Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Όλο άτυχες προσπάθειες χωρίς κανένα πρόβλημα... καμιά συμπάσχουσα;;


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα σε ολες σας!

Δυστυχως αυτο το μηνα η ακατανομαστη ηρθε και παλι, παρολες τις αυξημενες θερμοκρασιες (μαλλον τις κανω λογω αγχους...) και μαλιστα ακριβως στην ωρα της το Σαββατο που μας περασε....

Ειπα να δοκιμασω λοιπον για αυτο τον κυκλο τεστ ωορρηξιας και ψαχνωντας το ιντερνετ διαβασα ως πιο αξιοπιστο αυτο της clearblue. Μαλιστα σε ενα ελληνικο site βρηκα ενα μοντελο που δεν κυκλοφορει Ελλαδα ευρεως τουλαχιστον ουτε καν στο ελληνικο site της εταιρειας αλλα το εχει το διεθνες. Το προιον ειναι το Clearblue Advanced Ψηφιακό Τεστ Ωορρηξίας 20 τεμ. που το εχει και με καλη τιμη σε σχεση με το απλο και πιο πολλα τεστ και ειπα να το δοκιμασω. Το εχει μηπως δοκιμασει καμια απο εσας; Το περιμενω λογικα την Πεμπτη, στο τσακ δηλαδη για να ξεκινησω να το χρησιμοποιω αμεσα...

Ελπιζω να γινει κατι με αυτο, αλλιως μας βλεπω τους επομενους μηνες να μαζευουμε λεφτα μπας και κανουμε τις απαραιτητες εξετασεις...

Γεια σου Έλενα! Ελπίζω να είσαι καλά! Αχ...Μακάρι να πήγαινες εκεί που λέγαμε στα pm...Θα σε βοηθούσε πάρα πολύ πιστεύω...

Εύχομαι όλα τα όμορφα να προσγειωθούν σύντομα στην αγκαλιά σου!!!Μην το βάζεις κάτω!

Φιλιά κορίτσι!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Καλη τυχη και στη νεα της παρεας ευχομαι!

Τα τεστ κατεληξα να τα παρω γιατι ο κυκλος δεν ειναι σταθερος, παιζει απο 22 εως και 27 μερες και καποια στιγμη η ιδια η γιατρος μου ειχε πει να κανουμε ενα υπερηχο να δουμε ποτε ειναι και ηδη την 11η μερα ειχε θεωρητικα σπασει, γιατι δεν ειδε κατι παρα μονο υγρο... Και επειδη η καθε τετοια επισκεψη στοιχιζει και 50? ειπα να παρω αυτα τα τεστ που κρατανε 2 μηνες, και θεωρουνται και τα πιο αξιοπιστα, ειναι τα πιο ευαισθητα. Οτι αφορα τις εξετασεις, μας ειπε η γιατρος να μην παμε σε βιοιατρικη γιατι δεν ειναι τοσο αξιοπιστοι και μετα και απο ερευνα που εκανα το λενε γιατι σε μαευτηρια ιδιωτικα η δημοσια ειναι πιο εξιδεικευμενα και τα μηχανηματα και οι γιατροι. Οποτε αν και οταν το κανουμε θα γινει ετσι.

Οτι αφορα αυτο που ειχαμε πει με pm daffodil ειναι πολυ μεγαλυτερο το κοστος και δεν νιωθω και τοσο ανετα αυτη τη στιγμη τουλαχιστον για να εκανα τετοια αλλαγη... Οπως και να χει, ευχαριστω οοοολες σας για τις συμβουλες σας και την συμπαρασταση σας!! Φιλακια σε ολες!


a1k1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Καλη τυχη και στη νεα της παρεας ευχομαι!

Τα τεστ κατεληξα να τα παρω γιατι ο κυκλος δεν ειναι σταθερος, παιζει απο 22 εως και 27 μερες και καποια στιγμη η ιδια η γιατρος μου ειχε πει να κανουμε ενα υπερηχο να δουμε ποτε ειναι και ηδη την 11η μερα ειχε θεωρητικα σπασει, γιατι δεν ειδε κατι παρα μονο υγρο... Και επειδη η καθε τετοια επισκεψη στοιχιζει και 50? ειπα να παρω αυτα τα τεστ που κρατανε 2 μηνες, και θεωρουνται και τα πιο αξιοπιστα, ειναι τα πιο ευαισθητα. Οτι αφορα τις εξετασεις, μας ειπε η γιατρος να μην παμε σε βιοιατρικη γιατι δεν ειναι τοσο αξιοπιστοι και μετα και απο ερευνα που εκανα το λενε γιατι σε μαευτηρια ιδιωτικα η δημοσια ειναι πιο εξιδεικευμενα και τα μηχανηματα και οι γιατροι. Οποτε αν και οταν το κανουμε θα γινει ετσι.

