Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια!!!

Κικι να χαιρεσαι τον αντρακλα σου!!! Να ειναι γερος και δυνατος και παντα ευτυχισμένος!!!

Κοριτσια σημερα, τολμησα και βγηκα πανω στην ζυγαρια!!! Σε ολη την εγκυμοσυνη εβαλα 5kg και αυτη την στιγμή είμαι μείον 8kg. :) :) :) :) :) :) :) :)

Η παιδιατρος σε μια παλιοτερη συζητηση που ειχα μαζι της, μου ειπε πως με τον θηλασμο χάνουμε αρκετες θερμιδες. Συμπερασμα: Περα απο το καλο που κάνει στο μωρακι μας, πέρα απο το καλο που κανει και σε εμας τις ιδιες, μα βοήθα και να χάσουμε το βάρος!!!

Βουρ στον θηλασμο!!!!


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

elena εμένα τρώει 110ml την φορά το πρωί ανα 3ωρο και το βράδυ 4ωρο. Άν μετρήσω συνολικά τα γεύματα του που σε ένα 24ωρο είναι 7 x 110ml = 770ml ημερησίως? κ είναι 4 κιλά άρα θα έπρεπε να τρώει 600? Δεν τον προλαβαίνω πια...

Όσο για το στήθος αν κ το πιάνει (με ψευδοθηλή βέβαια) δεν του δίνω άλλο γιατί τον παίρνει ο ύπνος κ μετά από λίγο ξαναπεινάει κ δεν μπορώ να μετρήσω και πόσο τρώει. Και του δίνω κ πιπίλα γιατί δεν κοιμάται και θυμώνει οπότε με την πιπίλα τον παίρνει ο ύπνος. Εσύ δεν βολεύεσαι με το θήλαστρο και θέλεις να του δώσεις στήθος?

Ξαναμίλησα με τη μαία. Το 150 γρ ανά κιλό βάρους δεν είναι καθοριστικό μου λέει. Ειδικά μετά τις 15 μέρες που έχουν και άλμα ανάπτυξης πρέπει να τα δίνεις να τρώνε όσο θέλουν. Μέχρι 1 μηνών πρέπει να φθάσουν να τρώνε 800-1000 ml την ημέρα οπότε υπολόγισε!

Αυτά που σου είπε ο παιδίατρος για βρεφική παχυσαρκία είναι βλακείες. Με το μητρικό γάλα δεν έχουν τέτοιο κίνδυνο τα παιδιά.

Το θήλαστρο το θεωρώ κάτι προσωρινό, τελικός σκοπός είναι να πιάσει τη θηλή. Το θήλαστρο είναι μεγάλη ταλαιπωρία έτσι κι αλλιώς, για φαντάσου να θέλεις να πας κάπου ταξίδι. Κι έπειτα άλλη επαφή έχεις με το μωρό όταν το βάζεις στο στήθος, δε συμφωνείς? Άσε που νιώθω και σαν αγελάδα όλη μέρα με το θήλαστρο! Εντελώς άχαρο πράγμα. Έπειτα εγώ θέλω να τη θηλάσω μέχρι 2-3 χρονών. Δύσκολο να αντλείς γάλα τόσο καιρό.

Διάβασα ότι όλα τα μωρά καταφέρνουν να πιάσουν τη θηλή μέχρι 2 μηνών. Αλλά θέλει συνεχή προσπάθεια. Για να δούμε...:?

Αυτό που με δυσκολεύει περισσότερο απ' όλα με τη δικιά μου είναι ότι δε ρεύεται εύκολα, κάνει μέχρι και 1 ώρα να ρευτεί, σκούζει, κλαίει, τεντώνει χέρια πόδια, κι όταν ρευτεί μετά την παίρνει ο ύπνος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ κορίτσια! Πήρα τη γιατρό λίγο ησύχασα. Μου ειπε οτι είναι νωρίς να βλέπουμε το βάρος θα το ξανά ζυγισω την Τετάρτη. Δυστυχώς δεν ήταν ίδια ωρα αλλα ήταν νηστικός χωρίς ρούχα και πάνα.

