Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/16/2024 at 7:18 PM, marmaki said:

      Απο online φαρμακείο δεν έκανες την παραγγελία; Ισως αν τους τηλ να προλαβαίνεις να την ακυρώσεις/αλλαξεις. Το έχω κανει, έχω αλλάξει παραγγελία που είχα κάνει μες στην ίδια μέρα 

      Impryl έχει πάρει κάποια κοπέλα? Είναι συμπλήρωμα για αυτές που έχουμε χαμηλή ΑΜΗ. Εγώ κοιτάζω τώρα να τα πάρω, έχουν κάποιο υψηλό κόστος αυτά τα χάπια. 

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

Chrisaki21, 07/12/2014 αγοράκι, γέννησε 27/11/2014 ΚΤ, 3.500 gr.

Rennie, 28/11/2014 αγοράκι, γέννησε 28/11/2014 ΚΤ, 3320gr.

Elena2014 10/02/12/2014, κοριτσάκι, γέννησε 02/12/2014 ΚΤ 3.350 gr

Gloria78, 03/12/2014,αγορακι ,γέννησε 02/12/2014 ΚΤ 3.900 gr.

Marigula, 03/12/2014, κοριτσάκι, γέννησε 03/12/2014 ΚΤ, 3200 gr.

Liza0, 16/12/2014, αγοράκι, γέννησε 04/12/2014 ΦΤ, 3390 gr.

Μαριάννα85, 17/12/2014, κοριτσάκι, γέννησε 08/12/2014 ΚΤ, 3540 gr.

lineal, 05/12/2014, αγοράκι, ΚΤ

risoto, 05/12/2014, κοριτσάκι, ΦΤ

zoubik, 06/12/2014, αγοράκι ΦΤ

kiki1986, 22/12/2014, αγοράκι, ΦΤ

Peka, 23/12/2014, ΦΤ

panmarne, 27/12/2014, αγοράκι, ΚΤ

Καλησπέρα και από μένα! Μαριάννα85 να σας ζήσει η μικρή σας!

38 εβδομάδες συμπληρώσαμε και εμείς σήμερα! Σε λίγο πάω για το καθιερωμένο περπάτημα. Από ενοχλήσεις τίποτα ακόμη. Την Παρασκευή το πρωί θα πάμε πάλι στο γιατρό. Καλή συνέχεια σε όλες!


cPtCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια σας γράφω τελευταία φορά γιατί σίγουρα αύριο δεν θα μπορέσω.

Συγχαρητήρια στη Μαριάννα!Να σου ζήσει κι εσένα το μωρό σου!

Λίγες μείναμε: kiki σου το εύχομαι να μην πάρεις όλες τις μέρες γιατί δεν παλεύεται. peka και σε εσένα το ίδιο.Εύχομαι και στις δυο σας ένα τοκετο σαν της Liza!

Αυριο πρωϊ ξεκινάμε κι ο θεός βοηθός! Το θετικό είναι ότι από αυρίο και έως τις 19/12 αναστέλλεται η επίσχεση των κλινικών.Γι' αυτό γεννήστε όλες μέχρι τότε!!!!

Φιλάκια πολλά!

Η φιλέναδα μου (risoto) σίγουρα γέννησε!Θα δώσω τις ευχές αργότερα που θα επικοινωνήσει και αυτή.


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!

Zoubik με το καλό κορίτσι μου! Πραγματικά σου εύχομαι να τελειώσει γρηγορα σαν εμένα!

Μαριγουλα για τη μπιμπιλα που ρώτησες νομίζω είναι μικρά ακόμα. Εγω θα προσπαθήσω να μην δώσω μόνο αν δώ οτι πιπιλαει το δάκτυλο του θα δώσω.

Κικη ευχαριστούμε για το βιβλιό! Άντε κοντεύεις και εσύ!!