Οτι αφορα αυτο που ειχαμε πει με pm daffodil ειναι πολυ μεγαλυτερο το κοστος και δεν νιωθω και τοσο ανετα αυτη τη στιγμη τουλαχιστον για να εκανα τετοια αλλαγη... Οπως και να χει, ευχαριστω οοοολες σας για τις συμβουλες σας και την συμπαρασταση σας!! Φιλακια σε ολες!

Ελενάκι καλημέρα...

Δεν θέλω να με παρεξηγήσεις... επειδή το έχω περάσει το λούκι, επιμένω τόσο με εξετάσεις κτλ. Καταρχήν κύκλος 22 ημερών είναι πολύ μικρός κύκλος, η γυναικολόγος σου θα πρέπει να στο έχει πει... δεν είναι κύκλος που μπορεί εύκολα να δώσει εγκυμοσύνη. Επιπλέον η απλή εξέταση σπέρματος για να έχεις μια αρχική εικόνα της γονιμότητας του συζύγου, όπου και να την κάνεις το ίδιο είναι... Δεν έχει να κάνει με το κέντρο τουλάχιστον για τους δείκτες που θέλεις να δεις εσύ, δηλ αριθμός - κινητικότητα και μορφολογία σπερματοζωαρίων. Ίσα ίσα που το κέντρο που ανέφερες χρησιμοποιεί μηχάνημα με πολύ αυστηρά κριτήρια... Εμείς όσα σπερμοδιαγράμματα κι αν κάναμε και όπου κι αν τα κάναμε πάνω κάτω τα ίδια αποτελέσματα έδιναν, δεν είδα διαφορά. Και εν πάσει περιπτώσει δεν έχει σημασία αν η κινητικότητα είναι 60% ή 70% , το θέμα είναι να μην είναι 10%! Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει τέτοιο χονδροειδές λάθος σε οποιοδήποτε κέντρο....

Στα λέω ωμά γιατί κι εγώ είχα παιδευτεί πολύ και έχασα τον χρόνο μου άδικα... Ξεκίνησα προσπάθειες μάιο και περίμενα ότι λόγω του ότι δεν είχα ποτέ κανένα γυναικολογικό πρόβλημα και πολύ σταθερό κύκλο θα έμενα έγκυος αμέσως... Πέρασαν τρεις μήνες και τίποτα. Οκ δεν ήταν τρελό διάστημα μα τελικά έφτασε οκτώβρης για να κάνει ένα σπερμοδιάγραμμα ο σύζυγος που έδειχνε πως υπήρχε ένα ψιλοπρόβλημα οπότε άρχισαν επισκέψεις σε ουρολόγο και γυναικολόγο αναπαραγωγής.... Δηλ εγώ από τον μάιο μέχρι τον οκτώβριο έτρωγα κάθε μήνα την πίκρα της μηδενικής χοριακής! Και την ξέρεις την πίκρα αυτή πως είναι...


vadKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια, καλησπέρα Ζένια μου!

Καταλαβαίνω για πιο λόγο λες ότι λες, ωστόσο να σου πω ότι ο κύκλος συνήθως είναι 25-26 μερών απλώς έχει παίξει μέσα σε ένα έτος στις τιμές που είπα, και κύκλος 25 ημερών κατά μέσω όρο δεν θεωρείται πολύ μικρός αλλά μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια. Και μου το έχει πει και άλλος γιατρός κάποια στιγμή που πήγα κι αλλού για δεύτερη γνώμη των ορμονολογικών μου εξετάσεων και που μου είπε τα ίδια ακριβώς με την δικιά μου γιατρό.

'Οπως και να έχει δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει αυτή τη στιγμή η εξέταση του αντρούλη μου, καθώς έσκασε άλλο πολύ κοστοβόρο πρόβλημα υγείας και πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα. Δυστυχώς δεν το βλέπω να λύνεται (ότι αφορά το οικονομικό κομμάτι) σύντομα, αλλά εκεί που έλεγα ότι αμα κι αυτό το μήνα... δεν... θα πάει να την κάνει, τώρα δεν μας παίρνει, αλλά θα το κοιτάξουμε το συντομότερο όπως και να έχει... Προς το παρόν ο καημένος έχει πήξει στις αντιβιώσεις και στα mesulid για να συνέλθει από τον πόνο...

Το δικό μου θέμα είναι ότι αυτό το μήνα (αύριο περιμένω πάλι την ακατανόμαστη) έκανα το τεστ έδειξε ωορηξία και την εκμεταλευτήκαμε, λίγο μετά όμως, καμιά βδομάδα μετά έχω συμπτώματα σαν κολπίτιδας... :( όλα τα είχε η Μαργιολή ο φερεντζές της έλειπε... Οπότε περιμένω να δω εαν θα αδιαθετίσω να πάω να δω τί έχω κι εγώ... Προς το παρόν, πλένω ταχτικά την περιοχή με χαμομηλάκι και δείχνει να με ανακουφίζει πολύ! Είδομεν... Αλλά εαν τελικώς είναι αυτό, δεν είμαι και πάλι εγκυος (το πιθανότερο με την τύχη μου) και χρειαστεί να πάρω κι εγώ αντιβίωση, θα κάνει να προσπαθήσουμε για μωράκι τον επόμενο μήνα; Καλά όταν πάω στη γιατρό θα ρωτήσω εννοείται, αλλά έλεγα μήπως στο μεταξύ ξέρει καμιά σας...

