Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

Μανουλες Φεβρουαριου 2015


Greta

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

Τρίτη σήμερα, ζέστη καλοκαιρινή ακόμα! Χθες το βράδυ στο τσακ ήμουν να ανοίξω το air condition. Δε με χαλάει βέβαια γιατί ακόμα βολεύομαι με τα μη εγκυμοσύνης φαρδιά καλοκαιρινά και δεν είμαι για ξοδέματα ακόμα.

Χθες είδα καλύτερα το καρότσι της Peg-Perego που μας χάρισαν αλλά τελικά δε μου άρεσε. Είναι τεράστιο και πολύ βαρύ. Μάλλον θα καταλήξω σε ένα McLaren που μου άρεσε από την αρχή...

Ρε συ Αθηνά, το Θεό σου δηλαδή, τακούνια κοπέλα μου; Α πα πα πα! Το σκέφτομαι μόνο και πονάω :D Να σας ζήσουν οι φίλοι σας και με το καλό και οι επόμενοι αλλά ρίξε λίγο το επίπεδο και φόρα κανά flat γιατί θα σε πεθάνει η μέση σου. Δε ξέρω αν θα είμαστε έτσι ψόφιες μετά το μωρό αλλά όλοι μου λένε "κοιμήσου τώρα που μπορείς" και φοοβάαααμαι...:confused:

Νάσια, καλή μετακόμιση κορίτσι! Κουραστικό πολύ (το έχω κάνει 3 φορές) αλλά δεν υπάρχει η αίσθηση του φρέσκου. Θα κάνετε και Χριστούγεννα φέτος στο νέο σπίτι με την κοιλίτσα και του χρόνου με το μωρό μαζί, τέλεια θα είναι!

Άννα, οι πιστοποιημένοι από το FMF γιατροί κάνουν την εξέταση σε μία ώρα το λιγότερο. Μία ώρα θεωρούν ότι είναι ο μικρότερος χρόνος που μπορεί να αφιερώσει ο γιατρός για να μετρήσει όλα τα δεδομένα. Αν λάβεις υπόψη ότι το μωρό μπορεί να μην έχει ικανοποιητική θέση, τότε ναι σίγουρα κρατάει παραπάνω. Έχω ακούσει για γιατρούς που τα ξεπετάνε στο μισάωρο, αλλά προσωπικά δεν θα τους εμπιστευόμουν.

Papagalia δεν κατάλαβα, μετακόμισες εσύ ή η δουλειά σου; Αν μετακόμισες εσύ, μπράβο χαρά στο κουράγιο σου σε τόσο γρήγορο διάστημα. Εμάς μετακομίζει τα γραφεία της η δουλειά μου μετά τα Χριστούγεννα και πολύ χαίρομαι που θα το γλυτώσω χα χα. Τουλάχιστον πάει κοντά.

Το πινακάκι έγινε πολύ μπλε! Αλήθεια, οι άλλες δύο μανούλες (aik και Marianna που χάθηκαν; όλα καλά άραγε;)

Και για να πάει καλά η μέρα (που ξεκίνησε από χθες τόσο μπλε)

happy-tuesday-4.jpg


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέεεερα!!!

Τι κάνετε;;; εγώ επανήλθα επιτέλους (εντάξει κοιμήθηκα και απο τις 9 χτες ψεμματα να μην πω!) :tongue:

Για τα παπούτσια που λέτε να πω που δεν μου το'πε η μαμά μου όταν της είπα τι σκοπεύω να φορέσω; Μου τοπε... αλλά εγώ δεν άκουγα... καλά να πάθω :tongue:

Greta: "team blue" κι εσύ;;; Τι έγινε ρε παιδιά από εκεί που υπήρχε ισορροπία έχουμε μια ... έλλειψη σε νύφες :tongue:

papagalia welcome back!! από τις πρώτες στο τοπικ μας εγκατέλειψες τελευταία! όλα καλα;;;

boulitsa περαστικάαααα ... που θα πάει θα περάσει δεν μπορεί!!! :hug:

Μια μεγάλη καλημέρα σε όλες σας!!!! :D


Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Συγχαρητήρια Greta….άντε με το καλό….εύχομαι όλες να έχουμε καλά αποτελέσματα, για να ηρεμήσουμε λίγο.

