Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Giouli36 είπε:

      Θυμάμαι ότι τα παιδάκια μας γεννήθηκαν την ίδια μέρα!!!!Σε λιγες μερες 19 μηνών❤️!!!!

      Εμείς είδαμε διαφορά αλλά πρέπει ν τις παίρνει συνεχόμενα, μας είχαν πει ότι δεν πρέπει να τις σταματήσει μέχρι να συλλάβουμε!!Δεν πειράζει είναι για καλό σκοπό, για να αποκτήσει αδερφάκι η μπεμπούλα❤️!!!!

      Παρεμπιπτόντως χαρά στο κουράγιο σου!!Εγώ τώρα λίγο σιγά σιγά έχω αρχίσει και βρίσκω τα πατήματα μου που μεγάλωσε κάπως ο μικρός!!!

      Αν τα γλυκούλια ❤️ Πως μεγάλωσαν τόσο γρήγορα ρε συ,ούτε που το κατάλαβα! 

      Άσε,θέλω τόσο πολύ ένα ακόμη παιδάκι,θέλω να ξαναζήσω την εγκυμοσύνη,τη βρεφική ηλικία,τα πάντα από την αρχή!Και ειλικρινά ας περάσω πάλι τις ίδιες δυσκολίες,δε με πειράζει καθόλου,αρκεί να κάνω ένα ακόμη μωρουδακι ❤️Εσύ το σκέφτεσαι? Έχεις άλλα έμβρυα ?

Μανουλες ιανουαριου 2015


korina89

Recommended Posts

Καλημέρα σε ολες!Να ζησουν τα νεα μωρακια!Εγω εξακολουθω να μην κανω τιποτα ωστε να μην αυξανονται οι συσπασεις. Εντος της εβδομαδας, πριν το νεο ετος θα γεννησω κι εγω.Μπορει να θελαμε να φτασουμε τις 38 εβδομαδες αλλα καλες ειναι κ οι 37.

Με εχει πιασει κ ενα συναχι, ελπιζω να μεινει εκει κ αυριο να μαι καλυτερα ακομα γιατι το μπουκωμα κ η ολικη με αγχωνουν.

Κοριτσάκια καλησπέρα !!:D

Αύριο το πρωί θα μου κάνουν την περίφημη ένεση της κορτιζόνης και ήθελα λίγο την εμπειρία σας....εσάς σας είπαν να την κάνετε ? Και αν ναι, σε ποια εβδομάδα? Ο άντρας μου είναι πολύ υποψιασμένος, έχει διαβάσει και ένα σωρο στο ίντερνετ και τώρα μου λέει μήπως να πούμε στο γιατρό να μην την κάνουμε, μήπως δεν χρειάζεται κλπ κλπ ............Αχ τι να κάνω ???? Εγώ προτιμώ να εμπιστεύομαι το γιατρό και να ακολουθώ κατά γράμμα......

Τι να πω...ίσως ο γιατρός μου φοβάται το ενδεχόμενο καισαρικής....δεν ξέρω.....

Οι ενεσεις κορτιζονης ειναι για να ωριμασουν οι πνευμονες του μωρου οταν υπαρχει ενδειξη για προωρο τοκετο.Εγω που νοσηλευτηκα την 34η εβδομαδα κ υπηρχε μεγαλη πιθανοτητα τοκετου εκανα 2,μια καθε μερα. Οι πνευμονες ωριμαζουν την 37η εβδομαδα.

Για καισαρικη δεν εχω ακουσει ποτε να κανουν και λογικο ειναι μιας κ οι προγραμματισμενες καισαρικες γινονται στις 38 plus εβδομαδες οποτε ολα τα οργανα ειναι σε πληρη λειτουργια.

Θα πρεπε να ρωτατε αμεσως τους γιατρους για καθετι που σας απασχολει.

