Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, irene_alex είπε:

      Impryl έχει πάρει κάποια κοπέλα? Είναι συμπλήρωμα για αυτές που έχουμε χαμηλή ΑΜΗ. Εγώ κοιτάζω τώρα να τα πάρω, έχουν κάποιο υψηλό κόστος αυτά τα χάπια. 

      Τις έχω πάρει εγώ κορίτσι, και αυτές και τις ovamax και τις fertilimax, και δε μπορώ να πω ότι είδα διαφορά. Στην τσέπη μου μόνο.. βέβαια ίσως παίζει ρόλο και η ηλικία, τι να σου πω.. 

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

Risotto ετσι ξεκίνησα να είστε σε ετοιμότητα για ποτέ έγιναν 5 λεπτοί δεν κατάλαβα. Μόλις φτάσαμε έγιναν 2 λεπτοί και έσπασαν τα νερα! Αυτος μου πόνος δεν είχε καμία σχέση με τον πόνο της γέννας. Οι αναπνοες βοηθάνε ναι! Καλή δύναμη! Ο Θεός μαζί σου! Ασε το σπιτι έρχεται ο άγγελος σου!

Εμείς με το θηλασμο πάμε καλά νομίζω. Το βράδυ πολυ δύσκολο απο τις 2 και μετά αλλα στις 9 το πρωί κοιμήθηκε ενα τρίωρο! Ετσι και εγω κοιμήθηκα 40 λεπτά και πήρα δυνάμεις! Έκανα και μελομακαρονα πάλι! Θέλει υπομονή ο θηλασμος γιατί θηλάζει 13 λεπτά τον παίρνει ο ύπνος όχι βαθιά για να τον αφήσω και μετά μπορει απο ενα 15 να ξανά θηλασει. Θα τον μάθω όμως για πρώτο βράδυ είμαστε κακά νομίζω. Θα ρωτήσω και τις τροφές που πρέπει να αποφεύγω χθες έφαγα σπανακόπιτα και με προβληματίζει μήπως τα πράσινα είναι για αρχη δύσκολα σε αυτόν.

Chrisa νεύρα ακόμα δεν έχω αλλα άμα ακούσω και αλλα θα έρθουνε και αυτά! Προς το παρόν είμαι ψύχραιμη και οπως είπε η Kidenio κάνω την κουφ!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

risoto σου εύχομαι τον πιο ωραίο τοκετό του κόσμου!Για το σπίτι σε νιώθω, είχαμε κι εμείς πριν 4 μέρες μια ζημιά σε ένα σωλήνα, αλλά δεν τα συζητάμε τώρα αυτά! Νομίζω έχεις και γιατρό σήμερα, οπότε σίγουρα θα έχουμε την κουκλάρα!!!!

Βρε κορίτσια με αυτά που ακούω (νευρα, κατακράτηση), άρχισα να μη βιάζομαι και πολύ!Θα μου πείτε την Τετάρτη τελειώνει το πανηγύρι (αλλά με τεχνητούς γαμώτο). Κρίμα μου φαίνεται απίστευτο και εμένα κι όλο τον κόσμο γύρω μου. Πολύ άργησε ο μπέμπης!!!

Φιλάκια σε όλες.


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμάς!! Κατʼ αρχάς να σας ζήσουν κορίτσια που γεννήσατε πιο μετά!! Εμείς μετά από μέρες που μας φάνηκαν αιώνες ατελείωτοι, επιτέλους σήμερα μάθαμε ότι θα τον πάρουμε σπίτι την Τετάρτη!! Πραγματικά δεν περιγράφεται η ανακούφισή μας, αφού κλαίγαμε από χαρά κι εγώ κι ο άντρας μου!

Για το θηλασμό μην ανησυχείτε : όποια θέλει και έχει λίγη υπομονή θα θηλάσει. ΟΛΕΣ έχουμε γάλα αρκεί να υπάρχει ζήτηση. Το πολύ κάθε 3 ώρες και το βράδυ κάθε 4 το παιδί πρέπει να μπαίνει στο στήθος για όση ώρα θέλει. Αλλιώς βοηθάμε και με το θήλαστρο. Για τις θηλές μας το γάλα μας, ελαιόλαδο και αν πληγωθούν, κρέμα λανολίνης. Μια φορά την ημέρα πλύσιμο με σαπούνι και όσο μπορείτε, να τις έχετε γυμνές στον αέρα. Όσο για τη διατροφή μας και το θηλασμό. Αποφεύγετε την καφεΐνη γιατί δημιουργεί νευρικότητα στα μωρά. Αποφεύγετε τα γαλακτοκομικά από αγελαδινό γάλα γιατί είναι το Νο 1 αλλεργιογόνο. Αποφεύγετε τη σοκολάτα γιατί η βασική της ουσία θεοβρώμη που εμπεριέχεται στο κακάο δεν μπορεί να χωνευθεί απʼ το ανώριμο πεπτικό του μωρού. Όσο για τα λαχανικά, πρασινάδες, όσπρια που προκαλούν αέρια όταν τα τρώμε, να ξέρετε το εξής: τα αέρια προκύπτουν απʼ τις ζυμώσεις των φυτικών ινών απ΄τα βακτήρια του εντέρου. Απʼ το γάλα δεν μπορούν να περάσουν στο μωρό ούτε οι φυτικές ίνες ούτε τα βακτήρια που ζούν στο δικό μας έντερο!! Συνεπώς, βοσκήστε άφοβα για καλό άρμεγμα!!!