Φιλάκια σε όλες!

Ελενάκι καλημέρα...

Δεν θέλω να με παρεξηγήσεις... επειδή το έχω περάσει το λούκι, επιμένω τόσο με εξετάσεις κτλ. Καταρχήν κύκλος 22 ημερών είναι πολύ μικρός κύκλος, η γυναικολόγος σου θα πρέπει να στο έχει πει... δεν είναι κύκλος που μπορεί εύκολα να δώσει εγκυμοσύνη. Επιπλέον η απλή εξέταση σπέρματος για να έχεις μια αρχική εικόνα της γονιμότητας του συζύγου, όπου και να την κάνεις το ίδιο είναι... Δεν έχει να κάνει με το κέντρο τουλάχιστον για τους δείκτες που θέλεις να δεις εσύ, δηλ αριθμός - κινητικότητα και μορφολογία σπερματοζωαρίων. Ίσα ίσα που το κέντρο που ανέφερες χρησιμοποιεί μηχάνημα με πολύ αυστηρά κριτήρια... Εμείς όσα σπερμοδιαγράμματα κι αν κάναμε και όπου κι αν τα κάναμε πάνω κάτω τα ίδια αποτελέσματα έδιναν, δεν είδα διαφορά. Και εν πάσει περιπτώσει δεν έχει σημασία αν η κινητικότητα είναι 60% ή 70% , το θέμα είναι να μην είναι 10%! Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει τέτοιο χονδροειδές λάθος σε οποιοδήποτε κέντρο....

Στα λέω ωμά γιατί κι εγώ είχα παιδευτεί πολύ και έχασα τον χρόνο μου άδικα... Ξεκίνησα προσπάθειες μάιο και περίμενα ότι λόγω του ότι δεν είχα ποτέ κανένα γυναικολογικό πρόβλημα και πολύ σταθερό κύκλο θα έμενα έγκυος αμέσως... Πέρασαν τρεις μήνες και τίποτα. Οκ δεν ήταν τρελό διάστημα μα τελικά έφτασε οκτώβρης για να κάνει ένα σπερμοδιάγραμμα ο σύζυγος που έδειχνε πως υπήρχε ένα ψιλοπρόβλημα οπότε άρχισαν επισκέψεις σε ουρολόγο και γυναικολόγο αναπαραγωγής.... Δηλ εγώ από τον μάιο μέχρι τον οκτώβριο έτρωγα κάθε μήνα την πίκρα της μηδενικής χοριακής! Και την ξέρεις την πίκρα αυτή πως είναι...


a1k1p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πωπω περαστικά στον αντρούλη σου!

Και βέβαια κάνει να προσπαθήσεις για παιδάκι, σιγά δεν θα παίρνεις αντιβίωση για ένα μήνα! Καταρχήν για την κολπίτιδα αν είναι από μύκητες κι όχι από μικρόβιο, δεν θα χρειαστείς καν αντιβίωση αλλά κολπικά υπόθετα... Μέχρι να σου περάσει όμως δεν μπορείς να έχεις ελεύθερες επαφές γιατί θα κολλήσεις τον σύζυγο κι εκείνος πάλι εσένα... Για καλό και για κακό κάνε εσύ τις πλύσεις με το χαμομηλάκι γιατί μπορεί απλά να έχει διαταραχθεί το ph του κόλπου σου ( συμβάινει λόγω άγχους) και μην τρώς γλυκά και αμυλούχα τρόφιμα γιατί αν έχεις μύκητες τους θεριεύεις! Τι συμπτώματα έχεις; φαγουρίζεσαι;;; Το έπαθα κι εγώ κατα την διάρκεια της γαλουχίας και πήρα 6 κολπικά υπόθετα και τέλος! Περαστικά σου εύχομαι και να μην είναι τίποτα!


vadKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κοριτσάκι!

Ναι με τα χαμομηλάκια μπορώ να πω ότι πλέον δεν αισθάνομαι τίποτα! Παρόλα αυτά θα το κοιτάξω με μια γενική και καλλιέργεια σύντομα να δω

Ότι αφορά συμπτώματα, είχα χαμηλά σαν τράβηγμα, πόνο, και μια αίσθηση ότι θέλω να πάω εχμμ με συγχωρείτε προς νερού μου όλη την ώρα, σαν να μην έχω πάει καθόλου! Επίσης μια περίεργη οσμή. Πλέον εδώ και κάποιες μέρες δεν έχω τίποτα από όλα αυτά. Οπότε να δούμε (περιμένω σήμερα την ακατανόμαστη που μη σώσει να έρθει) αν έρθει να τελειώσει και μετά να πάω να το κοιτάξω... Πριν ένα χρόνο πάντως που την είχα πάθει πάλι με ίδια συμπτώματα, μου είχε δώσει κολπική αλοιφή για 7 μέρες και μετά ήμουν περδίκι! :) Απλώς έλεγα μήπως δεν κάνει ούτε αυτό εαν προσπαθείς...

