Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

      Σε ευχαριστώ 😍 μακάρι αν και κρατώ μικρό καλάθι....δεν πειράζει..θα ειναι 2-3 μερες δυσκολες μετα θα επανελθω...όπως λέω πάντα έχουμε δικαίωμα να πέσουμε αλλά και υποχρέωση να σηκωθούμε! Αν θέλει ο Θεός θα γίνει!

      • Ευχή 1

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

Εγώ όπως σας είπα στην αρχή είμαι αρκετά πιο πίσω από εσάς στην ΤΕΡ, 6 Μαϊου, αλλά χώθηκα σε σας λόγω ωραίας παρέας και επειδή ΠΗΤ υπολογίζεται γύρω στις 20 Γενάρη, εχόντων καλά των πραγμάτων.. ακόμα επίσκεψη δεν έχω κάνει στον γιατρό μου την επόμενη Τετάρτη έχω ραντεβού για να ακούσω την γλυκιά του την καρδούλα...... σας αφήνω προς το παρόν πάω να πάρω τον υιό μου από το σχολείο.... καλό μεσημέρι!!


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 ώρες πρίν, if82 είπε:

Κι εγώ τελευταία περίοδος 22/4, είδαμε μια κουκίδα και ακούσαμε καρδιά προς το παρόν. Πολύ χαίρομαι που στην παρέα υπάρχουν και έμπειρες μανούλες. Τις τελευταίες ημέρες είμαι σαν την επόμενη από πολλά ποτά, hangover κανονικά. Θα κρατήσει για πάντα αυτό;; και άλλη μία ερώτηση, όχι οτι ο καιρός βοηθάει, αλλά πληροφοριακά μήπως κάποια έχει ρωτήσει το γιατρό αν επιτρέπεται στην αρχή το μπάνιο στη θάλασσα;;

Για πάντα δεν θα κρατήσει γιατί έρχονται κιαλλα σε λίγο, τα "ωραία", και  θα λεμε  μακάρι να είχα το "hangover" του πρώτου τριμήνου....

Όσο για το μπάνιο στη θάλασσα αν είναι καθαρή δεν υπάρχει πρόβλημα να κάνεις.καλα καλέ!! τόση κάψα από τώρα έχεις;εγώ αν δεν πιάσουν τα 35αρια ούτε δαχτυλακι δεν βάζω μέσα...κρυουλιαρα...

  • Μου αρέσει 1

BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Οντετ είπε:

καλημερα καλη βδομάδα! πως ειστε κορίτσια; ποια μέρα αλλαζετε βδομάδα; εμενα συμφωνα με τις διάφορες σχετικες σελίδες η μερα μου ειναι η Τρίτη και αύριο συμπληρώνω αισιως την έκτη.  Τον γιατρό μου θα τον επισκεφθώ την άλλη Δευτερα, ειναι το πρωτο μας ραντεβού, οπότε τότε θα μπορω να σας πω με λεπτομέρειες σε τι φαση βρίσκομαι. 

Απο συμπτωματα μόνο πόνο και ηπιο πλαγιο πρηξιμο στο στηθος διακρινω ακόμη, μου εχει ανοίξει η όρεξη (γενικως :p) οπως επισης και ακατάστατο ωραριο ύπνου. Επίσης, δεν είμαι πια τακτικη επισκέπτρια του WC για την βασική μου ανάγκη αν και για τσίσα παω πεντε δεκα φορές την μερα χαχαχα. Προχωράμε!

Εγω καθε σαββατο γιατι σαββατο ηταν η πρωτη μερα της τελεταιας περιοδου μου.σωστα δεν τα μετραω ή κανω καποιο λαθος?

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, dimitroula30 είπε:

Τις ειχα ναι, ελπίζω να είναι απο αυτο και να μην μου ξεκίνησαν οι αναγουλες στην 9η εβδομαδα.

καλως ήρθες στην παρεα μας και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!! Εμένα ή γιατρός μου μου είπε οτι τώρα που είμαι στόν 3ο μήνα μπορω να πηγαίνω στη θάλασσα αρκεί να είναι πολύ καθαρη και όχι κρύα!! Βέβαια εδώ ψηλά ο καιρός δεν προδιαθέτει ακόμη για θάλασσα δυστυχώς... 

