Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Καλά ναι, έχουμε μερικούς δρόμους στις λακούβες μας γενικά στην Ελλάδα..

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts


Διαφημίσεις

Επειδή θα το βάλω στη γάστρα, λες να το βράσω πρώτα ή δεν χρειάζεται??

Εγώ έτσι κάνω γιατί το μοσχάρι ειδικά το φοβ'αμαι μη βγεί σκληρό. Τώρα με τη γάστρα δεν έχω πολύ καλή οπότε το βράζω και τότε.

Άντε καληνυχτούδιαααααααααα!


WqqTp3.png

0WUVp3.png

a1UTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάρες!

Πάάάάάλι ηλιόλουστη μέρα σήμερα... :( Πάω να δώσω σταγόνες σιδήρου και να φύγω για ψώνια, σούπερ μάρκετ και τα σχετικά (όχι, Twins, δεν θα πάω στη Δάφνη σήμερα... δεν έχω διάθεση... αν έβρεχε θα είχα!)

Witchaki, θα πάρω από το σούπερ ό,τι βρω από αυτά που γράφεις κι ο Θεός βοηθός! Μόλις μπορέσεις, απάντησε!

Φιλάκια πολλά!


rPPrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!:P

Τη νύχτα αυτή θυμήθηκα πως είναι να έχεις νεογέννητο... Η μαγουλού ανέβασε 38,5 πυρετό και έκλαιγε η καημενούλα. Της δώσαμε ντεπόν, έπεσε ο πυρετός, αλλά μετά μας έπιασαν πείνες (κάτι το σπάνιο γι' αυτήν), μετά τα κάναμε, θέλαμε μπάνιο, μετά δεν θέλαμε να βγούμε από τη μπανιέρα, μετά δεν θέλαμε να βάλουμε ρούχα, μετά ξυπνήσαμε και τον αδερφό... Τη λυπήθηκα την καημενούλα πάντως.

Βέβαια, μου φαίνεται περίεργο πως ανέβασε πυρετό στη 2η δόση, ενώ στην 1η είχαν μόνο γκρινίτσα...

Ευτυχώς κοιμήθηκαν ο πρωι, η μπέμπα στο κρεβάτι μας και ο μπέμπης στο καρότσι. Περιμένω να πάει 14:30 για να κλείσουμε αυτό το εικοσιτετράωρο των παρενεργειών.


322173ul1svytggs.gif

JhX4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα στα υπόλοιπα νεα σας.

Agorakia, αν πας στο Σκλαβενίτη, έχει πάλι -30% στα pampers με έκπτωση στο ταμείο και στα baby dry. Πήρα ένα πακέτο χτες για να δοκιμάσω, ωραία μου φάνηκαν. Τα μωρά εντάξει είναι από το εμβόλιο; Εμείς κάναμε το infarix (εξαπλο) και το prevenan (πνευμονιόκοκκος) και γίνονται κάθε 2 μήνες. Η επόμενη δόση θα γίνει όταν θα γίνουν 6 μήνων.

Nunukaki, πολύχρονα τα μωράκια σου! Πάρε την ευχή και ξαμολήσου στις βόλτες όσο έχει ζέστη! Τελικά τι έγινε με το καρότσι;

Jasminaki, ωραιο το μοσχαράκι στη γάστρα. Εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν το βράζω πριν το βάλω στο βούρνο, αλλά το μαρινάρω με ελαιόλαδο και το ψήνω σε χαμηλή φωτια για πολύ ωρα.

Και θέλω τη γνώμη όλων σας: όπως σας είπα χτές, θα κάνω δώρο στα τέκνα στα επόμενα μηνογεννέθλια το πρώτο τους γεύμα με κρέμα. Πήγα ήδη και την πήρα (Nestle, που είναι και η μόνη χωρίς προσθήκη ζάχαρης). Λέω πρώτα να τους τη βάζω στο μπιμπερό και μετά να προχωρήσω στο κουτάλι, έτσι ώστε να μην έχουν να μάθουν 2 πράγματα μαζί. Τι λέτε γι' αυτό; Επίσης, σκέφτομαι γι' αρχή να τα βάζω στο καρότσι για να τα ταίζω. Καρεκλάκια έχω πάρει, αλλά είναι από αυτά που προσαρμόζονται στο τραπέζι.

