Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

Pekaτελεια τα νέα σου... Περιμένουμε εξελίξεις....

Risoto, zoubik ενημερωστε μας όταν βρείτε χρονο...?

Λίζα εν σε δυσκόλεψε ο θηλασμός καθολου ε??? Αχ !

Μακάρι να μου δρουν κ εμενα τόσο ομαλά όλα.... Ο γιατρός σου είπε να τον ξυπνάς...? Βοηθαει στην εδραιωση θηλαμοθ? Μήπως να τον αφήνεις κ όταν πεινασει θα ξυπνήσει απο μόνος του.... Δεν ξέρω σκεφτομαιοτι μονο εσύ ταλαιπώρησε απο όλο αυτό...


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κική ο παιδίατρος απο το μαιευτήριο μου ειπε να τον ξυπνάω γιατί είχε λίγο ικτερο και βοηθάει ο συχνός θηλασμος. Δεν έχουμε και καλές μέρες β τον βάλουμε στο φως.

Η παιδίατρος που ήρθε σπιτι μου ειπε τη ημέρα να τον ξυπνάω και το βράδυ να τον αφήνω. Απλά επειδη ξύπνησα μονη μου στις 3,5 ώρες δεν θέλω να τον αφήνω πολυ. Με το θηλασμο δόξα το Θεό απο εχθές τα πάω καλύτερα. Το λάθος που έκανα ήταν οτι ακουμπουςε η μύτη του είδα video τον έβαλα πιο χαμηλά και είναι ενταξει τώρα. Πρόσεξε παρα πολυ τις θηλές σας μην πληγωθουν.

Αύριο θα βγούμε μια βόλτα με το αυτοκίνητο ήρθε ο παπας πήραμε ευχή και τώρα θα πάμε στο σαραντισμο. Θέλω να βγω να πάρω λίγο τα πάνω μου παρότι ουτε εβδομάδα μεσα θέλω να βγούμε λίγο και με το αυτοκίνητο εδώ γύρω δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Θα τον θηλασω και στην ωρα που κοιμάται θα πάμε! Και μια συμβουλή οτι σας λένε να απαντάτε το έκανα σήμερα μετά απο 5 μέρες υπομονή ένιωσα πολυ καλύτερα!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα τι κανετε;

Εμεις σήμερα θα παμε για την ευχη στον ιερεα γιατι εδω δεν εχουμε καθε μερα και ουτε και σε ολες τις γιορτες.

Ο ηλιος κοπελες βοηθα στον ικτερο. Στο να φευγει. Εμεις ειμαστε στο 11 με οριο το 12 και ο παιδιατρος μου ειπε να την βάζω να την βλέπει ο ηλιος.

Πήγαμε την πρωτη μας βολτουλα ολοι χθες. Αφου πηγαμε στον παιδιατρο καναμε και μια βολτα στο λιμανι. Η παιδιατρος μου επιμένει οτι τοσο στην ψυχολογια την δικια μου και του μωρου πρεπει να κανουμε μικρες βολτες.

Chrisaki να σε ρωτησω, εσυ που γεννησες στο Μακάρειο, εχεις ακουσει για καποιο παιδιατρο Θάνάση; Μας ειπε η παιδιατρος μας πως ο συγκεκριμένος κανει μια εξεταση ρουτινας στα νεογεννητα. Είναι ενας υπερυχος που βλέπει τα παντα και προβλέπει αν θα εχει καποιο προβλημα το μωρο στο μελλον. Μας συμβουλεψε αν θελουμε να παμε, αν και ειπε πως δεν το βρισκει αναγκαιο αφου ειμαστε καλα αλλα σκεφτομαστε να παμε.

