Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Ότι λέει ο υπέρηχος...και γω σύμφωνα με το ίντερνετ είμαι σήμερα 6 εβδομάδων και 3 ημερών αλλά είμαι σίγουρη ότι ο υπέρηχος θα μας πει κάτι άλλο. Εσείς επειδή ξεκινήσατε με χαμηλή χοριακη αυτό σημαίνει ότι η εμφυτευση έγινε πιο μετά (η χοριακη ξεκινάει και ανεβαίνει μετά την εμφυτευση) άρα σίγουρα θα είστε τέλος 5ης εβδομαδας. Αυτές οι 4 μέρες διαφορα δεν είναι κάτι κακό...ίσα ίσα είναι πιο λογικό και συμβατό με τη χοριακη που ξεκινήσατε. Άρα μη σας προβληματίζει καθόλου. 

      Σε νιώθουμε όλες σε όλα αυτά που λες!!! Πότε έχεις χοριακη? Όλα θα πάνε τέλεια! 🙏Σου εύχομαι μια 3ψηφια χοριακη αν και οι 2ψηφιες χοριακες μια χαρά μωράκια έχουν δώσει!!!! 

      Σε ευχαριστώ πολύ!!!! Μακάρι πραγματικά 🙏... Σαν ψέμα θα μου φανεί...

      Χοριακή μου είπαν σε 9 μέρες, άρα την άλλη Πέμπτη.. να δω πως θα περάσουν!!

      Επίσης αν γνωρίζει κάποια από εσάς να μου πει σχετικά με το επίδομα που σου δινει ο εοππυ μετά τη διαδικασία, εχω πάρει τη βεβαίωση απο το κεντρο .. την καταθετω στον εοππυ εδω κλεινοντας  ραντεβου; Υπαρχει χρονικό περιθώριο;

      Επισης μου δηλωσαν την αδεια για τη δουλειά.. πρεπει να το καταθεσω και στον λογιστή του εργοδότη ή φαίνεται αυτοματα στο συστημα;;

       

      4 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλησπέρα! Έχετε να προτείνετε κάποιες βιταμίνες για βελτίωση ποιότητας ωαρίων και σπέρματος? Είδα κάποιες στο ίντερνετ,αλλά ειναι απίστευτα ακριβές..οι πιο οικονομικές νομίζω πως είναι οι fertilovit,αλλά δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά.

      Για το σπέρμα προσωπικα θα πρότεινα τις profertil ... Δυστυχως ειναι ακριβές, αλλα θεωρώ ότι κάνουν δουλειά! 

      • Ευχαριστώ 1

Γοργόνες σε δίαιτα!


Recommended Posts

Κορίτσια, καλημέρα!!!!!! Εγραψα χθες βράδυ, αλλά δεν αναρτήθηκε :confused:.

Cacao μου, καλή επιτυχία. Τι επεμβάσεις είναι αυτές μάνα μου;

Λοιπόν, πήρα τα αποτελέσματα και είναι όλα σούπερ!!!!! Ένα θα σας πω: δεύτερη μέρα περιόδου χθες και ο αιματοκρίτης 42!!!!!!!!!

Ο ντόκτορ μου είπε να καταργήσω τις βιταμίνες, δεν υπάρχει λόγος να ντοπάρω τον οργανισμό μου, μια χαρά ντοπαρισμένος είναι από μόνος του!

Η απώλεια και το ότι δεν παίρνω, μάλλον οφείλεται στο ότι ενώ ο μεταβολισμός είχε συνηθίσει λόγω δίαιτας σε πιο χαλαρές καύσεις, τώρα που άρχισα να τρώω κανονικά σπιντάρει, θέλει λίγο χρόνο να "προσαρμοστεί". Μου είπε να μην το ξεφτυλίσω με χαζομάρες, να μην αρχίσω τη μασαμπούκα (δεν κάνει καθόλου καλό απότομα από δίαιτα να πας στο ξεκοίλιασμα), αλλά να τρώω σωστά κι υγιεινά. Κατά τη γνώμη του μέσα στις επόμενες 10 - 15 μέρες θα σταθεροποιηθώ. Αν πάλι δούμε ότι συνεχίζω να χάνω ή δεν πάρω κανά δυο κιλάκια με κανονική διατροφή θα κάνουμε έναν κύκλο ορμονολογικών μετά τις γιορτές. Αυτά::::::::::::

Τέλεια!!!!! Σήμερα είσαι 48?

