Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Καλησπέρα κορίτσια θέλω την βοήθεια σασ ξέρει κάποια καλή ενδοκρινολόγο ;;; Αρχίζει τ4 γιατί βγήκε η tsh 2.95 και πρέπει να είναι κάτω από 2.50 και θέλω να την παρακολουθεί μια ενδοκρινολόγος γιατί έχει και ΣΠΩ . Όλες οι άλλες εξετάσεις όλες καλές. 

      Καλημέρα! Μπορώ να προτείνω τον δικό μου, Γ. Παπαγ..ιου, πηγαίνω χρονια και τον εμπιστεύομαι! Φτηνός δεν είναι βέβαια κι είναι στην Αθήνα, στο Μέγαρο μουσικής

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση απο το Parents


Recommended Posts

πρίν από 31 λεπτά , orianna είπε:

ελενακι μου καλο να μπεις να κανεις τις εξετασεις και να σε παρακολουθησουν ωστε να βγει μια ακρη αν συμβαινει οτιδηποτε...ενταξει να σου πω οτι δεν ειναι ταλαιπωρια δεν μπορω αλλα δες το οτι ειναι κατι για καλο... παρε μαζι σου κανενα περιοδικο κ ακουστικα να βλεπεις καμια ταινια στο κινητο η να ακους μουσικη και να μας γραφεις καιι σε εμας... μια δυο μερες θα ειναι υπομονη κοριτσακι μου και να μας ενημερωνεις...

φυσικα και υπαρχει λογος που δινουν ενα χρονικο διαστημα προσπαθειων πριν προβεις σε εξετασεις...εσυ μιας και εισαι του χωρου οπως λες, τον γνωριζεις τον λογο?

Με προβληματισες:confused::confused:


tpnxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 40,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ungry girl

    2701

  • Nati85

    2289

  • elenakii22

    2033

  • alina80

    1980

πρίν από 4 λεπτά , orianna είπε:

δυστυχως κοριτσακι το χω  πει σε καποιους... σε συνεργατες γτ δεν σηκωνω βαρη κ επισης  η τσιμινιέρα των δυο πακετων επαψε να καπνιζει και δεν υπαρχει περιπτωση να χαψουν οτι εκοψα ετσι απλα το τσιγαρο...ηταν η προεκταση του χεριου μου και  μονη ελπιδα για να σταματησω ηταν να μεινω εγκυος...επισης καποιοι ειναι σαν να ειναι βαλτοι...σημερα στο μαρκετ της γειτονιας με ρωτησαν αν ειμαι εγκυος...χαχαχα ενα χρονο παντρεμενη δεν με ρωτησαν ποτε.. ισως φταιει που εχω μερες να παρω τσιγαρα και να υποψιαστηκαν τιποτα?!? αλλος προχτες με ρωτησε αν εχω αλλαξει κατι γτ του φαινομαι διαφορετικη λεει...φυσικα λεω οχι αλλα σε συνεργατες πεθερα και στην αδερφη μου το χω πει...

δεν εχω συνειδητοποιηση τιποτα ακομα..ελπιζω πως οταν το δουμε και το ακουσουμε θα παρω μπρος...εσυ τι κανεις?

Ε ενταξει καποιοι πρεπει να το γνωριζουν δεν γινεται αλλιως!μπορει να εχεις γλυκανει που λενε και να μαντευουν καποιοι αλλοι.μολις πας για υπερηχο θα αρχισεις να το συνειδητοποιεις και οταν ακουσεις καρδουλα και δεις χερακια ποδαρακια και να κουνιεται ακομα περισσοτερο!

Καλα ειμαι εγω ε ξερεις εδω με τα καθημερινα μου θεματα.


e6OVp3.pngExilp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MelinaFo είπε:

Δεν διαφωνουμε πουθενα. Συγκεκριμενα απο χθες αυτο διηγουμε οτι ειχα δευτερες σκεψεις για την γιατρο μ και με καποιες προσφατες συμπεριφορες χανω την εμπιστοσυνη μ. Οσο για να δωσω οδηγιες στον γιατρο δεν νομιζω οτι εχω αυτη την δυνατοτητα.  Αλλα οπως αναφερες μπορω να αμφισβητησω την προθεση σου σαν γιατρος και να επιλεξω αλλον. Δεν ειναι περιεργο ομως που πολλες γυναικες αντιμετωπιζουν συχνα αυτο το ζητημα? Ή πλυθαινουν οι κακοι γιατροι ή χαζεψαμε εμεις τι να πω!