Liza μην ανησυχείς, εφόσον θηλάζεις είναι φυσιολογικό να μη βάζει το παιδί τόσο βάρος το πρώτο μήνα. Και κυρίως μη σκεφτείς να του δώσεις συμπλήρωμα! Η ανταμοιβή έρχεται μετά τον πρώτο μήνα, αφού εχει εδραιωθεί ο θηλασμός και τότε τα μωρά βάζουν πολύ βάρος, πολύ περισσότερο από εκείνα που παίρνουν συμπλήρωμα. Στο λέω από την εμπειρία της αδερφής μου που έχει θηλάσει 2 παιδιά, το πρώτο μάλιστα το θήλαζε για 3 χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Έλενα σε ευχαριστω παρα πολυ! Σήμερα το ζύγισα φοβάμαι οτι μου εχει γίνει κόλλημα αλλα όταν εχεις να σε ζαλιζουν προσπαθείς να αποδείξεις οτι κάνει το σωστό. Εχει βάλει απο την Κυριακή 80-100 γρ. Μπορει όλη μερα να θηλαζω ανα μια ωρα αλλα χαλάλι. Πόσο χαίρομαι όταν βλέπω βρεγμένη πάνα!

Εσείς πως πάτε κορίτσια;


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα εχω δει ολα.....πρωτο βραδυ χτες στο σπιτι και δεν κοιμοταν με τπτ στο κρεβατι του!!!! οποτε τον επαιρνα στην αγκαλια μου η τον εβαζα μαζι μου στο κρεβατι κοιμοταν του καλου καιρου..... τι να κανω.... να τον αφηνω στην κουνια να ουρλιαζει μεχρι να κοιμηθει??? δεν ειναι ωραιο να κοιματε μαζι μας....


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κικη και εμείς περνάμε τη μισή νύχτα αγκαλια δεν έχω άλλη επιλογή έστω ετσι κοιμάμαι λίγο όρθια. Υπομονή Κικη μου και εγω ετσι λεω να περάσουν αυτές οι 40 μέρες και θα μπουν σε προγράμμα σιγά σιγά!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα εχω δει ολα.....πρωτο βραδυ χτες στο σπιτι και δεν κοιμοταν με τπτ στο κρεβατι του!!!! οποτε τον επαιρνα στην αγκαλια μου η τον εβαζα μαζι μου στο κρεβατι κοιμοταν του καλου καιρου..... τι να κανω.... να τον αφηνω στην κουνια να ουρλιαζει μεχρι να κοιμηθει??? δεν ειναι ωραιο να κοιματε μαζι μας....

Eννοειται πως τα νεογέννητα κοιμούνται με τους γονείς, αλλιώς νιώθουν ανασφάλεια. Κι εμένα η δικιά μου αν δεν είναι επάνω μου ή αν δε με νιώθει κοντά της ουρλιάζει. Φυσιολογικό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συγγνώμη που άργησα!

Γεννηθήκαμε στις 10/12 3.500 και 51 εκ. μετά από ένα πολύ δύσκολο 11 ωρο τοκετό!Τελικά ο μικρός δεν γύρισε ποτέ και βγήκε με οπίσθια προβολή, αφού σακατεύτηκα στους πόνους για να τον βγάλω φυσιοογικά και ευτυχώς τα καταφέραμε!

Το παλεύω κι εγώ όπως η Elena και η Chrisaki! Ο μικρός δεν πιάνει στήθος και έχω τρελαθεί στις αντλήσεις!Τον βάζω σχεδόν σε κάθε γεύμα και στο στήθος, τα πάει λίγο καλύτερα από εχθές!

Φιλιά σε όλες!Να σας ζήσουν και καλό κουράγιο!

Θα επιστρέψω


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

Zoubik να σας ζήσει ο μικρός!! Μπράβο για το κουράγιο σου να αντέξεις τόσες ώρες πόνους! Εγω έχω επίπεδες θηλές και επειδή στο ενα έκανα πληγή δοκίμασα για λιγο τις θηλές τις Medela βοήθησαν νομίζω αρκετά. Απλά μας παίρνει πολυ ωρα να θηλασουμε. Ξέρω οτι δεν πρέπει να βλέπω το ρολόι.