(έμπαινα χθες το βράδι κάθε τόσο, να δω αν ανάρτησες, το μυαλό μου είχε πάει σε υπερθυροειδισμό αλλά εσύ και ο ντόκτορ εννοείται πως ξέρετε καλύτερα)


1527894gvxcsdbcpz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 28k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • maestria77

    2255

  • JENIA

    2242

  • mpap

    1708

  • tsipoura

    1624

Cacao περαστικα σου!!ευχομαι να πανε όλα καλα και να αναρρωσεις πολύ γρηγορα!!

Ioio θα προσπαθήσουμε να σε συγχωρεσουμε:D:D:D:D

κατερινα εχεις παιδακια? δε θυμαμαι

έχω iouliana μου, μία κορούλα 10 χρονών, το μπουμπουκάκι μου!!! πηγαίνει Πέμπτη Δημοτικού φέτος και τα έχουμε δει όλα από διαγωνίσματα και διαβάσματα, Δευτέρα παίρνουμε βαθμούς!!!


1527894gvxcsdbcpz.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!Κατερίνα πολύ ωραίες οι ισομετρικές ασκήσεις!Φαίνονται απλές και λέω να κάνω γιατί σπίτι είμαι πάντα πτώμα!Εσύ τις έχεις κάνει?Έχεις κι άλλες να μας προτείνεις?

ναι, είναι απλές, τις κάνεις παντού και κυρίως τις ώρες τις δουλειάς χαχαχα!!!

θα γράψω κι άλλες σε λιγάκι, κάντες και θα με θυμηθείς

τρομερή βελτίωση αμέσως.

Κόρες ένα σας λέω: έπεσε η κοιλιά κι άλλο κια φαίνονται "όρθιες γραμμές", πάνω από τον αφαλό μου δεξιά κι αριστερά, κοιλιακοί να το πω? κάτι τέτοιο!!!

(γιατί ακόμη κάτω από τον αφαλό έχω ακόμη την "μπαλίτσα" μου).

Πρέπει όμως

1. να ανασαίνεις , γιατί λέει, αυτές οι ασκήσεις ανεβάζουν την πίεση και οφείλεται στο ότι δεν ανασαίνουμε όταν "σφιγγόμαστε" και κάνουμε τις ασκήσεις

2. και να ρουφάς την κοιλιά για να δουλέψουν και οι κοιλιακοί σε οποιαδήποτε άσκηση.

άλλη, φοβερή άσκηση για στήθος, πλάτη και μπρατσάκια (και αν ρουφάς κοιλιά είναι και για κοιλιακούς):

στο γραφείο όπως καθόμαστε βάζουμε την μπουνιά του αριστερού χεριού στην χούφτα του άλλου χεριού, λυγισμένα χέρια μπροστά στο στήθος και πιέζουμε για ένα λεπτό. Μετά το δεξί χέρι, άλλο ένα λεπτό. Για να μετρήσουμε και να πετύχουμε ακριβώς το λεπτό μετράμε 1001, 1002 έως...1060, κι όχι 1,2,3 έως 60.

και φοβερότατη άσκηση κυρίως για κοιλιακούς είναι η φοβερή και τρομερή "σανίδα"!!!!!! στο σπίτι όμως αυτή, όχι γραφείο ή τουαλέτα γραφείου αχχαχαχα. Εχθές κατάφερα κι έκανα σανίδα για 2 λεπτά και 5 δευτερα, το όλον 125 δευτερόλεπτα!!!!

Σε λίγο θα γράψω άλλη μία "δυνατή" για την τουαλέτα γραφείου.


1527894gvxcsdbcpz.gif
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!!!!! Σήμερα είσαι 48?