διαβασα αυτα που διηγησε απο χτες..αν εισαι απολυτα ευχαριστημενη απο τις γνωσεις της δεν χρειαζεται να αλλαξεις για το οικονομικο...ολοι να φανε θελουν...ελαχιστες ειναι οι εξαιρεσεις.. αν δεν εχεις κοιταξει ορμονες και δεν εχεις κανει ΑΜΗ καλο θα ηταν να κανεις  για το κομματι της ηλικιας..κατα τα αλλα αφου εμεινες εγκυος θα ξανα μεινεις σιγουρα.και καμια βιταμινουλα θα ηταν πρέπουσα.αν σηκωνει η τσεπη σου profertil ειναι πολυ καλες..εγω επαιρνα τις pregnacare conception his and hers με μονο 26 ε και για τους 2 για ενα μηνα..και καποια στιγμη αν εκανες αποξεση να τσεκαρεις το παχος και την ομοιογενεια του ενδομητριου γτ αρκετες φορες τετοιες επεμβασεις σε κακα χερια μπορει να το τραυματισουν και να του δμιουργησουν προβλημα.


6penp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , orianna είπε:

διαβασα αυτα που διηγησε απο χτες..αν εισαι απολυτα ευχαριστημενη απο τις γνωσεις της δεν χρειαζεται να αλλαξεις για το οικονομικο...ολοι να φανε θελουν...ελαχιστες ειναι οι εξαιρεσεις.. αν δεν εχεις κοιταξει ορμονες και δεν εχεις κανει ΑΜΗ καλο θα ηταν να κανεις  για το κομματι της ηλικιας..κατα τα αλλα αφου εμεινες εγκυος θα ξανα μεινεις σιγουρα.και καμια βιταμινουλα θα ηταν πρέπουσα.αν σηκωνει η τσεπη σου profertil ειναι πολυ καλες..εγω επαιρνα τις pregnacare conception his and hers με μονο 26 ε και για τους 2 για ενα μηνα..και καποια στιγμη αν εκανες αποξεση να τσεκαρεις το παχος και την ομοιογενεια του ενδομητριου γτ αρκετες φορες τετοιες επεμβασεις σε κακα χερια μπορει να το τραυματισουν και να του δμιουργησουν προβλημα.

Στον υπερηχο ειδαμε ομοιομορφο ενδομητριο 9 χιλιοστων κ φυσιολογικο μεγεθος μητρας. Αλλα ωαριο πουθενα. Μ εδωσε τα κλασικα προγεστερονη προλακτινη κ με την περιοδο θα δωσει fsh testo κτλ. Η αμη γραφεται? Δεν εχω κανει ποτε. Ευχαριστω για την προταση της βιταμινης θα επιληφθω

Οσο για την γιατρο τι να σου πω. Οσο εκανα εναν ετησιο ελεγχο κ της ελεγα οτι κανουμε προσπαθειες ουτε με θυμοταν ουτε καναμε καμια εξεταση παραπανω. Με την εγκυμοσυνη ξαφνικα εγινα καποια αλλη. Δεν ξερω τι να κανω. Θα κλεισω κ αυτες τις εξετασεις με αυτην να ξεκινησει κ ο κυκλος μ κ μετα μαλλον θα απομακρυνθω λιγο απο γιατρους φτανει τοσο


tpnxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ας πω κι εγώ τη γνώμη μου για τους αγαπημένους συναδέλφους ιατρούς.... Όσον αφορά το θέμα των αντιβιώσεων που λέγατε χθες, συμφωνώ 100% με την @Farmakotriftena Το πράγμα έχει παραγίνει και δεν φταίνε μόνο οι γιατροί, φταίμε όλοι που έχουμε "καλομάθει" και θεωρούμε ότι ο γιατρός που δεν μας έδωσε φάρμακα δεν είναι καλός γιατρός, ή πολλές φορές κρατάμε καβάτζα αντιβιώσεις στο σπίτι και τις παίρνουμε γιατί ξέρουμε από άλλες φορές ή από άλλους φίλους που έπαθαν κάτι αντίστοιχο.... Δυστυχώς κάποια συμπτώματα όπως ο βήχας, θέλουν μόνο κάποια γιατροσόφια και πολύ υπομονή!! Ότι και να κάνεις θέλει να κάνει τον κύκλο του να περάσει. Εγώ έχω κάνει καβγά με την αδερφή μου η οποία πιστεύει πως στο πρώτο 24ωρο ενός πυρετού με συνάχι πρέπει να πάρει αντιβίωση αλλιώς δεν περνάει!! Από την άλλη, το να διαβάζουμε στο ίντερνετ συμπτώματα και να τα συγκρίνουμε με τα δικά μας ή με άλλων, όπως γίνεται πολλές φορές και σε αυτό το φόρουμ είναι επίσης πολύ επικίνδυνο. Η κάθε περίπτωση έχει τις δικές της λεπτομέρειες και ιδιαιτερότητες. Αν ήταν έτσι δεν θα χρειαζόμασταν γιατρούς, θα βάζαμε τα συμπτώματά μας σε ένα πρόγραμμα υπολογιστή και θα μας έβγαζε τι έχουμε!!