Ρώτησα για την βʼ επιπέδου γιατί ακούω συνέχεια διαφορετικά πράγματα.

Η μία κάνει 5 ώρες ή άλλη ένα 15 λεπτό, οπότε έχω λίγο μπερδευτεί για την διάρκεια της εξέτασης.

boulitsa πάντως και εγώ που έχω την ίδια ΠΗΤ με την Greta θα την κάνω στις 3/10 , νομίζω ότι είναι θέμα γιατρού.

D_Nasia καλή δύναμη στη μετακόμιση, θα την χρειαστείς

vtgian Εγώ ακόμα με air condition κοιμάμαι….. δεν μπορώ ζεσταίνομαι πάρα πολύ.

Ερώτηση επειδή κοιτάς για καρότσια…πως επιλέγεις το σωστό???? Με ποιά κριτήρια????

Quinsey εγώ πάντως σ' αυτή τη φάση ούτε να ισορροπήσω δεν μπορώ στα τακούνια... τα έχω ξεχάσει τελείως...

Το πινακάκι πάντως έγινε πολύ μπλε!!!!!

Μάλλον ο Φεβρουάριος θα είναι ο μήνας τον αγοριών.

Φιλία σʼ όλες και καλή συνέχεια!!!!!!


Rn2Dp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμας!σήμερα λοιπονξαναπηγα εμβρυολογο αλλη μια μισή ωρα έλεος!!!φυσικά και ηταν στην ίδια θέση.μετα απο μια coca cola στις 10 το πρωι(την σιχαινομαι)κάτι κάναμε!!!

bulitsa είσαι αρρωστη?περαστικά σου.η εξέταση αυτή αν θυμάμαι καλά γίνετε μεταξύ 20-22w.

Εγώ χθες ήμουν 20w ακριβως.το μωρο όμως είναι σχεδόν 21.γι αυτό και διαλεξα να πάω νωρίς γιατί φοβόμουν μήπως πιο μετα θα ηταν αργά.

Φαντασου οτι doppler μου έκλεισε σε 2 μηνες ακριβως!

Καλη επιτυχία στα επομενα κοριτσάκια που θα κανουν β επιπέδου.

Χθες πήγαμε και τον μικρο στον παιδίατρο.έχει και ουλίτιδα απ την ιωση και λίγο ερεθισμένες αμυγδαλές.ταλαιπωρείται τόσο κορίτσια.δεν μπορεί να φαει να πιει νερό.όλη νύχτα την βγάζουμε στο ποδι κλαίει όλη την ωρα.πυρετός στα ίδια!!τον βλέπω και με πιάνει η ψυχή μου.δεν ξέρω πως να τον βοηθήσω...


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άννα, σχετικά με την Β' επιπέδου, σου στέλνω τη σελίδα του γιατρού μου που περιγράφει τι ακριβώς εξετάζεται στην εξέταση αυτή. Σε άλλο σημείο λέει και για το doppler. Έχε υπόψη σου ότι υπάρχει το Ιδρυμα Ιατρικής Εμβρύου (Λονδίνο) όπου όποιοi γιατροί θέλουν μπορούν να παρακολουθήσουν μαθήματα να καταθέσουν φάκελο για να πάρουν πιστοποίηση για τις ειδικές αυτές εξετάσεις (αυχενική, β' επιπέδου, doppler κλπ). Το ίδρυμα λοιπόν θέτει συγκεκριμένο πλαίσιο για το πως πρέπει να γίνεται και τι περιλαμβάνει η εξέταση. Επίσης ο γιατρός που είναι πιστοποιημένος υποχρεούται να σου παραδώσει έκθεση των αποτελεσμάτων και dvd με τις μετρήσεις.

