαρμακειο, σηκωθηκα πουρνο πουρνο (δεν αντεχα να περιμενω αλλο) το εκανα, και βγηκε θετικο!!! Ακομα δεν το εχω συνειδητοποιησει καλα καλα.... Μπα! Λες; Χιχιχιχχι.... Δωρακι σε 9 μηνες;;;;

Εχω χαζεψει! Μακαρι να πανε ολα καλα! Ευχομαι συντομα και σε δικα σας ευχαριστα νεα... :D

ΕΛΕΝΑ μου συγχαρητήρια! Εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα τέλεια να έχεις μια φανταστική τελειόμηνη εγκυμοσύνη και από δω και πέρα μόνο χαρές, γέλια και δάκρυα ευτυχίας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλημερα! Ηθελα απλως να σας πω οτι μετα απο 3 μερες καθυστερησης δεν αντεξα πηρα ενα τεστ απο το φαρμακειο, σηκωθηκα πουρνο πουρνο (δεν αντεχα να περιμενω αλλο) το εκανα, και βγηκε θετικο!!! Ακομα δεν το εχω συνειδητοποιησει καλα καλα.... Μπα! Λες; Χιχιχιχχι.... Δωρακι σε 9 μηνες;;;;

Εχω χαζεψει! Μακαρι να πανε ολα καλα! Ευχομαι συντομα και σε δικα σας ευχαριστα νεα... :D

Συγχαρητηρια κοριτσακι μου! Να εχεις μια ησυχη και τελειομηνη εγκυμοσυνη! Βρε μπας και τα τραβηγματα που ενιωθες ηταν απο τα συμπτωματα της κυησης κι οχι απο κολπιτιδες και κουραφεξαλα;;;; χαχαχα! Μπραβο και παλι μπραβο!


vadKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σας και εύχομαι σύντομα να έχετε και εσείς αντίστοιχα νέα!

Ζένια μου λες;; Χαχα νομίζω ήταν εκεί που δεν το περίμενα καθόλου...

Πήγα να κάνω χοριακή το σάββατο, τελικά δεν πρόλαβα και την έκανα σήμερα το πρωί.... Θα πάρω το απόγευμα τη γιατρό να τις δώσω και τις τιμές της χοριακής κατευθείαν, και ελπίζω να πάνω όλα καλά! Ακόμα δεν το έχουμε ανακοινώσει σε κανέναν!! Θέλαμε να μας πεί η γιατρός ότι όλα φαίνεται να βαίνουν καλώς και μετά να τους το πούμε... Αυτό είναι κάτι που σε πρώτη φάση το βλέπει από την χοριακή; Σόρρυ κορίτσια δεν ξέρω έχω μαύρα μεσάνυχτα!!! Βοηθήστε!

Σας φιλώ γλυκά όλες!! :D


a1k1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σας και εύχομαι σύντομα να έχετε και εσείς αντίστοιχα νέα!

Ζένια μου λες;; Χαχα νομίζω ήταν εκεί που δεν το περίμενα καθόλου...

Πήγα να κάνω χοριακή το σάββατο, τελικά δεν πρόλαβα και την έκανα σήμερα το πρωί.... Θα πάρω το απόγευμα τη γιατρό να τις δώσω και τις τιμές της χοριακής κατευθείαν, και ελπίζω να πάνω όλα καλά! Ακόμα δεν το έχουμε ανακοινώσει σε κανέναν!! Θέλαμε να μας πεί η γιατρός ότι όλα φαίνεται να βαίνουν καλώς και μετά να τους το πούμε... Αυτό είναι κάτι που σε πρώτη φάση το βλέπει από την χοριακή; Σόρρυ κορίτσια δεν ξέρω έχω μαύρα μεσάνυχτα!!! Βοηθήστε!

Σας φιλώ γλυκά όλες!! :D

Ναι Ελενάκι θα δει τις μονάδες της χοριακής και ανάλογα με τις μέρες καθυστέρησης σου θα κρίνει. Επίσης ενδεχομένως θα σε βάλει να επαναλάβεις χοριακή σε 2-3 μέρες από σήμερα για να δει αν οι μονάδες αυξάνουν φυσιολογικά. Αλλά μην αγχώνεσαι κοριτσάκι μου , όλα θα πάνε μια χαρά!!!!

Κι εμείς ανακοίνωση για την εγκυμοσύνη κάναμε μετά τον πρώτο υπέρηχο όπου ακούσαμε και καρδούλα, εκεί γύρω στις 20 μέρες καθυστέρησης... στους πολύ στενούς συγγενείς εννοείται... στους υπόλοιπους μετά το τρίμηνο... και στην δουλειά μου το ανακοίνωσα όταν έκλεισα τον έκτο!!! Δεν είναι ανάγκη να ξέρει κανένας παρά μόνο αυτοί που θα χαρούν πραγματικά με τα νέα σου!