Όσον αφορά το θέμα της @MelinaFo είναι αλήθεια πως η Ελλάδα έχει τα περισσότερα κέντρα εξωσωματικών αναλογικά με τον πληθυσμό της στον κόσμο, άρα όντως κάτι εμπορικό συμβαίνει εδώ,,, εμένα αυτός ήταν ο βασικός λόγος που άλλαξα γυναικολόγο (ζητούσε πολύ περισσότερες εξετάσεις από αυτές που χρειαζόμουν) και ευτυχώς ως γιατρός μπορούσα να το κρίνω αυτό. Πάντως Μελίνα αν θες γνωρίζω πολύ καλή γυναικολόγο ιδιώτη στη Θεσσαλονίκη (ελπίζω μόνο να μην είναι ίδια με τη δικιά σου και ξεφτιλιστώ!!)

  • Μου αρέσει 3

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , CME2205 είπε:

Μπορώ να κάνω 100 like;;;;;

Και 1000 αν γινόταν!!Αυτό που έχω να πω και λυπάμαι είναι ότι σκοπός του φόρουμ δεν είναι η τηλειατρική και ειδικά από ανθρώπους που δεν ξέρουν το ιστορικό μου και δεν είναι γιατροί.Οποιός ήθελε μπορο΄υσε να μου στείλει πμ να με ρωτήσει τι είχα!!Δεν χρειαζόταν δημόσια να αναλύω τι είχα ακριβώς!!Αλλά καμία κοπέλα δεν μπήκε στη διαδικασία να με ρωτήσει τι έχεις και έφτασες να πας σε γιατρό και να πάρεις αντιβίωση!!Και θα συμφωνήσω με την @anemoni1989 ότι δεν μπορούμε να λέμε ψέμματα στον γιατρό μας και αυτός είναι ο ειδικός ή ο επόμενος που θα πάμε!!Για χάριν εντυπωσιασμού πολλά μπορούμε να πούμε και να γινόμαστε φωτεινοί παντογνώστες!!Συμβουλή δική μου ότι έχετε ψαχτείτε μη το αφήνετε και βρείτε τον κατάλληλο γιατρό!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , CME2205 είπε:

Μπορώ να κάνω 100 like;;;;;

Το θέμα είναι ότι παρεξηγήθηκα όμως!! Τέλος πάντων εσύ που είσαι γιατρός τα ξέρεις καλά όπως κι εγώ τα ζω καθημερινά.  Μοιράζονται άφησες από ΚΕΕΛΠΝΟ ως προς την ορθολογική χρήση των αντιβιοτικών και ενημερώνουν ότι ο κίνδυνος μικροβιακής αντοχής  είναι προ των πυλών  η Ελλάδα κατέχει 1η θέση  στην κατάχρηση αντιβιοτικών. Και δεν φταίει ο Έλληνας πολίτης αλλά ο γιατρός που σε γρίπη ίωση και κρυολόγημα δίνει αντιβιοτικά! Ακόμα και σε απλή  ωτίτιδες δεν χρειάζεται η χρήση του.  

...ενα παιδι θα αρρωστήσει  περίπου 7-10 φορές από γριπες και κρυολογήματα μέσα σ'ένα σχολικό έτος.... φανταστείτε κάθε φορά να παίρνει αντιβίωση...


