Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , Lila ki είπε:

      Δεν γνωρίζω για πιο φθηνές αλλά εδώ στην Αγγλία δουλεύουν τις q10 αλλά είναι ακριβές δυστυχώς κ εμείς τέσσερεις μήνες λύγισαμε οικονομικά όμως στα φόρουμ του εξωτερικού εδώ διάβασα πολύ  καλές κριτικές για σπερμα κ ωάριο και σκέψου Ελλάδα είχε το πακέτο 70 κάτι κ Αγγλία 45 κ πάλι για εμάς που θέλαμε δυο κουτιά ο καθένας κάθε δεκαπέντε άστο 

      Είδατε βελτίωση με τις βιταμίνες αυτές?Δεν περιμένω και θαύματα,αλλά τουλάχιστον για το σπέρμα,πιστεύω πως οι βιταμίνες βοηθούν αρκετά.Ειδα κάτι τιμές άσε..γύρω στα 250-300 για δύο άτομα για 3 μήνες,είναι τρέλα!

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

Και να σας κανω να γελασετε, και να φυγει και λιγο το αγχος:

Κατεβηκε χθες η πεθερα μου. Ολες ξερετε τι στριμμενη ειναι. Το καλο δεν ερχετε γιατι ξερει ειναι η μανα μου εδω! Αντις να ερθει να με ρωτησει τι κανω, πως τα παω με το μωρο κτλ μου εφερε ενα σακουλακι με μαυροκοκκο. (μαυροκοκκος ειναι το σισαμι που βαζουμε πανω στα κουλουρια κτλ, το μαυρο.) Καγκελο εγω. Ρωτησα τι να το κανω μητερα αυτο;

Και μεσα στην καλη χαρα τι μου απαντα ρε κοριτσια.

"Να το μοιρασεις σε δυο σακουλακια. Το ενα να το δεσεις πανω στο μωρο και το αλλο πανω σε εσενα". Τι λεω γιατι; βοηθα σε κατι; Σε καποιο πονο; Και μου λεει ρε κοριτσια: Οχι, είναι για να μην σας πάρουν οι καλικατζαροι!!!!! Θα το εχετε πανω σας ολο το 12ημερο!!!

Δεν ξερετε τι γελιο με πηρε!!! Ακομη γελω!!!


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ πολυ κορίτσια! Πήρα τη γιατρό λίγο ησύχασα. Μου ειπε οτι είναι νωρίς να βλέπουμε το βάρος θα το ξανά ζυγισω την Τετάρτη. Δυστυχώς δεν ήταν ίδια ωρα αλλα ήταν νηστικός χωρίς ρούχα και πάνα. Kidenio σε ευχαριστώ για τη λίστα μιλάω με μια μαία θα την πάρω τηλ αύριο. Μου ειπε για την ανησυχία που εχει όλο το βράδυ να του δώσω 20-30ml χαμομήλι. Η μαμά μου επιμένει να του δώσουμε μάραθο. Τώρα τρώγαμε δυο ώρες και τον πηρε ο ύπνος θα τον ξυπνήσω στο τρίωρο. Τον μέτρησα μετά που έφαγε να δώ οτι τρώει ήταν 60γρ πάνω άρα κατι γίνεται ε;

Για τη διατροφή εγω προσέχω παρα πολυ κορίτσια. Τη πρώτη μέρα είχα φάει λίγες ελιές φοβήθηκα γιατί όλο το βράδυ έκλαιγε και απο τότε προσέχω. Απο λαχανικά έχω φάει ντομάτα, καρότο και κολοκυθάκι βραστο. Χθες έφαγα και λίγο μαρούλι αλλα το βράδυ μας πάλι ήταν χάλια γιαυτο δεν το ξανακάνω. Έχω και εγω θέμα δυσκιλοιότητας αλλα φοβάμαι.