Επισης Chrisaki μου, για εμας που ειμαστε Κυπρο, δικαιουμαστε δωρεα εξεταση βαρυκοήας στα νεογνα. Γινετε μεχρι την 21η ημερα τους. Υπαρχει κεντρο σε ολες τις πολεις. Αν δεν σου ειπε ο παιδιατρος σου, ρωτα. Εμεις θα παμε την Τεταρτη!!! Αν θελεις περισσοτερες πληροφοριες μου λες να που γραψω. Οπως δικαιούμαστε και μια αναλυση για μια συγκεκριμένη ασθενεια (τώρα δεν την θυμαμαι). Στέλνεις αιματακι του μωρου πανω στο χαρτι σε ενα κεντρο στην Λεμεσο. Τα αποτελεσματα στον παιδιατρο.

maria989 να χαιρεσαι το μωρακι σου!!! Γερο και δυνατο!!!


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Οσες θηλάζετε πως τα πάτε με τον θηλασμό; Εγω έχω αρκετο γάλα, ζητάει πολύ συχνα να φαει. Το θέμα ειναι πως πολλες φορές ενω πινει για 20-30 λεπτα και την παιρνει ο υπνος, μολις την ξαπλώσω ξυπναει και κλαιει και αναζητα να φαει, με αποτέλεσμα να με πονανε οι θηλες μου. Δεν βλεπω να ειναι ερεθισμενες π.χ κοκκινες. Τωρα που ειχαμε τελειωσει και εβαλα κρεμα στις θηλες, μεχρι να βάλω ξυπνησε και εκλαιγε. Της έδωσα πιπίλα για να δω αν οντως εινάει ή θέλει απλά πιπίλισμα, και την πηρε ο υπνος με την πιπίλα. Αρα να υποθέσω οτι δεν πεινουσε;; Εχω ακουσει πως η πιπιλα δεν ειναι καλο για το θηλασμο αλλα το εκανα για να ξεκουρασω λιγο τις θηλες!! Τι με συμβουλευετε;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κικη εννοώ όταν σας λένε μήπως κρυώνει μήπως δεν το βάζεις πολυ κρέμα μήπως το νερό δεν είναι πολυ ζεστό όλα αυτά μαζί με τις ορμόνες που κάνουν τα νεύρα μας τσαταλια! Και εμένα ο παιδίατρος μου ειπε για το φως οτι βοηθάει αλλα επειδη δεν είχε αυτή την εβδομάδα και επειδη θηλαζω μας έδωσε σταγόνες βιταμίνης D.

Μαριαννα σε πονάνε όλη την ώρα που θηλάζει; Γιατί εμένα με πονάει στην αρχη λίγο όμως μέχρι να πιάσει σωστά. Αν σε πονάει σημαίνει οτι δεν είναι σωστή θέση. Γιατί ετσι ήμουν και εγω μετά κατάλαβα οτι ήθελε λίγο πιο χαμηλά να μην ακούμπαει η μύτη του. Είδα video στο YouTube και το κατάλαβα. Εμάς μας παίρνει 1,5-2 ώρες ο θηλασμος μαζί με την αλλαγή της πανας ενδιάμεσα στους δυο μαστούς. Τώρα θηλάζω απο τις 8:10 τον παίρνει ύπνος και τρίβω την πλάτουλα του.

Μαριγουλα και εμείς πήγαμε σήμερα βόλτα! Είχε ερθει ο παπας την Πέμπτη. Εχει πολυ δίκιο η γιατρός σας. Χθες δεν ήμουν πολυ καλά άφησα το μικρό που κοιμόταν και πήγα μεχρι το σούπερ μάρκετ άλλαξε η διάθεση μου. Και σήμερα με τέτοιο καιρο είπαμε να το εκμεταλλευτούμε!

