Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Ιουνίου 2014!!


mommyart

Recommended Posts

αχ, τι ωραία νέα διαβάζω!!!

εμείς την άλλη Πέμπτη έχουμε γιατρό κι ανυπομονώ να μας δώσει το ok για να ξεκινήσουμε τροφές!!! αλλά μιλάμε δε κρατιέεεεμαι! του έδωσα ένα κομμάτι μήλο αντί για το μασητικό, πλάκα είχε :)

Α ωραία! Πως το δέχτηκε;


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

στην αρχή το έγλειφε κ γελούσαμε... μετά το ρουφούσε βαθιά κ το δάγκωνε όπως το μασητικό... του έκανε κ κάτι λακουβίτσες με τα ούλα! θέλει πολύ προσοχή πάντως, είχα τα μάτια μου 14! τώρα λέω να δοκιμάσω με καρότο που είναι πιο σκληρό, μιας κ είναι από τα πρώτα που θα φάμε..

ρε κορίτσια με πονάνε πολύ οι καρποί στη βάση του αντίχειρα, κυρίως όταν ξυπνάω... είναι ένα είδος τενοντίτιδας που παθαίνουν νεαρές μητέρες... κ είναι κ ο πιο ελαφρύς εδώ μέσα! εσείς πως πάτε;

επίσης ξέρει καμία τι γίνεται με τις αναγωγές τώρα που θα τρώνε; αυτός ο μήνας πράγματι είναι ο χειρότερος, μέχρι κι εμείς που γενικώς δεν είχαμε θέμα, τα βράδια κάνουμε λίγο εμετό.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω νεα που διαβάζω... Μεγαλώνουν πολύ γρήγορα τα μικρουλια μας. Όσον αφορά το φαγητό εμείς μάλλον θα ξεκινησουμε μόλις κλείσουμε τον πέμπτο γιατί η γιατρός μας θέλει να καθόμαστε καλά μόνοι μας. Ακόμα αποστειρωνουμε. Κοιμόμαστε αρκετά και έχουμε μόνο γκρίνια από τα δόντια ππλεον. Κάνουμε κακά 4 φορές την ημέρα. Μουντακι και καρδούλα μπράβο στα πιτσιρικακια σας. Αλοβεσακι μου τρώω διάφορα αλλά χωρίς γαλακτοκομικά. Ψητά κοκκινιστα μακαρόνια κτλ κτλ


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

στην αρχή το έγλειφε κ γελούσαμε... μετά το ρουφούσε βαθιά κ το δάγκωνε όπως το μασητικό... του έκανε κ κάτι λακουβίτσες με τα ούλα! θέλει πολύ προσοχή πάντως, είχα τα μάτια μου 14! τώρα λέω να δοκιμάσω με καρότο που είναι πιο σκληρό, μιας κ είναι από τα πρώτα που θα φάμε..

ρε κορίτσια με πονάνε πολύ οι καρποί στη βάση του αντίχειρα, κυρίως όταν ξυπνάω... είναι ένα είδος τενοντίτιδας που παθαίνουν νεαρές μητέρες... κ είναι κ ο πιο ελαφρύς εδώ μέσα! εσείς πως πάτε;

επίσης ξέρει καμία τι γίνεται με τις αναγωγές τώρα που θα τρώνε; αυτός ο μήνας πράγματι είναι ο χειρότερος, μέχρι κι εμείς που γενικώς δεν είχαμε θέμα, τα βράδια κάνουμε λίγο εμετό.

Εγώ υποφέρω με πλάτη μέση. Εμείς με την αλλαγή γάλακτος δεν έχουμε αναγωγές. Καμία φορά μόνο βγάζει το δικό μου αν έχω φάει κάτι που τον πειραζει. Κι εγώ ήθελα να του δώσω φρουτακι αλλά ο άντρας μου φοβάται


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δεν εχουμε βελτιωση... ξυπναει συνεχεια τη νυχτα..πιστευω οτι ποναει η πνιγεται απο το γαλα...κ γενικα οταν γκρινιαζει κ στο καροτσι κ τη σηκωνψ ρευςται η βγαζει γαλα...ελπιζω να αρχισουμε νωρις στερεες μπας κ δουμε φως...το σιροπι σπα ιως καταφερνω να της το δωσω..το φτυνει...