(έμπαινα χθες το βράδι κάθε τόσο, να δω αν ανάρτησες, το μυαλό μου είχε πάει σε υπερθυροειδισμό αλλά εσύ και ο ντόκτορ εννοείται πως ξέρετε καλύτερα)

Σήμερα που ζυγίστηκα Κατερινιώ έδειξε 48,5. Αυτό όμως επειδή χθες βράδυ είχε έρθει ο κολλητός μου και φάγαμε κάτι μπέργκερ (εγώ κι ο κολλητός, ο άντρας μου βόσκισε σαλάτα) και μετά κάτι πάστες που είχε φέρει....οπότε δεν είναι αξιόπιστο το αποτέλεσμα... Θα ζυγιστώ πάλι αύριο πρωί μετά από μια μέρα σωστής διατροφής... Πάντως, ο γιατρός είναι πολύ καθησυχαστικός (ε, δεν μπορεί τόσα χρόνια με παρακολουθεί, κάτι ξέρει), άλλωστε είπαμε χάνω εύκολα (πόσο μάλλον σε στρεσογόνες περιόδους) και παίρνω δύσκολα....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, Κατερίνα, θέλω να γράψεις σε παρακαλώ με τη σειρά ασκήσεις για πόδια, χέρια, κοιλιά που μπορώ να κάνω από τη θέση του γραφείου μου....Μάλλον είναι ο μόνος τρόπος να ασκηθώ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρήκα και εγώ ορισμένες ισομετρικές (;) για το γραφείο:

Πόδια

1. Βρισκόμαστε καθισμένοι και τεντώνουμε το ένα μας πόδι προς τα εμπρός. Κρατώντας το ίσιο, σηκώνουμε λίγα εκατοστά (2-3) από το έδαφος. Από αυτήν τη στάση, τεντώνουμε (flex) το πέλμα μας και ξεκινάμε να λυγίζουμε ελαφρώς το γόνατο και να τεντώνουμε ξανά, δραστηριοποιώντας το άνω μέρος του μηρού. Κάνουμε 30 επαναλήψεις σε κάθε πόδι.

2. Ενώ κάθεσαι στο γραφείο σου, σήκωσε το ένα σου πόδι, ώστε να είναι παράλληλα με το πάτωμα και με τεντωμένο γόνατο μείνε σε αυτή τη θέση μέχρι να νιώσεις τον τετρακέφαλό σου να καίγεται. ΄Υστερα, κάνε το ίδιο και με το άλλο πόδι. Η ισομετρική αυτή άσκηση, γυμνάζει τους τετρακεφάλους σου.

Μηροί

Καθώς καθόμαστε στην καρέκλα φέρνουμε τα πόδια μας (ενώ αυτά πατούν στο έδαφος) το ένα ακριβώς δίπλα στο άλλο και τα ενώνουμε. Από αυτήν τη στάση, ξεκινάμε πιέσεις του ενός γονάτου πάνω στο άλλο, σφίγγοντας όσο πιο σφιχτά μπορούμε το εσωτερικό των μηρών μας, για περίπου 30 δευτερόλεπτα. Μπορούμε αν είναι δυνατό, μεταξύ των δύο γονάτων να τοποθετήσουμε είτε μία μπάλα pilates είτε ένα μαξιλάρι. Σε αυτήν την περίπτωση, αντί των 30 δευτερολέπτων, πιέζουμε και απελευθερώνουμε το αντικείμενο 30 φορές, προσπαθώντας να μην το αφήσουμε να πέσει. Κάνουμε διάλειμμα για 10 δευτερόλεπτα και ξεκινάμε ξανά.

Κοιλιά

1. Καθίστε λοιπόν αναπαυτικά και με την πλάτη ίσια στην καρέκλα σας και απλώς ρουφήξτε δυνατά την κοιλία σας και σφίξτε τους μύες της περιοχής, μετρήστε μέχρι το 20 και έπειτα χαλαρώστε την κοιλιά σας εκπνέοντας ήρεμα και αργά. Επαναλάβετε την διαδικασία για τουλάχιστον πέντε φορές.

2. Κάτσε σε μια σταθερή καρέκλα, βάλε τα χέρια σου πίσω από το κεφάλι, όπως όταν θες να κάνεις κοιλιακούς, κράτα καλή ισορροπία με τα πόδια σου και ξεκίνα να στρίβεις τον κορμό σου δεξιά και αριστερά. Προσπάθησε η μέση σου να κοιτάει πάντα μπροστα.

Χέρια

1. Σήκωσε τον ώμο σου προσπαθώντας να ακουμπήσεις το αυτί σου. Χαλάρωσε. Κάνε το ίδιο και με τον άλλο σου ώμο. Επανέλαβε 10 φορές εναλλάξ τον κάθε ώμο.