Μην νομίζετε ότι αργεί ο καιρός και για εσάς για τις κρέμες!


322173ul1svytggs.gif

JhX4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα στα υπόλοιπα νεα σας.

Agorakia, αν πας στο Σκλαβενίτη, έχει πάλι -30% στα pampers με έκπτωση στο ταμείο και στα baby dry. Πήρα ένα πακέτο χτες για να δοκιμάσω, ωραία μου φάνηκαν. Τα μωρά εντάξει είναι από το εμβόλιο; Εμείς κάναμε το infarix (εξαπλο) και το prevenan (πνευμονιόκοκκος) και γίνονται κάθε 2 μήνες. Η επόμενη δόση θα γίνει όταν θα γίνουν 6 μήνων.

Nunukaki, πολύχρονα τα μωράκια σου! Πάρε την ευχή και ξαμολήσου στις βόλτες όσο έχει ζέστη! Τελικά τι έγινε με το καρότσι;

Jasminaki, ωραιο το μοσχαράκι στη γάστρα. Εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν το βράζω πριν το βάλω στο βούρνο, αλλά το μαρινάρω με ελαιόλαδο και το ψήνω σε χαμηλή φωτια για πολύ ωρα.

Και θέλω τη γνώμη όλων σας: όπως σας είπα χτές, θα κάνω δώρο στα τέκνα στα επόμενα μηνογεννέθλια το πρώτο τους γεύμα με κρέμα. Πήγα ήδη και την πήρα (Nestle, που είναι και η μόνη χωρίς προσθήκη ζάχαρης). Λέω πρώτα να τους τη βάζω στο μπιμπερό και μετά να προχωρήσω στο κουτάλι, έτσι ώστε να μην έχουν να μάθουν 2 πράγματα μαζί. Τι λέτε γι' αυτό; Επίσης, σκέφτομαι γι' αρχή να τα βάζω στο καρότσι για να τα ταίζω. Καρεκλάκια έχω πάρει, αλλά είναι από αυτά που προσαρμόζονται στο τραπέζι.

Μην νομίζετε ότι αργεί ο καιρός και για εσάς για τις κρέμες!

Κοριτσάκι, δεν έφυγα ακόμη για σούπερ...! Τα baby dry παίρνω εδώ και καιρό και είμαι πολύ ευχαριστημένη! Έχω και ένα κουπόνι, άραγε θα ισχύει η έκπτωση στο ταμείο ή αυτό;

Τα μωρά μέχρι στιγμής καλά, λίγη ανησυχία έχει ο μικρός (αξιοπερίεργο). Εμείς κάναμε ένα, αυτό για τον πνευμονιόκοκκο (νομίζω...) και θα ξανακάνουμε σε έναν μήνα. Γενικά, έχουμε εμβόλιο κάθε μήνα. Μα, αφού λένε ότι αν δεν έχεις παρενέργειες στις πρώτες 4 ώρες, δεν θα έχεις ούτε μετά, γιατί σου έκανε ανησυχία η μπουμπού;


rPPrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάρες!

Πάάάάάλι ηλιόλουστη μέρα σήμερα... :( Πάω να δώσω σταγόνες σιδήρου και να φύγω για ψώνια, σούπερ μάρκετ και τα σχετικά (όχι, Twins, δεν θα πάω στη Δάφνη σήμερα... δεν έχω διάθεση... αν έβρεχε θα είχα!)

Witchaki, θα πάρω από το σούπερ ό,τι βρω από αυτά που γράφεις κι ο Θεός βοηθός! Μόλις μπορέσεις, απάντησε!

Φιλάκια πολλά!