Εγω γενικα ποναω παντου: μεσες,πλατες, χερια, ποδια... απο πιατικο δε δεν εχω αφησει τπτ, τα χω σπασει ολα στο πλυσιμο...δεν πιανω καλα... ζαλιζομαι κιολας...μαλλον ειμαι γι αποσυρση :(


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην αρχή το έγλειφε κ γελούσαμε... μετά το ρουφούσε βαθιά κ το δάγκωνε όπως το μασητικό... του έκανε κ κάτι λακουβίτσες με τα ούλα! θέλει πολύ προσοχή πάντως, είχα τα μάτια μου 14! τώρα λέω να δοκιμάσω με καρότο που είναι πιο σκληρό, μιας κ είναι από τα πρώτα που θα φάμε..

ρε κορίτσια με πονάνε πολύ οι καρποί στη βάση του αντίχειρα, κυρίως όταν ξυπνάω... είναι ένα είδος τενοντίτιδας που παθαίνουν νεαρές μητέρες... κ είναι κ ο πιο ελαφρύς εδώ μέσα! εσείς πως πάτε;

επίσης ξέρει καμία τι γίνεται με τις αναγωγές τώρα που θα τρώνε; αυτός ο μήνας πράγματι είναι ο χειρότερος, μέχρι κι εμείς που γενικώς δεν είχαμε θέμα, τα βράδια κάνουμε λίγο εμετό.

Εγώ υποφέρω με πλάτη μέση. Εμείς με την αλλαγή γάλακτος δεν έχουμε αναγωγές. Καμία φορά μόνο βγάζει το δικό μου αν έχω φάει κάτι που τον πειραζει. Κι εγώ ήθελα να του δώσω φρουτακι αλλά ο άντρας μου φοβάται


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δεν εχουμε βελτιωση... ξυπναει συνεχεια τη νυχτα..πιστευω οτι ποναει η πνιγεται απο το γαλα...κ γενικα οταν γκρινιαζει κ στο καροτσι κ τη σηκωνψ ρευςται η βγαζει γαλα...ελπιζω να αρχισουμε νωρις στερεες μπας κ δουμε φως...το σιροπι σπα ιως καταφερνω να της το δωσω..το φτυνει...

Εγω γενικα ποναω παντου: μεσες,πλατες, χερια, ποδια... απο πιατικο δε δεν εχω αφησει τπτ, τα χω σπασει ολα στο πλυσιμο...δεν πιανω καλα... ζαλιζομαι κιολας...μαλλον ειμαι γι αποσυρση :(

Σίδηρο και πολυβιταμινες ππαιρνεις;;


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σίδηρο και πολυβιταμινες ππαιρνεις;;

Οχι,τπτ. Σιδηρο μου χαν πει για ενα μηνα μετα τον τοκετο...βιταμινες πηρα απο μονη μου ωια θβλαζουσες ενα κουτι...οοοοταν θυμαμαι, πινω ασβεστιο..

Ρανια, αν θες πες μου ενα ενδεικτικο ημερησιο διαιτολογιο σου... τι τρως πρωι κτλ


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι,τπτ. Σιδηρο μου χαν πει για ενα μηνα μετα τον τοκετο...βιταμινες πηρα απο μονη μου ωια θβλαζουσες ενα κουτι...οοοοταν θυμαμαι, πινω ασβεστιο..