2. Τέντωσε τα χέρια σου στο πλάι, μέχρι να φτάσουν στο ύψος των ώμων σου και κράτα τα εκεί για 60ʼʼ. Επανέλαβε το ίδιο με τα χέρια σου τεντωμένα μπροστά, στην ίδια ευθεία με τους ώμους σου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα περαστικα κακαο μου!!

ααα ρε κοριτσια, εγω παλι ψυχολογικα επεσα !! ειμαι τοσες μερες με διατροφη,δουλειες περα δωθε , και απο 57.8 σημερα με εδειξε 58.5 !!:(:(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Κατερινακι να σου ζησει η κορουλα σου!! φανταζομαι είναι ωραια αυτή η ηλικια τωρα!!

gmnht εχει δυο μερες που ακολουθω διατροφή γιατι με κουρασε το να νομιζω ότι κανω διιατα χωρις να κανω και να βλεπω ολο σκαμπανεβάσματα στη ζυγαρια

mckm ωραια τα νεα σου!! Και εγω είμαι καπως σαν κι εσενα , χανω ευκολα και παιρνω δυσκολα,,είναι μεχρι να το αποφασισω και να πω τελος! αλλα προσεξε τωρα μη αρχισεις τις υπερβολες και ανοιξει το στομαχι


 kRl9p2.png kRl9p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα περαστικα κακαο μου!!

ααα ρε κοριτσια, εγω παλι ψυχολογικα επεσα !! ειμαι τοσες μερες με διατροφη,δουλειες περα δωθε , και απο 57.8 σημερα με εδειξε 58.5 !!:(:(

έκανες τις ασκησούλες σου εχθές?


1527894gvxcsdbcpz.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Κατερινακι να σου ζησει η κορουλα σου!! φανταζομαι είναι ωραια αυτή η ηλικια τωρα!!

gmnht εχει δυο μερες που ακολουθω διατροφή γιατι με κουρασε το να νομιζω ότι κανω διιατα χωρις να κανω και να βλεπω ολο σκαμπανεβάσματα στη ζυγαρια

mckm ωραια τα νεα σου!! Και εγω είμαι καπως σαν κι εσενα , χανω ευκολα και παιρνω δυσκολα,,είναι μεχρι να το αποφασισω και να πω τελος! αλλα προσεξε τωρα μη αρχισεις τις υπερβολες και ανοιξει το στομαχι

είναι φοβερή αυτή η ηλικία!!!!!φοβερή παρέα!!!!συζητάμε τα πάντα!!!


1527894gvxcsdbcpz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κόρες γράφω μία σειρά από 8 ασκησούλες (μεσα έχω βάλει και μία της mkcm). Αν κάνουμε τις 6 πρώτες στο γραφείο από 2 φορές, πάμε στα 12 λεπτά άσκηση στο γραφείο. Κατόπιν στο σπίτι μας τις άλλες δύο από δύο φορές πάμε περίπου 15 λεπτά ισομμετρική άσκηση (εναλλακτική) την μέρα που ισοδυναμεί με μισή ώρα κανονική γυμναστική!!! Τι λέτε? Ξεκινάμε? Κάθε μέρα όμως!!!!

798147gy479m9bj4.gif

Άσκηση 1 (γραφείο)

φοβερή άσκηση για στήθος, πλάτη και μπρατσάκια (και αν ρουφάς κοιλιά είναι και για κοιλιακούς):

στο γραφείο όπως καθόμαστε βάζουμε την μπουνιά του αριστερού χεριού στην χούφτα του άλλου χεριού, λυγισμένα χέρια μπροστά στο στήθος και πιέζουμε για ένα λεπτό. Μετά το δεξί χέρι, άλλο ένα λεπτό. Για να μετρήσουμε και να πετύχουμε ακριβώς το λεπτό μετράμε 1001, 1002 έως...1060, κι όχι 1,2,3 έως 60.

Άσκηση 2 (γραφείο)

Έτσι όπως είσαι καθισμένη στο γραφείο, στην καρέκλα σήκωσε τα δύο πόδια σου και τα δύο με λυγισμένα τα γόνατα, σήκωσέ τα λιγάκι από το έδαφος.