Risoto, πραγματικά είσαι ο τελευταίος άνθρωπος που «έπρεπε» να του συμβεί τώρα αυτή η ζημιά!! Κρίμα η φασίνα και η λάτρα που έκανες στην εντέλεια!!...Το μωρό σας να σκέφτεσαι και να ηρεμείς και όλα αργά ή γρήγορα θα φτιάξουν!

Με το καλό σε όλες σας!!!


2016.pnghHGHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ακόμα σπίτι είμαι. Έχω ραντεβού στη γιατρό σε μια ώρα. Όταν λένε να μην ξαπλώνεις αν αρχίσουν οι συσπάσεις, το λένε για κάποιο λόγο. Ξάπλωσα και αμέσως αραίωσαν! Κάποια φάση έκανα 2 συσπάσεις ανά μία ώρα. Τώρα σηκώθηκα και είμαι στο μισάωρο. Αν πάτε νοσοκομείο, μην τυχόν και σας ξαπλώσουν. Περπατητό θα το βγάλετε. Αλλιώς θα σας λένε ότι δεν προχωράει ο τοκετός και να βάλουν οξυτοκίνη και βλακείες. Περπάτημα και κίνηση μπουμπούκες μου.

Επίσης σας ευχαριστώ πολύ όλες που με σκέφτεσαι και μου εύχεστε να πάνε όλα καλά. Εύχομαι τα ίδια και περισσότερα για όλες σας. :) Θα σας ενημερώσω μετά τη γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, από το σπιτι πλεον!!!

Καταρχάς, δεν θυμαμαι σε ποιες ευχηθηκα ή οχι, ετσι: Να μας ζήσουν τα μωράκια μας, να ειναι παντα δυνατά, υγιες, ευτυχισμένα και τυχερα!!!

risoto σε βλέπω να γεννας μεχρι αυριο. Να περπατας πολύ. Πήγες στον γιατρο; Τι εγινε;

ΓΙα το θυλασμο κοριτσια, και εγω στην αρχη αυτό εκανα, αδειαζα το ενα και μετα το αλλο και μου θυμωσε η παιδιατρος μου. Ξεκιναμε απο το ενα και ταϊζουμε εναλάξ με το αλλο ανα 10 λεπτά, το πιο πολύ. Αν χορτασει το μωρο μας, μπορούμε να το βγάλουμε με θηλαστρο. Την επομενη φορα που θα ξαναθηλασουμε θα αρχισουμε από το στηθος που τελειωσαμε. Εγώ αυτο που θα μεινει δεν το βγάζω γιατι ούτε φουσκωμενο στηθος εχω ουτε το νιωθω πετρωμένο. Ισως επειδη κανω αποκλειστικο θυλασμο. Της εδωσα ξένο μόνο για 2 μερες. Χθες δεν της εδωσα ξενο καθολου και η μικρη ήταν πολύ ηρεμη. Ξυπνησουμε καθε 3 ωρες, ετρωγε για 45 λεπτα περιπου, και παλι υπνο.

Για τους τραυματισμούς οντως η καλυτερη θεραπεια ειναι το γάλα μας.

Για την διατροφη, η παιδιατρος μου ειπε πως εχω το ελευθερο να τρώω οτι θελω. Αν καποια τροφή πειραζει το μωρο θα το δω να ειναι ανύσηχο και ετσι να επαναλαβω την συγκεκριμενη και αν παλι ειναι το ιδιο τοτε το συγκεκριμένο φαγητο πειραζει το μωρο. Μονο στους καφεδες μου ειπε να μην το παρακανω.

Αυτά!!! Σας φιλώ!!!


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια!