Ήρθε η παιδίατρος! Βάλαμε 60γρ απο το μαιευτήριο αύριο θα έχω ζυγαριά για να έχω μια εικόνα στις 10 μέρες πρέπει να φτάσουμε το βάρος γέννησης. Ρώτησα για την διατροφή τα ίδια μου είπε με τη μαία και για τα συμπληρώματα το ιδιο. Μου είπε να μην το ξυπνάω το βράδυ για να φάει. Σκέφτηκα βρε ας κοιμηθεί πρώτα! Παράπονα δεν έχω σήμερα είμαστε πολυ καλά απο τις 10:30 κοιμόμαστε 3ωρα και τρώμε 1 ωρα μαζί με αλλαγή πανας κι λίγες αγκαλιές παει 1,5 ώρα ξύπνιος. Να δούμε πως θα παει η νύχτα μας.

Αύριο θα ξανά πάρω τη μαία θέλει να μαθαίνει νέα μας αν έχετε καμία απορία για θηλασμο η οτιδήποτε άλλο πες τε μου είναι πολυ πρόθυμη να βοηθήσει.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσιαααααααααααα...πηγα στην γιατρο μου κ ειχα διαστολη 3εκ. προς 4! αυριο μπαινω μεσα για να γεννησω...φυσιολογικο τοκετο! γτ το μωρο ειναι στον κολπο μου...το περιεργο ειναι οτι δεν εχω πονους παρολο που εχω διαστολη εχω μονο ενα μουδιασμα στην μεση!

Link to comment
Share on other sites

elena μου δεν θελει το μωρο να πιασει στηθος και αναγκαστικα βγαζω μονο με θηλαστρο και δινω με μπιμπερο αλλα η παιδιατρος ειπε να προσπαθησω ξανα να του δωσω στηθος γιατι με το θηλαστρο το γαλα θα τελειωσει καποια στιγμη. ειναι λιγο ανυποφορο τωρα εστειλα την μαμα μου να φερει ψευδοθηλες γιατι τις αλλες τις αφησα στο νοσοκομειο να δουμε αν μπορεσω να μοιασω λιγο με το μπιμπερο του και να με φαει!! θα σου πω αν δουλευει γιατι κι εσενα μια απο τα ιδια σε βλεπω!!

Δεν θέλει ή μάλλον έχει κι αυτό κάποιο πρόβλημα όπως η δικιά μου. Έχει κοντή γλωσσίτσα και δεν μπορεί να ρουφήξει. Τη βάζω 3-4 φορές στο στήθος την ημέρα για να μη ξεχνιόμαστε. Με το θήλαστρο πόσο βγάζεις? Εγώ γύρω στα 100-120 ml 8 φορές τη μέρα. Δεν τελιώνει το γάλα όσο έχεις υπομονή και βγάζεις.

Προσοχή με τις ψευδοθηλές, γιατί το μωρό νομίζεις ότι τρώει, αλλά δεν τρώει και μπορεί να χάσει βάρος. Καλύτερα να περιμένεις να καρδαμώσει ώστε να μπορεί να αρπάξει τη θηλή κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!

Μου είπε να μην το ξυπνάω το βράδυ για να φάει. Σκέφτηκα βρε ας κοιμηθεί πρώτα! Παράπονα δεν έχω σήμερα είμαστε πολυ καλά απο τις 10:30 κοιμόμαστε 3ωρα και τρώμε 1 ωρα μαζί με αλλαγή πανας κι λίγες αγκαλιές παει 1,5 ώρα ξύπνιος. Να δούμε πως θα παει η νύχτα μας.

Εμένα μου είπαν να μην το αφήνω το βράδυ πάνω από 4 ώρες νηστικό και τη μέρα όχι πάνω από 3 ώρες γιατί θα πάθει υπογλυκαιμία.

Κι εμείς κοιμόμαστε 3ωρα με τη διαφορά ότι τρώει μέσα σε 10 λεπτά αφού είναι μπιμπερό, μετά ξεραίνεται στον ύπνο και δε ρεύεται. Κλαίει μόνο όταν την αλλάζω, είναι πολύ ήσυχη!