 

Που ψηλά μενεις αγάπη;πιο ψηλά από εμένα;;;;χαχα


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Anna z είπε:

Καλημέρα σε όλες!καλωσορίζω τα νέα μέλη και εύχομαι ολα να σας πάνε υπέροχα.

έχει γράψει καμία ποτέ φάρμακα σε κέντρο υγείας;ενδιαφέρομαι να γράψω τις innohep -αντιθρωμβωτικες ενέσεις-.Μου τις γράφει βέβαια και η γιατρός μου αλλά  ίσως θα με διευκόλυνε περισσότερο το κέντρο υγείας μιας και είναι πιο κοντά μου.γνωρίζει καμία την διαδικασία;

 

2 ώρες πρίν, Anna z είπε:

Καλημέρα σε όλες!καλωσορίζω τα νέα μέλη και εύχομαι ολα να σας πάνε υπέροχα.

έχει γράψει καμία ποτέ φάρμακα σε κέντρο υγείας;ενδιαφέρομαι να γράψω τις innohep -αντιθρωμβωτικες ενέσεις-.Μου τις γράφει βέβαια και η γιατρός μου αλλά  ίσως θα με διευκόλυνε περισσότερο το κέντρο υγείας μιας και είναι πιο κοντά μου.γνωρίζει καμία την διαδικασία;

@Anna z δεν ξερω κατι γι'αυτο που ρωτας αλλα επειδη κανω κ εγω τις ιδιες πες μου σε παρακαλω εχει γεμισει κ η δικια σου κοιλια με μελανιες?γιατι εγω ειμαι γεματη κ δεν μπορω να βρω κ σημειο που να μην ποναω πλεον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!! Βλέπω μεγαλώνει όλο και περισσότερο το παρεάκι μας και σε λίγο οι κουβεντούλες θα πάρουν φωτιά...:)

@mit2009 καλώς ήρθες στο καφέ μας. Το πρώτο σου μωράκι; 

@dimitroula30 εγώ και στην πρώτη μου ξεκίνησα με αναγούλες από την 7η εβδομάδα και σταμάτησαν γύρω στην αυχενική(δεν θυμάμαι πότε την έκανα ακριβώς). Αν χειροτερέψουν θα καταφύγω στο μαγικό σιροπάκι :). Καλό κουράγιο στη δουλειά σου, ζόρικος ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα για τις μανούλες κορίτσια μου....

@Anna z κουβαλάς το πιο μεγάλο σποράκι της παρέας; θα είσαι το ποδαρικό μας λοιπόν...

@Οντετ εγώ αλλάζω μάλλον κάθε Δευτέρα...

@november rain είσαι τυχερή και τα παιδάκια σου περισσότερο που θα σε χαίρονται όλη μέρα στο σπίτι, καλή ξεκούραση-λέμε τώρα-. :)

@Vasiliki88 εγώ ακόμη δεν γέμισα μελανιές αλλά στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα γίνει μπλε μαρέ...

  • Μου αρέσει 3

tt1d8aec

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Vasiliki88 είπε:

Εγω καθε σαββατο γιατι σαββατο ηταν η πρωτη μερα της τελεταιας περιοδου μου.σωστα δεν τα μετραω ή κανω καποιο λαθος?

Όχι δεν πάει ετσι, μπορείς να μπεις στο google και να πατήσεις ημερολογιο εγκυμοσύνης.Εκει θα βάλεις ΤΕΡ και από πόσες μέρες αποτελείται ο κύκλος σου και θα δεις σε ποια βδομάδα είσαι.και θα σου βγει ποια μέρα ξεκινά κάθε νέα βδομάδα...

Syneffaki μου μεγάλη τύχη να είσαι με τα παιδιά 3 μήνες 24 ώρες μαζί... Ζήτω η τρέλα..:shock:

  • Μου αρέσει 1

BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Vasiliki88 είπε:

 

@Anna z δεν ξερω κατι γι'αυτο που ρωτας αλλα επειδη κανω κ εγω τις ιδιες πες μου σε παρακαλω εχει γεμισει κ η δικια σου κοιλια με μελανιες?γιατι εγω ειμαι γεματη κ δεν μπορω να βρω κ σημειο που να μην ποναω πλεον.