Καλη Κυριακη σας ευχομαι κ με το καλο οι υπολοιπες!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε ολες!Να ζησουν τα νεα μωρακια!Εγω εξακολουθω να μην κανω τιποτα ωστε να μην αυξανονται οι συσπασεις. Εντος της εβδομαδας, πριν το νεο ετος θα γεννησω κι εγω.Μπορει να θελαμε να φτασουμε τις 38 εβδομαδες αλλα καλες ειναι κ οι 37.

Με εχει πιασει κ ενα συναχι, ελπιζω να μεινει εκει κ αυριο να μαι καλυτερα ακομα γιατι το μπουκωμα κ η ολικη με αγχωνουν.

Οι ενεσεις κορτιζονης ειναι για να ωριμασουν οι πνευμονες του μωρου οταν υπαρχει ενδειξη για προωρο τοκετο.Εγω που νοσηλευτηκα την 34η εβδομαδα κ υπηρχε μεγαλη πιθανοτητα τοκετου εκανα 2,μια καθε μερα. Οι πνευμονες ωριμαζουν την 37η εβδομαδα.

Για καισαρικη δεν εχω ακουσει ποτε να κανουν και λογικο ειναι μιας κ οι προγραμματισμενες καισαρικες γινονται στις 38 plus εβδομαδες οποτε ολα τα οργανα ειναι σε πληρη λειτουργια.

Θα πρεπε να ρωτατε αμεσως τους γιατρους για καθετι που σας απασχολει.

Καλη Κυριακη σας ευχομαι κ με το καλο οι υπολοιπες!

Και σε σκεφτηκα χθες.Μια χαρα ειναι και οι 37 καλα ειπες.Πολυ ταλαιπωρια αλλα τελειωνεις συντομα.Με το καλο ευχομαι με ενα γερο μωρακι αγκαλια!


ZpmAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια πως ειστε?

Εγω τα ιδια μετραω αντιστροφα περιμενω πως κ πως να περασουν οι μερες!!

ravT Καλε κ εγω σε σκεφτομουν χθες κ ελεγα γεννησε ή δεν γεννησε αυτο το κοριτσι!! Σε λιγες μερες θα κρατας κ εσυ το μωρακι σου αγκαλιτσα τι ωραια κ ας ειναι κ λιγο νωριτερα χθες γεννησε μια φιλη 37+3 αν δεν κανω λαθος μια χαρα ηταν το μωρακι της!!

Νταλια η κοπελα δεν ειχε κανει καν την ενεση που σου ειπαν να κανεις!!

Rock_Me αφου κοιμασαι τυχερη εισαι...:tongue::tongue::tongue:..και εγω Τριτη θα παω στο γιατρο κ ειχα παει την προηγουμενη Δευτερα!!!

giouli16 Μπραβο κουκλα μου ... το ηξερα οτι οι τεχνητοι πονοι δεν υποφερονται αλλα αφου τα καταφερες μπραβο...βεβαια βλεποντας το κοριτσακι σου τα ξεχασες ολα!!

baby2? Την πηρες την κορουλα σου σπιτι?

Πειτε μας οι μανουλες με τον θηλασμο πως τα πατε?


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ - ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2015

mommy!!! baby-bottle-icon.png

nice: ΠΗΤ 14/01/2015....Γεννησε κοριτσάκιbaby-laughing-icon.png (2200gr) 2/12/2014 baby2?: ΠΗΤ14/01/2015..Γέννησε κοριτσάκιbaby-laughing-icon.png(2820gr)11/12/2014

hope1234: ΠΗΤ 06/01/2015.....Γεννησε κοριτσάκιbaby-laughing-icon.png22/12/2014

panmarne:ΠΗΤ 07/1/2015..Γεννησε αγοράκιbaby-laughing-icon.png(3600gr)27/12/2014

giouli16: ΠΗΤ 12/01/15...Γεννησε κοριτσάκιbaby-laughing-icon.png(3100gr)27/12/2014