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια μου. Τι μου κάνετε; Αχ διαβάζω τα περιστατικά με τους γιατρούς σας και αγάπησα ακόμα περισσότερο τον δικό μου. Μάλλον ήμουν πολύ τυχερή γιατί ήταν ο πρώτος που πήγα. Από τότε έχω πάει και σε κάνα δυο άλλους για δεύτερη γνώμη, και το μετάνιωσα κιόλας, γιατί ενώ μου έλεγαν τα ίδια με αγχωμένος κιόλας. Βέβαια ο γιατρός, και ειδικά ο γυναικολόγος, είναι να σου "παει" κιόλας. Για αυτό και αποφεύγω να συστήνω γιατρούς. Πάντως ο δικός μου είναι μια γλύκα, τον έχω σχεδόν 20 χρόνια και δεν ένιωσα ποτέ ότι επιδιώκει να εκμεταλλευτεί καταστάσεις για το κέρδος. Όντως νιώθω ότι με νοιάζεται. Αφού τον Οκτώβρη πέρυσι του είχα πει ότι σκέφτομαι να αρχίσω με την καινούργια χρονιά προσπάθειες και όταν τον Μάιο πήρα να κλείσω ραντεβού για να δει το σπερμοδιάγραμμα το πρώτο που μου είπε ήταν "Έχεις να μου πεις τίποτα ευχαριστο;". Εννοείται ότι την επίσκεψη για το σπερμοδιάγραμμα δεν την χρέωσε καν. Και κάθε φορά μου εξηγεί τα πάντα και ας τον ρωτάω τα ίδια μερικές φορές. Τον αγαπώ κορίτσια -φαίνεται ε; 

Με όλα αυτά θέλω να πω ότι υπάρχουν καλοί γιατροί. Θέλει λίγο ψαξιμό καμία φορά. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , CME2205 είπε:

Κορίτσια ας πω κι εγώ τη γνώμη μου για τους αγαπημένους συναδέλφους ιατρούς.... Όσον αφορά το θέμα των αντιβιώσεων που λέγατε χθες, συμφωνώ 100% με την @Farmakotriftena Το πράγμα έχει παραγίνει και δεν φταίνε μόνο οι γιατροί, φταίμε όλοι που έχουμε "καλομάθει" και θεωρούμε ότι ο γιατρός που δεν μας έδωσε φάρμακα δεν είναι καλός γιατρός, ή πολλές φορές κρατάμε καβάτζα αντιβιώσεις στο σπίτι και τις παίρνουμε γιατί ξέρουμε από άλλες φορές ή από άλλους φίλους που έπαθαν κάτι αντίστοιχο.... Δυστυχώς κάποια συμπτώματα όπως ο βήχας, θέλουν μόνο κάποια γιατροσόφια και πολύ υπομονή!! Ότι και να κάνεις θέλει να κάνει τον κύκλο του να περάσει. Εγώ έχω κάνει καβγά με την αδερφή μου η οποία πιστεύει πως στο πρώτο 24ωρο ενός πυρετού με συνάχι πρέπει να πάρει αντιβίωση αλλιώς δεν περνάει!! Από την άλλη, το να διαβάζουμε στο ίντερνετ συμπτώματα και να τα συγκρίνουμε με τα δικά μας ή με άλλων, όπως γίνεται πολλές φορές και σε αυτό το φόρουμ είναι επίσης πολύ επικίνδυνο. Η κάθε περίπτωση έχει τις δικές της λεπτομέρειες και ιδιαιτερότητες. Αν ήταν έτσι δεν θα χρειαζόμασταν γιατρούς, θα βάζαμε τα συμπτώματά μας σε ένα πρόγραμμα υπολογιστή και θα μας έβγαζε τι έχουμε!!

Όσον αφορά το θέμα της @MelinaFo είναι αλήθεια πως η Ελλάδα έχει τα περισσότερα κέντρα εξωσωματικών αναλογικά με τον πληθυσμό της στον κόσμο, άρα όντως κάτι εμπορικό συμβαίνει εδώ,,, εμένα αυτός ήταν ο βασικός λόγος που άλλαξα γυναικολόγο (ζητούσε πολύ περισσότερες εξετάσεις από αυτές που χρειαζόμουν) και ευτυχώς ως γιατρός μπορούσα να το κρίνω αυτό. Πάντως Μελίνα αν θες γνωρίζω πολύ καλή γυναικολόγο ιδιώτη στη Θεσσαλονίκη (ελπίζω μόνο να μην είναι ίδια με τη δικιά σου και ξεφτιλιστώ!!)

Για να μην παρεξηγηθω να σας πω το εξης. Δεν αμφισβητησα στιγμη τις γνωσεις την εμπειρια και την ικανοτητα της γιατρου που με παρακολουθει. Η ενσταση μ ειναι ως προς την αντιμετωπιση του ζητηματος μου. Μπορει να εχει διαπιστωσει κατι που δεν μου το μεταφερει και θελει να μου προτεινει την εξωσωματικη δεκτο. Πριν δυο βδομαδες η αποψη της ηταν οτι τωρα που περασαμε την παλινδρομη εχουμε τις καλες πιθανοτητες με το μερος μας. Εγω ομως δεν επισκεπτομαι εναν γιατρο για να μαντευω ουτε για να γεμιζω αμφιβολιες και αγχη που στηριζονται στα μηπως και τα ισως. Ολα αυτα με κανουν να αμφισβητω τις προθεσεις της. 