Η αλήθεια είναι πως τωρα τελευταία δεν έχω καμία μελανιά.Αντίθετα  στις  αρχές ήμουν γεμάτη.Είναι απολύτως φυσιολογικό όμως μην ανησυχείς.Σου έχουν εξηγήσει πως ακριβώς πρέπει να γίνονται;

@Synnefaki

Ναι!!όντως.20/06 θα κάνω την αυχενική, οποιαδήποτε απορία έχετε μετά και μπορώ να σας τη λύσω θα είμαι διαθέσιμη.προς το παρόν σας λέω για να το έχετε κατα νου πως τώρα πια γράφεται κανονικά.


x7gyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βδομάδα αλλάζω κάθε Σάββατο και μήνα ,κάθε 10 του μήνα... εκτός αν τα δεί αλλιώς ο doc στον υπέρηχο.θα σας ενημερώσω.

Προτείθετε καμιά κοπέλα να φτιάξει κάνα πινακακι με όλες τις εγκυουλες και τις ΠΗΤ μας; κάποια που να έχει χρόνο και διάθεση και να το ανανεώνει σύμφωνα με τις εξελίξεις;εγώ είμαι λιγο άσχετη με την αρχειοθέτηση ,τι λέτε οι υπόλοιπες τσουπρες;


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Anna z είπε:

Η αλήθεια είναι πως τωρα τελευταία δεν έχω καμία μελανιά.Αντίθετα  στις  αρχές ήμουν γεμάτη.Είναι απολύτως φυσιολογικό όμως μην ανησυχείς.Σου έχουν εξηγήσει πως ακριβώς πρέπει να γίνονται;

Λοιπόν, εγώ ξέρω μία μέρ ααριστερά μία δεξιά...σε μια ακτίνα ασφαλή από τον αφαλό. Τεντώνω δέρμα, μπήγω βελόνα. Σωστή; Γι αυχενική έκλεισες ραντεβού;


tt1d8aec

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 18 λεπτά , Anna z είπε:

 

@Synnefaki

Ναι!!όντως.20/06 θα κάνω την αυχενική, οποιαδήποτε απορία έχετε μετά και μπορώ να σας τη λύσω θα είμαι διαθέσιμη.προς το παρόν σας λέω για να το έχετε κατα νου πως τώρα πια γράφεται κανονικά.

Τι γράφεται κανονικά;;

2 ώρες πρίν, dimitroula30 είπε:

Καλή σου ημέρα @november rain. Εγώ αναφέρθηκα στο σιρόπι που αναφέρεις , θέλω να υπενθυμίσω ότι είναι εντελώς φυτικό σκεύασμα. Το ζαντακ που αναφέρεις είναι χάπι κανονικό, από χημικές ουσίες και φυσικά ούτε καν το βάζουμε στο στόμα μας. Η γιατρός μου είναι πρώτη στη λίστα που δεν επιτρέπει φάρμακα στην εγκυμοσύνη αλλά  το συγκεκριμένο σιρόπι το συστήνει ανεπιφύλακτα. Για αυτό κι εγώ το πρότεινα στα κορίτσιια. Είναι καθαρά για εγκυμονούσες. Εσύ που είσαι στο δημόσιο έχεις την δυνατότητα να λείψεις και είσαι πολύ τυχερή να περάσεις τις πρώτες εβδομάδες σπίτι σου. όσες κοπέλες όμως είμαστε στον ιδιωτικό τομέα και ελεύεθεροι επαγγελματίες αυτό είναι αδύνατον δυστυχώς. Οπότε καταφεύγουμε σε άλλες λύσεις γιατί δεν γίνεται να είσαι σε ένα γραφείο με κόσμο που μπαινοβγαίνει, εγώ πηγαίνω και σε εργοτάξιο, και να κάνεις εμετούς από εδώ κι από εκεί.