Ρανια, αν θες πες μου ενα ενδεικτικο ημερησιο διαιτολογιο σου... τι τρως πρωι κτλ

Κορίτσι μου τις βιταμίνες τις παίρνουμε όλο τον καιρό που θηλαζουμε. Πρόσεχε μην πέσεις κάτω. Λοιπόν σηκώνομαι πίνω σίδηρο+ φολλικο. Μετα από μια ώρα και αν πεινάω ψωμί βιταμ και μέλι. Στις 11 μαγνήσιο. Το μεσημέρι κατι μικρό ίσως φουντούκια η αμύγδαλα η φρούτα και κατά τις έξι φαγητό πχ ψάρι η κρέας πατάτες μακαρόνια φασολάκια όχι όσπρια τυρια. Παίρνω και την πολυβιταμινη με το ασβέστιο. Ε το βράδυ θέλω γλυκό, χαλβά Σιμιγδαλένιος η μουστοκουλουρο η οτιβδεν έχει γαλα. Καλά είναι μην νομίζεις.


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δλδ εσυ απο συμπληρωματα παιρνεις ο,τι παιρναμε στην εγκυμοσυνη;

(Κοριτσια κ οι υπολοιοες παιρνετε;)

Ρε ρανια,δεν παιζει να τον πειραζουν κ αυτα; πχ να του κανει δυσκοιλιοτητα το σιδηρο;


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δλδ εσυ απο συμπληρωματα παιρνεις ο,τι παιρναμε στην εγκυμοσυνη;

(Κοριτσια κ οι υπολοιοες παιρνετε;)

Ρε ρανια,δεν παιζει να τον πειραζουν κ αυτα; πχ να του κανει δυσκοιλιοτητα το σιδηρο;

Moυ αλλαξε τον σιδηρο, επαιρνα το viofer και τωρα παιρνω το gyno-tardiferon. Εγώ σε ολη μου τη ζωη ημουν δυσκοιλια και υποφερω απο σπαστική κολιτιδα. ΕΙλικρινά απο την εγκυμοσύνη και μετά έχει στρωσει τελειως το θεμα της δυσκοιλιοτητας Και βλέπω οτι παρολο που παιρνω σιδηρο και ο μικρος μου παει πλεον με την αλλαγη του γαλακτος 4 φορες την ημερα. Αρα δεν εχουμε θεμα κανενα με τις βιταμινες. Μην ξεχνας οτι ο δικος μου δεν ηταν δυσκοιλιος. πηγαιναμε μια φορα τηνημερα ή στις 3 μερες αλλα ειχαμε τρομερους πονους και αερια Εμενα η μαια μου ειπε οτι απο την στιγμη που θηλάζεις τις βιταμινες σου θα τις παιρνεις κανονικα σε ολο το θηλασμο και κυριως το σιδηρο και το ασβεστιο για να μη δουμε τιποτα νυχια, μαλλια και δοντια να πεφτουν! Ετσι ακριβως μου ειπε. Οποτε τι να πω. Ουτως η αλλιως μια πολυβιταμινη ειναι καλο να την παιρνεις τωρα απο τη στιγμη που υπαρχει κουραση!


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ρανια :)

Εμενα στο νοσοκομειο μου χαν πει σιδηρο για ενα μηνα κονο. Τπτ αλλο..ασβεστιο που ρωτησα μετα μονη μου, μου ειπαν οχι.. ο παιδιατρος ειπε να παρω κ ετσι παιρνω...αλλα τπτ αλλο..


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου τις βιταμίνες τις παίρνουμε όλο τον καιρό που θηλαζουμε. Πρόσεχε μην πέσεις κάτω. Λοιπόν σηκώνομαι πίνω σίδηρο+ φολλικο. Μετα από μια ώρα και αν πεινάω ψωμί βιταμ και μέλι. Στις 11 μαγνήσιο. Το μεσημέρι κατι μικρό ίσως φουντούκια η αμύγδαλα η φρούτα και κατά τις έξι φαγητό πχ ψάρι η κρέας πατάτες μακαρόνια φασολάκια όχι όσπρια τυρια. Παίρνω και την πολυβιταμινη με το ασβέστιο. Ε το βράδυ θέλω γλυκό, χαλβά Σιμιγδαλένιος η μουστοκουλουρο η οτιβδεν έχει γαλα. Καλά είναι μην νομίζεις.