Το κόστος σε τέτοιο εξειδικευμένο κέντρο είναι σαφώς μεγαλύτερο από τον γιατρό σου που ούτε την πιστοποίηση έχει, ούτε δεσμεύεται με γραπτή έκθεση. Στα λέω γιατί και εγώ σαν πρωτομανούλα, το έψαξα πολύ. Σε αυτή τη λίστα θα βρεις τα ονόματα των Ελλήνων γιατρών που έχουν την πιστοποίηση για τη B' επιπέδου.

Για τα καρότσια, ο στόχος μου είναι το καρότσι να είναι ελαφρύ (για να μεταφέρεται εύκολα), και να μην είναι υπερβολικά μεγάλο (να χωράει άνετα στο αυτοκίνητο. Κάθισμα αυτοκινήτου μάλλον θα πάρω ξεχωριστό. Αν και βολεύει να μπαίνει και στο καρότσι, η τιμή εκτοξεύεται και δεν είμαι διατιθεμένη να δώσω 500 ευρώ για ένα καρότσι. Ακόμα ψάχνομαι βέβαια...

Greta μου αν είναι ίωση, θα κάνει δυστυχώς τον κύκλο της ότι και να κάνεις.


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ χθες μου ξανά εξήγησε για το Doppler αλλά δεν θυμάμαι καλά.κουκου ρουκου παλι η μνήμη και σε αυτή την εγκυμοσυνη:roll::mad:

Βάσω είναι ιωση έτσι είπε η παιδίατρος αλλά θα μας ταλαιπωρείσει μάλλον αρκετές μέρες.τουλαχιστον σήμερα έφαγε λίγο.πίνει και νερό.αυτό έχει σημασία μην πάθει αφυδάτωση!όσο για το καρότσι μην τρελενεσαι θα βρεις.βολευει το 3σε 1 φυσικά αλλά να σου πω την αλήθεια δεν θα το χρειαστείς αμέσως.γενναμε σε περίοδο εκπτωσεων κορίτσια μου.ψαξτε καταληξτε αλλά μην το αγορασετε.περιμένετε τις εκπτώσεις 15/01 ξεκινάνε.εγώ έτσι το αγορασα του μικρού.απο 550? το πήρα 380? νόμιζω άξιζε τον κόπο!

Εγώ σκιζω βήχας τρελός η μύτη χαλια...και αύριο κλείνω μια εβδ.

Γκρινιαξα παλι για σήμερα..


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Greta! Είμαι ενθουσιασμένη και όλα τα θέλω αλλά πρέπει να βάλω μία σειρά. Όπως είπες είμαστε πολύ τυχερές γιατί γεννάμε μετά τις εκπτώσεις, οπότε σίγουρα θα προλάβουμε καλές ευκαιρίες. Η πεθερά μου με έχει φάει να κατεβάσουμε την κούνια που έχει φυλαγμένη αλλά ειλικρινά δεν υπάρχει λόγος αφού αρχικά σε καλαθούνα θα το έχουμε το παιδί. Γιατί να γεμίζω το δωμάτιο από τώρα με την κούνια;

Προς το παρόν χαζεύω μέσω internet και μετά τη β΄ επιπέδου θα αρχίσω δειλά δειλά με τα απαραίτητα, τα δικά μου πρώτα (τσάντα νοσοκομείου) και στη συνέχεια του μωρού (φορμάκια, καλτσάκια, ασπρόρουχα, μπανάκι κλπ + ηλεκτρικές συσκευές). Αλλαξιέρα δε θα πάρω, θα μετατρέψω την επιφάνεια της μεγάλης μου συρταριέρας στο υπνοδωμάτιο. Έχει στο ΙΚΕΑ ένα ωραίο σκαφάκι για να αλλάζεις το μωρό. Το πιο σημαντικό είναι να κάνω μια καλή εκκαθάριση στο σπίτι από πράγματα που έχουμε μαζεμένα για να ελευθερώσω χώρο.