Αυτό λέω δεν μπορείς να πας στον γιατρό της εργασίας σου ή του ΙΚΑ δεν ξέρω ποιος είναι, λέω τώρα, και να ζητήσεις άδεια για λόγους υγείας; δεν δικαιούται; μόνο άδεια για αναψυχή δικαιούνται οι ιδ. υπαλληλοι;

Το κατάλαβα ότι θα είναι φυτικό το σιρόπι, άσχετα μ'αύτο  αποφεύγω οποιαδήποτε παρεμβολή στη φύση (και το να κάνεις εμετό) κατά την κύηση είναι φυσιολογικό),παντα βέβαια σε λογικά πλαίσια, γιατί αν η άλλη κάνει 20 εμετούς τη μέρα τότε σίγουρα κάτι πρέπει να κάνεις...


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Synnefaki είπε:

Λοιπόν, εγώ ξέρω μία μέρ ααριστερά μία δεξιά...σε μια ακτίνα ασφαλή από τον αφαλό. Τεντώνω δέρμα, μπήγω βελόνα. Σωστή; Γι αυχενική έκλεισες ραντεβού;

Ναι μια αριστερά μια δεξιά σε ακτίνα σχεδον 3 δαχτύλων απο τον αφαλό.εγω τσιμπάω την κοιλιά (πιάνω δλδ το λίπος) και πλαγίως (45 μοίρες ηταν η οδηγία) βάζω τη βελόνα.η διαδικασία αφού μπεις διαρκεί περίπου 10 δευτερόλεπτα.μετά με ένα βαμβάκι εμποτισμένο με οινόπνευμα καλύπτω την "τρύπα" χωρίς όμως να το τρίβω.

αα επίσης πριν την ένεση,περνάω με βαμβάκι εμποτισμένο με οινόπνευμα την περιοχή που πρόκειται να "τρυπήσω".

Και για να πω και την αληθεία,ο άντρας μου μου το κάνει. Το α ενικό καθαρά και μόνο για διευκόλυνση :)

@Synnefaki όσο για την αυχενική, ναι έχω κλείσει. 20/06 πρώτα θα κανω την αιματολογική paap 1 και μετα η αυχενική διαφάνειαΜου είπαν πως σε 3 μέρες θα έχω και τα αποτελέσματα.

Δε σου κρύβω πως έχω πολλή αγωνίαζ

@november rain  αναφέρομαι στην αυχενική διαφάνεια και στις αιματολογικές εξετάσεις που τη συνοδεύουν (paap 1).

Παλιότερα δεν δικαιολογούνταν απο τα ταμεία,τώρα πια ευτυχώς δεν ισχύει.


x7gyp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Anna z γράφεται ε; δεν το ήξερα μάλλον είναι πολύ πρόσφατο αυτό...τις innohep τις πλήρωσα πάντως 35 ευρώ για ένα μήνα παρακαλώ..Πολύ ωραία περιέγραψες την διαδικασία..εγώ δεν θυμόμουν καλά και τεντώνω το δέρμα αλλά τώρα που είπες ότι το μαζεύεις έτσι είναι το σωστό-το θυμήθηκα.

@november rain είναι άλλη η ψυχολογία του εργαζόμενου στον ιδιωτικό τομέα...για ψύλλου πήδημα δε ζητάς αναρρωτική την οποία φυσικά δεν πληρώνεσαι στο 100%... 


tt1d8aec

Link to comment
Share on other sites

@Synnefaki

Πλήρωσες 35€; εμένα μου γράφει η γιατρός περίπου 7 κουτιά κάθε φορά (το κάθε κουτί περιέχει 2 μέσα) και πληρώνω 1€ και κατι.

Μια φορά που είχα ξεμείνει και αγόρασα 2 κουτιά χωρις παραπεμπτικό ειχα πληρώσει περίπου 12€.


x7gyp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Anna zκάποια κοτσάνα έπαιξε στο φαρμακείο, θα πάω από κει αύριο να ρωτήσω...ευχαριστώ πολύ!!! Ειχα συντογραφημένα utrogestan, inohep και φυλλικό οξύ και θυμάμαι πώς το inohepp είχε μόνο συμμετοχή...ευχαριστώ που το ξεκαθάρισες! 

  • Μου αρέσει 1

tt1d8aec

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...