οχι απο το σουπερ μαρκετ!και κυριως οχι φινο!τα αγοραζω απο ενα μαγαζι με βιολογικα και τετοια χυμα.


age.png
Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να σε προλαβα. ακου τι κανω,σε ενα μπωλ ανακατευω την ιδια ποσοτητα χαμομηλι και τιλιο και πολυ λιγοτερο μαραθοσπορο και γλυκανισο.τα τριβω με τα χερια να γινουν ομοιομορφα γιατι το τιλιο εχει κλαρακια και με δυσκολευει στο μπρικι και στο να υπολογισω ποσο θα βαλω.μετα τα βαζω σε ενα βαζο ανακατεμενα κι ετσι οταν το φτιαχνω το εχω ετοιμο.βραζω ενα μπρικι νερο και οταν βγαλει μπουρμπουληθρες το κλεινω,ριχνω ενα κουταλι της σουπας (οχι πολυ γεματο) απο το χαρμανι και το σκεπαζω με ενα πιατακι του καφε.το αφηνω τουλαχιστον πεντε λεπτα(μην ξεχαστεις και το αφησεις παρα πολυ) και μετα βγαζω με ενα πηρουνι τα πολλα και το σουρωνω σε σουρωτηρι που βαζω μια ροδελα βαμβακι.σου λεω ολες τις λεπτομερειες για να σε διευκολυνω.τους δινω δυο φορες την ημερα απο 100ml κι εκει μεσα διαλυω το γαλα.τα κακα τους θα αλλαξουν χρωμα αλλα ειναι νορμαλ.λογικα δεν υπαρχει κανενα προβλημα για να τους δωσεις.και αν σου πει ο γιατρος να μην τους δινεις για να μην χασουν γευμα δεν ισχυει γιατι το πινουν με το γευμα και αν σου πει οτι φοβαται να μην το συνηθισουν να του πεις μακαρι να το συνηθισουν!τι θα παθουν αν συνεχισουν να πινουν χαμομηλακι?!μονο καλο μπορει να τους κανει.στα λεω γιατι οι γιατροι που δινουν ευκολα φαρμακα δεν υποστηριζουν τα φυσικα.δεν ξερω για τον δικο σου.


age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μανουλομπεμακια τι κανετε?

τι ωραιες μερες ειναι αυτες!!!!

Θα διαβαζω λιγα λιγα και θα σχολιαζω!Αυτο ειναι απειλή χαχαχα

Ξεκιναω με την αγαπητη twins και τις κρεμες.Σου ειπε ο παιδιατρος οτι θα ξεκινησετε τοσο νωρίς κρεμα?Κανονικα ξεκινανε κλεινοντας τον 6ο και καποιοι αν υπαρχει λογος κλεινοντας τον 5ο.

Παρ'ολα αυτα εγω τα πάω καλα με την nutricia.Να ξερεις οτι η πρωτη κρεμα του μωρου ειναι ρυζαλευρο-βανιλια οποτε ελπιζω να μην πηρες κατι αλλο

Οσο για το μπιμπερο που λες δεν το βρισκω καθολου καλη ιδεα.Οταν μου εδωσε γραπτα οδηγιες ο παιδιατρος για το φαγητο τους,με μεγαλα γραμματα λοιπον ειχε "ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΜΕ ΜΠΙΜΠΕΡΟ".Υπάρχει κίνδυνος πνιγμου.Σιγα σιγα και με το κουταλακι.Θα παρεις κουταλακι σιλικονης που ειναι μαλακα και δεν τραυματιζουν και λιγο λιγο

Αν και θα σου ελεγα να μην βιαστεις να ξεκινησεις κρεμες.Απολαυσε λιγο ακομα την περιοδο γάλακτος.Θα υποφερειςςςςςςςςς!!!!


tt7430777fltt.gif

2yPkp3.png

Link to comment
Share on other sites

οσο για το μερος ταισματος αυτο ειναι ενα προβλημα.Μεχρι να κατσουν τα μωρα δεν μπορεις να τα βαλεις σε καρεκλακια.Το καροτσι ειναι ισως το ιδανικο μερος προς το παρον αλλα σιγουρα να βαλεις παντου πανακια γιατι θα το κανουν χαλια!