Μαριγουλα μάλλον το προβλημα της πεθεράς σου είναι όλες αυτές οι δυσιδαιμονίες. Πως γίνεται να πιστεύουν σε τέτοια πράγματα. Χαρά στο κουράγιο σου! Εγω προχθές δεν άντεξα μετα απο ενα σωρό παρατηρήσεις είπα ενα αμάν όλο κατι βρίσκεται. Δεν το περίμενε και ενώ ήταν απο πάνω μου όταν τον άλλαζα με άφησε ήσυχη.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια σε όλες και να σας ζήσουν τα μωράκια σας Chrisaki21, Rennie, Elena2014 , Gloria78, Marigula, Liza0, Μαριάννα85, Mariana959 και σε οσες αλλες εχουν γεννησει και παρέλειψα! Και με το καλό σε μας τις υπολοιπες που περιμένουμε!!!

Διαβασα τα νεα σας και χαρηκα πολύ! Αγχωθηκα βεβαια και λιγο με τις ανησυχίες σας για τον θηλασμό αλλα οι πρωτες 40 μερες μαλλον θα ειναι δυσκολες μεχρι να προσαρμοστει το μωρακι στο καινουριο του περιβαλλον εξω απο την μητρα και μεχρι να ωριμασει το στομαχακι του.

Liza0 πως ειναι τα πραγματα, οπως τα φανταζοσουν πριν γεννησεις, πιο ευκολα ή πιο δυσκολα; Γιατι εγω τα μεγαλοποιω λίγο στο μυαλό μου, αν και με ολα τα μαθηματα που εκανα απεκτησα μια αυτοπεποιθηση, αλλα και παλι αλλο η θεωρία και άλλο η πράξη!

Περιμενω κ γω να ερθει η σειρά μου και μετραω τις μερες πως και πως! Αλλες 14!

Υπομονη και κουράγιο σε όλες οσες περιμενουμε την μεγαλη στιγμη αλλα και στις νεες μανουλες!

Chrisaki21, 07/12/2014 αγοράκι, γέννησε 27/11/2014 ΚΤ, 3.500 gr.

Rennie, 28/11/2014 αγοράκι, γέννησε 28/11/2014 ΚΤ, 3320gr.

Elena2014 10/02/12/2014, κοριτσάκι, γέννησε 02/12/2014 ΚΤ 3.350 gr

Gloria78, 03/12/2014,αγορακι ,γέννησε 02/12/2014 ΚΤ 3.900 gr.

Marigula, 03/12/2014, κοριτσάκι, γέννησε 03/12/2014 ΚΤ, 3200 gr.

Liza0, 16/12/2014, αγοράκι, γέννησε 04/12/2014 ΦΤ, 3390 gr.

Μαριάννα85, 17/12/2014, κοριτσάκι, γέννησε 08/12/2014 ΚΤ, 3540 gr.

Mariana959, αγοράκι, γέννησε 10/12/2014 ΦΤ 3200 gr.

lineal, 05/12/2014, αγοράκι, ΚΤ

risoto, 05/12/2014, κοριτσάκι, ΦΤ

zoubik, 06/12/2014, αγοράκι ΦΤ

kiki1986, 22/12/2014, αγοράκι, ΦΤ

Peka, 23/12/2014, ΦΤ

panmarne, 27/12/2014, αγοράκι, ΚΤ

Serafina, 29/12/2014, αγοράκι, Φ.Τ.

YS2Wp3.png

Link to comment
Share on other sites

Serafina όσο αφορά τον τοκετό ήταν πιο εύκολα απο οτι τα φανταζόμουν. Όσο αφορά το μετά πιο δύσκολα. Δηλαδή δεν περίμενα οτι θα περάσουμε ολόκληρη νύχτα ξυπνιοι. Ήξερα για τους κολικους αλλα τόσο δύσκολο δεν το είχα στο μυαλό μου. Χθες δόξα το Θεό ήταν λίγο καλύτερα τον έπιασε δυο φορές απο καμία ωρα και την υπόλοιπη ώρα τον είχα στο στήθος. Έβαλα γύρω γύρω μαξιλάρια και κοιμήθηκα ετσι. Ξέρω οτι δεν είναι καλό αλλα μόλις τον άφηνα στην καλαθουνα έκλαιγε και δεν άντεχα χρειάζομουν ύπνο. Ελπίζω μετά τις 40 μέρες να το βελτιώσουμε.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτο που μας λενε οι μαιες οτι τους πρωτους δυο μηνες σχεδον, το μονο που θα κανουμε ειναι θηλασμός και υπνος, ισχύει; Τουλάχιστον μεσα στην μερα μπορεις να κοιμασαι καθολου; Η βοηθεια απο τριτους αν θηλαζεις αποκλειστικα, μαλλον ειναι απαραιτητη ε;Εμεις δεν εχουμε καμια βοηθεια γιατι οι δικοι μας μενουν πανω. Θα ερθουν ομως για καποιες μερες οι γονεις μου και τα πεθερικα. Μαλλον θα τις χρειαστω τις γιαγιαδες για να μαγειρευουν και να βαζουν κανενα πλυντηριο;!