Επίσης η δική μου μαία είπε να την πλένω στο ποπουδάκι 3 φορές τη μέρα με σαπουνάκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Elena

Εγώ έχω την εντύπωση οτι του γλιστράει η θηλή. Με τις ψευδοθηλές που δοκίμασα είναι καλά μοιάζει με το μπιμπερό και τις πιάνει. Καταλαβαίνω οτι έφαγε απο το στήθος επειδή ξεπρίζεται. Με το θήλαστρο βγάζω περίπου κάθε 5 ώρες γυρω στα 90ml απο το κάθε στήθος. Το βράδυ ειδικά δεν έχω κουράγιο. Εσύ κάθε πόσες ώρες αντλείς? 3-4?


ZHdmp2.png

OBNYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Να πω και εγω τα νέα μας. Η νύχτα ήταν η πιο δύσκολη κοιμήθηκε απο τις 11 μεχρι τις 7:30 δυο 45λεπτα. Αρχικά θηλαζα για δυο ώρες σχεδόν. Τρελάθηκε να κουναει τα πόδια του είναι νωρίς για κολικους ίσως να τον πείραξε που έφαγα ελιές το βράδυ. Ετσι μου είπε η μαία που μίλησα. Έκλαιγα κορίτσια αυτος χτυπιοταν και δεν ήξερα τι να κάνω τον ετριβα τον είχα μπρουμητα τιποτα. Και ο άντρας μου απο δίπλα να τον χαϊδεύει.

Το καλό είναι οτι ήρθε η παιδίατρος χθες το απόγευμα βάλαμε 60 γρ και όλα καλά τα βρήκε. Μου έδωσε βιταμίνη D να του δίνω για τον ικτερο. Ο λωρος εχει πέσει την μέρα που γυρίσαμε απο το μαιευτήριο και το σ/κ μου είπε οτι θα μπορούμε να τον κάνουμε ολόκληρο μπάνιο.

Μπράβο σας που προσπαθήτε με το θηλαστρο. Πήρατε ζυγαριά για βλέπετε το βάρος; Εγω σήμερα θα έχω.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια για τη ζυγαρια να ξερεται ειναι αδικα λεφτα....αυτο που μποτειται να κανετε ειναι να ζυγιζεστε εσεις στην δικια σας και μετα να ζυγιζεστε αλλη μια φορα με το μωρο αγκαλια....(και αφαιρτειτε...)ειναι το ιδιο πραγμα... και γλυτωνεται και 50 ευρω που εχει η πιο φτηνη ζυγαρια!!!! εκμεταλευση!!!!


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Κική εμένα θα μου τη δανείσουν αν δεν ήταν έτσι θα νοίκιαζα μια με 20 ευρώ τους 4 μήνες. Με τη ζυγαριά που ζυγιζομαστε εμείς δεν μπορεις να υπολογίζεις τα 60 γρ πχ που έβαλε. Εμενα η ζυγαριά μου δείχνει μεχρι ενα δέκαδικό.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Elena

Με το θήλαστρο βγάζω περίπου κάθε 5 ώρες γυρω στα 90ml απο το κάθε στήθος.

:o:o:o Μπράβο παραγωγή! Εγώ αντλώ κάθε 2.5-3 ώρες. Το βράδυ κοιμάμαι 4 ώρες σερί γιατί δεν αντέχω.

Το γάλα που μένει τι το κάνεις? Το πετάς? Εμένα μου είπε η μαία να πάρω σακουλάκια φύλαξης. Πήγε ο άνδρας μου να πάρει και του είπαν 20 ευρώ τα 20, δηλαδή 1 ευρώ το ένα και είναι μιας χρήσης! :eek: Έλεος.

Μπιμπερό μου είπαν να πάρω το Calma της Medela που είναι σαν προσομοίωση στήθους, έχει 20 ευρώ αλλά με τα άλλα ζορίζονται γιατί έχουν μεγάλη ροή.

Κορίτσια η μπέμπα μου αν δεν την έχω αγκαλιά ξυπνάει σε 15 λεπτά! :( Με το που τη βάζω στο ρηλάξ ξυπνάει και πάλι αγκαλιά! Τη βάψαμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...