Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2017!


TatKono

Recommended Posts

Καλημέρα και από εμένα μανούλες!!!

εγώ έχω πάρει 3 φορμάκια  μέγεθος 3-6 μηνών και 10 εσωρουχάκια με κοντό μανίκι πάλι 3-6 μηνών για την μπέμπα μου.

σκέφτομαι να της πάρω και κανένα πιο μικρο(0-3 ) για το μαιευτήριο τουλάχιστον

έχω ξεχάσει πως είναι τα νεογέννητα:cool:

μετά σκέφτομαι να της φοράω από τον γιο μου φορμάκια ...ότι δεν είναι πάρα πολύ μπλε βέβαια...

και εγώ με βρεφικό απορρυπάντικό και μαλακτικό θα τα πλύνω και μετά σιδέρωμα κανονικά

έτσι έκανα και στον γιο μου για πάρα πολύ καιρό και τώρα που είναι 3 χρονών του τα πλένω με άσπρο σαπούνι υγρό.

ευτυχώς από εβδομάδα θα βγω σε άδεια και θέλω να προγραμματίσω τις δουλειές μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 634
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εγκυουλες καλησπερα! Σημερα πηγα για την καμπυλη αλλα δεν τα καταφερα! Αυτη η τρισαθλια γλυκοζη με πειραξε... την εκανα εμμετο και διαροια...:-( η γυναικολογος μου ειπε να μην την ξανακανω αλλα να μετραω το σακχαρο με το μηχανακι που εχουν οι διαβητικοί. Το προτιμω να σας πω την αληθεια. 

ΥΓ. Κοιμηθείτε τωρα οσο περισσοτερο μπορειτε γιατι μετα....

Φιλακια σε ολες τις στρογγυλες κοιλιτσες :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας εγκυουλες!δε γράφουμε τα νέα μας πολύ τακτικά!είστε όλες καλά? 

Εγω περιμένω τα αποτελέσματα της γλυκόζης και ελπίζω να είναι καλά! 

Πως κοιμάστε τώρα τελευταία? Εγώ έχω στραβώσει παρόλο που έχω μαξιλαρι εγκυμοσυνης και πραγματικά με έχει βοηθήσει πολύ. Απλά πιάνομαι συνέχεια να ξαπλωνω στα πλάγια και κυρίως στο αριστερό πλάι όπως συμβουλεύουν οι γιατροί. Μου έλειψε το ανάσκελα και το μπρούμυτα. Τις προάλλες είπα στην μαια ότι με ξεκουράζει πολύ το ανάσκελα αλλά μου είπε καλύτερα να μη χρησιμοποιώ αυτή τη στάση. Έτσι μένω ανάσκελα μόνο για μερικά λεπτά μέσα στη νύχτα και γυρίζω γρήγορα στα πλάγια και μετά με πιάνουν οι τύψεις! 

Τον τελευταίο καιρό ο μπέμπης κλωτσάει τόσο πολύ στον ύπνο μου που δε μπορώ να κοιμηθώ και μερικές φορές με πονάει. Σκέφτομαι μήπως του κάνω κακό που είμαι πλάγια και επομένως η μισή κοιλιά μου πατιέται και εκεινος μήπως πιεζεται?εσείς βάζετε κανένα μαξιλαρι κάτω από την κοιλιά όταν κοιμάστε η οχι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα!!!!!

και εγώ τώρα τελευταία δεν κοιμάμαι και πολύ καλά..

κοιμάμαι με 3 μαξιλάρια

το ένα οκ κάτω από το κεφάλι,το 2ο αγκαλιά και στηρίζω κάπως την κοιλιά και το 3ο ανάμεσα στα πόδια ή βάζω τα πόδια πάνω σε αυτό γιατί νομίζω ότι ξεκουράζονται έτσι.κάθε απόγευμα-βράδυ σχεδόν με πονάνε οι αστράγαλοι.βέβαια δεν έχω πολλά πρηξίματα ακόμα και μακάρι να μην πρηστώ στα πόδια πάρα πολύ γιατί στην 1η εγκυμοσύνη ντρεπόμουν να βγω έξω από το πρίξιμο στα πόδια.:shock:

εγώ πάντως κοιμάμαι  και λίγο ανάσκελα ,και μερικές φορές και κάπως πλαγιομπρούμυτα γιατί μπρούμυτα είναι η αγαπημένη μου στάση στον ύπνο.όταν βέβαια αρχίζει τις κλωτσιές η μπέμπα καταλαβαίνω ότι την ενοχλεί.