Και εμείς σήμερα πάμε πολυ καλά για δεύτερη μέρα στο σπιτι! Θα αλλάξω το τικεράκι μόλις μπω απο σταθερό υπολογίστη! Όταν πέρασε 3,5 ώρες τον ξύπνησα γιατί ο παιδίατρος στη κλινική μου είπε για τον λίγο ικτερο που έχουμε να μην τον αφήνω πάνω απο 3, βέβαια αύριο θα έρθει και η δική μας σπιτι. Για το στήθος τελικά σήμερα και εγω δίνω όσο θέλει απο το ενα περιμένω να ρεφτει και μετά απο το άλλο. Νομίζω δουλεύει καλύτερα.

Για τη διατροφή ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες! Και εμένα η μαία της γιατρού μου είπε απ΄ολα να τρώω αλλα δεν με πειράζει να μην τρώω κατι αλλα να είναι καλά. Η μαμά μου μου είπε για το ώμο κρεμμύδι να αποφεύγω παίρνει κατευθείαν οπως είναι στο γάλα.

Risotto τι έγινε τελικά;

Remnie μπράβο δυο μέρες ακόμα!! Με το καλό να έρθει σπιτι σας!!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!

elena εγώ προσπάθησα να θηλάσω με ψευδοθηλές που δεν πονάει το στήθος αλλά επειδή έκλαιγε πάρα πολύ αποφάσισα να του το δίνω με τον εύκολο τρόπο. Ίσως αν έχω αντοχές να ξαναδοκιμάσω κάποια στιγμή αν θέλει και το μωρό.

Έχω απίστευτα νεύρα, εσείς? το άσχετο, δεν άντεχα ήθελα να το γράψω κάπου να το δει κάποιος έτσι για συμπαράσταση.

Δηλαδή του το δίνεις με μπιμπερό? Έχεις μιλήσει με σύμβουλο γαλουχίας? Εγώ ευτυχώς πήρα μια σύμβουλο στο σπίτι και με βοήθησε απίστευτα. Η γλωσίτσα του είναι κοντή τελικά και γι' αυτό δεν μπορεί να θηλάσει. Πρέπει να του δίνω μπιμπερό και να περιμένουμε να μεγαλώσει.

Εγώ δεν έχω νεύρα αλλά έχω υπερευαισθησία και κλαίω με το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

Έλενα και εγω έχω αυτή την υπερευαισθησία, όχι στεναχώρια αλλα ούτε μόνο συγκινήση.

Μπανακι τα κάνετε κάθε μέρα; Εγω τον έκανα χθες το βράδυ και σήμερα ίδια ωρα διάβασα ότι καλό είναι να τα κάνουμε κάθε μετά ίδια ωρα τους αρέσει να εχουν πρόγραμμα.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Γέννησα κι εγώ το πρωι την μπέμπα μου! Όλα καλά, είναι 3.540 γρ.

Πιάνει ικανοποιητικά τη θηλη για αρχή!

Μπαίνω απο το κινητο κ αργώ πολύ να γράψω!

Τα φιλιά μου σε όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαριάννα να σας η πριγκιπεσσα σας!! Ευλογημένη και ευτυχισμένη!! Αν είσαι στο 5 όροφο μια μαία με κοντά κόκκινα μαλλιά είναι πολυ ευγενική να σε βοηθήσει με το θηλασμο.

Εμείς χθες ήταν δύσκολη νύχτα πήγε τόσο καλά η μέρα αλλα το βράδυ κάθε μια ωρα ξυπνούσε και τρώγαμε τη πρώτη φορά 1,5 ωρα είναι υπερβολή; Κοιμόταν και ξυπνούσε δεν μπορώ να τον κρατάω συνέχεια ξύπνιο κάνω πως τραβάω τη θηλή και ξυπνάει.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια, πώς ειστε;

Μαριάννα μου, να σου ζήσει το κοριτσακι σου!!! Να την χαιρεσαι να την δεις οπως επιθυμεις!!!

risoto, πως εισαι; Γεννησες;

Λιζακι για εμας η 1,5 ωρα είναι το φυσιολογικό μας. Ειδικα αν θηλάζεις, το μωρο μπορει να τρώει οσο θελει οποτε θελει, οση ώρα θελει. Ειδικα αν ειναι μικρουλικο και κουραζεται οπως εμεις, θελουμε να ξεκουραζομαστε και μετα να συνεχισουμε. Και σε εμενα αυτο κανει με την θηλη, και αν καταφερω και την βγάλω και την βαλω στο κρεβατακι της, αμεσως ξυπνα και γυρευει γαλα.

Εμεις δεν κοιμαμαστε τιποτα ρε κοριτσια σημερα. Σε σημειο που μου ερχεται να παρω την Παιδιατρο. Ξυπνησαμε στις 9 το πρωι. Αλλαξαμε πανι, καναμε μπανιο, φαγαμε. Κοιμηθηκαμε 15 λεπτα, ξανα αλλαξαμε πανι, ξαναφαγαμε, παιζουμε στο κρεβατι μας με τα χερακια μας, αλλά υπνο τιποτα. Να αρχισω να ανυσηχω; Ευτυχως που δεν κλαιμε.