καλά, τόσο λίγο τρως;;;; μόνο 1 γεύμα τη μέρα;

εγώ οπωσδήποτε γερό πρωινό κ 2 γεύματα, χώρια τα σνακ κ τα φρούτα ενδιάμεσα...

κ το πρωί "αν πεινάς";;; εγώ πεινάω κ τη νύχτα πολλές φορές!!!

ευτυχώς που χάλασε η ζυγαριά μου :P

Link to comment
Share on other sites

Δλδ εσυ απο συμπληρωματα παιρνεις ο,τι παιρναμε στην εγκυμοσυνη;

(Κοριτσια κ οι υπολοιοες παιρνετε;)

Ρε ρανια,δεν παιζει να τον πειραζουν κ αυτα; πχ να του κανει δυσκοιλιοτητα το σιδηρο;

για ασβέστιο που ρώτησα την παιδίατρο είπε ότι εφόσον τρώω καθημερινά γαλακτοκομικά δε χρειάζεται, αλλά αν θέλω μπορώ να παίρνω το mega calcium

όταν πήγα στη γυναικολόγο να με δει μετά τη γέννα ζήτησα να μου γράψει εξετάσεις, γιατί πάντα ήμουν αναιμική, κ όταν λέω πάντα ούτε με θεραπείες δεν ανέβαζα αιματοκρίτη πάνω από 34... ε, λοιπόν.... αιματοκρίτη 39,5 κ σίδηρο 110, φερριτίνη 40 :shock: έτσι ακριβώς τα κοίταζα! οπότε ούτε συζήτηση για συμπλήρωμα... θα μου πείτε πήρα κ ένα σωρό κουτιά μαγιά μπύρας που έχει το σύμπλεγμα βιτ. Β, συν το τριφύλλι καθημερινά στο γιαουρτάκι μου!

στην επόμενη εγκυμοσύνη θα τα προτιμήσω από το σίδηρο :)

Link to comment
Share on other sites

Moυ αλλαξε τον σιδηρο, επαιρνα το viofer και τωρα παιρνω το gyno-tardiferon. Εγώ σε ολη μου τη ζωη ημουν δυσκοιλια και υποφερω απο σπαστική κολιτιδα. ΕΙλικρινά απο την εγκυμοσύνη και μετά έχει στρωσει τελειως το θεμα της δυσκοιλιοτητας Και βλέπω οτι παρολο που παιρνω σιδηρο και ο μικρος μου παει πλεον με την αλλαγη του γαλακτος 4 φορες την ημερα. Αρα δεν εχουμε θεμα κανενα με τις βιταμινες. Μην ξεχνας οτι ο δικος μου δεν ηταν δυσκοιλιος. πηγαιναμε μια φορα τηνημερα ή στις 3 μερες αλλα ειχαμε τρομερους πονους και αερια Εμενα η μαια μου ειπε οτι απο την στιγμη που θηλάζεις τις βιταμινες σου θα τις παιρνεις κανονικα σε ολο το θηλασμο και κυριως το σιδηρο και το ασβεστιο για να μη δουμε τιποτα νυχια, μαλλια και δοντια να πεφτουν! Ετσι ακριβως μου ειπε. Οποτε τι να πω. Ουτως η αλλιως μια πολυβιταμινη ειναι καλο να την παιρνεις τωρα απο τη στιγμη που υπαρχει κουραση!

εγώ έπασχα από αναιμία όπως προείπα κ από το στομάχι μου...

μετά τη γέννα θεραπεύτηκαν κ τα δύο!

συζυτώντας με μια φίλη που έχει 4 παιδιά μου είπε ότι γενικώς η γυναίκα μετά από κάθε γέννα γίνεται πιο υγιής... τώρα που το στηρίζει δε ξέρω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...