Κουραγιο Λιζάκι, ολες θα τα περασουμε, ειδικα οσες εχουν αγοράκια, λενε οτι δυσκολευονται περισσοτερο να προσαρμοστουν στην καθημερινη ρουτινα φαγητου-υπνου και μερας-νυχτας!

YS2Wp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι Serafina ετσι είναι και ο θηλασμος δεν με πειράζει καθόλου καθ ας μας παίρνει δυο ώρες. Εκείνο που φοβάμαι είναι κάθε φορά που έρχονται οι κολικοι. Πήρα τσάι μάραθο χθες ήπιε 20 ml μπορει και σήμερα να του δώσω. Εύχομαι να εχει πάρει βάρος την Τεταρτη.

Σίγουρα χρειάζεσαι βοήθεια στην αρχη αλλα μην ανχωνεςαι με αυτά το παιδί να είναι καλά και η ψυχολογία σου.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμάς!

Τελευταίο NST στο γιατρό μας σήμερα και τελευταίος υπέρηχος!

Την Πέμπτη το πρωί μπαίνουμε για πρόκληση! Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά και να καταλήξουμε με φυσιολογικό τοκετό!

Εύχομαι και στις υπόλοιπες κοπέλες έναν καλό τοκετό να έχουν και σύντομα θα τα ξαναπούμε!

:cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool:


cPtCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια

Εμείς το καλό μας δεν έχουμε κλάματα με κολικούς και πονάκια την νύχτα κλείνουμε κανενα 3ωρο 4ωρο ξυπνάμε τρώμε κ μετά πάλι από την αρχή.. αλλά δεν κοιμάται ρε κορίτσια κάθεται και κοιτάει τριγύρω νομίζω κ όλας οτι μερικές φορες θυμώνει και γκρινιάζει για τον λόγο αυτό. Κιλά πήραμε και με το παραπάνω εντάξει δεν το λες κ απόλυτα καλό αυτό γιατι κάνει λυποκύτταρα (κατι τετοιο) που ευθύνονται για παχυσαρκία στο μέλλον μας είπε η γιατρός.

elena εσύ που το ταίζεις με θήλαστρο πόσο τρώει την φορά και κάθε πόση ώρα στο περίπου?


ZHdmp2.png

OBNYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να μαι κ γω.... μου σπασαν τα νερα χτες τα ξημερωματα στις 06.00 και 1530 γεννησα τον παιδαρο.... 3140.. ειμαστε ησυχοι κ θηλαζουμε αποκλιστηκα....παμε μια χαρα.... για να δουμε.... η γεννα τελικα δεν ηταν τπτ... αυριο ξανα γενναω .... με επισκληριδιο εννοειτε... τρις σπροξιες κ ετοιμος.... δεν εχουμε νεα απο ριζοτο και ζουμπικ ε...?


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια!

Κικη να σου ζησει ο αντρακλας!πολυ καλο που εχεις ως τοσο ευχαριστη εμπειρια τη γεννα.!μπραβο!

Εγω κοριτσια τα χω παιξει λιγακι!μεσα στους κολικους που μας κρατουσαν ξυπνιους,τωρα εχουμε και ενα μπουκωμα στη μυτη με μυξουλες.