Μ'αρέσει βρε κορίτσια αυτό το ενστικτώδες που μας βγαίνει, να φτιάξουμε τη φωλιά μας σαν τα ζωάκια. Με ηρεμεί η αίσθηση ότι η φύση μας έχει εφοδιάσει με τα απαραίτητα και δεν χρειάζεται να αγχωνόμαστε :D


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχεις απολυτο δίκιο Βασω!όλα θα γίνουν στο λέω εκ πείρας!δεν φαντάζεσαι άγχος και τώρα γελαω που τα σκέφτομαι!και εγώ έλεγα μετα την β επιπέδου θα αρχίσω αγορες αλλά τελικά δεν θα χρειαστω και τίποτα πέρα απο σεντόνια δεύτερο πάπλωμα...λευκά ειδη πιο πολύ!ποσο βολικό ειναι να ειναι ίδιο φυλλο!0 έξοδα!

Ααα την κούνια την τοποθέτησα μετα τους 2 μηνες στο δωμάτιο.τον είχα στην καλαθουνα.και φυσικά το ίδιο θα κάνω και με τον μπέμπη.μονο που αυτή την φορά μου έδωσαν βαση γιατί την καλαθουνα την είχα στο καρότσι.


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χειμωνιάτικη από τα νότια προάστια :D

Επιτέλους φθινόπωρο με τα όλα του! Ψευτοκοιμήθηκα σήμερα, πονούσε η κοιλιά μου, τα πλευρά μου, η μέση μου, το στομάχι μου, όλα αυτά κυκλικά. Και το χειρότερο ξαφνικά πετάχτηκα γιατί ένιωσα σα να ροχαλίζω! Βασικά ξύπνησα νιώθοντας ότι έχω κάτι στη μύτη μου, όπως όταν είσαι κρυωμένος και φουρφουρίζει. Άλλο πάλι και τούτο! :shock:

Οι αρρωστούλες και τα αρρωστούλικα πως πάνε σήμερα;

untitledsmilingpugs-1.png


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγκυουλες!

Εμείς σήμερα είμαστε σπιτάκι μας!τι ωραία τι καλά!αν εξαιρέσουμε τον μικρο και τον πυρετό την νύχτα κοιμηθηκα καλά σήμερα!παλι μας ανεβηκε ο πυρετουλης τώρα.τέταρτο 24ωρο.βαρβάτη ιωση!

Τώρα π;ω να κάνω ενα καφεδακι και μετα μαγειρική!

Μουυυυυυυυτς


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ απο την χειμωνιάτικη Θεσσαλονίκη! Κρυοοοο!

Greta περαστικά σας κοριτσι Μ τι ίωση ειναι αυτή; Θα περασει που θ παει!

Μπράβο που ολα ειναι καλα! Κ εγω εχω σε δυο εβδομαδες!να σ ρωτησω σ λέγανε στους υπέρηχους κοριτσι κ τωρα σ είπαν αγόρι; Λες να αλλαξει κ το δικό Μ;

Vtgian πρέπει ν το πάρουμε απόφαση δεν θα χαρούμε τις εγκυμοσυνες μας!

Πάντως για τα καρότσια που λέτε εγω εχω της peg perego το τριπλό εντάξει βολικό όντως μεγάλο κ λιγο δυσκίνητο. Μια φίλη Μ πήρε τωρα της Graco αν το γράφω σωστά επίσης μεγάλο όμως αλλα το κουμανταρεις άνετα κ με το ενα χέρι!


KMwEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εμένα είναι μεγαλο το καρότσι αλλά παναλαφρο.δεν έχει σημασία το μέγεθος να είναι ελαφρύ.

Ναι μου λέγανε κοριτσι kashmam ο γυναικολόγος μου βέβαια μου έλεγε άντε από δω βρε αγορομανα που μου θες και κορίτσι!!!χαχαχαχ αυτός το έβλεπε αγόρι.και όταν μου έκαναν υπέρηχο τοτε με την σκωληκ. κορίτσι μου είχαν πει.και τώρα τσουπ ενα πουλι :oops::oops::shock::shock:


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...