Να σας ρωτησω, πιπιλα πήρατε;

Εμενα δεν την πιανει καθολου. Μα καθολου. Της την δινω και κανει οτι θα μου κανει εμετο και την πετα. Δοκιμασε η μαμα μου με πεισμα, τιποτα.

Τώρα καλο ειναι αυτο κακό δεν ξερω. Ισως επειδη θηλαζει πολύ;

Φιλιά!!!


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Risotto μάλλον γεννησες περιμένουμε νέα!

Μαριγουλα αφού δεν γκρινιάζει δεν πειράζει αλλα μήπως δεν χορταίνει αρκετά και ξυπνάει αμέσως; Λοιπόν μίλησα αρκετή ωρα ευτυχώς κοιμόταν ο μικρός με μια μαία απο τη Φαινερετη. Να την εχει ο Θεοδ καλά με ανέβασε αρκετά. Για το αν δίνουμε εναλλάξ τις πρώτες 10-15 μέρες ετσι κάνουμε. Είναι λάθος να τραβάμε θηλή πρέπει να το ενεργοποιηθούμε τρίβοντας την πλάτουλα αυτο κάνω τώρα δουλεύει. Επιπλέον μπορούνε να αλλάξουμε πάνα άμα χρειάζεται.,Μας ενδιαφέρει να φτάνει ο μαστός να ξεπριζεται γιατί βάρος παίρνει με το πιο πηχτο γάλα όχι αρχικά που είναι αραιο. Απο θέμα διατροφής γαλακτοκομικά με αγελαδινο αποφεύγω, μπάμιες φασολάκια μπρόκολο καφέ σοκολάτα. Χυμό πορτοκαλί μπορώ να πιω αλλα μαζί με κάποιο άλλο φρούτο. Ρώτησα και για συμπληρώματα σιδήρου γιατί ζαλιζομαι εγω μου είπε επιτρέπεται φυσικά.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια καλησπερα, χτες πηγαμε στο γιατρο....εχει παρει θεση ο γλυκουλης μου...ετοιμαζεται... μου ειπε να ξεκινησω περπατημα 1 ωρα το πρωι και μια ωρα το απογευμα...το μαγνησιο μου ειπε να το κοψω το σαββατο που κλεινω τις 28 εβδομαδες γιατι κανω πολλες συσπασει και φοβαται μην γεννησω πριν τις κλεισω!!!!.... τελικα εχω ΠΗΤ 26/12 !!!! αρα απο σαββατο περιμενουμε....δεν θα τις παρω παντως ολες τις μερες αυτο μου το ξεκαθαρισε!!! αχ μακαρι...

ριζοτο περιμενουμε νεα σου!!!

λιζα μαριγουλα μπραβο μια χαρα τα πατε με το θηλασμο...θελει λογικα λιγο υπομονη στην αρχη και μετα θα βρειτε το ρυθμο σας... οσον αφορα τον υπνο αν θελετε αγοραστε αυτο το βιβλιο.... http://www.patakis.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=232077 που το συστησε παιδιατρος και οι ξαδελφες μου οι οποιες διαβαζοντας το δεν ειχαν και με τα δυο τους παιδια(η καθε μια απο δυο) κανενα προβλημα με τον υπνο...ειναι μικρο και διαβαζεται ευκολα!!! το εχω παρει κ εγω κ λεει ενδιαφεροντα παραγματα... μιλαει και για τον υπνο του εμβρυου και για ολα τα προβληματα που μπορει να συναντησει μια μητερα για τον υπνο!!!!

μαριαννα μου να σου ζησει κ εσενα το μικρουλακι σου....με το καλο να πατε κ εσεις σπιτακι σας!!!!


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

elena μου δεν θελει το μωρο να πιασει στηθος και αναγκαστικα βγαζω μονο με θηλαστρο και δινω με μπιμπερο αλλα η παιδιατρος ειπε να προσπαθησω ξανα να του δωσω στηθος γιατι με το θηλαστρο το γαλα θα τελειωσει καποια στιγμη. ειναι λιγο ανυποφορο τωρα εστειλα την μαμα μου να φερει ψευδοθηλες γιατι τις αλλες τις αφησα στο νοσοκομειο να δουμε αν μπορεσω να μοιασω λιγο με το μπιμπερο του και να με φαει!! θα σου πω αν δουλευει γιατι κι εσενα μια απο τα ιδια σε βλεπω!!


ZHdmp2.png

OBNYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...