Για να δούμε λοιπόν τί θα γίνει κι αυτό το μήνα...

Εσύ τί νέα κοριτσάκι;;

Φιλιά σε όλες!

πωπω περαστικά στον αντρούλη σου!

Και βέβαια κάνει να προσπαθήσεις για παιδάκι, σιγά δεν θα παίρνεις αντιβίωση για ένα μήνα! Καταρχήν για την κολπίτιδα αν είναι από μύκητες κι όχι από μικρόβιο, δεν θα χρειαστείς καν αντιβίωση αλλά κολπικά υπόθετα... Μέχρι να σου περάσει όμως δεν μπορείς να έχεις ελεύθερες επαφές γιατί θα κολλήσεις τον σύζυγο κι εκείνος πάλι εσένα... Για καλό και για κακό κάνε εσύ τις πλύσεις με το χαμομηλάκι γιατί μπορεί απλά να έχει διαταραχθεί το ph του κόλπου σου ( συμβάινει λόγω άγχους) και μην τρώς γλυκά και αμυλούχα τρόφιμα γιατί αν έχεις μύκητες τους θεριεύεις! Τι συμπτώματα έχεις; φαγουρίζεσαι;;; Το έπαθα κι εγώ κατα την διάρκεια της γαλουχίας και πήρα 6 κολπικά υπόθετα και τέλος! Περαστικά σου εύχομαι και να μην είναι τίποτα!


a1k1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κοριτσάκι!

Ναι με τα χαμομηλάκια μπορώ να πω ότι πλέον δεν αισθάνομαι τίποτα! Παρόλα αυτά θα το κοιτάξω με μια γενική και καλλιέργεια σύντομα να δω

Ότι αφορά συμπτώματα, είχα χαμηλά σαν τράβηγμα, πόνο, και μια αίσθηση ότι θέλω να πάω εχμμ με συγχωρείτε προς νερού μου όλη την ώρα, σαν να μην έχω πάει καθόλου! Επίσης μια περίεργη οσμή. Πλέον εδώ και κάποιες μέρες δεν έχω τίποτα από όλα αυτά. Οπότε να δούμε (περιμένω σήμερα την ακατανόμαστη που μη σώσει να έρθει) αν έρθει να τελειώσει και μετά να πάω να το κοιτάξω... Πριν ένα χρόνο πάντως που την είχα πάθει πάλι με ίδια συμπτώματα, μου είχε δώσει κολπική αλοιφή για 7 μέρες και μετά ήμουν περδίκι! :) Απλώς έλεγα μήπως δεν κάνει ούτε αυτό εαν προσπαθείς...

Για να δούμε λοιπόν τί θα γίνει κι αυτό το μήνα...

Εσύ τί νέα κοριτσάκι;;

Φιλιά σε όλες!

Καλημέρα!

Μμμμ αυτό το βάρος που ένιωθες δεν μου πολυαρέσει... για ουρολοίμωξη μου κάνει... Αλλά αφού λες ότι σου πέρασε οκ, μπορεί να το ξεπέρασες από μόνη σου... Ελπίζω και εύχομαι να μην σώσει να σου έρθει η περίοδος για τους επόμενους 9 μήνες! χιχιχι

Εγώ επειδή θήλαζα 8 μήνες δεν είχα περίοδο, από σεπτέμβρη σταμάτησα λόγω εργασίας οπότε τώρα περιμένω να μου έρθει για τρίτη φορά για να πάω στον γυναικολόγο μου για παπ και γενική εξέταση... ( έτσι μου είπε ότι πρέπει να έχω πρώτα περίοδο τρεις φορές και μετά να πάω). Εντωμεταξύ πλέον έχω ελεύθερες επαφές με τον σύζυγο μπας και μου κάτσει αλλά που τετοια τύχη , νομίζω στον γάμο του καραγκιόζη ρίχνουμε! χαχαχα! Τέσπα ... τουλάχιστον τώρα έχω λιγότερο άγχος.... Στον προηγούμενο κύκλο είχα 5 μέρες καθυστέρηση αλλά ήταν επειδή δεν έχει επανέλθει ακόμα ο κύκλος μου μετά την γέννα και την γαλουχία...


vadKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Σας διάβασα και θα ήθελα να παραθέσω τη δική μου ιστορία! Ίσως βοηθηθώ κι εγώ κι ίσως βοηθήσω κάποιες άλλες κοπέλες!