η γιατρος λεει δεν ειναι κρυωμα,αλλα υγρα στη μητουλα που δεν ξερουν ακομη τα μωρα πως να τα βγαλουν.φυσιολογικο ορο στα ρουθουνακια,που δεν του αρεσει καθολου,και εκεινη τη συσκευη που ρουφας τις μυξουλες δυο φορες τη μερα.

Δεν μπορω να τον βλεπω να υποφερει.εχει τυχει σε καμια αλλη?

Link to comment
Share on other sites

kiki να σου ζήσει το νινάκι γερό δυνατό και καλότυχο!!

gloria υπομονή μην στεναχωριέσαι θα του περάσουν!! Άκου τον γιατρό σου και όλα θα πάνε καλά :) Περαστικά σας!


ZHdmp2.png

OBNYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Gloria όλο το βράδυ εχει κολικους; Εμείς απο τη μετα που ήρθαμε σπιτι αρχίσανε. Με αποκορύφωμα προχθές απο τις 3 το βράδυ μεχρι τις 11 τι πρωί σερί έκλαιγε μόνο στο στήθος ηρεμούσε για λίγο. Τελικά η παιδίατρος μας ειπε να παίρνουμε τις σταγόνες infacolic και χθες το βράδυ πρώτη φορά κοιμηθηκε 3 ώρες! Δεν το πίστευα!

Κικη να σας ζήσει!! Ευλογημένος να είναι!! Τι εύκολα μπράβο!!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κιλά πήραμε και με το παραπάνω εντάξει δεν το λες κ απόλυτα καλό αυτό γιατι κάνει λυποκύτταρα (κατι τετοιο) που ευθύνονται για παχυσαρκία στο μέλλον μας είπε η γιατρός.

elena εσύ που το ταίζεις με θήλαστρο πόσο τρώει την φορά και κάθε πόση ώρα στο περίπου?

Συνολικά φροντίζω να παίρνει γύρω στα 500 ml την ημέρα. Αυτό μπορεί να σπάσει σε 3ωρα ανάλογα με το πόσο πεινάει, αλλά το βράδυ μπορεί να μείνει και 5-6 ώρες νηστική επειδή κοιμάται. Η μαία μου είπε ότι πρέπει να παίρνουν 150 γρ ανά κιλό βάρους. Η δικιά μου πρέπει να είναι γύρω στα 3.400 γρ γι αυτό της δίνω 500 ml.

Ανά γεύμα τρώει 60-90ml. Μετά από 20-30 ml την βάζω να ρευτεί γιατί είναι αρκετά λαίμαργη και τρώει γρήγορα. Επίσης τελευταία της καθιέρωσα την πιπίλα, αλλιώς δεν ησυχάζει, και θέλει συνέχεια να τρώει, αν και ξέρω ότι στα νεογέννητα δεν κάνει, γιατί παθαίνουν σύγχηση θηλής.

Τον δικό σου τον βάζεις καθόλου στο στήθος? Εγώ προσπαθώ 2-3 φορές την ημέρα για 2 λεπτά αλλά μετά εκνευρίζεται και τα παρατάω. :( Είναι νωρις ακόμα? Δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

elena εμένα τρώει 110ml την φορά το πρωί ανα 3ωρο και το βράδυ 4ωρο. Άν μετρήσω συνολικά τα γεύματα του που σε ένα 24ωρο είναι 7 x 110ml = 770ml ημερησίως? κ είναι 4 κιλά άρα θα έπρεπε να τρώει 600? Δεν τον προλαβαίνω πια...

Όσο για το στήθος αν κ το πιάνει (με ψευδοθηλή βέβαια) δεν του δίνω άλλο γιατί τον παίρνει ο ύπνος κ μετά από λίγο ξαναπεινάει κ δεν μπορώ να μετρήσω και πόσο τρώει. Και του δίνω κ πιπίλα γιατί δεν κοιμάται και θυμώνει οπότε με την πιπίλα τον παίρνει ο ύπνος. Εσύ δεν βολεύεσαι με το θήλαστρο και θέλεις να του δώσεις στήθος?


ZHdmp2.png

OBNYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...