tt7430777fltt.gif

2yPkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας κι απο μένα... Σε λίγες μέρες μπαίνω κι εγώ στο κλαμπ των διδυμομαμάδων, έχω προγραμματισμένο τοκετό στο ΙΑΣΩ σε 2 εβδομάδες περίπου με καισαρική και επισκληρίδιο... Θα ήθελα οποια κοπέλα μπορεί να μου γράψει τις εμπειρίες της από τον τοκετό... Φιλιά


DvX4p3.png

EUoVp3.png

Link to comment
Share on other sites

οχι απο το σουπερ μαρκετ!και κυριως οχι φινο!τα αγοραζω απο ενα μαγαζι με βιολογικα και τετοια χυμα.

Ω, γαμώτο... Φίνο πήρα! Γλυκάνισο. Τίλιο βρήκα σε φακελάκι σκλαβενίτη. Τι να κάνω τώρα; Τι να δώσω και πόσο η άμοιρη;;;;;;;;;; Και, το σημαντικότερο, τι κάνει το καθένα από αυτά; Εννοώ, σε τι κάνει καλό;


rPPrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!!

Ένα θα σας πω...το μοσχαράκι έγινε καταπληκτικό!! Nunu τελικά το έβαλα πρώτα στην χύτρα για κανένα τέταρτο.

Twins μου απ' όσο ξέρω δεν έχουν την ίδια αντίδραση από τα εμβόλια κάθε φορά. Την μία μπορεί να μην τα πειράξει και την άλλη να κάνουν πυρετό, ίσως και να τους κοπεί η όρεξη... Περαστικό να είναι!!

Σήμερα ήρθε και ο δικός μας γιατρός και κάναμε το εμβόλιο του 4ου μήνα (σήμερα τον κλείσαμε :) ) καθώς και την 2η δόση της γαστρεντερίτιδας. Όλα καλά με τα πιτσιρίκια, πήραμε και κοντά 650γρ ο καθένας και 5εκ ύψος ο μελαχροινός και 3,5εκ. ο ξανθούλης! Το μόνο που είδε αλλά λέει ο γιατρός ότι είναι αθώο, είναι ένα μικρό φυσηματάκι στις καρδούλες τους :(:(:( . Λέει να μην με ανησυχεί γιατί είναι αθώο και απλά θα το παρακολουθήσουμε.

Επίσης...το ευχάριστο....κολικοί....ΤΕΛΟΣ!!!! :P:p:p

Κορίτσια γεια σας κι απο μένα... Σε λίγες μέρες μπαίνω κι εγώ στο κλαμπ των διδυμομαμάδων, έχω προγραμματισμένο τοκετό στο ΙΑΣΩ σε 2 εβδομάδες περίπου με καισαρική και επισκληρίδιο... Θα ήθελα οποια κοπέλα μπορεί να μου γράψει τις εμπειρίες της από τον τοκετό... Φιλιά

Vanessa καλώς σε βρίσκουμε πάλι στην παρεούλα μας!! Με το καλό να έρθουν τα μωράκια σου! Μην σε ανησυχεί τίποτα, όλα θα πάνε μια χαρά. Τίποτα δεν θα καταλάβεις και πριν το αντιληφθείς θα αντικρίσεις τα μωρά σου!!! Εγώ έκανα ραχιαία νάρκωση και μέσα σε μια ώρα αφού τελείωσε η επέμβαση, έκοβα βόλτες στους διαδρόμους. Μου είχε κάνει και τοπικές ενέσεις στην κοιλιά ο αναισθησιολόγος και δεν πονούσα τουλάχιστον την πρώτη μέρα. Μετά το αντιμετωπίζεις με παυσίπονα. Στο Ιασώ απ' όσο θα σου πουν και τα κορίτσια, μένεις στο κρεβάτι για 1 μέρα. Έχεις κάνει ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμονάκια τους? Τι φύλο είναι τα μωρά σου? Τι βάρος έχουν? Σε προγραμμάτισε ήδη ο γιατρός σου??


RKdwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...