Είμαι 32 ετών και σχεδόν εδώ και τρία χρόνια προσπαθούμε με το σύζυγο για μωράκι.

Μετά από ένα χρόνο προσπαθειών κάνω ορμονικό έλεγχο και βρίσκω ότι έχω υποθυροειδισμό και υπερπρολακτιναιμία! Μετά από 6 μήνες τα ρύθμισα!

Συνεχίζουμε για ακόμη ένα 6μηνο τις προσπάθειες και τίποτα! Κάνουμε σαλπιγγογραφία όλα καλά!

Κάνουμε και σπερμοδιάγραμμα και βρήκαμε μικρόβιο (χρόνια προστατίτιδα)!

Και φυσικά το είχαμε και οι δύο! Και ξεκινήσαμε ένα μαραθώνιο αντιβιώσεων και οι 2! Η θεραπεία ειδικά για το σύζυγο διήρκεσε 8 μήνες! Έλιωσε ο καημένος στις αντιβιώσεις! Εγώ ευτυχώς πήρα μόνο για 2 βδομάδες! Όλο αυτό το διάστημα είχαμε διαρκώς ένα πήγαινε - έλα σε ανδρολόγο-ενδοκρινολόγο-γυναικολόγο!

Με τη βοήθεια του Θεού τον Ιούλιο διορθώθηκε το σπέρμα και τώρα προσπαθούμε κανονικά υποτίθεται υγιείς! Προς το παρόν τίποτα!

Το σκεφτήκαμε με το σύζυγο και το γυναικολόγο και είπαμε αν μέχρι το Μαίο δε μείνω να ξεκινήσουμε μια "ελαφρά" (εννοώ χωρίς πολλά χάπια) εξωσωματική!

Θέλω να σημειώσω και να τονίσω ότι όλο αυτό το διάστημα ειδικά μέχρι την περασμένη άνοιξη πέρασα πολύ δύσκολα ψυχολογικά με πάρα πολλά σκαμπανεβάσματα και έφτασα και στα όρια κατάθλιψης!

Αλλά με τη βοήθεια της Παναγίας, της Αγίας Άννης (με θαύμα δικό της βρήκαμε το πρόβλημα στο σπέρμα) και του Αγίου Νεκταρίου πήρα πολύ δύναμη και συνεχίζω τις προσπάθειες με πολύ καλή ψυχολογία και ψηλά το κεφάλι!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ και ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΜΩΡΑΚΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΖΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΑ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Σας διάβασα και θα ήθελα να παραθέσω τη δική μου ιστορία! Ίσως βοηθηθώ κι εγώ κι ίσως βοηθήσω κάποιες άλλες κοπέλες!

Είμαι 32 ετών και σχεδόν εδώ και τρία χρόνια προσπαθούμε με το σύζυγο για μωράκι.

Μετά από ένα χρόνο προσπαθειών κάνω ορμονικό έλεγχο και βρίσκω ότι έχω υποθυροειδισμό και υπερπρολακτιναιμία! Μετά από 6 μήνες τα ρύθμισα!

Συνεχίζουμε για ακόμη ένα 6μηνο τις προσπάθειες και τίποτα! Κάνουμε σαλπιγγογραφία όλα καλά!

Κάνουμε και σπερμοδιάγραμμα και βρήκαμε μικρόβιο (χρόνια προστατίτιδα)!

Και φυσικά το είχαμε και οι δύο! Και ξεκινήσαμε ένα μαραθώνιο αντιβιώσεων και οι 2! Η θεραπεία ειδικά για το σύζυγο διήρκεσε 8 μήνες! Έλιωσε ο καημένος στις αντιβιώσεις! Εγώ ευτυχώς πήρα μόνο για 2 βδομάδες! Όλο αυτό το διάστημα είχαμε διαρκώς ένα πήγαινε - έλα σε ανδρολόγο-ενδοκρινολόγο-γυναικολόγο!

Με τη βοήθεια του Θεού τον Ιούλιο διορθώθηκε το σπέρμα και τώρα προσπαθούμε κανονικά υποτίθεται υγιείς! Προς το παρόν τίποτα!

Το σκεφτήκαμε με το σύζυγο και το γυναικολόγο και είπαμε αν μέχρι το Μαίο δε μείνω να ξεκινήσουμε μια "ελαφρά" (εννοώ χωρίς πολλά χάπια) εξωσωματική!

Θέλω να σημειώσω και να τονίσω ότι όλο αυτό το διάστημα ειδικά μέχρι την περασμένη άνοιξη πέρασα πολύ δύσκολα ψυχολογικά με πάρα πολλά σκαμπανεβάσματα και έφτασα και στα όρια κατάθλιψης!