Περιμένουμε αποτέλεσμα χοριακής!!!!


vadKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερες Ζένια μου!

Την χοριακη λοιπον την εκανα χθες, 6 μερες καθυστερησης μετα, με χοριακη 1416.2 πολυ καλη λεει, το ιδιο ειπε και η γυναικολογος μου, που μου ειπε να παω απο εκει την Πεμπτη... Δεν ξερω τί θα κανουμε θα δουμε! Μαλλον ειπε ο μικροβιολογος ειμαι 5η βδομαδα.

Το νεο τελικα το ανακοινωσα στους γονεις μου και τον αδερφο μου χθες, μα δεν αντεξα! Χιχιχι τί να κανω;;; Και ναι εννοειται οτι θα ανακοινωθει μονο σε αγαπημενα προσωπα... Στη δουλεια εχω κι εγω σκοπο να το αργησω, αν και ισως χρειαστει να το πω νωρις λογω της φυσης της δουλειας... Μελανια, αναθυμιασεις και αλλες τετοιες ομορφιες...

Ναι Ελενάκι θα δει τις μονάδες της χοριακής και ανάλογα με τις μέρες καθυστέρησης σου θα κρίνει. Επίσης ενδεχομένως θα σε βάλει να επαναλάβεις χοριακή σε 2-3 μέρες από σήμερα για να δει αν οι μονάδες αυξάνουν φυσιολογικά. Αλλά μην αγχώνεσαι κοριτσάκι μου , όλα θα πάνε μια χαρά!!!!

Κι εμείς ανακοίνωση για την εγκυμοσύνη κάναμε μετά τον πρώτο υπέρηχο όπου ακούσαμε και καρδούλα, εκεί γύρω στις 20 μέρες καθυστέρησης... στους πολύ στενούς συγγενείς εννοείται... στους υπόλοιπους μετά το τρίμηνο... και στην δουλειά μου το ανακοίνωσα όταν έκλεισα τον έκτο!!! Δεν είναι ανάγκη να ξέρει κανένας παρά μόνο αυτοί που θα χαρούν πραγματικά με τα νέα σου!

Περιμένουμε αποτέλεσμα χοριακής!!!!


a1k1p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερες Ζένια μου!

Την χοριακη λοιπον την εκανα χθες, 6 μερες καθυστερησης μετα, με χοριακη 1416.2 πολυ καλη λεει, το ιδιο ειπε και η γυναικολογος μου, που μου ειπε να παω απο εκει την Πεμπτη... Δεν ξερω τί θα κανουμε θα δουμε! Μαλλον ειπε ο μικροβιολογος ειμαι 5η βδομαδα.

Το νεο τελικα το ανακοινωσα στους γονεις μου και τον αδερφο μου χθες, μα δεν αντεξα! Χιχιχι τί να κανω;;; Και ναι εννοειται οτι θα ανακοινωθει μονο σε αγαπημενα προσωπα... Στη δουλεια εχω κι εγω σκοπο να το αργησω, αν και ισως χρειαστει να το πω νωρις λογω της φυσης της δουλειας... Μελανια, αναθυμιασεις και αλλες τετοιες ομορφιες...

Ελενάκι η χοριακή είναι σούπερ!!! Δεν θα χρειαστείς επαναληπτική! Με αυτές τις μονάδες την Πέμπτη θα δείτε και λεκιθικό σάκο και σε 10 μερούλες περίπου θα ακούστε το μαγικό τικ τακ!!! Φαντάζομαι χαρά οι δικοί σου, ε;;;; Αχ αυτά τα αναπάντεχα είναι και τα πιο όμορφα!!!

Σου εύχομαι ένα ονειρεμένο ταξίδι προς την μητρότητα! Ζήσε την κάθε μέρα της εγκυμοσύνης σου γιατί αυτές οι στιγμές είναι ανεπαναληπτές!


vadKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου γλυκο! Σε ευχαριστω πολυ πολυ!

Ναι, ολημερις κλαινε, και το βραδυ κανουν αγρυπνια απο την χαρα τους! Χαχαχαχα!

Οσο για εμας... Ονειρο ζουμε μη μας ξυπνατε...

Ακομα δεν το εχω παρει χαμπαρι μου φαινεται... Το περιεργο; Το ασυνηθιστο ειναι οτι απο την ωρα του σαββατου που το εμαθα, την πρωτη πρωτη στιγμη που το επιβεβαιωσα, ειμαι ο πιο ηρεμος, πραος, γαληνιος ανθρωπος στον κοσμο! Εχω μια ηρεμια και ενα κεφι που αν μου το ελεγε κανεις λιγο πριν οτι θα αισθανομουν ετσι θα ελεγα πως μου κανει πλακα... Ειναι μαγεία... Ελπίζω να κρατησει οσο πιο πολυ γινεται αυτη η αισθηση...