εγώ από δευτέρα πάω ξανά για τσεκ απ(γενική αίματος και ούρων και Τετάρτη ή Πέμπτη θα πάω να δω την μπεμπούλα στον γιατρό)

εσείς έχετε κλείσει για doppler?  εγώ έχω κλείσει στις 18/8.

άντε κορίτσια περνούν οι μέρες....

χθες πήρα για την μπεμπουλα μου μια κουβερτούλα και ένα σετ σεντονάκια.

να μαζέψω την προίκα της σιγά σιγά....:)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ καλη εβδομαδα σε ολες τις ομορφες συνεγκυουλες της παρεας!!

Εγω κοιμαμαι πολυ, αν κ με διακοπες εννοειται ανα 3-4 ωρες λογω συχνοουριας κ μαλιστα με 3 μαξιλαρια μεχρι στιγμης : ενα στο κεφαλι, ενα αναμεσα στα ποδια κ ενα στα πελματα για να ειναι τα ποδια μου πιο ψιλα απο την καρδια ωστε να αποφυγω το πρηξιμο!! Στην αρχη του καλοκαιριου κ λογω κουρασης μαλλον, ειχαν τουμπανιασει τα ποδια μου απο το πρηξιμο, απο τη στιγμη ομως που καθιερωσα καθε απογευμα να τα βαζω σε μαξιλαρια ψηλα περασε κ αυτο! Γ αυτο και το εχω διατηρησει ακομα στον υπνο! Παντως ο μπεμπης μου αν κ τον ακουω συχνα πυκνα πλεον, δεν με ενοχλει ιδιαιτερως με κλωτσιες κ τα συναφη στον υπνο.. ειμαι μεγαλο κοριτσι κ αυτος μολις 1.207 (μετρηθηκαμε προχθες που πηγα στο γιατρο) κ φαινεται να εχει ακομα χωρο για να κανει τα δικα του! Για να δουμε τι θα κανει μολις στενεψουν τα περιθωρια..!

Angela123 πως τα πηγες στην καμπυλη; καλα αποτελεσματα να εχεις!! ToniaP δεν πειραζει που δεν καταφερες να την κανεις! Ουτε κ εγω την εχω κανει ακομα γιατι βασει των αποτελεσματων αιματος ο γιατρος εχει κρινει οτι δεν χρειαζεται ακομα! Βεβαια ειμαι 34 (στο οριο) κ μου εχει απαγορευσει τα γλυκα (ουτε μελι δεν μου επιτρεπει να φαω..) αλλα καλυτερα γιατι ουτε εμενα μου λειπουν τα γλυκα κ εχω παρει μολις 6 κιλα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 28/7/2017 at 1:39 ΜΜ, Angela123 είπε:

Γειά σας εγκυουλες!δε γράφουμε τα νέα μας πολύ τακτικά!είστε όλες καλά? 

Εγω περιμένω τα αποτελέσματα της γλυκόζης και ελπίζω να είναι καλά! 

Πως κοιμάστε τώρα τελευταία? Εγώ έχω στραβώσει παρόλο που έχω μαξιλαρι εγκυμοσυνης και πραγματικά με έχει βοηθήσει πολύ. Απλά πιάνομαι συνέχεια να ξαπλωνω στα πλάγια και κυρίως στο αριστερό πλάι όπως συμβουλεύουν οι γιατροί. Μου έλειψε το ανάσκελα και το μπρούμυτα. Τις προάλλες είπα στην μαια ότι με ξεκουράζει πολύ το ανάσκελα αλλά μου είπε καλύτερα να μη χρησιμοποιώ αυτή τη στάση. Έτσι μένω ανάσκελα μόνο για μερικά λεπτά μέσα στη νύχτα και γυρίζω γρήγορα στα πλάγια και μετά με πιάνουν οι τύψεις! 

Τον τελευταίο καιρό ο μπέμπης κλωτσάει τόσο πολύ στον ύπνο μου που δε μπορώ να κοιμηθώ και μερικές φορές με πονάει. Σκέφτομαι μήπως του κάνω κακό που είμαι πλάγια και επομένως η μισή κοιλιά μου πατιέται και εκεινος μήπως πιεζεται?εσείς βάζετε κανένα μαξιλαρι κάτω από την κοιλιά όταν κοιμάστε η οχι?