Αλλά με τη βοήθεια της Παναγίας, της Αγίας Άννης (με θαύμα δικό της βρήκαμε το πρόβλημα στο σπέρμα) και του Αγίου Νεκταρίου πήρα πολύ δύναμη και συνεχίζω τις προσπάθειες με πολύ καλή ψυχολογία και ψηλά το κεφάλι!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ και ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΜΩΡΑΚΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΖΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΑ!

Ιωάννα μου καλή επιτυχία σου εύχομαι, να μην χρειαστεί να κάνεις τίποτα άλλο και ως τον μάιο να έχεις τσακώσει το μπεμπε! Ευτυχώς που το ψάξατε έγκαιρα και δεν συνεχίσατε να προσπαθείτε χωρίς να έχετε διορθώσει το σπέρμα...

Όσο για την άσχημη ψυχολογία, ξέρω τι εννοείς γιατί το έχω ζήσει... Αυτή η αναμονή κάθε μήνα χωρίς αποτέλεσμα και όλα τα φανταστικά συμπτώματα που ένιωθα χωρίς τελικά να είμαι έγκυος με έριχναν ψυχολογικά όλο και πιο πολύ...

Αν θες πληροφορίες για την "ελαφρά'' εξωσωματική , στην διαθεσή σου για κάθε διευκρίνιση...


vadKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


kalimera koritsia :)

eimai nea sto forum kai euxomai se oles upomonh fusika opws kanw kai egw edw kai 5 mhnes pou opote blepw thn akatanomasth me pianei mia stenaxwria :(

den exw stathero kuklo giauto kai den kserw an kai auto to mhna tha exw to epithumhto apotelesma... eimai sthn 31 mera... ekana ena testaki prin 3 meres alla bghke arnhtiko..

Link to comment
Share on other sites

kalimera koritsia :)

eimai nea sto forum kai euxomai se oles upomonh fusika opws kanw kai egw edw kai 5 mhnes pou opote blepw thn akatanomasth me pianei mia stenaxwria :(

den exw stathero kuklo giauto kai den kserw an kai auto to mhna tha exw to epithumhto apotelesma... eimai sthn 31 mera... ekana ena testaki prin 3 meres alla bghke arnhtiko..

Καλώς ήρθες! Καλά αποτελέσματα εύχομαι! Αν δεν έχεις σταθερό κύκλο πάρε τεστάκια ωορρηξίας για να ξέρεις τις γόνιμες μέρες σου!


vadKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα μου καλή επιτυχία σου εύχομαι, να μην χρειαστεί να κάνεις τίποτα άλλο και ως τον μάιο να έχεις τσακώσει το μπεμπε! Ευτυχώς που το ψάξατε έγκαιρα και δεν συνεχίσατε να προσπαθείτε χωρίς να έχετε διορθώσει το σπέρμα...

Όσο για την άσχημη ψυχολογία, ξέρω τι εννοείς γιατί το έχω ζήσει... Αυτή η αναμονή κάθε μήνα χωρίς αποτέλεσμα και όλα τα φανταστικά συμπτώματα που ένιωθα χωρίς τελικά να είμαι έγκυος με έριχναν ψυχολογικά όλο και πιο πολύ...

Αν θες πληροφορίες για την "ελαφρά'' εξωσωματική , στην διαθεσή σου για κάθε διευκρίνιση...

Eυχαριστώ πάρα πολύ Ζένια μου και θα πάρω το θάρρος (αφού μου δίνεις το ελεύθερο) να σε ρωτήσω ορισμένα πράγματα!

Κάποια στιγμή που ψαχνόμουνα πολύ αποφάσισα να αλλάξω γυναικολόγο και πήγα σε άλλον ο οποίος έχει και κέντρο εξωσωματικής! Ενώ στο πρώτο ραντεβού μού είπε ότι εφόσον διορθώσαμε τα θέματα μας να προσπαθούμε μόνοι μας κι ότι δεν πρέπει να μιλάμε προς το παρόν ούτε για εξωσωματική ούτε για σπερματέγχυση στο δεύτερο ραντεβού μού έκανε ολόκληρη διάλεξη για σπερματέγχυση με ορμόνες!

Δε μου άρεσε η γνώμη του γιατί αν είναι να κάνω σπερματέγχυση όχι σε φυσικό κύκλο αλλά με φουλ ορμόνες και φάρμακα προτιμώ να κάνω απευθείας εξωσωματική!

Ξαναγύρισα στον παλιό μου γυναικολόγο και μου είπε καλύτερα να δώσω χρόνο στον εαυτό μου να προσπαθήσω μόνη μου κάποιους μήνες και μετά να σκεφτώ για εξωσωματική και καθόλου σπερματέγχυση γιατί εκτός του ότι έχει λίγες πιθανότητες επιτυχίας και επιβαρύνει την ψυχολογία είναι σαν αυθυποβάλω τον εαυτό μου για τεχνητή γονιμοποίηση. Επίσης μού είπε ότι επουδενί δε χρειάζεται στην σπερματέγχυση να πάρω φάρμακα γιατί είμαι μια χαρά και έχω μια χαρά ωορρηξία!