Έξω το στήθος, ρούφα την κοιλιά και ανέπνεε και άρχισε να μετράς 1001, 1002, 1003, 1004.... έως το 1060.

Άσκηση 3 (γραφείο)

Τώρα πήγαινε στο μπάνιο (και καλά για τσισάκια), για να μην σε βλέπει και κανείς . Κοίτα τον τοίχο του μπάνιου σε απόσταση έναμιση βήμα περίπου. Βάλε τα χέρια στον τοίχο και λύγισέ τα σε ορθή γωνία. Σαν να κάνεις κάμψεις δηλαδή. Η μουρίτσα σου να πλησιάσει τοίχο, τα πόδια κολλητά πίσω, όχι λυγισμένα. Και κάτσε έτσι και μέτρα πάλι 1001,1002...1060. ή έως 1120. Μη ξεχάσεις να ρούφάς την κοιλιά και κυρίως να αναπνέεις.

Y.Γ.1 είναι πολύ καλή για χεράκια/δικέφαλους, πλάτη και κοιλίτσα.

Υ.Γ.2 : παιρνώντας ο καιρός το κάνουμε αυτό με το ένα χεράκι μας!!!! Ναι γίνεται!!!!!

Άσκηση 4 (γραφείο)

Καθίστε λοιπόν αναπαυτικά και με την πλάτη ίσια στην καρέκλα σας και απλώς ρουφήξτε δυνατά την κοιλία σας και σφίξτε τους μύες της περιοχής, μετρήστε μέχρι το 20 και έπειτα χαλαρώστε την κοιλιά σας εκπνέοντας ήρεμα και αργά. Επαναλάβετε την διαδικασία για τουλάχιστον πέντε φορές.

Άσκηση 5 (γραφείο)

Καθώς καθόμαστε στην καρέκλα φέρνουμε τα πόδια μας (ενώ αυτά πατούν στο έδαφος) το ένα ακριβώς δίπλα στο άλλο και τα ενώνουμε. Από αυτήν τη στάση, ξεκινάμε πιέσεις του ενός γονάτου πάνω στο άλλο, σφίγγοντας όσο πιο σφιχτά μπορούμε το εσωτερικό των μηρών μας, για περίπου 30 δευτερόλεπτα. Μπορούμε αν είναι δυνατό, μεταξύ των δύο γονάτων να τοποθετήσουμε είτε μία μπάλα pilates είτε ένα μαξιλάρι. Σε αυτήν την περίπτωση, αντί των 30 δευτερολέπτων, πιέζουμε και απελευθερώνουμε το αντικείμενο 30 φορές, προσπαθώντας να μην το αφήσουμε να πέσει. Κάνουμε διάλειμμα για 10 δευτερόλεπτα και ξεκινάμε ξανά.

Άσκηση 6 (γραφείο)

Πάμε στο μπάνιο γραφείου και κλειδώνουμε, (δεν ξεχνάμε ποτέ να κλειδώσουμε μήπως κια μπει κανένας και μας βρεί σε «στάση» κια τρελαθεί!!!). Λοιπόν ακουμπάμε στο τοίχο του μπάνιου με την πλάτη και λυγίζουμε τα γόνατα κια φέρνουμε τα πόδια μπροστά. Σαν να καθόμαστε σε μία αόρατη καρέκλα με πλάτη τον τοίχο καθόμαστε για ένα λεπτό μετρώντας 1001,1002,1003.....1060.

Φοβερή και τρομερή για το ποπουδάκι!!!!

Άσκηση 7(για το σπίτι)

και φοβερότατη άσκηση κυρίως για κοιλιακούς είναι η φοβερή και τρομερή "σανίδα"!!!!!! στο σπίτι όμως αυτή, όχι γραφείο ή τουαλέτα γραφείου αχχαχαχα.

Άσκηση 8(για το σπίτι)

Ξαπλωμένη στο κρεββατάκι μας, λυγίζουμε γόνατα και σηκώνουμε λεκάνη ψηλάαααα αν γίνεται σηκώνουμε και τιςφτέρνες μας. Καθόμαστε για το γνωστό χρόνο 1001,1002...1060.


