Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts

Ω, γαμώτο... Φίνο πήρα! Γλυκάνισο. Τίλιο βρήκα σε φακελάκι σκλαβενίτη. Τι να κάνω τώρα; Τι να δώσω και πόσο η άμοιρη;;;;;;;;;; Και, το σημαντικότερο, τι κάνει το καθένα από αυτά; Εννοώ, σε τι κάνει καλό;

Agorakia, το τίλιο είναι για ηρεμία και χαλάρωση και ο γλυκάνισος για κολικούς και γενικά πόνους στην κοιλιά και δυσπεψία. :D:D Θα σου πει και η μαγισσούλα μας που είναι αστέρι σε αυτά.


RKdwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ο πυρετός ανεβαίνει και κατεβαίνει συνεχώς... το παράδοξο είναι ότι έχει φοβερή όρεξη!

Witch, βλέπω επιβεβαίωσες το όνομα σου! Απ' ότι βλέπω το ρόφημα κάνει και για μεγάλους, γιατί μου φαίνεται ότι μπορεί να δράσει σαν υπέροχο καταπραϋντικό σε περίοδο άγχους.

Jas, απ' όσο ξέρω το φυσημα είναι αρκετά συνηθισμένο και αφού το παρακολουθείτε μην ανησυχείς. Τι ύψος έχετε τώρα; Πες μου για να αγχωθώ με τα δικά μου τα σαμιαμιδάκια!

Agorakia, βάλε τη χύτρα του Οβελίξ και φτιαχνε!

Ολγα, ο γιατρός μας είπε ότι μπορούμε να ξεκινήσουμε από τον 5ο γιατί είμαστε ολιγόφαγοι και λιτοδίαιτοι και αν δεν κάνουμε κάτι γρήγορα η ανάπτυξη μας θα πάει πολύ πίσω. Ενα θα σου πω: η μαγουλού είναι 5.080 με όλες τις εξετάσεις καθαρές. Απλά δεν θέλει και πολύ το γάλα. Αυτό που λες για το μπιμπερό με την κρέμα μου το είπε και ο γιατρός. Αλλά φοβάμαι λίγο την αντίδρασή τους.

vanessa*, κατ' αρχήν καλή γέννα και όπως λέει και η Jas, μην αγχώνεσαι καθόλου. Εγώ είχα μπει εκτάκτως στο νοσοκομείο λόγω συσπάσεων, έσπασαν τα νερά στις 18:45, με μετέφεραν γρήγορα γρήγορα στο χειρουργείο, όπου μου έβαλαν καθετήρα και΄μου έκαναν περιοχική επισκληρίδιο. Το κόψιμο δεν το ένιωσα καθόλου. Στις 19:55 άκουσα το μπέμπη μου, στις 19:56 τη μπέμπα. Υπέροχη συναυλία. Μετά πήγα στη ανάνηψη χωρίς καμία παρενέργεια. Το μονο κακό είναι ότι άργησα να σηκωθώ, έκανα πάνω από 24 ώρες γιατί δεν με έπιαναν τα παυσίπονα.

Ο τοκετός είναι υπέροχος. Απλά, σε εμάς, όπως και σε αρκετά κορίτσια εδώ, συνέβη τα μωρά μας, είτε το ένα, είτε και τα δύο να χρειαστούν παραπάνω φροντίδα και να νιώθουμε τις πρώτες μέρες ότι είμαστε μαμάδες χωρίς μωρα. Αν σου συμβεί αυτό, να ξέρεις ότι είναι συνηθισμένο και μετά θα έχεις όλο το χρόνο για να αναπληρώσεις την απουσία!


322173ul1svytggs.gif

JhX4p3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας γεια σας!

φυσηματακι εχουμε κι εμεις.:(οντως ειναι αθωο και τις περισσοτερες φορες εξαφανιζεται.

twins το ματζουνι εννοειται οτι κανει και για μεγαλους και για τους ιδιους λογους επισης δηλ κολικους.(εκτος του οτι ειναι καταπραυντικο)

ποιος το δοκιμασε και το λες?!

agorakia τρελοκαμπερο θα δυσκολευτεις με τα φακελλακια γιατι μεχρι να διαλυθουν θα σου κρυωνει το νερο και δεν θα ανακατευεται καλα το γαλα.επισης εχε υπ οψιν σου οτι με ο.τι τα μαθεις τωρα αυτο θα πινουν και μετα.στην τηνο πηρα φακελλακι για να μην κουβαλαω τα παντα και δεν τους αρεσε.με το ζορι το ηπιανε.και τα δικα σου που δεν ειναι συνηθισμενα ισως ξενερωσουν με την αλλαγη αλλα μην μασας,ειναι ωραιο.δοκιμασε το να δεις!εγω πινω οταν περισσευει.


age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στις 33 και 6 ημέρες ήταν 2300 η καθεμία,οπότε στις 36 που έχω προγραμματιστεί θα ειναι σίγουρΑ 2500. Έχω 2 κοριτσάκια... Έχω κάνει και ενέσεις για τους πνεύμονες, οπότε ελπίζω πως δεν θα χρειαστεί να μπουνε θερμοκοιτίδα ή παρακολούθηση...