Αν δεν σου κανει κοπο θα ηθελα το ονομα της γιατρου ηδη και καποια αλλη κοπελα μ εχει προτεινει καποιον. Αν ειναι η ιδια θα στο πω αλλα δεν νομιζω!


tpnxp3.png

Link to comment
Share on other sites

@elenakii22 μου better safe than sorry. Οπότε λίγη ταλαιπωρία δεν πειράζει. 

@orianna μου σίγουρα όσοι βλέπουν να μην καπνίζεις θα υποψιάζονται. Επίσης, μήπως έχεις στρογγυλεψει λίγο; Δεν εννοώ σε κιλά. Εγώ δύο φορές που κατάλαβα εγκυμοσυνη σε γυναίκες που ήταν στην αρχή ήταν γιατί όλα πάνω τους έμοιαζαν πιο στρογγυλά (πωπουδακια, στήθος γενικά). 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , marillia είπε:

Και 1000 αν γινόταν!!Αυτό που έχω να πω και λυπάμαι είναι ότι σκοπός του φόρουμ δεν είναι η τηλειατρική και ειδικά από ανθρώπους που δεν ξέρουν το ιστορικό μου και δεν είναι γιατροί.Οποιός ήθελε μπορο΄υσε να μου στείλει πμ να με ρωτήσει τι είχα!!Δεν χρειαζόταν δημόσια να αναλύω τι είχα ακριβώς!!Αλλά καμία κοπέλα δεν μπήκε στη διαδικασία να με ρωτήσει τι έχεις και έφτασες να πας σε γιατρό και να πάρεις αντιβίωση!!Και θα συμφωνήσω με την @anemoni1989 ότι δεν μπορούμε να λέμε ψέμματα στον γιατρό μας και αυτός είναι ο ειδικός ή ο επόμενος που θα πάμε!!Για χάριν εντυπωσιασμού πολλά μπορούμε να πούμε και να γινόμαστε φωτεινοί παντογνώστες!!Συμβουλή δική μου ότι έχετε ψαχτείτε μη το αφήνετε και βρείτε τον κατάλληλο γιατρό!!

εγω ηξερα τι ειχες γι αυτο δεν ρωτησα...χαχαχαχα

αλλα δεν συμφωνω σε ολα...ο γιατρος μας πρεπει να τα ξερει ολα..ο γιατρος του ικα που τον θελουμε για να μας γραψει εξετασεις και θα μας δει παλι δεν ξερω και γω ποτε δεν χρειαζεται να ξερει τα παντα. αν εσυ λοιπον ηθελες να κανεις εξετασειις για να σου φυγει το αγχος αλλα δεν καλυπτες τον ενα χρονο προσπαθειων θα πρεπε να πεις την αληθεια?? στο γιατρο του ικα???γνωριζοντας οτι δεν θα σου τις γραψει και θα τις πληρωσεις απο την τσεπη σου?


6penp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , MelinaFo είπε:

Για να μην παρεξηγηθω να σας πω το εξης. Δεν αμφισβητησα στιγμη τις γνωσεις την εμπειρια και την ικανοτητα της γιατρου που με παρακολουθει. Η ενσταση μ ειναι ως προς την αντιμετωπιση του ζητηματος μου. Μπορει να εχει διαπιστωσει κατι που δεν μου το μεταφερει και θελει να μου προτεινει την εξωσωματικη δεκτο. Πριν δυο βδομαδες η αποψη της ηταν οτι τωρα που περασαμε την παλινδρομη εχουμε τις καλες πιθανοτητες με το μερος μας. Εγω ομως δεν επισκεπτομαι εναν γιατρο για να μαντευω ουτε για να γεμιζω αμφιβολιες και αγχη που στηριζονται στα μηπως και τα ισως. Ολα αυτα με κανουν να αμφισβητω τις προθεσεις της. 

Αν δεν σου κανει κοπο θα ηθελα το ονομα της γιατρου ηδη και καποια αλλη κοπελα μ εχει προτεινει καποιον. Αν ειναι η ιδια θα στο πω αλλα δεν νομιζω!

Σου έστειλα πμ!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...