1527894gvxcsdbcpz.gif
Link to comment
Share on other sites

Και συναδέλφους να μην έχεις μέσα στο γραφείο, όλο και κανένας μπουκάρει, άσε που είναι τζαμαρία και φαίνομαι..... Χαχαχαχαχαχαχα! Φαντάζεσαι να σηκωθώ να κάνω τέτοια και να με βλέπουν οι διάφοροι που περνάνε απ' έξω.... Τους κυρίους με τις λευκές μπλουζίτσες θα φωνάξουν......

Τουαλετίτσα και κλείδωμα για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.....

Link to comment
Share on other sites

Και συναδέλφους να μην έχεις μέσα στο γραφείο, όλο και κανένας μπουκάρει, άσε που είναι τζαμαρία και φαίνομαι..... Χαχαχαχαχαχαχα! Φαντάζεσαι να σηκωθώ να κάνω τέτοια και να με βλέπουν οι διάφοροι που περνάνε απ' έξω.... Τους κυρίους με τις λευκές μπλουζίτσες θα φωνάξουν......

Τουαλετίτσα και κλείδωμα για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.....

αχαχααα σωστά!!!

εσύ mkcm κάνε την 6, για ποπουδάκι κια ψωμάκια. Επίσης η παραλλαγή της άσκησης 6 = στην τουαλέτα (πάντα) λυγίζουμε γόνατα και φέρνουμε χέρια μπροστά τεντωμένα (πάλι σαν να καθόμαστε σε αόρατη καρέκλα) χωρίς όμως να στηριζόμαστε στον τοίχο. νομίζω λέγεται προβολή αυτή η άσκηση.

κόρες κάθε μέρα και θα βλέπεται βελτίωση!!! κια φοβερή ενδυνάμωση!!!! την πρώτη μέρα έκανα την άσκηση 3 κια κατάφερα μόνο 30 δευτερόλεπτα και μετά έβλεπα αστράκια!!!! τώρα 13η μέρα σήμερα και τηνκάνω με το ένα χέρι για 50 δευτερόλεπτα!!!!


1527894gvxcsdbcpz.gif
Link to comment
Share on other sites

Δυναμώνετε το μυϊκό σύστημα, ισχυροποιείτε τις αρθρώσεις, αυξάνετε την οστική πυκνότητα, βελτιώνετε την υγεία, τη φυσική κατάσταση και τη σωματική σας εμφάνιση. Με λιγότερο από 5 λεπτά καθημερινά και χωρίς να κινηθείτε σχεδόν καθόλου. Ισομετρικές ασκήσεις: και είστε fit σε λιγότερο ΑΠΟ 5' Οι ισομετρικές ασκήσεις είναι μια γρήγορη μορφή

Πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα

Οι ισομετρικές ασκήσεις αποτελούν εξαιρετική λύση συστηματικής εκγύμνασης για άτομα που κάνουν καθιστική ζωή και δεν μπορούν ή δεν θέλουν να αφιερώσουν αρκετή ώρα σε κάποιο άλλο είδος συμβατικής γυμναστικής. Κι αυτό γιατί είναι απόλυτα φυσικές και ασφαλείς, δεν απαιτούν πρόσθετα όργανα, γίνονται χωρίς τεχνικές δυσκολίες και προσαρμόζονται εύκολα σε κάθε σωματότυπο. Επιπλέον, συνδυάζονται και ταιριάζουν με οποιοδήποτε πρόγραμμα άθλησης, ενώ είναι απαραίτητες σε περιπτώσεις αποκατάστασης τραυματισμών και προβλημάτων στις αρθρώσεις. Στον αντίποδα, δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται από εγκύους, διαβητικούς και άτομα που πάσχουν από καρδιαγγειακά προβλήματα, ιδίως από υπέρταση, γιατί κατά τη διάρκειά τους ενδέχεται να αυξηθεί η αρτηριακή πίεση.

http://www.womenonly.gr/armonia/fitness/arthro/gymnastiki_xoris_kinisi-762367/


1527894gvxcsdbcpz.gif
Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν στο Λύκειο, επειδή κάποια στιγμή σκεφτόμουν ως προοπτική και τη γυμναστική ακαδημία (!) :rolleyes: με προπονούσε μια θειά μου γυμνάστρια και μου είχε από τότε πει για ένα νέο μοντέλο ασκήσεων για ανθρώπους που κάνουν καθιστική ζωή... (τότε νέο). Τώρα το θυμήθηκα όλο αυτό......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...