Φιλακια πολλά, καλό βράδυ!:-D

Ελενάκι η χοριακή είναι σούπερ!!! Δεν θα χρειαστείς επαναληπτική! Με αυτές τις μονάδες την Πέμπτη θα δείτε και λεκιθικό σάκο και σε 10 μερούλες περίπου θα ακούστε το μαγικό τικ τακ!!! Φαντάζομαι χαρά οι δικοί σου, ε;;;; Αχ αυτά τα αναπάντεχα είναι και τα πιο όμορφα!!!

Σου εύχομαι ένα ονειρεμένο ταξίδι προς την μητρότητα! Ζήσε την κάθε μέρα της εγκυμοσύνης σου γιατί αυτές οι στιγμές είναι ανεπαναληπτές!


a1k1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ελενάκι τι έγινε;;; Μπες καλέ να μας γραψεις νέα; Ακούσατε καρδούλα;;;; Πως πας;;; Έχεις αδιαθεσία;;; Εγώ στις εβδομάδες σου άρχισαν ο στομαχόπονος η καούρα και οι αναγούλες... Ελπίζω εσύ να είσαι οκ! Αντε και στα δικά μας οι αγκαστρωτες!!! χαχαχα


vadKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ελενάκι τι έγινε;;; Μπες καλέ να μας γραψεις νέα; Ακούσατε καρδούλα;;;; Πως πας;;; Έχεις αδιαθεσία;;; Εγώ στις εβδομάδες σου άρχισαν ο στομαχόπονος η καούρα και οι αναγούλες... Ελπίζω εσύ να είσαι οκ! Αντε και στα δικά μας οι αγκαστρωτες!!! χαχαχα

Με το καλό με το καλό ναι! :D

Ακόμα δεν έχουμε πάει... την Δευτέρα που μας έρχεται είναι να πάμε γιατρό... Από συμπτώματα, πού και πού καμιά ζαλαδίτσα και καμια μικρή ανακατωσούρα, συνήθως βράδυ... Αλλά πταίσμα... Τόσο, ήσυχα που ανησυχώ βρε κορίτσια... :S


a1k1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό με το καλό ναι! :D

Ακόμα δεν έχουμε πάει... την Δευτέρα που μας έρχεται είναι να πάμε γιατρό... Από συμπτώματα, πού και πού καμιά ζαλαδίτσα και καμια μικρή ανακατωσούρα, συνήθως βράδυ... Αλλά πταίσμα... Τόσο, ήσυχα που ανησυχώ βρε κορίτσια... :S

Καλε να χαίρεσαι , τι ανησυχείς;;;; να μπορέσεις να ευχαριστηθείς την εγκυμοσύνη σου! Και περίμενε ακόμα , τα έντονα συμπτώματα είναι μεταξύ 8-16 εβδομάδας... Αλλά σου εύχομαι να μην σε πιάσει τίποτα!

Είναι πολύ παίδεμα αλλιώς ειδικά άμα δουλεύεις κιόλας...

Οπότε Δευτέρα με το καλό θα δείτε το σποράκι!!! Αναμένουμε...!


vadKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλε να χαίρεσαι , τι ανησυχείς;;;; να μπορέσεις να ευχαριστηθείς την εγκυμοσύνη σου! Και περίμενε ακόμα , τα έντονα συμπτώματα είναι μεταξύ 8-16 εβδομάδας... Αλλά σου εύχομαι να μην σε πιάσει τίποτα!

Είναι πολύ παίδεμα αλλιώς ειδικά άμα δουλεύεις κιόλας...

Οπότε Δευτέρα με το καλό θα δείτε το σποράκι!!! Αναμένουμε...!

Καλησπέρες κι από εμένα!! Καλησπέρα και στις υπόλοιπες της παρέας!!

Την προηγούμενη Δευτέρα λοιπόν κορίτσια, πήγαμε και είδαμε τη φακή μας, που ήταν 8 ολόκληρα χιλιοστά, και η μισή από αυτή ήταν καρδούλα που χτυπούσε!! Βλέπαμε μάλιστα και κάτι κόκκινα και μπλε εκεί στην καρδούλα της φακής μας, που ήταν λέει οι φλέβες και το αίμα!! Έπαθα σοκ! Αλλά το μεγαλύτερο, ήταν όταν ακούσαμε καρδούλα, που απλώς έβαλα τα κλάμματα, δεν το περιμενα... Ήταν υπέροχη στιγμή... Τώρα ραντεβού την Δευτέρα πάλι που μας έρχεται...:D

Από συμπτώματα πια, έχω ανακατωσούρες και κυρίως βράδυ και όταν πάω για ύπνο... Όλα καλά κατα τ'αλλα! Εσείς;; Κανά ευχάριστω νέο καμιά σας;;;)


a1k1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...