Εγώ όμως καλού κακού έκλεισα ραντεβού με επιτροπή σπερματέγχυσης για Φεβρουάριο (νωρίτερα δεν υπήρχε) για να πάρω τα φάρμακα γιατί μετά λήγει η ασφάλειά μου με το ΙΚΑ και καθότι άνεργη δεν ξέρω αν θα με ανανεώσουν! Ρώτησα τον εξωσωματικό γιατρό αν αυτά τα φάρμακα κάνουν και για εξωσωματική σε περίπτωση που δεν θέλω σπερματέγχυση και μού είπε ότι κάνουν απλώς στην εξωσωματική αντί για 2500 μονάδες (που είναι τα φάρμακα της σπερματέγχυσης) μπορεί να χρειαστώ 5000 μονάδες!

Να σου πω την αλήθεια αυτό με τα φάρμακα και τις μονάδες δεν τα ξέρω καθόλου αλλά απευθείας θα με οδηγήσει σε εξωσωματική turbo? Δεν μπορώ να κάνω με μικρή δόση φαρμάκων? Και δε μπορώ να κλείσω απευθείας ραντεβού με επιτροπή εξωσωματικής γιατί πάει μετά το Φεβρουάριο που λογικά θα ληξει η ασφάλεια ΙΚΑ!

Σόρι αν σε ζάλισα αλλά αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει και εξωσωματική με χαμηλή δόση φαρμάκων που υπάρχουν πιθανότητες να πετύχει.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πάρα πολύ Ζένια μου και θα πάρω το θάρρος (αφού μου δίνεις το ελεύθερο) να σε ρωτήσω ορισμένα πράγματα!

Κάποια στιγμή που ψαχνόμουνα πολύ αποφάσισα να αλλάξω γυναικολόγο και πήγα σε άλλον ο οποίος έχει και κέντρο εξωσωματικής! Ενώ στο πρώτο ραντεβού μού είπε ότι εφόσον διορθώσαμε τα θέματα μας να προσπαθούμε μόνοι μας κι ότι δεν πρέπει να μιλάμε προς το παρόν ούτε για εξωσωματική ούτε για σπερματέγχυση στο δεύτερο ραντεβού μού έκανε ολόκληρη διάλεξη για σπερματέγχυση με ορμόνες!

Δε μου άρεσε η γνώμη του γιατί αν είναι να κάνω σπερματέγχυση όχι σε φυσικό κύκλο αλλά με φουλ ορμόνες και φάρμακα προτιμώ να κάνω απευθείας εξωσωματική!

Ξαναγύρισα στον παλιό μου γυναικολόγο και μου είπε καλύτερα να δώσω χρόνο στον εαυτό μου να προσπαθήσω μόνη μου κάποιους μήνες και μετά να σκεφτώ για εξωσωματική και καθόλου σπερματέγχυση γιατί εκτός του ότι έχει λίγες πιθανότητες επιτυχίας και επιβαρύνει την ψυχολογία είναι σαν αυθυποβάλω τον εαυτό μου για τεχνητή γονιμοποίηση. Επίσης μού είπε ότι επουδενί δε χρειάζεται στην σπερματέγχυση να πάρω φάρμακα γιατί είμαι μια χαρά και έχω μια χαρά ωορρηξία!

Εγώ όμως καλού κακού έκλεισα ραντεβού με επιτροπή σπερματέγχυσης για Φεβρουάριο (νωρίτερα δεν υπήρχε) για να πάρω τα φάρμακα γιατί μετά λήγει η ασφάλειά μου με το ΙΚΑ και καθότι άνεργη δεν ξέρω αν θα με ανανεώσουν! Ρώτησα τον εξωσωματικό γιατρό αν αυτά τα φάρμακα κάνουν και για εξωσωματική σε περίπτωση που δεν θέλω σπερματέγχυση και μού είπε ότι κάνουν απλώς στην εξωσωματική αντί για 2500 μονάδες (που είναι τα φάρμακα της σπερματέγχυσης) μπορεί να χρειαστώ 5000 μονάδες!

Να σου πω την αλήθεια αυτό με τα φάρμακα και τις μονάδες δεν τα ξέρω καθόλου αλλά απευθείας θα με οδηγήσει σε εξωσωματική turbo? Δεν μπορώ να κάνω με μικρή δόση φαρμάκων? Και δε μπορώ να κλείσω απευθείας ραντεβού με επιτροπή εξωσωματικής γιατί πάει μετά το Φεβρουάριο που λογικά θα ληξει η ασφάλεια ΙΚΑ!

Σόρι αν σε ζάλισα αλλά αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει και εξωσωματική με χαμηλή δόση φαρμάκων που υπάρχουν πιθανότητες να πετύχει.