mommy to be Baby-carriage-icon.png

Rock_Me: ΠΗΤ 10/01/2015.....κοριτσάκι!!baby-drinking-icon.png

korina89: ΠΗΤ 11/01/2015.....αγοράκι!! baby-drinking-icon.png

s.ria: ΠΗΤ 12/01/15.....κοριτσάκι!! baby-drinking-icon.png

Calliope*: ΠΗΤ 14/01/2015.......αγοράκι!! baby-drinking-icon.png

gioulie: ΠΗΤ 14/01/2015.....αγοράκι!! baby-drinking-icon.png

mama-mpempouli: ΠΗΤ 14/01/2015.....αγοράκι!! baby-drinking-icon.png

bibitsou: ΠΗΤ 18/01/2015 .....κοριτσάκι!!baby-drinking-icon.png

cookie_mother: ΠΗΤ 19/01/2015.....αγοράκι!!baby-drinking-icon.png

Οhbaby2015: ΠΗΤ 19/01/2015.....αγοράκι!!baby-drinking-icon.png

rodo83: ΠΗΤ 21/01/2015.....κοριτσάκι!!baby-drinking-icon.png

ravT: ΠΗΤ 21/01/2015.....αγοράκι!!baby-drinking-icon.png

Ντάλια7: ΠΗΤ 21/01/2015.....αγοράκι!!baby-drinking-icon.png

mara30: ΠΗΤ 23/01/2015.....κοριτσάκι!!baby-drinking-icon.png

marako: ΠΗΤ 23/01/2015.....κοριτσάκι!!baby-drinking-icon.png

Katerina88: ΠΗΤ 26/01/2015 .....κοριτσάκι!! baby-drinking-icon.png

mama kon/ou: ΠΗΤ 27/01/2015 .....αγοράκι!!baby-drinking-icon.png

Ζωή*: ΠΗΤ 27/01/2015....αγοράκι!!baby-drinking-icon.png

LITTLE_STAR: ΠΗΤ 11/02/2015....αγοράκι!!baby-drinking-icon.png


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γεια σας!Να ζήσουν τα μωράκια σε όλες τις καινούριες μανούλες!Από χτες έχω κι εγώ το θαυματάκι μου στο σπίτι κι έχουμε χαρά μεγάλη!Είναι ήσυχη με ενσωματωμένο ρολόι που την ξυπνάει στο τρίωρο για να θηλάσει και μετά πάλι ύπνο.Την ώρα του μπάνιου γουρλώνει τις ματάρες και γουργουρίζει σα γάτα!Το απολαμβάνει παιδί μου!

Άντε με το καλό όλες να φέρετε τα θαυματάκια σας σπίτι!Φιλιά πολλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου γεια σας!Να ζήσουν τα μωράκια σε όλες τις καινούριες μανούλες!Από χτες έχω κι εγώ το θαυματάκι μου στο σπίτι κι έχουμε χαρά μεγάλη!Είναι ήσυχη με ενσωματωμένο ρολόι που την ξυπνάει στο τρίωρο για να θηλάσει και μετά πάλι ύπνο.Την ώρα του μπάνιου γουρλώνει τις ματάρες και γουργουρίζει σα γάτα!Το απολαμβάνει παιδί μου!

Άντε με το καλό όλες να φέρετε τα θαυματάκια σας σπίτι!Φιλιά πολλά!

Αχ πως σε ζηλευω!!!!Μπραβο μπραβο!!:D:D:D:D:D


ZpmAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται βοηθάει στην ωρίμανση των πνευμόνων του εμβρύου ώστε να μην έχει πρόβλημα σε περίπτωση πρόωρου τοκετού ή καισαρικής(όπου δεν θα βγει με το δικό του ρυθμό αλλά λίγο ..απότομα...).....