DvX4p3.png

EUoVp3.png

Link to comment
Share on other sites

vanessa με το καλό κοριτσι μου!!!

Εμενα εσπασαν τα νερα στις 1:30 τα ξημερωματα βλέποντας desperate housewives στις 34+2

Αν και φοβομουνα πάρα πολυ τελικά δεν καταλαβα τιποτα ουτε στην επισκληρίδιο ουτε στην καισαρική.Ειχα συνεχως απο πάνω μου και μου μιλουσαν η μαια μου και η ανασθησιολογος και στις 05:10 εμφανιστηκε το πρωτο αντρακι μου και 1 λεπτο αργοτερα το δευτερο!

Τις πρωτες μερες λιγο ταλαιπωρηθηκα απο τον πονο μονο οταν σηκωνομουνα νσ περπατησω.Μολις ομως ηρθα στο σπιτι με τα μωρα δεν ειχα τον χρόνο καν να σκεφτω αν ποναω!


tt7430777fltt.gif

2yPkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στις 33 και 6 ημέρες ήταν 2300 η καθεμία,οπότε στις 36 που έχω προγραμματιστεί θα ειναι σίγουρΑ 2500. Έχω 2 κοριτσάκια... Έχω κάνει και ενέσεις για τους πνεύμονες, οπότε ελπίζω πως δεν θα χρειαστεί να μπουνε θερμοκοιτίδα ή παρακολούθηση...

Μόνο να προσέξεις γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις βάζουν τα μωρά στην θερμοκοιτίδα χωρίς ιδιαίτερο λόγο για τα λεφτά. Η εβδομάδα που θα γεννήσεις είναι μια χαρά και το βάρος εφόσον είναι πάνω από 1800γρ είναι τέλειο!!!! ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!


RKdwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


συνηθως στα ιδιωτικά τα κρατανε αν ειναι γεννημενα πρόωρα.Και προωρα για αυτους σημαινει πριν τις 37 εβδομαδες ανεξαρτητα το βαρος.Εμενα γεννηθηκαν 2400 και 2460 και εμειναν 1 εβδομαδα


tt7430777fltt.gif

2yPkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μόνο να προσέξεις γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις βάζουν τα μωρά στην θερμοκοιτίδα χωρίς ιδιαίτερο λόγο για τα λεφτά. Η εβδομάδα που θα γεννήσεις είναι μια χαρά και το βάρος εφόσον είναι πάνω από 1800γρ είναι τέλειο!!!! ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!

Και πως θα καταλάβω αν δεν χρειάζεται να μπουν και τα βάλουν για τα λεφτά στη θερμοκοιτίδα?? Μπορώ να πάρω τέτοιο ρίσκο εγώ...?


DvX4p3.png

EUoVp3.png

Link to comment
Share on other sites

vanessa με το καλο!!!δεν μπορεις να κανεις τιποτα.ρωτα και τον γιατρο σου.εμενα δεν τα εβαλε ο δικος μου και τον ειχα ρωτησει ξεκαθαρα πριν μπω οτι δεν πιστευω να μου τα κρατησουν χωρις λογο μονο για το οικονομικο!!!

εβαλε ο αντρας μου τρεις φωτο χωρις τιτλους φανταζομαι!!!εκει που ειναι δυο μωρα,αριστερα ειναι η δικια μου και δεξια της jasmini o γιος.


age.png
Link to comment
Share on other sites

Και πως θα καταλάβω αν δεν χρειάζεται να μπουν και τα βάλουν για τα λεφτά στη θερμοκοιτίδα?? Μπορώ να πάρω τέτοιο ρίσκο εγώ...?

Έχει δίκιο η witch, να μιλήσεις με τον γιατρό σου καλύτερα και προειδοποίησέ τον ότι γνωρίζεις πως εφόσον έκανες ενέσεις κορτιζόνης και θα γεννήσεις 36 εβδομάδων και με καλό βάρος, δεν θα χρειαστεί και θα το χειριστεί εκείνος αν όντως δεν υπάρξει λόγος.


RKdwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...