Ιωάννα μου και βέβαια δεν είναι απαραίτητο πως αν πας τελικά για εξωσωματική θα χρειαστείς μεγάλες δόσεις φαρμάκων! Εγώ είμαι τρανό παράδειγμα!

Δεν είχα κανένα πρόβλημα όπως κι εσύ, ορμόνες και ωορρηξία ήταν όλα περίφημα... Το πρόβλημα ήταν το σπέρμα μας χωρίς όμως και αυτό να κάνει την εξωσωματική μονόδρομο... Απλά εγώ κουράστηκα να περιμένω πότε θα γίνει το θαύμα από μόνο του και επέλεξα την υποβοηθούμενη αναπαραγωγή.

Σπερματέγχυση έκανα κι εγώ αλλά χωρίς φάρμακα... συνήθως όταν το σπέρμα είναι καλό και μετά από επεξεργασία που του κάνουν στο εργαστήριο μπορεί και να πετύχει τον στόχο του... Την σπερματέγχυση με φάρμακα κι εγώ δεν την υποστηρίζω... καλύτερα εξωσ.

Εγώ λοιπόν πήρα τότε 600 μονάδες φαρμάκων μόνο ... Ο στόχος του γιατρού ήταν να μεγαλώσει ικανοποιητικά το ωάριο του κύκλου μου ( ούτως ή άλλως θα γινόταν αυτό) και ίσως να μεγαλώσει και κανένα επιπλέον. Μου πήραν δύο, το ένα ήταν αυτό του κύκλου και το άλλο λίγο μικρότερο αλλά μεγαλωμένο λόγω των ορμονών.. γονιμοποιήθηκαν και τα δύο αλλά μόνο το ένα προχώρησε ( το καλό ) και τώρα έχω την κορούλα μου! Αυτή η μέθοδος λέγεται φυσικός τροποποιημένος κύκλος... Υπάρχει και ο τελείως φυσικός κύκλος όπου δεν παίρνεις καθόλου φάρμακα κι απλά ο γιατρός θα προσπαθήσει να συλλέξει το ένα και μοναδικό ωαριάκι του μήνα.

Οι δόσεις των φαρμάκων εξαρτώνται από την ανταπόκριση των ωοθηκών της κάθε γυναίκας... Συνήθως όταν δεν υπάρχουν προβλήματα ωοθηκικής ανεπάρκειας ( να είσαι σε κατάσταση σαν να κοντέυεις για κλημακτήριο) τότε με μικρές δόσεις φαρμάκων παράγεται ικανοποιητικός αριθμός ωαρίων... Ξέρω και κοπέλες που με τεράστιες δόσεις δεν κατάφεραν να κάνουν ούτε 3 ωάρια κι αυτά όχι καλής ποιότητας... αλλά είχαν πρόβλημα καθώς τα αποθέματα των ωοθηκών τους δεν ανταποκρίνονταν στην ηλικία τους. Υπάρχει μια εξέταση που καλό είναι να την κάνεις , λέγεται ΑΜΗ και δείχνει τα αποθέματα των ωοθηκών σου... Κάθε σοβαρός γιατρός την ζητάει όταν πρόκειται περί υποβοηθούμενης αναπαραγωγης.

θεωρώ πως οι 2500 μονάδες ακόμα και για κανονικό κύκλο εξωσ να πας θα σε φτάσουν... Απλά λένε πως όσα περισσότερα ωάρια παράγεις τόσο καλύτερα γιατί δεν γονιμοποιούνται πάντα όλα οπότε έχεις μια χασούρα από εκεί και επιπλέον αν η εξωσ δεν πετύχει μπορείς να προσπαθήσεις ξανά με γονιμοποιημένα ωάρια που σου έχουν καταψύξει από την πρώτη προσπάθεια...

Εγώ για να σου πω την αλήθεια δεν είχα σκοπό να μου μεταφέρουν 2 ή 3 έμβρυα που κάνουν συνήθως γιατί δεν ήθελα με τίποτα μια πολύδυμη κύηση... Είπα θα προσπαθήσω καταρχήν με το δικό μου ωάριο και βλέπουμε...Δεν ήθελε κι ο σύζυγος με τίποτα να πάρω πολλά φάρμακα, είναι λίγο φοβιτσιάρης...

Ελπίζω να σε βοήθησα;)


vadKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα! Ηθελα απλως να σας πω οτι μετα απο 3 μερες καθυστερησης δεν αντεξα πηρα ενα τεστ απο το φαρμακειο, σηκωθηκα πουρνο πουρνο (δεν αντεχα να περιμενω αλλο) το εκανα, και βγηκε θετικο!!! Ακομα δεν το εχω συνειδητοποιησει καλα καλα.... Μπα! Λες; Χιχιχιχχι.... Δωρακι σε 9 μηνες;;;;

Εχω χαζεψει! Μακαρι να πανε ολα καλα! Ευχομαι συντομα και σε δικα σας ευχαριστα νεα... :D


a1k1p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...