Παρατήρησα οτι οι κολικοι μας έρχονται την ίδια ωρα στις 4:30 το βράδυ και κρατάνε έντονα καμία ωρα χθες τον είχα όλη την ωρα στο στήθος και ηρεμούσε. Και εγω θα ήθελα να δώσω πιπίλα αλλα βοήθηκα Μαριαννα γιατί διάβασα οτι περδευονται με τις θηλές και τώρα που το βρήκαμε δεν θέλω να κάνω καμία ανοησία. Εγω καταλαβαίνω οτι δεν θέλει άλλο γιατί μόνος του αφήνει τη θηλή και πτι και να κάνω δεν ανοίγει το στόμα του. Τον σηκώνω ρεβεται και μετά στον άλλο μαστό. Μας εχει πάρει και 10 λεπτά μεχρι να πιάσει σωστά και να αρχίσει να ρουφαει.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Liza δε με πονανε ολη την ωρα, στην αρχη μεχρι να πιασει σωστα οπως ειπες. Αλλα εχω μεγάλη ρωγα και πιανει λιγοτερη άλω απ οτι θα επρεπε ισως. Την περνει ο υπνος κι εμενα τη σηκωνω να ρευτει η προσπαθω να την ξυπνησω. Οταν δεν ξυπναει την βαζω στην κουνια και τοτε κλαιει και ψαχνει να φαει παλι!

Τωρα εφαγε κανενα τεταρτο απο το ενα στηθος και κοιμαται. Το γάλα μου χθες το βραδυ ετρεχε χωρισ να πιεζω τ στηθος μολις εβγαλα το σουτιεν! Την Τριτη θα ερθει η παιδιατρος να μας δει. Κι εμεις βγηκαμε με ίκτερο 12.

Καλημερα σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς η νύχτα ήταν μια απελπισία. Δεν κοιμηθηκε καθόλου τον είχα όλη την ωρα στο στήθος μόνο εκεί ηρεμούσε μόλις κοιμόταν τον έβαζα στη καλαθουνα κλάμα πάλι αγκαλια. Δεν ξέρω τι να κάνω. Θα πάρω τη παιδίατρο μου είχε οτι μπορει να δώσουμε χαμομήλι. Δίνεται εσείς;


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια :)

zoubik ??? γέννησες βρε κορίτσι?

marigula εμείς κάναμε ακουολογικό έλεγχο στο νοσοκομείο και κάναμε και υπέρηχο στην καρδούλα του!! Τον γιατρό που είπες δεν τον άκουσα όσο ήμουν στο νοσοκομεέιο αλλά είναι όλοι πολύ καλοί εγώ θα έλεγα να τον κάνετε τον έλεγχο έστω για ιστορικό μία εκδρομούλα θα κάνετε και τέλος!!

Φιλια στα πατουσακια και τις κοιλίτσες!!


ZHdmp2.png

OBNYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!τι κανετε?Λιζα και μας η χθεσινη βραδυα ηταν δυσκολουτσικη.ηταν πολυ ανησυχος και ηθελε ολο αγκαλιτσα.

Ο θηλασμος μας παει αρκετα καλα.ηρθε και η παιδιατρος τις προαλλες και τον βρηκε πολυ καλα.παιρνει βαρος κανονικα.το μονο μου θεμα ειναι οτι δεν τον ακουω να ρευεται.του χτυπαω την πλατουλα αλλα τιποτα.πολλες φορες στον υπνο του τον βλεπω να σφιγγεται να βγαζει κραυγουλες για να κανει κακακια.κολικους ειναι νωρις για να εχουμε.

Εγω εχω το εξης προβλημα.δεν ξερω τι σαλατες να φαω απο φοβο μην πειραξουν το παιδι.μπροκολο,κουνουπιδι,μαρουλι χορτα φοβαμαι μην τον πειραξουν.εχω και φοβερη δυσκοιλιοτητα εβγαλα και μια τεραστια αιμοροιδα και δεν ξερω πως να την αντιμετωπισω.κρεμουλα κανει να βαλω?