Να σας ρωτήσω πότε πήρατε το βάρος γέννησης; Σε πόσες μέρες;

γέννησε καμία μέσα στην επίσχεση; Γιατί το ΙΚΑ ζητάει χαρτί απο το μαιευτήριο οτι πράγματι είχαν επίσχεση το εχει κοιτάξει καμία;


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λιζα εγω γεννησα μεσα σε επισχεση.μουειπαν να παω στην κλινικη που γεννησα στον ελεγκτη γιατρο του εοππυ να τα σφραγισει και να τα καταθεσω στο ικα.ακομη ομως δεν το καναμε.

Οσο για το βαρος γεννησης και λιγο παραπανω,εμεις το πηραμε στις 10 πρωτες μερες.δεν σημαινει τιποτα αυτο.καθε παιδακι ειναι διαφορετικο.

Link to comment
Share on other sites

Zoubik να σας ζησει!γερο και καλοτυχο!

Ρε κοριτσια σας ετυχε ποτε ενω θηλαζετε να βγαλει γαλα απο τη μυτη?απο χθες βραδυ μου το εχει κανει δυο τρεις φορες.

Ναι εμενα μου ετυχε σημερα. Ειχε παραφαει φαινεται! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα τον ζυγισω αύριο ελπίζω να εχει πιάσει το βάρος η παιδίατρος δεν ανησυχεί απλά εγω ανησυχώ. Δεβ μου εχει τύχει αυτο με τη μύτη, εγω δεν ξέρω τι να κάνω όταν θηλαζω απο το ενα στήθος τρέχει το άλλο βάζω επιθεματα αλλα γίνομαι χάλια.

Ευχαριστω Gloria για τη απάντηση!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

zoubik γερός δυνατός και καλότυχος!!! Να τον χαίρεσαι και μπράβο για την υπομονή σου 11 ώρες!!! Έχω να πω οτι τώρα που μεγάλωσε ο δικός μου κάτι άλλαξε και τελικά την πιάνει την θηλή μια χαρά απλά εγώ βαριέμαι να το έχω στο στήθος και πιο πολύ αντλώ άλλες φορές βαριέμαι να αντλήσω και το βάζω στο στήθος, ότι και να τον κάνω τρώει είναι πολύ βολικός να τα δοκιμάζεται zoubik kai elena μπορεί όταν μεγαλώσουν λίγο να το πιάνουν το στήθος! Και είναι και αναγκαίο νομίζω γιατί εμένα πονούσε το ένα και όταν έβαλα το μωρό και έφαγε μου ξεπρίστικε και πέρασε το αδειάζουν καλύτερα απο το θήλαστρο.

liza εμένα στις 2 εβδομάδες πήρε 200 γρ επιπλέον από τα κιλά της γέννας του. Αφού έχεις πολύ γάλα μην αγχώνεσαι για το βάρος του. Σου τρώει καλά όμως στο αδειάζει το στήθος? εγώ όταν το βάζω κοιμάται πολύ γρήγορα και δεν πιστεύω να τρώει την ίδια ποσότητα με το μπιμπερό :/


ZHdmp2.png

OBNYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Chrisa το κριτήριο για το αν θηλάζει σωστά είναι οι πάνες που βρέχει πρέπει να είναι τουλαχιστον 6 και 3-4 κενώσεις. Δόξα το Θεο ισχύουν αυτά. Ο χρόνος δεν εχει σημασία ειδικά τώρα στη αρχη. Αυτά έχω διαβάσει. Στην αρχη του έδινα εναλλάξ το στήθος τώρα του δίνω μόνο το ενα για να παίρνει και το λιπαρό μέρος. Δεν ξέρω αν σε εχει συμβουλεύψει μαία ή ο γιατρός αλλα αν σε ενδιαφέρει η διάρκεια εγω δεν θα συνέχιζα με το θηλαστρο γιατί δεν ανταποκρίνεται στις θηλαστικες κινήσεις του μωρού και δεν δίνει το μνμ για περισσότερο γάλα όταν χρειαστει. Ενώ το μωρό όταν θα υπάρξουν τα άλματα ανάπτυξης μπορει να κάθεται αμέτρητες ώρες στο στήθος με το θηλαστρο δεν θα ξέρεις οτι συμβαίνει. Αυτά απλά τα έχω διαβάσει εσυ ξέρεις τι είναι καλύτερο για το παιδί σου. Επιπλέον απο το μπιμπερο μαθαίνει να τρώει γρηγορα και να μην καταβάλει κόπο.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...