Σιγα βρε κοριτσακι μη νιωθεις κ τυψεις.δ απαγορευεται το ανασκελα.το ιδανικο ειναι το πλαι αριστερα,αλλα δ θα μεινεις κ 9μηνες ετσι.συνηθως ανασκελα δ βολευονται οι εγκυουλες γτ δ παιρνουν καλα αναπνοη,αν βολευεσαι κανενα πρβλμ

Με το καλο τα μωρακια σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια :) και εγώ εδώ με πρόβλημα στον ύπνο άλλα μεγάλο πρόβλημα πονάει όλο μου το σώμα κάθε μερα ο άντρας μου ..μου κάνει μασάζ στα πόδια με αμυγδαλελαιο είμαι και μέσα στο σπίτι ακινησία τόσους μήνες μόνο στα ραντεβού πάω λογικό να πονάω  παντού αλλά χαλάλι στα μπεμπακια μας και ασ μη κοιμάμαι.. κορίτσια περνάει ο καιρός. Α κορίτσια από τον τελευταίο υπέρηχο η πητ βγαινει 13 οκτωμβριου λιγο νωριτερα :) ο γιατρος μου ειπε αυτο ειναι καλο για μασ η μπεμπουλα ειναι μεγαλουτσικη :):) περιμενω 9/8 να ξαναδω την μπεμπουλα .

Κορίτσια κάτι ακόμα η κοιλίτσα εσάς έχει απλωθεί; εμένα  ναι δεν είναι μυτερη αλλά έχει απλωθεί :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει η ΠΗΤ σύμφωνα με το μέγεθος του παιδιού? Τελευταία φορά που έκανα υπερηχο (παραπάνω από 1 μήνα θα έχει )ο γιατρός είπε ότι είναι 1 εβδομαδα μεγαλύτερος.Αυτό σημαίνει ότι πρεπει να μεταφερθεί η ΠΗΤ μια εβδομαδα νωρίτερα? 

Με αγχώνει λίγο αυτό γιατί εδώ στην Αγγλία δε θα ξανακάνω άλλον υπέρηχο και προφανώς δε γνωρίζουν ότι έκανα υπέρηχο στην Ελλάδα και οι μετρήσεις ήταν μεγαλύτερες. Το θέμα είναι ότι σου δίνουν παράταση μέχρι 2 εβδομαδες μετά την ΠΗΤ  (δηλ περιμένουν μέχρι κάτι 42 εβδομάδες και μετά σου κάνουν πρόκληση. 

Αν δε ξέρουν ότι μεταφέρθηκε η ΠΗΤ μου και πάρω τελικά παραταση,θα σκάσω κυριολεκτικά και θα έχω μεγάλο πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια ...

Angela μου εμένα έτσι μου είπε ο γιατρός ότι επειδή βγαίνει μεγάλη η μπεμπουλα 1 βδομάδα και 3 μέρες αλλάζει και πητ τώρα δεν ξέρω να σου πω έτσι βγήκε και στην β.επιπεδου θα τον  ξανά ρωτήσω θα δω 9 του μήνα στον υπέρηχο τι θα μου πει . Μην έχεις άγχος και της κουμπαράς μου η μπέμπα που είναι τώρα 10 ημερών 1 βδομάδα μεγαλύτερη έβγαινε και πήρε 10 μέρες από τον 9ο μόνο και τσουπ βγήκε η μπέμπα 3.820kgr .

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια! Τι κανετε? Εγω τωρα σταματησα απο την δουλεια επιτελους και ξεκιναω σιγα σιγα ετοιμασιες για το δωματιο. Με την καμπυλη και εγω δυσκολευτηκα πηγα 2 φορες για να καταφερω να την κανω.. και ευτυχως ολα καλα!

Να σας ρωτησω.. ειμαι σε αναζητηση για στρωμα για την κουνια και δεν μπορω να αποφασισω.. εχετε κατι να μου προτεινετε? Η καποιο υλικο που πρεπει να αποφυγω?


nqrDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, dimaki είπε:

Γεια σας κοριτσια! Τι κανετε? Εγω τωρα σταματησα απο την δουλεια επιτελους και ξεκιναω σιγα σιγα ετοιμασιες για το δωματιο. Με την καμπυλη και εγω δυσκολευτηκα πηγα 2 φορες για να καταφερω να την κανω.. και ευτυχως ολα καλα!

Να σας ρωτησω.. ειμαι σε αναζητηση για στρωμα για την κουνια και δεν μπορω να αποφασισω.. εχετε κατι να μου προτεινετε? Η καποιο υλικο που πρεπει να αποφυγω?

Τυχερη!τι καλά που σταμάτησες τη δουλειά! Εγώ έχω ακόμα! Σταματάω μόλις μπω στον μήνα μου! 