Εσεις τι τρωτε για να πατε τουαλετα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είμαι τόσο στεναχωρημένη. Τον είχα ζυγίζει την Πέμπτη 3200 και σήμερα ήταν 3170 γιατί βρέχει αρκετές πάνες και κενώσεις εχει. Δεν καταλαβαίνω γιατί περιμένω να ερθει το απόγευμα να πάρω τη γιατρό. Φοβάμαι οτι θα μου πει για ξένο. Κάνω τοςη προσπάθεια και χθες όλο το βράδυ στο στήθος ήταν. Τι κάνω λάθος


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λιζα τον ζυγισες την ιδια ωρα και γυμνο και τις δυο φορες?μην απογοητευεσαι.κανε οτι σου πει η γιατρος και οτι ειναι καλυτερο για το μωρο σου.μην του δωσεις πιπιλα πριν το 20μερο.υπομονη!ο θηλασμος ειναι κατι το εξαιρετικο για το παιδι,αλλα μην καταληξει εις βαρος των νευρων μας και της ψυχολογιας μας για να μην γυρισει μπουμεραγκ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλεναδες!!

Chrisaki μου, θα παμε εμεις για την ακοη την Τεταρτη και μια αγωνια την εχω. Περισσοτερη αγωνία εχω πως θα την φτιαξω να παμε!!! 9 εχουμε στην παιδιατρο και 9:40 για το τεστ. Η μικρή μου ως συνηθως 9 θέλει φαγητο. Ουφ με αυτες τις ώρες!!!

Οι κολικοι κοπελες αρχισουν απο την 10η ημερα!

gloria για τις σαλατες, το ειχα και εγω απορια, και ρωτησα την Μαια μου. Η παιδιατρος μου ειπε πως μπορω να τρωω οτι θελω. Η Μαία συμφωνησε με την παιδιατρο μου, απλα προσθεσε πως αν θελω λιγη περισσοτερη ασφαλεια μπορω να τρωω καθε φορα ενα λαχανικο μονο. Πχ μεσημερι μονο λαχανο, βράδυ μονο μπροκολο. κτλ Εχω και εγω αιμορόιδα αλλά επειδη δεν με πειραζει δεν θα την ενοχλησω. Στην εγκυμοσυνη που με πειραζει, εκανα καθε βραδυ χλιαρο ντους και εφυγε. Φυσικα ξαναεμφανιστικε σε καμια 15αρια ημερες.

Για την δυσκοιλιοτητα, τρώω ακτινίδια και παστα δαμασκήνα. Βασικα μου ειπε ο γιατρος μου να τρωω για να πάρουν προς τα εντερα μου μετα την καισαρικη.

Λιζακι, μην στεναχωριεσαι για το βάρος. Ειχα και εγω ενα αγχος γιατι μονο θηλασμο καναμε, σπανιος ξενο. Η παιδιατρος μου ειπε πως τα μωρα εχουν ταση να χανουν και τις τελευταιες μερες πριν κλεισουν 15μερες απο την ημερα γεννησης του να περνουν αποτομα βάρος. Φτάνει λεει στις 15μερες να πάρουν αυτο που εχασαν.


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λιζακι σταματά να τον ζύγιζεις κάθε μέρα! Εσύ θα κανεις αυτο που ξέρεις κ αν το παιδι γεμίζει πάνες κ εχει κενώσεις, μην ανησυχείς! Ασε να τον ζυγίζει ο παιδίατρος! Όλα θα πανε μια χαρα! Εσύ πρεπει να τρως καλα κ οχι διαιτητικά, ώστε το παιδι να παίρνει οτι χρειάζεται. Επίσης να πίνεις πολυ νερό. Κ να φροντίζεις το παιδι κάθε φορά που θηλάζει να αδειάζει τελείως τον μαστό. Αν εχεις ερωτήσεις κ απορίες τηλεφώνησε σε κάποια σύμβουλο θηλασμου. Ειναι εξαιρετικές κ πρόθυμες να σε βοηθήσουν!


hBdsp2.pngh9oap1.pngWRnvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...