Εγώ έκανα ενέσεις κορτιζόνης και το Νοέμβριο που είχα την πρώτη αιμορραγία και μια εβδομάδα πριν γεννήσω που είχα τη δεύτερη.Έγιναν για να βοηθήσουν τα πνευμονάκια της μπέμπας μου που παρολαυτά είχαν τα θεματάκια τους.Οι παιδίατροι είπαν οτι θα είναι πλήρως καλυμένο το μωρό αφού είχα κάνει 2 φορές από διπλή δόση πράγμα που δεν έγινε.Μου είπαν οτι αυτό οφείλεται στο ζάχαρο που είχα γιατί αυτό τους πάει πίσω τους πνεύμονες του μωρού.Επειδή δε θυμάμαι:είχες εσύ θέμα ,με ζάχαρο;Αν,ναι μάλλον γιαυτό θέλει να σου κάνει την ένεση ο γιατρός σου.Όλα καλά να σου πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Τι εκανες τελικα με την ενεση?

Αποφάσισα να εμπιστευτώ το γιατρό και την έκανα....ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έχω παρενέργειες..έχω ακούσει για μουδιάσματα, τσούξιμο, πόνους στα κόκαλα κλπ...αλλά δόξα τω Θεώ ,τίποτα.....Άντε να περάσουν οι μέρες να πάμε για την πολυπόθητη εξέταση !!!!


SW8up3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γέννησα κ εγω !!! Η μπεμπούλα μου ειναι μια κουκλίτσα κ ειναι 3100!! Δεν το πιστεύω ! Εγω να πω την αλήθεια ταλαιπωρήθηκα μπήκα 5 ωρα το πρωι χθες αφού μου έκαναν εξετασεις κ κλισμα 7 30 ωρα μου έβαλαν τεχνητούς πονους ! Όσο περνούσε η ωρα γινόταν ανυπόφοροι οι πονοι , φώναζα χτυπιόμουν κ έλεγα στην μαία μου παμε για καισαρικη δεν αντέχω . 11 30 είχα διαστολή 4 κ στις 12 15 πήγε 10 . 12 35 γέννησα !!! Είχα μεγαλη συμπαράσταση απο την μαία κ τον άντρα μου γιατι δεν έκανα ούτε επισκληρίδειο κ οι πονοι οι τεχνητοί ήταν ανυποφοροι !!! Μπροστά στο χαμόγελο της μπαμπούλας μου οι πονοι έχουν ήδη ξεχαστεί . Εύχομαι σε όλες γρήγορα να κρατήσετε τα μωράκια σας αγκαλιά !!! Ειναι απίστευτο !

Μπράβο να σου ζήσει το μπεμπάκι σου !!!!! Καλέ πως άντεξες χωρίς επισκλ ??? Και πάλι μπράβο, ηρωίδα είσαι στα μάτια μου !!!!! Ξέρω ότι τώρα θα απολαμβάνεις κάθε στιγμή της μικρούλας, αλλά μόλις μπορέσεις περιμένουμε νέα και συμβουλές!! Πολλά φιλιά !!


SW8up3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε ολες!Nα χαιρεστε τα νεογεννητα που ξεπροβαλλουν συνεχεια απο οτι βλεπω!Eγω 7/1 μπαινω στον μηνα μου,οποτε εκλεισα οφθαλμιατρο σημερα απογευμα!Για πειτε εσεις που το εχετε φρεσκο,η βυθοσκοπηση ειναι πολυ ενοχλητικη;


F4oIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε ολες!Nα χαιρεστε τα νεογεννητα που ξεπροβαλλουν συνεχεια απο οτι βλεπω!Eγω 7/1 μπαινω στον μηνα μου,οποτε εκλεισα οφθαλμιατρο σημερα απογευμα!Για πειτε εσεις που το εχετε φρεσκο,η βυθοσκοπηση ειναι πολυ ενοχλητικη;

Καλημέρα LITTLE_STAR !! Μόλις ρώτησα τους γονείς μου που το έχουν και πιο πρόσφατο και απ'ότι μου λένε, δεν είναι τίποτα μην ανησυχείς :wink:.......Ρώτησα αν σου χώνει κανένα ..αντικείμενο στο μάτι αλλά μου είπαν όχι, σου κοιτάει το βυθό του ματιού με το φακό....Ερώτηση..Σου είπε ο γιατρός σου να πας? Γιατί εμένα δεν μου έχει πει τίποτα για εξέταση οφθαλμίατρου...