Η καμπύλη ηταν πολύ εύκολη εξέταση τελικά. Σαν πορτοκαλάδα έμοιαζε η γλυκόζη και δεν είχα πρόβλημα να πιω κι άλλο αν χρειάζονταν. Ευτυχώς πήγαν όλα καλά και τα αποτελέσματα ήταν φυσιολογικα!

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα από στρωμα γιατί εμάς μας χάρισαν ένα αχρησιμοποιητο 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια!ήθελα να ρωτήσω αν ο γιατρος σας σας συστησε να κάνετε doppler.Ρώτησα τη μαια χθες και μου είπε καλύτερα να μην πετάξω τα λεφτά μου σε αυτό και αντίθετα να πάρω πράγματα για το μωρο γιατί όλα κυλάνε ομαλά. Αν προσέξει αυτήν κάτι το ανυσηχητικο θα με παραπέμψει να κάνω αυτήν την εξέταση αλλά προς το παρόν δε χρειάζεται και ούτε βλέπει να χρειαστεί αργότερα.

Έχω την εντύπωση ότι στην Ελλάδα το doppler θεωρείται εξέταση ρουτίνας και όλες οι γυναίκες το κάνουν. Πως είναι δυνατόν όλες οι γυναίκες να το χρειάζονται και εδώ να μην είναι απαραίτητο? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες πως πατε? Εγω ζοριστηκα λιγο με τις ζεστες αλλα ευτυχως σημερα επεσε λιγο η θερμοκρασια! Angela 123 κι εμενα η γιατρος μου ετσι μου ειπε, οτι δεν ειναι απαραιτητος προς το παρον και θα με παραπεμψει αν δει κατι ανησυχητικό δεν ξερω παντως την εμποστευομαι απολυτα!

Απο εβδομαδα λεω να αρχισω και εγω καποιες αγορες για την μπεμπουλα μου ευτυχως δεν χρειαζομαι παρα πολλα αφου ειναι το δευτερο κοριτσακι μου!

Ευχομαι να ειστε ολες καλα... :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα και καλες βουτιές σημερα!!!!  Ειμαι παραλια και απολαμβάνω την ησυχια μου μονο με τον εξωγήινο μου στη κοιλίτσα! 

Χάθηκα το ξερω αλλα τελείωσα απο ολες τιςδουλειες στο σπιτι.... Μεχρι και την κούνια έστησα γιατι σε 15μερες ερχονται τα παιδια μου. Απο αγορές εκανα λιγες και τις πιο απαραίτητες.  Τωρα πλέον αγοράζω μονο πάνες και μωρομαντηλα. Λογικα σε λιγες μερες ξεκινώ πλυσιματα με το βρεφικό σαπούνι! Μεχρι ετοιμάζω και τα δωράκια κεράσματα για τους συναδέλφους στη δουλεια....  Στις 22 εχω παλι γιατρο για να δουμε τις ημερομηνίες και για την αδεια αλλα και για την γεννά και να μιλησουμε για την καισαρική. 

Τωρα για το Doppler ειναι ρουτίνα δεν χρειάζεται παντα γιατι βλεπουν μονο την ροή του αίματος και τη καρδια οπως σχεδον καο στον απλο υπέρηχο....  Και εγω αν και θα παρω την αδεια θα σταματησω λιγο πριν μπω στο μηνα μου μιας και ειμαι εποχική υπάλληλος και δεν με συμφέρει. 

Τοκακο ειναι οτι οι εμετοι μου ξανάρχισαν.... Καθε δεύτερο πρωινο κανω και από εναν ετσι για να μου παει καλα η μερα....  Τωρα πηρα κιλα ειμαι δηλαδη στο +4 και φανηκε επιτελους η μπαλοκοιλιτσα μου....  


iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά ψωνια σε όλες τις μανούλες! Πόσο σε ζηλεύω Alekagala που απολαμβάνεις τα μπάνια σου!Μου έχει λείψει πολύ η θάλασσα! Είμαι πιο άσπρη και από το γάλα! Μιας που αναφέρει τα μωρόμαντηλά τι έχεις πάρει? Εγώ έψαξα να βρω τα πιο φυσικά χωρίς χημικά.Waterwipes λέγονται και είναι φτιαγμένα μόνο με νερό και ένα εκχύλισμα φρούτου.Θα τα χρησιμοποιώ όμως μόνο όταν είμαστε έξω γιατί μέσα στο σπίτι σκέφτομαι μόνο βαμβάκι και χλιαρό νερό. Γενικά δε θέλω να "πειραματιζομαι" πολύ με αυτήν την ευαίσθητη περιοχή και θέλω όλα να είναι όσο πιο φυσικά γινονται

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...