SW8up3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε ολες!Nα χαιρεστε τα νεογεννητα που ξεπροβαλλουν συνεχεια απο οτι βλεπω!Eγω 7/1 μπαινω στον μηνα μου,οποτε εκλεισα οφθαλμιατρο σημερα απογευμα!Για πειτε εσεις που το εχετε φρεσκο,η βυθοσκοπηση ειναι πολυ ενοχλητικη;

Εγω εκανα προσφατα γτ εχω κοντα 8 βαθμους εσυ ποσο εχεις?

Κοιτα υπαρχουν 2 τροποι ο 1 σου βαζουν ενα υγρο στο ματι που εναι πολυ ενοχλητικο κ για πολυ ωρα μετα δεν βλεπεις καλα...κ ετσι με ενα φακο σου κοιτανε το ματι κ σου βγαζουν φωτο..

Εγω εκανα εναν αλλο τροπο παλι με εναν φακο εβγαλε και φωτο το ματι μου αλλα χωρις να μου βαλει αυτο το υγρο στο ματι!!!

Βασικα ο ιδιος τροπος ειναι απλα καποιοι χρησιμοποιουν αυτο το υγρο!!


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα LITTLE_STAR !! Μόλις ρώτησα τους γονείς μου που το έχουν και πιο πρόσφατο και απ'ότι μου λένε, δεν είναι τίποτα μην ανησυχείς :wink:.......Ρώτησα αν σου χώνει κανένα ..αντικείμενο στο μάτι αλλά μου είπαν όχι, σου κοιτάει το βυθό του ματιού με το φακό....Ερώτηση..Σου είπε ο γιατρός σου να πας? Γιατί εμένα δεν μου έχει πει τίποτα για εξέταση οφθαλμίατρου...

Hello!Ναι μου ειπε ο γυναικολογος διοτι εχω μυωπια. Φορας γυαλια?


F4oIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα προσφατα γτ εχω κοντα 8 βαθμους εσυ ποσο εχεις?

Κοιτα υπαρχουν 2 τροποι ο 1 σου βαζουν ενα υγρο στο ματι που εναι πολυ ενοχλητικο κ για πολυ ωρα μετα δεν βλεπεις καλα...κ ετσι με ενα φακο σου κοιτανε το ματι κ σου βγαζουν φωτο..

Εγω εκανα εναν αλλο τροπο παλι με εναν φακο εβγαλε και φωτο το ματι μου αλλα χωρις να μου βαλει αυτο το υγρο στο ματι!!!

Βασικα ο ιδιος τροπος ειναι απλα καποιοι χρησιμοποιουν αυτο το υγρο!!

Εχω 2,5 και 2,75 και 0,75 αστιγματισμο.. Ο γιατρος μου δεν με ρωτησε ποσο μωπια εχω, ειδε μαλλον που φοραω γυαλια και μου ειπε να την κανω την εξεταση... Α, αρα γινεται και χωρις κολλυριο,ε?Να υποθεσω ειναι το ιδιο σωστη η εξεταση,ετσι? Μπορω δλδ να του πω να μην μου βαλει κολλυριο?:rolleyes:


F4oIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω 2,5 και 2,75 και 0,75 αστιγματισμο.. Ο γιατρος μου δεν με ρωτησε ποσο μωπια εχω, ειδε μαλλον που φοραω γυαλια και μου ειπε να την κανω την εξεταση... Α, αρα γινεται και χωρις κολλυριο,ε?Να υποθεσω ειναι το ιδιο σωστη η εξεταση,ετσι? Μπορω δλδ να του πω να μην μου βαλει κολλυριο?:rolleyes:

Δεν χρειαζεται να την κανεις καν αυτη η εξεταση γινεται σε εγκυους με μυωπια ανω των 6 βαθμων....τωρα τι να σου πω!!

Τωρα ο καθε γιατρος την κανει οπως αυτος θελει δεν ξερω αν ο γιατρος σου χρησιμοποει την μεθοδο χωρις το κολλυριο...


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...